Keresés

Részletes keresés

nyunya72 Creative Commons License 2015.09.24 0 0 64971

Köszönöm a hasznos infókat, akkor ezt az ötletemet elvetem, nem ér ennyit az égész.

A szünetmentest egyébként fixen kötöttem be, mert a rákötött eszközöknél sem mindegy, hogy melyik kanócon megy a fázis

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64970)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.09.24 0 0 64970

A szünetmentes tápegységed konnektoros, tehát véletlenszerű, hogy a kimenetén melyik pontra kerül a nulla. Ezért nem kötheted össze a hálózati nullával. Amit csak rá szeretnél kötni, annak mindenek külön nullája legyen, tehát a szünetmentes áramkör egyetlen pontja se (se fázisa, sem nullája) legyen összekötve a nem szünetmentes áramkörökkel (csak a földelő vezető lehet közös).

 

Ha forgatható bemenet+kimenetek helyett fixen beépíted-bekötöd a hálózatba, akkor elméletileg lehetne közös is a nulla, de előbb ehhez egy szakembernek át kellene nézni a kapcsolási rajzát, mert lehet abból baj is, pl tönkremehet abban a pillanatban amikor szünetmentes üzemmódba kapcsol, vagy pl a FI relé is lehet hatástalan (nem veszi észre, hogy valakit éppen agyoncsap a tápegységed).

Előzmény: nyunya72 (64965)
cucu Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64969

Vannak különböző lépések az órán, amelyek maguktól lépdelnek.

Amikor 11180-on áll, akkor mutatja az aktuális állást. Nálunk legalább is így van.

Előzmény: 1.bendeguz (64967)
1.bendeguz Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64968

 

fogyasztás mérőm pafal 16 valami talán c3

 

1.bendeguz Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64967

sziasztok , lehet buta kérdés de nem hagy nyugodni . Kültéri elosztó doboz amiben van 2 db sinre szerelt dugalj , bepárásodása okozhat e elektromos fogyasztást , úgy hogy van felszerelve érintésvédelmi relé is ?

 

a kérdés azért merült fel bennem mert 2 éve újitgatok fel egy kis házat . utolsó villanyóra állásom 645 KW a számlázás szerint . Ma megnéztem és 7805 Kw ot olvastam le ha jól olvastam le . Digitális 3 fázisú mérőm van

 

nem tudom ezeken van van tizedes mérés vagy csak az egész KW ot jelzi ki ? a 7805 a kijező utolsó 4 karaktere

C20NE Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64966

A nullat a szunetmentes kimeneterol vidd a vilagitasnak.

Előzmény: nyunya72 (64965)
nyunya72 Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64965

 

"Ez 1500 wattnyi terhelést a gyári méretű aksijával  maximum 5 perces áramszünetet képes áthidalni. Kipróbáltad már?

A kimenetén szinuszos, vagy sorshúzásos hullámformát produkál?"

 

Természetesen szinuszos, és a gyári aksikkal eddigi terheléssel elment kb. 40 percet, ezért gondoltam, hogy a világítás még beleférhet. Most tuningoltam meg autó aksikkal, de ez még nem próbáltam meddig bírja, gondolom jóval tovább.

 

Ok. megtáplálom direktbe a szünetmentesről eddig világos.

A világítás nulla vezetője a gerincvezetékről ágazik le a lámpákhoz így gondolom nem köthetem rá a szünetmentes nulláját is a gerincvezetékre vagy tévedek?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64962)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64964

Szó volt itt az akksi töltésröl

http://hvg.hu/tudomany/20150914_okostelefon_akkumulator_hogyan_toltsem

Én csontra töltöm mindig

King_of_Giants Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64963

OK rosszul értelmeztem.

Előzmény: C20NE (64948)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64962

" A szünetmentes egy viszonylag nagy teljesítményű darab APC 1500 VA tehát gond nélkül elbírná az a néhány takarékos izzót."

 

Ez 1500 wattnyi terhelést a gyári méretű aksijával  maximum 5 perces áramszünetet képes áthidalni. Kipróbáltad már?

A kimenetén szinuszos, vagy sorshúzásos hullámformát produkál?

 

"Milyen eszközzel lehet azt megcsinálni, hogy áramszünet esetén a világítás kör a szünetmentesről menjen, illetve, ha visszajön az áram, akkor automatikusan visszaálljon a normál hálózatra?"

 

Miért nem jó neked, ha a világítás is folyamatosan a szünetmentes kimenetére van kötve?

A legtöbb szünetmentes gyárilag kapásból pont azt csinálja, amit te leírtál: alapesetben egyszerűen átengedi magán a normál 230 voltot és amikor elmegy a villany, akkor automatikusan átkapcsol szünetmentes üzemmódra ÉS eközben nem táplál vissza az utcai hálózat felé.

