Keresés

Részletes keresés

oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.01.23 0 0 83167

http://kontaktvill.cdn.shoprenter.hu/custom/kontaktvill/image/cache/w900h500m00wt1/product/Gao63050.jpg?v=1507561869

 

Ezzel is meg lehet kis helyen oldani, hogy ne kelljen a dugókat levágni.

A laposkábeleket meg egymásra fektetve össze lehet kötegelni.

Előzmény: vjazemskij (83165)
rézműves1 Creative Commons License 2018.01.22 0 1 83166

Bocsi, de ha megnézed a 83119-es hsz-emet, abban azzal kezdtem, hogy "persze nem egyszerre" ...és utána még írtam egy kiegészítést, hogy valami átkapcsolóval gondoltam...

 

De azért még egyszer köszi, hogy azt a sok "gigát" rám áldoztátok...:):):)...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (83164)
vjazemskij Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83165

Köszönöm! Tökéletes! Pont ezeket kerestem!!

 

Nos, csak vezetékről van szó, nincs dugvilla. Illetve olyasmit szeretnék, ahol a három lámpakábel befut az ötös rugós wago-ba és abból már csak egy kábel jöjjön ki, ami majd a legvégén dugvillával megy be a konektorba. Ez kivitelezhető? Úgy értem, hogy az ötös wago-ba be lehet úgy kötni a lámpákat, hogy az majd egy kábellel (mint egy elosztó esetében) menjen a 230ba. Értem itt azt, hogy a kötés típusa nyilván számít. Ezt a wago menedzseli?

Előzmény: biowizard (83160)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.01.22 -1 0 83164

"egyszerre úgysem ment volna a kettő"

 

Ezexerint ismét több gigawattórányi energiát áldoztunk itt a fórumban egy nem létező probléma megoldására :)

Előzmény: rézműves1 (83162)
rézműves1 Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83163

Teljesen jogos a "feltételezés"...vagy esztergál, vagy fúr...(kivéve, ha az esztergával fúrok)...:):):)...

Egyébként ez a Jaskawa, amit sikerült vennem, gondolom egy régebbi típus, ez még nem vektor vezérelt...

Szerencsére megvan az eredeti könyve is és ami talán még fontosabb, megvan az is, aki majd be tudja programozni a motorhoz...DD...én sajnos nem sokra mennék vele...:)...

Előzmény: szakmókus (83157)
rézműves1 Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83162

Köszi az értékest...de egyszerre úgysem ment volna a kettő. Nem is bírta volna, mert ez a Japán frekiváltó, csak 750W-ot tud. Egyenlőre nincs rá időm, hogy az esztergával összeépítsem a Jaskawát, de nagyon kíváncsi vagyok már, hogy milyen lesz. Régebben valaki már csinált ilyet és azt mondta, hogy "ég és föld" a különbség.

Azt meg azért már tudom, hogy az egyfázisú 230-ból csinált 3x230V-al, (pláne, ha leviszem a fordulatot) nem lesz olyan erős a motor, mint az eleve 400V-al.

De így is le van a (csillag-delta) átkötéssel "butítva" az 550W-os motor nem? Akkor talán gyengébb nem lesz, ha "visszakapja" a 3-fázist.

Előzmény: Szirty__ (83147)
rézműves1 Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83161

Sziasztok, köszi a válaszokat.

 

A freki váltót eredetileg a kis "ruszki" esztergához vettem, mert nagyon macerás az ékszíjakkal "bíbelődni"...

Annak gyárilag is 3-fázisú az 550W-os motorja és úgy mondtátok, amikor annak idején megkérdeztem, hogy sokkal jobb lesz és így lehet majd fordulatszám szabályzásra is használni. Eddig ugyanis 230V-al használtam.

A fúrógép vásárlás egy új "projekt" lenne, a 20-éve használt (350W-os) "kici-kis" kínai helyett.

Igaz ez is kínai-német (Güde) de ennek 600W-os a motorja, kicsit nagyobb, erősebb, forog jobbra balra, de ez is 3-fázisú, mint az eszterga és ékszíjas.

