Keresés

Részletes keresés

ötfelezős Creative Commons License 2014.10.13 0 0 59784

És a veszély lényegében "csak" annyi, hogy nincs védőföldem, és más plusz probléma ez miatt nem léphet fel?

 

Hát, nem csak annyi. Ugyan kicsi az esély, hogy

 

1. olyan készüléket használj hosszabbító végén, aminek a test felé mutató kapacitása nagy, vagy

2. több készüléket használj a hosszabbító végéről elosztóval,

 

de ilyen készülék használata esetén a rázás kifejezetten érezhető, ami megijeszthet, odébbugrasz, rálépsz a detonátorra, belököd a babakocsit az emésztőbe, stb, de különlegesen kedvezőtlen körülmények között meg akár életveszélyes is lehet. Több készülék használata esetén ezeket a (lehetséges) áramokat a védővezető összeadja.

Előzmény: Eddy_ (59749)
ötfelezős Creative Commons License 2014.10.13 0 0 59783

Ez így van, és mégse. :) A bőr jó szigetelő (10-100 kohm/cm2, de a nedvesség, a nyomás erősen befolyásolja ezt.

Aztán a feszültség a bőrt átüti (szakirodalom azt mondja, 100 V átüti 1 másodperc alatt), és a belső rész meg párszáz ohm.

Előzmény: cosalf (59782)
cosalf Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59782

Én keveslem az 5 kOhm-ot száraz kéz esetén.

Emlékeim szerint az emberi test ellenállását 70-100 kOhm-al jellemezték, ami rohamosan csökken, ha valaki az áramkörben marad.

Előzmény: ficere50 (59778)
Dreamer Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59781

Milyen villamos felújítás az, ahol a szerelvényeket nem cseréli le szabványosra? :( :(

 

Dreamer

Előzmény: Eddy_ (59779)
Dreamer Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59780

Hozzátenném, hogy a szakirodalom arról is ír, hogy nem mindegy az áramút a testben, valamint az érintkezési felület sem (persze ebből jön az ellenállás).

 

Tehát nem mindegy, hogy a teljes test be van mártva, pl.  vízbe egy jól földelt edényben, vagy egy tűhegynyi felületen érintkezik a test száraz felületen. Nyilván a bemártott test jóval kisebb hibaáram esetén is nagyobb veszélyben van!

 

Dreamer

Előzmény: ficere50 (59778)
Eddy_ Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59779

Köszi a válaszokat!

 

Közben szerencsésen megoldódott (megoldódik a hétvégén) a helyzet.

Mint a konnektort kiszedve kiderült, anno a főbérlő tényleg felújította az elektromos hálózatot, ott van szépen a réz védőföldes vezeték is... csak mivel ide a régi konnektort tették vissza, amibe nem volt hová bekötni, így "szépen" tőbe levágták! :-O 

Annyi azért még maradt, hogy leszedve a külső szigetelést be lehessen kötni egy új földelt konnektorba... vagyis remélem! :)

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59757)
ficere50 Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59778

Sokféleképpen lett ez a halálos "dózisú" áram/feszültség-kérdés megközelítve, ezért én egy kicsit leegyszerűsíteném: az emberi/állati szövetek, szervek, bénulásához, elektrolitikus bomlásához, stb. egy bizonyos áramerősség szükséges. /mA/ Ezt a káros áramerősséget az Ohm törvény szerint az érintési feszültség és a szövetek, testek, belső ellenállásának hányadosa. Ez mindent meghatároz.

Érzékelési küszöb: 1 mA

Elengedési küszöb 15 mA

Légzési, szívritmus zavarok: 20 mA

Váltakozó áram esetén még a frekvenciák, mert a szívritmus 50-120/perc, az 50 Hz-nél pedig 3000 impulzus/perc! /fiblirráció/

Ezek ismeretében, továbbá, hogy a száraz kezek közötti ellenállás nagyjából 5 kOhm lehet, belátható, hogy  ~50 V-nál /AC/ kezdődnek a "bajok"...

Az MSZ 172, és társai ennél sokkal szigorúbb paramétereket használ! /Rtest= 1 kOhm/

Ué = 50 V AC, 120 V DC és gyerekeknél 24 V AC, stb.

Mindehhez pedig vegyük hozzá ez egyéni érzékenységet...

Szirty__ Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59777

Helló oljeg12!

 

"Azt viszont személyesen tapasztaltam, hogy 1,5V-os ceruzaelem, nagyon meg tud rázni."

 

A nyelvedet. Mást nem nagyon. Illetve ha sorba kötsz vagy százat...

A leírásod alapján téged nem 1.5V rázott meg hanem az a néhány száz V, amit az elem által a tekercsen átfolyó áram megszakadásakor létrejövő indukció hozott létre.

