Keresés

Részletes keresés

davidabc Creative Commons License 2014.09.18 0 0 59451

Sziasztok.

 

Leutron túlfeszültségvédelmi készülékkel van valakinek tapasztalata? http://www.leutron.de/en/products/overview/cat/10/28/52/prod/309.html Ahogy látom, itthon senki nem forgalmazza már (Haluxvill se, illetve a Csővill-t említették korábban fórumokon de már ők is megszűntek jópár éve). Ami érdekes ebben az eszközben hogy állítása szerint

 

- önmagában megvalósítja a BCD fokozatokat (10m-es vezetékhosszig a D-t)

- nem kell betétet cserélni, több elvezetésre alkalmas

 

Furcsa, hogy németül se nagyon van róla infó, alig 1-2 cikk említi. Mi lehet ennek az oka?

Szirty__ Creative Commons License 2014.09.18 0 0 59450

Helló Mekk Elek ezermester!

 

Tudom hogy mit gondolsz a dologról, fölösleges volt magyarázni a bizonyítványt.

Ezzel együtt nettó is hülyeségnek tartom...

 

Azt a megalapozatlan és túlzó megállapítást, hogy "minden villanyos szakember és egyetlen villamos bolti eladó" ugyanarra gondol amire te, egyszerűen a demagóg "érv" kategóriájába sorolom.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59449)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.09.18 0 0 59449

"A KUKA egyébként nem robot, hanem egy cég neve. Pont ahogyan  a WAGO is :-)"

 

A magyar nyelvben a "kuka" szó (az 1950-es évek óta) már nem csak a "Keller und Knappich Augsburg" nevű német céget jelenti, hanem a szemét tárolására szolgáló edényt IS,

mégpedig azért, mert a népszokás elnevezte a szemetestartályt a szemetes kocsik hátulján lévő emelő szerkezeten olvasható cégnév-rövídítésről,

ezáltal a kuka szó egy új köznév lett a magyar nyelvben (ma már a szótárakban is szerepel).

 

Pont ugyanez zajlott le, amikor a nép elnevezte a rugós kötőelemet egy gyártó cégről, tehát jelen pillanatban van  egy WAGO nevű cégnév és KÜLÖN egy wago nevű köznév a magyar nyelvben, amely egy elektromos alkatrész elnevezése. Ez akkor is így van, ha a wago szó (még) nem szerepel a hivatalos értelmező szótárakban.

A WAGO cégnevet és a wago köznevet egyetlen villanyos szakember és egyetlen villamos bolti eladó sem keveri össze egymással (kivétel persze azok, akik direkt szeretik keverni a szalámit ;)

Előzmény: Szirty__ (59448)
Szirty__ Creative Commons License 2014.09.17 0 0 59448

Helló Mekk Elek ezermester!

 

"Ahányszor valaki a járda szélén álló szeméttároló edényt kukának nevezi, akkor is mindig megjegyzed, hogy az ott nem egy ipari robot?"

 

Nem.

Én úgy gondolom, hogy ebben a szakmában (a topic címében levő szavakra utalok) különösen fontos a pontos fogalmazás. (olykor éppen Te foglalsz állást ennek fontossága mellett)

Nem annyira lenne jó túlságosan messzire menni a szlengekkel. Ha a vezetéket drótnak, tyúkbélnek, a sorkapcsot csokinak, az áramot villanynak stb. kezdjük nevezni, abból félreértés lehet.

 

A KUKA egyébként nem robot, hanem egy cég neve. Pont ahogyan  a WAGO is :-)

 

Továbbá azt is gondolom, hogy a szemét tároló edény és az ipari robot egymástól "fajtaidegen", így nehezebben keverhető össze egymással a kettő.

Ám egy WAGO gyártmányú rugós vezeték összekötő és egy szintén WAGO gyártmányú szintén rugós bekötővel rendelkező 750-es I/O rendszer elem kevésbé idegen egymástól...

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59446)
Tízenhármaska Creative Commons License 2014.09.17 0 0 59447

Köszönöm a választ. Igen a fekvő típus kell,mivel a régi fadobozba éppen belefér,valamint így elfér a csatlakozó szekrény és a két fogyasztói elosztó is.

Mivel itt szabálytalan áramvételezés volt,így a szigorúbb előírás érvényesül,tehát nem lehet táblás szerelés.

