Keresés

Részletes keresés

Áhim Szűcs Creative Commons License 2017.12.10 0 0 53550

sziasztok  érdeklődni szeretnék ki milyen vizkezelőt használ,és hogyan valaki tud róla információt adni?

Előzmény: Macsó11 (53521)
Mancsó11 Creative Commons License 2017.12.07 0 0 53549

Sziasztok! Óriási gondban vagyok. Valami kórság miatt a halaim 90%elpusztult a hét folyamán. Viszont volt amit nem is vettem észre azonnal, szerintem ez is nagy szerepet játszott a folyamatban. Elhatároztam, hogy az egész tankot szőröstűl bőrüstől kifertőtlenítem. (Mivel tegyem ezt? Mi a legjobb erre?)

Viszont van egy Tetra Ex600 plusz külső szűrőn. Ajánlott e a szűrőanyagokat lefertőtleníteni és ha igen mivel?

Vagy jobban járok ha új szűrőanyagokat veszek bele? És ha igen milyet vegyek?

 

nagyon örülnék ha segítenének, mert teljesen tanàcstalan vagyok mi lenne a legjobb megoldás. 

Köszi

Endrész Zsolt Creative Commons License 2017.11.24 0 0 53548

Sziasztok!  egy kèrdèsem lenne   Kubai kékrákot (Procambarus alleni) lehetne tartani valamilyen csigàval? 

troppauer Creative Commons License 2017.11.17 0 0 53547

(flakon)

troppauer Creative Commons License 2017.11.17 0 0 53546

Az én ajzattisztítóm egy kb. 1.5 centi átmérőjű gumicső, amin egy kis kólásplakon van tölcsér gyanánt. 10 éve megbízható:) A tetramin lemezes tápokat nálam tolják a mollyk (meg mindenki), ahogy befér.

Előzmény: Mancsó11 (53544)
Böszőke Creative Commons License 2017.11.17 0 0 53545

Kényelmesen belefér, 

   (nekem van benne egy 1-s is a másik sarokban,hol egyik működik,hol a másik :)

Előzmény: fanthomas1 (53543)
Mancsó11 Creative Commons License 2017.11.15 0 0 53544

ki milyen ajzattisztítót ajánl? Olyan sok féle van az 1500 forintostól a 17ezresig és nem tudom h az olcsó húsnak híg a leve alapelv érvényes, vagy a nevet meg kell fizetni és tökmindegyet. Kérlek segítsetek.

Illetve másik kérdés, hogy baj e, ha a halaim (Mollyk, Ancik, macrachanták) csak tabletta formájú eleséget kapnak(Biotop-tablettás díszhaltáp illetve Biotop-spirulina tabletta), mert a lemezes kaja nem fogy, megkóstólják, de ki is köpik.

köszönöm

fanthomas1 Creative Commons License 2017.11.08 0 0 53543

Sziasztok!

 

Belefér egy 54 literes akváriumba az Aquael FAN 2-es szűrő?

Akinek van erről tapasztalata írja meg. A válaszokat előre is köszönöm! 

Amanita muscaria Creative Commons License 2017.11.07 0 0 53542

Nem akartam ezzel is húzni az időt, meg gondoltam túlélik... Tévedtem.

Előzmény: boxer-gs (53541)
boxer-gs Creative Commons License 2017.11.07 0 0 53541

Miért nem fogtad ki a halakat a költöztetés idejére? :o

Előzmény: Amanita muscaria (53540)
Amanita muscaria Creative Commons License 2017.11.07 0 0 53540

Sziasztok!

Hétvégén sikerült átköltöztetnem.

Vízet 10%-ig lenegedve, a garnik túléltékis, de a halak nem. (10 db neon)

 

kisfaludy1 Creative Commons License 2017.11.04 0 0 53539

1. Nálam 12 mm es bútorlapból van a bútor, gyári Juwel 240 L. 

Négy lap keresztben áll egy meg hosszában hátul de csak középen a két belső keresztlapig ér. 

Elöl két ajtó meg egy polc, amit kicsit lejjebb fúrtam, mert oda raktam be a 20 L-es nanót.

