Keresés

Részletes keresés

cosalf Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63972

Nem tudom, hogy vannak megoldva a Fi-(relé-k?) működtetése. Valószinű, régen relés volt a működtetés (innen lehet az elnevezés). (Beleolvastam az elnevezés vitájába is. A német név nem relézik, hanem megszakítónak hívja= hibaáram megszakító). Szerintem ez lenne a helyes megnevezés.

A mostaniak szerintem elektronikus működtetésüek. Ott meg nem kell különösebben nagy áram.

Veszem a fáradtságot és szétszedek a jövő héten egy FI-relét (ezt az elnevezést mindenki ismeri, ezért továbbra is célszerű ezt használni. Nálunk ez a neve)

Előzmény: C20NE (63969)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63971

Ok, tisztázzuk!

 

Mérd meg a FI valamely fázisának impedanciáját egy impedancia mérővel 50Hz-en. A kapott impedancia segítségével számold ki, hogy mekkora feszültség szükséges ahhoz, hogy ezen 30mA áram folyjon és megkapod a minimum feszültséget amivel tesztelni lehet a FI-t úgy, hogy leoldjon.

Előzmény: King_of_Giants (63970)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63970

Én azt gondolom, ha 230V mellett adod azt a 30mA-t akkor leold, 0.01V-nál  nem

 

Merthogy az áramgenerátor sem önmagában áramot ad le,van mellette ott feszültség is

A Wiki azt irja, és most elfogadható

"A gyakorlatban a valós áramgenerátorok elektronikus kapcsolások, melyek addig viselkednek ideális áramgenerátorként, amíg a beállított kimenő áram, a terhelés pillanatnyi értékén a bemenetre kapcsolt feszültséggel fenntartható. Felfoghatjuk egy ideális feszültséggenerátor, és egy szabályozható ellenállás soros kapcsolásának."

 

 

Gondolom, a fi relé megalkotásakor abbol indult ki a mérnök, hogy a 230V az alap-értelmezett

Vegyünk egy 230V-os primer tekercset, tervezzünk hozzá egy szekundert amin az ott levő/nekünk ismeretlen/ ellenálláson akkora áram és feszültség folyjon, ami működtetni tudja a mechanikát

 

Előzmény: C20NE (63969)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63969

A kerdes az, hogy leold-e a FI ha a 30mA aramot egy nehany voltos szinuszos generator segitsegeval hajtod at rajta vagy sem. Elek szerint a FI kioldasa feszultsegfuggo szerintunk meg ha a szukseges hibaaram atmegy rajta ki fog oldani a feszultsegtol fuggetlenul.

Előzmény: cosalf (63966)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63968

kép lemaradt:

Előzmény: Törölt nick (63967)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63967

Erről a tűzhelyről lenne, rákattintva nagyobb lesz:

 

 

Erre nekem azt mondta a márkabolt, hogy 1x32 vagy 3x16A a hálózati igénye, most valamiért mégis egy 1x 16A hálózatra van bekötve.

 

Mi ennek a tényleges, elégséges és biztonság hálózati igénye?

 

Nekem a biztonság az első, nem tudom ki és mikor kötötte be, már itt volt mikor átvettük a lakást

cosalf Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63966

Akkor tévedtem. AÍzt olvastam az egyik hsz-ben, hogy a relé működéséhez meghatározott nagyságú teljesítményre van szükség. Talán igaz is, mert egy 24V-os relé pl. nem húz be 15V-on.

Egy relén adott az ellenállás (impedancia),  a feszültség nagysága meghatározza az átfolyó áram nagyságát, így a leadott teljesítményt is.

Előzmény: C20NE (63965)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63965

Nem, nem errol szolt!

Előzmény: cosalf (63964)
cosalf Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63964

A feszültség fogalma:

Elektromos mezőben két pont között az elektromos feszültség (villamos feszültség) megadja, hogy mennyi munkát végez a mező egységnyi töltésen, míg a töltés az egyik pontból elmozdul a másikba. Mértékegysége tehát a joule/coulomb, amit voltnak neveznek.

 

 

Áram fogalma:

Időegység alatt átáramló töltésmennyiség. Egyszerűbben leírva :

 

Q=I x t

 

Villamos munka fogalma:

A munkavégzés, amelyet az elektromos tér végez A-B pont között, miközben Q töltés halad át t idő alatt:

WAB=UAB x Q

 Ez a kifejezés Ohm törvénye segítségével átalakítható:

 

WAB=UAB x I x t

 

 

Ezek alapján azért azt beláthatjuk, hogy feszültség nélkül nincs töltésáramlás és nincs munka sem. Felesleges egyenletek átalakításával azt bizonygatni, hogy feszültség nélkül is van villamos teljesítmény.

