Keresés

Részletes keresés

rrroka Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192933
O/O Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192932

De jó ezt olvasni! Hajrá!

Előzmény: Ati_66 (192930)
Spenót Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192931

Jó neked! :) 

Előzmény: Szajrés (192929)
Ati_66 Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192930

Ugyan még előttem a vasárnapi verseny, de futó versenyből a következő cél kitűzve. Beneveztem október 20. terepmaratonra a Zemplénben. Már egy Polar 14 hetes edzéstervet is generáltam sorvezetőnek és az csak július 20 körül indul. 

Lesz 4 hét nyári szünetem.

Pont jól jön ki, mert a 2 hetes nyári szabim is erre a közel egy hónapra esik, így lelkiismeret furdalás nélkül közelítem a 0-hoz az edzéseket a szabi alatt.

Szajrés Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192929

Inkább olyan kontextusban gondoltam rád, hogy milyen lassú futásokat csinálsz végig az alacsony pulzus érdekében. Nekem a majd egy perccel gyorsabb tempó is kínszenvedés.

Előzmény: Spenót (192928)
Spenót Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192928

Köszi, de én sem futok 30 fokban alacsony pulzuson. Melegben a heti magas pulzusos edzéseket csinálom. Ez azért jó, mert rohadt lusta vagyok és ilyenkor pillanatok alatt elérem a felső zónát. :) 

Előzmény: Szajrés (192927)
Szajrés Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192927

Gyilkos.dolog nyáron alacsony pulzuson futni. Szerintem mentálisan j9bban erősít, mint fizikálisan. Respect Spenótnak. Én már hat perces tempó felett is azt érzem, hogy a futómozgás határán járok és sehova nem haladok. 30 fokban napsütésben kín 140 alà menni.

Csempa Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192926

Futás közben egyszer úgy elkezdett fájni, mint még soha előtte. Félbe kellett hagynom, és hazasántikáltam. Ott kezdődött a 3 hónap kihagyás.

Előzmény: SchefferJ (192921)
rrroka Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192925

A 201-es bonni maraton 4000 futója volt a fókuszcsoport:
"A fájdalomcsillapítókat szedő sportolók közül kilencen végül kórházban kötöttek ki: hárman az ibuprofen beszedését követő átmeneti veseelégtelenség miatt, négyen vérző fekélyek miatt (aszpirin), ketten pedig szívroham következtében (aszpirin) – kettőjük közül az egyik futó 500 milligramm aszpirint vett be, hogy lábfájdalmait enyhítse. A gyógyszer nélkül versenyző futók közül egy sem került kórházba."

https://mno.hu/betegszoba/a-maratoni-futas-fajdalomcsillapitokkal-1157203

rrroka Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192924
Előzmény: SchefferJ (192921)
rrroka Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192923

Ennek utánaolvastam, azt írják, hogy az ibuprofen edzés, pláne verseny alatt, amikor amúgy is terhelve van, okozhat vesekárosodást. én biztos nem kenném izomlázra, hogy tudjak futni. mondjuk a részletesebb leírásból szerintem nem is izomláz, ld előző hsz-em, arra már mehet fájdalomcsillapító (meg jegelés), csak nem javasolt ráedzeni.

Előzmény: Ermak (192907)
rrroka Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192922

pont ilyen egy jóféle csonthártyagyulladás. :)

Előzmény: SchefferJ (192909)
SchefferJ Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192921

Igen, az lesz az, csak nálam úgy működik, hogy terhelés hatására tudd rosszabb lenni és pihentetés, kenőcsök, stb. hatására 1 hét alatt szinte tünetmentesre tud váltani. Persze olyat még csak egyszer próbáltam, hogy 1 hétig pihentettem. 

 

Nálad mit jelentett az, hogy "egyszer csak bedurrant"? Csak, hogy legyen mihez viszonyítanom... 

Előzmény: Csempa (192916)
Spenót Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192920

Nekem is kopott a térdem. Én Dona kúrákat csinálok évente többször.

A guggolás és kitörés erre nekem sem jön be. A konditermi edzőm régebben mutatott olyan gyakorlatot gépen, ami állatira bejött, de gép nélkül ilyet nem tudom, hogy hogy csináljak.

Összességében sokat javult a térdem az utóbbi években. Most már hosszú futások után sem fáj és a gyorsakat is bírja. Ha érzem kicsit, jön a Dona kúra.

Meg persze nem sarokra érkezem. Ez szerintem a legfontosabb. 

Előzmény: Ati_66 (192919)
Ati_66 Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192919

Porckopásos térdemmel én is kb így élek.

 

Évente 2-3 alkalommal 3 hónapos porcerősítő kúra (régen Condrosulf, mostanában Jutavitnak ez a terméke, de nekem ez a kapszula is bejött .)