2. Az Eheim elég drága, vannak azért olcsóbb megoldások.

A használt piacon körülnézel kb 15-20 ezerből már kapsz vödrös külső szűrőt ami egy 200 L-eres akvát

ellát. Én egy JBL 900-at vettem 15 ért töltetekkel együtt a nyáron, tökéletesen működik.

 

3. Levegőztető nem fontos ha nem akarsz nagy szörnyhalakat. A szűrő esőztetőét úgy kell beállítani, hogy

kicsit fodrozza a vízfelszínt, ez már ad annyi O2 beoldást, hogy elég, főleg ha növények is vannak.

(Nyilván egy csupa szikla akváriumnál ami tele van zsúfolva óriás márványsügérekkel, oda nem elég.)

 

4. A Cryptok nálam jól elvannak, 2 havonta kapnak egy kis Aquaplant tablettát és hetente 10-15 mm TF micró tápot (240 L akkva). De ez is inkább a többi növény miatt, szerintem ezek enélkül is meglennének.

Előzmény: Kapimester (53537)
joskabacsi Creative Commons License 2017.11.04 0 0 53538

Szia!

 

2. kb 20 000-ből tökéletes oldalpolcos szűrőt tudsz építeni biológiai töltettel.

(egy jó vízpumpa kb. 8000 //pl. : https://www.greenaqua.hu/hu/eheim-vizpumpa-compacton-600.html// egy mondjuk 10-15 liter körüli medence , szűrőanyag, szivacs)

 

3. Plusz oxigént bejuttatni szerintem felesleges.

 

4. Anubias, cryptocorine, bucephalandra.

 

üdv

 

 

Előzmény: Kapimester (53537)
Kapimester Creative Commons License 2017.11.03 0 0 53537

Sziasztok!

 

Újrakezdő akvarista lennék. Régen volt egy 100l-es akváriumom (Guppy, Molly, Xipho, Neon, stb), nagyon szerettem. Akkor egy EHEIM Liberty 130 végezte a 100l-es akvárium szűrését. Nem tudok semmi rosszat mondani róla. Volt, hogy 3 évig nem kellett szétszedni az akváriumot, csak a kötelező vízcserék, aljzat "porszívózások" lettek elvégezve. Az életem sajna megváltozott, így az elmúlt sok évben nem volt akváriumom. Most viszont ismét elkezdeném megint, de a körülmények változtak, így tanácsokat kérnék. Adott egy üres kb. 200l-es akvárium. 80x40x60cm (hxszxm). Ugyanúgy Guppy, Molly Neon és társaik lennének a lakói.

1.        Egyedi bútorlapból készült bútorra tenném, de nem tudom mekkora alátámasztás kellene. Az akvárium alatti rész 90cm magasságú polcrendszer lenne, mondjuk az akvárium alatti vízszintes tartó lap (a polc teteje) dupla lapból készülne. Már, ha ez szükséges, valamint az akvárium alatt három függőleges oldallal tervezek, amik a függőleges terhelést kapnák. Persze a polcrendszer szélesebb lesz (kb 190cm), de ez lesz a 80cm szélességű akvárium alatt. Mélység kb 42cm, mind az akvárium, mind a polcnál is. 

2.          Az akvárium szűrésre külsű szűrőt szeretnék, de a greenaqua ajánlás teljesen elbizonytalanított. Régen egy egyszerű EHEIM Liberty 130 látta el a feladatot nálam egy 100l-esben, itt meg azt olvasom, hogy 40-50 ezer felett kellene szűrőt vennem. Ezt sokallom, max az Eheim 2424 eXperience 250 (kb 35.000Ft) férn bele a költségvetésbe, de mondjuk az ára ennek is sok, a greenaqua szerint meg ez is max 100l-ig ajánlott. Több pénzem nincs rá, inkább ebből is faragnék, ha lehetne. Vagy más típust, de azokat nem ismerem. Legyen tartós, szerelhető, javítható, egyszerűen kezelhető, és legfőképp csendes. 

