Keresés

Részletes keresés

araucana Creative Commons License 2017.06.21 0 0 2868

Bocsi, tegnap nem voltam gépközelben. Nem kétlem, hogy a tűztövis jól ég, de szerintem nagyon bajos kezelni. Nála tényleg igaz, hogy kesztyűs kézzel kell vele bánni. Egyenként levagdalni a tüskéit...

A tüzifát jó, ha 3, de legalább 2 évig szárítja az ember, amíg légszáraz állapotba kerül. Ezalatt legalább egyszer át is kell rakni, ami külön gondot jelenthet, hisz a tűztövis a metszés következtében meglehetősen girbe-gurba törzset növeszt. Ha az aprítóba akarom begyömöszölni az is plusz munkát jelent a többi egyenesebb növényhez képest.

Egyébként, hogy lekopogjam, annyira nem vészes a helyzet, mindössze egy roma család van. S noha könnyen el tudom képzelni, hogy afféle "éjszakai beszerzőturizmus" indulhat be a közeli városból, a két hosszanti oldalra talán elég lesz egy csodasövény is, mondjuk homoktövissel vegyesen.

A homoktövisről egyébként mi a véleményetek? Annak is megmaradnak a tüskéi a komposztálás során?

Előzmény: unartis: (2867)
unartis: Creative Commons License 2017.06.20 0 0 2867

Jó szomszéd felől is bejöhetnek a kártevők, ha nincs kerítve, ismerős dolog, sajnos!

A tűztövist nem muszáj szabályosra nyírni szerintem, lehet olyan ritkító metszéses, visszacsípéses módszerrel dolgozni. Kicsit a vidéki (nem nyírt)angol sövény példáját követve.

Előzmény: Ali-bá (2863)
unartis: Creative Commons License 2017.06.20 0 0 2866

Szia! A tűztövis kályhában kiválóan ég, tavaly volt hozzá szerencsém, tehát működik a dolog, komposztba nem szabad tenni, mert nagyon kitartóak a tövisei. A poncius jó ötlet, a nem kívánatos, kétlábú kártevők távoltartásában, veri a gleditsia-t is, és még a termését is tudod használni, az idei telet is gond nélkül kibírta.

Előzmény: araucana (2859)
Ali-bá Creative Commons License 2017.06.19 0 0 2865

Egyezzél meg a szomszéddal, hogy néha átmégy nyírni. Oda legjobb a tűztövis. Az én sövényem itthon kb. 50 cm széles. Egy rét van a kertem végében.

/Ha nincs egyezség, akkor a saját területeden, 1 m-el beljebb, mint a határ van, megcsinálhatod, úgy kényelmesen tudod nyírni. A látványa is eltereli az ebadtákat./

Előzmény: araucana (2864)
araucana Creative Commons License 2017.06.19 0 0 2864

Azért szeretnék a szomszéd felől is sövényt, mert az ő kertje nincs kerítve. Ezt úgy kell elképzelni, hogy utcafront => ház => konyhakert => szántó. No, én a szántóval együtt az egészet szeretném bekeríteni, mert a szántót sem szántónak szándékozom használni, hanem energetikai célra akarok turkesztáni szilt ültetni bele.

 

Előzmény: Ali-bá (2863)
Ali-bá Creative Commons License 2017.06.18 0 0 2863

Az én 6400 nm-es gyümölcsös kertemet vegyes gleditsia, narancseper és tűztövis sövény védte minden oldalról. (Két oldalt legelő, két oldalt út, szomszéd nélkül.)  Nagyon bevált, csak elég sok munkával járt rendben tartani.

A jó szomszédok felől miért kell sövény?

Előzmény: araucana (2861)
araucana Creative Commons License 2017.06.18 0 0 2862

A vadcitrom levágott ágai komposztálhatóak? Nem maradnak meg a tüskék?

Előzmény: araucana (2861)
araucana Creative Commons License 2017.06.18 0 0 2861

Köszi! Mód éppen lenne elégetni, de nem szeretem az ilyesfajta tevékenységet a szabadban végezni. Ha már tűz, akkor a kályhában égjen. :-)) Így tehát a tűztövis kiesik. Egyébként Te, mint hozzáértő, egy 6000nm-es telek változatos bekerítéséhez milyen növényeket állítanál csatarendbe? Egy pár tő gleditsia mindenképpen befigyel, homoktövis is nélkülözhetetlennek tűnik, mert hátul van egy 40 m-es szakasz, ahol nem az idén barnult egyének esetleg bejárnak diót, meg egyéb gyümölcsöt szedni. De miket ültessek a két hosszanti oldalra, ahol jószándékú szomszédokkal vagyok körülvéve? Hülyeség lenne pl. élő energiafűzből ilyen XXX alakú kerítést fonni?

Előzmény: Ali-bá (2860)
Ali-bá Creative Commons License 2017.06.18 0 0 2860

A tűztövis ágakat nem jó aprítógépezni és komposztálni, legjobb elégetni. Nagyon jó és szép, mint sövény (éppen most adom neki a nyári nyírást - egyet meg télen szoktam), de ha nincs módod elégetni, vagy kukába rakni, akkor ne kezdj vele.

Előzmény: araucana (2859)
araucana Creative Commons License 2017.06.18 0 0 2859

 Köszönöm! A tűztövissel régóta kokettálok, csak nem tudom, mit lehet kezdeni a lemetszett ágakkal. Aprítógépben szeretném komposztálásra alkalmassá tenni, de ha a tüskék megmaradnak a komposztálás dacára is, bukott a mutatvány. Tudsz erről valamit?

