Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.06.17 0 0 58214

Először is tisztázod, hogy csak akkor ráz-e a csap, amikor a szomszéd éppen búg.

Ezután fogsz kb 20 méter vezetéket,

az egyik végét rákötöd a villanyórában/elosztóban a földpontra, a másik végét pedig a mérőműszeredre

és megméred a lakásban minden fém pont (csapok, radiátorok) feszültségét, majd ellenállását.

 

Én elsőre valami nagyfrekvenciás berendezésre gyanakodnék (pl nagyfrekvenciás műanyag hegesztő), amit nem Faraday kalitkában (ketrecben) üzemeltetnek. Ezt a felső lakásban talán lehetne detektálni egy olyan nagyfrekvenciás térerősség mérővel, amelynek érzékenysége felmegy a gigahertz-es tartományba is.  Keress egy jobban felszerelt rádióamatőrt, nekik lehetnek ilyen műszereik, hátha elvállalja a mérést/nyomozást.

Előzmény: King_of_Giants (58203)
King_of_Giants Creative Commons License 2014.06.17 0 0 58213

Megszabadúltam a melótol :)

 

Sűrű elnézések közepette lemondták a megtekintést

Beszélt egy ismerősével és emlitette hogy év.szakembert ajánlottam

Az mindjárt adott neki egy cimet/nevet

Hogy megnézte-e vagy nem nem tudom, de 100ezret mondott a kliensnek

Amikor elsoroltam hogy kb. mit kell cserélni, felszerelni, kialakitani, igen-igen a szakember is mondta

 

Így a tiszta sor.

Előzmény: King_of_Giants (58211)
GeriSoft07 Creative Commons License 2014.06.17 0 0 58212

legutóbb kollégánál 6 órán kerestem, minden jónak tűnt, mire kiderült, a fsz és az emelet közt elszakadt a föld, a csövek vezettek csak, és az automata mosógép ha be volt dugva, stand byba, akkor rázott, ha már működött, nem

frankó...

Előzmény: King_of_Giants (58211)
King_of_Giants Creative Commons License 2014.06.17 0 0 58211

Jóvanna! Én meg nem olvastam vissza hogy más is emlitette

:)

 

Ravasz dolog ez a fémhálózat

Anno amikor belefutottam ilyenbe, összekötöttem az elosztó alatti földeléssel a csapot, illetve mértem áramot. Egy fia mA sem folyt, de éreztem hogy bizserget a csap, sőt a víz is a kádban, a járólap is melegedett egy helyen a fürdőszobában.

 

A francnak megyek bele ilyen munkába. Mert ha levágom a drótokat, akkor sem biztos hogy a klienstöl jön a hibaáram, lehet hogy valamelyik szomszédtol.

No, majd meglátom mire jutok, hogy húzom ki magam a munkábol :)

 

Nem zárkózom el, ha valaki innen bevállalja, ha megnéztem a helyszint. Minden más ok miatt, amúgy sem vállalok melót most.

Bp.X.ker.

Földelése nyilván nincs, tehát azt ki kell épiteni

Előzmény: GeriSoft07 (58209)
GeriSoft07 Creative Commons License 2014.06.17 0 0 58210

Amugy 90% azert raz, mert a vizcso az egyetlen "foldeles", ami igy nem megfelelo

Előzmény: King_of_Giants (58203)
GeriSoft07 Creative Commons License 2014.06.17 0 0 58209

Az 58197-re akartam írni :)

Előzmény: King_of_Giants (58205)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.06.17 0 0 58208

A két irány mágneskapcsolójának vezérlését vezesd át egy vészleállító nyomógombon. Egy ilyen vészleállító gomb KÖNNYEN ELÉRHETŐ HELYRE SZERELVE(!!!) egy kúpos rönkhasítónál szó szerint életet menthet (a leállítást én még egy mágneses/mechanikus fékkel is kombinálnám).

A harmadik mágneskapcsolót meg tedd vissza a polcra.

Előzmény: Tomsojer68 (58207)
Tomsojer68 Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58207

Szakik!

Készítettem egy kúpos rönhasítót. 3 fázisú 5,5 kW motor hajtja.

