Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2017.06.27 0 1 76887

Ebből kb. csak annak van értelme, hogy érdemes a tulajdoni lapra ránézni.

 

Ez immár évente 2x ingyen megtehető on-line is az ügyfélkapuval.

Itt: https://gate.gov.hu/sso/ap/ApServlet?partnerid=fomi

 

 

Előzmény: ksanci (76883)
ksanci Creative Commons License 2017.06.27 0 1 76886

Igen, kedves Elek, én is nagyon remélem, hogy nevetséges az egész és mindenki csak jót röhög rajta.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76885)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.27 0 1 76885

Gondolod, hogy az utca összes lakója lelkesen "ajándékozott" egy-egy sávot a telkéből az önkormányzatnak? Aki egy utca szélesítést ajándékozásnak próbál beállítani előtted, az hülyének néz téged, mégpedig azért, hogy pont olyan összeesküvést sejts a háttérben, amilyen butaságokat összeírtál itten és félj őtőle, mert ő "lekenyerezte" az önkormányzatot. Nevetséges.

Előzmény: ksanci (76883)
horex Creative Commons License 2017.06.27 0 0 76884

Hurrá, reg.szerelő volt, semmi idő alatt kicserélte 10mm2 MKHCu-ra a mért fővezetéket, kezdhetem az új elosztót a lakótérbe befordítani

 

Menjek be az ügyfélszolgálatra és kérjek bővítést és pecsét pótlást

XXI.században mozduljak ki ezért?

Korábban átálltam online számlára nehogymár csekkezzek, gondoltam a menüben majd elintézem ezt is.

Hát nem!

Mozillával nem működik az oldaluk ezt tudtam, de nem megy IE Opera Vivaldival sem jópár menü

Szoval valódi online módban nem tudtam elintézni

Vicc!

Emilben leirtam mit szeretnék. Lássuk meg.

Előzmény: horex (76859)
ksanci Creative Commons License 2017.06.27 0 1 76883

Jól hangzik, de engem kicsit zavar ez az "oda lett ajándékozva az önkormányzatnak" és "sokmilliós beruházás folyik éppen" kettős. Ez magyarhonban úgy szokott bűzleni, hogy Józsikám, megkapjátok a telek egy részét az utcabővítéshez, cserébe senki sem firtatja, miért és hogyan építem a magán lakóparkomat... Ami azt is jelentheti, hogy ha pl. a szomszéd/társtulajdonos területére vezeti a szennyvizet, vagy dobálja le a sittet, nincs kihez fordulni panasszal.

Hm, egy ideje realitás címén a legrosszabbakat szoktam feltételezni (pedig nem is olyan régen még igen optimista ember voltam), ezért 

Geza59a, biztos vagy a tulajdoni viszonyokban? Ha csak 35 évvel ezelőtti van, én lekérnék egy nem hiteles teljes tulajdoni lap másolatot a területről. Meg egy-két térképmásolatot is... Talán ez már paranoid, de ártani nem árt :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76882)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.27 0 1 76882

Konkrétan tudok ilyen megoldásról:

- van két telek egymás mellett (más-más tulajdonossal)

- az utcai vízvezetékről van egy leágazás, ez a cső átmegy az első telken a másodikra

- erre a csőre (egy elágazással) rá van kötve az első ház vízórája, a cső végére pedig a második ház vízórája (ez a vízakna a telek kellős közepén van)

Tehát ez a "vízaknába csak két vízóra fér el" szöveg erősen átverés-szagú, mert semmi köze a dologhoz.

Valószínűleg nálad is meg lehetne csinálni ezt:

- egy, az utcáról leágazó cső lemegy egészen az alsó telek alsó végéig

- erre a csőre rácsatlakozik egy vízóra fent (társasház) és két vízóra az alsó telken (ez a kettő akár közös, akár külön aknában is lehet).

Ha bárki azt állítja, hogy ez a variáció így nem valósítható meg, arra ÍRÁSOS indoklást kérnék az illetőtől.