Ezért gondoltam, hogy a 750W-os freki váltóval, csak átkapcsolom a "delejt"az esztergáról és mehet a fúrógép is.

Ez azért is lett volna jó, (ha működik) mert így a fordulatszám szabályzás a fúrógépnél is megoldható lett volna és nem kell az ékszíjakkal variálni.

De közben kiderült, hogy van ez a típus, 500W-os 230-as motorral is "Varióban"...ezzel elektronikusan lehet a fordulatszámot változtatni, úgyhogy megoldódott a probléma. Igaz ez drágább, de az egyéb paraméterei viszont kicsit jobbak és így a nyomaték is megmarad.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (83143)
biowizard Creative Commons License 2018.01.22 0 1 83160

A kérdés, hogy mi van a foglalatokból induló kábel végén? Ha eredetileg semmi, akkor egyszerűbb a dolog. Ha gyárilag dugvilla, akkor azt le lehet szerelni (vagy sokkal valószínűbb, hogy vágni). Így már egyszerűen be lehet kötni egy sima kötődobozba (pl. ilyenbe: elágazódoboz), a dobozt előzetesen persze a helyére rögzítve a karnison túl. A vezetékvégeket a kötődobozban ötös rugós wago-k segítségével lehet összekötni.

Előzmény: vjazemskij (83155)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83159

"Persze megenged rövid idejő 120-160%-os túlterhelést. De alapvetően a névleges nyomatékot nem tudja tartósan meghaladni, az a motor leégésével járna."

 

Emelő berendezéseknél induláskor muszáj ezt megengedni, hiszen még fog a fékberendezés, amikor a szabályzó már dolgozik. Ha kicsit késik a féknyitás, akkor már motorzárlattal kiáll, mert ez már több neki, mint egy túlterhelés. SCHNEIDER -ek ezt valahogy nem szeretik.

Előzmény: Szirty__ (83153)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83158

"Azért a régebbi frekiváltók nagyon nem szerették ha kivették alóluk a motort menet közben."

 

Inkább az üzemközbeni betáp átkapcsolásokat nem szeretik a - maiak sem - , miközben rajtuk van még a terhelés.

Nagyobb gépi berendezéseknél meg előírás a motor(ok) előtt dupla váltó védő mágneskapcsolókat beépíteni, miközben ezt néhány gyártó ellenzi.

 

" Akár a végfok is elszállt néha."

 

Volt "szerencsém" látni 250 kW os KEB nél az egyik tenyérnyi IGBT-t szétrobbanni, burkolatot lerepülni pedig nem kapcsolgatták ki nem derült ki, hogy mi nyírta ki. SIEMENS ek sem bírták jól az átkapcsolgatást, REVCON is kimúlt ettől, de még DANFOS is.

 

 

 

Előzmény: Zs:) (83154)
szakmókus Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83157

Én úgy gondolom hogy frekvenciaváltókról nem lehet általánosan beszélni,mindig konkrét készülékről lehet csak konkrét vélemény.

Van ami ha lekötöm az egyik kimeneti fázist,nem is érdekli,megy tovább. A másik tönkremegy mert laza volt az egyik saru a kapocsdekniben.

A megfelelő programozás általában elképzelhetetlen gépkönyv nélkül. Szívtam nem egyszer hogy cserélni kellett másik típusra,de a gyári beállítás negatív logikára volt állítva a logikai bemenete.

A gépkönyvben láttam hol tudom átállítani,de az a paraméter tiltva volt ami úgy aktiválódott ha valami 600-dik paraméterben a 0 helyett 1-et írtam be. Mire rájöttem......... :-/

Előzmény: Zs:) (83154)
szakmókus Creative Commons License 2018.01.22 0 1 83156

Na végre szépen tömören összefoglalva az, amit a frekvenciaváltóval való üzemről tudni kell.Annyit tennék hozzá hogy a párhuzamos üzemnél a különböző tulajdonságú motorok érdekes jelenségeket produkálhatnak.

De a kérdezőnél feltételezzük hogy vagy esztergál,vagy fúr a fúrógéppel.

