Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78892

A villanyszerelők nem nosztalgiából szeretik a gipszet, hanem azért, mert ép ésszel felfogható időn belül elkezd megszilárdulni és el lehet engedni a dobozt/csövet.

Szerintem a biztonság kedvéért a szerelőhabbal egy időben vásárolj némi gipszet is, meg valamilyen port/homokot, amit hozzá keverve lassíthatod a gipsz kötési idejét. És amikor a szerelőhabos kísérletedet lila fejjel beba**od a sarokba, akkor késlekedés nélkül előveheted a félbevágott gumilabdát és a lekerekített spaklit a gipszeléshez... ;)

Előzmény: ballazs58 (78890)
hurokellenállás Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78891

 

  Miért, milyen okból kifolyólag akarod kicserélni a kismegszakítókat?

Előzmény: .:NRW:. (78879)
ballazs58 Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78890

Nagyon köszönöm gyors válaszodat. Intelmeidet már meg is beszéltem magammal, tudnillik én leszek a szerelő. Nem minden nap gipszelek és van egy - két kutyaxar dobozmegközelítés (nem megfelelő helyen lévő dug-aljakat kell áthelyeznem) kicsit bibelődni kell majd. Ezért javasolták a valóban lassabban kikeményedő/kötő szerelőhabot ami ide viszont pont jó. Még egyszer köszi a választ! 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (78888)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78889

"lakásban lévő villanyóra szekrényben (mérő is ott van) szeretném cserélni a régi Bakony Művek kismegszakítókat (3db piros, 10A) + egy 3 fázisú Fi-relét elé betenni. Házilag meg lehet oldani ezt vagy valamiféle engedély kell a cseréhez?"

 

A plombált kismegszakítókat csak az áramszolgáltató embere érintheti, neked még ránézni se nagyon szabad. A villanyóra utáni (nem plombált) kismegszakítókkal azt csinálsz amit akarsz, csak arra kell vigyázni, hogy mindvégig maradj élve közben.

 

A FI relét se a villanyóra ELÉ, hanem utána tedd, azon a részen már te is szerelhetsz.

Előzmény: .:NRW:. (78879)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78888

"Valóban lehet szerelődobozt (pl.65-ös) gipszezés helyett szerelőhabbal rögzíteni?"

 

Fizikailag a szerelőhab kiválóan megfelel a doboz rögzítésére. Hátránya a gipszhez képest, hogy a gipsz sokkal gyorsabban szilárdul és a gipsz tűzálló. A szabványos elektromos dobozokon/csöveken kívül azonban nem kötelező, hogy minden anyag tűzálló lesen, tehát ha a szerelőt nem zavarja a lassú keményedés, akkor szerintem nyugodtan használhatja.

 

Arra vigyázz, hogy a végén a dobozokba a szerelvényeket ne az oldalsó kinyíló körmökkel rögzítsék, hanem a doboz peremébe/élébe menő kis csavarokkal. Ezt mondd meg a szerelőnek is, hogy ennek megfelelő dobozokat használjon (amiben vannak lyukak a kis csavarok számára) és legyen nála ilyen kis csavar is (nem minden dobozhoz adnak).

 

https://www.google.hu/search?q=65+doboz&source=lnms&tbm=isch&sa=X

Előzmény: ballazs58 (78881)
horex Creative Commons License 2017.09.18 0 1 78887

Jóvanna! :)

A régi "piskóta" konnektornak meg mindene falon kívül volt és jól mutatott a gumman táblán

Előzmény: Teaway (78882)
horex Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78886

Hova akarod vinni az 5 vezetéket?

Elosztótáblához, villanytűzhely, esetleg műhelyhez

Én inkább 20-25-ös MÜII. csovet használnék. Könyököt is lehet hozzá kapni

 

A villanyautóhoz ugyis csak egyfázist vinnél el, jó vékonyabb cső is

Előzmény: NeomatiK (78871)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78885

"családi ház lakáselosztója, amennyiben sorkapcsozottan kerül kialakításra, a Phoenix Contact PT sorozatú sorkapcsai megfelelőek lennének-e?"

 

A Phoenix Contact PT sorozatú sorkapcsai megfelelnek a szabványnak. Ha megfelelő méretűt (áram-értékűt) választasz, akkor semmi akadálya a dolognak.

Előzmény: Ltrrnt (78880)
horex Creative Commons License 2017.09.18 0 1 78884

Meg kell találni a kötődobozokat és huzogatni a vezetéket hogy mozog-e a másik dobozban

Egyszer melóztam egy ambiciózus idős szakivel, lakótelepit áthúzni. Volt olyan hogy a kanyarban/falsarokban nem ért össze a csövezés

Megoldottuk, de nem vállalnám be mégegyszer

Előzmény: bokor28-1 (78872)
még1MbR Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78883

Itt valami fogalmi zavar van, a szolgáltatói plombált kismegszakítók a fogyasztásmérő ELŐTT vannak.

