Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.26 0 0 63092

"nem tetszett nekem, visszamaradt egy fehéres/szürkés réteg ami "morzsolódott" a fémlemezröl"

 

Az a foszforsavból visszamaradó foszfát réteg.

Előzmény: King_of_Giants (63090)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.26 0 0 63091

Ha ezzel a bejegyzéssel az volt a célod, hogy megértsem a dolgot: a cél teljesítése NEM sikerült :)

Mindenesetre köszönöm, hogy megpróbáltad.

Olyasmiben reménykedtem, hogy valaki mutat egy olyan gyári rozsdaoldó szert (vagy ipari rozsdaoldó eljárást), amelynek citromsav a hatóanyaga - azt még én is fel tudnám fogni a kis buta fejemmel.

 

"A vas-III-oxid oldódik olyan savakban"

 

Én annyira nem értek a vegyészethez, hogy még abban sem vagyok biztos, hogy a bojlerben éppen hármas típusú vasoxid keletkezik (amire ezt írja a lexikon: "savakban is csak alig oldódik") és nem valami másik típusú vasoxid.

 

Az öreg bojlerek életre keltése (rozsdaoldás, csavarlazítás) nem offtopic téma egy villanyszerelő fórumban,

de a vegyészetbe ennél jobban szerintem ne menjünk bele :)

Előzmény: W_B (63089)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63090

Nem igy van

A vegyész  bebizonyithatja papiron hogy rozsdát "készit" a citromsav, mégis szép rozsdamentes lesz egy benzintank belseje

ro55 NEM TETSZETT NEKEM, VISSZAMARADT EGY FEHÉRES/SZÜRKÉS RÉTEG AMI "MORZSOLÓDOTT" A FÉMLEMEZRÖL/kapsz-lok/

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63077)
W_B Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63089

"Hol olvashatnék további részleteket a vasoxid -> vas-citrát átalakulásról?"

 

??

Milyen további részletekre gondolsz ?

 

A vas-III-oxid oldódik olyan savakban, amelyek anionja nem képez rögtön oldhatatlan csapadékot a vas(III) kationnal.

Tehát oldódik sósavban, salétromsavban, ecetsavban, citromsavban, stb.

Az oldatban vas(III) kationok lesznek (Fe3+), és a sav anionjai.

Ha bepárolod az oldatot, kiválik belőle a vas(III)-klorid, nitrát, acetát, citrát, stb., illetve esetenként ezek hidrátjai.

 

Az a savtól (töménységtől, hőmérséklettől) függ, hogy milyen gyorsan oldja a rozsdát.

(Ami nem feltétlenül csak Fe2O3, van benne oxid-hidroxid is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63081)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63088

Ha ellentétes irányból mennek be gégecsövek a doboz oldalain, akkor nem igazán  lehet rombolás nélkül visszatenni a dobozt.

Persze léteznek szerencsés cső-irány kombinációk is,

vagy a doboz kiszedése után a csöve(ke)t meghosszabbítjuk annyira, hogy a visszatevésnél már ne ellentétes oldalon menjenek be a dobozba (csak az extra kanyar miatt nem árt, ha abban csőszakaszban már a doboz visszarakása előtt benne vannak a vezetékek).

Előzmény: C200UF (63087)
C200UF Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63087

Egyszerubb kivenni a gipszkartondobozt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63080)
Garfield007 Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63086

https://prezi.com/1rop0pplaiwd/chemistry-project/

Garfield007 Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63085
pajaci Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63084

Mondtam hogy nem értek a vegyi dolgokhoz, de sokfelé írják a citromsavas rozsdátlanítást.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63083)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63083

A RO55-öt nem kell bemutatni,

a foszforsav valóban kiváló rozsdaoldó

és egyúttal a vízkövet is oldja, mint minden sav.

 

Az pedig nem egy hivatalos vegyi levezetés/magyarázat, hogy Gipsz Jakab leírja egy fórumban, hogy ő citromsavas vízzel rozsdátlanítja a motorbicikli tankját :)

Előzmény: pajaci (63082)
pajaci Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63082

Nem vagyok egy nagy vegyész, de ő például citromsavval rozsdátlanított:

 

http://www.simson.hu/index.php?mit1=cikkek&mit2=kivalaszt&mit3=cikkek&id=387&fokat=5&alkat=

 

Ez meg a RO55:

 

RO-55 Rozsdaoldó és átalakító foszforsav alapú kationos felületaktiv anyagokat tartalmazó készítmény, amely alkalmas rozsdás felületek kezelésére.
Rozsdátlanít, zsírtalanít, tísztit. Alkalmassá teszi a kezelt felület különböző védő rétegekkel (gyanták, festékekek, stb.) történő bevonására.
Kiválóan alkalmas vizkőoldásra, metlachi lapok, csempék vízkőtelenítésére, tísztitására. Zománcozott felületek kezelésére nem alkalmas.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63077)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63081

"A rozsdát oldja a citromsav, vas-citrát keletkezik."