Előzmény: nyunya72 (64959)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.09.23 -1 0 64961

Némely hiányosságok érezhetők itten az akkumulátorok működése tárgyában.

Tévhitek, félreértelmezések és aktualitásukat vesztett információk előfordulása forog fenn.

 

- ha a töltőáram csak egy picivel is nagyobb, mint az aksi önkisülése, akkor az az aksi előbb-utóbb TELJESEN fel lesz töltve, akármilyen nagy is. A fizikában sincs olyan, hogy a kis kerti medencét fel lehet tölteni a kerti csapról, a nagyobb medencét meg nem. Tovább fog tartani, de előbb-utóbb tele lesz a nagy is.

- az aksinál a gyárilag megadott töltő (és kisütő) áram maximális érték, ennél kisebb áram nem fog ártani neki (sőt)

- az élettartamot a túltöltés is erősen rövidíti, erre is nagyon oda kell figyelni, szóval egy egyszerű/buta töltő inkább ne használja ki csúcsra az elérhető maximum feszültséget/kapacitást, nehogy véletlenül átessen a ló túloldalára

-  egyes korszerű aksi-fajtáknál a memória effektus gyakorlatilag már nem létezik, ezek a gyárilag megengedett minimum és maximum értékek között akármilyen feszültségen akármennyi ideig jól érzik magukat.

Előzmény: cucu (64945)
cucu Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64960

...és még megtoldom azzal, hogy ha a képet még egyszer megnézitek, nem is férne be nagyobb akksi a panelre.

 

Persze, ettől még jó lehetne a nagyobb, mint azt már kitárgyaltuk.

Előzmény: C20NE (64957)
nyunya72 Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64959

Sziasztok!

A tervem a következő: jelenleg ki van építve a ház néhány helységében szünetmentes áramkör. Erről megy az egész fűtési rendszer, vezérlés, szivattyúk, napkollektor szivattyú, számítástechnikai berendezések. Az gondoltam ki, hogy rákötném a ház néhány fontosabb helységének a világítását is ami jelenleg egy külön kismegszakító mögött csücsül. A szünetmentes egy viszonylag nagy teljesítményű darab APC 1500 VA tehát gond nélkül elbírná az a néhány takarékos izzót.

 A felmerült kérdések, amiben várnám a segítségeteket:

  • Milyen eszközzel lehet azt megcsinálni, hogy áramszünet esetén a világítás kör a szünetmentesről menjen, illetve, ha visszajön az áram, akkor automatikusan visszaálljon a normál hálózatra? Véletlenül sem engedi ki a szünetmentes áramát az utcára.

  • A szünetmentestől elég csak a fázist odavinni és a főhálózat nulláját használni vagy a szünetmentesből kijövő nullát is oda vinni, és azt is rákötni illetve megszakítani a külső háló felé? (nem tudom ez mennyire érthető)

A második kérdésem így leírva elég bután hangzik és már sejtem is a helyes választ, de azét megvárom mennyi savaztok le miatta. J Nem vagyok hivatalos villanyszerelő, de otthon elég sok minden megcsináltam már. Köszi!

 

cucu Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64958

Viszont ez nem egy akkreditált fórum, mindenki elmondhatja a véleményét vagy álláspontját. Másrészről meg mindenki azt hisz el amit úgy érez, hogy helyes. Erre nem lehet hivatkozni, hogy kérem, én ezt és ezt itt a fórumon olvastam, mégis leégett a házam...:)

 

Nem pont erre vonatkozó védekezés, de már csak azért sem tennék bele nagyobb kapacitásút, mert barkácsolni kéne és annak sem vagyok a híve. Ugyanis a forrfülek másként állnak, és a luktávolságok sem stimmelnének.

Előzmény: C20NE (64957)
C20NE Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64957

Az a 16 óra egyetlen akkumulátor adatlapján nincs rajta!

 

Azért fontos szerintem, hogy tisztázzuk mert ha valaki elolvassa majd ezt a pár hozzászólást azt hiszi majd, hogy nagyobb akkut nem rakhat egy ilyen berendezésbe mert tönkre teszi vele, nem lesz az akku élettartam rendben.... stb.

Előzmény: cucu (64956)
cucu Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64956

De válasz, mert a 16 órás töltés az a minimum meghatározás. Már amelyikre ez érvényes.

Tudom, hogy változtak a töltési szentenciák, ahogyan változik a technológia is. Az akksi összetétele határozza meg a töltési igényét. Igen, van amelyiket nem szabad lemerülni hagyni. 

 

Tulajdon képpen miről folyik a vita?:)

 

Az én 2,4 Voltos 80 mAh-ás akksim esetében nem mondtam, hogy formázni kell, csak meg kell várni, míg feltöltődik, utána évekig nincs vele gond. 3 évet mondanak. Utána érdemes cserélni. 

