Keresés

Részletes keresés

Csempa Creative Commons License 2016.08.31 0 0 172650

Sziasztok! Tanácsot, véleményt szeretnék kérni tapasztaltaktól regenerálódással, védelmet biztosító cipőkkel kapcsolatban!

 

Kezdő vagyok a futás terén, de szeretnék ezen túl jutni az elkövetkező években. Az elmúlt 2-3 hónapban kezdtem kimozdulni a megszokott, aszfaltos komfort-futó-zónámból, és a Budai-hegység különböző pontjain, csúcsain lidérckedni 15-18 km hosszan. Minden méterét élvezem ezeknek a futásoknak és szeretném még nagyon sokáig művelni egyre hosszabban és egyre egzotikusabb helyeken!

Szinte minimál cipőben futok ezeken a számomra hosszúnak számító futásokon: egy inov8 f-lite 195-ben. Ebben érzem magam a legjobban, és ebben futom a legjobb időket, bár hozzá kell tennem, hogy mindezt a magam rendkívül kényelmes módján, az idővel nem sokat törődve menet közben.

 

45 éves vagyok és igyekszem a karosszériám tartósságára odafigyelni, és a kérdésem is ezzel kapcsolatos:

- a hosszú futásaitok után (mindenkinek a maga hosszúja után) következő nap a lábatok teljesen olyan, mintha előző nap pihentettétek volna, vagy van némi "futttom tegnap" érzés pl a térd, boka, stb pontokon? Mennyit kell/érdemes pihentetni ilyenkor?

 

Nincsenek fájdalmaim (le is kopogom, mert másfél éve nem is voltak). Viszont itt is és máshol is nagyon gyakran olvasok dicsérő szavakat mindenféle párnázottabb, vastagabb talpú, puhább, stb cipőről, amelyek egyeseknek megoldanak (jellemzően régóta művelt és nagy távolságokat átívelő) futásokból eredő problémákat.

 

Mikor jelenthető ki az, hogy nagyobb védelmet biztosító cipőre van szükségem?

Honnan tudható ez lehetőség szerint előre? 

viktor a takarító Creative Commons License 2016.08.31 0 0 172649

Tessék csak jönni novemberben a teljes 42 km-re :-)

Üdv,

a 130-as

;-)

Előzmény: amatőr (172647)
macmelon Creative Commons License 2016.08.30 0 0 172648

Figyu, én csak vezetek :D Szóval persze!!!!

Előzmény: amatőr (172647)
amatőr Creative Commons License 2016.08.29 0 0 172647

...egyre izgalmasabb ez a novemberi fm...
Lehet, hogy be kéne nevezni?! :)

Előzmény: macmelon (172646)
macmelon Creative Commons License 2016.08.28 0 0 172646

Nejem (hosszú szünet után) először fut fm-t, épp ott. Szóval pacsizhatunk :)

Előzmény: esz-ki-mo (172645)
esz-ki-mo Creative Commons License 2016.08.28 0 0 172645

Hát ha nem is arra, de a novemberi siófoki félmaraton már régóta izgatja a fantáziámat...de az még messze van, ahogy nagymamám mondta volt, azt még meg is kell érni...;)

 

Eszk

Előzmény: macmelon (172641)
amatőr Creative Commons License 2016.08.28 0 0 172644

Szia Eszk!
De jó olvasni-hallani téged!

Pont egy ilyen félmaraton az álmom, visszatéréshez, most extra adag motivációt adtál! Na jó, a február végétől való 50 futás sokkoló, de a kifogások tetszenek! :)
Egyértelmű, fuss az idén még egy verseny felest!

 

Ma nagy döntésre készülök, feladom a félmaratoni számcserés edzéstervet, és hosszabbat futok, mint 12 km. Nem tudom, mi lesz így a megszokott felkészüléssel. :)

Előzmény: esz-ki-mo (172640)
Spenót Creative Commons License 2016.08.28 0 0 172643

Gratulálok! Nekem is nagyon megfelelne egy ilyen félmaraton.

Eddig azt hittem, hogy jó vagyok kifogáskeresésben, de te minden részletre kiterjedően űzöd ezt a sportot.