 

Hol olvashatnék további részleteket a vasoxid -> vas-citrát átalakulásról?

Előzmény: W_B (63072)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63080

A mennyezeten kissé furcsán néz ki egy doboztető, habár sarokban valószínűleg nem zavaró.

Ha szereted a villanyszerelőket, akkor nem dolgoztatod a mennyezeten+sarokban lévő dobozban, ezért inkább a falra teszed.

Ha  szereted megszívatni / gyűlölöd a villanyszerelőket, akkor jó ötlet a doboz fedelének leglettelése/eltüntetése.

 

Gipszkarton mögött a dobozba bedugott gégecsövek a vezeték behúzásakor nagy szeretettel esnek ki a dobozból. Ilyen esetekben vidám családi esemény a gipszkarton szétverése a doboz környékén.

Előzmény: andras87 (63071)
andras87 Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63079

"Mi volt az ami indokolja ezt a leszedést ?  Ronda ?"

 

Nem olyan vészes de kicsit repedezik (valószínű még megállna 10-15 évig), viszont elég görbe, a mennyezetbe szeretnék szellőzőnek elszívást építeni, az egy db középen levő lámpa helyett több lesz , az ezzel járó fúrás faragás valószínű meggyengítené az egészet. A másik ok, hogy örökké úgysem fog tartani akkor inkább most csináljuk meg a többi dologgal együtt.

Előzmény: Émile (63073)
cucu Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63078

Azt se hagyjuk ki, ha már ennyire belemerültetek, hogy az idő sem mindegy. Lehet, az első 20 perben fellazítja a vízkövet, de utána ki kell belőle venni, mert csak ront a helyzeten.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63077)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63077

"Most meg már rozsdaoldónak se jó?"

 

Az az anyag, amely oxidál (= rozsdát csinál), az nem igazán jó rozsdaoldónak.

A citromsav/ecetsav a vízkövet oldja, a rozsdát meg eközben gyártja.

Előzmény: pajaci (63065)
cucu Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63076

OFF

Ha biztosra akarsz menni, érdemes megválni a régi mennyezettől, mert ha most nem is, de később elválhat a helyéről és lenyomja a gipszkartont. Legalább is megterheli. Viszont hézagot sem érdemes hagyni családi háznál, nehogy az egerek beköltözzenek. Minden esetre én tennék valamilyen fóliát a födém deszkázata és a gipszkarton közé. De az is megfordult a fejemben, hogy vékonyabb, 3-4 cm-es izolit vagy thervolin lapokkal fedném le a deszkázatot, mielőtt a gipszkartont felraknám.

Előzmény: Émile (63073)
C20NE Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63075

Ja, én OSB-vel és dekor hungarocell-lel csináltam, a gipszkartont nem nagyon szeretem.

Előzmény: C20NE (63074)
C20NE Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63074

Én azért szedtem le mert repedezett volt, itt-ott elvált már és nem akartam, hogy a fejemre zuhanjon. És sokkal szebb is lett mint a girbe-gurba vakolt plafon.

Előzmény: Émile (63073)
Émile Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63073

Ok megértettem.

Tehát a lecsupaszított fafődén és a gipszkarton között van jókora hely.

 

 viszont ezt nem értem : 

 

  " Fafödémről leszedjük a stukatúr mennyezetet és gipszkarton kerül a helyére. "

 Mi volt az ami indokolja ezt a leszedést ?  Ronda ?

 Kérdezem mert én is konyha felújítás előtt állok.

Előzmény: andras87 (63071)
W_B Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63072

"ha a citromsav megtámadja a vasat, akkor azt feltételezzük, oxidálja, vagyis vasoxid(rozsda) keletkezik"

 

Rossz a feltételezés. :-)

A rozsdát oldja a citromsav, vas-citrát keletkezik.

Savakban amúgy is oldódik a vas, hidrogén keletkezése közben.

 

A kulcs az idő; annyi ideig érje a (citrom)sav a vasat, hogy a rozsdát leoldja (ez gyorsabb folyamat), de az alatta lévő vasat még ne támadja meg.  :-)

 

Ha a felületen visszamard sav, az később rozsdásodást okoz.

