Keresés

Részletes keresés

goyko14 Creative Commons License 1 órája 0 0 193650

Nekem már ennél a cikknél gyanús volt... :)

Előzmény: Csempa (193635)
rrroka Creative Commons License 1,5 órája 0 0 193649

rohadt jók ezek a tanulmányok, de MINEK mikor a nyújtásról pont mindenkinek van saját tapasztalata, hogy másnap nem fáj annyira, ha nem hanyagoljuk el és jól csináljuk. tök jó, hogy száz vadidegennek átlagban más jött ki, de kit érdekel. :) 

Előzmény: Csempa (193642)
Ermak Creative Commons License 6 órája 0 0 193648

Ohé!!

Előzmény: Csempa (193647)
Csempa Creative Commons License 6 órája 0 0 193647

Végük maga az író győzött meg az egyik cikkében arról, hogy ne olvassak többet tőle:

http://www.futonaptar.hu/science/Sportelettan%20-%20zsirok.pdf

"Mivel a kiürült zsírraktárak is gyorsan pótlódnak, így a szervezet zsír- és energiahiánya csak rendkívüli esetekben állhat elő. Ilyen eset a hosszútávfutóknál, országúti kerékpárosoknál és más extrém aerob-kapacitást igénylő sportágaknál fordulhat elő. Mérések szerint a profi férfi maratonisták testzsírtartalma 3-5% között változik. Az előző adatok ismeretében jól látszik,hogy zsírraktáraik nem jelentősek. Emiatt vércukor-szintjük folyamatos szinten tartása érdekében szénhidrát-pótlásra van szükségük verseny közben. Gyakran előfordul azonban,különösen amatőr-futók esetében, hogy a szénhidrát pótlás nem megfelelő, és emiatt a szénhidrát és zsírraktárak kimerülésekor a szervezet a fehérjék bontásába kezd."

OK, ne olvassátok a ma általam linkelt cikkeket, pls!

Előzmény: budai10 (193646)
budai10 Creative Commons License 7 órája 0 0 193646

Az ilyen komoly új tudomásos kutatásokat wc-papírra kellene rögzíteni és oda kerülnének ahová valók.

Előzmény: Csempa (193637)
Csempa Creative Commons License 7 órája 0 0 193645

Én is hasonlókat tapasztalok magamon. A lábujjamat már soha nem fogom elérni, mert 2 ágyéki csigolyám összenőtt 20 évvel ez előtt, de pl a térd inam látványosat nyúlt: amikor elkezdtem ezt specifikusan nyújtani, akkor a nyújtás végére is csak kb egy lábfejnyivel alacsonyabbra tudtam emelni a lábam a földön fekve, mint most egy előző napi verseny után és minden bemelegítés nélkül. Belső comb hasonlóan látványosan fejlődött, csak azt nem tusom ilyen jól mérni...

Nyújtás marad :)

liptiki Creative Commons License 7 órája 0 0 193644

Nekem kell az edzés utáni nyújtás.
Mióta rendszeressé tettem-kb május- óta, nemigen fáj az akhilleszem.
Ezt az összefüggést az MTA tanulmányai még nem erősítették meg...Viszont brit tudósok ki tudnák mutatni, hogy a rendszeres cseresznye, meggy és dinnyefogyasztás is okozhatta, mert ugyebár az van május óta...

Szajrés Creative Commons License 7 órája 0 0 193643

Mikor befejezem a futást és törzs hajlítást végzek kb a lábszáram közepét érem el ujjaim hegyével. 2 x 40 ilyen gyakorlat után már a talaj is meg van lazán. Nem hiszem, hogy ez a fájdalom tűrésen múlna.

Csempa Creative Commons License 8 órája 0 0 193642

Azt hittem, hogy ennél lényegesen nagyobb jelentősége van az edzés utáni nyújtásnak. Azért én folytatom, már annyira beépült a rituálémba...

Előzmény: Ermak (193641)
Ermak Creative Commons License 9 órája 0 0 193641

Megtúrtam a netet, hogy mit mondanak az összehasonlító tanulmányok. Az eredmény:

Egy 2004-es tanulmány 361 cikket elemzett a nyújtás hatására vonatkozóan.

Eszerint nincs elegendő bizonyíték sem pro, sem kontra; se edzés előtt, se azután, se amatőröknél, se profiknál.

"There is not sufficient evidence to endorse or discontinue routine stretching before or after exercise to prevent injury among competitive or recreational athletes"

http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.525.2286&rep=rep1&type=pdf

Egy 2015-ös tanulmány pedig 125 másik tanulmányt vizsgált meg.