Szólj, ha tanfolyamot indítasz! :)

Az idő előrehaladtával egyre nagyobb hangsúlyt tervezek helyezni erre a vonalra. :)

 

Előzmény: esz-ki-mo (172640)
lallaj Creative Commons License 2016.08.28 0 0 172642

Gratulálok.

 

Szerintem a következő biztos jobb lesz. Edzeni kell tovább, majd jönnek a jobb eredmények is.

Előzmény: esz-ki-mo (172640)
macmelon Creative Commons License 2016.08.28 0 0 172641

Akkor ez egy baromi jó edzés volt az őszi félmaratonra! :)

Előzmény: esz-ki-mo (172640)
esz-ki-mo Creative Commons License 2016.08.28 0 0 172640

Üdv minden régi és új topictársnak!

 

Megkockáztatok egy on topic hozzászólást…ennek oka, hogy 5 év után elhatároztam, hogy ismét felkészülök egy – számomra – hosszabb futásra, ami szokás szerint a félmaraton volt. Extra motívációként, összekötve a kellemessel, azaz a nyaralással,  a Wörthersee halbmarathon-t választottam.

A felkészülésem magamhoz képest meglepően jól sikerült, február vége óta közel 50 alkalommal futottam, a régi 5.50-6.00 perces tempóhoz képest gyorsabban, általában 5.35-5.45-ben (hiába, öregszem…)

A futások általában rövidek voltak, így tesztként 3 héttel verseny előtt nyomtam egy jó 15 km-es futást, ráadásul délben, a végére igen melegben, s csodák csodájára egész jól bírtam. Ekkor döntöttem végleg a verseny mellett.

Elsődleges cél volt, hogy végigfussam, s élvezzem, másodlagos, hogy az előző évtizedben jellemző 1.50-2.00 óra közti időktől nagyon sokkal ne maradjak le.

A poént lelövöm. 2:00.16  lett az időm, s a célban olyan kimerült lettem, hogy egy 2 mm-es gumiszegélyben majdnem hasraestem. Egy jókora banán mentett meg az összeesésétől.

Ezek alapján egyik tervem sem igazán jött össze, de persze a kép azért árnyaltabb.

Azt a mai napig nem tudom eldönteni, hogy a felkészülés nem volt elegendő, vagy pedig a verseny előtti és alatt történtek a ludasak a reméltnél gyengébb teljesítményben.

Mivel utólagos kifogáskeresésében elég jó vagyok, íme egy csokor belőlük:

-          kb. egy héttel futás előtt begyulladt a torkom, a versenyre épp elmúlt , de az utolsó héten egyáltalán nem futottam

-          2 nappal verseny előtt megmásztam hátihordóval (s benne persze lányommal ) egy 1900 m-es csúcsot, oda vissza, kb. 600 m szintemelkedéssel, melynek jótékony hatását pont 2 nappal később éreztem a lábamban…

-          a futás előtti éjjel a tervezett 8 óra alvásból nem sok lett, mert a kempingben a sátorban a szakadó eső kopogását hallgattam az éjszaka jelentős részében

- pont az éjszakai özönvíz hatására, bár reggelre elállt, borzasztóan párás idő volt végig a futás alatt

-          reggel pedig nagy buzgalmamban egy minimális reggeli után indultam el , szinte üres gyomorral

-          és a plusz egy: indulásnál, átadva magam a remek hangulatnak, a 2 órás iramfutó helyett az 1.50-es mellé álltam be, s az első 4-5 km-t ebben az edzéseken egyáltalán nem tapasztalt tempóban tettem meg. Ennek megfelelően az első 7 km-hez képest a 2. 2 perccel, a 3. pedig 5 perccel lett gyengébb.

 

Hát rólam ennyit...azért persze nem vagyok letörve, végül is 17 évvel az első félmaratonom után még mindig képes vagyok lefutni a távot, ez is valami.  De a kisördög azért motoszkál bennem, hogy még idén el kellene döntenem, vajon csak rossz napot fogtam-e ki...

 

  A verseny egyébként remek hangulatú, jól szervezett, kb. 3-4000 indulóval, köztük meglepően kevés magyarral, gyönyörű helyen volt, a Wörthi-tó északi partján. A pesti rakpartfutások után felüdülés volt…mindenkinek csak ajánlani tudom.