 

Megmondom őszintén, nem volt idegzetem a sok „süketelést” végigolvasni, de szerintem erről szól a vita.

 

Egy egyszerű példa, nem lehet agyonvágatni egy embert a meggerrel, hiába ad ki 1000V-ot.

És nem tudunk áthajtani senkin 1000A-t, ha nincs hozzá megfelelő nagyságú feszültség.

 

Megmondom őszintén, nem volt idegzetem a sok süketelést végigolvasni, de szerintem erről szól a vita.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63963

"A FI relé mechanikájának kioldásához is valamekkora elektromos teljesítmény szükséges."

 

Jó úton haladtál, aztán ellentmondasz magadnak?

 

"inkább azt mondom, hogy szerintem valószínűleg egyáltalán nem lehetséges egy FI relét kizárólag a hibaáramból kivett energiával működtetni."

 

Úgy gondolom,az a 0.035A 230V-nál az 8W , ha a tekercs ezt a teljesitményt  megkapja leold a relé

 

Többen azt mondják, pl. 5V-nál nem oldana le, mások meg, hogy akkor is  leoldana

Egy asztali modelnél ahol "be lehet" nyúlni az áttételekbe, pl. rátekerni a primerböl/szekunderböl pár menetet leoldana

ha a fi-t megbontás nélkül kisebb feszre kötné akkor nem

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63953)
Szirty__ Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63962

Helló Mekk Elek ezermester!

 

"A FI relé mechanikájának kioldásához is valamekkora elektromos teljesítmény szükséges. Valószínűleg nem sok, de nem is nulla."

 

Ezt szerintem senki nem vitatta. Főleg hogy éppen 30mA áramkülönbség okoz ekkora elektromos teljesítményt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63953)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63961

üdv!

 

adott egy 1960-70 körül épült 4 emeletes tégla társasházi lakás Debrecenben, amit kibérelnénk.

1x 16A van jelenleg, az órától úgy néztük 6 mm2 alu jön be, ez van elosztva 6db 16-os kismegszakítóval.

 

Jelenleg van a rendszerben mosógép, mosogatógép, TV, számítógép, mikró és ami a gondot okozza az egy 4 lapos 8,6 kW összteljesítményű villanytűzhely

(1) Azt szeretném megkérdezni, hogy 16A-re egyáltalán szabályos-e hogy feltettek egy kerámialapos tűzhelyet?

 

Szeretnénk felrakatni egy 2,5kW hűtőteljesítményű (~1 kw elektromos igény)-es inverteres klímát, viszont ez a 16A szerintem mindehhez már nagyon sovány.

(2) A másik kérdésem, hogy 6mm2 alu-ra megadnak-e teljesítménybővítést 25 vagy 32A-re?

Gyanítom nem, ha így van, akkor milyen összegbe kerül ennek a bővítése cakk-pakk?

 

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63960

Alapvető elektromosságtudományi problémák ismét!

nem baj, akkor tanul a gyerek, ha kérdez...

 

a kölcsönös indukció képletben minden van, egy nincs: feszültség :)

minden más kell a számoláshoz, menetszámok, vasmag keresztmetszet, permeabilitás, áram változás és idő esetleg, de feszültség az nincs, mivel nem értelmezhető mágneses indukciónál, esetleg az indukált fesz számolásnál

 

szóval ezért nem értjük, mi a bajod

ha elmondod, talán, de eddig nem sikerült

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63953)
cucu Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63959

Nem kérdés, hanem helyesbítés:

 

P=I*I*R

Előzmény: C200UF (63952)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63958

Ezért ne maradj ébren, sosem készül el az a video :-)

Előzmény: Törölt nick (63957)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63957

Te, csinálj már egy videófelvételes demósorozatot.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63948)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63956

Majd ez UTÁN állítsd azt, hogy létezhet olyan mechanikus berendezés,

ami ennyi energiától le tudja csapni a relét.

 

Egérfogót láttál e már?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63940)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63955

"P=I*I/R"

 

Felőlem innen is megközelíthetjük a dolgot.

Az I ugyebár 0,03 amper.

Határozz meg egy tetszés szerinti (persze azért életszerű ;) ellenállást,

ebből számold ki a wattot,

vedd figyelembe az áramváltók borzalmasan gyenge energia-átadási hatásfokát (pl 1%),

és hitesd el velem, hogy az eredményül kapott elektromos teljesítménnyel valóban lehetséges elindítani egy FI relé kioldási mechanikáját.