 

Előzmény: Szirty__ (83147)
vjazemskij Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83155

Sziasztok!

 

Érdeklődni szeretnék az alábbi helyzet megoldására van-e eszköz, ha igen hogyan hívják, illetve ha van jobb ötlet a megoldásra, azt is szívesen fogadom.

 

Helyzet:

Adott 3 db fogyasztó (ikeás dizájnégő + foglalat kábellel) ami majdan belógna egy íróasztal fölé kampókkal a plafonról. a kábelek a plafonon kifutnának a falig, ahol a függönykarnisba fúrt lyukakon át egy hármas elosztó dobozba csatlakozna közvetlenül mind a három kábel, melyből majd egy kábel futna le a falon és a végén be egy dugaljba, vagy elosztóba. A kérdés az, hogy létezik-e ilyen hármas elosztó doboz, mely egy biztonságos zárt rendszer lenne és nem nagyobb kb 5*10 cm-nél. Hagyományos hármas elosztót nem szeretnék, túl nagy, illetve vésni sem ér a falat! :)

 

Remélem sikerült érthetően felvázolni a problémát!

 

Köszi előre is a segítséget!!

Zs:) Creative Commons License 2018.01.22 -1 0 83154

"De katasztrófa akkor sem történik ha "menet közben" van átkapcsolás, legfeljebb lesz egy túláram hiba."

Azért a régebbi frekiváltók nagyon nem szerették ha kivették alóluk a motort menet közben. Akár a végfok is elszállt néha.

Előzmény: Szirty__ (83148)
Szirty__ Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83153

 

 

"Igen, ez így van, ha "sima" vezérlés van nyomaték, ill. fordulatszám visszajelzés nélkül."

 

Minden esetben így van, vektoros szabályzásnál is. Az csak a motor névleges nyomatékát képes produkálni.

Persze megenged rövid idejő 120-160%-os túlterhelést. De alapvetően a névleges nyomatékot nem tudja tartósan meghaladni, az a motor leégésével járna.

 

"Ilyen, vektorszabályzott hajtásnál, már nem jó, ha a két különböző paraméterű motort akarjuk felváltva, vagy egyszerre hajtani."

 

Igen az ilyen üzemnek is megvannak a maga szabályai.

A különböző motorok felváltva történő üzemeltetése paraméterkészlet váltással oldható meg. Sok frekvenciaváltó erre a lehetőségre fel van készítve. Persze a vezérlést és beállítást ez nyilván bonyolítja.

 

Előzmény: oregbeatsuhanc (83151)
molnarfme Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83152

Üdv

Aki egy kersztváltó kapcsolót ki tud cserélni, az még nem biztos hogy"jó" villanyszerelő .Nem beszélve a biztonság-technikájárol. Veszélyes"sport".Ezt sem lehet tökéletesen megtanulni.

FERENC

Előzmény: Szirty__ (83149)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83151

"Frekvenciaváltónál viszont a nyomaték azonos így a névleges fordulat alatt a tengelyteljesítmény kisebb lesz."

 

Igen, ez így van, ha "sima" vezérlés van nyomaték, ill. fordulatszám visszajelzés nélkül.

 

Ha vektor szabályzás van akkor a motorra jutó feszültség és áram nagyságából egy belső processzorral létrejön egy számított nyomaték figyelés, amit a szabályozó pillanatról, pillanatra értékel és az szerint próbálja a nyomatékot tartani.

Ehhez persze mindig az adott motor paramétereit pontosan meg kell adni.

Ilyen, vektorszabályzott hajtásnál, már nem jó, ha a két különböző paraméterű motort akarjuk felváltva, vagy egyszerre hajtani.

Normál vezérlésnél erre nem kell annyira figyelni.

Előzmény: Szirty__ (83147)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83150

"Annyit hozzátennék, hogy a meggerezgetésnél azért vigyázni kell, mert ha elektronikus eszközök is vannak a mért körben (pl. frekvenciaváltó, lágyindító, stb) azt csak bizonyos szabályok mellett szabad mérni mert a megger tönkre teheti."

