Keresés

Részletes keresés

Lacivill Creative Commons License 2008.05.08 0 0 13786

Szerintem előbb lekapcsol a villanyóránál a kismegszakitó mint " odavész a nullája".

off: Különben mért írsz pirossal?

Előzmény: Törölt nick (13785)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.08 0 0 13785

Nem véletlen.

Abban meg teljesen igazad van, hogy a különböző fázisokon folyó áramok nagyon nem adodnak össze a nulla vezetőn.

 

Ez a rajz igazából még mindíg a maszibmw kérdéséhez tartozik, hogy: mennyire keverheti össze az áramköreit?

 

Ha így sikerül neki, ahogy rajzoltam, akkor könnyen odavész a nullája.

 

Igaz?

Előzmény: Lacivill (13783)
kacagógerle Creative Commons License 2008.05.08 0 0 13784
Halihó!

12V-os fénycsőelőtét létezik egyáltalán?Amibe 12V a bemenet.
Lacivill Creative Commons License 2008.05.08 0 0 13783

Az L1 véletlen maradt terheletlen?

Azért a különböző fázisokon folyó áramok nagyon nem adodnak össze a nulla vezetőn!

Előzmény: Törölt nick (13782)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.08 0 0 13782

Ha feltételezzük, hogy mindhárom fogyasztó 16A-t vesz fel, akkor ebben az esetben nem is annyira lehetetlen a nullára jutó 32A, ugye?

 

És ehhez elég egyetlen vezetéket rossz helyre kötni.

Előzmény: Törölt nick (13781)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.08 0 0 13781
Azért ez a 32A eléggé elméleti lehetőség ...
Előzmény: Törölt nick (13779)
maszibmw Creative Commons License 2008.05.08 0 0 13780

Szia !

 

Összesen egy darab 3 fázisú dugalj van a házban a garázsban. Ide természetesen 3 különböző kismegszakítótól, amik természetesen a 3 különböző Fésűfogról(fázisról) vannak betápolva (R-S-T) vittem a vezetéket. Amúgy sosincs használva, de ha mégis lenne, akkor a dugaljban 3 különböző fázis található a fázislukakban. Köszi eddig is ! Ezek szerint a mosógépet átcsoportosíthatom ugye ?

 

Még egy kérdés: Ez egy teljesen másik villanyóra, egy 25 nm-es lakásé, jelenleg mindössze egy db hűtő megy róla. Ez egy egy fázisú, és az órához menő méretlen vezeték elég vékony. (asszem 2,5-es vagy 4-es réz). Jelenleg nincs is nullázva ez a rész, mert régen földelés sem volt itt. . (ez így van 20 éve). Kérdésem az, hogy az FKA táblában, mivel a teljes földeléshálózat ki lett építve a lakásban az FKA táblától, de jelenleg nincs kötve "sehova" a táblában, nullázhatom-e a földelősínt ezzel az úgymond "vékony" nullával ? (valamit hallottam, hogy a PEN-t csak 10mm2-nél szabad megosztani a föld felé. Ha ez így van, mennyire kell komolyanvenni ? Vagy mi a megoldás ? Kicseréltetni a teljes méretlen szakaszt 10-esre ? Ez egy vagyon lenne és rengeteg falmunka)

 

Köszi Jani

 

 

Előzmény: Törölt nick (13779)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.08 0 0 13779

Az a lényeg, hogy a biztosítéktábla alól kimenő 3fázsú áramkörök (ha van ilyen) fázis vezetőit, külön fázisra tedd. R S T -re.

 

Ha a 3fázisú áramkörben azonos keresztmetszetűek a vezetékek (pl 5x1,5) és ebből két fázis vezetőt azonos fázisra teszel, külön biztosítva 16A-ra, akkor a nulla vezetőre akár 32A terhelés is juthat, amit már nem bír ki.

 

Végülis nem sok esély van erre a hibalahetőségre, de azért benne van a pakliban. 

Előzmény: maszibmw (13772)
Jahno Creative Commons License 2008.05.08 0 0 13778

"Eddig 6-7céget felhívtam, nem sok reményt fűztek hozzá, de sztem megoldhatónak kéne lennie..."

 

Megoldható, csak sokat kell vele pöcsölni, matekozni, kipróbálni, oszt júzernek meg drága lesz.