 

Eszk

amatőr Creative Commons License 2016.08.27 0 0 172639

Szia Roger Preed, hát nem feltétlen szabálykövető a felkészülésem, valóban. 
De azért még mindig nem exponenciálissal tolom, az a maratonra készülés kiváltsága! :)
Bár most Spenóton elszomorodtam-gondolkoztam, nagyon drukkolok neki, egyben tisztelem a lelkiismeretes, átfogó és felelős edzéseiért, döntéséért.
Csak hát azért, mondja a kisördög, aki ilyen melegben tud 32 km-t futni, az bármikor teljesíthet egy őszi maratont. No, meg a 32 km az exponenciális terv utolsó eleme... :)

Előzmény: Roger Preed (172630)
macmelon Creative Commons License 2016.08.27 0 0 172638

Majd idén májusban.

 

"Ebből a viccből többet is ki lehetett volna hozni."

Előzmény: Spenót (172636)
Spenót Creative Commons License 2016.08.27 0 0 172637

A mai 32km annyira jól indult, hogy 15-nél még azon gondolkodtam, hogy a végén rádobok egy 10-est.

17-nél már kezdett meleg lenni és a pulzusom elindult az egekbe.

27km-nél értem el egy domb aljába, ahol tudtam, hogy még 5km és a fele emelkedik.

A végén már nem akartam 10km-t futni, de igazából egyet sem.

Ezzel a mai futással elkeztem a felkeszülést egy 2017-es maratonra.

Rá kellett ébredjek, hogy már 45 vagyok és nem megy szinte nulláról fél év alatt a maraton.

Alapozó üzemmódba kapcsolok.

Spenót Creative Commons License 2016.08.27 0 1 172636

Kérek engedélyt pottá zsugorodni! :)

Előzmény: macmelon (172635)
macmelon Creative Commons License 2016.08.27 0 0 172635

Mert augusztus van. :)

 

És miért pont a 8. a vicc nem értés hava? :D

 

(Oké, hogy rossz volt a vicc, az is lehet tényező. Akkor a rossz-vicc-nem-értésé, na.)

Előzmény: Spenót (172634)
Spenót Creative Commons License 2016.08.27 0 0 172634

Mert augusztus van. :)

Előzmény: macmelon (172633)
macmelon Creative Commons License 2016.08.26 0 0 172633

Ha annyira jó a Hoka, akkor miért nem futottál még egy métert se októberben?! Akkor ez csak egy sima cipő.

Előzmény: -balazs- (172632)
-balazs- Creative Commons License 2016.08.26 0 0 172632

Nehéz neheztelni amatőrre a szeptemberi nulláért. Szerintem a legjobbak se tudtak eddig sokkal többet. :-)

Én azon vagyok meglepődve, hogy ennyire túltolta az augusztust. 

Előzmény: macmelon (172631)
macmelon Creative Commons License 2016.08.26 0 0 172631

Mi ez az őszi lazsálás????4

Előzmény: amatőr (172627)
Roger Preed Creative Commons License 2016.08.26 0 0 172630

Csak nekem tűnik némileg extrém teljesítmény emelésnek az utolsó két hónap?

Előzmény: amatőr (172627)
-balazs- Creative Commons License 2016.08.26 0 0 172629

Ez fejbenfutás vagy exponenciális edzés? :-)

Előzmény: amatőr (172627)
bouquetk Creative Commons License 2016.08.26 0 0 172628

Én rendszeresen járok futva melózni, hetente 2-3 szor, a többi nap bringa. Megtehettem, hogy két szekrényt átalakítottam akasztósra, így a fél ruhatáram beköltözött a hivatalba. A pincében van egy konditerem zsetonos zuhannyal, ott tudok befutás után fürödni. Tartok benn teljes tisztálkodó szettet, papucsot. Amit hozni, vinni kell azt a bringás napokon cipelem zsákban. Futáshoz egy Lidl-s futózsákot használok, de szinte alig van benne valami, kulcs, telefon pénztárca. Már vagy két éve csinálom így, és nagyon jó. A befutás a könnyebb 8 km, ebből 6 km erdő 100 szint fel 300 le. A hazafutás elvileg ugyanez fordítva, de sokszor elkalandozom. Ősszel, télen persze lámpás.  Ehhez még hétvégén igyekszem hozzátenni egy lehetőség szerint hosszabb futást.

