Keresés

Részletes keresés

tanárnéni kedvence Creative Commons License 2017.07.22 0 0 8291

A kódhoz értettem valamikor, de a hardverhez nem. Azt nem értem, miért kellene a szoftvert módosítani, $01-et átrendezni, amikor így szinte semmivel (gyors töltők) nem lesz kompatibilis a gép. Nem lehetne a hardvert "áthuzalozni", hogy a helyükre kerüljenek a serial jelek?

 

Előzmény: IEC-ATA (8289)
IEC-ATA Creative Commons License 2017.07.22 0 0 8290

Jaja! Commodore-szerviz kolléga írása inspirált! 

Előzmény: Sheme (8288)
IEC-ATA Creative Commons License 2017.07.22 0 0 8289

Szertettem volna életre kelteni a floppyt a 6510-es CPU-val, de nem akaródzik! Nem is csoda hisz annyira nem vágom azért a gépi kódot! Meg nem is értek hozzá!!! :-)

Ameddig eljutottam.

 

 

A rajzon berajzoltam, hogy a 6510-es P3-as lábát kineveztem CLK_IN a P4-es lábat DATA_IN-re és be is huzaloztam az eredeti ic foglalat P6-P7 lábaira. Mivel a gép bekapcsolásakor a "P" port adat irány regisztere $0F ami %00001111 binárisan és ami azt jelenti, hogy P0-P3 kimenetként funkcionálnak. Esetemben egy POKE 0,7-el a P3-at bemenetre állítottam (%00000111). Tehát az adatirány regiszter beállítva (Hogy ez kernelből hogy állítódik nem tudom és nem is kerestem,de így maradt a tesztek alatt)
Az eredeti procis gép adatregisztere($0001) alap állapotban $C8, ami %11001000 tehát a P0-P2 alacsony szinten vannak(DATA_out, CLK-out, ANT), a P3 magas "H" ez vezérli a magnó motort ha van. P4 magnó adat_be tehát amúgy is bemenet, a P5 nincs és a könyv szerint nem is programozható. A P6-P7 Pedig szintén "H" magas jellel rendelkeznek, mert a felhúzó ellenállás rajtuk van és amúgy is az adatirány regiszter szerint bemenetek.

Akkor most a rajz szerinti elrendezés. P3 CLK_IN, P4 DATA_IN. POKE 0,7-el beállítva az adatirány regiszter, mint fentebb írtam. Az adat regiszter $18-on áll ami %00011000, vagyis megfelel a proci huzalozásának, P0-P2 alacsony szinten vannak(DATA_out, CLK-out, ANT), P3 magas "H" CLK-in felhúzó ellenállás rajta, P4 DATA-in szintén felhúzó ellenállással.

A ROM listába $E2D4-en van a "soros busz adatainak olvasása" ami

>E2D4 LDA$ 01

>E2D6 CMP$ 01

>E2D8 BNE$ E2D4

>E2DA ASL

>E2DB RTS

Ez a szubrutin betölti az akkumulátorba az adatregiszter értékét, összehasonlítja az értékét $01-el, ha nem az (BNE$E2D4) újratölti, ha érték egyezik, (ASL) akkumulátor értékéből az utolsó bitet, ami a DATA_in(P7) beküldi a Carrybe.
Itt jön az én kapcsolásom aminek P4 a DATA_in-e hogy kerül az a carrybe? CSináltam a kernel-be egy ugrást a $E2D4-ről a kernel egy szabad területére.

>E2D4 JMP$ FCD1

Itt megcsináltam egy rutint ami eltolja a megfelelő értékkel az akkumulátor értékét.

 

>FCD1 LDA$ 01

>FCD3 CMP$ 01

>FCD5 BNE$ FCD1

>FCD7 ASL

>FDC8 ASL

>FCD9 ASL

>FCDA ASL

>FCDB RTS

Hát azt mondom nem ilyen egyszerű a P6-P7 port kiváltása a P3-P4-el, mert nem megy. Igaz azt nem néztem, hogy a CLK_IN-t ellenőrzi e a kernel a seriel port használatakor, de biztos, mert akkor minek negálták vissza! Várom az építő jellegű hozzászólásokat. Még az "Ennek semmi értelme" is jöhet, mert mint írtam korábban "Nem értek hozzá" :-D Köszi!