 

A szomszéd telken folyik egy száz millió forint feletti beruházás. A szomszédodnak meg kellene magyarázni, hogy a te meglévő jogaidat ne próbálja félrevezetéssel** megcsonkítani, hanem készüljön fel lelkiekben arra, hogy kb egy millójába fog kerülni (új kábel, új vízcső, új vízaknák költségei) az, hogy számodra fájdalommentessé tegye az ő építkezését.

 

(** amit vízóra-ügyben veled csinált, az a talán nem is egyszerű félrevezetés, hanem csalás, ezért a saját vízóráról történő lemondásodat talán jogi úton is vissza lehetne csinálni, beszélj egy ügyvéddel)

Előzmény: Geza59a (76878)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.27 0 1 76881

a fő vízmérő óráról már hasonló okok miatt lemondtam,

Nos bánhatod is... hiba volt.

Mivel erős függésbe kerültél a szomszédtól.

Ráadásul a főmérő és a mellékmérő szerinti díj különbözetbe is be kell majd szállnod :-(

Ami megint csak nem tőled függ...

 

Előzmény: Geza59a (76873)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.27 0 1 76880

Attól függ, hogy HOL LESZ a két mérő óra...

 

Ha a felső telken (mi persze marhaság) lenne, akkor kellhet a két külön kábel is.

 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76875)
ksanci Creative Commons License 2017.06.27 0 1 76879

Igen, ezen gondolkodtam, de végül így maradt. Valóban nem az ő költsége, ha a szomszéd érdeke a meglévő betáp megszüntetése, a pótlása  a szomszéd feladata és költsége. 

 

Miért szolgalmi jogot emlegettek? Az kicsit szélesebb körű, ez konkrétan a szolgáltató vezetékjoga. A közszolgáltatás miatt a földtulajdonos nem tagadhatja meg a csak az ő telkén át megoldható vezetékfektetést (bár ez ellen a földtulaj jogi úton tiltakozhat, ha szerinte túl nagy területet foglal a biztonsági sávval együtt), de ez nem szolgalmi jog, mert egyébként nem használja az idegen telket se a szolgáltató, se a másik tulaj. Ha csak azon keresztül lehetne pl. bejárni, akkor már szolgalmi jog lenne a másik telek, ingatlan számára, így nem.

 

 

Geza59a: kivitelező is? Hát én nem jósolok zökkenőmentes jövőt, még a szart is megpróbálja kispórolni, megoldani okosba', ami azt jelenti, hogy hivatalosan te nem léteznél a szolgáltatók felé, mindent tőle kapnál, mert az neki semmibe nem kerülne. Persze ügyesen ezt a javadra is fordíthatod, de az nem átlagembernek való játék.

De az is lehet, hogy tisztességes, becsületes magyar építési vállalkozó és egyenrangúnak nézi a te érdekeidet is. (Muhhahahhahaahha... már bocsánat. Én is most vagyok túl egy nagy felújításon, a kivitelezőmet másfél hónapja nem érem el így a végére, pedig a világ legrendesebb manusa volt az is, csak éppen most más az érdeke)

Nem ismerem a viszonyotokat, így látatlanban lehet, hogy hosszútávon a biztosabb megoldás az, hogy megpróbálnék onnan elhúzni, elérve, hogy elfogadható áron vásárolja meg a tulajdonrészemet. Mondom ezt úgy, hogy én is osztatlan közös tulajdonú telken lakom egy családi házban és itt nincs probléma, de ez a ritkábbik eset.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76872)
Geza59a Creative Commons License 2017.06.27 0 0 76878

Csak "hasonlót" írtam, nem "ugyanolyan"-t.

 

Az egész, eredetileg 1 részes ingatlan 3 részre lett felosztva, a legfelső rész (260 m2, 10 méteres sáv) az önkormányzatnak lett ajándékozva (hogy miért azt nem tudom, annyit tudok, hogy az utcát szélesíteni akarják), a középső részen fog a társasház épülni, és az alsó rész az osztatlan közös tulajdon.

