Keresés

Részletes keresés

unartis: Creative Commons License 2018.10.15 0 0 1914

Nagy felületet fog takarni a madárbirs,a szélét idővel nyírni kell. Szárazságkedvelő növény minden mehet, kövirózsából is rengeteg fajta van, a varjúhájak viszont hajlamosak szétfutni, egymást elnyomni. De, ha van időd az is jó, de a porcsin is, ha nyáron akarsz szépet...

Előzmény: kormos* (1913)
kormos* Creative Commons License 2018.10.10 0 0 1913

Temetőbe talajtakarónak mi a legjobb nem feltétlen kellene cserje ??

Vettem cserjéket, kúszó és kerti madárbirset, hát nem tudom milyen lesz.

HArpi82 Creative Commons License 2018.05.01 0 0 1912

Köszönöm a segítséget! 

unartis: Creative Commons License 2018.05.01 0 0 1911

Sok télálló kaktusz is elviseli a meszes talajzt, ha bele tudod illeszteni a kertedbe, akkor érdemes az echinocereus, opuntia, escobaria nemzettség télálló tagjait is számításba venni.

Előzmény: unartis: (1910)
unartis: Creative Commons License 2018.05.01 0 0 1910

Szerintem a legtöbb sziklakerti növényt lehet telepíteni bele, amely nem mészkerülő növény, tehát nem savanyú talajt igényel. A kövirózsák, varjúhájak szerintem bírják, sok más faj is, az erikafélék biztosan nem bírják, talán a havasi erika mészkedvelő, de annak  nyári meleggel lehet baja. Itt van egy link: http://www.kolibrikerteszet.hu/meszkedvelo_novenyek, de ha google-be beírod a mészkedvelő sziklakerti növények szavakat, sok hasznos dolgot találhatsz a világhálón.

Előzmény: HArpi82 (1909)
HArpi82 Creative Commons License 2018.04.30 -1 0 1909

Szia! 

 

Tudsz mondani ilyen növényeket ?

Köszi! 

unartis: Creative Commons License 2018.04.30 0 0 1908

Szerintem igen, csak mészkedvelő növényeket kell bele telepíteni!

Előzmény: HArpi82 (1907)
HArpi82 Creative Commons License 2018.04.29 0 0 1907

Dolomit az jó sziklakertbe? 

Balázs730628 Creative Commons License 2017.06.18 0 0 1906

Köszönöm a segítséget!

Előzmény: unartis: (1905)
unartis: Creative Commons License 2017.06.17 0 0 1905

Növényekről:

 

Fontos , hogy hova szánod a sziklakerted, mert lehet napos és lehet árnyékos is.

Napos kertbe mehet a levendula, kakukkfű több fajtája, orvosi zsálya dísz változatai, izsópok, stb. ezek mediterrán növények, bírják a klímánkat

Kristályvirág félék(delosperma) télálló változatai, szárazságtűrő kövirózsák(Sempervivum), varjúháj fajták(Sedum),ez az igazi sziklakert

ha egy mini sivatagot akarsz akkor:  kaktuszok a télállókból, jukkák tönkelege, itt nem a kerti jukkára kell gondolni(Yucca filamentosa), hanem Yucca neomexicana, Yucca glauca, Yucca harimaniae var gilbertiana, ezek mutatós darabok egy kisebb kőkertbe is, és még van egy rakat télálló jukka ami jöhet :D, akár télálló agávé is, ez a vadnyugati típusú sziklakert, szárazkert

 

Nem érdemes alpesi növényeket erőltetni, mert a nyáron tönkre mehetnek a napsütés nálunk kiégeti azokat a növényeket!

Árnyékos sziklakertbe:

Árnyék liliomok, páfrányok és egyéb árnyékkedvelők ültethetők

Előzmény: Balázs730628 (1903)
unartis: Creative Commons License 2017.06.17 0 0 1904

Szia Balázs!

 

 

Első lépésben egy kapával érdemes megtisztítani, (leborotválni) a területet, utána felásni, tehát megforgatni, esetleg lazítani a talajon, hogy jó legyen a vízelvezetés, az alapja, amit ilyenkor találsz a talajban (gyom)gyökereket azokat eltávolítani, az apró szulák tud kellemetlenséget okozni, illetve a tarackbúza, ezeket kell legfőképpen távol tartani  a sziklakerttől.

A geotextilt szerintem felesleges megvenned, annak idején az előzőleg leírt agresszív gyomoktól tartva hasonló megoldást fontolgattam, de túl költséges lett volna, a jó steril talajjal, a sóder kb 20 cm vastagságban már nem engedi át ezen gyomokat, nálam nem jöttek elő, javaslom steril, fertőtlenített(kiégetett) termőföld és homok bele forgatását a sóderbe(a felső 10-20 cm ilyen legyen), a talaj így tápanyagokat is fog tartalmazni, nálam steril sóder van a kaktuszok miatt, de már bánom, hogy nem tettem bele egy kis tápanyag gazdag földet, mert  4éves kert felélte a tartalékait, most agyagos vízzel locsolok, hogy pótoljam.