Előzmény: IEC-ATA (8287)
Sheme Creative Commons License 2017.07.22 0 0 8288

Ha jól értem, a 7501 helyett most 6510-zel üzemel?

Előzmény: IEC-ATA (8287)
IEC-ATA Creative Commons License 2017.07.21 0 0 8287

Épp akartam írni ,hogy minden írása felér egy rendőrségi feljelentéssel, de közben láttam, hogy moderálják az oldalt.

Egyéb hírek:

 

Megcsináltam commodore-szerviz kolléga "hogyan erőltessünk 6510-es processzort a plussyba" projectjét(nem biztos hogy így kell írni). A minap nyákfilmeket gyártattam és összeollóztam egy adaptert, mert nem szeretek drótozni. tökéletesen működik, de nem teszteltem semmivel, csak bekapcsoltam és ment 30 percig kb. A melegedése a procinak a szokásos, semmi extra. Még a kernelt kell átírni hogy menjen is legalább a seriel port. Már nézegettem a kernelt, talán még én is meg tudom csinálni.

 

https://youtu.be/-gvHmDfURdw

 

 

Előzmény: siz (8286)
siz Creative Commons License 2017.07.21 0 0 8286

Na közben úgy látom innen is kib@szták. Akkor jön új néven, de a stílusból max. a 3. hozzászólásból kiderül úgyis, hogy ő az. Igazából nem is értem, néha tök normálisakat tud írni, aztán megint visszaesik ebbe a sértődött stílusba és lerombolja, amit esetleg felépített.

Előzmény: IEC-ATA (8283)
IEC-ATA Creative Commons License 2017.07.21 0 1 8283

A gyógyszereket nem véletlen írják fel az embernek. Szedni is kellene!

IEC-ATA Creative Commons License 2017.07.20 0 1 8281

Erről beszéltem. Saját magadat minősíted. Mindenki látja olvassa milyen vagy. Akkor ez vagy Te!? Grat.

Előzmény: C128 (8280)
IEC-ATA Creative Commons License 2017.07.20 0 2 8279

Hagyd már! Ez elmebeteg, már sokszor bizonyította! :-/

Neki mondhatsz bármit, kábé olyan mintha a falra dobnál zöldborsót és alá állva varnád, hogy mind a fejedre potyogjon . Na ennyi értelme van bármit is írni, mondani neki! De lehet rosszabb a helyzet! :-/

Előzmény: siz (8277)
siz Creative Commons License 2017.07.20 0 1 8277

most miért csinálod ezt velem?? azóta zokogok, mióta megláttam ezt a hozzászólást. :(((

Előzmény: C128 (8276)
siz Creative Commons License 2017.07.20 0 1 8275

Ennél többet nem tudok hozzátenni én sem

 

helyett

 

Ennél többet nem tudok hozzátenni most sem

Előzmény: siz (8274)
siz Creative Commons License 2017.07.20 0 1 8274

Ha már ott jártál, akkor az én hozzászólásaimat is idézhetted volna:

"Mondjuk nekem azért vannak észrevételeim a cuccal kapcsolatban:
1) manapság, amikor minden, de tényleg minden úgy készül el, hogy telefontöltőről menjen, akkor miért kell ezt külön 9V vagy 12V tápra tervezni
2) firmware csere csak a fejlesztő által?? 2017-ben? ne már

Ez elvette a kedvem az egésztől (főleg, mert én plus/4-el használnám és JiffyDOS van benne)."

