Keresés

Részletes keresés

sneci Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163407

Mint mondtam, igyekszem egyenesen, párhuzamosan tartani. Akkor is, mikor nem futok.

Ez persze nem azt jelenti, hogy végig olyan is, gyorsabb futásnál szétmegy kicsit. De nem annyira, mint előtte.

Az viszont szomorú, hogy nem szóltál mikor Gazdagréten láttál.

 

sneci

Előzmény: krilin (163406)
krilin Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163406

Én elhiszem, hogy neked meg sokaknak rendben van a térde, csípője, gerince a változtatások ellenére, de hiszek azoknak a szakembereknek, edzőknek is akik egy-egy könyvben leírják hogy a biomechanikába belenyúlni kétélű fegyver (is) lehet.

Az is lehet, hogy a biomechanikába nyúlás nem is ezt jelenti, és teljesen tévesen próbálom védeni ezt az álláspontot.

 

Az utóbbi durván egy évben kétszer láttalak egyébként futni. Egyszer szemből, Gazdagréten lefelé jövet, egyszer meg hátulról a Siófok félmaratonon verseny tempóban.

A lábfejed kifelé állt futás közben mindkét alkalommal.

Szerintem ezek olyan velünk született, ránk jellemző vonások, adottságok, amiket teljesen levetkőzni úgysem lehet, és nem is kell. Mielőtt kijavítasz, tudom, hogy ezt egy szóval nem mondtad, csak hogy törekszel a korrekciójára.

Előzmény: sneci (163400)
Spenót Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163405

Ja, és a biztonsági őr is segített a cipőválasztásban. Legalább annyira értett hozzá, mint az eladó. Tök jól kitalálták nekem, hogy mit vegyek. Meg is lepődtem, hogy így értenek hozzá. (egy biztonsági őrnél ez még ok, de hogy egy szakáruház eladója ért a dolgához, azért az meglepő volt...)

Előzmény: Spenót (163401)
tajhamer Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163404

Szerintem a napszag. :)

Előzmény: macmelon (163403)
macmelon Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163403

Mi a különbség az esti meg a reggeli futócipő között?

 

Gondolom a napszak.

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (163394)
Spenót Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163402

Igen, mindenkinek más jön be és a máshol fájás is működik. Amikor elkezdtem lábfejet egyenesen tartva futni, akkor leginkább izomfájásom volt itt-ott. Aztán megszoktam, de folyton oda kell figyeljek, mert alapvetően csámpás vagyok séta közben nagyon látszik. Régebben 10-ből úgy 1-2 futólépésnél reccsent egy aprót a térdem. Ha egyenesen tartom, akkor ez nem jelentkezik. Főleg túlsúly esetén kell erre odafigyelni és nekem abból még van bőven...

Előzmény: krilin (163397)
Spenót Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163401

Én most a Decathlonban vettem futócipőt. Eredetileg a legutolsó cipőmbe akartam a túlsúlyom miatt egy zselés vagy valamilyen tökjó talpbetétet venni, ami tompít.

Az eladó azt mondta, hogy az efféle csillapítás visszaüthet, mert esetleg ellene dolgozik a cipőbe beépített technikának és nemvárt hatásai lehetnek. Tök igaza van, ha belegondolok. Hagytam is rábeszélni magamat egy olyan cipőre, amivel egyelőre teljesen elégedett vagyok (Mizuno Wave Fortis 4 nevet kapott a keresztségben, asszem)

Előzmény: Elm (163393)
sneci Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163400

A térdműtétem után a gyógytornán mikor meglátta a gyógytornász, hogyan tartom a lábfejem (milyen csámpásan), rosszul lett. Na akkor kezdtem odafigyelni és megtanulni lehetőleg egyenesen, párhuzamosan tartani a lábfejemet. Nincs is semmi probléma a térdemmel.

 

sneci

Előzmény: krilin (163397)
krilin Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163399

Köszi, igyekszem! :)

Előzmény: Lassú Nyíl (163388)
Roger Preed Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163398

Magyar ultrafutó sikerek:

Magyar nő nyerte Európa leghosszabb, 282 kilométeres ultramaratonját

Lubics Szilvia 40 órát futott. A férfiaknál Szőnyi Ferenc lett a második az UltraMilano–San Remón. Tovább »

forrás: sportgeza.hu

krilin Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163397

Spenót

 

Igen, ettől még másnál működhet, hogy nálam nem jött be, ezt mindig elfelejtem a végére írni :)

 

Csak valahol olvastam, hogy a biomechanikába belenyúlni kétélű fegyver, mert lehet, hogy az adott helyen megszűnik a probléma, de egy másik helyen gondot okozhat a megváltozott mozgás. Csak erre akartam célozni a saját példámmal.

