Keresés

Részletes keresés

pupákdézi Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63891

Mennyibe kerül kb az áramszolgáltatótól igényelt teljesítmény-növelés érdekében végzett műszaki vizsgálat?

Igényelem a szolgáltatótól a nagyobb teljesítményt, de közölték kell egy külön villanyszerelő, aki átnézi a hálózatot és leírja egy "szakvélemény"-be a megállapításait. Aki ilyen csinál, vagy nála végeztek ilyet várom a válaszát.

C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63890

A Te felelősséged, hogy a rack-ban lévő pach paneltől a megfelelő aljzatokig folytonos legyen az árnyékolás, be legyen kötve és a pach kábel is árnyékolt legyen a megfelelő dugókkal. A berendezésekkel nem kell foglalkoznod, hidd el a switch vagy a hálókártya gyártója tudja, hogyan kell elkészíteni az adott eszközt úgy, hogy az árnyékolt kábelt beledugva jól működjön. Az átadásnál kell egy korrekt kábelmérő ami ellenőrzi a kábeleket és az árnyékolását is, majd nyomtat egy jegyzőkönyvet minden portra és a Te/kivitelező része rendben van.

 

-szerintem ennyi!-

Előzmény: lukit (63881)
lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63889

Sajnos az erősáramnak nem csak 50Hz-es komponense van, hanem frankón úgy tele van minden szar tranzienssel, hogy öröm nézni.

Előzmény: C20NE (63885)
lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63888

Én nem építek ki semmit, majd a vállalkozó megcsinálja. Kontrollálni szeretném a munkáját. Hogy szabályos, mik a lenti kérdésekre a válaszok?

Előzmény: C20NE (63886)
C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63887

Összerakni egy rendes teszt eszközt FI-re még ha nincs is hitelesítve nem egy atomreaktor vezérlése, érdemes megcsinálni. Ha van affinitásod a mikrokontrollerekhez még a kikapcsolási időt is tudod mérni az áram függvényében.

Előzmény: King_of_Giants (63869)
C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63886

Semmi más nem menti meg a segged a vitában csak ha előírás szerint építed ki! Ne agyalj rajta csak pontosan csináld úgy ahogy szabályos. Ekkor ha nem megy nehezebben kapnak elő!

 

Ha nekiállsz agyalni meg barkácsolni nehéz jövő elé nézel!

Előzmény: lukit (63881)
C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63885

Nem kis pluszpénz ám az! Ha nincs indoka meggondolnám, elvileg az erősáramú kábel az 50Hz-es zavarával nem okoz túl sok gondot, de ha nyugodtan akar aludni és a megrendelő kifizeti az árnyékolt bolondbiztos.

 

A földeléssel kapcsolatban ne ajánlj mást mint amit a rendszer gyártója ajánl mert utána alulmaradsz majd a vitában ha valami gond lesz még akkor is ha nem ez okozza majd a hibát!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63875)
tormap Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63884

A mért fővezetéket (3 fázis) kikötve is ezt csinálta.

Magyarán csak a 2 nulla volt bekötve a fi-relébe. (elmenő áramkörök kismegszakítójai

le voltak kapcsolva)

Előzmény: Peter atyuska (63880)
lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63883

Több helyen nem lehet megoldani, illetve nagy fájdalommal járna.

Előzmény: Peter atyuska (63882)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63882

Nem lehet a tálcába egy a gyártó elválasztó elemét betenni? vagy az UTP kábeleknek fém vezeték csatornát ott ahol ez szükséges?

Előzmény: lukit (63881)
lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63881

Előszöris köszönöm mindenkinek a segítséget.

 

Ezen az árnyékoláson már én is gondolkodtam, hogy mit hova kellene kötni. Az egyértelmű, hogy az árnyékolást mind a két végén nem szabad "földelni", hisz akkor ott áram folyhat. Nade hol kellene "földelni"? A végeszköznél, pl. PC-nél? A switchnél? Mi a helyzet a patch panellel, a dugaljakkal? Ha a switchnél földelem és rádugok egy olyan eszközt, aminek az ethernet aljzata földelt, az megint szívás. Van erre szabvány, hogy "végeszközöknél" nem szabad földelni az aljzat "földjét"? 2 switchet is összeköthetek, így se jó.