 

Persze, ezeket az áramköröket le szoktuk választani.

 

Egyébként is jobb csak részáramköröket szakaszonként megcsapatni, mert különben a zárlat mindenütt jelentkezik.

Előfordult már az is, hogy a többszöri meggerezéssel sikerült a kezdeti zárlatot "szétcsapatni", de az utána később úgyis újra jelentkezett.

Előzmény: Szirty__ (83149)
Szirty__ Creative Commons License 2018.01.22 0 1 83149

Így van. Pontosan!

 

Annyit hozzátennék, hogy a meggerezgetésnél azért vigyázni kell, mert ha elektronikus eszközök is vannak a mért körben (pl. frekvenciaváltó, lágyindító, stb) azt csak bizonyos szabályok mellett szabad mérni mert a megger tönkre teheti.

Előzmény: oregbeatsuhanc (83144)
Szirty__ Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83148

Az egyik legkártékonyabb dolog a féligazság. Épp ilyeneket irkálsz!

Természetesen vezérlési oldalról vagy odafigyeléssel megoldható, hogy amikor a frekvenciaváltó nem 0Hz-en van, akkor ne történjen átkapcsolás, vagy ha megtörténik akkor a frekvenciaváltó leálljon.

De katasztrófa akkor sem történik ha "menet közben" van átkapcsolás, legfeljebb lesz egy túláram hiba.

 

"hanem csak lágyindítást végez (MINDIG a maximális fordulatszámig), akkor át lehet kapcsolni,"

 

Nem tudom miért írtad ezt ráadásul így kiemelve hogy mindig a maximális fordulatszámig. Kifejtenéd ezt részletesen?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (83143)
Szirty__ Creative Commons License 2018.01.22 0 2 83147

Szia rézműves1!

 

Lehet két gépet működtetni ha a teljesítménye nem haladja meg a frekvenciaváltóét.

 

Akár egyszerre is lehet a kettőt működtetni ha a két motor összteljesítménye nem haladja meg a frekvenciaváltóét.

Ebben az esetben a motor védelméről külön kell gondoskodni, értelemszerűen a frekvenciaváltó a motorvédelmet ilyen esetben nem tudja ellátni csak egy motornál.

Ha külön szeretnéd, akkor az átkapcsolást/átváltást megoldhatod dugvillával is, vagy motorválasztó kapcsolóval (van ilyen a Ganz KK sorozatban is) esetleg mágneskapcsolóval.

 

Azt tudni érdemes, hogy a mechanikus áttételt a frekvenciaváltós hajtás nem helyettesíti teljes értékűen, mivel mechanikus sebességváltásnál a tengely teljesítmény közel azonos lesz, azaz fele sebességnél a nyomaték megduplázódik.

Frekvenciaváltónál viszont a nyomaték azonos így a névleges fordulat alatt a tengelyteljesítmény kisebb lesz.

 

Előzmény: rézműves1 (83119)
molnarfme Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83146

Üdv

A villanyszerelönek, különösen a FI relék világában sokkal fontosabb eszköze a megger (vagy egyéb szigetelésmérő készülék) mint a multiméter. Az se baj ha van, de egy probalápával 24 volttol 400voltig kilehet mutatni a feszültséget. Persze ha fontos a pontos érték,akkor a probalámpa kevés, de akkor sem szerencsés a nagyérzékenységü müszer.

FERENC

Előzmény: oregbeatsuhanc (83145)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83145

 

"Egy darab frekiváltóról lehetséges két gépet működtetni?

Persze nem egyszerre...a motorok majdnem egyformák. 550W-os, egy kis ruszki Univerzal-3 eszterga és egy 600W-os fúrógépet vennék, ha lehetséges így külön külön. Egy Jaskawám van, ami ezt a teljesítményt viszi."

 

Persze, hogy lehet vagy mechanikus váltókapcsolóval, vagy két db.reteszelt mágneskapcsolóval választhatod meg az éppen használni kívánt gépet. 

