Keresés

Részletes keresés

caniculus Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70255

Tisztelt Kollégák!

 

Kezdőként tanácsot kérek. Eddig három főzésen vagyok túl (sorrendben: alma, eper, cseresznye) több-kevesebb sikerrel. Az eljárás a következő volt: aprítás vagy zúzás, pektinbontó, élesztő, élesztőtáp, 1-2 nap után pH3.0-3.2 beállítás, 7. napon főzés (csak hétvégén volt időm és nem bírtam kivárni a két hetet).

 

Az alma és a cseresznye pálinkámban érzek valamilyen nehéz kesernyés kellemetlen ízt. Az alma egy hónap pihentetés és egy hónap cseresznyefa hordós érlelés után is élvezhetetlen. Tapasztaltabbak szerint nem ecetsav/tejsav/vajsav hiba, se nem keserűmandula/doh/akrolein. Az erjesztés szabályos menetéhez képest az egyetlen eltérés, hogy 1-2 napig kint volt a májusi melegben és egy kicsit kifutott, de az erjedés akkor sem állt le. Főzésnél kellemes almaillat volt és a cefre nem égett le. 24 literes vörösréz üstöt használtunk. 45 szeszfokra visszahigítva szép tiszta maradt.

 

A cseresznyét tegnapelőtt csináltam és ebben is érezni valamilyen nehéz fémes ízt, bár jóval enyhébben, mint az almánál. Talán még javulni is fog a pihentetés és érlelés alatt. Otthoni 17 literes rozsdamentes kuktával (és vörösréz páracsővel) főztem.

 

Az alma és cseresznye között a pektináz+élesztő+tápsó kombináción kívül egyedül az a közös, hogy foszforsavval állítottam pH-t. Ez okozhat ilyen mértékű ízhibát?

 

Van értelme ioncserélő gyantával próbálkozni?

 

Az eperrel nem volt semmi gond, kellemes illata és íze van. Az is a rozsdamentes kuktával készült, de citromsavat használtam pH beállításhoz.

 

Köszönöm a választ és azt a sok hasznos dolgot, amit eddig itt tanultam.

NO-KUBU Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70254

... gondolok a vámzárak számának csökkentésére, vagy hogy bizonyos méret alatt nekik se kellene szeszmérőt föltenni. Így a nagy üst mellett több, kisebb üstöt is beállíthatnának, amiben a delikát kis tételek összeöntés nélkül lefőzhetők. Stb.

 

Szerinted ????

 

 

Sokan befizetnék, akkor is, ha nen ellenőrzik minden másnap, vagy akár gyakorlatilag sohasem.

 

Szted elegen ??

 


Előzmény: barkócza (70252)
csiga1974 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70253
jó estét mindenkinek.kérdeznék snapszmester, csinálok egy 100literes pálinkafőzőt és szeretnék hozá egy kozmaolaj szürőt kellene rola rajz méretekel ha lehetséges.elöre is köszönöm.
Előzmény: snapszmester (70249)
barkócza Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70252

Nahát nyilván, hogy magunk mellett ki kell állnunk, de szerintem ha a bérfőzdések és az otthonfőzők közösen tudnának kiállni, akkor az lenne az igazi. Azt nem hiszem, hogy az adómentes bérfőzetés megmaradhat, túl nagy az ellenszél. Ezzel szemben a bérfőzdéseknek egyéb könnyítéseket lehetne kiharcolni, gondolok a vámzárak számának csökkentésére, vagy hogy bizonyos méret alatt nekik se kellene szeszmérőt föltenni. Így a nagy üst mellett több, kisebb üstöt is beállíthatnának, amiben a delikát kis tételek összeöntés nélkül lefőzhetők. Stb.

 

Az otthonfőzés adómentességének megőrzésére van esély, de ez persze igazságtalan lenne a bérfőzdékkel szemben. Megjegyzem, nem öröm, de a világ igazságtalanságra épül, bárki bármit is mond. :(

 

Ha fizetős lenne az otthonfőzés, akkor pedig a személyi jövedelemadó bevallásban önként bevallott és befizetett szeszadót tudom elképzelni. Sokan befizetnék, akkor is, ha nen ellenőrzik minden másnap, vagy akár gyakorlatilag sohasem.

Előzmény: NO-KUBU (70248)
snapszmester Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70251

Többen, többet.

Előzmény: hal65 (70250)
hal65 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70250

A cikk szerint, most Te  "nyertes vagy":)

Valóban így van?

Többen főzetnek mióta nincs rá adó?

Előzmény: snapszmester (70249)
snapszmester Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70249

Nem értem mire gondol. Vesztes leszek azt tudom.