Ez után van a mérő, majd ez után a lakáselosztó kismegszakítói. A nem plombált rész kismegszakítóival nem foglalkozik a szolgáltató, a háztulajdonos hatásköre, mit csinál vele és kivel.

Előzmény: .:NRW:. (78879)
Teaway Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78882

„3fázisú konnektort meg csak falon kívüliben láttam”

 

Egy része mindig kívül lesz a fedél miatt ► kép

Előzmény: horex (78867)
ballazs58 Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78881

Valóban lehet szerelődobozt (pl.65-ös) gipszezés helyett szerelőhabbal rögzíteni??  vagy csak be akarnak vinni az erdőbe?  Ytong falba lenne elhelyezve. De ha igaz, az nagyon jó lenne. Ha lehetne gyors választ (ne haragudjatok) holnap kezdem az elhelyezést.

Ltrrnt Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78880

Üdv!

Egy kérdésem lenne, családi ház lakáselosztója, amennyiben sorkapcsozottan kerül kialakításra, a Phoenix Contact PT sorozatú sorkapcsai megfelelőek lennének-e?

Köszi!

.:NRW:. Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78879

Sziasztok,

 

lakásban lévő villanyóra szekrényben (mérő is ott van) szeretném cserélni a régi Bakony Művek kismegszakítókat (3db piros, 10A) + egy 3 fázisú Fi-relét elé betenni. Házilag meg lehet oldani ezt vagy valamiféle engedély kell a cseréhez? (Természetesen nem a villanyóra utáni, 3 plombált kismegszakítóról van szó, azt a szolgáltató már lecserélte).

 

Előre is köszönöm

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78878

Még hozzátenném:

Olyan is előfordulhat, hogy a dobozokból csak rövid (5-15 centis) csövek állnak kifele, onnantól már csak az MM falvezeték fut magában a vakolat alatt.

Mondanom sem kell, hogy ilyen esetben csak NAGYON erős ember tud új vezetéket behúzni a régi helyére ;)

Előzmény: Törölt nick (78877)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78877

Ezeket sokszor a csővel együtt tették be a házgyárban, pláne később amikor már volt barnacső, de ezekben a melós szakmákban hatalmas munkaerőhiány volt, nem volt aki kimenjen behúzgálni a félkész épületbe. 

Azért MMfalat, mert egyszerűen csak ez volt a házgyárban tonnaszám, óriási volt a rendszer tehetetlensége minden szinten, 5éves tervekben gondolkodtak

 

A meo sokszor szintén hagyott kívánnivalót maga után, ha a cső a panelgyártás bármely fázisában megrogyik vagy a beton belejut (elég ha csak a cementlé befolyik akár) beleköt a vezeték, és meg sem mozdítod így 30év után.

Tehát elméletileg igen, sokszor át lehet húzni, a gyakorlatban ne bízz benne, hogy ez mindenhol 100% sikerül.

 

Néhány lakásba viszont úgy került be barnacső, hogy megelégelve a tágya kontaktos tapéta alá ragasztott, stb rákosi szinvonalat, a tulaj (vagy esetleg akkor még akár bérlő) a 90es évek eleje körül átszereltette, csöveket vésetett be, modernebb dobozokat tett, a sodrásokra szigszallag helyett az akkor divatos rugós kötőelemet, stb.

 

A munkaerő olcsó volt akkoriban, a vezeték nem annyira, igy a kivésett, kitépett, kb használható vezetékdarabok mentek vissza a csőbe, illetve a maszekoló (nyilván valahol még főállásban dolgozó) szaki újonan is ilyet tudott a munkahelyén szerezni.

 

 

Előzmény: bokor28-1 (78872)
NeomatiK Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78876

Be tudnád idézni szabványszámmal együtt? Tényleg érdekel.

Előzmény: ötfelezős (78873)
sylvanus67 Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78875

Erre szoktál mondani a nagyok hogy 5x6 mm2-es kábel nem jó oda.

 

 

Volt már erről vita, csak végleges magyarázat nincs (még).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (78861)
Sera26 Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78874

Sziasztok!

 

A 80-as évek közepén épült két szintes családi házunkban jövő évben tervezem az alumínium vezetékek cseréjének elvégeztetését. A szerencsém, hogy munkahelyről sokszor marad ez meg az, ami esetleg hasznos lehet majd a ezeknél a munkálatoknál így legalább az anyagköltség picit szűkülhetne. A gond, hogy nem nagyon értek ehhez így kérdezném, milyen vezetékek, kábelek (keresztmetszet, típus) azok amelyeket érdemes keresni, figyelni és jó hamar lecsapni rájuk?

A kötéseket manapság mivel végzik? Csoki, Wago? Vagy van valami más bevált módszer?