 

A combizom erősítést javasolta orvos, de nekem már konditerembe kéne járni olyan gépen dolgozni, ami a térd terhelése nélkül erősíti a négyfejű combizmot, mert a guggolás és kitörések elég hamar kikészítik a térdeimet. Így ezt hanyagolom. Ennek ellenére most úgy tűnik, idén a sok bringás hegymászás már erősített annyit a combjaimon, hogy egészen jól bírják a térdeim a futást.

 

Futni kis szintkülönbség, vagy teljesen síkon és puha talajon lenne jó.

 

Időnként szoktam gyulladás csökkentőt is szedni.

 

Ha úgy érzem szükséges, akkor tejesen leállok a futással és csak kerékpározom magas lábfordulattal, mint idén a Mátrabérc előtt és után pár hétig.

 

Előzmény: Ermak (192906)
bmalag Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192918

Számítógép házra feltett, egyenes lábbal ültem az íróasztalnál napközben. Nem feszült így a gyulladt térd. A többit is csináltam amit írtál.

Ha mostanában futás közben elkezdem érezni, akkor gyaloglásra váltok. Ez valahogy meggyógyítja. Hosszú TT-k után egy hétig bivalyerősnek érzem a lábam, nincs térdfájás...persze mindenhol máshol fáj.

Előzmény: Ermak (192906)
Ermak Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192917

...ahhoz pedig elkelne a belsőleg adagolt ibuprofen is.

Előzmény: Csempa (192916)
Csempa Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192916

Ha jól sejtem, akkor neked is m.Tibialis Anterior problémád van kialakulóban éppen.

 

Ha az, akkor pihentetned kell, erősítened és nyújtanod. A problémát az okozza, hogy az ellenoldali izmod (vádli) sokkal gyorsabban erősödött, mint ez az izom, és már rég nincsenek egyensúlyban. Jellegzetes a "ha használom, akkor menet közben elmúlik a fájdalom" beszámoló is, de semmi jót nem jelent. Ha nem törődsz vele, akkor egyszer hirtelen bedurran majd, lesz egy alapos csonthártya gyulladásod... Nekem 3 hónapomba került kijönni belőle anno.

Előzmény: SchefferJ (192909)
Csempa Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192915

Pontosan annak mértékét méri, hogy mennyire vagy stresszes. Az meg már nem sokat számít, hogy mi okozta, mert ha nem tudsz nyugalomba helyezkedni olyankor, amikor egyébként ez menni szokott, akkor általában több nyugalomra van szükséged a sok stressz miatt, és ezt nem tudod mással helyettesíteni. Pontosan ezt lehet vele mérni.

Ha folyamatosan követed a HRV értékeidet / fenix stress eredményeit, akkor láthatóak benne a hirtelen változások ugyanúgy, ahogy a hosszabb távúak is. Ezek ismeretében elég megbízhatónak tűnik számomra.

Előzmény: Ermak (192908)
Csempa Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192914

Egyén függő, hogy mi a magas. Nálam a kék szín elég pontosan jelzi a nyugodt időszakot, a sárga pedig a stresszesebbet. Az átlag értékét nem tudod kalibrálásra használni, csak a már kitapasztalt "kalibrációdat" az átlag megítélésére. A kalibráláshoz meg önmagadat kell figyelned hosszabb, jól meghatározható mértékű stresszt magában foglaló időszakokkal. 

 

A HRV méréssel összhangban van, pedig azt másik szenzorral és másik alkalmazással mérem, és lehet rá támaszkodni az elmúlt bő fél év tapasztalatai alapján (ha már tudja az ember mihez viszonyítani a saját adatait).

Előzmény: O/O (192904)
SchefferJ Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192913

Most van kb. 100 km az új Hoka Bondi5-ben...

 

Csökkent a lábra jutó terhelés vele, de azért nem csodacipő ez sem... most egy Salomon Sonic RA Max-al szemezek egy ideje. Van valakinek tapasztalata vele (esetleg Hokával összehasonlítva?)

 

 

Előzmény: Ermak (192911)
SchefferJ Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192912

Egy 56 éves futótárs térdkopási problémákra a Joint Protex-nevű szert használta, elmúlt neki a fájás és vidáman rohangál azóta is...

Előzmény: Levus55 (192910)
Ermak Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192911

Nekem simán megy a pihentetés, meg a tempóból visszavevés is, de hát nem vagyunk egyformák. :-)

Előzmény: SchefferJ (192909)
Levus55 Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192910

Ermak!

 

A gyógyszerezést leszámítva nagyjából az amit írtál. (szerintem)

 

Innen onnan összeszedve és saját tapasztalat alapján az én "hitem" a porckopás témában.