 

Amire jött egy ilyen reakció:

"Nekem semmim sincs a telon kivul ami arrol a toltorol menne, 12 es 9 Voltos cucc viszont annal tobb :)

Mivel javitva lesz az FW, es te mar abbol rendelhetsz (tobbiek meg visszakuldhetik akar) nem ertem mi vette el a kedvedet! ;)"

 

És ez megint én voltam:

"Leginkább az, hogy egyrészt drága (bár erre valamennyire számítottam, de azért a teljes csomagra ~30k körüli ár - postával - azért nem kevés), másrészt meg ha tényleg nem lehet felhasználó által frissíteni és egy viszonylag teszteletlen (értsd: kevés példányban készült, szűk réteg által tesztelt) terméknél azért előfordulhatnak még hiányzó, hibás funkciók. Ha ezekért vissza kell postázni az eszközt, az nekem nem gyere be.
Bocs, tényleg nem fikázni akarok, de van IDE64-em, SD2IEC-em, UK1541-em, 1541U2, 1541U2+, ha ezeknél többet adna, akkor tolonganék. Még a plusz táp annyira nem is fájna, bár a fentiek közül ugye mindegyik 5V-ról megy (vagy külön tápról vagy gépbe dugva), sőt még az Atari ST-s CosmosEx is tud 5V-ról menni.
De tényleg, azért ezeknél folyamatosan derülnek ki kompatibilitási problémák, amikre folyamatosan jönnek ki a frissítések is. Anélkül nem használható.
Pedig egyébként mind a koncepció, mind a megvalósítás tetszik. Pont egy ilyen termékre lenne szükség, ami semmi mást nem tud, csak emulálja a floppy meghajtót, mégpedig soros (neadj Isten +párhuzamos) porton keresztül, nem cartridge-ként.

Szóval egyelőre kivárok vele."

 

Ennél többet nem tudok hozzátenni én sem. A micro-USB (nem) forrasztást el tudom fogadni (bár szerintem azért azt sem olyan qrva nagy művészet belenyomni manapság, amikor egyébként is minden IC felületszerelt)

 

Előzmény: C128 (8273)
siz Creative Commons License 2017.07.18 0 0 8272

Nagy csodát ne várj MMS megoldásától (bár aztán lehet, hogy engem is meglep), ő eddig egy IEC-IEEE átalakítóval próbálkozott. A te embered BSz, aki viszont tényleg épített IEEE-488 adapter plus/4-re és poénból még gyorstöltőt is írt rá. Majd ráírok, hogy hozza le ezt (is) Árokra.

 

Én még nem foglaltam helyet, de valszeg fogok. Króna kapitányékon múlik. Én kiválóan tudnék aludni a kocsiban is: belepróbáltam, ha ledöntöm az üléseket pont befér egy normál méretű ágymatrac, ami véletlenül van is itthon egy felesleges. :)

Előzmény: Sheme (8271)
Sheme Creative Commons License 2017.07.18 0 0 8271

Most néztem az Árok honlapján, h nem fogunk unatkozni:

 

self-modified IEEE488 + SFD 1001 on plus4 - MMS

 

Besza-behu... öcséééém! Eszembe sem jutott ilyesmi!

 

Nos, nekem is van egy ilyen meghajtóm, vezérlőkártyával. Úgy nagyjából 5-6x gyorsabb, mint a 1541. Szvsz hozza a 1551 sebességét, de akkor fogok dobni egy hátast, ha a csóka bemutatja, írt rá Plus/4-re egy turbót!

 

Ja, valaki foglalt szállást a koleszban? Lehet, most a hétvégén megnézem, milyen a kolesz, ha tetszik foglalok helyet fürdeni, meg csicsikálni.

siz Creative Commons License 2017.07.16 0 0 8270

Igen, ezt akartam én is írni, hogy attól is függ ezeknek a jeleknek a szintje, hogy éppen írás vagy olvasás történik. Írásnál mindig a /CAS aktiválódik, olvasásnál meg vagy /CAS vagy /CS0 vagy /CS1, nyilván attól függően, hogy a TED-nél mi van beállítva, hogy a proci és maga a TED honnan olvasson.

Előzmény: Törölt nick (8269)
Törölt nick Creative Commons License 2017.07.16 0 0 8269

Plus4 expansion portján nincsenek előre dekódolt IO kiválasztó jelek. Neked kell kívül címdekódert csinálni, FD90-re mondjuk tehetsz egy regisztert.