 

"De viszont a vasmag, mint elektromágnes magához rántotta a laprugót és az áram kör megszakadt. Ekkor a laprugó ismét vissza tudott ugrani és ismét zárta az áramkört."

 

Csengő kapcsolás :-)

 

Előzmény: oljeg12 (59776)
oljeg12 Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59776

Nem sokat értek az elektromossághoz. Annyit tudok, hogy s feszültség alatt lévő vezeték ugyan úgy néz ki, mint amelyik nincs feszültség alatt. Csak más a fogása. :-)))

Az, hogy hány V és hány A kell ahhoz, hogy veszélyes (életveszélyes) legyen nem tudom. Azt viszont személyesen tapasztaltam, hogy 1,5V-os ceruzaelem, nagyon meg tud rázni. Volt egy műanyag doboz, aminek a fiókját úgy lehetett csak kinyitni, hogy két ujjal egy-egy szegecset kellett megfogni. Amint egy kicsit kijjebb húztam, már dobtam is el, mert jól megrázott. Egy ceruzaelem, egy tekercs és vasmag, és egy laprugó volt benne. A laprugónak volt egy bütyke, ami a fiók becsukott helyzetében távol tartotta a laprugót az érintkezőtől. Mikor kijjebb húztam, akkor tudott záródni az áramkör. De viszont a vasmag, mint elektromágnes magához rántotta a laprugót és az áram kör megszakadt. Ekkor a laprugó ismét vissza tudott ugrani és ismét zárta az áramkört. Ezen kívül, hogy volt-e még valami más is amit a tekercs csinált, nem tudom. Valaki azt mondta, hogy indukciós áram keletkezett a tekercsben és azt vezették a két szegecshez, ami megrázott.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59775

igazad van

Előzmény: cosalf (59774)
cosalf Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59774

Ne nyelvészkedjünk, nem értek hozzá, de úgy látom, Te sem.

Szerintem a képesség szó nem munkavégzést jelent, hanem lehetőséget, ezért felesleges már a lehetőség szó odabiggyesztése.

Előzmény: cosalf (59773)
cosalf Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59773

Hiába szeretnél kinyírni, de ha nem nyomsz belém elektródákat, nem hiszem, hogy pár 10000-ed A-nél nagyobb áramot át tudsz rajtam hajtani.

Ettől meg az én nagyon érzékeny testem sem rándul meg.

Előzmény: GeriSoft07 (59771)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59772

"A feszültség meghatározásában benne van a munkavégző képesség szó."

 

Fogalmazzunk inkább úgy, hogy "a munkavégző képesség lehetősége".

Mert hiába van jelen feszültség valahol, attól még lehet, hogy ott éppen semmi munkavégzés nem történik.

Előzmény: cosalf (59769)
GeriSoft07 Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59771

ez így kicsit pongyola...

persze 5V-on elég küzdelmes, de hidd el, hogy 10-12V-al símán kinyírlak :) nem kell ahhoz 100A

Előzmény: cosalf (59768)
Beer Monster Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59770

Tegyük fel, hogy ezeket a dolgokat tudja valaki.

 

De ezeknek a dolgoknak mi köze van ahhoz, hogy mi a  feszültség?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59767)
cosalf Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59769

A feszültség meghatározásában benne van a munkavégző képesség szó. Nem véletlenül. A fesszültség végzi el a "munkát" az emberen.

Előzmény: cosalf (59768)
cosalf Creative Commons License 2014.10.12 0 0 59768

...és nagyjából igazuk is van.

Próbálj meg 5V-tal 100A-t "áthajtani" az emberi szervezeten.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59767)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.10.11 0 0 59767

A laikusok túlnyomó többsége annyit azért tud a feszültségről, hogy

- az elektromosságnak a feszültség az a jellemzője, ami veszélyes lehet ("a feszültség az, ami megráz")

- kis feszültség veszélytelen, nagy feszültség halálos is lehet.

Előzmény: Beer Monster (59766)
Beer Monster Creative Commons License 2014.10.11 0 0 59766

Inkább azt mondd meg, hogy a feszültségből mit fog fel egy laikus?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59763)
GeriSoft07 Creative Commons License 2014.10.11 0 0 59765

inkább hagytad volna rá, most elkezdi magyarázni majd :D

Előzmény: Szirty__ (59764)
Szirty__ Creative Commons License 2014.10.11 0 0 59764

Helló Mekk Elek ezermester!

 

"Energiatartalommal/energiamennyiséggel valószínűleg egyből megérti a dolgot"

 

MI? :-)

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59763)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.10.11 0 0 59763

"Nem a feszültség ráz, hanem az az áram ami rajtad keresztül folyik!"

 

Tapasztalataim szerint a laikusok többsége számára az "áram" egy felfoghatatlan dolog, ezért ilyen esetekben jobbnak tartom az energiamennyiségre utaló kifejezéseket.