Eszerint futásnál csökkenthei az akut sérülések előfordulását, illetve összességében nagyobb a "haszna" (teljesítmény, ízületek mozgékonysága, sérülés), mint a "költsége".

"SS and PNF show no overall effect on all-cause injury or overuse injuries, but there may be a benefit in reducing acute muscle injuries with running, sprinting, or other repetitive contractions. Limited data indicate a potentially greater effect of SS and PNF on injury risk for longer stretch durations (>5 min of total stretch time of task-related multiple muscle groups). There is conflicting evidence as to whether stretching in any form before exercise can reduce exercise-induced muscle soreness. Hence, stretching in some form appears to be of greater benefit than cost (in terms of performance, ROM, and injury)"

http://www.nrcresearchpress.com/doi/full/10.1139/apnm-2015-0235#.W0x5dapLhEY

Előzmény: Ermak (193638)
Tompus999 Creative Commons License 9 órája 0 0 193640

Egy ilyen technikaváltáshoz, midnenképpen egy hozzáértő szem, edző kell, mert több kárt okozhatunk magunknak ha rosszul csináljuk, mint hasznot. Erre mondta azt Varga Jozsó barátom, hogy egy berögzült futótechnikán - ha az nem teljesen elronott - iinkább ne változtassunk, pláne ne 50 körül. Persze, ha állandóan megsérülünk, itt fáj, ott fáj, akkor szükséges a váltás.

Spenót Creative Commons License 9 órája 0 0 193639

Amennyire megértettem, az elmúlt hónap próbálkozásait leszámítva így futok. A cipőmön látszik, hogy a sarok nemhogy kopott lenne, hanem érintetlen, sőt az az egyetlen része a cipőmnek, ami hónapokkal korábban rászáradt sarat tartalmaz.

Lehet, hogy mégsem teljesen rossz a pattogás, amit művelek?

Egyébként minél többet foglalkozom a dologgal, annál inkább úgy vélem, hogy alapvetőségeket leszámítva a helyes futóstílus is hardverfüggő. Nekem biztosan más stílus jön be, mint Kipchogénak.

A sarokodaveréses futással is sokán igen messzire eljutnak sérülés nélkül.

Nem lehet megúszni, hogy saját magát elemezgetve készüljön az ember.

Ermak Creative Commons License 10 órája 0 0 193638

Hááát...

Nagy tisztelője vagyok a legújabb kutatásoknak, meg a régebbieknek is. Ez (kivételesen...) irónia nélkül értendő: tényleg szeretem a kutatásokkal, adatokkal alátámasztott dolgokat. Még tetszik is az ötlet, mert tulképpen nem szeretek nyújtásra időt "pazarolni". De:

Az edzéseim többsége végig a "levezető" intenzitás zónájában van. Így is sikerült összeszednem egy bőnyegyulladást - ok, vszeg egy-két kicsit gyorsabb futással, aminek a végén nem volt levezetés. Nekem úgy tűnik, hogy a nyújtás-masszázs-gyaloglás kombó rakta rendbe. Spenót is nyújtással tartja karban magát. Fájdalmasnak sem mondanám a nyújtást (szóval rosszul csinálom?!?! :-) ).

Csempa Creative Commons License 11 órája 0 0 193637

T&b: http://www.futonaptar.hu/science/ertekezesek/nyujtas.pdf

„…bármennyire is hihetetlen, a legújabb
kutatások azt bizonyítják, hogy a nyújtás többet árthat, mint amennyit használ, ugyanis:
1. A nyújtás nem enyhíti az izomlázat
2. A nyújtás rövidtávon gyengíti az izomerőnket
3. A nyújtás nem hosszabbítja meg az izmokat.
Mindössze megváltoztatja az izomnyúlás fájdalom érzékelésének toleranciáját, vagyis
egy gyakorlott nyújtó nagyobb fegyelemmel képes elviselni az izomnyúlásból adódó
fájdalmat, ezáltal könnyebben túlhúzza magát. Ezt bizonyítja az a tény, hogy a
nyújtógyakorlatok dacára miért szenvednek el olyan sokan sérülést. A stretching
ellenére ugyanis nem áll be változás sem az ízületekben, sem az izmokban.”

Inkább a hosszabb levezető futás ajánlott a többi cikk szerint is...

Előtte nyújtani szerintem is fölösleges és még sérülésveszélyes is, de utána nyújtani talán mégis csak kéne. 

Vélemény?

