Keresés

Részletes keresés

joskabacsi Creative Commons License 2017.01.26 0 1 53331

Tegnap én is szétszedtem egy 200-as Liberty-t. Középen szív és a 2 széle a kifolyó.

Brutális mennyiségű szűrőanyag nem megy bele, ezért nem anyagi csőd, ha drágát veszel.

Itt különösen fontos, hogy ne fogja le az áramlást, de elegendő mennyiségű nitrifikáló baktérium tudjon megtelepedni benne.

Tegyél hozzá Nitrivec-et is + a régi baci kultúrát is! A talaj is fontos, ott is vannak bacik, szóval, ha a halakkal nem tudtál várni - akkor a bacikat szaporítsd amennyire csak lehet!

 

(a folyamat nagyon leegyszerűsítve: az (1)ammóniából (2)nitrit lesz majd (3)nitrát.

Ha nincs elég baci ami a nitritből nitrátot csinál akkor a nitrit kiölheti a halaidat)

 

 

 

 

 

Előzmény: András82 (53330)
András82 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53330

A halak már benne vannak :)

Tehát ez nem opció sajnos.

Addig nem tudom hova tenni őket. :(

 

Szeritnem bele fog férni a régi szivacs.

Azt én is gondoltam, hogy együtt nem érdemes járatni, mert úgy a régi szűrőn külön átáramlik át a víz, ahogy addig.

 

Azon is gondolkodtam, hogy szűrőt úgy kellene összeállítani, hogy ne középre menjen a szűrőanyag.

 

Először a mechanikai szűrés kell, nem?

Valahogy bejáttszanám középre a gyári szivacszűrőket, mechanikai szűrés gyanánt, és két szélre meg a szűrőanyagot, amennyi fér.

Filtervattával körbepakolva.

 

 

Így a szivacs megvalósítja a mechanikai szűrést, a szűrőanyag meg a többit.

 

Két kis vékony zöld szűrőszivacs mehetne középre.

 

De majd ha a kezemben lesznek a dolgok, akkor úgyis látszik, mi a jobb megoldás.

Még annyira nem vágom hogy ez a szűrő hogy működik...

Előzmény: joskabacsi (53329)
joskabacsi Creative Commons License 2017.01.26 0 1 53329

Szia,

 

a régi szűrőből én áttennék egy kis barna trutyit az újba.

Ha bepasszol a régi szivacs akkor azt is.

A kettőt felesleges párhozamosan járatni, ahogy a kolléga is írta ....

 

A halakat csak akkor amikor már biztosan megy a nitrifikáció! 

Előzmény: András82 (53327)
András82 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53328

Toxivec után kell aktívszenezni, vagy az csak egy sima vízkezelő?

András82 Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53327

Azért gondoltam, ha esetleg vannak benne baktériumok, akkor azok "át tudnak költözni" :D

Vagy lehet kilökni belőle a szivacsot, és betenni az új szűrőbe átmenetileg :P

Vagy csak adjak egy kis Nitrivecet a vízhez és kész?

 

Vízcserekor tegyem be az újat, vagy inkább jobb használt vízbe?

Előzmény: multipunctatus (53326)
multipunctatus Creative Commons License 2017.01.26 0 0 53326

Ja, és a régit benne hagyni működés nélkül felesleges. Takarítás nélkül úgy sem fogod újraindítani - még ha kellene akkor sem. Akkor meg minek maradjon benne?

Előzmény: András82 (53324)
multipunctatus Creative Commons License 2017.01.26 0 1 53325

Ha a végeredmény az lesz, h csak az új szűrő marad, akkor nincs értelme a régi párhuzamos járatásának az újjal, mert csalóka lesz az eredmény. Mivel az új szűrőt nem találomra választottad, az mehet nyugodtan egyedül. Az első 1-2 hétben nitrátot ne nagyon akarj mérni, mert még nem lesz aki lebontsa a szűrőben (ha biológiai hatást is vársz tőle).