Olyan helyre, ami nem "üres", tehát alacsony címekre meg nullás lapra ne tedd, ahol másik memóriával ütközik, oda maximum olyasmit tudsz rakni, amit csak írsz, mert ha két chip szólal meg egyszerre egy olvasási kérésre akkor buszkonfliktus keletkezik.

A romkiválasztó jelek még roppant körülményesen sem használhatóak IO regiszter címzésre, mert egyszerűen pont írásra nem aktivizálódnak, (mivel a ROM nem írható), ha oda próbál írni valami, az a DRAM-ba kerül, hiába van a ROM felülre lapozva.

 

 

 

Előzmény: IEC-ATA (8266)
siz Creative Commons License 2017.07.13 0 0 8268

Hehe, ezt én töltöttem fel az enciklopédiába. :)

 

Igazából ezek jórészt olyan bővítések, amiket valamikor Solderék csináltak, de nem tudok működő példányról.

Ami biztosan használt:

  • $fd00-$fd3f (belső I/O eszközök)
  • $fd40-$fd5f (SID kártya)
  • $fd80-$fd8f (SID kártya joy port) - ez nem biztos, de inkább hagyd ki :)
  • $fdd0-$fddf (ROM bank kiválasztás)
  • $fe80-$fe9f (SID kártya)
  • $fec0-$fecf (1551 #9)
  • $fef0-$feff (1551 #8)

A többit nyugodtan használhatod. Ha valami "nagyobb" területet kell belapozni, akkor $fe00-$fe7f jó választás. Egy darab regiszterre meg mondjuk a $fdff is lehet jó, ott gyakorlatilag (1 bit kivételével) sima NAND a chip-select.

Előzmény: ergoGnomik (8267)
ergoGnomik Creative Commons License 2017.07.13 0 0 8267

Innen kellene választani. Pontosabban az ott felsorolt "Free" jelölésű területek valamelyikére, és lehetőleg nem a belső bővítéshez javasolt vagy a tükrözött címek közül lecsapni egyre.

Előzmény: IEC-ATA (8266)
IEC-ATA Creative Commons License 2017.07.13 0 0 8266

Szerinted melyik címre lehetne tenni egy chipselectet? Valami olyan cím kellene amit nem "gyakran" használnak programok. Lehet az alacsony mem címen is habár ezt elég jól kihasználja a gép maga, de leírásban találtam "átmeneti tár" néven 1byte-nyi helyet talán $56-os címen, de nem vagyok benne biztos. :-) Meg lehetne a high ram területen is habár itt meg a PLA zavarhat bele. Na mind1 csak elmélkedem! :-)

Előzmény: siz (8263)
Sheme Creative Commons License 2017.07.13 0 0 8265

Behalok!

 

Csak nem a 1551<->PC kábelt tervezed?

 

:-)

 

Éljeeen!

Előzmény: IEC-ATA (8264)
IEC-ATA Creative Commons License 2017.07.13 0 0 8264

Köszönöm! :-)

Előzmény: siz (8263)
siz Creative Commons License 2017.07.12 0 0 8263

CS0 akkor, ha $8000-$bfff ROM területet, CS1 pedig akkor, ha $c000-$fbff és $ff40-$ffff ROM területeket próbál meg elérni a gép. Ennek további feltétele: processzor számára a ROM legyen látható (ez az alapállapot, TED $ff3e regiszter írásával kativálható) vagy pedig a TED-nél a $ff12 regiszter 2-es bitje ($04-es helyiérték) 1 és a TED próbál meg képernyő/karakterkészlet adatokat olvasni.

Ezeket a TED vezérli tök automatikusan, neked nincs ráhatásod semmilyen módon az értékükre.

Előzmény: IEC-ATA (8262)
IEC-ATA Creative Commons License 2017.07.12 0 0 8262

Szakmai kérdés! :-)

Az expansion porton lévő CS0 és CS1 lábak mikor aktivizálódnak? Gondolom, hogy rom hívásakor, mert a plus/4 felépítése c. könyvben az eprom illesztésénél be vannak kötve, csak az érdekelne hogy egy sima POKE-al meg lehet e hívni, mint a C64-en az I/O1-et $DE00-$DEFF címmel. Kőszi! :-)

IEC-ATA Creative Commons License 2017.07.11 0 0 8260

Csak a C64-hez csináltam multikernelt! :-) Az OC drive-hoz maximum Jiffydos-t tudok faragni.