Előzmény: C200UF (63952)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63954

De a szomszédoké felvan !

Attol ez még párhuzamos földelés lenne, ha feltudnád kapcsolni.

Előzmény: tormap (63943)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.24 -1 0 63953

A FI relé mechanikájának kioldásához is valamekkora elektromos teljesítmény szükséges. Valószínűleg nem sok, de nem is nulla.

Ha figyelembe vesszük, hogy

- menyire vacak az áramváltók energiaátadási hatásfoka (merthogy a passzív FI relékben tulajdonképpen egy áramváltó adja át a főáramkör vezetőjének térerő-energiáját a kioldó mechanikának)

- és ennek az energia-átadásnak mindössze 30 milliamperes áram mellett kellene megtörténnie! (hiszen ez felett már le kell oldania a készüléknek)

 

El nem tudom képzelni, hogy hogyan lehetséges mindössze 30 mA-es főáramköri áram és az áramváltó vacak (talán 1%-os) energiaátadási hatásfoka mellett a mechanika működtetéséhez elegendő energiát átküldeni.

Sőt, inkább azt mondom, hogy szerintem valószínűleg egyáltalán nem lehetséges egy FI relét kizárólag a hibaáramból kivett energiával működtetni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63950)
C200UF Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63952

P=I*I/R

 

Kérdés?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63950)
C20NE Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63951

Az eredeti témáról írj és azt magyarázd meg, ha a FI-n átmegy 30mA de csak mondjuk egy 5V-os színuszos áramforrást használsz akkor miért nem fog leoldani!

 

A többi amit most írtál csak terelés!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63950)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63950

A különböző relék tekercseinek erejét wattban lehet összehasonlítani.

A nagy mágneskapcsolók behúzó tekercsének megmozdításához akár 100 wattnál is erősebb energia kellhet (a tartáshoz már elég kb 10W),

az átlagos kis reléknek elegendő 1-3 watt,

a nagyon pici (pl termosztát) relék meg talán még egy tized wattot sem kérnek a behúzáshoz.

De csak árammal feszültség nélkül, vagy csak feszültséggel áram nélkül (tehát nulla wattal) egyetlen relé sem működik.

C20NE Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63949

Az értő olvasás nem erősséged és most a Tőled megszokott módon elkezdtél terelni. Kíváncsi vagyok hogy fordulsz ki belőle mert, hogy megpróbálod abban biztos vagyok ;-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63948)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.24 -1 0 63948

Fedettpályás Európa-rekord: négy szakember vallotta be egymás után (1,5 órán belül), hogy nem érti a "teljesítmény" fogalmát :)

A 10 milliamperes relé nem fog megmoccanni, ha túl túl kicsi feszültséget kap (mert akkor már nem 10 milliamper fog átfolyni rajta),

és a 1,5 voltos relé sem fog semmit sem csinálni, ha nem engedjük meg neki, hogy elég erős áramot felvehessen (mert akkor már messze lesz a 1,5 volttól),

az egyik a túl alacsony feszültség, a másik a túl kicsi áramerősség miatt nem képes produkálni a kapcsoláshoz szükséges teljesítményt.

 

Ha egy relétől azt várjuk, hogy megmozduljon, akkor biztosítanunk kell számára az ehhez szükséges teljesítményt (wattot). Az elektromos teljesítmény az áram és a feszültség szorzata, aki a teljesítmény meglétét a kettő közül csak az egyiktől teszi függővé, az nem érti a teljesítmény fogalmát.

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63947

Nekem van itthon 1,5 voltos relém, meg a digit termosztátban is tán 2V relé van

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63941)
cucu Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63946

De hát Ő nem tudja elképzelni...

Előzmény: ficere50 (63945)
ficere50 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63945

Kedves "Ezermester"...öklömnyi jelfogók húznak meg 10 mA-re is! Nem ezen múlik... (régi telefonrelék, stb.)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63941)
Szirty__ Creative Commons License 2015.07.24 0 1 63944

 

"és pont emiatt nem lesz ott bent annyi energia, ami elég a FI relé megmozdításához, hiába van meg eközben folyamatosan a 30 milliamper."

 

Tényleg meleged  lehet...

Én mondtam hogy próbáld ki! Nettó hülyeséget magyarázol már szerintem!

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63941)
tormap Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63943

Az a villanyóra nincs felkapcsolva amiről a reklámtábla működött.

Előzmény: SZ-B50 (63922)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!