 

A futástól (használattól) erősödik a porc (is). Ezt pl. Lőrincz Olivér is írta valahol. A (saját) tapasztalatom alapján átfogalmazva, nem a használattól kopik a porc hanem a rossz használattól, pl. nem lehetetlen a fizikailag aktív idős kor sem. Nálam ez a boka ízületre a gyakorlatban is igazolódott. A megfelelő használat legegyszerűbben helyes futótechnikával, célzott erősítéssel és helyes lábbelivel érhető el. 

 

A másik, és lehet hogy fontosabb tényező az immunrendszer hozzáállása a saját szövetekhez, azaz van-e valamilyen autoimmun és/vagy gyulladásos probléma. Nekem volt. Az ilyen problémákat az esetek túlnyomó részében (innen, onnan olvasottak alapján) a nem megfelelő táplálkozás okozza. Ez vezethet mikró vagy makró tápanyaghiányhoz is. A hiány és/vagy a gyulladás nem tesz jót a porcnak (sem). A helytelen táplálkozás melletti ásványi anyag vagy nyomelem pótlás lehet, hogy csak kidobott pénz mert valószínűbb, hogy nem a bevitel a problémás hanem a felszívódás.

 

Előzmény: Ermak (192906)
SchefferJ Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192909

Én azt figyeltem meg magamon, hogy a lábszáron kívül semmi nem fáj futás után (júniusban most 70 km-nél járok). A lábszáram viszont fáj, főleg másnap. Amikor kilépek az ágyból reggel és ráállok, akkor fáj. Ha már bemozgatom egy kicsit, akkor is érzem egy kicsit, de akkor már nem okoz semmilyen problémát. Szerintem ven ebben sípcsont, inak, izomláz, stb. A sípcsont és az a melletti részek melegek, jót tesz nekik a hűsítő balzsam és DolgIt-krém. Utánaolvasva angolul ez "shin splints" lehet, valamilyen enyhébb formában.

 

A második nap már egész jó a helyzet, de azért rendesen be kell melegíteni. Amikor elindulok futni, az első pár száz méteren olyan lesz a mozgásom, mint egy robotnak, de utána valahogy megkeményedik és tudok rendesen futni. Aztán kezdődik előlről a ciklus.

 

Lehet, hogy két napot kéne pihentetni, de azt meg hogy... ? :)

 

 

Előzmény: Ermak (192907)
Ermak Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192908

Sok és nagyméretű kérdőjelet látok a stresszmérés körül.

 

Pszichés, környezeti és egyéb tényezők tömege okozhat stresszt.

Elég bátor vállalkozás egy sportoláshoz kifejlesztett óra részéről, hogy ezt lazán egy mérőszámba tömörítve meghatározza.

És mi alapján határozza meg? A fő esélyes a HRV, amit a túledzettség is simán megváltoztat, egy egyébként ideális életet élő (lottónyertes egy erdei villában :-) ) embernél is.

Persze lehet nézni ilyeneket is, hogy nyugalmi helyzetben hányszor megy fel hirtelen a pulzus, de az óra nem fogja tudni, hogy egy rokon halálhírét tudtam meg, vagy a kedvenc csapatom lőtt gólt.

Előzmény: O/O (192904)
Ermak Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192907

Azért nagy különbség van a között, hogy valaki pár alkalommal bekeni a térdét (SchefferJ); pár napig ibuprofent szed hogy mire síelni megy, elmúljon a hátfájása (jómagam); vagy fél elmenni a fogorvoshoz, egy hónapig a rokon vegyület diclofenacon él, aztán elmegy a háziorvoshoz mert gyenge, a vérvétel csúnya vérszegénységet mutat ki, gyomorvérzés miatt (ismerős).

Előzmény: rrroka (192905)
Ermak Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192906

Az a helyzet, hogy kezdem érezni a térdeimet. Leginkább lejtőn futásnál, de időnként futástól függetlenül is, egy-egy térdmozdulatnál. Az izmok, inak szerintem rendben vannak, szóval jó eséllyel kopás. Úgy nézem, nem én vagyok az egyetlen érintett a topikban - kérdezném, ki, hogyan kezeli / tartja karban?

 

Ami nekem hasznosnak tűnik:

 - Porcerősítő tabletta (néha már korábban is szedtem, most is újrakezdtem).

 - Combizomok erősítése (guggolás, kitörés).

 - Megfelelő futótechnika (elő/középtalpas talajfogás, kisebb lépések - ezeket már nagyjából csinálom is -, esetleg chi-futás).

 - Esetleg az akut gyulladás csökkentésére némi pihenés (ez is folyamatban van) + ibuprofen.

 

rrroka Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192905

Ugyanúgy vèráramba kerül.

Előzmény: SchefferJ (192897)
O/O Creative Commons License 2018.06.20 0 0 192904

Stressz doloGál kapcsolatban, mennyi a magas? Nekem a Garmin 7 hónap átlagára 28-at ír, Garminosok nektek mennyi? Szerintem én viszonylag stresszmentesen élek, bár van feleségem és három gyerekem :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!