Előzmény: András82 (53324)
András82 Creative Commons License 2017.01.25 0 0 53324

Egy új szűrőt hogyan installálnátok egy működő akváriumba?

Járassam együtt egy ideig a meglévővel? Vagy hagyjam csak benne egy ideig a régi szűrőt, és használjam az újat?

Egyelőre nincs jobb ötletem, az utóbbira gondoltam.

multipunctatus Creative Commons License 2017.01.24 0 0 53323

Sosem volt igazi szép növényes akváriumom, de azért azzal is el lehet/kell játszani egy ideig, h állítsa be az ember a beömlést (irányt és mennyiséget), h az a trutyi lehető legnagyobb részét a beszívó csonk/furat felé terelje és ne el onnan és közben ha lehet a növényeket se tépje ki a talajból és ha vannak úszkáló halak azoknak se csak a hátsó felét lássa az ember. Jó játék! És nem is egyszerű!

Előzmény: GraceVivi (53321)
András82 Creative Commons License 2017.01.23 0 0 53322

Az általam korábban linkelt Matrix Trop-ról link.

 

Végül is kiderült a boltban, hogy ez effektíve az ő anyaguk.

 

Türelmesebbeknek egy hosszabb teszt itt.

 

Lehet bevállalom, mivel a Seachem-et itt nem kapok, és külön kellene netről rendelni, plusz még ugyanannyi pkg-ért...

 

Kicsit azért tartok a Trop-tól, hogy apróbb szemű...

GraceVivi Creative Commons License 2017.01.23 0 0 53321

Hátul lesz a szűrő rész, és lefestem fekete vagy sötétkék festékkel az üveget, hogy eltakarja valami. Annyira nem tetszenek ezek a beragasztható kép hátterek, bár ha találok valami "nem óceános, nem virágosat", hanem valami egyszerűt akkor lehet még is az lesz, hogy takarja.

Gondolom a szűrőt csak nagyjáából tudom belőni elsőre. Valószínűleg fogalmam sincs mekkora lesz az eltömítődés, gondolom azt azért néhány hét alatt látni fogom, ha nagyon koszolódik, hogy mit kezdjek vele, nagyobb lyukú kell-e belőle. Ez elsőre elég apró lyukúnak tűnik, majd meglátjuk lesz-e vele gond.

Tudom, hogy sok hal áramlással szemben szeret úszni. Nem tudom a razbórák hogy fognak viselkedni, majd meglátom. Végső megoldásként talán "elvezethetem" egy L alakú csővel a kifolyó nyílásból kiáramló vizet, de ez csak végső terv, addig sok víz lefolyik még a Dunán. :D

Előzmény: multipunctatus (53317)
GraceVivi Creative Commons License 2017.01.23 0 0 53320

Köszönöm szépen a sok jó tanácsot. Ma megrendelem csak a monte-carlot, a többivel még várok. Adok neki időt és teret kibontakozni :D Hátha sikerül a csoda. 

A 10cm lehet, hogy tényleg sok. Majd meglátom hogy alakul a dolog, lehet kevesebb lesz a dekorhomokos rész, úgy nagyobb felületen tudom elosztani a táptalajt.

Ha bármi van írok e-mailt. :)

Előzmény: joskabacsi (53315)
András82 Creative Commons License 2017.01.23 0 0 53319

Közben én is rájöttem, hogy a Carbo-t akkor érdemes már adagolnom, ha megy a világítás, és el tud használódni...

Kicsit kókadtak voltak a halak... A razbórák ilyen szempontból "jók" indikátornak.

A harcsák nagyjából elvannak mindenhogy.

Kicsit megbolygatta a KH értéket is. felment 10-re a szökásos 7-8-ról.

Még világítás előtt mértem, akkor a Carbo már benne volt.