Előzmény: Spenót (163387)
viktor a takarító Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163396

Az esti futócipő éjjellátó :-D

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (163394)
lacciko Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163395

Igazatok van, lemaradt a lényeg. Vegyesen használnám terepen, de inkább aszfalton. Kezdő futó lennék, vagyis hobbiból, túlsúlyos nem vagyok, és sportoltam 8 évig (foci, bicikli). Mindkét térdemmel volt már bajom, szalagszakadás, porcleválás, ezért is tettem fel ide a kérdést. Utána olvasgattam, hogy milyet lenne érdemes venni (spuri futóboltos cikkből talán), de ilyesmi szakértelemmel, ahogy benne leírták, meg ahogy ti is leírtátok Debrecenben nem találkozom (legalábbis nem tudok olyan boltot, ahol tudnak segíteni, hogy mi a testhezillő). Próbálgattam tegnap a Hervisben, Deichmannban és találtam még két nike-t. Az egyik a nike reax run 8, a másikat nem tudom. Elsősorban a kérdésem egyébként a strapabíróságra irányult, amik közül érdemes lenne válogatni.

Köszönöm az eddigi segítségeteket!:)

Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163394

Mi a különbség az esti meg a reggeli futócipő között?

Előzmény: Elm (163393)
Elm Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163393

Nem tudnánk. Nem azért mert köcsög vagyok, csak mindenkinek más a lába, máshogy lép, más a tartása, más a ... mindene. Ráadásul a felhasználás se mindegy, este vagy reggel futsz, terepen vagy aszfalton, milyen tempóval, van-e túlsúlyod, milyen a biomechanikád, a futóstílusod, etc, etc...

Nincs két embernek ugyanúgy passzoló cipő. Ahogy például biciklinél nincs "ajánlható" nyereg, nemcsak a felhasználás és cél különbözősége, hanem az anatómia okán sem igen.

 

Cipőt csak próbával vegyél, olyan próbával, ahol tudsz benne szaladgálni, esetleg még hozzáértő tanácsokat is kaphatsz. Főleg elsőre. Én azt mondanám, inkább a kifejezetten futáshoz kitalált gyártók és azok modelljei között keresgélj : Asics, Nike, Adidas, Saucony így hirtelen. Aztán persze van még egy rakás márka. Ezért is jó futós szakboltba menni, ahol szélesebb a választék : Spuri futóbolt, vagy valamelyik Nyúlcipőbolt. Itt is vannak akciók, kifutó modellek, 20 alatt simán találsz cipőt kezdésnek. Meg tanácsot is, futáshoz értő eladóktól. Például gyakran egész más méret kell, mint az utcai cipőd mérete, de ezt kevesen tudják elsőre.

Ha már az első megvan, és tudod mit akarsz, már lehet Hervisben vagy efféle boltban, esetleg a netről cipőt beszerezni következőnek, de elsőre ne.

Előzmény: lacciko (163389)
Spenót Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163392

Ezen a leányzó fekvését és egyéni adottságát összefüggésébén vizsgáló témakörön most elméláztam kicsit és az jött ki, hogy teljesen igazad van a cipőválasztással kapcsolatban! ;-) 

Előzmény: Lassú Nyíl (163390)
Spenót Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163391

Természetesen az okoskodást itt idézőjelesen értettem, csak lemaradt...

Előzmény: Spenót (163387)
Lassú Nyíl Creative Commons License 2014.04.01 0 0 163390

Az ilyen típusú kérdésekre akkor lehet érdemben válaszolni, ha ír a tervezett igénybevételről, és az egyéni adottságokról is. Hasonlóan jó kérdés: most kezdenék el futni, milyen edzéstervet ajánlanátok illen és illen célhoz... de úgy kell kikönyörögni az infókat az egyéni adottságairól... pedig azok alapvetően határozzák meg egy leányzó fekvését is :-)

Előzmény: lacciko (163389)
lacciko Creative Commons License 2014.03.31 0 0 163389

Sziasztok! Futócipőt tudnátok ajánlani kb.20ezres kategóriáig? Skechers go runt néztem, könnyű, kényelmes, de olyan rugalmas az anyaga, hogy félek nem bírná tovább pár hónapnál.