Ha nagyobbat tennék bele, az az áramszünet idején tovább bírná, ez igaz. Azt meg elfogadom, hogy ezek már nem olyan kényesek -nincsenek szigorú előírások a töltésükre vonatkozóan- mint a hajdan volt akksiknál.

 

És akkor még nem is beszéltünk a lúgos akkumulátorokról, amelyek gondozás mentességükről híresek.

Előzmény: C20NE (64954)
...slr... Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64955

http://batteryuniversity.com/learn/

 

Sok-sok hasznos tanulnivaló

Előzmény: C20NE (64952)
C20NE Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64954

Én már utánanéztem csak kíváncsi voltam vannak-e evidenciáid az állításod alátámasztására!

 

Sok akkumulátor generáció van, a Li-ion Li-po nem hajlamos memória effektusra és tilos! teljesen lemeríteni! Formázni nem kell.

 

A Ni-mh kicsit érintett a memória effektusban és kibírja ha lemeríted, nem szereti ha rátöltesz úgy hogy nem teljesen töltöd fel.

 

A Ni-cd memória effektusos, le kell meríteni és teletölteni

 

Az akkumulátorokat a gyárban formázzák, nincs szükség ma már erre a formázgatásra.

 

Tehát ma már nem igazak a régi beidegződések a Li-ion és Li-po akkuk amik a telefonokban vannak nem igénylik az általad említett kezelést. Az első töltésnek sem kell 16 óráig tartani.

 

De a kérdés a minimális töltési idő volt! Így amit írtál nem válasz a kérdésre amit az általad felvetett túl hosszú töltési idő indokolna! Esetleg Ni-Mh akkura nézve ami a cuccban van találhatnál ilyen adatot, hogy alátámaszd! Biztosan ügyetlenül keresek de én nem találtam!

 

-szerintem!-

Előzmény: cucu (64953)
cucu Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64953

Nem linkelek semmit, nézz utána, ha nem hiszed.:)

 

Pl. a mobil telefonoknál is előírás volt, de talán még most is, hogy először hagyni kell lemerülni, aztán 16 órán keresztül tölteni. Ez eléggé hétköznapi példa, ugye? Ezzel a "formázással" lehet biztosítani az akksi hosszú élettartamát. Megjegyzem, elkóknál is ez az elv. A gyártól kérheted formázva, vagy anélkül. Utóbbi esetben neked kell/érdemes formázni.

Előzmény: C20NE (64952)
C20NE Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64952

Miért kell a gyár által megadott idő alatt feltölteni? Linkelnél egy akkumulátor adatlapot ahol a minimum töltési idő meg van adva?

Előzmény: cucu (64951)
cucu Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64951

Egy akksit fel kell tölteni tudni a gyár által megadott idő alatt. Ha ez nem valósul meg, borul a bili, minden másképpen fog működni innentől kezdve. Magyarán, az első feltöltés szabályos vagy nem éppen szabályos volta meghatározza az akksi élettartamát.

Persze, ha a gyártó azt mondja, hogy mindegy mekkora árammal és mennyi ideig töltjük, csak a feltöltésen van a hangsúly, akkor nem szóltam.

Más a helyzet, amikor kádat töltünk fel vízzel. Lehet csepegtetve is, meg lehet fullon is tölteni, a kád nem fogja megsínyleni, mert csak egy vasdarab. Az akksi több mint vas...

Előzmény: C20NE (64949)
cucu Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64950

Hát nem, ugyanis azért erre odafigyelek. 7-8 ezerbe kerül újonnan. Másrészt van bérletem, így BMV-vel mentem. Másfél óra alatt megjártam.

Ez a költség oldala.

A másik oldala pedig az, hogy érdekelt a téma, és meg akartam mindenképpen oldani.

Tudom, a csere is egy fajta megoldás, de ezt hagyjuk a legvégére.:)

Szerintem itt a legtöbbünket a szakmai kihívás aspirálja, nem pedig a legegyszerűbb megoldás.:)

Előzmény: Lacivill (64946)
C20NE Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64949

Lássuk:

 

- Azért azzal van gyártva mert ez volt a legolcsóbb, legkisebb kapacitású akkumulátor ami még éppen megfelelt. 1 eurocent-ért egy csigát Moszkváig kísérnének gyalog

 

- Ez az akkumulátor napokig, hetekig töltődik folyamatosan, standby töltőn van, amikor van egy 2-3 órás áramszünet akkor kiveszel belőle valamennyi töltést.

 

- A kivett töltés mértéke nem függ az akku kapacitásától, csak a fogyasztó paramétereitől, ugyanakkor idejű áthidalás idején az akku kapacitásától függetlenül ugyanannyi töltést veszel ki. ( persze a megadott max akkumulátoros időt nem meghaladva )

 

- Visszatölteni azt kell amit kivettél függetlenül attól, mekkora az akku és ugyanakkora töltőáramot feltételezve az akku kapacitásától függetlenül ez kb. ugyanaddig tart.