Aztán eszembejutott, hogy várok míg megy egy kicsit a világítás, és este már helyreállt az érték.

 

Nagyon úgy tűnik, hogy fonalas algám van, azt olvastam, hogy azt az amanok előszeretettef fogyasztják, az oto-k nem annyira.

Ezt megerősítem :)

Szerintem fizetéskor veszek 2-3 amano-t.

Még mindig gyanús, hogy az ammónia szint kissé magas, a razbóráknak ezért lilul be kissé a kopoltyújuk.

Ammónia tesztem nincs sajnos és fizetésig nem is lesz.

Veszek egy Toxivec-et, hátha azzal ki lehet húzni az átmeneti időszakot, amíg nincs rendes szűrés...

multipunctatus Creative Commons License 2017.01.23 0 0 53318

A meleg vízet kedvelő halak biztosan nem díjazzák a 20 fok alatti vízhőmérsékletet. Vagy fűteni kell nekik, vagy hideg vizi halakat kell tartani benne. Ha nyáron viszont 25 fok fölé megy a hőfok azt meg ők nem nagyon szeretik. 

Előzmény: 122512 (53306)
multipunctatus Creative Commons License 2017.01.23 0 0 53317

Az akvárium ugyan valóban négyzet alapú, de a néző szempontjából v hátulra v oldalra fog kerülni a szűrő rész. Ha oldalra, akkor valahogy jó lenne elrejteni a néző elől. Aztán ha több úszkáló hal lenne benne az sem lenne mindegy, h hátulról v oldalról jön vissza a víz a szűrőből, mert a halak leginkább áramlásal szemben úsznak. Nem minden hal néz ki jól hátulnézetben. Aztán arra sem árt figyelni, ha aprószemű az aljzat és jelentős a szivattyú miatt az áramlás akkor a szűrőbe is jelentős mennyiségű aljzat kerülhet.  A rács esetén az a kérdés elég sűrű lesz-e a ifjú rilik feltartóztatására. És ez sűrűség nem okozhatja-e a rács kelleténél gyorsabb eltömődését. Mert akkor a szivattyú szélsőséges esetben még szárazra is szívhatja magát.  

Előzmény: GraceVivi (53314)
joskabacsi Creative Commons License 2017.01.22 0 0 53316

a 10 cm táptalaj elsőre soknak tűnik, biztos, hogy akarsz 12 cm aljzatot?

A bizalmat köszi!

 

 

Előzmény: GraceVivi (53314)
joskabacsi Creative Commons License 2017.01.22 0 0 53315

Jól hangzik!

:)

Szóval: a szűrő rész beömlése után - az áthaladó víz útjába először a mechanikai szűrő kerüljön, ez praktikusan kék szivacs. A fő funkciója, hogy felfogja a trutyit - és ha veszélyesen csökken az áramlás akkor először elég legyen csak a szűrő tetejéből kikapni a szivacsot. Utána jön a biológiai szűrő anyag, ami arra szolgál, hogy a baktériumok meg tudjanak telepedni rajta. Ez lehet a korábban András által írt Siporax, lehet az Eheim Substrat Pro-ja, vagy az akvakertészek között legnépszerűbb Seachem Mátrix. Célszerű hálóba tenni, hogy tisztításkor (nekem augusztus óta még nem kellett a szűrőt piszkálnom) könnyebben ki lehessen szedni és ne kelljen egyenként vadászni az anyagot.

Ha úgy döntesz, hogy veszel még Purigent is, azt a kifolyó víz útjának utolsó részére, legutolsó szűrőanyagnak!

Az aktív szenet ne tedd bele, csak akkor, ha baj van - ahogy a kolléga is írta!

Ha látsz még valahol Eheim 600-as pumpát akkor vedd meg, ha nem horror áron adják, a Greenaqua úgy látom már csak az 1000-est árulja, a 600-ast és a 300-ast már nem ...