Előzmény: Törölt nick (13776)
petikee18 Creative Commons License 2008.05.08 0 0 13777
Eladó 5db XBS tipusú fi relé 2polusú 40A 30mA-os darabja 5E ft egyben 20E ft.
Tel:06-30-502-0658 email:peti1989@citromail.hu
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.08 0 0 13776
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem kaputelefonokkal kapcsolatban, de sajnos nem találtam olyan topikot, ezért fordultam hozzátok! :-)

Egy olyan kellene kiépítenem, ami következő elemekből áll:

1db kamerás kültéri egység (szines kamerás)
2db beltéri egység (szines monitoros, kagyló nélküli)
2db megfigyelőkamera, szines, infrás
1db DVR egység

Ez igazából két rendszer lenne, az egyik egy megfigyelőkamerás-rögzítős cucc, a másik meg egy kaputelefonos dolog. A kettő külön külön simán működtethető dolog, semmi extra, de nekem a kettőt össze kellene csatolnom.

Amire szükségem lenne:
a két beltéri egységen mind a kültéri egység kamerája, mind a két megfigyelő kamera képe nézhető-váltható legyen csöngetéskor. Valamint a kültéri egység képe illete a két megfigyelő kamera képe rögzítésre kerüljön a DVR egységben.

A problémák: A két kültéri megfigyelőkamera KOAX-os ugyebár. A kaputelefonban lévő kamera pedig a rendszertől függően ADS, MDS, BUS2, analóg rendszer lehet. Ami fix, az hogy a DVR egység és a két kamera KOAX-os. Milyen kaputelefon rendszert vegyek hozzá szerintetek, amit tudok illeszteni hozzá?

Milyen átalakítókra lehet szükségem? Eddig 6-7céget felhívtam, nem sok reményt fűztek hozzá, de sztem megoldhatónak kéne lennie...

Segítségeteket előre is köszönöm!
hmli Creative Commons License 2008.05.08 0 0 13775

Hello.

 

Nálam 1x32A folyamatos van, szerelő azt mondta, hogy mért fővezetéket 10 mm2 alatt nem köt be az E-on. Vezéreltnél 1*16A-om van, oda elég volt a 6 mm2.

 

A 6 mm2 nekem is simán elvitte volna a 32A-t, ahogy Lacivill írta, de vagy előírás, vagy az E-on szerelők hóbortja miatt 10est kellett vennem.

 

Egyébként a 5*10 mm2-es MTK métere valahol 1500 Ft bruttó kisker áron, szerintem ezen ne spórolj.

 

hmli

Előzmény: maszibmw (13771)
Lacivill Creative Commons License 2008.05.08 0 0 13774
a 6-os réz ekora szakaszon röhögve viszi a 40A-t!
Előzmény: maszibmw (13771)
_lala_ Creative Commons License 2008.05.08 0 0 13773
Én azért jobban bíznék a 10-es ben, pláne a nullánál. Igaz tudom, hogy elég merev a 10-es réz. MKH-t nem akarok tenni, mert nem akarok érvéghüvelyezni. Mi a véleményetek ?

Szerintem nem érdemes azon a pár száz, esetleg talán ezer forinton szórakozni, ami a 6-os meg a 10-es drótok között lenne, pláne, hogy ha később mégis hozzá akarsz nyúlni, a plomba miatt ez ugye kapásból drága játék lesz, hiszen akárki nem csinálhatja meg, egy kiszállás meg nem 500 Ft.

Az elmüs aki cserélni fogja, azt mondja elég a 6-os.

Nézd, vannak logikusan gondolkodó emberek:
Ha most 6-ossal csinálja, akkor neki most könnyebb a meló (azt könnyebb hajlítani). A 10A-hez nyilván elegendő a 6-os drót, tehát szakmai hibát nem ejt, ha meg később mégis 10-es kellene majd valami bővítés miatt, akkor meg megint kihívod, és újból perkálsz neki.
Neki ez egyértelmű választás.
Előzmény: maszibmw (13771)
maszibmw Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13772

Szia Szerelő !

 

Elkészítettem neked a jelenlegi fáziskiosztást. Mindegyik "tételhez" tartozik egy saját kismegszakító. Az értéküket is odaírtam a végén. Mindössze annyit szeretnék, hogy a mosógép kismegszakítóját az új táblán már az 1 es fázishoz csoportosítom. (természetesen vettem a merlin gerin megszakítókhoz 3-as fázissínt, itt csak annyi a dolog hogy a mosógép megszakítója nem a 2-es hanem az 1-es "fésű" alá lesz csoportosítva. Ime a kép:

 

 

leosztás
Előzmény: Törölt nick (13761)
maszibmw Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13771

Szia !

 

Köszi a választ. Azt, hogy ne csináljak pl RSS-t, azt nem értem :(

Tulképp ahhoz, hogy ilyet csináljak, azt kéne tennem, hogy egy adott fázisvezetéket egyszerre, az 1-es és a 2-es fázisra is rácsatlakoztatnám véletlenül, így érteném a problémát. Erre gondoltál ?