3.          Az akvárium levegőztetése. Ez mondjuk talán nem a legdrágább dolog, de fontos lenne mekkora levegőztető, és mennyi porlasztó kellene. 

4.           Milyen növényeket ajánlanátok, amik szépek, és tartósak. Semmi CO2 kütyüt nem akarok bele tenni. Egyszerű és szép akváriumot akarok. Semmi extra.

 

Előre is köszönöm a segítséget:

unartis: Creative Commons License 2017.10.31 0 0 53536

Nálunk sajnos nem lehet élő haleleséget kapni, valamilyen EU rendeletről beszélt a hal boltos, sórák petét még kereskedelemben nem láttam, de ennek utána fogok nézni.

Előzmény: kisfaludy1 (53535)
kisfaludy1 Creative Commons License 2017.10.30 0 0 53535

Nálunk Pécsett lehet kapni élő kaját, tubifexet ma vettem.

A kis halaknak meg lehet keltetni sórákot ha nagyon finnyásak a szárazra.

 

Egyébként az akvakertészek is a dús növényi növekedéssel "etetik fel" a vízből

a tápanyagokat, így az algáknak nem marad, ezért nincs vele gondjuk.

Nálad is valószínű ezért nem jöttek elő. Tehát nem a sok növény a megoldás kulcsa, hanem a 

növényi növekedés.

 

Számos algafaj létezik, nem mindegyik igényli a napsütést, van amelyik kimondottan

a kevés fényerőnél jön elő Pl a barna alga. Ezért nehéz velük a küzdelem, mert szinte mindig van

olyan vízparaméter amit valamelyik fajuk kedvel.

Előzmény: unartis: (53531)
kisfaludy1 Creative Commons License 2017.10.30 0 0 53534

Szerintem ezek a Cryptók bírják. Nem növekszik túl gyorsan, de szépek. Kosárkába ne hagyd.

https://www.greenaqua.hu/hu/cryptocoryne-wendtii-green.html

Max nyomkodsz a talajba a gyökeréhez néhány Aquaplant tablettát.

A zacskós barnát, makró táp van benne.

http://shop.tropicalfish.hu/edesvizi-akvarisztika/novenyapolas/aqua-line-novenyapolo-szerek/aqua-line-aquaplant-tabanyag-tabletta-10db

Vigyázz mert létezik Aquaplant+Co is, az egy pezsgőtabletta és nem jó semmire.

Előzmény: pannika77 (53533)
pannika77 Creative Commons License 2017.10.30 0 0 53533

Sziasztok!Van egy 20 literes akváriuma a fiamnak 5 kisebb hallal..Kőre rögzített anubias nana van neki.Közepes méretű(3-5 mm) kavicsaljzat van és ebbe szeretne növényt ültetni.Van olyan aminek nem fontos a táptalaj?Esetleg a kosárkákkal együtt belehet tenni az akváriumba?Kőre rögzített anubias nana van neki.

unartis: Creative Commons License 2017.10.30 0 0 53532

Ezt mostanság én is tapasztalom, lehet, hogy a víz minősége sem a legjobb, a legutóbbi páncélosharcsa populáció romlásába a csapvíz is bele játszott, pedig néhány napos átszellőztetés után került az akváriumba, korábban(igaz, másik lakóhelyen), a csapból kifolyó vízzel is  fel lehetett tölteni , mindennemű gond nélkül. A halak is finnyásabbak lettek, amit valóban a beltenyészet, az eleség minősége is befolyásol. Darakorról én is csak a régi könyvben olvastam.

Előzmény: kisfaludy1 (53530)
unartis: Creative Commons License 2017.10.30 0 0 53531

boxer-gs, kisfaludy1!

 

Köszönöm mindkettőtöknek a gyors választ! :)

 

A víz nálunk is kristály tiszta,  mivel 3 hal van jelenleg benne, így nem csoda, a napokban meglepetten vettem észre, hogy tavaly a Balatonból a homoktalajba betelepített tubifexek megvannak, azok elviekben a kristály tiszta vizet preferálják(a növény tápsó tabletták elég tápod adtak volna nekik), már az is eszembe ötlött, hogy szaporítani kellene élő kajának, de azt, hogy hogy fogjak hozzá már gondolatba ejt, majd utána nézek.

