Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.29 0 0 69279

"6 évente felül kell vizsgálni egy cs.ház vagy lakás elektromos hálózatát,  mondja a bölcs intelem."

 

Ezt a "bölcs intelmet" hol olvashatnám HIVATALOS formában? Törvény, jogszabály, előírás, stb?

Ha viszont nem több, mint egy munkanélküli alkoholista villanyszerelő vágyálma, akkor miért reklámozod?

Előzmény: Égető1 (69278)
Égető1 Creative Commons License 2016.06.29 0 0 69278

  6 évente felül kell vizsgálni egy cs.ház vagy lakás elektromos hálózatát,  mondja a bölcs intelem.

 

  törvény  , rendelet ,   más jogszabály vagy csak  némi savanyú szőllős vágy ??

 Pl. egy bíztósító kihátrálhat e emiatt  egy kártérítési kötelezettségéből  ?

Jahno Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69277

Magyaráztad ezt a levegőről is, csak az nem működött rá amivel én babráltam :-D

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69276)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69276

Egy szövegrész elkerülte a figyelmedet: "ha a külvilág nem egyenletes hőmérsékletű dolgokból áll". A mozgásérzékelő hőmérséklet különbségre (tulajdonképpen hőmérséklet változásra) kapcsol, azonos hőmérsékletű dolgok között nem tud különbséget tenni. Pl azért nem látja az elé dobott labdát, mert az azonos hőmérsékletű a környezettel.

 

  "a hőforrás szögelmozdulását érzékelik"

 

Inkább úgy fogalmaznék, hogy "ahogy mozgás közben a hőforrás belép/kilép lép a lencse által megfigyelt zónákba, úgy változik a hőérzékelőre jutó hőmennyiség".

És ha az érzékelő mozog, akkor pl egy mozdulatlan radiátort is mozgó hőforrásnak láthat.

 

 

Előzmény: ficere50 (69273)
ficere50 Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69275

Nem is terveztem reagálni továbbá... :P

Előzmény: Jahno (69274)
Jahno Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69274

Volt már erről vita, írtam is, hogy nem győztem a labdát dobálni a céges budi felé, aztán meguntam, mert mi a fenének bizonyítsak és mit? Vagy ha igen, akkor minek? Ott így és így műxik, aztán előtte hiába lett axiómaként leírva, majd jön az álláspont, hogy jaaaaaaj, lehet máshol teljesen másképp. Oszt ez.

Előzmény: ficere50 (69273)
ficere50 Creative Commons License 2016.06.28 -1 0 69273

Nem akarok újabb vég nélküli vitát, de a leggyakoribb (olcsó) mozgásérzékelők a PIR (passzív infravörös) érzékelők, amik a hőforrás szögelmozdulását érzékelik.

A szemében a "világ mozoghat" ha nincs hőforrás (ember, állat, padlófűtés, kánikula miatt forró ágak), akkor nem indulhat be!

De erről ennyit...

 

https://de.wikipedia.org/wiki/Bewegungsmelder

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69266)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69272

Persze az áramszolgáltatóknak az az érdeke, hogy mindenki három fázist akarjon

- egyrészt azért, mert akkor nem nagyon kell odafigyelni a trafók és az utcai hálózatok aszimmetrikus terhelésére

- másrészt pedig azért, mert aki 3x10 ampert kér, az előbb utóbb biztosan a pénztárcájába fog nyúlni néhány extra amper igénylése végett, mert valamelyik kismegszakítója folyton lecsapkod, aki viszont 1x32 ampert kér, az talán soha az életben nem fog találkozni ilyen problémával, tehát nem jelent extra bevétel-forrást nekik ;)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69271)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69271

"Vajon 50A-t a szolgáltató enged egy fázisra terhelni?"

 

Ha egy egész utcányi házat nézünk, akkor kb ugyanolyan egyenletesen szét lehet osztani a három fázisra ugyanazt az össz-teljesítményt, mintha mindenkinek három fázisa lenne, tehát a trafó felől nézve tökmindegy. Persze ha mindenki egy fázist kér a házába, akkor az áramszolgáltató embereinek ügyelnie kell arra, nehogy az utcában mindenkit véletlenül ugyanarra a fázisra kössenek :)

Előzmény: C20NE (69269)
conrat Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69270

Igen, köszi, kiokosodtam egy-két nagyon jó leírásból, ott is erről ( is ) volt szó. Így rájöttem hogy a kitört kis lapocska nélkülözhetetlen, jobb lett volna ha úgy repedten is otthagyom, bár már úgy sem volt túl jó. Most kiiktatom az érzékelőt és lesz új helyette egyszercsak.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69258)
C20NE Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69269

Vajon 50A-t a szolgáltató enged egy fázisra terhelni? Sok helyen már 25A felett is dünnyögnek és 32A-tól többet az ismeretségi körben sehol nem adtak ki egy fázisra.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69267)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69268

Mivel az igazán hozzáértők most nem érnek rá, egyelőre érd be egy hülye válaszával:

szerintem az iker-szomszédodtól hozzád átjövő méretlen vezeték lesz újra kicserélve az új órahelynek megfelelően.