Adott a három fázis jelenleg, Pontosan megnéztem a körök leosztását, és csak annyit tennék, hogy a mosógép kismegszakítója most a "2-es" fázisról kapja az áramot, ezt áthelyezném az "1-es" fázisra. A kismegszakítótól semmi más nem csatlakozik, ágazik le csak kizárólag a mosógép konnektor.

 

A másik kérdésem: jelenleg 10 mm2-es alukábel a betáp az órától az osztótábláig. (kb 60cm). 3 fázis van, 3*10A. Elvileg le fogják szedni a plombát, már az elmünél be van jelentve, és ki lesz cserélve ez a 60 cm-es szakasz réz kábelre. (mivel félek hogy az új tábla felrakásánál el fog törni az alu ha hajtogatni akarnám) Kérdésem, hogy tegyek e 10mm2-es MCU-t, vagy elég a 6-os is ? Az elmüs aki cserélni fogja, azt mondja elég a 6-os. Én azért jobban bíznék a 10-es ben, pláne a nullánál. Igaz tudom, hogy elég merev a 10-es réz. MKH-t nem akarok tenni, mert nem akarok érvéghüvelyezni. Mi a véleményetek ?

Előzmény: Törölt nick (13761)
Jahno Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13770

Hajajj, lassan lehet én is be fogok számolni valamiről. 3x10 amper, ebből akarnak irodát csinálni, meg szokásos dolgok, hogy cirkó, 4-5 klíma, PC hegyek, konyhában a mikrón felül villanysütő, estébé. Ház jó kis aluvezetékes, szigszalagozott kötések, itt-ott réz toldást is látni, kellőképpen szakszerűtlenül.

 

Mondtunk számot, már sokallják, de költözni meg kellene. Gondolom a bejövő 3x10 ampert SSOS nem fogják bővíteni, belső kábelezést tán át bírjuk verekedni, hogy tetőtől-talpig új legyen, mi amúgy szóltunk...

cityba Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13769

Nemrég szereltem 1 biztitáblát ahol elszállt pár cucc plazma tv, mosógép, mosogatógép, hifi stb mert elszált a nulla és 3 fázis volt bent. A sodrott kábelek persze nem voltak hüvelyezve, még sorolósínre se telt 1,5 sodrott volt a soroló :-)

Pedig a harmadik szerelő voltam az eredeti csapat után. Az előző kettő is taknyolt. Csak eszembe jutott a nulla elszállásról, meg sok jó és olcsó "szakikról".

Törölt nick Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13768

Hát az most még zavarosabb lett számomra...

 

Először azt írtad, hogy a földelési problémák túlfogyasztást okoznak.  Ez még mindíg nem derülz ki, hogy hogyan is.

 

Amit meg most felvázoltál az a nullaszakadás tipikus esete (háromfázisú hálózaton) amiből már 100-at láttunk és valóban komoly károkat okoz főleg a szórakoztatóelektronikákban, de túlfogyasztást azt nem.

 

 

Előzmény: Csaksemmipánik (13765)
Lacivill Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13767

Ha 3 fázisú rendszerben a nulla "eltünik" akkor néhány kisteljesitményű fogyasztó elszáll az tuti, de ettől nem lesz többletfogyasztás, pláne ekkora.

Ha történik egy folyamatos földzárlat, és nincs nullázva akkor arra képes elmenni sok-sok teljesitmény, és mani is!

Előzmény: Csaksemmipánik (13765)
Lacivill Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13766

Nézd mondjuk nem kell bütykölösnek lenni, de pl. villanytüzhely, mosó/mosógatógép.

2-3 klima, meg a szokásos egyebek, és máris kevés a 7,36kW.

Szaunáról még nem is beszéltünk.

Előzmény: Csaksemmipánik (13764)
Csaksemmipánik Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13765
Valahogy úgy, hogy az egyfázisú fogyasztó nullavezetőin visszafolyó áramok, nem a táp tr. felé (ami egyébbként a nullázott vonal) záródnak, hanem egy másik 1f fogyasztón, (tulajdonképpen fázis-fázis között) közben a fogyasztásmérőn - a nullavezetőn - átfolyik ez az áram. Ez egy szigetelt csillagpontú, azimmetrikus hálózat és különbözeti áramot a fogyasztói aszimmetria határozza meg (ez folyik a nullavezetőn) + csillagponti feszültségeltolódás.

