Keresés

Részletes keresés

ZsuR Creative Commons License 2008.09.22 0 0 1624
A lonc is csodalatos a keritesre futtatva - sot, ha van eleg napfeny tegyel par "szines foltot" s bele, klematiszt.
Előzmény: Gabiiiiii (1623)
Gabiiiiii Creative Commons License 2008.09.22 0 0 1623

de most visszaterve kicsit a topik eredeti temajahoz.....a kertet vegig massziv fakeritessel korulveve vettuk,amit rendkivbul praktikus,amde kevesbe szep:)

 

azt tervezem,hogy egy reszere borostyant futtatok,mar egesz jol nez ki...Masik reszere par bokrot,valami tujafelet szeretnek tenni....a hely eleg arnyekos,nem szandekozom szivecske formajura nyirni sem,kerlek tanacsoljatok valamit,milyen fajtat vegyek....azt tudni kell,hogy ugyan egyszer majd szeretnenk epitkezni,de egyelore sajnos csak hetvegenkent tudok kimenni,tehat valami viszonylag "normal" vizigenyu kellene,mert nem tudom hetkozben locsolni.....

Előzmény: ZsuR (1622)
ZsuR Creative Commons License 2008.09.22 0 0 1622
Tetszik ez a "hasznalhato" kert - nekem is ez a kedves a szivemnek. Legyen hova leulni, valahonnan valahova menni benne. Ha sikerul a "nem szabad" teruletet vilagosan megjelolni, nem is lesz baj - foleg, ha sok a "szabad" hely :)).

Nekem is elobb alakult ki az, hogy mit nem akarok :))
Előzmény: Gabiiiiii (1621)
Gabiiiiii Creative Commons License 2008.09.22 0 0 1621

keszulnek a kepek:)

 

a lanyom szerint mar olyan vagyok,mint anyam,senki nem hajlando velem oket vegignezni,mert csak nekem akkora orom,hany viragot hozott a nemtudommim:)

 

tudod,nezegetek,olvasok,igyekszem tajekozodni,es a hozzaallasom most eppen az,hogy biztosan tudom,milyet nem akarok:)

 

nalam gyerekek vannak,hetvegen egy csomo barat,focimeccsek a fuvon /ami nem is igazi fu,de zold/,szeretnek egy kutyat,szoval meg szerencse,hogy nem akarok valami nagyon szabalyosat,mert ugysem lenne az sokaig:)

 

szeretem,hogy a gyerekek bujkalnak a bodzabokor mogott,hogy nem kell allandoan rajuk szolni,hogy sehova se mehessenek...Keves olyan van,ahova tenyleg nem szabad,de azt a keveset tiszteletben is tartjak.

 

sok penzem az egeszre nincs,mindig csipek egy keveset a konyhapenzbol valami novenyre..Csinaltunk tuti jo kerti butort,ami lehet,hogy nem olyan,mintha szakember csinalta volt sokszazezerert,de jolesik rajta ucsorogni,ebedelni,mert MI csinaltuk..Hogy nem tokeletes es kiborul rajta a leves,az nem szamit:)

 

most probalom kitapasztalni,a kert melyik reszen milyen noveny erzi jol magat,neha mellenyulok,neha nem:)

 

szoavl sokat kell meg tanulnom,de egyaltalan nem katasztrofa,hogy egy egesz marek borsonk temett osszesen:)

Előzmény: ZsuR (1620)
ZsuR Creative Commons License 2008.09.22 0 0 1620
Nincs ketsegem, sok oromod lesz a kertedben - es csodaszepet fogsz kialakitani.

Tetszik a hozzaallasod, hogy olvasol, es nezed kinek-mi-hogyan. . .de nem masolod oket, hanem tanulsz beloluk.

Sok kepet keszits, hogy legyen elotte-utana :)), nagy orom visszanezni oket par ev mulva!!!
Előzmény: Gabiiiiii (1618)
kisszszoros Creative Commons License 2008.09.22 0 0 1619
Az szakirodalom szerint a félfás dugvány az, ami legjobb eredést hoz. Ezeket a dugványokat a növekedési időszak végén július tájékán szokták megszedni, és megfelelőképp előkészítve steril homokba, vagy más közegbe duggatni. Szokják még hormonkészítménnyel is serkenteni a gyökérképződést.