Még a 2000-es évek elején működött az aksim(1986-tól), ami érdekes , hogy természetes fényt kaptak(téli időszakban napfényt is) egy déli fekvésű szobában, tele növényekkel kb 4 -5 méterre  a (három szárnyas) ablaktól, alga nem vetette meg a lábát, óriás valiznéria és vizikehely félék nőttek benne, sikerült azt a fényt megkapják ami a növényeknek elég volt, de az algáknak már nem, a páncélos harcsák állandó talaj mozgatását a növények nagyon szerették, sűrű 'dzsungel' lett belőlük. Korábban a szoba más pontjain soha nem volt ilyen szép növényes akváriumom, az algák növekedése is elharapózott. A mostani helyen kénytelen vagyok természetes fény híján folyamatosan, mesterségesen világítani a növényekre, de úgy tűnik ez is működik. A növényeknek jót tett a halak jelen léte is.

Előzmény: kisfaludy1 (53529)
kisfaludy1 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 53530

Ami még tapasztalat a halakkal kapcsolatban, hogy mintha az

ellenálló képességük romlott volna gyerekkorom óta.

Talán a sok beltenyészet és túltenyésztés miatt, de

régen beküldtük a csapvízbe és vígan elvoltak évekig, nem volt ennyi nyavalya.

Még szinte darakórral sem találkoztam, nagyon erős volt az immunrendszerük.

 

Előzmény: kisfaludy1 (53529)
kisfaludy1 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 53529

Nálam egy gyári vödrös JBL 900 Cristalprofi  külsőszűrő működik. (használtan 15 e. Ft ért már elérhető)

Szűrőkről érdemes tudni, hogy mechanikai és biológiai szűrést is végeznek különböző arányban.

(vannak még kémiai, pl aktívszenes stb. szűrések de arról most nem beszélnék)

A belső szivacsos szűrők inkább csak mechanikai szűrést végeznek.

A biológiai szűrésen azt értjük, hogy a szűrőanyagokon megtelepednek baktérium törzsek, pl 

nitrifikáló baktériumok, amik a halak által kibocsájtott szennyezéseket átalakítják a 

halakra kevésbé mérgező anyagokká. Tehát az ammóniából lesznek nitritek majd nitrátok, amiket

a növények már tápanyagként feltudnak venni. Az ammóniát sajnos csak az algafélék

tudják jól hasznosítani, így ha felgyülemlik a vízbe nemcsak a halak pusztulna, de a tetejébe

jön az algabumm ! 

Ezeknek a vödrös szűrőknek a lényege, hogy a baktériumoknak elegendő felületet és vízáramlást biztosítsanak.

Ezért nem csak szivacsos szűrőanyag van bennük hanem pl siporax, kerámiacsövecskék stb. 

Ezek porózusos szerkezetű csövek amibe a baktériumok megtudnak telepedni, nagyságrendekkel nagyobb

mennyiségben mint a szivacsokon. Mert a szivacsokon is megtelepednek, sőt az aljzatban is csak

a tavakhoz képest túlnépesített akváriumunknak ez nem elegendő.

E mellé még javasolják a heti 30 % os vízcseréket, de szerintem ez inkább a kezdők bakiainak 

biztosítása miatt van. Én átálltam a 2 hetire, de ha rendben van a körforgás lehet ezt még nyújtani.

 

Régi halas könyvek nekem is vannak, gyerekkoromban is volt akváriumom.

Sajnos az ammónia körforgásról abban az időben még nem sokat tudtak. 

Viszont akkor is működtek akváriumok vízcserék nélkül is. Jórészt az aljzat és a növények segítségével

etették fel a nem kívánt ammóniát. Most is van ilyen irányzat akik természetes módon próbálják

a körforgást fenntartani, ha beállt működhet a dolog, de egy halakkal túltelepített akvában semmiképp.