Előzmény: NO-KUBU (70246)
NO-KUBU Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70248

Nem csak a bérfőzdések mellett, hanem magunk mellett is, mert ha ott nem lehet adómentesen főzetni, akkor otthon sem !!

Ezekkel a cikkekkel -állítólag- már készítik elő azt a módosítást, hogy valamilyen módon bejelentési kötelezetté (ezáltal ellenőrzötté) és fizetőssé teszik az otthoni főzést (is).

Előzmény: barkócza (70247)
barkócza Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70247

"Az irányelv alapján Magyarország a bérfőzdékben előállított, személyes fogyasztásra szánt pálinkára irányadó jövedékiadó-mértéket legfeljebb 50 százalékkal csökkentheti évi 50 literig, vagyis a jelenlegi tarifák szerint ekkora mennyiség után 59 ezer forint kedvezményes jövedéki adót kellene leróni, szemben a jelenlegi nullával."

 

Na ez az, amit írtam, hogy a bérfőzés adómentes részébe kötnek bele. Valahogy ki kellene állni a bérfőzdések mellett, de ötletem az nincs, hogyan.

Előzmény: NO-KUBU (70246)
NO-KUBU Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70246
köműves Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70245

 Ez a gyufás teszt néha cseles pl Zsuzsáktól kapott közel három hetes cseresznyét mikor kinyitottam lé a tetején és a gyufa mégis elaludt!

A hordót egyszer sem nyitottam ki a zajos erjedés után!

Előzmény: foxrudi (70235)
rumrum Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70244

Üdv firekiller !

 

Köszönöm neked is a jó tanácsokat,viszont annyit hozzáfűznék a dologhoz hogy a kérdés csupán annyi volt hogy jó e a cefrém már,vagy még hagyjam egy kicsit,ebben volt a bizonytalanságom.Természetesen a cefre az első perctől le van zárva,kotyógó van fent,illetve már az sincs...végleg lezártam.Emellet persze kiváncsi voltam hogy mikor fejeződik be az utóerjedés,mikor lehet főzetni.Naponta egyszer,max kétszer kinyitottam,szemrevételeztem,gyufapróbáztam,aztán zártam is vissza gyorsan.../nem kevergettem/.

Előzmény: firekiller (70243)
firekiller Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70243

Üdv rumrum!

 

Egy nejlont ( fólia, tiszta szemetes zsák) simíts a cefre tetejére úgy, hogy a hordó falánál körben vagy 10 cm-rel felnyomkodod a fóliát a hordó falára. Előtte a falról nedves szivaccsal takarítsd le a cefremaradványt, amíg nedves a hordó fala a fólia ( vékony) simán rátapad.

Ha keletkezik is egy pici gáz a fólia alatt, akkor kisimogatod oldalra.

Legjobb lett volna, ha az erjedés vége felé le tudod zárni légmentesen a hordót, de azt  majd kitapasztalod:)

 

Előzmény: rumrum (70237)
sturmanek Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70242

Vion-Mix Bt.
8800 Nagykanizsa
Csengery u. 113.

Előzmény: TJ_Zs (70211)
sturmanek Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70241

hello !

 

megint pár kérdés, hiába no beindult az idény és én meg mindenfélét kipróbálnék :)

Tehát kedves szakik

1. http://www.palinkaust.hu/content/%E2%80%9Eprestige%E2%80%9D-turb%C3%B3-%C3%A9leszt%C5%91-szeszf%C5%91zd%C3%A9knek erröl valakinek tapasztalata vagy véleménye ?? 

 

2. hozzájutottam vagy 5 ringlófához  (illa  telekhez amin áll) így pár héten belül lesz vagy 2 mázsa ringlóm...

ugyan az a metódus mint a szilvánál a cefrézés vagy van valami trükk ? tapasztalatok ringlóra ?

 

Köszi a válaszokat!

 

s

Mr.Stratos Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70240

Fény u.-i de csak véletlen volt és összesen tíz kiló...már szépen forr a pincében ! Jólét: Satu

Előzmény: olvas0 (70230)
norris53 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70239

Előzmény: rumrum (70237)
barkócza Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70238

Nem tudod elkapkodni, legfeljebb lekésni.

Előzmény: rumrum (70237)
rumrum Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70237

Köszi a gyors válaszokat!

 

Egyébként pont a gyufapróbánál akadtam meg,ugyanis reggel mikor megnéztem simán elaludt a gyufa,a kotyogón látni lehetett hogy a benne lévő víz kb 1 cm-t emelkedett,tehát gondolom éjjel valamennyi gáz képződött.Viszont miután reggel elengedtem a gázt,és utána napközben többször néztem (közben le volt teljesen,légmentesen zárva),már vígan égett a gyufa lángja...Egyébként hét vége felé főzetném és kellene valami időpontot szerveznem ,viszont elkapkodni sem akarom...

vf1 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70236

Szerintem is főzheted, azaz egy két pötty buborék már nem igazi erjedés, az csak a rostokról le-le váló, összegyűlő CO2.

