Keresés

Részletes keresés

Jahno Creative Commons License 2016.07.14 0 1 69604

Azért az alap cuccok nem olyan drágák, amivel elég rendesen meg lehet fejteni a világot. És igen, ha nincs ilyen cucca, akkor ne vállaljon hibaelhárítást.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69603)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.14 -1 1 69603

"Egyébként profi eszközökkel (aktív vezetékkeresők) kb 3mp megmondani, hogy merre megy a drót és hol van vagy nincsen szakadás. Az, hogy mindenki kötődobozt akar,... csak azt jelzi, tele van elméleti nagyokos kontárral a szakma."

 

Tehát ha a szomszédban lakó nyugdíjas villanyszerelő Józsi bácsinak nincs elektromos térerő-mérő műszere (az egyszerű fémkereső sokszor szart sem ér), akkor Józsi egy elméleti nagyokos kontár és menjen a francba és ne akarjon kötődobozokba belenézegetve megállapítani, hogy melyik dobozból megy a villanydrót a mennyezet felé?

Előzmény: Törölt nick (69597)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.14 -1 0 69602

"majd percre pontosan nem lehet akkor-azután lámpát kapcsolni,"

 

Egy szoba-festés lehetséges lefolyása:

- a csillárt szereld le drágám, ne kelljen takarítani, majd a festés után visszarakod

- ha már festünk, cseréld ki valami szépre a kapcsolókat is

- a kötődobozok el lesznek tüntetve, ezért biztos ami biztos előtte a régi sodrott kötéseket kösd újra WAGO-val

- a falakon a képeket festés után más helyre tegyük vissza, mutatom drágám, hogy, hova fúrd a lyukakat

- stb.

...hát persze, hogy kizárólag a karnis furata lehet a hiba okozója... ;)

Előzmény: Törölt nick (69601)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69601

Ha megfúrta a mennyezetet, majd percre pontosan nem lehet akkor-azután lámpát kapcsolni, 99.99% hogy elfúrta a vezetéket.

Ezután irreveláns, mit fázisceruzázott, vagy milyen hibákat követett el "hibakeresés" közben, az elfúrt vezeték javításához egyik sem visz közelebb.

 

Nyilván vannak mindeféle 1%-os teóriák is, a fúrógépet ahova dugták a szobában, sosem ment onnan legalább egy porszívó, ettől kiment a kötés ami a lámpához is viszi az delejt, stb, stb, de ezek már ilyen "gyilkosság az orient expresszen"  szintű dolgok, egy villanyszerelő a helyszinen meg ugyis 5perc alatt megállapitja, ha ez van.

 

Előzmény: Jahno (69598)
Jahno Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69600

Én is laikus vagyok, de tele olyan helyekkel, ahol a "nullában is van fázis", esetleg ha leválasztod akkor már nincs.

 

Feszkereső is érdekes, lehet vizes a fal,  lehet fémre szól be, műszer típusa alapján lehet valaki felismerné, hogy mire jó, vagy mire nem. 1-2 ismerős is csak nyomja a gombot, én szoktam visszakérdezni,  hogy ha már normálisabb otthoni műszered van, akkor tudod-e, hogy a bekapcsolásnak is kalibrációs folyamata van és nem árt némi leírást olvasni?

 

Nekem villanyhoz a Meterman egyikmásik cucca bevált, meg a rendes villanyos keresők, többit oldja meg a megoldóember, de ez még nekem  is fáj, hogy fázis van benne. Jahh, mert valamennyire világít a ceruza az indukált fesztől, aztán amúgy mérni sem lehetne, meg kijön van 0 Amper abból a fázisból,  ha terhelnénk.

Előzmény: C20NE (69599)
C20NE Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69599

Azért mert Te tudod, hogy ebben a mondatban hol a hiba miért várod, hogy egy laikus is tudja? ;-)

Előzmény: Jahno (69598)
Jahno Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69598

Vártam, hogy ezt is kiemeled: "mindkét oldalát megnéztem fázisceruzával, és bizony van fázis."