Csempa Creative Commons License 11 órája 0 0 193636

Ugyanitt versenycipőkről egy rövid gondolat:

"[...] Azt mindenképpen tudni kell, hogy minél párnázottabb egy cipő annál több energiát nyel el egy-egy leérkezéskor illetve ellépéskor, amit aztán nekünk kell ismét hozzátennünk a következő lépés során. Tehát, ha valaki gyorsabban akar futni, annak vékonyabb, keményebb talpú cipőben kell végigszenvednie a futást. Ezek az un. „versenycipők”, amelyek amellett, hogy a lehető legkönnyebb anyagokból készülnek, még komoly csillapítással sem rendelkeznek. Nem is ajánlott használatuk a mindennapos edzések során, mert nagyon megterhelik az izületeket és az achillesz inat (a keményebb ellépés miatt még azoknál is akik sarokra érkezve futnak). Több napos versenyeken való használatuk, pedig kifejezetten ellenjavasolt – az első napon összeszedett ütésmennyiség, húzódástömeg a következő napokban súlyosabb sérülésekké fajulhat – ezt nekem is sikerült megtapasztalnom a megboldogult, öt napos Bécs-Budapest versenyek során."

Csempa Creative Commons License 11 órája 0 0 193635

Spenci: van itt egy elég szemléletes leírása a helyes futótechnikának, te szoktál ezzel játszani mostanában:

http://www.futonaptar.hu/science/Milyen%20technikaval%20fussunk.html

"Természetesen elsősorban a lábfej részei, ugyanis a gazdaságos

futótechnika az, amikor az achillesz inunkat minden lépéssel – mint egy rugót felhúzzuk, és
annak az energiájával is segítünk minél messzebbre lépni a következő elrugaszkodáskor. Ez
úgy történik, hogy a leérkezéskor a lábfej első részére – a lábujjak mögötti párnára - érkezünk
meg, de nem hagyjuk, hogy a bokánk berogyjon és végül a sarkunk fogja meg a súlyunkat,
hanem megtartva azt onnan rugaszkodunk el, sőt a lábujjak fokozott aláforgatásával plusz erőt
vive a mozgásunkba ellépéskor. Itt lehet megemlíteni, hogy a lábfel alatt húzódó un. talpi
bőnye (ín-izom köteg - amelynek alapesetben a sarok és a lábujjtövek statikus összehúzása - a
lábfej hosszanti boltívének megtartása a feladata) is jobban megfeszül (felhúzódik) ilyenkor
és ezzel is plusz energiát tárolva segíti a könnyedebb futást. Természetesen nem az a lényeg,
hogy a sarkunk két centivel a föld felett lebegjen, hanem, hogy ha a sarok érinti is egy kicsit a
talajt a súlyunk ne terhelődjön rá, mert akkor az achillesz és a bőnye elernyed és elvész az
előző lépésből tárolt energia. Ez a technika sokkal jobban kiméli a térdizületet és a csípőt - a
sarkon keresztül közvetlenül érkező ütések elmaradásával - ezeket a lábközépcsontok
csillapítják le, de ebből rögtön kiderül az, hogy a bőnye és az achilles ín ilyenkor nagy
terhelésnek van kitéve, mint ahogy a vádliizomzat is. Ezért túlsúllyal, vagy edzetlenül ne
kezdjünk hosszabb gyakorlatozásba, Tehát először is ki kell jelenteni, hogy bármely
változtatást csak fokozatosan és rendszeres ismétléssel szabad elkezdeni! Az ilyen
lépéstechnikával a leérkező láb nem is ér előrébb földet, mint az arcunk síkja, de hátul a hátsó
láb sarka nagyobb sebességnél majdnem a fenekünket rugdossa. Az ebből adódó magasabb
lépést csak úgy tudjuk igazán jól kihasználni (hosszabb repülőfázissá alakítani), ha kissé előre
dőlve futunk. Ezt is külön gyakorolni kell - és különösen figyelni rá a futásaink vége felé,
mert akkor hajlamos az ember leginkább vitorlaként feszíteni – vagyis hátradőlve futni. Ez
azért alakul ki, mert az elfáradt vádliizomzat, már nem képes a súlyunk megtartására –
berogyott lábfejjel futunk és ami a legrosszabb benne, hogy nem is rugaszkodunk már el
vádliból (mert ugyebár az már elfáradt), hanem combizommal húzzuk magunkat előre (beülve
futunk). Ebben a technikában az a rossz, hogy bármilyen kegyetlenül küzdhetünk, akkor is
sokat lassulunk, mert a combizom hatalmas tömege sokkal több oxigént igényel, és annak
felvétele és az izomba szállítása ugyanúgy természetes korlátokba (szív-tüdő kapacitás és
oxigén szállító hemoglobinszint) ütközik, mint a futósebesség fokozása néhányszáz méternél
hosszabb távoknál. És - bár nem vagyunk egyformák sem alkatilag, sem belső adottságainkat
illetően – vagyis egyesek akár rossz technikával is képesek gyorsabban futni, (mert pl. vékony
a combjuk, vagy kiváló vérkép értékeik vannak, vagy mert sokkal többet edzettek (!)), - de
biztosan kijelenthetjük, hogy aki ilyen adottságokkal rendelkezik az is sokkal jobb
eredményeket tudna elérni, ha megtanulna gazdaságosabban futni."

