Keresés

Részletes keresés

hirvike Creative Commons License 2009.11.08 0 0 468

Nem magamat akarom szidolozni, vagy ismételni, de régebbóta szeretném már összeszedni az általam fordított zoknileírást, és most konkrétan valaki kérte is, úgyhogy álljon itt.

 

220 - SZÁR

221 - SAROK

226 - megerősített sarok

227 - SAROK kanyar

 

Az oldalfogyasztás nincs meg képekben, de szerintem így érthető:

Itt következik az oldalsó szemek felszedése. A tűk találkozásánál érdemes +1 szemet felszedni, hogy ne maradjon luk. Az első sort simán körbekötjük.
FONTOS: Csak a széles lábú páciensek számára kössünk sima szemekkel zoknit. Általában jobb formájú lesz a zokni, ha a 2.-3. as tűn folytatjuk az "2 sima - 2 fordított"-at.

A fogyasztások a következőképpen zajlanak: az 1. tű végén két szemet simán összekötünk, és a 4. tű elején a már ismertetett "egyet lemelek, lekötöm a következőt, majd áthúzom az elsőn" módszer alkalmazandó. Matematikailag a fogyasztás így ábrázolható: 0-1-2-3-4--4 stb. (A számok a fogyasztások között megkötendő sorok számára vonatkoznak.) Addig fogyasztunk, amíg elérjük az eredeti szemszámot. Itt már közeledünk a vég felé: addig kötögetünk, amíg a zoknikezdemény eltakarja a delikvens kislábujját. Ha ez minden kétséget kizáróan megállapítást nyert, belefoghatunk a lábujjrész kialakításába.

 

313 - ORRA FOGYASZTÁS
ovadi2 Creative Commons License 2009.10.18 0 0 467
Köszi, hogy leírtad a mintát, ki fogom próbálni.
Előzmény: Kaoka (465)
szaboildiko Creative Commons License 2009.10.16 0 0 466
Koszonom szepen. Nincs ekezetem, most nem csinalom, de ha igen es nem ertem jelentkezem.
Előzmény: Kaoka (465)
Kaoka Creative Commons License 2009.10.15 0 0 465

Kedves lányok, szaboildiko és ovadi2!

Megpróbálom leírni a csoszogó szobapapucsom mitáját. :)

1. sor     5 láncszemből kört horgolni.

2. sor     12 egyr.hajt. pálca

3. sor      egy közbe 1 rövidpálca és a másik közbe 2 rövidpálca váltakozik, 15 szem lesz

4. sor            "          2        "                       "                    "                             30 "

5 sortól, nem szaporítunk tovább, csak horgoljuk, kb. 10 cm hosszúra.

Mikor elértük ez a méretet, akkor nem körbe horgolunk tobább, hanem a teteje részét nyitva hagyjuk és még 10 cm-ert horgolunk tovább oda vissza. 

A végén a sarkát összedolgozzuk és a szélét körbehorgoljuk.

Félek, hogy nem érthető ezért csináltam még fotókat. Könnyítéssűl, még annyit leírok, hogy kb. úgy néz ki az elején, mint egy sapka. A lábszélességet figyelembe kell venni a szaporításnál. Ez középvastagságú fonalból 3-as horgolótűvel készült, 39-40es méret. Ha nem érthető a leírás kérdezzetek nyugodtan. :)

 

Oldalról, előlről és hátulról. A sarkánál kicsit levarrtam a csücskét. :)

erzsimami Creative Commons License 2009.10.15 0 0 464

Sziasztok!

 

SZOLGÁLATI KÖZLEMÉNY:

 

NUSA legnagyobb bánatára nem tud feljönni a fórumra, mert valami oknál fogva nem müködik nála a net. Amint sikerül a hibát elhárítani, jelentkezni fog.

ovadi2 Creative Commons License 2009.10.13 0 0 462

Kedves Nusa!

 

Neked igazad van, a gyajú zokni sarka valóban nagyon kopékony, és az általam kötött zoknik sarka elkopás után "kuka", de én baromira boldog voltam, hogy egyáltalán ezt a sarkat megtanultam. Nehezen világosodtam meg, már ami a zokni sarkának előállítását illeti. Először a Hirvike féle sarkat kötöttem, de aztán vágytam arra, hogy olyan bolti formát kössek, végül egy ide feltett videó segített. Azóta már nagyon sokat kötöttem, nekem alig maradt, mert elajándékoztam őket.