 

A telepítésnél:

Tudom, hogy nehéz, de próbáld meg, hogy az alacsony növényeknek (montecarló :) az elején adsz 2-3 hét sanszot, nem töltöd föl jobban - csak, hogy épp ellepje - és utána teszed bele csak a magasabbra növőket! Ezáltal szépen megerősödnek, belakják a talajt, nem lesz gondod, hogy fölúsznak és egyessével kell visszadugdosni! A Dennerle garnélás talaj álom, sokkal könyebb ültetni bele mint pl. a Manado-ba.

A halakat (az ancit főként) csak a végső ültetés után 2-3 héttel, amikor már a háttér növények is bekerültek - tedd be, akkor már nehezebben rendezi át az akváriumodat! 

 

Ha valamit nem egyértelműen írtam - írj nyugodtan a nnemjo@gmail.com-ra és lerajzolom pl. a szűrést!

Holnap és holnapután az influenzás barátomat helyettesítem a(z akvarisztikai:) boltjában, napközben nem tudok olvasni - de legkésőbb szerdán válaszolok!  

Előzmény: GraceVivi (53302)
GraceVivi Creative Commons License 2017.01.22 0 1 53314

Mivel 60x60x50 az akvárium mérete, így a "melyik oldalra" gondoltad kérdésed értelmetlen, ugyanis gyakorlatilag 1 kockáról beszélünk. Akvárium lakói? Most fogom csak elindítani 2 hónapig növényekkel, így ez még tárgytalan, ami biztos lesz benne 1 anci(ami a 40l-sből kerül át). Ami még biztosan lesz 5-6 otocinclus, valamelyik neocaridinaból lesz 10-15db red vagy blue rili és kb. 10-15 db ékfoltos razbóra.
A talaj kb. 10cm Dennerle 6in1 táptalaj az akvárium alapjának 80%-án/ezen lesz egy vékony réteg Dennerle garnéla talaj/  (a maradék 20% nagyon apró dekorhomok 2-4mm fehér). Van mangrove gyökerem és néhány szép szőlőtőkém, illetve néhány laposabb bazaltkövem. Ezek is bekerülnek természetesen. Növény lesz..természetesen. A szőlőtőkékre csak jávai moha kerül fel. Bekerül pár tő crypto, nem sok, úgy is hamar szaporodik, hínárból sem sok. Anubiast eldugok 5-6 tövet, wallichii kerül még be. A tiszta területekre ültetek monte carlo-t, mert joskabacsi azt ajánlotta :D Nagyjából ennyi állt össze elsőre a fejemben. 
A pumpa teljesítménye 800l/h-ra gondoltam, de lehet nagyobb is, nem számít. A beömlésen van rács. 

Előzmény: multipunctatus (53303)
lumpyyy Creative Commons License 2017.01.22 0 1 53313

Brazil mini kardfűnek hívják. (lilaeopsis brasiliensis) . Szerintem elsősorban kertészek ültetik és összefüggő gyepnek nevelik. Nekem tetsik így is, hogy csak szellősen van egy kisebb-nagyobb csoport. Aztán majd meglátjuk, lehet nálam is beindul, bár nem co2-zom.

122512 Creative Commons License 2017.01.22 0 0 53312

Üdv. Ennek a fűszál szerü növénynek ( elsőkép) mi a neve?

Előzmény: lumpyyy (53311)
lumpyyy Creative Commons License 2017.01.22 0 0 53311

és a képek..

lumpyyy Creative Commons License 2017.01.22 0 0 53310

Helló!

 

Találtam valami érdekeset az akváriumban. Valaki már megint szaporodni kíván :D . Vajon kinek a petéi, vagy ikrái? Elsősorban ezen a  - még el nem ültetett - vizinövényen látom ezeket a kis pöttyöket, de van még itt-ott belőle. A lakók: 10 neonhal, 2 szívóharcsa, 4 Mianmari törpecsík (Yunnanilus sp. Rosy, ezt most én fordídottam így, magyar nevét nem találok.), 6 törpegarnéla és jópár kb 2 hetes csiga (hólyagcsigának nézem). Ez utóbbia ijesztő ütemben nőnek, de azért mégiscsak 2-3 hetesek.