 

Én ezért választottam külső és belső szűrést egyszerre, így túl vagyok biztosítva, nehezebben

borul meg az egyensúly és kristálytiszta vizem van. (az sem utolsó ha szeretnénk a halakban gyönyörködni)

 

Vannak akvárium alatti szűrőakváriumok is, de ezeket inkább a nagy 1000 L feletti akváknál alkalmazzák, oda már nem elég

a kis vödrös szűrők teljesítménye.

 

Ez a JBL 900 ami nekem van óránként 900 L vizet tud átszűrni. Általában az akvárium Literének 4-5 szeresét

szokták javasolni, de minél több, annál jobb. Túlszűrt akvárium nincs ! Az enyém 240 L-es minusz a háttér, aljzat, kb 180L

a nettó víztömeg. A belső szűrőm 700 L-t tud (Aquael Fan Filter 3 +), így a kettő együtt szépen végzi a dolgát.

 

 

Előzmény: unartis: (53526)
boxer-gs Creative Commons License 2017.10.29 0 0 53528

A szűrőakváriumban szűrőanyagok vannak, melyeken keresztül áramoltatják az akvárium vizét, miközben az jelentősen megtisztul, majd visszakerül az akváriumba. Az áramoltatást egy szivattyú végzi. Röviden ennyi.

Előzmény: unartis: (53527)
unartis: Creative Commons License 2017.10.29 0 0 53527

Természetesen a szűrős, külső akváriumra gondolok, erre vonatkozik a kérdésem!

Előzmény: unartis: (53526)
unartis: Creative Commons License 2017.10.29 0 0 53526

Na ez az a rész ami engem is érdekel :), hogy milyen cucc az ami szükséges, meg mi az ami totál felesleges, a lentebb említett Horn-Zsilinszky könyv, már totál elavul ebből a szempontból. Azt tapasztalom, hogy ha a szűrő nem úgy működik akkor a növények alatt összegyűlök a nem kívánt üledék.

 

Nekem ez a külső  szűrő is új dolog(most ne kövezzél meg érte), néhány éve, hogy újra indult az akvárium, foltos páncélos harcsák kerültek bele, azokat korábban is tartottam,  akkor volt olyan hogy 100-nál több ikra tapadt az akvárium üvegfalára, majd ivadék úszott tova. De akkor még lehetett élő kaját venni  a kis kedvenceknek, a nagyobbjaim imádták azt, amit mostanság nem lehet kapni, mert az EU tiltja az élő eleség etetését :(, most meg a műeleséggel hamar kihalt a kis csapatom(ami 3-4 halból állt), hosszú távon száraz kajával nagyon nehéz jó kondícióban tartani őket(lehet, hogy rossz kaját adtam nekik). Kis belső szűrő elég jó hatásfokkal tisztán tartotta a vizet. Időnként leszívtam az anyagot az akvárium aljából, így nem nagyon volt gond.

Az utóbbi (kb 1 évben) növényes akvárium volt, halak nélkül, nem nagyon szembesültem az üledékkel. De most, hogy vannak újra halak, ismét előjött ez a gond, oda kell figyeljek rá jobban.

 

Illetve új megoldásokat keresek, így látom, hogy többen írtak erről a külső szűrőről, amit Te is említettél, röviden le tudnád írni a működési elvét.

 

Ami leesett ebből, hogy van egy másik aksi amibe átszívja egy csövön keresztül a 'koszos', üledékes vizet a szűrő, és a helyébe másikat is nyom ami már tisztított.

 

Ez az akvárium csak vizet tartalmaz, vagy növények is vannak benne(biológiai rá segítés)?

Előzmény: kisfaludy1 (53523)
unartis: Creative Commons License 2017.10.29 0 0 53525

Köszönöm a gyors és korrekt választ! Nagyon tetszik amit itt össze hoztál, nagyon látványos lett!

Előzmény: kisfaludy1 (53522)
unartis: Creative Commons License 2017.10.28 0 0 53524

Horn Péter - Zsilinszky Sándor: Akvarisztika

 

Régi, de jó könyv a halak tartásáról, a technikai rész az már elavult,de a többi hasznos infó.