 

A vízórák (mert kettő van) jelenleg azon a területen vannak, amelyik az önkormányzatnak lett ajándékozva. Ezért kell két új vízórát elhelyezni a középső telken, egyet a társasháznak és egyet az alsó teleknek.

 

És hát ez volt a magyarázata annak, hogy miért mondjak le főórámról, ne kelljen 3 főmérőt tenni a már felső telken építendő aknába illetve 2 db, egyenként 130 méter hosszú csővezetéket a föld alatt az alsó telken lévő ikerházhoz lehozni, mivel úgy tudom, hogy a főmérő óráknak pár méter távolságra kell lenniük az ingatlan felső kerítésétől.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76876)
Geza59a Creative Commons License 2017.06.27 0 0 76877

Köszönöm mindkét válaszod, sokat tanultam belőlük.

 

Ami a hülyeséget illeti, valószínűnek inkább az utóbbit tartom, mivel ő nemcsak a tulajdonos hanem a kivitelező is egy személyben.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76875)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.27 0 0 76876

"Az igazság az, hogy a fő vízmérő óráról már hasonló okok miatt lemondtam,"

 

Azt mondta neked, hogy két külön vízcsövet kell levezetni a felső utcáról és ráadásul az egyiket köteles vagy te kifizetni? És erre nem kérdeztél rá senkitől (pl két perc telefon bármelyik vízvezeték szerelővel), hanem szó nélkül elhitted neki?

Azt még nem mondta, hogy a házadat írasd át gyorsan a nevére, máskülönben hatalmas földrengés lesz?

Előzmény: Geza59a (76873)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.27 0 1 76875

"nekem azt mondta a szomszéd, hogy két kábelt kellene lehozni az alsó telekre."

 

A szomszédod vagy hülye hozzá, vagy téged néz hülyének.

Elég egyetlen kábel, amely olyan vastag, hogy elbírja az ikerház mindkét felét.

Előzmény: Geza59a (76873)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.27 0 0 76874

"a falban régi barna bermann cső és ebben cseréltem ki a régi sodrott kábelt... 1.5mm mcu kábelre,"

 

A bergmann csőnek vékony fém burkolata van és kátránypapírral van kibélelve.

Ami barna és műanyagból van, az NEM bergmann cső.

Az mcu az nem (több eres) kábel, csak (egy eres) vezeték.

 

"viszont a bermann csőbe több nem fér"

 

Egy szakember valószínűleg sokkal több/vastagabb vezetéket tudott volna behúzni ugyanabba a régi csőbe. A szakember megtakarított munkadíját lehet, hogy most fogod többszörösen kifizetni :)

 

"Szerintetek cseréljem nagyobbra vagy maradhat a másfeles.. nagy terhelések nem lesznek ezen konektorokon"

 

Szerintem az elosztóban használj másfeles vezetékhez való kismegszakítókat, lehet, hogy az is bőven elég lesz neked.

Előzmény: klampert (76869)
Geza59a Creative Commons License 2017.06.27 0 0 76873

Először is köszönöm mindenkinek a hasznos hozzászólásokat!

 

Ksanci: A vízművekkel van folyamatban egy disputám, ezért utaltam rájuk tévesen az Elmű helyett.

 

"8 lakásos társasház építése projekt, de az áram átvezetése az alsó telekre már "túl sokba kerülne"?!"

 

Hát igen, de mivel nem vagyok szakmabeli, halvány fogalmam sincs milyen összegekről beszélünk itt.

 

 

"Nem kell külön-külön földkábel a két házrészhez."

 

Ez egy értékes infó, nekem azt mondta a szomszéd, hogy két kábelt kellene lehozni az alsó telekre.

 

 

"...de az biztos, hogy ha költsége van, akkor az a kettőtöké, nem csak az övé."