Ha valaki pesti, akkor tudom ajánlani a Ruti-Butik üzleteket, ott ki lehet fogni gyapjú szinátmenetes fonalakat 850,- Ft/kg áron. Persze ezek többnyire maradékok, de nagyszerűen össze lehet kombinálni őket.

 

Az Aldiban kapható fonalak jók, tavasszal vettem, mellényt is és zoknit is kötöttem belőle, akkor magasabb volt a pamuttartalom, kisebb a gyapjú.

 

Kaoke!

Közzétennéd a szobapapucs leírását? Nagyon jól néz ki!

Előzmény: nusa-szegedről (461)
nusa-szegedről Creative Commons License 2009.10.13 0 0 461
JAJ JAJ JAJ !

Kapkodok, pedig a lényeg, a lényeg:

Tanulmányoztam a Kicsianya-Ovadi féle sarokkötést.

Valóban nagyon jó.

Mégsem fogom alkalmazni. Maradok az utólag beillesztettnél. Nem azért mert mazochista vagyok, hanem mert ha kikopik a sarok, csak azt kell majd lebontanom.

(jó alaposan begyakoroltam az elmúlt időszakban, miközben ha nem zoknisarkat gyógyítottam, bútort toligattunk, és lakást festettünk )

Ha nem vagytok ilyen kicsinyesek mint én, ajánlom figyelmetekbe!

 

nusa-szegedről Creative Commons License 2009.10.13 0 0 460
Csak azt tudom mondani,: Akinek nem inge, ne vegye magára !

erről ennyit…

ZOKNISOK

Kipróbálta már valaki a LIDL-ben vagy az ALDI-ban vásárolt, un. zokni fonalat ?

Mennyire rugalmas?
Kaoka Creative Commons License 2009.10.11 0 0 456

szaboildiko! Nincs semmilyen leírása, de majd megpróbálom írásba foglalni. :)

 

Előzmény: szaboildiko (455)
szaboildiko Creative Commons License 2009.10.11 0 0 455
Kaoka!
Tetszik a szobapapucsod, a leírást közkinccsé tennéd? Köszönöm.
Előzmény: Kaoka (450)
Kaoka Creative Commons License 2009.10.10 0 0 454
Kedves nusa! Köszönöm :)Tűk és fonal megvéve. :) Lassan belefogok, majd kiderűl mi lesz belőle. :) Azt hiszem már minden fontosat elolvastam, ha nem megy akkor már az én hibám lesz. :)
Előzmény: nusa-szegedről (452)
hirvike Creative Commons License 2009.10.09 0 0 453

Újabb fonalvásárlási lehetőség 2009.10.11 (vasárnaptól), ezúttal az ALDI-ban (<- itt a link)

 

Színátmenetes kötőfonal

1.499 Ft / csomag

 

(Állítólag) 75 % gyapjú és 25 % poliamid, kötéshez és horgoláshoz, különböző effektusok és színek, kötési útmutatóval
4 x 50 g/csomag

 

nusa-szegedről Creative Commons License 2009.10.09 0 0 452
ÜGYES !

Nagyon ügyes !!!

A nehezén már túl vagy…

Vedd meg azokat a fránya tűket

…aztán „csak lassan, okosan Peti fiam !” (Kaffka Margit örökbecsű költeményéből idézet)

Csak, ne kapkodj, és ne idegesítsd föl magad, tudod: Amit egyszer ember megcsinált, azt másik ember is meg tudja csinálni.

Kicsi, de tömény, és nagyon magas színvonalú ez a topic, minden benne van!

Ha elbizonytalanodsz, csak olvass vissza

…vagy KÉRDEZZ

Előzmény: Kaoka (451)
Kaoka Creative Commons License 2009.10.09 0 0 451

 

A kiérleti zokni. :)

Kaoka Creative Commons License 2009.10.09 0 0 450

Elkészült a kéttűs próbadarab, meg egy horgolt szobacipő, vagy minek nevezzem. :)

Közben beszereztem a Lidl-is fonalat és az öt zoknikötőtűt. Gyüjtöm a bátorságot, hogy hozzáfogjak. :)

nusa-szegedről Creative Commons License 2009.10.04 0 0 449
Illetve, megteszi a hajsampon is.
Előzmény: hirvike (445)
nusa-szegedről Creative Commons License 2009.10.04 0 0 448

...volt nálam szemüveg, nem tévesztettem össze !!!