Előzmény: Peter atyuska (59443)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.09.17 0 0 59446

A "WAGO" szót köznévként használtam (ahelyett, hogy pl ezt írtam volna: "rugós gyorskötő elem"),

miközben valóban létezik ilyen tulajdonnevű cég is, amely gyárt ezerféle más terméket is.

Ahányszor valaki a járda szélén álló szeméttároló edényt kukának nevezi, akkor is mindig megjegyzed, hogy az ott nem egy ipari robot?

;)

Előzmény: Szirty__ (59441)
Jahno Creative Commons License 2014.09.17 0 0 59445

Én meg itt vidéken ilyen villanyórát láttam, flancos bekötéssel:

 

Előzmény: Peter atyuska (59443)
ha4nz Creative Commons License 2014.09.17 0 0 59444

Délután majd lövök neked egy jó fotót a munkahelyemről. Igaz GE de az aztán nem felhasználóbarát.

Előzmény: Szirty__ (59436)
Peter atyuska Creative Commons License 2014.09.17 0 0 59443

Papír munka ugyan az mint a normál esetében, a szerződése a szolgáltatóval más, a műszaki tartalom ugyan az.

 

Jut eszembe ha van már mérés miért ne volna, akkor ha csak nem elvetemült kritikán aluli a mérőhely a régi guman táblára is felszereli az új mérőt cserével az ELMU legalábbis eddig megtették.

Előzmény: Tízenhármaska (59440)
Peter atyuska Creative Commons License 2014.09.17 0 0 59442

PVT 3060 Á-V (Á) EF-Fm az Á nélküli fekvő kialakítás az Á-s álló.

Előzmény: Tízenhármaska (59437)
Szirty__ Creative Commons License 2014.09.17 0 0 59441
Előzmény: Mekk Elek ezermester (59438)
Tízenhármaska Creative Commons License 2014.09.17 0 0 59440

Szia.

Az azert nem jo mert a vezerlot nem tudja bele rakni.

Nezem a csatari oldalat es lehet a PVT 3060-A-V EF Fm szekreny jo lenne.

Meg elofizetos merovel nem volt dolgom.

A papir munka sem lesz egyszeru :-((

Előzmény: digium (59439)
digium Creative Commons License 2014.09.17 0 0 59439

Két darab Csatári PVT 3030 EF-Fm?

Előzmény: Tízenhármaska (59437)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.09.17 0 0 59438

"Én meg digitális és analóg jelek decentralizált (terepi) kezelésére használom a WAGO-t."

 

A WAGO nem tudja kezelni sem a digitális, sem az analóg jeleket.

Csak vezetni tudja őket, de azt nagyon (egy bizonyos frekvenciáig).

:)

Előzmény: Szirty__ (59433)
Tízenhármaska Creative Commons License 2014.09.16 0 0 59437

Estet!

Meroszekreny tipusra lenne szuksegem.

1f nappali+1f vezerelt kombinalt,de kartyas legyen.

Koszi elore is

Szirty__ Creative Commons License 2014.09.16 0 0 59436

Üdv ha4nz!

 

Szoktam hibát keresni persze.

Sőt sokkal több hibakeresési átalakítási feladat van mint ilyenekkel építkezni. Sajnos a fejlesztés drága műfaj.

 

Érjelölés nem jellemző (konkrétan nincs).

Előzmény: ha4nz (59435)
ha4nz Creative Commons License 2014.09.16 0 0 59435

Hehe, de te csak telepítesz, vagy hibát is szoktál keresni ezekben a sokemeletes szörnyekben? Nagyon innovatívak, csak nem felhasználóbarát. Érjelölők alig férnek el, mérőpontokhoz alig lehet hozzáférni.

Előzmény: Szirty__ (59433)
moart66 Creative Commons License 2014.09.16 0 0 59434

Ne hagyd magad Ramirez, csináld meg magad, egy kis segítséget összeszedsz a neten és simán meg tudod csinálni. Ha "szakember" csinálja az sem biztos, hogy jobb lesz mint a saját munkád, de biztosan sokkal drágább.

Sajnos a vállalkozó szakember annyit akar keresni 1 napos munkával, mint mi 1 hónap alatt a munkahelyen. Nekem nincs jó tapasztalatom a vállalkozó "szakemberekkel". Csak a lóvé, meg a duma, hogy az életed, meg stb. Általában egy településen még a városokat is beleértve nagyon sok alul méretezett alu vezetékek vannak még és nem vol tömeg halál emiatt sehol. Ahol van is villamos tűz az csak az új Wagós- szabványos házakban van, mert ugye sok a kötés és sok a hiba. Tehát hajrá szereld magad.