 

Az lehetne az igazi, ha minden végpont (switch, patch panel, fali aljzat, PC portja, stb) EPH-n lenne (aminek szerintem amúgyis teljesülnie kellene) és a kábelek lennének úgy szerelve, hogy egyik végén nincs bekötve az árnyékolás.

 

Szóval hol van az igazság? :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63875)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63880

Nulla föld a lakásban fel van cserélve valahol, vagy össze van kötve.

Előzmény: tormap (63858)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63879

Ilyen szikra akkor képződik hogy az látható is legyen sötétben ha majdnem a határon kapcsol teljesítményt. Vagy annyira szar a hálózati jellemző hogy a zavarok miatt van egy igen jelentős egyenáramú rész is (felharmonikusok stb nem részletezem :). Első esetben ha nagy teljesítményt kapcsol ez eleve kizárt mert egy redőny motor ritkán vesz fel 10A-nél többet, de lehet hogy egyszerre mozgatnál 10 redőnyt az már húzós. A második esetben meg mérés egyesével az összes fogyasztó kizárni melyiknek a tápja szar, vagy éppen más az ok.

Előzmény: Tepsis krumpli (63870)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63878

"Én csak olvasgattam a vitát, nem folytam bele. Amikor egy szakcikket olvastam, ugrott be és idéztem ide

Szőrszálhasogatás, aki szakember és adott témárol beszélget, nyilván nem a tényleges túláramvédelemre gondol és arra sem hogy az "áramot nem kell védeni" mint itt valaki írta

 

Mint a balesetvédelmi oktatást kijavitják hogy a balesetet nem kell védeni, hanem a munkást ezért munkavédelmi oktatás a jó kifejezés. Akkor meg ha hasogatunk a munkásvédelmi oktatás lenne a jó kifejezés

A végén úgy fogunk beszélgetni mint a jog, vagy egy szóvivő szövege ami elég komplikált."

 

Én írtam, mert sokszor (és az idézett könyvben is egyszer rossz, egyszer jó) áramvédő kapcsolót írnak áram-védőkapcsoló helyett

Mellesleg ha követjük a gondolatmenetedet, a munkavédelmi kesztyű sem véd meg a munkától, igaz? :)

Előzmény: King_of_Giants (63872)
ficere50 Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63877

Bocs, hülyeséget írtam tegnap!  a helyes --> ÁVK = FI...

 

(FVK is volt, az a "seregben" működő aggregátorok esetén volt jellemző, mint már írták.)

Előzmény: ficere50 (63847)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.22 -1 0 63876

Az "áramvédő kapcsoló" buta megnevezése jó szakembert egy másodperig sem zavar és valóban felesleges lenne szóba hozni a dolgot.

De egyes gyengébb szaktudású villanyszerelők (és laikusok tömege) valószínűleg éppen a szerencsétlen elnevezés miatt hiszik azt, hogy értik a működését, miközben nem is. Ez viszont már baj és szerintem megér egy kis eszmecserét/tisztázást.

Előzmény: King_of_Giants (63872)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63875

"több, 63A-es kábel melett fut a hálókábel, kötelező-e az árnyékolt hálókábel használata?"

 

Tudtommal nincs megadva kötelező minimális távolság és valószínűleg nem is lesz belőle semmi baj:

az utp kábelekben lévő nagyon sűrűn sodrott érpár külső zavarvédettsége megközelíti a koax kábelekét,

ráadásul a vastag energiakábel is sodrott valamennyire, ami jelentősen csökkenti az általa kibocsátott zavaró jeleket (persze a sodrás sűrűségéből kitalálhatod, hogy ez a zavarás-csökkenés nem 10-20 centi távolságra igaz :).

 

Persze bölcs dolog, hogy mindenütt a lehető legtávolabb vezeted tőle

és az sem hülyeség, ha ilyen helyen mezei UTP helyett FTP / STP / S-FTP kábelt használsz (a nagyáramú földhurok elkerülése érdekében az árnyékolást vagy csak az egyik végén, vagy néhány ohmos ellenálláson keresztül földelném).