Előzmény: GeriSoft07 (63066)
andras87 Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63071

" fa födémhez rakod azt a kötöző dobozt, majd a gipszkartonnal eltakarod"

Nem akarom eltakarni a dobozt, és nem is a közvetlenül a fafödémhez csavaroznám.

Kb. ilyen dobozra gondoltam:http://www.haluxvill.hu/gipszkarton-doboz/gipszkarton-kotodoboz.html

 

A doboz kb. 15 cm-re lenne a deszkáktól nem is érintkezne a fa födémmel. 

Előzmény: Émile (63068)
C20NE Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63070

Van aki szereti ha nem látszik. Néhány fénykép a festé előtt és pontosan tudni fogod, mi hol van.

Előzmény: Émile (63069)
Émile Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63069

 Helló valamit nem értek, de lehet tájékozatlan vagyok.

  "akkor szepen le lehet tapetazni vagy fedelet tenni ra es telibe halozni, glettelni. Kisebb bontassal javithato igy. "

 

 Ennek és bármilyen doboznak fedelének nem kéne látszani ? Ha csak halványan is, de azért jó ha látszik.

Akkor alatta, felette, két oldalt nem furkál az ember.

 Mondjuk én a rejtett dobozt is megtalálom, de lehet sokan nem.

Előzmény: C20NE (63063)
Émile Creative Commons License 2015.05.25 0 0 63068

" mert csak függőlegesen kellene vésnem, jóval kevesebbet és kisebb a veszélye hogy később belefúrjak a vezetékbe."

 

 

 Azért hogy az a kötődoboz a plafonon van  a vezetékbe fúrás esélye/veszélye ugyan annyi.

 Viszont a tűz esélye lényegesen nagyobb.

 Mert levered azt a plafon vakolatot, közvetlenül a fa födémhez rakod azt a kötöző dobozt, majd a gipszkartonnal eltakarod. ha később mégis melegszik, nem is látod, nem érzékeled.

 Úgyhogy én is amondó lennék, rakd csak azt a dobozt az oldalfalba és onnan függőlegesen fel a vezeték és nem furkálunk a doboz felett, sőt se alatta se vízszintesen jobbra ill. balra.

 Nálam anno  volt egy doboz , jól is látszott, mégis egy csőszerelő legény  a doboztól 20 cm-re vízszintesen elfúrta a villanyvezetéket.

 

És még neki állt feljebb.

Előzmény: andras87 (63067)
andras87 Creative Commons License 2015.05.24 0 0 63067

Lehet hogy nem volt egyértelmű a kérdésem. A mennyezetbe is 1 db nagy kötődobozt raknék odáig kötés nélkül mennének a vezetékek gégecsőben. Így sem jó? Azért gondoltam így, mert csak függőlegesen kellene vésnem, jóval kevesebbet és kisebb a veszélye hogy később belefúrjak a vezetékbe.

Előzmény: C20NE (63063)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.24 0 0 63066

amit írsz, az maga az ellentmondás.

ha a citromsav megtámadja a vasat, akkor azt feltételezzük, oxidálja, vagyis vasoxid(rozsda) keletkezik

Ez esetben hogyan oldaná a vasoxidot?

Előzmény: pajaci (63065)
pajaci Creative Commons License 2015.05.24 0 0 63065

Az előbb még azt írtad, hogy "...a citromsav is gonoszul megtámadja a vasat."

 

Most meg már rozsdaoldónak se jó? Döntsd el melyikre voksolsz.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63054)
Mad Murdoc Creative Commons License 2015.05.24 0 0 63064

Köszönöm az ötleteket.

Sajnos ma elfogyott minden. Idő, türelem és ötlet.

Egy új fűtőszál tömítéssel összeraktam a bojlert. Az anód viszont a régi maradt benne.

Már ami maradt belőle.

Egy kicsit agyalok rajta és később majd újra megpróbálom.

Egyébként egy ilyet kéne kiszedni:

 

 

C20NE Creative Commons License 2015.05.24 0 0 63063

Inkabb a falon csinalj egy jo nagy mondjuk 150x150-es dobozt mindent abban koss meg es a plafonban ne legyen kotes, majd ha mindent ezerszer leprobaltatok akkor szepen le lehet tapetazni vagy fedelet tenni ra es telibe halozni, glettelni. Kisebb bontassal javithato igy.

Előzmény: andras87 (63062)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!