Előzmény: rézműves1 (83119)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83144

"Szinte lehetetlen méréssel elcsípni egy olyan testzárlazot, ami csak ismeretlen időnként bukkan fel (és talán akkor is csak egy pillanatra)."

 

Pont erre kell a megger.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (83142)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83143

"Egy darab frekiváltóról lehetséges két gépet működtetni?"

 

Ha a frekiváltó fordulatszámot szabályoz, akkor nem, mert az átkapcsolás pillanatában a motor a maximális fordulatra ugrik.

Ha a frekiváltó nem fordulatszámot szabályoz,  hanem csak lágyindítást végez (MINDIG a maximális fordulatszámig), akkor át lehet kapcsolni, de miért vásároltál egy rohadt drága frekiváltót egy filléres lágyindító megoldás helyett?

Előzmény: rézműves1 (83119)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.01.22 0 1 83142

Szinte lehetetlen méréssel elcsípni egy olyan testzárlazot, ami csak ismeretlen időnként bukkan fel (és talán akkor is csak egy pillanatra).

ilyenkor az van, hogy kicseréljük az első számú gyanúsítottat (pl ventilátor motorja) és reménykedünk, hogy valóban ő okozta a hibát.

Előzmény: zmatheus (83122)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83141

"Amit kinéztem, az egy 4600W-os darab. Azért ez,mert 4-laposban ez volt a legkisebb, mert a többi mind 6,8-7,2kW-os. Azokat  mellesleg kinek gyártják? Ennyi áram csak Pakson van."

 

A 2,5-es vezetékeden max 20 ampert szabad vinni, ami véletlenül pont 4600 watt.

Pakson kívül százezernyi lakásban rendelkezésre áll (az ingyenes) 32 amper, ami 7,3 kW, de egyáltalán nem ritka a 10 kW feletti ellátottságú lakás sem.

 

"Anno nem spóroltunk, bent van 2km vezeték, és vagy 30 automata,"

 

Az ebből a 30-ból 20 felesleges automata helyett inkább egy picivel vastagabb csövekre kellett volna költeni. Vagy gondolni egy esetleges jövőbeli elektromos tűzhelyre.

 

"csak erre az egy fogyasztási helyre nem készültünk"

 

Kiváló gáztűzhelyek is vannak.

Előzmény: Péter az állat (83128)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83140

"étezik olyan, hogy túl sok éjszakai áram van és túl kevés nappali?"

 

Olyan nem létezik, hogy túl sok az éjszakai áram. Olyan viszont létezhet, hogy túl kevés a nappali áram.

 

"Emiatt át kell kötni ami jó sok pénz különben nem bírja a rendszer a gépeket. Ez pontosan mit jelent?"

 

Sajnos a bejegyzésedből nem derül ki, hogy mi a konkrét probléma: túl kevés a konnektor a lakásban, vagy túl kevés áramot tud szolgáltatni a villanyóra, vagy nem mehet egyszerre a mosógép és a villanytűzhely?

Ha duplázni szeretnéd a villanyóra amperjét és a konnektorok számát is, az valóban sokba fog kerülni.

Előzmény: zsuzs2929 (83130)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83139

"A megger még anno velem jött nyugdijba, azóta is szolgál, bár ritkán kell de akkor nagyon hasznos eszköz. Nagyon kell vigyázni rá mert a mechanikai hatásokra nagyon érzékeny.Én meg egyre ügyetlenebb vagyok,ezért gondoltam valami hasonló tudásÚ olcsó müszerre."

 

( Én is szívesen magammal hoztam volna, ha közben egy kolléga nem ejti le és nem töri össze.-:) )

 

Nemrég vettem talán vaterán egy új digitálisat kb. 10 000 ért, de szerintem Te is megtudod rendelni, egyenes úton Kínából és akkor még olcsóbb. A típusa: BM 500 A 

 

https://www.banggood.com/BM500A-1000V-1999M-Insulation-Resistance-Megohmmeter-Multimeter-p-956568.html?cur_warehouse=CN

Előzmény: molnarfme (83135)
ötfelezős Creative Commons License 2018.01.22 0 0 83138
Előzmény: molnarfme (83135)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!