 

A gyomokról még annyit, hogy nem tudod elkerülni, hogy széllel ne kerüljenek bele a gyomok magjai a kertbe, de egy jól megépített sziklakertben szinte észrevehetetlen mennyiség ami meg tud telepedni, nálam alig-alig van benne gyom, azok könnyen eltávolíthatók! Tavasszal a nedves időszakban jönnek elő.

 

Nem tudom, hogy mennyire éri meg 15 Ft/ kg ár, talán több helyen jó lenne tájékozódni. Nncs tapasztalatom, én darabra vettem a bazaltot néhány éve ott kicsi és nagy kategória volt, kg-ban volt eltérés a nagyok között is!

Előzmény: Balázs730628 (1903)
Balázs730628 Creative Commons License 2017.06.16 0 0 1903

Sziasztok!

 

Sziklakertet szeretnék építeni. Nem nagyot, csak kb. 5-6 négyzetmétereset.

Úgy gondoltam, geotextilt teszek legalulra, hogy a gyomok feljövetelét megakadályozzam. Efölé sóder vagy kavics kerülne, esetleg szürke homokkal keverve. Ebbe ágyaznám bele a nagyobb köveket és ültetném a növényeket.

 

Tapasztaltabbaktól kérdezem, jó-e ez az elrendezés?

Mennyi kavics kellene és mennyi kő? Jó lenne, ha a tömegét adnátok meg, mert ahol néztem, ott tömeg alapján kell fizetni, ill. az utánfutó teherbírása is kg-ban értelmezhető. 15 Ft/kg szerintetek normális ár a kövekért?

 

Mindenképp akarok kövirózsát és levendulát ültetni bele. Más egyebet, mit javasoltok?

Lehet-e nyár közepén ültetni ezeket, vagy máskor kéne?

unartis: Creative Commons License 2017.02.25 0 0 1902

...és végül a februári 'tavasz' képei, a felmelegedés után:

 

Február 5.-i képek:

 

Február 10, 11, 18.i képek:

unartis: Creative Commons License 2017.02.25 0 0 1901

Sok növény a télen bordós színűvé válik, a téli napsugárzásnak köszönhetően. ez is nagyon dekoratív egy kő és sziklakertben!

 

Szúrós mahónia(Mahonia pinnata) két változatánál tapasztaltam, az egyik típus sötét bordó lett a másik csoki barnába hajló bordó színűvé vált, tavasszal visszazöldülnek, de így viselkedik a Mahonia pumila is, Egyes medvetalp/fügekaktusz (opuntia) fajok, fajták is hajlamosak erre  a fajta színesedésre a tél folyamán! de az egyik bugatölcsér faj (Penstemon centranthifolius) levele is enyhén lilás árnyalatúvá válik a téli nap hatására, a korábbi hamvas kék színűből.

 

Idén január 7.-i képek:

 

Idén január 14, 15, 21.-i képek:

unartis: Creative Commons License 2017.02.25 0 0 1900

Hoztam téli képeket a kőkertről, az ide tél erőssége a hosszú ideig tartó hideg volt amely néhány növénynek igencsak a megpróbáltatást jelentette, de a legtöbb ezt az időszakot is szépen, egészségesen átvészelte:

 

december 4-8:

 

december 15-17:

unartis: Creative Commons License 2017.02.25 0 0 1899

Szívesen!

Előzmény: sony309 (1898)
sony309 Creative Commons License 2017.02.23 0 0 1898

Köszönöm!

Előzmény: unartis: (1897)
unartis: Creative Commons License 2017.02.21 0 0 1897

javítás: a többit nagyobban számították!

 

Előzmény: unartis: (1896)
unartis: Creative Commons License 2017.02.21 0 0 1896

kb 30 cm-ig kisebbnek vették, a fölöttiek nagyoknak számítottak!

Előzmény: unartis: (1895)
unartis: Creative Commons License 2017.02.21 0 0 1895

 Szia!

 

db áron adták, a nagyobb több kilós 400 HUF, a kisebbek 200 HUF-ba kerültek!

A kisebbek is több kilót nyomtak!

Előzmény: sony309 (1894)
sony309 Creative Commons License 2017.02.21 0 0 1894

Természetesen Ft/kg akart lenni! :-)

Előzmény: sony309 (1893)
sony309 Creative Commons License 2017.02.21 0 0 1893

Üdv!

 

Ha nem titok, akkor mi volt az ára (kg/Ft)?

Előzmény: unartis: (1892)
unartis: Creative Commons License 2017.02.20 0 0 1892

Szia sony309!