A gyufa is azt fogaja mutatni: főzzed!

Előzmény: rumrum (70234)
foxrudi Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70235

Szia!

  A legegyszerűbb,a gyufapróba!Gyújts meg egy gyufát,és ha nem alszik el a cefre felszínéhez közeledve,főzetheted.

Előzmény: rumrum (70234)
rumrum Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70234

Üdv!

 

Segítséget szeretnék kérni cefre ügyben.Meggy-cseresznye cefrémet szeretném minél előbb kifőzetni,viszont nem vagyok biztos abban,hogy az anyag kész már a lepárlásra...Egy hete kb már lezajlott a zajos erjedés,viszont azóta is van folyamatosan egy kis gázképződés,itt ott egy két buborék...Egyébként már finom alkoholos illata van a cefrének,a tetején egy kis gyümölcsréteg,a többi már lé. A kérdés annyi lenne hogy ez a minimális gázképződés el fog majd tünni,várjak még,vagy már főzhetem?

vf1 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70233

Látod, itt segítenek!

 

 

Remélem el is hiszed.....:)))

Előzmény: Hatóság0301 (70228)
norris53 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70232

Pálinkás jó napot !

 Ha kén akkor hagyd nyitva az edényt és el illan majd belőle !!

BOR > általában azok a borok amik többször is át estek kénezésen nem csak az elején > akár a lepárlás végén is ontják a kén szagot de ez szellőztetéssel meg szűnik !

ha mégsem akkor valszeg. nem kénszag :-)

Ha a pára cső a hűtő spirál rézből van ott látszik -hogy kén volt e > szép fényesre marja a kén :-) (belülről )

Előzmény: Hatóság0301 (70228)
vf1 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70231

Sajnos, nem tudok segíteni, ilyet még nem csináltam, de biztos lesz valaki.....

Előzmény: Hatóság0301 (70228)
olvas0 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70230

Melyik piacon lehet kapni 98forintért meggyet???

Köszi

Előzmény: Mr.Stratos (70219)
rézműves1 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70229

...pályinkás jó reggelt...

 

...már régebben is volt ez téma, mert a kénes szag állítólag kiszellőztethető, de majd aki már csinálta, gondolom elmondja neked...

Előzmény: Hatóság0301 (70228)
Hatóság0301 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70228

Tisztelt vf1 Kolléga!

 

Tanácsodat kérem!

Lepároltam kb. 50 liter, kb. 25 fokosra hígított, borból készült alszeszt.

A tisztázása során az 5  darab 0,5  dl-es poharas módszert alkalmaztam a rézeleje levételére, majd megfokoltam. 80 fokon indult, de erősen érezni lehetett rajta a borba tett kén csípős, folytó szagát, ezért  mind az 5 pohárral félretettem ablakmosónak.

A további párolás során kb. 5 liter párlat jött le, mikor egyértelműen megszünt a kénes szag.

A teljes hozam 15 liter lett, amiből 5 liter kb. 75 fokos, 5 liter kb. 60 fokos és 5 liter kb.50 fokos. Az utópárlat elválasztást kb 40 foknál kezdtem el, parsze az nincs benne a fentiekben.

A kérdésem az lenne, hogy az előpárlat kénes szagát hogyan tudom csökkenteni, elvenni? Távozhat-e belőle a szeszfok beállítása során?

Esetleg csak én tévesztem össze más valamivel a szagot, ugyanis az egész főzést rekkenő melegben végeztem és a hűtővizem sem tudott 25 Co  alá hűlni? Ezért vannak a megközelítő értékek!

Válaszodat köszönöm!

Előzmény: vf1 (70227)
vf1 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70227

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?

  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

 http://czidro.eu/wessling/palinka_keszites/ 

 

http://www.kokoferm.hu/pdf/cikkek/szesz/SZESZ~16.PDF

 

 http://www.halfozok.com/

 

A pH beállításról Miklós1  69058-as hozzászólásában.


  Nem reklám!

 

Előzmény: vf1 (70194)
barkócza Creative Commons License 2012.06.24 0 0 70226

A másik megoldás, hogy több, különböző méretű fedeles vödröt - hordót kell tartani, és mindig a legjobban passzoló eszközben kell erjeszteni az aktuális részadagot. A passzol azt jelenti, hogy a vödör/hordó 2/3-ig, 3/4-ig van töltve.

Előzmény: csiba00 (70225)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!