Tompus999 Creative Commons License 12 órája 0 0 193634

Gratulálok, szép menetek!
Hétvégén már fölmerszkedtem a Kamaraerdőbe is egy körre és azzal a lendülettel beneveztem Razzinoék új versenyére, szeptember végére.

Előzmény: mtb (193619)
Csempa Creative Commons License 12 órája 0 0 193633

Ez nem tréfa. Nyolcszor megmásztad? 

(Mostanában naponta esik le az állam, kéne vele kezdeni valamit...)

Előzmény: gurtnis (193621)
Spenót Creative Commons License 12 órája 0 0 193632

A hétre még hiányzott valami magas pulzussal elkövetett futás.

Kezd beérni az a módszer, hogy pulzus szempontjából ilyen jól szétválasztom az alacsony és a magas pulzust. A bemelegítés után simán fölment 150 fölé a pulzusom és kezdem élvezni az ottlétet.

A sebességem is alakul.

Mindenki utol lesz érve és lehagyva! :) 

A héten megint 70km fölé mentem. Ez is tecc.

Csempa Creative Commons License 12 órája 0 0 193631

t&b*: Ne vigyetek magatokkal versenyre poharat!

Ha nincs pohár nálam: megtöltöm a kulacsom, teletömöm az arcom, felmarkolok egy adag sós kekszet és megyek tovább. Summa idő: 1 - 2 perc

Ha van pohár nálam: megtöltöm a kulacsom, teletömöm az arcom, megtöltöm a poharamat... és kezdődik a koktél parti :)

Summa idő: végtelen

* T&b = tapasztalat és babona

Csempa Creative Commons License 12 órája 0 0 193630

Jól lettek a képek. Köszönet értük!

Egy panorámát én is lőttem menet közben:

https://connect.garmin.com/modern/activity/2853659043

Előzmény: mtb (193627)
Csempa Creative Commons License 12 órája 0 0 193629

Meg az átlagos lépésszámunk (144) és a aerob training effect-ünk (4.5).

(Az átlag tempónkban volt egy elhanyagolható másfél perces különbség:)

Előzmény: mtb (193628)
mtb Creative Commons License 13 órája 0 0 193628

Most nézem, hogy a versenyen megegyezett az átlag (145) és a max (165) pulzusunk is:) 

Előzmény: Csempa (193612)
mtb Creative Commons License 13 órája 0 0 193627

Köszönjük szépen, amatőrnek is, Spenótnak is! Igyekeztünk, én még meg is álltam időnként egy-egy fotó erejéig:

https://connect.garmin.com/modern/activity/2853270125

Előzmény: rrroka (193626)
rrroka Creative Commons License 16 órája 0 0 193626

hümm ezek elég derék idők! :) jók vagytok!

Spenót Creative Commons License 19 órája 0 0 193625

A korai indulás a meleg miatt van, ahogy 9:3 is írta. Főleg nekem van bajon vele. Nem 9:3-mal, hanem a meleggel.

Ő egyébként trükkösen 6 órát írt, ami már nem is brutál, ugye. ;) 

Előzmény: amatőr (193609)
Spenót Creative Commons License 19 órája 0 0 193624

Hihetetlen, hogy egyes testépítők mire képesek futás sportágban is. ;) 

Előzmény: amatőr (193609)
Spenót Creative Commons License 19 órája 0 0 193623

Gratula nektek! 

Érdekes a strand cuccotok a képen! ;) 

Spenót Creative Commons License 19 órája 0 0 193622

Ez de brutál! Nem lehet azzal vádolni, hogy a könnyebbik végét keresed a dolgoknak...

Előzmény: gurtnis (193621)
gurtnis Creative Commons License 24 órája 0 0 193621

Tönkölős Trail Challenge. 6 órás verseny, amiből 3 óra 32 percet töltöttem a pályán, utána a gulyást ettem jóízűen. Kevés vagyok a szintekhez. 

https://www.relive.cc/view/p71385080

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!