Lassú Nyíl Creative Commons License 2014.03.31 0 0 163388

Pöpecz, csak úgy tovább (ahogy eddig is: utánanézve, felmérve, megtervezve, felkészülve, örülve :-)

Előzmény: krilin (163363)
Spenót Creative Commons License 2014.03.31 0 0 163387

Nekem asszem Béres doki mondta anno, hogy a térd úgy van kitalálva, hogy károsodás nélkül elvileg a haladási irányra merőleges tengely szerint szeret hajlani. Aki csámpázik, ezt a tengelyt téríti el. Persze lehet, hogy csak okoskodott vagy én emléxem rosszul, mert éppen egy fecskendőnyi nemtommit nyomott a talpi bőnye gyulladásomba. /Senki ne próbálja ki otthon a talpi bőnye gyulladást! Én is kibírtam a kezelést különösebb röhögés nélkül./

Szóval én elhittem ezt a tengely dolgot és nálam működik is, bár mindenki különböző, csak én vagyok egyforma...

Előzmény: krilin (163383)
krilin Creative Commons License 2014.03.31 0 0 163386

Köszi!

A neheze szerintem még csak most jön:)

Előzmény: Pinyo (163385)
Pinyo Creative Commons License 2014.03.31 0 0 163385

krilin, gratula a megtett úthoz és a türelemhez, ez már abszolút módon is nagyon szép tempó.

 

Nálam maradt a heti két futás, 130 km lesz a márciusi mennyiség.

Viszont bringa plusz futás esetében már 43 óra fölött járok, ami szinte csak nyáron szokott összejönni.

 

A két futáson két "felmérőt" futottam a héten, Margit-szigetkör 150 illetve 160-as pulzussal. (4:45/km 4:29/km tempók jöttek ki).

Az utóbbi nálam kicsivel a maraton intenzitás alatt van, szép kerek számok, referenciának jók.

Mivel nem túl intenzívek, bármikor ismételhetők felmérő gyanánt. Hát így állok most.

 

Amúgy a május 11-i Terep 50-re készülök.

 

 

 

 

Előzmény: krilin (163367)
Pinyo Creative Commons License 2014.03.31 0 0 163384

Ha egyenletes az iram, akkor megfelelő simítással (pl. 10 másodperces mozgóátlag) szerintem egész stabil értékeket lehet látni.

 

A Strava Androidos futó alkalmazása pl. ilyen, nem ugrál a pillanatnyi sebesség (tempó), mert nem csak az aktuális mérésből dolgozik.

Cserébe egy iramváltást nem követ le másodperceken belül. De nem is erre való.

 

Az utólagos adatfeldolgozás miatt pedig gondolom szabadabb a játéktér, tehát pl. 10-30 mp alatt megtett távolságból számolnak vissza tempót.

 

A sebességmérős beszélgetésre emlékszem.

Az derült ki, hogy a pillanatnyi sebességet a gps chip adja, érdekes módon ez nem két mérési pont közötti pozíció különbség alapján számol, hanem műholdak doppler eltolódásából.

Előzmény: krilin (163382)
krilin Creative Commons License 2014.03.31 0 0 163383

Nekem ettől érdekes módon pont megfájdult a térdem.

 

Ugyan az indíték nálam más volt. Én azért egyenesítettem tudatosan a kifelé álló lábfejemen, mert az volt az elméletem, hogy akkor kevésbé fog a bokám pronálni.

Tehát a térdemmel nem volt semmi gond.

 

De ettől, hogy picit befelé csavartam a lábfejem a sípcsontomon keresztül a térdem is jobban befelé mozgott futás közben (legalábbis felülnézetből így tűnt), és jól megfájdult.

Előzmény: Spenót (163381)
krilin Creative Commons License 2014.03.31 0 0 163382

Engem tökre nem érdekelne, hogy a pillanatnyi sebességet nem számolja jól, mert be sincs állítva az óra képernyőjén, de mivel feltételezem ezekből számolja az átlagsebességet is, ami emiatt szintén nem pontos, na ez már tud zavarni néha :)

 

Egy jól kalibrált footpod jobb vajon?