 

Miből gondolod, hogy nem csak az ő költsége lenne? Hiszen nekem van főmérő órám, arról nem tehetek, hogy a felső telken lévő villanyoszlopok neki útban vannak, meg hogy az alsó telken is kell neki komoly áram valami gépek üzemeltetéséhez. Vagy van itt valami amire én idáig nem gondoltam?

 

 

"Hacsak nem okosba' akarja megoldani valahogy az alsó telek áramellátását a felső telekről... Mert akkor érthető, miért szeretné, ha lemondanál a saját szerződésedről."

 

Konkrétan nem tudom, hogy mit értesz "okos" alatt, mivel nem vagyok szakmabeli, csak feltételezni tudom, hogy esetleg valami nem törvényes megoldásra gondolsz?

 

 

"Ráadásul ha nem vagytok jóban, akkor az osztatlan közös tulajdon miatt könnyen pokollá tehetitek egymás életét az alsó telket illetően."

 

Hát egyenlőre nincs semmi probléma, de értem mire célzol, bármikor a jövőben változhat a helyzet.

 

 

Az igazság az, hogy a fő vízmérő óráról már hasonló okok miatt lemondtam, de már bánom, és épp ezért jöttem ide tanácsért a villanyórával kapcsolatban.

 

 

 

 

Előzmény: ksanci (76871)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.27 0 1 76872

"de az biztos, hogy ha költsége van, akkor az a kettőtöké, nem csak az övé. "

 

Milyen jogon kényszerítené őt extra kiadásokra a szomszéd telken építkező akárki? Jelenleg van egy szabályos, jól működő betáplálása, aminek a rá eső költségeit egyszer már kifizette. A jelenlegi bejövő vezetékre (és villanyoszlopokra) neki is  bejegyzett szolgalmi joga van valószínűleg, amiről hülye lenne lemondani. Valószínűleg éppen emiatt szeretné csőbe húzni a szomszédja: mihelyt belegyezik a közös villanyórába (lemond a saját szerződéséről az áramszolgáltatóval), abban a pillanatban megszűnik a szolgalmi joga is a felső telken, a szomszédja pedig persze, hogy boldogan le fog mondani a saját jogáról, mivel neki neki anyagi érdeke fűződik hozzá.

Én a helyébe maximum egy olyan kölcsönös nyilatkozatot írnék/íratnék alá a szomszéddal, amelyben

- lemondok a kártérítési igényemről, amennyiben a régi légvezetékről az új földkábelre átállás áramszünete nem tart tovább két óránál

- a szomszéd tudomásul veszi, hogy a jelenlegi légvezetékre vonatkozó szolgalmi jogom automatikusan érvényes lesz az új földkábelre is.

 

Előzmény: ksanci (76871)
ksanci Creative Commons License 2017.06.26 0 1 76871

8 lakásos társasház építése projekt, de az áram átvezetése az alsó telekre már "túl sokba kerülne"?!

Ahogy én látom:

A szolgáltatói földkábelt ugye mindenképpen ki kellene építeni az alsó telekhez, mert a jelenlegi légvezeték oszlopai nem maradhatnak hely hiányában (miért hoztad szóba a vízműveket, hogy jön ez ide?), akkor már olyan keresztmetszetű földkábel kell, hogy a két főmérőnek elég legyen. Nem kell külön-külön földkábel a két házrészhez.

Hogy ez mibe kerül, fogalmam nincs, lévén a szolgáltató dolga elvileg, de az biztos, hogy ha költsége van, akkor az a kettőtöké, nem csak az övé. 

Hacsak nem okosba' akarja megoldani valahogy az alsó telek áramellátását a felső telekről... Mert akkor érthető, miért szeretné, ha lemondanál a saját szerződésedről. Amit ne tegyél.

Áramnál nem létezik olyan hivatalosan, hogy al- vagy mellékmérő.

Ráadásul ha nem vagytok jóban, akkor az osztatlan közös tulajdon miatt könnyen pokollá tehetitek egymás életét az alsó telket illetően.