Egyébként a házban a szokásos "nagy" fogyasztók vannak mint pl. mosógép, kombi sűtő (talán 2000W), villanybojler (1500W).

A jelenlegi vezetékek a régen népszerű, barna színű műanyag csőben vannak elhelyezve a falban, ez gondolom maradhatna, talán még egyszerűsítheti is az áthúzást.

 

Másrészről érdekelne, hogy miként kell számolnom egy ilyen áthúzás munkadíjával? A ház Borsod megyében van, így a közelből keresnék kivitelezőt.

 

Köszönöm előre is a válaszokat.

ötfelezős Creative Commons License 2017.09.18 0 1 78873

A 3F+N+PE 2 védőcsőben vezetése ellen nem szól semmilyen szabvány vagy törvény tudtommal.

Hát dehogynem.

Előzmény: NeomatiK (78871)
bokor28-1 Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78872

Sziasztok.

 

Hetvenes években épült panellakás villamos hálózatát szeretném korszerűsíteni.

A legtöbb kötődoboznál barna védőcsőben futnak az MM-fal vezetékek. Van valakinek tapasztalat arról, hogy ezeket át lehet-e húzni, vagy a cső csak díszítőelem, nincs végigvezetve.

NeomatiK Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78871

Köszönöm.

 

 

Én sem láttam, csak falon kívülit.

 

 

3 fázist 25A-re, de nem árt, ha benne van a bővítés lehetősége. Mondjuk nyerek a lottón és veszek egy elektromosautót, ahhoz legyen gyorstöltőcsatlakozási lehetőség :) A leghosszabb vezeték kb 12m.

 

 

 

A 3F+N+PE 2 védőcsőben vezetése ellen nem szól semmilyen szabvány vagy törvény tudtommal. A nagyobb átmérőjű védőcsővel (32mm és 40mm) nehezebb dolgozni (igaz, előnye is a nagyobb merevség) és csak egész tekercsben lehet itt a környéken venni.

Előzmény: horex (78867)
ksanci Creative Commons License 2017.09.18 0 1 78870

Az senkit. Csak ő nem ezt akarja... 

Előzmény: cucu (78869)
cucu Creative Commons License 2017.09.18 -1 2 78869

Miért? Kit zavar az, hogy a védőcsövet behúzza egy másik védőcsőbe?

Előzmény: ötfelezős (78868)
ötfelezős Creative Commons License 2017.09.18 0 0 78868

Nem korrekt két csőben vinni a 3 fázist

Mondhatnánk, a hónap legvillanyszerelőtlenebb ötlete. :)

Előzmény: horex (78867)
horex Creative Commons License 2017.09.17 0 1 78867

Nem korrekt két csőben vinni a 3 fázist

Egyáltalán milyen messze vezeted és milyen terhelésre a 3 fázist hogy 4mm2 kellí?

 

Elosztótábla alá és villanytűzhely bekötéshez 100x100-as doboz

 

http://elektro-shop.hu/wp-content/uploads/2016/12/01821-1.jpg

3fázisú konnektort meg csak falon kívüliben láttam

Előzmény: NeomatiK (78866)
NeomatiK Creative Commons License 2017.09.17 -1 0 78866

A szakkönyv (Elektromosipari kézikönyv, 2007) azt írja, amit ide beírtam.

 

Közben afelé tendálok, hogy inkább 2 védőcsőben vezetem az 5*4mm2-es MCu-t (3F+N+PE), Egyik csőben L1+N+PE, másik csőben L2 + L3. Így legalább látszik majd dobozon belül, hogy melyik vezeték melyik fázis.

 

 

 

3-fázisnak milyen dobozt (dobozhelyet) kell kialakítani? Szintén valami falba szerelhető kéne, mert egyelőre nincs 3-fázis a háznál, de a vezetékezését meg akarom csinálni, dugaljnak is és villanytűzhelynek is. Végződjön ugyanúgy a mélyebb 65mm átmérőjű szerelődobozban?

 

Előzmény: horex (78842)
NeomatiK Creative Commons License 2017.09.17 0 0 78865

Egyelőre a falban a helyét alakítom ki a védőcsőnek. Meg a dugaljak heléyt a falban. Az anyagot én fogom megvenni, bótban remélhetőleg nem vágnak át.

 

Előzmény: még1MbR (78841)
femiki Creative Commons License 2017.09.17 0 0 78864

Köszönöm a segítségeteket! Valószinű akkor beáldozok a 10mm2-es kábelre.

peti.olah Creative Commons License 2017.09.17 0 0 78863

A csillámlap egy kis területen halvány füstös kinézetű, jelentős égésnyomot nem láttam rajta. Fejjel lefelé fordítva tettem vissza, így máshova esik a füstös rész. A biztit kicseréltem egy ócska gépből, most működik.

Megpróbálok csillámlapot venni, kicserélem majd.

Előzmény: didyman (78860)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!