 

 

Előzmény: Törölt nick (69597)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.14 -1 0 69597

Szürke szigetelésű alut azt be is szokták vakolni, minden cső vagy egyebek nélkül.  Olyan barna csőbe amit emlegetsz, ritkán tették, de ettől még lehet ez.

 

Egyébként profi eszközökkel (aktív vezetékkeresők) kb 3mp megmondani, hogy merre megy a drót és hol van vagy nincsen szakadás.

 

Az, hogy mindenki kötődobozt akar, meg fejet vakargat egy teljesen tipikus mindennapos hiba (vezetékszakadás ismeretlen helyen) láttán, csak azt jelzi, tele van elméleti nagyokos kontárral a szakma.

 

Előzmény: Sera26 (69596)
Sera26 Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69596

Szia!

 

"Sajnos Te sem tettel fel fotot,mint oly annyi kerdezo"

 

Értelek én, de pontosan mit fotózzak? A nem világító lámpát vagy a szépen simára glettelt, festett falat? :)

Egyelőre semmilyen nagyobb lélegzetvételű bontást, fúrást nem csináltam, ami fényképet érdemelne, csak "sötétben" tapogatózom.

 

"Azt sem irtad le,hogyan s mikent ellenorizted le a lampanal a kapcsolt fazist, lehet kozben a nulladdal van a ban."

 

Felkapcsoltam a két gombot a kapcsolón, melynek mindkét oldalát megnéztem fázisceruzával, és bizony van fázis. Ha lekapcsolomm mindkettőt, akkor nincs, csak a kapcsoló  bejövő oldalán, ergo szerintem jó a kapcsoló.

Na most amikor felkapcsoltam újra, ugyanezt megcsináltam a csillár/lámpa sorkapcsán. Na ott sehol se nem világított a ceruzám.

 

Azt sem írtad,hogy ami a lampadhoz csatlakozik vezetek csoben van huzva, vagy MMfal vezetek?

 

Halvány lila gőzöm sincs, bevallom, amikor épült a ház 86-87-ben, kiskölyök voltam, így le se sajnáltam, hogy apámék mit húztak és hova. Rajz, terv, korabeli fotó sajnos nem maradt akkorról. Annyit tudok, hogy szürke színű a szigetelése és alumínium vezeték, kicsit hasonlít a mostani falvezetékekhez.

Előzmény: Tízenhármaska (69591)
Sera26 Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69595

Sajnos a kötődobozok valóban tökéletesen láthatatlanok lettek, így lehet utálni fognak, én meg őt, amiért annyival többet kér :) De egyébként tudom hol voltak nagyjából így, sokat nem kell keresni.

 

Nagyon szeretném kizárni a karnisfelrakást mint a hibát okozó tényező, de sajnos semmi egyéb, olyan tevékenységet nem csináltam, amivel belehatoltam volna a falba :)

 

Egyébként a lent említett "bergmann" cső nálunk úgy néz ki, hogy ilyen vékonyfalú, sötétbarna műanyag valami, fém nélkül. Akkor szerintem ez valóban mégsem a klasszikus bergmann, csak mindenki annak nevezte a környékünkön.

 

Mindenesetre köszönöm a választ!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69590)
GeriSoft07 Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69594

igen, lehet

Előzmény: pocimixx (69593)
pocimixx Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69593

Üdv.Szakik

Az lenne a kérdésem hozzátok, hogy volna egy 12 lámpából álló lámpasor ( garázs bevezető beálló) amit mozgásérzékelővel akarok kapcsoltatni. De mivel hosszú a távolság ezért két érzékelő kellene. Össze lehet hozni a két érzékelőt párhuzamosítva? Nem vesznek össze egymással? Köszi.

GeriSoft07 Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69592

Amikor az emberek a "A 80-as években" kezdetű házról beszélnek, az általában 60-as, ez az alap. Mivel ekkor nem volt autentikus földhivatali nyilvántartás, és nincsenek tervek se, már tagadják is le az éveket.