Előzmény: hozzanemertofelujito (69255)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69267

"Ebből kifolyólag, ha 1x48A-t kérek, az mennyibe kerül a  3x16A-hez képest?"

 

Mivel ugyanannyi az energia, ezért ugyanannyi forint lenne, de 48 amperes kismegszakító nem létezik csak 50 amperes, tehát egy fázison egy kicsivel több energiát kapsz, egy kicsivel több pénzért.

 

"Nem tudom, hogy milyen keresztmetszetű és anyagú a bejövő vezetékünk (az órából alu jön ki), bírná-e esetleg."

 

Ha a régi bejövő vezeték nem bírja az 50 ampert (ami nem valószínű), az valószínűleg az áramszolgáltató problémája.

 

"Lehet, hogy valamiért később szükség lesz 3 fázisra, valamilyen okból kifolyólag."

 

Nagyon sokan gondolkodnak így, 98 százalékuk teljesen feleslegesen.

 

"+ Amperokért kell fizetni, de hogy mennyit és miért, azt még nem találtam meg."

 

google: hálózatfejlesztési hozzájárulás (amperenként kb 5eFt)

Előzmény: ilias (69265)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69266

"Mekk-Elek azon véleményével vitatkoznék, hogy a mozgásérzékelők még a tartó rezgésére is reagálnak, ugyanis akkor a falevelek mozgására, stb. is tennék ugyanezt.(bár kánikulában még ez is lehet, sajnos)"

 

Amikor maga az érzékelő mozog (vagy az a felület, amire az érzékelő fel lett szerelve), akkor az érzékelő "szemével" nézve az egész világ mozog. Ilyenkor még egy falevélnek sem kell rezdülnie, elég, ha a külvilág nem egyenletes hőmérsékletű dolgokból áll, a mozgó érzékelő mozogni látja a mozdulatlan dolgokat.

A riasztóknál alkalmazott okos mozgásérzékelők a gyors rezgéseket a szerencsére nem veszik komolyan, de a mezei mozgáskapcsolók némelyikében igen buta elektronika van.

Ezért fontos, hogy a mozgásérzékelő stabilan legyen rögzítve, ráadásul olyan felületre, ami szintén nem tud mozogni.

Előzmény: ficere50 (69263)
ilias Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69265

- Számtanilag nyilván ugyanannyi. 

- Nem tudom/tam, hogy lehet-e olyat kérni. Ebből kifolyólag, ha 1x48A-t kérek, az mennyibe kerül a  3x16A-hez képest?

- Nem tudom, hogy milyen keresztmetszetű és anyagú a bejövő vezetékünk (az órából alu jön ki), bírná-e esetleg.

- Lehet, hogy valamiért később szükség lesz 3 fázisra, valamilyen okból kifolyólag.

 

Annyit tudok, hogy 32A jár a kedves fogyasztónak, a + Amperokért kell fizetni, de hogy mennyit és miért, azt még nem találtam meg.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69262)
Jahno Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69264

Sajna hozzátette azt, hogy "némelyik" azzal meg nehéz vitatkozni, mert biztos láttunk mi is elég szart. Igaz ezekbe végképp nem jellemző belefutni.

Előzmény: ficere50 (69263)
ficere50 Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69263

Bár már, ahogy olvasom, nem fontos, de itt leírnám, hogy az a funkció, hogy rövid ki-be kapcsolás után folyamatosan világít, egy szándékos szolgáltatása a mozgásérzékelőknek: ugyanis aki csak egy kapcsolóval vezérli, annak így van lehetősége a világítást folyamatossá tennie.

Kicsit hosszabb kikapcsolás után újra visszaáll a mozgás-vezérelt állapot.

Nem minden gyártmány "tudja" ezt...

Mekk-Elek azon véleményével vitatkoznék, hogy a mozgásérzékelők még a tartó rezgésére is reagálnak, ugyanis akkor a falevelek mozgására, stb. is tennék ugyanezt.(bár kánikulában még ez is lehet, sajnos)

Az infra érzékelésen van a hangsúly, vagyis a testmeleg(+ mozgás) aktivizálja a kapcsolót. Itt, ha van érzékenység állítási ehetőség, akkor a kistestű háziállatok érzékelését ki lehet küszöbölni. A modernebbek (drágábbak) már radar-elven dolgoznak. (doppler effektus)

Előzmény: conrat (69254)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69262

"az 1×32A-es betápunkat érdemes lenne 3×16 vagy 20A-re felfejleszteni."

 

"Felfejlesztés"?

A 3x16 amper szerinted miért jobb az 1x48 ampernél?

Előzmény: ilias (69260)
ilias Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69261

Légkábel van, a háztól kb. 8 m-re az oszlop.

Előzmény: ilias (69260)
ilias Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69260

Sziasztok!