Előzmény: RAMIREZ025 (59432)
Szirty__ Creative Commons License 2014.09.16 0 0 59433

Helló Mekk Elek ezermester!

 

"...a WAGO kiválóan alkalmas vezetékek összekötésére, hiszen erre a célra csinálják őket."

 

Hmm. Én meg digitális és analóg jelek decentralizált (terepi) kezelésére használom a WAGO-t.

 

:-o

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59430)
RAMIREZ025 Creative Commons License 2014.09.16 0 0 59432

Megfogadom, és vastagabb betápt adok neki, illetve a földelést is mindenhová elviszem. A csatlakozásokat pedig wago-val csinálom meg. Az előbb fejeztem be az ásást, a menyezet kifúrását, és kívül felraktam a falra a védőcsövet is. Megvan minden, csak a kábel kell, és a többi dolog..

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59430)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.09.16 0 0 59431

Egy gyakorló szakember százféle apróságra odafigyel, és másik százfélére fel van készülve

minden lehetőséget, minden előfordulható problémát nem lehet elmagyarázni egy fórum keretében szervezett gyorstalpaló villanyszerelő tanfolyam keretében. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59430)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.09.16 0 0 59430

"Az elsődleges célom természetesen az, hogy minnél olcsóbban ússzam meg ezt a dolgot,"

 

Ez csak a másodlagos cél legyen, az elsődleges az életben maradás legyen, ez utóbbihoz nagy segítség egy szakember.

Ha magadnak megszereled mondjuk a vízvezetéket és elcseszed, akkor legrosszabb esetben elázik a lakásod, de egy temetés valamivel több kellemetlenséggel jár.

 

"Tehát a Vago-s megoldás az összekötésre nem valami jó?"

 

Ezt nem egésze értem,

a WAGO kiválóan alkalmas vezetékek összekötésére, hiszen erre a célra csinálják őket.

Előzmény: RAMIREZ025 (59429)
RAMIREZ025 Creative Commons License 2014.09.16 0 0 59429

Köszönöm a választ, és neked is pampalini111 !! Az elsődleges célom természetesen az, hogy minnél olcsóbban ússzam meg ezt a dolgot, persze a biztoságos kereteken belül. Sok sok hasznos tanácsot írtatok le mindketten. Kaptam már előzőleg mástól is hasznos információkat, de mivel én nem vagyok szakember, így nem tudok teljesen ebben a témában mozgolódni. Van egy jóbarátom, aki "ért" ezekhez, és vele a tegnap este folyamán, már átbeszéltük a megszakítók bekötését, ami egyértelműen csak párhuzamos bekötéssel működhet egymástól függetlenül. Abban is van igazság, hogy az 1,5-ös lehet kevésnek bizonyulna egy betáp kábel esetén. A 3700W teljesítmény felvétel, egyértelműen nem egyszerre történne a hállózatban. Pár villany, tv, laptop, egyéb kisebb dolgok, meg a bojler, éjszakai áramon, amit időkapcsolóval gondoltam ellátni, és akkor kapcsolna be, amikor épp a fenti házban nem megy a bojler. (Max. 2kW-os fűtőszálat gondoltam bele).
Tehát a Vago-s megoldás az összekötésre nem valami jó?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59428)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.09.15 0 0 59428

"szimpla 3*1,5mm2 kábellel gondoltam a gerincet,"

 

Ha komolyan gondoltad a 3700 wattot megközelítő terhelést,

akkor gondolj inkább egy vastagabb kábelre,

mert ha ilyen sok wattot teszel egy 30 méteres 1,5-ös kábel végére, ott a 230 voltból talán már csak 200-210 fog maradni. Tehát legyen az a kábel  legalább 3x2,5, de még jobb lenne egy 3x4-es.

 

"a lámpákhoz csak 2*0,75-ös kábellel vinném a kapcsolótól"

 

Ha a világítási áramkörön maximum 6 amperes kismegszakítót (biztosítékot) alkalmazol, akkor lehet 0,75-ös.

"Viszont nem tudom, hogy a tömör réz vezetékhez képest"

 

Azonos keresztmetszetű tömör és hajlékony kábel egyformán terhelhető. A fő különbség a kettő között, hogy a tömör olcsóbb, de kizárólag ott szabad alkalmazni, ahol a kábel nem tud mozogni/hajladozni.