Előzmény: Macsó11 (53521)
kisfaludy1 Creative Commons License 2017.10.28 0 0 53523

Szerintem nézd végig B Joci Akvarisztika kezdőknek videóit.

https://www.youtube.com/watch?v=S2zN_N4GXyc&list=PLIh6yiQU60DiZUkLTkO5IWSgXDIxVYJWg

 

Ő növényes akva vonalon mozog, de ha megfogadod a tanácsait a halas akvárium

is szépen fog működni. Kezdetnek érdemes az élővilágot is úgy összeválogatni,

hogy ne legyen túl igényes így nagyobb hibázási határok között mozogsz. Nem borul meg olyan könnyen az

akvárium egyensúlya és nem veszi el a kedved az egésztől. (pl olyan növények amik nem igényelnek táptalajt,

könnyen tarthatók, olyan halak amik szintén szélsőségesebb vízparaméterek között tarthatók.)

A boltokkal is érdemes vigyázni, nem mindegyik eladó ért hozzá és megvetetnek az emberrel 

fölösleges haszontalan dolgokat is. A gépészeten viszont nem érdemes spórolni, főleg a szűrésen

így később nem lesz szenvedés.

 

Ez meg egy nagyon jó kis Facebook közösség, itt bátran kérdezhetsz, segítenek.

https://www.facebook.com/groups/LowTechAkvakertesz/

 

Azt javaslom járd körbe a témát alaposan mielőtt beleugrasz és tele vásárolod magad

használhatatlan dolgokkal. Gondolok itt pl a szűrőrendszerekre, van ami nagyon jó és

olyan is van használhatatlan, vagy nagyon gyenge hatásfokkal dolgozik.

Előzmény: Macsó11 (53521)
kisfaludy1 Creative Commons License 2017.10.28 0 0 53522

A nikecellből és a csemperagasztóból nem oldódik ki a halakra káros anyag.

A festékekkel már vigyázni kell, én ezt a művészellátóban kapható akrilfestékkel festettem.

Nincs vele gond, Aug. eleje óta megy az akvárium.

Nekem is van bal hátul egy szűrőkamra ahol a belső szűrő, külső szűrő beszívócsöve és a vízmelegítő van.

A belsőszűrő kivezetőcsöve átfúrja a háteret és a kiúszótérbe tolja a vizet.  Az esőztető a jobb felső sarokban van, jó az áramlás is, nem kell mulmot takarítani egyáltalán.

A bal alsó sarokban van egy barlang hátul egy kivehető ráccsal ahol megy a beszívás a szűrőkamrába. Ha minimális mulm van is az ide bevándorol és a nagyját lerakja alul amit kb 3 hónap után most szívtam le először. Ott bent nincs aljzat csak az üveg.

Ha születik kishal és szerencsés azt is beviszi az áramlat és a szűrőkamrába felúszik, így a tetején ki tudom 

halászni, majd megy az akva alatt lévő kis nano óvodába. :-) A felnőtt halak nem tudnak a rácson átjutni.

 

 

Előzmény: unartis: (53520)
Macsó11 Creative Commons License 2017.10.28 0 0 53521

Sziasztok! Kezdő akvárium tartó leszek napokon belül. Ötletem sincs hogyan kezdjek neki. Tudtok írni nekem oldalakat, könyveket amiket át tudok nézni, hogy ne csak hűbelebalázs módjára kezdjek neki? Illetve olyan megbízható akvarisztikai boltot keresek budapesten ahol érdemes beszerezni a halakat.

 

Illetve kérdésem, hogy több fajta Molly halat lehet e együtt tartani és közéjük lehet e rakni algaevőt?

Van e valami oldal ahol levan az írva, hogy milyen halakat lehet és nem lehet együtt tartani.

 

Köszönöm a válaszokat, nagyon nagyon várom már, hogy legyen egy csodás akváriumom, a nappalim legszebb pontja lesz, ahol tuti órákig fogom őket bámulni :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!