Előzmény: Geza59a (76865)
Peter atyuska Creative Commons License 2017.06.26 0 1 76870

Ne menjèl bele. De jó volna egy cím utána néznek milyen lehetőségek vannak.

Előzmény: Geza59a (76865)
klampert Creative Commons License 2017.06.26 0 0 76869

Sziasztok

 

Szeretném a segítségeteket kérni..

Házunkban szeretném kicserélni a villanyvezetékeket és a méretezésben kellene némi tanács.

 

A házról: 

 

3 szoba, 1 spajz, 1 fürdő, 1 wc, folyosó, konyha...

 

A kismegszakító a konyhába érkezik. A jelen kábelek borzalmasak, semmilyen kötés nincs csak összevan sodorva és szigetelő szalag... kábel szinek is összevissza...ahol lehetett ott lett gányolva/tákolva.

 

2 szobába átmenő kábelek vannak. a falban régi barna bermann cső és ebben cseréltem ki a régi sodrott kábelt... 1.5mm mcu kábelre, de sokat olvastam hogy lehet ezt alul méreteztem, viszont a bermann csőbe több nem fér. 

 az egyik oldalon összesen 4 konektor van. a másik oldalon 2. plusz a lámpa.. Szerintetek cseréljem nagyobbra vagy maradhat a másfeles.. nagy terhelések nem lesznek ezen konektorokon. TV.+ lámpa... és a telefontöltők...

 

a konyhába természetesen 2,5 a mikro és a mogatógép miatt...

 

 

Szóval, szerintetek maradhat-e..

A hálózatot elláttam firelével.. ha esetleg túlmelegdne a kábel mert alulméreteztem akkor leold-e?

 

Köszönöm a segítséget.

Lacivill Creative Commons License 2017.06.26 0 1 76868

Jogilag nem lehetséges.

Előzmény: Geza59a (76865)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.26 0 1 76867

Ne add fel a meglévő jogod-állapotod.

 

Tartsd meg a saját külön mérőórád és a saját szolgáltatói szerződésed!!!

Marhaság volna belemenni egy mástól függő viszonyba...

 

HA útban van neki az oszlop/vezeték, akkor 

-cserélje le földkábelre a saját költségén a te vezetéked

ÉS persze

-adjon szolgalmat (földhivatalban bejegyezve) az új vezetéked átvezetésére a társas telken

 

 

Ez a normális és tisztességes megoldás.

Előzmény: Geza59a (76865)
*Steve Creative Commons License 2017.06.26 0 1 76866

szerintem mond meg neki felejtse el mert aztán mivan ja nem ad? Ez az ő gondja oldja meg

Előzmény: Geza59a (76865)
Geza59a Creative Commons License 2017.06.26 0 0 76865

Sziasztok!

 

Két párhuzamos utca között van két telek, egyik telek a felső utcáról nyílik, a másik telek az alsóról.

 

A felső utca közművesített, az alsó nem.

 

A felső telekre most terveznek egy 8 lakásos társasházat építeni, az alsó telken van már egy ház ami a felső utcáról kapja a villanyt.

 

A felső telek 100%-ig egy személy tulajdonában van, míg az alsó, osztatlan közös tulajdon, a háznak a bal fele az enyém, a jobb fele pedig a másik személy tulajdonában van, ugyanaz a személy akié a felső telek is.

 

A másik tulajnak új vezetéket kell bevezettetnie a Vízművekkel a felső telekre a társasház miatt, és az alsó telekre is bekell vezetni egyet, de mivel a házhoz vezető villamos kábel oszlopai útban vannak a társasház építéshez, ezért azt le kellene bontania.

 

A másik tulaj megkért engem, hogy mondjak el a saját főmérő órámról és ő majd ad nekem áramot arról az óráról amit majd az alsó telken fog felszereltetni, mert nem akar két órát felszereltetni az alsó telken mivel kb. 130 méter a felső utca és az alsó telek között a távolság és az nagyon sokba kerülne.