Mire tippeltek, kié? Mit kellene velük csinálni?

Köszönöm előre is!

122512 Creative Commons License 2017.01.22 0 0 53309

Szerintem nálunk 10fok kőrülre is le megy. Ha kell több fűtőt is tennék bele.

Előzmény: lumpyyy (53308)
lumpyyy Creative Commons License 2017.01.22 0 0 53308

Nekem egy 120 literes van egy keveset fűtött szobában. Van, hogy napokig 15 fok körüli a hőmérséklet és az átlag is 20 alatt van. A 100 w-os fűtő simán 24 fokon tartja a vizet. ... viszonyítási alapnak. :)

Előzmény: 122512 (53306)
122512 Creative Commons License 2017.01.22 0 0 53307

*helye

Előzmény: 122512 (53306)
122512 Creative Commons License 2017.01.22 0 0 53306

Üdv.

 

Tervezek egy 200 liter körüli akváriumot butorral. A heje meg is lenne de ott abban a helységben télen nincs vagy ritkán van fűtve. Ez gond vagy a viz melegsége miatt ez nem befolyásol semmit? Természetesen fedett lenne.

András82 Creative Commons License 2017.01.22 0 0 53305

A razbóráknak mintha pirosodna a kopoltyúja... :(

Pár napja figyeltem fel rá. Most cseréltünk vizet.

Fele ozmó, fele csapvíz (pihentetve, aquatannal).

Tettem bele egy kevés nitrivecet is, az új víznek megfelelő mennyiségben.

 

Ammónia probléma?

 

Most esőztetővel megy, álljak át levegőztetőre?

 

Toxivec? Azt olvastam az erre való.

 

Carbot ma még nem raktam, meg akartam várni, míg eloszlik a nitrivec.

Bár nem tudom az segít-e a bontásában...

multipunctatus Creative Commons License 2017.01.21 0 0 53304

A leválasztott részt hátulra gondoltad v valamelyik oldalra?

Előzmény: GraceVivi (53302)
multipunctatus Creative Commons License 2017.01.21 0 2 53303

A válaszhoz jó lenne még tudni 1-2 dolgot. Akvárium lakói? Pumpa teljesítménye (l/óra)? Beömlés legalacsonyabb pontja milyen magasan van az aljától? A tervezett alzat milyen vastagságban lesz az akváriumban? A beömlésen van-e rács? Ha nincs betegség a szenet felejtsd is el!

Előzmény: GraceVivi (53302)
GraceVivi Creative Commons License 2017.01.21 0 0 53302

Szóval, meg van az új akvárium, ~180l(60*60*50), de ebből van leválasztva egy 12cm-es rész (12x60x50), ami "beépített" oldalpolcos szűrő szerepét látja el. Alul van a befolyó 5 cm átmérőjű lyuk, illetve a visszafolyó a 3. "rekesz" tetején egy 2cm átmérőjű lyuk. 3 rekeszre van elosztva. Először baromi nehéz volt egyáltalán megértenem, hogy is működik ez az egész, de sok helyen utána olvastam és talán ez tűnik a legtisztább módszernek + nem fenyeget annak a veszélye, hogy a külső szűrőtől elázik a szoba. 

A kérdésem az lenne, hogyan kell felépíteni a 3 rekeszt? 1. (ahol befolyik a víz), oda csak valami szivacs? 2. rekeszbe a szűrő töltetek (na de milyenek) 3. alulra szivacs-vatta és arra a vízpumpa? Jelenleg csak 250g apró szemcsés aktív szenem van, amit még semmire sem használtam.

Köszönöm előre is a tanácsokat.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!