Szegény kolléganőnél megtörtént az eset. Ráment két TV és egy kazánvezérltés. Részben álta az e-on, csak a 300-400 eFt-os többlet számlát (kb. egy év alatt) nem fizették vissza.
Előzmény: Törölt nick (13762)
Csaksemmipánik Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13764
Ennek örülök, mert az egyk barátom meg 3x16A-t kért és volt fejtörés, hogy hogyan osszuk szét a terhelés.

Egészen pontosan úgy fogalmaznék, hogy aki nem nagy bütykölős, annak nem érdemes a 3x16 A-t választani. sz.... :oP.
Előzmény: Lacivill (13763)
Lacivill Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13763

Szóval lehet elsőre jónak tünik amit mondasz. Én is sokáig megvoltam családi házban 1*32A-ral.

Viszont ha egy családi háznál kiépitesz 1 fázisú rendszert, és később mégis kevés lesz akkor nem 40 ezerbe kerül az új csatlakozó vezeték, szekrénycsere, szinezés javitás, hanem 400-ba. 3*16A-om van, és még soha nem volt kevés valamelyik fázison az energia.

Szerintem................

Előzmény: Csaksemmipánik (13758)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13762
A földelés hiánya, hogyan okozhat túlfogysztást?
Előzmény: Csaksemmipánik (13757)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13761

Ebből a képből nem lehet megállapítani, hogy hogyan vannak kialakítva az áramkörök. -azt mégy ahelyszínen is elég nehéz átlátni.

 

A lényeg az, hogy a három fázisvezetőt ne nagyon módosítsd.

 

A fázissorendet felcsérelheted Pl:  R S T - T S R

Csak azonos fázisra ne tedd Pl: R S S  vagy T R R

 

 

Előzmény: maszibmw (13754)
Csaksemmipánik Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13760
Pardon!

Az természetesen Geztsch-nak szólt!
Előzmény: _lala_ (13759)
_lala_ Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13759
A fő probléma ami a nullavezető esetleges túlterhelésénél is fontosabb, ahogy lacivill írja:

Nincs rendes földelésed, nincs nullázva. Gondolom EPH sincs.


Szerintem összekevertél két fórumozót... Az nem maszibmw volt, akinél nem jó a földelés, akinek Lacivill írta a válaszát.
Előzmény: Csaksemmipánik (13757)
Csaksemmipánik Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13758
Mivel mostanában nem jártam erre és nincs időm visszaolvasni nem tudom volt-e szó a hálózatra csatlakozásról?

Ezért, frissen villamosítóknak üzenem: hogy inkább a 32 A egyfázis + "éjjszakai" (16 A vagy mennyi) mint a 3x16 A.

Mivel az első fázis(onként) 32 A, amiből van még hova osztani

a második pedig csak fázisonként 16 A, amiből nincs már nagyon hova osztani egy mosógép 8-10 A, villanytűzhely 6-12 A, vagy más nagyobb villamos gép után.

Igazi ipari munkára úgy is kevés a (16 A-háztartás fogyasztása) teljesítmény.

A munkatársam + így csinálta.

u.i. és persze a -40eFt (elmaradt) hálózatfejlesztési hozzájárulás is jól jöhet ;oP.

Ha meg nem tudsz dönteni és a táppont nincs messze (~20 m) még mindig le lehet fektetni az NYY 5x10mm2-es vezetéket (igaz az is vagy 30eFt).

... szerintem (én így csinálnám).
Csaksemmipánik Creative Commons License 2008.05.07 0 0 13757
Kedves Jani!
A fő probléma ami a nullavezető esetleges túlterhelésénél is fontosabb, ahogy lacivill írja:

Nincs rendes földelésed, nincs nullázva. Gondolom EPH sincs.

Ez csupa nagybetű, csak lusta vagyok.

Itt a nullázás nem a nullavezető, hanem érintésvédelmi mód ami megvédi a fürdőzőt attól hogy agyoncsapja pl., a hibás mosógép.

Az hogy hány nulla vzezető meg hányfele ágazik teljesen mindegy a fentiek szempontjából!

Ahogy írod, az is elég valószínű, hogy a nullavezető "0" potenciálját a három fázis szimmetrikus terhelése hozza létre. Ha valamaelyiket jobban terheled, a másik két fázisban csúnya dolgok történnek (hibás háztartási gépek stb.).

Feltétlenül meg kell nézetni egészen a mérőóra méretlen csatlakozási pontjáig. Potenciálrögzítésnek, földelő szonda csatlakozásnak, vagy hasonlónak kell lennie a közelben.

Nincs esetleg irreálisan magas 12-20 eFt-os, vagy magasabb, fogyasztásod? Mert az is a fenti esetett támasztja alá.

Sok sikert!

CsSP
Előzmény: maszibmw (13754)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!