A 80-as években kezdetű lakáshirdetések az autóhirdetésben a nemdohányzó első tulajos garázsban tartott megfelelője

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69589)
Tízenhármaska Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69591

Szia

Ha betonfodemes a hazad akkor ne csodalkozzal hogy mindenut jelez,de a gagyi muszert meg a nadkotodrot is be sipoltatja.

Sajnos Te sem tettel fel fotot,mint oly annyi kerdezo,pedig sokszor "pontosabb" választ kapnatok.

Pl. nem azt,hogy fempancelos cso van.

Azt sem irtad le,hogyan s mikent ellenorizted le a lampanal a kapcsolt fazist, lehet kozben a nulladdal van a ban.

Azt sem irtad,hogy ami a lampadhoz csatlakozik vezetek csoben van huzva, vagy MMfal vezetek?

Ecseteljem miert kerdem,vagy MekkMester irjon diploma munkat a furasodbol? :-))

Előzmény: Sera26 (69584)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69590

Nem mondom, hogy lehetetlen, de nagyon-nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy ott megy a lámpához a villany, ahová a karnisok furatai általában kerülnek. Gondolkozz el, hogy abban az időben milyen egyéb tevékenységek folytak ott a szobában ami befolyásolhatta a világítást. 

 

"Kezdem feladni. Mit tanácsoltok?"

 

Szerintem hívj egy profi villanyszerelőt. Meg fogja nézni, hogy hogyan helyezkednek el a falon a kötődobozok (bele is fog nézni egy-kettőbe) és 99%-os biztonsággal rá fog mutatni arra a furatra, amelyiknél meg kell vésni a plafont. De szerintem még valószínűbb, hogy azt fogja közölni, hogy a karnis-furatoknak semmi köze a világítástalansághoz.

Ha viszont a festéssel egy időben láthatatlanná lettek téve a kötődobozok is, akkor te a villanyszerelők ellensége vagy és lelkiekben készülj fel a háromszoros munkadíjra :)

Előzmény: Sera26 (69584)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69589

A 80-as években már rég nem használtak bergmann csöveket.

Csak a laikusok minden elektromos csövet bergmann csőnek hívnak.

Előzmény: Peter atyuska (69585)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69588

De fémkeresővel a csövet igen.

 

Előzmény: Peter atyuska (69585)
Sera26 Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69587

Fémlemez? Na ez kimaradt, akkor ez a baj. A vésést akartam a legvégére hagyni, mert most kapott a plafon szép, új burkolólapokat kétszer festve :(

 

Előzmény: Peter atyuska (69585)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69586

Hát nem nagyon van.

Előzmény: waryou_84 (69582)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69585

Hát finoman vésegetni a karnis felfogatásánál. A bergmanncső külső fala fémlemez ezért nem lehet megtalálni a vezetéket.

Előzmény: Sera26 (69584)
Sera26 Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69584

Sziasztok!

 

 

Nappaliban festést követően felkerült 2 db új karnis a plafonra, ezzel 5 db új furat keletkezett. Ezután már sajnos a csillár nem hajlandó világítani, valószínűleg valamelyik konzol rossz helyre ment. Áramütés, kismegszakító leverés nem történt. Kettős csillárkapcsolónál fázis megvan, a lámpánál viszont egyikben sincs meg. Kétféle vezetékkeresővel is próbáltam megtalálni a kábelek helyét a falban, plafonban, de van olyan, hogy mindkét műszer az egész falat áram alatt lévő vezetőnek érzékeli.Kezdem feladni.

Mit tanácsoltok? Mit kéne ilyenkor következő lépésként tenni? 80-a években épült családi ház egyébként, még alukábelekkel, bergmann csövekkel szerelve többnyire.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69583

A földelt dugalj méreteit szabvány írja elő, szóval kb 4 cm-nél keveseb nem létezhet.