Volt itthon 2 olajos mágneskapcsolóm azzal oldottam meg az irányváltást.

Jelenleg a 2 nyomógombot úgy kötöttem be, hogy a leállító ütközésig nyomva a másik kapcsoló indítója, amásik nyomógomb szintén ugyan így.

 

Így viszont nincs kifejezetten leállító gomb. A kivitelezési lehetőségeknek nem vagyok gyakorlati ismerője.

Elmélkedésem szerint kellenne egy olyan nyomógomb ami egyszerre két áramkört szakít meg, de a boltban azt mondták hogy olyan nincs.

Másik gondolatom, hogy van még egy mágnes kapcsolóm és azt berakom főkapcsolónak és annak a ki gombja lenne a vészkapcsoló.

De asszem ennek a mágnásnak 220V-os a behúzója, mert anno 1 fázisú motort kapcsolt. 1 fázisra meg nem tudom kötni mert a hosszabítóm csak 4 eres.

 

Van valami pénztárca barát megoldásotok mert már így is túlléptem a költségvetést.

ha4nz Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58206

Lehet én nem értem teljesen, de most a házból akarsz kiállni a szivattyúdig ami a kút mélyén van? Netán csak van egy betápod a kút melletti hidroforaknában és onnan kellene csak a szivattyúig levinni a feszt? És mi fogla kapcsolgatni azt a szivattyút?

 

Én a házból elindulnék földkábellel (Pl. NYY-J 3*1,5) cső miegyéb nélkül. Kútgyűrű mellé IP44 doboz tömszelencével vagy pl: obo kikönnyített jól tömítő dobozai, és innen a szivattyúig meg 3G 1,5-tel toldás nélkül le. Bontható ha ki kell szedni a szivattyút, pl, télen. Vagy kútgyűrű tetejéhez közel IP 44-es dugalj+dugvilla kombó, így nem kell hozzá csavarhúzó.

Hidroforaknából kútba át, ha fedett tetejű akkor elég a gumikábel, és minden egyéb anyag IP44 szinten szerelve. Itt el lehet helyezni akár a hidroforaknára szerelt kontaktmanométer bekötését is, stb... Vagy ide jön egy lakáselosztóba a betáp, ávk, kismegszakító, relé, mágneskapcsoló bármi....

 

Előzmény: puntooo (58190)
King_of_Giants Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58205

Ne könyörögjél!

Úgy látszik te csak mai épitésű lakásokban , házakban dolgoztál idáig és 100 évest egyet sem újítottál fel

MÜIII-as cső fémburkolatához hogy tudott volna hozzáérni a fázis?

Még G1-es cső nélkül a falba gipszelt vezetékkel is találkoztam és fesz. alatt volt.

 

Nem gondolod hogy nem véletlenül írtam?

Előzmény: GeriSoft07 (58204)
GeriSoft07 Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58204

könyörgöm, felejtsük már el ezt a qrva bergmann cső kérdést! Minden oldalon leírja valaki ezen a fórumon!

Bergmann cső= impregnált papír védőcső fém köpennyel. a II. VH után használták kb 1980-ig, mióta is Mü I. - Mü III. csövek jöttek be PVC-ből, mára az sincs, van ez a szürkés környezetbarát cső

 

de nincs bergmann cső

King_of_Giants Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58203

Üdv Urak

Felhívott egy régi kliens, hogy

rázogatnak a csapjai és búg a házban valami

 

A búgás a k.képviselő szerint attol van hogy nincs földelése a kliensnek

Jaaaj!

Kiderült állitólag, hogy az alatta lakók kapcsolnak be valamit, amitöl már ténylegesen beteg lett, mert szédül, zúg és fáj a feje, füldugóval alszik. Ha máshol van vagy máshol alszik ez nincs.

Ezzel sokmindent nem lehet tenni, le kell menni a lakóhoz és kérdezősködni

DE

Mi a fenét nézzek meg a csap rázással kapcsolatban?

 

Ajánlottam neki , keressen földelési ellenállás méréshez értő villanyászt, de "bennem bízik, mert én már régen is...."