Ajánlom, hogy antikváriumban, vagy könyvtárban keresd Jeszenszky: "Oltás, szemzés, dugványozás" című könyvét. Ott sok minden részletesen le van írva.
Előzmény: dr.dákó (1616)
Gabiiiiii Creative Commons License 2008.09.22 0 0 1618

dehogy feledem......olvasgatok egy csomo topikot,sokat tanulok es sokkal nem ertek egyet.....probalok olyanoktol tanulni,akiknek az elkepzelesei a kerttel kapcsolatban hasonlitanak az enyemhez...a Tied peldaul kozel van az en szivemhez....Kicsit dzsumbojos,de ebben is koncepcio van,hagyod a novenyeket is erkenyesulni es te sem akarsz pipere-kertet csinalni,ahol kisolloval van nyirva a fu is,ahol szabad a novenyeknek szabalytalanoknak lenniuk,kilogniuk a sorbol,stb,stb....

 

en igencsak most kezdem,a kertemnek sikerul idonkent meglepetest szereznie,de megmondom oszinten,piszkosul elvezem....Elvezem a teret,a zoldet,az illatokat,a szelet es ha meg sikerul is valami szemetgyonyorkodtetot csinalnom,az mar csak hab a tortan:))

Előzmény: ZsuR (1617)
ZsuR Creative Commons License 2008.09.22 0 0 1617
Gabi a sok i-vel :)), a kert epitesnel ne feledd, hogy az oda vezeto ut az igazan erdekes.

Emlekszem, mikor en is a negyedik emeleten laktam, mennyit almodoztam arrol, hogy lesz egy kertem egyszer (hihetetlennek tunt) mint a baratnomnek :)). Sokat tanultam tole a kertbol :)), halas vagyok erte.
Előzmény: Gabiiiiii (1613)
dr.dákó Creative Commons License 2008.09.22 0 0 1616
Ceruza vastagságú fás ágvégeket elduggatok? Ennyi?
kisszszoros Creative Commons License 2008.09.19 0 0 1615
Igen, általában a faiskolák is így szaporítják (mint a legtöbb sövényféleséget)
Előzmény: dr.dákó (1614)
dr.dákó Creative Commons License 2008.09.18 0 0 1614
Üdv!
Arra lennék kíváncsi,a turkesztáni szil szaporitható e dugványozással,tudja e valaki?Előre is köszönöm a választ!
Gabiiiiii Creative Commons License 2008.09.16 0 0 1613

sziasztok

 

engedjetek meg,hogy olvasgatas utan csatlakozzam hozzatok,mert nagyon szivembol szoltok,amiket a kertrol  irtok.En magam csak identol vagyok kerttulajdonos,meg sokminden kialakitasra var,de en nem akarok egy piperekertet letrehozni...Szeretem a szabalytalan dolgokat,nincs kisolloval vagva a fu,sot "normalis" fuvem sincs...Inkabb mindenfele gyomnak mondana egy gondos kertesz,de en legedett vagyok vele,az en celom csak annyi,hogy jo ranezni,kevesbe kenyes,mint egy golfpalya es meg nyar vegen is zold..

 

Sokat kell olvasgatnom es tanulnom,leven magam egy panelpatkany vagyok,de nagyon igyekszem..Tudom,meg sok evembe fog kerulni,hogy olyan kertem legyen,mint mondjuk neked Zsur,de nekem oromet okoz,ha elbogaraszhatok benne.

 

 

 

Előzmény: ZsuR (1578)
16szelepes Creative Commons License 2008.09.15 0 0 1612

Tigano!

 

köszönöm az infókat! A terület napfényes, a talaj pedig füvesítés miatt termőfölddel töltött, szerintem jó minőségű. Nyírott sövényt szeretnénk, ami max 1 méter magas, és tényleg csak jélzésértékű határolásként szolgál!

 

A fagyallal szemezek én is, a télizöld, vagy aranytarka ami érdekelne! Tud esetleg valaki olcsó beszerzési forrást, mert én 400-500 HUF / tő áron találtam eddig faiskolákban, de ez 21 méter sövénynél elég borsos összegre jön ki...:)

 

Köszönöm!