Földeletlenből létezhet kb fele akkora is, de földeletlen dugaljat csak kevés helyen szabad alkalmazni.

Előzmény: waryou_84 (69582)
waryou_84 Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69582

Sziasztok!

 

Falon kívüli kettes dugaljból milyen típust tudnátok ajánlani, ami a lehető legkevésbé áll ki a falból? Eddig a Legrand Oteo-t láttam. Van ettől jobb megoldás?

 

Köszi!

Jancsii Creative Commons License 2016.07.13 0 1 69581

Ok. Ezt nem tudtam. Tehát a vezetékre megadott névleges feszültség nem csúcsértékre, hanem efektív értékre vonatkozik!

Előzmény: ötfelezős (69579)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69580

Egészen pontosan e szabvány csak a váltakozóáramúakra vonatkozik, az egyenfeszültségű passzust kiradírozva az alábbi a változás a régi magyar szöveghez képest:

 

A vezeték névleges feszültsége az a referenciafeszültség...

 

A váltakozóáramú rendszerben a névleges feszültséget két, Voltban...

Előzmény: ötfelezős (69579)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69579

Tehát az eggyel előbbi hozzászólásban említett szabvány szerint (bár lehet apró eltérés, mert ugye új szabványból nem tudok másolni, és ez a régebbi magyar szabvány, de gyakorlatilag ugyanaz):

 

Névleges feszültség

A vezeték névleges feszültsége az a feszültség, amelyre a vezetéket tervezték és amely a villamos vizsgálatokat meghatározza. A névleges feszültséget két, voltban megadott érték: Uo/U jelöli:
Uo a bármelyik szigetelt vezető és a „föld” (a vezeték fémburkolata vagy a környezet) közötti effektív érték;
U a többerű vezeték vagy az egyerű vezetékrendszer bármely két fázisvezetője közötti effektív érték.
Váltakozóáramú rendszerben a vezeték névleges feszültsége ne legyen kisebb annak a rendszernek
a névleges feszültségénél, amelyben alkalmazzák. 
Ez a feltétel az Uo és az U értékekre egyaránt vonatkozik.
Egyenáramú rendszerben a rendszer névleges feszültsége ne legyen nagyobb, mint a vezeték névleges feszültségének az 1,5-szerese.
Megjegyzés:
A rendszer üzemi feszültsége 10%-kal tartósan meghaladhatja a rendszer névleges feszültségét. A vezeték a névleges feszültségéhez képest 10%-kal nagyobb üzemi feszültségen használható, ha a névleges feszültsége legalább egyenlő a rendszer névleges feszültségével.

 

Egyébként a próbafeszültség a 450/750-esnél 2,5 kV, alatta 2 kV. De ez 50 Hz-es effektív érték, egyennel is lehet próbálni, akkor egységesen helyett 5 kV.

Előzmény: Jancsii (69570)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69578

Ma egyébként az MSZ EN 50525-1:2011 szabvány 4. pontja mondja ugyanazt.

Előzmény: ötfelezős (69577)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69577

De kaptál választ, hogy nem jókat gondolsz, a 66586. sz. hozzászólásban (bár az 50 Hz-t elírtam 500-nak).

Előzmény: archibaldino (69576)
archibaldino Creative Commons License 2016.07.12 0 0 69576

Nem is ez volt a fontos.

Ott a vezeték névleges feszültségével kapcsolatban tettem fel egy kérdést. Nem kaptam rá választ.

Szerencsétlenségemre visszaolvastam az akkori válaszokat.

 

Örülök, hogy felvetetted ezt a témát.

Előzmény: Jancsii (69574)
Jahno Creative Commons License 2016.07.12 0 0 69575

Ne, igaz kevésbé szakértő írta, meg a "felső kör", de gyanítom ez az "elment egy fázis" szinonímája:

 

"bekötés a ház előtt izzik és szikrázik kibaszta a felső kört most hívtuk eont"

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69421)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!