Vettem azt is

Előzmény: hirvike (447)
hirvike Creative Commons License 2009.10.04 0 0 447
Csak a pontosság kedvéért, ez nem a Cortina, a "bütykös" fonal valami más néven futott, és ha jól emlékszem 100% poliészter.
Előzmény: nusa-szegedről (438)
hirvike Creative Commons License 2009.10.04 0 0 446
Köszi, de ez nekem már túl műszálas, inkább maradok a természetes anyagoknál.
Előzmény: nusa-szegedről (443)
hirvike Creative Commons License 2009.10.04 0 0 445

Mindenki figyelmébe: a gyapjút SOHA nem szabad normál mosóporral mosni (ld. Persil, Ariel, Biopon, Tomi stb.) csak és kizárólag rózsaszín PERWOLL-al, mert a normál mosóporok fehérjebontó enzimet tartalmaznak, ami széteszi a gyapjút (és a  valódi selymet).

Nagyon fontos még a hőfok: 30-40 C-on illik mosni, és nem szabad sokáig áztatni. Az újabb mosógépeken már szokott lenni gyapjúprogram; ennek hiányában marad a kézi mosás, inkább nyomkodva, mint dörzsölve, és csak finoman kicsvarva. A kötött darabokat általában fekve kell szárítani, de egy zokninál ez nem annyira fontos. Óvni kell még a gyapjút a sugárzó hőtől = radiátor, napfény.

A gyapjú egyébként elég jól ki tud szellőzni, pl. egy dohányfüstös kanyar után ki lehet akasztani a friss levegőre, nem muszáj rögtön kimosni.

Hát ennyi. Kicsit bonyolultnak tűnhet, de megéri betartani, mert így sokáig fognak tartani a darabok. (Nekem van olyan zoknim, amit kb. 10 éve kötöttem, és elég intenzíven használom itthon, de még jól van, max. a lábujjaknál kellett stoppolni.)

Előzmény: Kaoka (442)
nusa-szegedről Creative Commons License 2009.10.04 0 0 444

ui.:

Ha veszel belőle, szólj, és megírom a tapasztalataimat...

nusa-szegedről Creative Commons License 2009.10.04 0 0 443

...az csak ujjgyakorlat volt...

Amit a gyártó ajánl belőle, az így néz ki:

Előzmény: hirvike (440)
Kaoka Creative Commons License 2009.10.04 0 0 442

Kedves hirvike!

Köszönöm a részletes választ. Remélem nem megy össze a gyapjúkeverék fonal. :)

Egyelőre a lapos zokni a terv. Majd mégjobban visszaolvasok később, annyira sajnálom, hogy nem találtam rátok előbb. :( Anyósom még annak idelyén megígérte, hogy megtanít zoknit kötni mikor született a lányom, de magával vitte a tudományát, anélkül, hogy átadta volna. :( Mostmár az unokám zokniján fogom megtanulni. :)

Ha van kedvetek ide is látogassatok el. :)

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9195667

Előzmény: hirvike (441)
hirvike Creative Commons License 2009.10.04 0 0 441

Szia!

Tényleg olvass vissza, aztán ha nem boldogulsz, kérdezz bátran.

 

A kérdésedre válaszul: általában bokazoknit szokás kötni, a szára *2 sima - 2 fordított* patentkötéssel készül (ez a legrugalmasabb kötésfajta), így nem szükséges külön gumirozást készíteni. Ha esetleg térdzoknit szeretnél kötni, akkor lehet a tetején gumiházat készíteni, de ez esetben arra sem ár figyelni, hogy a vádli vastagságát ki kell alakítani.

 

A fonalválasztásnál én arra szoktam figyelni, hogy kb. 75 % gyapjú - 25 % poliamid (vagy más műszál, de ezt szokták alkalmazni) összetételű legyen. Így érvényesül a gyapjú kiváló hőtartó tulajdonsága, és a műszáltartalom meg kivédi a kopást. A fonalvastagság egyéni ízlés függvénye, de nálunk a vékony fonal is jó, mert nem szokott olyan hideg lenni. A zoknit kb. 0,5-tel vékonyabb tűvel szokás kötni, mint amit a fonalhoz javasolnak.

 

Egyébként tegnap vettem észre, a Lidl-ben, hogy kétfajta  fonal, amit zoknikötésre ajánlanak "Sock Wool" megjelöléssel:

- 4x50g „Cortina” fonal, kb. 210m/gombolyag, 1.299/csomag - melírozott

- 4x50g „Treviso” fonal, kb. 210m/gombolyag, 1.299/csomag - egyszínű

Összetétel: 75% superwash gyapjú, 25% poliamid

Ajánlott tűvastagság: 2-3

 

De ha már van egy adag fonalad, javaslom, hogy készíts egy próbazoknit, akár játékbabának is lehet, a lényeg, hogy a főbb lépéseket elsajátítsd. Sok sikert!