 

TÜZÉP telepeken is érdemes körül nézni, vidéken lakom, néhány éve az egyik helyi TÜZÉP telepen vettem elég jó áron bazalt szikla darabokat kocsibejáró építéshez!

 

A multinacionális cégek drágán adják, esetleg Budapest közelében lévő bányákban is érdemes próbálkozni!

Előzmény: sony309 (1891)
sony309 Creative Commons License 2017.02.20 0 0 1891

Sziasztok!

 

Pest megye északi részéhez közel keresek kertépítéshez követ, kőtömböt (20-30 kg, kézzel mozgatható súlyút) elfogadható áron. Ahol találtam, ott arany árba kerültek.

Ha van valakinek tippje, akkor kérem ossza meg velem!

 

Előre is köszönöm!

unartis: Creative Commons License 2017.02.18 0 0 1890

Tavaly ősszel is volt szín a kőkertben, az Opuntia-k( medvetalp kaktuszok, fügekaktuszok) beérlelték a terméseiket, egyes virágok másodvirágzása is színessé tette  a kertet.

 

szeptember:

 

október:


 

 

unartis: Creative Commons License 2017.02.17 0 0 1889

....és még néhány ebből a szériából:

 

 

Előzmény: unartis: (1888)
unartis: Creative Commons License 2017.02.17 0 0 1888

És végül itt van egy csokor tavalyi kép a virágzó kőkertről:

 

unartis: Creative Commons License 2017.02.17 0 0 1887

2-3 évbe telt mire ezt a 60 m2-es felületet sikerült teljesen befednem, már az elején is gyönyörűséget okoztak a virágzó kaktuszok benne, de mivel nem sokig tart, ez az időszak, más virágzó évelő és egynyári kísérők is  élnek mellettük, így mondhatni egész nyáron szép a kert!

Ősszel meg a kaktuszok termésszíne hoz bele egy kis színt egész  a tél elejéig!

Előzmény: unartis: (1886)
unartis: Creative Commons License 2017.02.17 0 0 1886

Sziklakert alapja:

az előkészületek és a téglaszegély megépítése után, építési törmelékkel alapoztam, beton és téglatörmelék került az alapjára:

 

 

erre került rá a sóder talaj, amelybe kb 2-3 részig bele lettek süllyesztve a bazalt sziklák, és a vulkáni tufa:

 

Előzmény: unartis: (1885)
unartis: Creative Commons License 2017.02.17 0 0 1885

Növényekről:

A sziklakert, kőkert megtervezése előtt érdemes kitalálni, hogy milyen típusú kertet szeretnénk, milyen növényeket tervezünk bele ültetni, mert vannak fény és melegkedvelő növény fajok, vannak fényt és hűvösséget kedvelő magashegységi, és vannak árnyékkedvelő fajok, amelyek telepítését a helyi adottságok szablyák meg!

Mivel itt a alföldön elég száraz nyaraink szoktak lenni, illetve déli fekvésbe gondoltam  a kertet építeni, nem a klasszikus sziklakerti növényeket terveztem bele, hanem télálló amerikai pozsgás növényeket, amelyek jól viselik a nyár viszontagságait, korábbról már volt negatív tapasztalatom a klasszikus sziklakerti évelőkel a nagy részük nem bírta az alföldi zord, száraz és forró nyarakat, öntözhettem azok nagy részét(ha fénykedvelőek is voltak, de nem kedvelték a meleget), sorra kipusztultak, kiégtek, ezért döntöttem még a korábbi kertemnél, hogy télálló kaktuszok kerülnek bele, amit itt már direkt előre elterveztem, hogy alkalmazni fogok. Kiegészítve kísérő növényeikkel, a télálló agávékkal, jukkákkal és egyéb cserjékkel egynyáriakkal.


2013 márciusában kezdtem hozzá az építéshez, mondanom sem kell, hogy kétszer kellett megállni a későn jött télies idő miatt az előkészítések idején, mert volt egy kis terepmunkám vele.

 



A kert gyep felőli részét süllyesztettem, mert az itt bemutatott, korábbi példákban látott fa ágyásszegélyek nem nyerték el a tetszésemet, túl mesterkéltnek tűntek, nem beszélve a többlet munkáról, amit  a fűnyírás idején okozhat! (Talán már nincs olyan kultusza mint néhány éve).

A gyep és a sziklakert közötti szegélyt bontott téglából oldottam meg amit élire állítottam a képen látható módon, a fűnyírás így gyerekjáték lett!

Végül nem tettem le semmilyen agro-szövetet, a kert alá, mert az nagyon megemelte volna az építés költségét. Szerencsére alig gazosodik a tiszta sódernek köszönhetően, mert az a talaj van leterítve!

Előzmény: unartis: (1884)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!