 

A kérdésem az volna, hogy hasonlóan a vízórákhoz, lehet villanyórákban is úgy nevezett mellékmérő órát felszerelni, vagy csakis olyan megoldás jöhetne szóba, ha valami nem hitelesített órán keresztül kapnám az áramot a szomszédtól?

 

Nekem nem nagyon tetszik az egész ötlet, csak nézem, hogy milyen lehetőségek vannak ezen a téren.

 

horex Creative Commons License 2017.06.26 0 0 76864

Kennedy ő olyan mint a Hámori Albert? :)

 

Ok megcsinálom.

 

Viszont kapkodok össze vissza.

Felteszek egy szabadtéri dobozt két kismegszakitóval

Az egyik elmenő 3x1.5 MT és 20-as gégecsőben megy. Alúl szépen kifúrtam a tömszelencéknek és örültem

Most viszont bekötésnél a tömszelence csak az MT kábelt fogja, a gégecső meg csak ott kibickedik, akármi nedvesség bejuthat mellette. Nem szeretnék oldalra befúrni olyan tömszelencét ami fogadja a gégecsövet. Vagy szeressem inkább? 

Mi lenne a járható "javítás? Nyomjam ki szilikonnal?

Előzmény: ötfelezős (76860)
gepesz Creative Commons License 2017.06.26 0 0 76863

Nem mondom, hogy nem lehet. Csak a szöveg maradt meg bennem.

Előzmény: cucu (76862)
cucu Creative Commons License 2017.06.26 0 1 76862

Szerintem a kettős szigetelt mosógéppel keverheted, vagy a Hajdú centrifugával, mert ott volt ez a szöveg feltüntetve.

Előzmény: gepesz (76861)
gepesz Creative Commons License 2017.06.26 0 0 76861

Valamelyik házunkban a villanyóra dobozban egy papír volt.

Nullázásos érintésvédelemmel ellátva. Földelni TILOS!

Valahol említettem és azt mondták ilyen cédula nem lehetett.

Volt ilyen,vagy a fene tudja honnan fészkelte magát az agyamba?

Előzmény: ötfelezős (76860)
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.26 0 0 76860

Földelőszonda amúgy kell? Nullázás van. Én javítsam a szolgáltató földelését saját pénzért? :)

Hiába javul a szolgáltató földelése a tiedtől is, a körzet eredője csak áttételesen jelent valamit a te PEN vezetőd földpotenciálon maradásával kapcsolatban. Ha meg a PEN pont a csatlakozóvezetékeden szakad el, akkor csak a ház földelése és az EPH az, ami megvéd.

Ha jól emlékszem, egy amerikai elnök mondta: Ne azt kérdezd, mit tud érted tenni a hazád, inkább azt, hogy te mit tudsz tenni a hazádért. :)

 

 

Hogy régen a magyar ős szabványok előírták-e a "családi" házas környezetben a helyi földelést, az azért többfelé vált. Ha az érintésvédelem még nem nullázás volt, akkor nyilván védőföldelés volt, ahhoz meg nyilván kellett egy védőföldelő. :) Nullázáshoz csak 1986 után volt előírva.

Előzmény: horex (76845)
horex Creative Commons License 2017.06.26 0 0 76859

Reg.szerelőt találtam, azonnal ki is jött. Nem kell új mérőhely 16rol 25A-re bővítve, mért fővezeték csere 10m2 rézre , 10ezer. Baráti ár. A héten megcsinálja.

Földelőszondát  valszeg leveretem segédmunkással és bekötöm magam.

 

Viszont nem tetszenek nekem a mai elosztótáblák. Nagyon szűkek a normális bekötéshez. Bezzeg az FKA vagy a BSKN anno , jó tágas volt.

Előzmény: horex (76829)
horex Creative Commons License 2017.06.26 0 0 76858

Friss, vagy 20-30 éves szerelés? Csak a kapcsoló/k/nál vagy máshol is, csak ha felkapcsolod a világítást, vagy ettöl függetlenül? Milyen a fal anyaga?

Előzmény: Tylerbox360 (76850)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!