 

ÜDV,

Előzmény: Tigano (1611)
Tigano Creative Commons License 2008.09.12 0 0 1611

Ha csak jelzősövény lesz, és abból sem magas, akkor szvsz ne szilt ültess! A szil, nyírás nélkül kb. 30méteres fa lenne, de nem is ez a lényeg -mivel nyilván nyírnátok-, viszont akkor is felesleges ez a növény egy alacsony sövénynek sztem.

Nem írtál méretet, ezért csak úgy általában:

- fagyal: félörökzöld, max. 3-4méterre nő meg, elég gyorsan. 60-70cm magasságot -ha feltételezzük, hogy 20-30cm-es töveket veszel- 1 év alatt eléri. Kívánt méretre, formára nyírható.

- puszpáng: többféle van, aprólevelű, sűrű. Általában 70-140cm-es sövénynek való. Örökzöld, nyírható

- babérmeggy: lomblevelű örökzöld, fajtától függően lehet alacsony, vagy magas növésű, nagyon szép, sűrű (de mérgező növény)

 

esetleg még:

 

- Vérborbolya: piros színű, aprólevelű, nagyon szép, de tövises!

- Cserjés pimpó: ez kicsit terülő, alacsony/közepes magasságú (40-80cm, fajtafüggő), viszont gyönyörű virágos nyíratlan sövénynek!

 

Persze van még egy csomó ami megfelelhet, de tudni kéne a helyét -árnyék, napos stb-, talajt, méretet, illetve azt, hogy nyírott vagy nyíratlan sövényt szeretnél?

Előzmény: 16szelepes (1607)
puntooo Creative Commons License 2008.09.12 0 0 1610
Azt szeretném megkérdezni, hogy az éger kb. mennyit nő évente. (Nyilván sok mindentől függ, de átlagosan.)
2-Egy fűzekből telepített sövénn mennyi nyírást igényel?

Köszönettel:

puntooo
16szelepes Creative Commons License 2008.09.11 0 0 1609

Köszönöm az infókat!

A csodasövény helyett van esetleg valami tippetek, ami árban hasonló?

Előzmény: papus_03 (1608)
papus_03 Creative Commons License 2008.09.11 0 0 1608

Szia !

 

Az ültetéshez bőven időben vagy , a fagyok előtt elég elültetni. Volt amit én is elvermeltem mert nem volt elég a hely és tavasszal ültettem be.

Szerintem 4-5 db elég méterenként , amit a képen látsz az kb. 70 tő 20 méteren.

Az, hogy sűrü legyen jövő öszre az már másik történet. Egyébként az lesz ha ügyesen csinálod.

 

Üdv.

 

Előzmény: 16szelepes (1607)
16szelepes Creative Commons License 2008.09.11 0 0 1607

papus 03!

 

nekünk egy kb 21 méteres szakaszon kellene sövényt telepíteni, családi sorházunk kertjébe...nem kellene túl magas, inkább csak eszmei határt szeretnénk a kertünk köré, ami nem határos az utcafronttal...

turkesztáni szil ültetéséhez még időben vagyok? milyen sűrűn kellene ültetni a töveket, hogy sűrű, jól nyírható sövényem legyen jövő őszre?

 

Köszönöm!

 

ÜDV,

Előzmény: papus_03 (1605)
papus_03 Creative Commons License 2008.09.09 0 0 1606
Ez a fórum motor mindig "megtréfál" a képekkel.
Aki szíl ültetésre adja a fejét az tavasztól őszig nyugodtan tervezze be a 2 hetenkénti nyírást.
Előzmény: papus_03 (1605)
papus_03 Creative Commons License 2008.09.09 0 0 1605
Turkesztáni szil - csodasövény - képek, telepítve 2006.11.


Telepítés utáni tavasz















Metszés után, 2007.04. ( középen )



Metszés után 2007.04.
















2008. szeptember, a szomszéd felől nem nyírtam 3 hete, már 2 m magas

2008.09.
ZsuR Creative Commons License 2008.09.06 0 0 1604
Csodaszep a kerted - lelke van. . .buszke lehetsz ra!!!
Előzmény: chablis74 (1603)
chablis74 Creative Commons License 2008.09.06 0 0 1603
Kedves ZsuR, dehogy haragszom! Inkább rettentően büszke vagyok, hogy Te méltónak találod rá a kertemet :-))))))))))))
Előzmény: ZsuR (1602)
ZsuR Creative Commons License 2008.09.06 0 0 1602
Ugye nem haragszol, ha publikallak :))?