A lakást úgy vette, hogy az eladó mutatta hogy van földelés, mert drótok rá vannak kötve a gáz/vízcsőre

Lehet hogy ténylegesen az a földelése és az elosztó alatt nincs kiképezve

 

Volt egy hasonló esetem ahol a fogy.mérő alatt a bejövö fővezeték ért a bergmann cső fémrészéhez időnként. Villanyász csapat kutakodott napokig, mire rájöttek

Nem vállaltam be, de igértem elmegyek hozzá.

 

Szoval, mi a fenét vizsgálgassak meg és hogy?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58202

Ezexerint kár erőlködnöm?

:)

Előzmény: C20NE (58200)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58201

"Át lehet vinni a levegőben (egy kifeszített drótra tekerve), vagy a földbe kell lefektetni?"

 

Amíg a profik felbukkannak...

lehet levegőben átvinni villanyosságot, de néhány dologra illik odafigyelni:

- lehetőleg ne csak egyszeres szigetelésű legyen, tehát ne vezeték, hanem (több eres) kábel menjen,

- a legtöbb kábel külsejét a napfény megeszi, tehát ott lehetőleg grafittartamú (fekete műanyag burkolatú) vagy gumikábel legyen,

- a kábel ne saját súlyát hordozza, tehát egy (pl horganyzott acél) feszítőszál tartsa (erejét ónos esővel kevert szélviharra méretezni!)

- a kábel a széltől mozogni, lengeni fog, ezért a fali ki/bemeneteknél legyen bő mozgástere (kanyar/hurok/vizzsák)

Előzmény: Kenderice Ákos (58197)
C20NE Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58200

Ügyesen  tolod elém a gyöngyöcskéket, de nem tolsz bele a 'nyelvtannáci' méltatlan szerepébe :-)

 

Figyellek, pár kommunikációs stratégiádat oktatni lehetne ;-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (58199)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58199

"Még valamit benéztél!"

 

Semmit sem néztem be,

te vagy az, aki fojjton megpróbál mindenbe belekötni,

valószínűleg azért, mert egy ilyen zseniális megoldás neked soha nem jutott volna eszedbe és most irigységedben megpróbálod kisebbíteni az érdemeimet, hátha így lekerülök a Nobel-díj bizottság listájáról :)

 

Egyébként a világítás színhőmérséklete például egy nyomdában valóban probléma lenne,

de amikor viszed hátra a kaját a malacoknak, akkor csekély a jelentősége.

Előzmény: C20NE (58198)
C20NE Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58198

Még valamit benéztél!

 

A fél fényerő nemcsak fél fényerőt jelent, hanem elszállt színhőmérsékletet is. Szép, hogy minden módon véded a projekted :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (58195)
Kenderice Ákos Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58197

Úgy néz ki, hogy a szomszédomban lesz egy kis villanyszerelés és kérte, hogy segítsek neki.
A falba manapság gégecsövet, vagy sima bergmann csövet használnak inkább?
Egy kb 4 méterre lévő melléképületbe kellene átvinni az áramot. Át lehet vinni a levegőben (egy kifeszített drótra tekerve), vagy a földbe kell lefektetni?
Köszi a válaszokat.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58196

Eszembe jutott még egy trükk hasonló elven:

egy (1) fázisvezetős mennyezeti lámpába jóerős izzó(ka)t tekerünk és egysarkú kapcsolóját lecseréljük csillárkapcsolóra úgy, hogy a kapcsoló egyik fele egy diódán át küldi fel a villanyosságot (csökkentet fényerő), a másik fele meg direktben (teljes fényerő).

 

De figyelem: ezek a diódás trükkök csakis hagyományos (izzószálas) izzókkal működnek biztosan!

(minden más világítótest vagy nem fog működni így, vagy károsodhat, valószínűleg még a halogén izzóknak sem tesz jót)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (58195)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58195

A leírásod pontos.

 

De ismételten megjegyzem: ha olyan wattszámú izzók vannak alkalmazva, hogy a fél fényerejük is kielégítően világít, akkor ez a "fél fényerő" csupán a jelenség technikai leírása és távolról sem jelent azt, hogy a kertben kicsi lenne a fényerő.