 

Nekem a régi Poláromhoz volt S1-es footpod-om, de képtelen voltam jól bekalibrálni.

A használatiban benne volt, hogy a kalibrálás végén, amikor megállsz a pontosan kimért táv megtétele után, várj egy kicsit. Mivel a szenzorból kicsit késve érkeznek az adatok, nem szabad egyből leállítani a kalibrálást, amikor megálltál, mert akkor nem a valós lépésszámot fogja figyelembe venni.

Na eddig ez mind ok, de soha nem hagyta abba, és bár egyre hosszabb időközönként de mindig jött egy új adat, egy-egy plusz méter, miközben akár már percek óta álltam.

 

Ezek a felejthetetlen élmények vezettek akkor a GPS-es órák felé.

Persze most meg ezzel vannak kitörölhetetlen emlékek, de ez van :)

Előzmény: Elm (163378)
Spenót Creative Commons License 2014.03.31 0 0 163381

Figyelsz arra, hogy egyenesen álljon a lábfejed földet éréskor? Nekem erre kell nagyon figyelnem, mert kifelé fordul a lábfejem, ha nem figyelek oda és ez pont a térdnek nem tesz jót. Fuss bele egy kisebb pocsolyába és úgy nézd meg. Én föntről nem mindig veszem észre. Nézegetem néha a nyomaimat a porban, mint Csingacsguk... /mindig meg tudom állapítani, hogy merről jöttem pl. :)/

Előzmény: Nordschleife (163377)
Spenót Creative Commons License 2014.03.31 0 0 163380

Közben utánaolvastam kicsit. Azt írják netszerte, hogy 0.5-1 mph a hibahatár jó vétel esetén. Ez mondjuk egy autó sebességénél szinte elhanyagolható, de futásnál akár +/- 10% is lehet. Ráadásul a magasságot adó paraméter egyes állítások szerint ennél pontatlanabb, úgyhogy hegymenetben még csalókább a dolog.

Nekem mondjuk bőven belefér egy ekkora pontatlanság, de megértem, ha van, akinek nem. 

 

Én marhára élvezem, hogy meg tudom nézni, utólag, hogy merre futkostam és hogy mennyire nem csak a domborzattól függ a lassúságom, pedig azt hittem, hogy leginkább emelkedőn lassulok be. Kiderült, hogy igény szerint bármikor lassulok. :) Akkor szoktam síkon direkt gyorsítani, ha lemegy a pulzusom úgy 135-140 alá, de ez futásonként csak 1-2 alkalom. Majd ha edzettebb leszek, akkor biztosan jobban idomul az aktuális  sebességem a domborzathoz.

 

Ma éjszaka térdfájásra ébredtem. Remélem, csak rossz álom volt. Rohadtul nem szeretném most felfüggeszteni a futást. F1 előtt már 55 percet futottam hegyen-völgyön. De jóóó volt. :) (a térdemnek akkor semmi baja nem volt)

Előzmény: Roger Preed (163376)
krilin Creative Commons License 2014.03.31 0 0 163379

Rendszeresen még csak 2 éve futok.

Előtte úgy voltam vele mint te tavaly, hogy jött a tél vagy a nyár, vagy egy szabadság ami kizökkentett, és akár hónapokra is teljesen leálltam a futással vagy kerékpárral, vagy amit éppen az adott időszakban űztem.

 

A térded könnyen lehet, hogy a 'runners knee' szindrómától fáj. Nekem is szokott lenni. Egy idült gyulladás. Ha rákeresel a szóra csupa olyanokat találsz majd, hogy fokozatosság, pihentetés, szóval még ha nem is ez van, akkor is hasznos lehet a téma :)

 

Kurkumáról nincs információm.

Előzmény: Nordschleife (163377)
Elm Creative Commons License 2014.03.31 0 0 163378

A pillanatnyi sebesseg meresere miert nem alkalmas a GPS temakor nagyon alaposan ki lett vesezve valamelyik forumon, egesz fura algoritmussal es technikaval szamolja azt a GPS. Talan itt, talan a kerekparos topikban, talan a terepfutosban volt par honapja.

Előzmény: Roger Preed (163376)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!