Ez a kert reszlet tokeletesen mutatja a meghittseget, az erdekesseget, a funkcionalitast. . .orom ranezni.HAtterben a teglafal - nem zavar, sot, segit a meghitt hangulat teremteseben.
Előzmény: chablis74 (1601)
chablis74 Creative Commons License 2008.09.06 0 0 1601
Akkor szent a béka ... :-)
Előzmény: Norbee21 (1599)
ZsuR Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1600
Dehogy. . .csak egy kotyogos venasszony vagyok, aki imad kertelni. No meg nagyon szorakoztat a kertem elovilaga - akkor is ha eppen fogyasztjak a kertemet , tavamat :)).

No meg nem szeretem a vegyszerek tulzott hasznalatat - es a sok mutragyazast annak tartom. A fa, bokor, virag nagyobb ertekkel bir nekem mint a fu. A fu kell - de nem lehet egy kert celja, meghatarozoja.

Maniam a "kis kerti ut. . ." kell egy kis kacskaringos, ivelos ut, ahol el lehet lepegetni, eljutni valahonnan valahova - ha mast nem csak kikerulni egy nagy bokrot, vagy kozelebb setalni egy obol szeru agyashoz. Erdekesseget, funkciot ad a kertnek.

Ami a kerites sovenyt illeti - ha keves a hely, erdemes futattni valamire (betonfal), mert az is csodalatos hatter tud lenni. Ha meg orokzold, madaraknak feszkelohely. . .
Előzmény: sirlancelot (1595)
Norbee21 Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1599
Teljes mértékben igazad van! Nem általánositani akartam, csak véleményemet irtam le, ezek szerint roszul jött át a dolog, félreértelmeztem a dolgokat, elnézést érte!!! Igénytelenségröl amit leirtál az már tényleg brutális!

Geotextilián a tarack átmegy. Csak a ház fala mellé érdemes rakni ahol nem kap vizet, 50 cm-eres sávban, ami 20-30 cm-eres fehér osztályzott kavicsal van feltöltve. Faszegélyel lehet még disziteni. Vagy geotextilia, és a tetejére 10 cm-eres mulcsréteg a növények között, lesz benne gaz de joval kevesebb.

sirlancelot Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1598

koszi a tanacsot

 

meg akkor atgondolom a kerdest

Előzmény: chablis74 (1596)
barnamoszatka Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1597

Szia Pyrachanta! Olvastam a fórumon, hogy már több embernek elküldted emailben, hogy mikor, és hogyan lehet a tűztövist szaporítani. Megkérhetnélek rá, hogy küldd el nekem is? Illetve ha tudsz segíteni, arra is kiváncsi lennék, hogy vadon termő galagonyából hogyan lehet, lehet-e egyáltalán sövényt nevelni, és hogyan kell szaporítani. Egy kb. 200m kerületű telket szeretnék a betörőktől védeni vmilyen szúrós, gyorsan növő sövénnyel. Pénzem viszont nincs rá. A telek környékén rengeteg a galagonya, tehát a szaporításra akadna ingyen donor, és ezekszerint a talaj minősége is megfelelő a számára. Előre is köszönöm a segítséged, tanácsod!

Az email címem: barnamoszat9@yahoo.com

Üdv!

Előzmény: pyracantha (1497)
chablis74 Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1596
Most muszáj azt mondanom, hogy az se jó...:-) De viccen kívül. A kavics közti résekben remek tenyészhelyet találnak a gyommagvak (elég egy gazos kert a környéken), és uaz a helyzet, mint a mulcsossal (ti. lehetetlen kirángatni). Akkor jön a gyomirtó...brrr...öljük meg a Földet :(  Vagy van még a leperzselős megoldás, de az se túl környezetbarát. Inkább hagyd ki a geotextíliát, jobban jársz. Ez tapasztalat. (Bár én nem gyomirtózom!)
Előzmény: sirlancelot (1593)
sirlancelot Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1595

jajj dehogy bantodtam en meg, ott volt a mosoly a vegen

 

te ezzel foglalkozol?

kerttervezessel?

Előzmény: ZsuR (1594)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!