 

Még valami: attól még nem lesz árnyékolt egy kábel, hogy CAT5e helyett CAT6-os, külső zavarvédettségben nincs különbség közöttük.

 

A megrendelővel meg közöld, hogy te oda árnyékolt UTP kábelt látsz jónak 

és ha ezt a kis pluszt nem hajlandó kifizetni, akkor lehet, hogy igen lassú lesz az adatátvitel, ekkor az utólagos kábelcsere várhatóan X forintjába fog kerülni.

Előzmény: lukit (63859)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63874

Najó, volt kivétel ahol belenyultam a hálózatba miután a mindenhez értő szaGember elkészitette

Irtam talán korábban már

Jóbarátom egy románnal csináltatott meg mindent a házában, többek közt a villanyt is

Lépcsőházi váltó/keresztkapcsolás, vagy nem kapcsolt, vagy  csak egy helyröl, vagy félfénnyel égtek az égők

Román meg mondta hogy hoz majd ő 110V-os égőket Romániábol és az ugy fog működni

Előzmény: King_of_Giants (63873)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63873

Nem!

Elmondom itt, hogy volt hibám, amire mondtam , másnap jövök és kijavitom, munka még mesze nem volt befejezve. Akkor indult el a hisztéria hogy hívnak egy "igazi" villanyszerelőt és számoljunk el. Anyaggal /pénzzel korábban már elszámoltam. Mondtam keressenek egy másik villanyszerelőt, a pár forint nem vág földhöz, összepakoltam és leléptem

Hülyék a másik oldalon vannak

A mérő szakember elérhetősége, csupán a pontosítás és esetleges hibám miatt jó lett volna, de ha nem, nem.

 

Volt talán két esetem az életben amikor hívtak egy "kis munkára". Látszott hogy egy villanyász félbehagyta valamiért. nem vállaltam el. Ott már valami gubanc lehetett a megrendelővel, nem kell nekem a kötözködés

Volt ahol befogtam a számat, mert a tulaj egy utcai harcos alkat és stílusú volt, de a végén azért aláirattam vele egy jkv-t a további hibákrol, amiket nem akart kijavíttatni velem

Előzmény: pajaci (63871)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63872

Én csak olvasgattam a vitát, nem folytam bele. Amikor egy szakcikket olvastam, ugrott be és idéztem ide

Szőrszálhasogatás, aki szakember és adott témárol beszélget, nyilván nem a tényleges túláramvédelemre gondol és arra sem hogy az "áramot nem kell védeni" mint itt valaki írta

 

Mint a balesetvédelmi oktatást kijavitják hogy a balesetet nem kell védeni, hanem a munkást ezért munkavédelmi oktatás a jó kifejezés. Akkor meg ha hasogatunk a munkásvédelmi oktatás lenne a jó kifejezés

A végén úgy fogunk beszélgetni mint a jog, vagy egy szóvivő szövege ami elég komplikált.

Előzmény: GeriSoft07 (63867)
pajaci Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63871

Lóvét megkaptad? :-))))

Előzmény: King_of_Giants (63869)
Tepsis krumpli Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63870

Segítséget szeretnék kérni hozzáértőktől. A házunkban viszonylag friss a villanyszerelés, teljesen új kábelezés, szakember csinálta. A bajom az, hogy szinte minden kapcsoló szikrázik. Legrand cuccokról van szó, vadonat újként lettek beévítve, a többségét sk csomagoltam ki.

Elnézést, ha megfogalmazás is dilettáns lesz, de nem értek a villanyszereléshez. Szóval: a szikrák meglehetősen erősek. Van pl. az egyik helyiségben egy kombinált kapcsoló, aminek az egyik fele mennyezeti lámpát kapcsol, a másik a motoros reluxa kapcsolója (dupla kapcsoló, egy ki-be illetve egy irányváltó). Ha a reluxa kapcsolóját kapcsolom ki-be, akkorát szikrázik, hogy felvillan a mennyezeti led-es lámpa. A szikrák amúgy nem feltűnőek, mert elég jól illeszkedik a kapcsoló és elrejti a belső részeket, de lesötétített szobában látható. 