Előzmény: Szirty__ (58189)
CsikósZsolt Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58194

Kedves Fórumozók!

 

Köszönöm a segítségeteket! Szirty_ javaslata tűnik legegyszerűbbnek, úgy gondolom, annál maradok.

 

Üdv.: Csikós Zsolt

Teaway Creative Commons License 2014.06.16 0 0 58193

kötések!

Előzmény: Dreamer (58192)
Dreamer Creative Commons License 2014.06.15 0 0 58192

Bocs, kotesek! :)

Előzmény: Dreamer (58191)
Dreamer Creative Commons License 2014.06.15 0 0 58191

Kpe cso + mt eleg, ha a kozesek egyebkent nedvessegtol paratol vedettek.

 

Dreamer

Előzmény: puntooo (58190)
puntooo Creative Commons License 2014.06.15 0 0 58190

Elnézést, egy laikus kérdése következik: Kútra telepített szivattyú áramellátását szeretném megoldani, felszín alatti vezetéssel, 5-6 méter távolságba. Kpe csővel védett földkábelt szerettem volna fektetni, azonban kisvárosunk fő lakossági villamossági boltjában nem árultak földkábelt, mondván, hogy azt csak a szerelőik részére szokták hozni, lakossági igény nincsen rá. Helyette mezei fehér MT kábelt ajánlottak. Kérdésem, hogy kpe csőbe téve, annak a végeit vízhatlanul szerelve elmegy-e ez a párosítás? Esetleg narancssárga lengőkábelt vezessek a kpe csőbe, a kritikus ponton, a kútnál még jó is lenne a szépen applikált dugalja...

Szirty__ Creative Commons License 2014.06.15 0 0 58189

Üdv Mekk Elek ezermester!

 

Akkor tehát ez a kapcsolásod AC esetén úgy működik, hogy:

  • Alap esetben mind az 5 izzó sötét
  • Ha valaki belekolbászol a bal oldali mozgásérzékelőbe, akkor fél fénnyel elkezd világítani a H1,H2
  • Ha valaki belekolbászol a jobb oldali mozgásérzékelőbe, akkor fél fénnyel elkezd világítani a H4, H5
  • Ha bekapcsolják a kapcsolót, és senki nem kolbászol, akkor mind az öt izzó világít fél fénnyel
  • Bekapcsolt kapcsoló mellett ha valaki belekolbászol a bal oldali mozgásérzékelőbe, akkor a H1, H2, átvált teljes fényerőre egy időre
  • Bekapcsolt kapcsoló mellett ha valaki belekolbászol a jobb oldali mozgásérzékelőbe, akkor a H4, H5, átvált teljes fényerőre egy időre
  • Bekapcsolt kapcsoló mellett eközben a H3 mindig fél fénnyel világít

 

Amolyan orosz kompromisszumos megoldás. De ettől még megfelelhet...

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (58172)
Teaway Creative Commons License 2014.06.15 0 0 58188

Vagy két izzót sörbe kötve se taposok rá a macskára.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (58186)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.06.15 0 0 58187

Érdekes lenne kipróbálni, hogy egy dióda után kötött energiatakarékos égő képes-e egyáltalán világítani.

Egyáltalán milyen feszültségtartományban üzemelnek stabilan ezek? (pl nagy feszültségesés esetén)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.06.15 0 0 58186

"Azért az izzók egyutas egyenirányítás után nem teljes fényerővel világítanak"

 

Valóban nem (viszont az élettartamuk kb százszorosára növekszik)

de egy kerti világításnál amúgy sem műteni fognak, csupán az a lényeg, hogy ne ess át a kutyán :)

sőt, ha nagyobb watt-számú izzókat alkalmazol, akkor a gyengébb fényerő is lehet erősebb ;)

Előzmény: C20NE (58185)
C20NE Creative Commons License 2014.06.15 0 0 58185

Azért az izzók egyutas egyenirányítás után nem teljes fényerővel világítanak 😊

Előzmény: Mekk Elek ezermester (58183)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!