Előzmény: Sheme (8259)
Sheme Creative Commons License 2017.07.11 0 0 8259

Egyszer Joe Forster/STA-t kérdeztem erről, de mivel csak vauzom a témát, egy kukkot sem értettem belőle. Mondjuk most is kíváncsian várom a megoldást! :-)

 

Igen, emlékszem, akkor nem kellet egyenirányítókat használni - valami totemoszlopról magyarázott STA mester. A Pentiumos korszakban vagy ment xy alaplapon, vagy nem.

 

Mostanság nagyítóval kell keresni olyan alaplapot, melyen van gyárilag integrálva paralel port. Ha nincs, marad a ZoomFloppy, vagy kell venni egy printer port kártyát. Az egyik Árok Party-ra valaki hozott X1541-et. Mondtam neki, ez nem fog Win alatt menni. Erre mit látok? Win helyett Linux alatt vígan kezelte a 1541-et vele. Még ilyet nem pipáltam! (Persze, semmihez sem értek, hülye is vagyok és csak a szám jár. Ugorjunk!)

 

Jut eszembe, ha már említetted az OC-118-at, mint Levis meghajtót. Nekem is van két ilyenem, az egyiket elbarmoltam, a másikat valaki SpeedDos-szal megfejelte. Ha esetleg elviszem magammal - az emlékeimet -, ki tudnád benne cserélni arra a 8 DOS-os ROM-odra? Mondjuk még 8Kbyte RAM is kéne bele - Doplhin / Prologic DOS rúlz. Vagy inkább ne?

Előzmény: IEC-ATA (8258)
IEC-ATA Creative Commons License 2017.07.11 0 0 8258

Érdekesek ezek a régebbi (P4, celeron, amd) alaplapok. Amikor elindult az X1541 kábel project, simán tudtam az A7V, A8V alaplapjaimmal mentegetni 1541/II ről lemezeket DOS(WIN98) alatt Starcommander-el. Erre sok év után szerettem volna megismételni eme művemet, de az istenért sem akaródzott összehozni egy olyan konfigot ami működött volna. Pedig PII,PIII,P4 alaplapokat próbáltam printer porton keresztül, de mindig timeout error lett a vége. Utána XP alól próbáltam, de a StarCommander mindig megfagyott. Végül a CBMXfer-el sikerült megcsinálni a mentést újra, de csak 1541/II-vel, OC118-al így sem ment! Ki érti ezt! :-)

Előzmény: Sheme (8252)
IEC-ATA Creative Commons License 2017.07.11 0 1 8257
Előzmény: C128 (8256)
ergoGnomik Creative Commons License 2017.07.10 0 0 8253

Viccnek fog tűnni, de még a H170-es lapkakészlettel szerelt alaplapomon is van egy COM és egy LPT port. (De ettől még gazdag nem vagyok, és én sem vittem semmire, ... belepofázok ... nem értek ...)

Előzmény: Sheme (8252)
Sheme Creative Commons License 2017.07.10 0 0 8252

Nekem még van, ugyanis a Celeronos gépemben gyárilag rá van integrálva az alaplapra. :-)

 

(Szegény vagyok, semmire sem vittem, csak beleszólok mindenbe, semmihez sem értek.

 

Igazam van, vagy igazam van?)

Előzmény: siz (8249)
siz Creative Commons License 2017.07.10 0 1 8250

Ezt meg csak úgy:

 

Ifjú tanítvány kérdezi az idős mestert:

- Mester! Áruld el nekem, mi a hosszú élet titka?

- Nem szabad vitatkozni a hülyékkel.

- De Mester! Szerintem nem ez a titok.

- Igazad van.

 

Természetesen ez csak úgy eszembe jutott, semmiféle valós személyekkel és eseményekkel nincs összefüggésben.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!