A kérdés - nem tudom, ez látatlanban megválaszolható-e - hogy ez inkább szerelési, vagy anyaghiba lehet. Laikusként azt nem tudom megítélni, hogy be lehet-e rosszul kötni ezeket a kapcsolókat úgy, hogy egyébként működnek, csak épp szikráznak.

Természetesen a mestert is meg fogom erről kérdezni, csak érdekelne kívülálló vélemény is.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63869

Hogy érthetőbb legyen a téma, leirom mégegyszer

Felraktam egy év. relét és mondtam a tulajnak hogy "gyanus" a működése/működött/ de erősen felvillant a próbalámpa mielött leoldott volna, ki kellene méretni szakemberrel. Az volt a véleményem hogy sokkal több mint 30mA-nél kapcsol le.

 

Kimérette és nekem esett hogy nem jó relét tettem fel és hogy' próbáltam ki

Mondom, hogy tesztgomb és fázis föld próbalámpa

Igen, mert én nem értek hozzá, a szakember aki kimérte azt mondta hogy a nulla földre tesztre nem működik, az elosztóban is kellett valamit kötözgetni, és trehány vagyok

Szemöldök felvonva!

Szakember elérhetőségét nem adta meg, jegyzőkönyvet nem mutatta meg

Előzmény: C20NE (63862)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.22 -1 0 63868

Mindenkitől elnézést kérek a vita okozásáért,

nem gondoltam volna, hogy már a szabvány megfogalmazója is elkövette azt a hülyeséget, hogy

- áramvédő kapcsolónak (ÁVK) nevezett el egy olyan kapcsolót amely egyáltalán nem védi/méri/figyeli az áramot,

- ahelyett, hogy mondjuk életvédelmi kapcsolónak (ÉVK) nevezte volna,

- ráadásul ezzel lenyúlta a megnevezést olyan kapcsolók elől, amelyek (a FI relével ellentétben) valóban védik/mérik/figyelik az áramot :)

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63867

Amíg a szakkönyvek is áram-védőkapcsolónak hívják a hibaáram védőkapcsolókat, és motorvédőnek vagy fázisőrnek a mekkelek féle emlegetett kapcsolókat, nincs miről vitázni

de akkor idézzek is az EBF vizsgatankönyvemből (MEEI kiadás)

Előzmény: King_of_Giants (63860)
Jahno Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63866

Egyrészt akkor már legyen CAT6, másrészt villanytól húzd messze, ahogy illik és csak keresztben találkozzon. Árnyékolt megoldás finoman is szólva picsa drága, nem mindig van értelme, közben és később is csak a szívás van belőle, ugyanis minden végpontot rendesen be kell kötni EPHba, így a szerelvény sem mindegy. Rackeket még össze szokták kötni, végpontnál nem foglalkoznak vele, árnyékolás meg csak összeszedi a zajt és lehet még rázni is fog...

Előzmény: lukit (63859)
lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63865

OK, ezt meg szoktam csináltatni alapból. Köszi.

Előzmény: C20NE (63864)
C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63864

Mindenből árnyékolt kivitel kell. A Rack szekrényben az EPH legyen kiépítve. A fali aljzatok is árnyékoltak legyenek. Mindenhol szabályosan kösd be az árnyékolást. árnyékolt pach kábeleket használj minden gépnél és hálózati eszköznél!

Előzmény: lukit (63863)
lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63863

Hát igen. Az árnyékoltra akarom rávenni a kivitelezőt. Amíg a sodrások száma végtelen, addig jó is a rendszer, de ahogy ennél kisebb lesz és a sodrott pár távolsága is folyton változik a zavaró vezetőtől, úgy nő az idegen áthallás befolyása. Ahol épp távolodik és közeledik az UTP kábel, ott az egyik vezető több zavart fog kapni.

 

Azt még hadd kérdezzem már meg, hogy mi az árnyékolás szabályos bekötése hálózati kábelek esetén. Köszi előre is.

Előzmény: C20NE (63861)
C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63862

Mivel a mechanikus kioldást az áram "intézi" enélkül nagyon nehezen képzelhető el, hogy kiold.

Előzmény: King_of_Giants (63860)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!