 

Lehetőség szerint kerüld el a nagy pakkal való futást.

Előzmény: Mr Long (172621)
amatőr Creative Commons License 2016.08.26 0 1 172627

Készülök a félmaratonra, ezért július közepétől heti 2, majd 3 alkalommal is futottam.
Igazán egyértelmű a fejlődés. :)

Az idei havi 0-15 km-ek helyett augusztusban pont 100 van eddig, leghosszabbként 12 km ment egyben, szóval szemezek a maratonnal is. :)

Talán egy HOKA még nagyobb löketet adna, hm. Abban futni sem kell?! :) 

Előzmény: Pinyo (172606)
rrroka Creative Commons License 2016.08.26 0 0 172626

szerintem egyébként nincs sem túl puha, sem túl minimalista cipő, mindegyikhez passzol egy stílus, és ha nem azt csináljuk, akkor sérülés lehet a vége. én alapvetően tudatosítani szeretném a futókban, hogy itt is van egy ideálisabb mozgásforma (mindenkinek kicsit más), és ennek megtalálása ugyanolyan fontos, vagy talán még fontosabb is, mint a jó cipő megtalálása.

egy csak elméletben létező ideális futó szerintem úgy fut, hogy minimalistában sem lenne baja, de védi a lábát támasszal és párnázottsággal   szélsőséges esetektől. :)

Előzmény: -balazs- (172625)
-balazs- Creative Commons License 2016.08.26 0 0 172625

Ez egy valós kockázat de a vita nem új és nem is a Hokával kezdődött. Vajon mennyire puha a túl puha? Miki már tíz éve is felvetette ezeket a gondolatokat ebben a topikban, az akkori cipőkkel kapcsolatban, és akkor a mezítlábas futás mellett érvelt.

 

Eredménycentrikus szemlélet szerint számomra eddig teljes siker a Hoka. 2008 óta nem tudok rendesen futni mert újból és újból begyullad az Achillesem. Idén Hokában kezdtem a visszatérést és eddig 6 hónap futás (és 1100 kilométer) van mögöttem ami értelemszerűen 8 éves csúcs.

 

A reményem az, hogy a (sok lassú) futással, a fokozatos terhelésnöveléssel meg a sok nyújtással megerősödik a lábam annyira, hogy idővel keményebb cipőre váltsak. A Bondi már eléggé tropa és a következő cipőm egy keményebb modell. De szerintem nincs olyan, hogy a Hoka már túl puha míg mondjuk a Pegasus még pont jó. 

Előzmény: rrroka (172617)
rrroka Creative Commons License 2016.08.26 0 0 172624

Én szoktam futva hazamenni, ilyenkor bent hagyom a cuccom és másnap cipelem haza dupla holmit. nem nagyon tesz jót plusz 5-6 kg-val hosszút futni, szóval ha megoldható, akkor inkább egy kis plusz logisztika, mint a nagyobb táska szerintem.

Előzmény: Mr Long (172621)
rrroka Creative Commons License 2016.08.26 0 0 172623

ja hogy ő _az_ a Balázs? akkor befogtam, megyek vissza résztávozni. :D

Előzmény: Bikk Pubi (172620)
Spenót Creative Commons License 2016.08.25 0 0 172622

Na, jó! Számít valamennyit a véleményed. :)

Köszi!!!

Most megvárom a szállítmányt és jól kiválasztom az utódot. 

Elsőre nagyon fura volt a Hoka, főleg, hogy a mezítlábas Merrellre akartam váltani, de a testem nem akarta.

Egy év múlva (amikor már jóval 80kg alatt leszek) újraértékelem a dolgot, de addig nagyon valószínű, hogy csak Hokában futok.

Előzmény: -balazs- (172616)
Mr Long Creative Commons License 2016.08.25 0 0 172621

Van itt koztetek olyan, aki futva jar melozni, bagy utana haza?

Taska kerdesem lenne. Van egy dekas futotaskam (amit itt javasoltatok anno), de kellene egy nagyobb, kb 20 literes. a multinavigator honlapjan ezt neztem http://multinavigator.hu/termek.php?id=1647 van esetleg masik javaslatotok?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!