Előzmény: Kaoka (439)
hirvike Creative Commons License 2009.10.04 0 0 440

Hurrá, most már legalább látom, hogy néz ki megkötve (nagyon nem tudtam elképzelni...)

Én tegnap is jártam egy Lidl-ben, és ott is halomban állt a fonal, láthatólag nem nagyon megy. Valószínűleg később is érdemes lesz betérni, amikor már leértékelik.

Előzmény: nusa-szegedről (438)
Kaoka Creative Commons License 2009.10.04 0 0 439

Sziasztok! Tegnap találtam rátok és annyira örülök, mert napok óta nyomozok zoknikötés ügyileg. :) Megpróbáltam visszaolvasni, amennyire időm engedte, gyorsan begyűjtöttem minden hasznos infót, mert délutántól nem lesz gépem napokig. :( Szeretném megkérdezni, hogyan szoktátok a szára gumírozását megoldani, hogy ne csússzon le. A másik kérdés, láttam a Lidl-is fonalakat én is, nem tudom mi alapján döntitek el melyik a zoknifonal. Örököltem egy csomó nem tudom milyen összetételű fonalat és innen jött az ötlet. Nem tudom felhasználhatom-e zoknikötésre, ha nem tudom az összetételét.

Még sohasem köttötem zoknit, most lesz a próba. Amíg nem lesz gépem, talán összehozok egy párat és, ha kész lesz megmutatom. :)

 

nusa-szegedről Creative Commons License 2009.10.03 0 0 438

Nyomdokaidba lépve, a Lidl-t én is megrohamoztam !

Vettem a Cortinából.

...illetve:

Előzmény: hirvike (436)
nusa-szegedről Creative Commons License 2009.10.02 0 0 437
Kislányok!

Hamut hintek a fejemre !!!

Fölül kellett bírálnom eddigi álláspontomat, és mint a jó magyar politikusoknak, 180 fokos fordulatot vett a véleményem…

A gardróbszekrényben, egy zacskóban megtaláltam két pár, ámbár igen randa, viszont teljesen hibátlan, műszálas fonalból kötött zoknit !!!

(mivel éppen használatban vannak, így fotót majd később)

Miközben keserű könnyeket hullatok, mert a gyapjú, vagy kevert szálból készített, igen tetszetős, ám roppant kopékony, rongyos zoknisarkak és talpak Himalája nagyságú halmának javításával kell kezdenem a szezont !!!

tehát:

BÁTRAN KÖSSETEK MŰSZÁLBÓL !

Ha, zokni kötésére támad leküzdhetetlen késztetésetek, ne fogjátok vissza magatokat, csak ezért, mert hirtelen nincs kéznél, minőségi fonal !

(nusa, lógó orral, balra el )

 

hirvike Creative Commons License 2009.09.28 0 0 436

Nekem ma sikerült eljutnom egy Lidl-be - szerencsére a törzsközönség láthatólag nem utazik zoknikötésben, így szinte hiánytalanul megtekinthettem a kínálatot. A fonalak többsége műszál (poliakril v. poliészter), de a következő direkt zoknikötő fonalnak van kikiáltva:

 

- 4x50g „Cortina” fonal, kb. 210m/gombolyag, 1.299/csomag

Összetétel: 75% superwash gyapjú, 25% poliamid

Ajánlott tűvastagság: 2-3

 

Egyszínű és melírozott változatban van; elég "zokniszínűek" (szürke, barna, sötétkék, ecrű), de azért jónak tűnik.

 

Kapható még többfajta teflonos kötőtű és horgolótű (3 db) 399 Ft/készlet-ért.

Előzmény: hirvike (435)
hirvike Creative Commons License 2009.09.20 0 0 435

Sajnos fogalmam sincs, hogy milyen összetételű, de a Lidl-ben 09.27 vasárnaptól lesz akciós fonal:


Kötőfonal (<- itt a link)


Kellemesen puha kötőfonalak többféle kivitelben

- 3x50g „Marbella” fonal, kb. 25m/gombolyag, 999/csomag

- 4x50g „Cortina” fonal, kb. 210m/gombolyag, 1.299/csomag

- 4x50g „Fontana” fonal, kb. 60m/gombolyag, 999/csomag

- 4x50g „Treviso” fonal, kb. 210m/gombolyag, 1.299/csomag

- 4x50g „Chamonix” fonal, kb. 133m/gombolyag, 999/csomag

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!