 

Jobb lenne, ha hívnál egy villanyszerelőt az elején, aki lediktálná neked, hogy pontosan miket vásárolj és hova milyen vezetéket vigyél, majd a végén ő kötne össze mindent. Így olcsón megúszhatod és még életben is maradsz :)

Előzmény: RAMIREZ025 (59426)
pampalini111 Creative Commons License 2014.09.15 0 0 59427

Szia!

-betáp épületből 20A kismegszakitó (vagy 16A mi a meglévő?)

-2,5 kábel ajánlott betápnak, leágazások 1,5 kábelel a sodrott is jó a megfelelö kötőelemel,

  max.  C10A kismegszakitó leágazásokba

-a lámpától ne spórold el a földelést (0,75-nem)

-ha elég zárt a csatorna vezetéket is használhatsz

-áramvédónek is legyen hely

3.?(kismegszakitók párhuzamosan kötve)

Előzmény: RAMIREZ025 (59426)
RAMIREZ025 Creative Commons License 2014.09.15 0 0 59426

Sziasztok! Egy kis segítségre lenne szükségem villanyszerelés tekintetében. Először is szeretném kihangsúlyozni, hogy se nem oksokodó kontár, se nem másnak szart csinálni akaró balek vagyok. Tehát előre is elnézést kérnék, minden iskolát és egyéb ebben a szakmában tapasztalatot szerzett szakembertől, bármi hülyeséget is írnék, vagy kérdeznék. Saját részre lenne a dolog, a fő épülettől szeretném levinni az áramot a melléképületbe, mert le szeretnék költözni.

- az épület 10m távolságra van a főépülettől, kb 30m2 amit be szeretnék így vezetni
- szimpla 3*1,5mm2 kábellel gondoltam a gerincet, ill. bent is 3 külön ágat megcsnálni ugyanezzel
- a lámpákhoz csak 2*0,75-ös kábellel vinném a kapcsolótól
- mindent kábelcsatornában gondoltam, falon kívül
- 3 db kismegszakítóval, egy kis szekrényben, 1 almérővel ugyanitt

A kérdéseim a következők lennének:

1. Ezekkel a "hagyományos" kábelekkel, vago-kal, és ezzel az elképzeléssel ez rendben lenne-e?
2. Utána néztem a kábelek terhelhetőségének, ez biztosan elég lesz a 16A/3700W-hoz. Viszont nem tudom, hogy a tömör réz vezetékhez képest, milyen ez a sok erű vezeték?
3. Egy hangyányi segítséget szeretnék még ahhoz kérni, hogy hogyan kössem be a 3 kismegszakítót úgy, hogy egyszerre menjen róla 3 különböző áramkör. 1 bojler, konyha+fürdő, és egy szoba? (Az almérőt ugyanitt a szekrényben, de mindezek elég gondoltam kötni.)

Bármilyen segítséget szívesen fogadok. És mégegyszer elnézést a szakemberektől, és villyanszerelőktől!

Üdv.: Dávid.

t5359 Creative Commons License 2014.09.15 0 0 59425

Hali!

 

Már csak az a kérdés mennyivel kell mélyebbre gipszelni?

 

Szerintem ezt nem te döntöd el,hanem a kőműves.

Előzmény: tthsanyesz (59424)
tthsanyesz Creative Commons License 2014.09.15 0 0 59424

Nem túllihegett a probléma egy kicsit?  A dobozt begipszeléskor egy kicsivel mélyebbre kell tenni. Aztán mielőtt rákerül a fedő, egy keményebb spaklival körbekaparni , hogy besüllyedjen. Én így szoktam csinálni.

Előzmény: Markolóstejó (59419)
Szirty__ Creative Commons License 2014.09.15 0 0 59423

 

Előzmény: kernyebauer_ (59420)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.09.15 0 0 59422

"és azt meg lehet csinálni valahogy, hogy a fal sikjába süllyedjen be?"

 

Körbe-gletteled síkba.

Rárax tapétát.

Amikor szerelni kell ott (tehát mondjuk 25 év múlva) késsel körbevágod a dobozfedő körvonalát és ki tudod emelni, majd visszatenni úgy, hogy csak egy hajszálvékony kör jelzi a doboz helyét.

Előzmény: Markolóstejó (59410)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!