A házunk bővítés alatt áll. Elgondolkoztam azon, hogy az 1×32A-es betápunkat érdemes lenne 3×16 vagy 20A-re felfejleszteni. Elműs a hálózat, van 3 fázis az utcában, Budapest. Mennyi ma egy ilyen váltásnak a költsége, illetve muszáj-e "rögtön" az új órától a kapcsolótábláig tovább vezetékezni vagy lehet később is?

Köszi!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69259

  Itt van kinagyítva egy mozgásérzékelő fresnel lencséje: ez a "szemüveg" pl 15 különböző irányba néz.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69258)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.28 0 0 69258

  Az a szürke izé egy olyan anyag, ami az infravörös hullámok számára olyan átlátszó, mint az üveg.

A hátulján lévő "rece" pedig agyon precíz munka eredménye: azok a recék 10-20 darab úgynevezett fresnel lencse, amely a 10-20 különböző irányból érkező infravörös sugarakat irányította pont a középen lévő picike hőérzékelő felületre.

Enélkül a "szemüveg" nélkül a mozgásérzékelő igencsak vaksi: csak 10-30 centire lát el.

Előzmény: conrat (69256)
conrat Creative Commons License 2016.06.27 0 0 69257

Megtaláltam a választ az előző kérdésemre, valószínűleg a lencs nélkül kuka az érzékelő. Egy szép leírásban megtalátam mindent erről, ebben egy ú.n. Fresnel lencse van ami fókuszálja a szenzorra a fényt. Enélkül valószínűleg nem fog működni az érzékelő sajnos :(

conrat Creative Commons License 2016.06.27 0 0 69256

Sziasztok! Még egy kérdésem lenne mozgásérzékelővel kapcsolatban, talán valaki ért hozzá: Az elején lévő plexi kitört, elporlott. A maradékot kiszedtem, de az érzékelő ki-be kapcsol folyamatosan. Mivel lehet helyettesíteni azt az opálos műanyagot? Kicsit olyan mintha nem sima lett volna hanem talán lencseszerű mintázatú. Javíthatatlan?

hozzanemertofelujito Creative Commons License 2016.06.27 0 0 69255

Sziasztok!

 

Egy ikerház tulajdonosa vagyok. Jelenleg a másik tulajdonoshoz légkábelen jön be az áram, és tőle kapom a ház oldalán végigfutó vezetéken.

Most óraáthelyezésre lesz szükségem.

Ezzel kapcsolatban 2 ellentétes állítást hallottam eddig, leírt előírást egyikre se találtam.

2 állítás:

-Csak külön légkábelen jöhet be hozzám az áram ezentúl.

-Nem változhat semmi, mert egy épületben tűzvédelmi előírás miatt csak 1 helyen jöhet be áram.

 

Szerintetek melyik az igaz?

Melyikkel járnék jobban?

 

Köszi

conrat Creative Commons License 2016.06.27 0 0 69254

Sajnos mozgásra sem kapcsol ki, le kell kapcsolni az áramot és utána lesz csak jó. Ha nem egy pillanatnyi a kimaradás, hanem pár másodperc akkor már működik. Köszönöm a segítséget! Közben más megoldás lesz ideiglenesen, nem lesz bekötve a fix lámpába.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69253)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.27 0 0 69253

"Ami viszont gáz, hogy az egyik, ha pillanatnyi áramkimaradás van felkapcsol, és nem kapcsol ki nappal"

 

Sok mozgáskapcsoló fényérzékenységét lehet olyan értékre is tekerni, hogy még a nappali fényt is sötét éjszakának tekintse.

Némelyik mozgáskapcsoló mozgás-érzékenységét lehet olyan értékre is állítani, hogy szinte bármit (saját tartójának rezgését) mozgásnak tekintsen.

Márpedig amíg sötét van és mozognak előtte, addig természetes, hogy világít a lámpa :)

Előzmény: conrat (69251)
conrat Creative Commons License 2016.06.27 0 0 69252

Ja, még valami: a mozgásérzékelőn3 szál van: barna, kék, piros. Feltételezem a barnára meg a fázis, a kékre a 0, és a piros ami megy tovább az izzóhoz. A rajzon annyit látok, hogy a barna bemegy az érzékelőbe, és a kék elágazik az érzékelőhőz + az izzóhoz, a piros pedig a másik oldalról az izzóhoz.

conrat Creative Commons License 2016.06.27 0 0 69251

Értem, köszönöm! Azért is lenne gond, mert azon az áramkörön van még 2 mozgásérzékelő, amit külön kapcsolóval le lehet kapcsolni. Ami viszont gáz, hogy az egyik, ha pillanatnyi áramkimaradás van felkapcsol, és nem kapcsol ki nappal. Akkor megpróbálom így megoldani.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69250)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.27 0 0 69250

"nem fog mind tesztet csinálni ha felkapcsolom a lámpát és " visszafelé" áramot kapnak?"

 

A mozgásérzékelőt a legkevésbé sem érdekli, ha a KIMENETI pontjára valahonnan máshonnan feszültség kerül.

Előzmény: conrat (69248)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!