Egy példa más területről: "Ugyanúgy 12 volttal működik az autód önindítója és a távirányítója is, de ugye nem gondolod, hogy ha távirányítóból a kis ceruzaelemet betennénk a motortérbe az akkumulátor helyére, akkor is el tudna indulni az autód?"

Energiatartalommal/energiamennyiséggel valószínűleg egyből megérti a dolgot, ha viszont az árammal próbálnám elmagyarázni, persze akkor is bólogatna :) csak éppen valószínűleg nem értené meg igazán.

Tehát: létezik olyan kis energiájú 5 mm-es szikra, ami csak egy apró kellemetlenség (se) és van olyan nagy energiájú, szintén 5 mm-es szikra is, ami meg tud ölni egyszerre akár 50 embert is.

Előzmény: Szirty__ (59759)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.10.11 0 0 59762

"engem pl. eccer 10  000, azaz    tizezer volt rázott meg  !!"

 

Hajó emléxem, a száraz levegő átütési feszültsége milliméterenként 2100 V

tehát egy 10.000 voltos szikra mindössze 5 milliméteres.

Valószínűleg mindenki találkozott már ennél sokkal nagyobb szikrákkal is.

Előzmény: eekeili (59758)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.11 0 0 59761

Ha már vezeték csatorna, akkor vigyél 3 vezetéket, ha a kábelcsatorna látványától

eltekintünk, teljes értékű megoldás.

 

Ha nincs extrém körülmény, 1.5, réz vezeték.

Előzmény: Ofenbau (59760)
Ofenbau Creative Commons License 2014.10.11 0 0 59760

 Hasonló probléma nálunk is előfordul.

 

 Van egy lakás    4. emeleti , ahol a dugaljak fele földelt, fele nem. Ráadásul van egy csavar a dologban.  Un. álföldelések a dugaljak /konnektorok . Ez annyit jelent, hogy  nincs odamenő  védő föld vezeték. Lehetne e utólag kívülről pl. kábelcsatornában az egy szál vezetéket odavezetni ? És nagyjából  milyen vastag  vezeték kellene ?

 

 Kell e egyáltalán kábelcsatorna ?

 Megfelelő vastagságú vezeték falhoz rögzítve, falszínére festve ?

Szirty__ Creative Commons License 2014.10.11 0 0 59759

Helló eekeili!

 

"engem pl. eccer 10  000, azaz    tizezer volt rázott meg  !!"

 

 

A pulóverem többet tol, Kb 60-80 kV-ot :-)

Ahogy ezermester fórumtárs írta. Nem a feszültség ráz, hanem az az áram ami rajtad keresztül folyik!

 

 

Van akit 50V halálra súlyt, van aki nem veszi észre hogy 100kV "csapott bele". Hogy van ez? :)

 

Előzmény: eekeili (59758)
eekeili Creative Commons License 2014.10.11 0 0 59758

 engem pl. eccer 10  000, azaz    tizezer volt rázott meg  !!

 na nem hálózati, mert akkor 'szén ' lettem volna.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59757)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.10.11 0 0 59757

"Elég ijesztő volt az a 100V közeli feszültség!"

 

Biztosan rázott már meg pl pulóver vagy más ruhadarab.

Na az TÖBB EZER voltos feszültség, mégsem rettegsz tőle, mert alig van energiatartalma.

A földeletlen hosszabbító földelővezetékén mért 100 volt még ennél is sokkal veszélytelenebb: csak az érzékeny műszer tudja kimutatni, az ujjaddal már meg sem érzed.

 

Ettől függetlenül:

ha egy elektromos berendezést földelni kellene és azt te mégsem földeled (mert pl földeletlen konnektorba/hosszabbítóba dugod), az olyan, mint amikor biztonsági öv nélkül autózol: saját felelősségre lehet ilyet csinálni, csak éppen nem szabad.

Előzmény: Eddy_ (59749)
Szirty__ Creative Commons License 2014.10.11 0 0 59756

Helló Beer Monster!

 

"Földeletlen konnektorba nem dug senki földelt eszközt."

 

Melyik bolygón?

Itt a földön ha be lehet dugni, akkor azt előbb-utóbb be is dugja valaki.

 

Hasonló okból kapott a Nokia telefon 7V DC helyett 12V AC-t. Az adapter csatlakozó belement a telefon aljzatába, hát bedugták.

Hasonló okból töltött a kútnál a plázacica a faszija dízel BMW-jébe benzint...

 

Megtehetik, hát megteszik.Pusztán ez sokszor bőven elég ok arra hogy megtörténjen.

Ez van.

Előzmény: Beer Monster (59751)
nézek Creative Commons License 2014.10.11 0 0 59755

hohóó...dehogynem...

Előzmény: Beer Monster (59751)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!