 

Tehát a nagyobb akkunál az első feltöltésnél lesz csak különbség, amikor feltöltődött onnantól már  csak nyersz vele hosszabb áthidalási időt.

 

Az autós példa is sántít. A generátor sosem tudja , mekkora akkut tölt ( kivéve az intelligens akku management rendszereknél , de az földi halandónak megfizethetetlen autókban van ) Annyit kell mindig abba is visszatenni amit az indítózásnál kiveszel plusz amit a standby fogyasztók folyamatosan kivesznek ( óra, rádió...stb.) Ezért a profik mindig akkora akkut tesznek be ami a tálcára befér, és abból is a legnagyobb indítóáramút.

 

Ha megnézel egy töltési karakterisztikát a kezdeti áram, amit korlátozni kell nagyon hamar lecsökken és onnan már a kisebb és a nagyobb akku is a töltő áramgenerátorának áramánál kevesebbet vesz fel, amikor feltöltődött pedig jön a feszültséggenerátoros szakasz, az meg megint kapacitás független. (IU karakterisztika )

 

-szerintem!-

Előzmény: cucu (64945)
C20NE Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64948

Vagy-vagy kapcsolatban voltak :-)

Előzmény: King_of_Giants (64947)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64947

Elolvastam. A másik rész, a program megtartása az rendben. Azt nem értem ami azon kivül van emlitve

Előzmény: C20NE (64939)
Lacivill Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64946

Szerintem lassan a benzinköltséged, és az időd több lesz, mintha a sarki boltban vettél volna 5e ft-ért egy újat.

Előzmény: cucu (64945)
cucu Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64945

Éppen erre próbáltam célozni, hogy miért nem vagyok híve az eltérő kapacitású akksinak.

Megváltozik a töltés mértéke, de a jelleggörbéje is, ami pedig az adott tervezésben szükséges volna. (Nem véletlenül van azzal gyártva.) Így -szvsz- csökken a nem gyári értékű akksi élettartama. Ahhoz, hogy más milyet tegyünk bele, a töltőáramkört is módosítani kéne.

Akksiknál nem csak a feltöltés mértéke számít, -hány százalékos a töltöttsége- hanem az is, hogy ezt mennyi idő alatt éri el. Nem ugyanaz, ha 4 óra alatt, vagy 24 óra alatt éri el a 100 %-ot. Ha egyáltalán el tudja érni.

Az élettartama pedig függ attól, hogy milyen "életkörülmények" között használjuk. Utalok megint arra, hogy csak a teljesen feltöltött állapotú akksi lesz hosszú élettartamú. Autók esetében ezért nem érdemes nagyobb kapacitásút betenni a tervezettnél, mert sosem lesz fullra feltöltve, és emiatt rohamosan csökken az élettartama.

Régebben külön volt a generátor, a fesszabályzó ami ugye a töltő, és az aksi. Ma a töltő már benne van a generátorban. Ettől függetlenül ez a hármas összehangolt tervezést igényel. Ha az egyiket megváltoztatom, a többit is változtatnom kell, hacsak nem a tűréshatáron belül marad a változtatás. (Régebben mindent ráhagyással terveztek, ma már mindent csúcsra terveznek. Ezért a mostani tendencia alapján igaz, hogy nem lesz elég csak az egyiken módosítani, hanem az egész rendszeren kell, ha már ragaszkodunk a módosításhoz.)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64943)
Jahno Creative Commons License 2015.09.23 0 0 64944

"Az akkumulátorok ritkán olyanok, hogy 1000 napig tökéletes, aztán az 1001-edik éjszaka meg hirtelen nulla a kapacitása."

 

Ezeknél nem is. De akkor írd erre, mert kivéve a csipes és egyéb akkuk. Meg a nagyobbak, amik egyszer csak megállnak valami cellazárlat miatt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64941)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.09.22 0 0 64943

A nagyobb kapacitású aksi valószínűleg később öregedne vissza a "már nem elég" kapacitásúra, szóval tovább bírná.

Persze reméljük, hogy a töltője áramgenerátoros, így nem megy tönkre attól, ha a szokásosnál kisebb belső ellenállású aksit teszel oda. Az autóknál sem mindegyiknél lehet a gyárinál kétszer nagyobb kapacitású aksit belerakni, mert lehet, hogy a generátor kipurcan a megszokottnál nagyobb töltőáramtól :)

Előzmény: cucu (64942)
cucu Creative Commons License 2015.09.22 0 0 64942

"Ha okos a töltő áramköre, akkor sokáig bírják, ha buta a töltője, akkor kevésbé."

 

Éppen ezért nem teszek bele nagyobb akksit, mert az nem bírná olyan sokáig mint a belevaló. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64941)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!