Előzmény: tzmod (2858)
tzmod Creative Commons License 2017.06.18 0 0 2858

Szia!

 

Bármilyen termő cserjéből lehet olyan sövényt készíteni, amely elég magasra nő. legalább 150 cm -re.

Ha vadnövényből is jó. akkor kökény, bodza, galagonya, csipkerózsa bokor jöhet szóba, ezek emberi és állati fogyasztásra is alkalmasak.

Ha kultúrnövényből szeretnéd, akkor a tűztövis jó  a madaraknak, mert a termését fogyasztják, viszont emberi fogyasztásra ez nem alkalmas, mert enyhén mérgező!

Előzmény: araucana (2857)
araucana Creative Commons License 2017.06.15 0 0 2857

Sziasztok!

Milyen növény (cserje, vagy fa) termése jöhet számításba az énekes madarak csalogatására? Milyen növény (cserje, vagy fa) termése jöhet számításba emberi fogyasztásra?

ZsuR Creative Commons License 2017.05.19 0 0 2856

Prézlivagány Creative Commons License 2017.05.19 0 1 2855

Szia,

 

Lehet már késő, de én elmentem egy erdészetbe és 20 ft darab áropn vettem gyertyán csemetét.

Fantasztikus már most. Gyöngyörű zöld, barázdált levelek. Igénytelen erre az éghajlatra valók.

 

Az erdész azt mondta, hogy minden évben 1/3-ra vágjam vissza. Ha eléri a kívánt 2-2,5 méteres magasságot, akkor felül mindig skalpoljam meg és oldalt nyírjam.

Finom erődillata van. Télen nagyon későig rajta marad a barna levél, sokat takar, bár nekem annyira nem teszik:)

Viszont! 20 cm-es széles sövény is nevelhető belőle.

Méterenként 4db elegendő, de ne árudából vedd, mert horror ár.

 

Ha lesz időm teszek fel képeket.

Előzmény: Andrea555 (2845)
unartis: Creative Commons License 2017.04.13 0 0 2854

Tudom, csak az alap fajból már van, ezek meg annak a magoncai lehetnek, madárpottyantás útján, sajnos kicsi a telek 720 m2-en meg kell gondolni, hogy mire szánok helyet!

Más magoncokból amúgy kezd elegem lenni, mert itt az északnyugati, szelek uralkodóak a télen kora tavasszal, a tőlünk északnyugatra lévő  szomszédunk telkén nő 2 juharfa, a téli szeles időben tele hordja  a kertet a termésével a szél, ilyenkor meg ezerszám kelnek ki a  magoncai mindenhol ahol megfelelő közeget talál, ha nem gyomlálnám ki, itt csak juharerdő lenne. így is marad néhány őszig, azokat télen vagy most tavasszal lehet látni, akkor már 20-30 cm kis fák! Ezeket is ki szoktam szedni, mert rossz helyen nőnek.

Előzmény: ZsuR (2853)
ZsuR Creative Commons License 2017.04.12 0 0 2853

De... at lehet ultetni!

Előzmény: unartis: (2852)
unartis: Creative Commons License 2017.04.12 0 0 2852

Sajnos rossz helyen kelnek ki ahol nem szeretném, ha elburjánozna!

Előzmény: ZsuR (2851)
ZsuR Creative Commons License 2017.04.10 0 0 2851

Ugy sajanom a magoncokat!!!  De hat... nem lehet mindent megtartani - nem lenne eleg sem a hely, sem az energia a karbantartasra...

 

 

Előzmény: unartis: (2847)
unartis: Creative Commons License 2017.04.10 0 0 2850

Késő ősszel is érdemes kimenni olyan helyre ahol van belőle még, akkor is sok lent szokott lenni a földön, gyerekként a  terméshüvely belsejében található ragacsos édeskés anyagot nyalogattuk és rágcsáltuk, mi majomkenyérnek hívtuk :-) Különleges őszi csemege volt, mint pl. a papsajt(de az nyáron).

Előzmény: CBNora (2844)
unartis: Creative Commons License 2017.04.10 0 0 2849

Az olvasás és a kertészkedés is jó elfoglaltság, lényeg, hogy tornázzon az agy, mert ha nem akkor az már az agyi amortizáció! :-)

 

Jó ötlet a bab, legalább kettős haszna is lesz, szép is meg hasznos is, sövénykén elég egyedi lesz, majd fotózd le, ha eléri a teljes nagyságát!

 

Idén mi is futtatunk egynyáriakat, ideigleneset a drótkerítésünkre, mert a puszpángok ki lettek szedve a sövény közepén, kb 2.5 méter átlátható rés éktelenkedik, a szomszéd minden irányba jól átlát, a hajnalkák már a kiültetésre várnak, a gyerkőccel a tavaszi szünetben ki is telepítjük azokat! A mexikói csodahajnalkák is el vannak vetve, tavaly volt egy-egy tő, arról szedtem le a magot, de eddig csak egy mozdult a magvetésből, azt is oda szánjuk!

Előzmény: Andrea555 (2845)
unartis: Creative Commons License 2017.04.10 0 0 2848

javítom: onnan

Előzmény: unartis: (2847)
unartis: Creative Commons License 2017.04.10 0 0 2847

Én sem csinálnék belőle akkora problémát, ahol nem kell, onan ki szoktam szedni, a magoncokat is, ha rossz helyen keltek!

Előzmény: ZsuR (2843)
unartis: Creative Commons License 2017.04.10 0 0 2846

Javítom magam utólag, most nagyon égek, még motorfűrészem sincs, nem én vágtam ki, hanem kivágtak belőle, azért nem mindegy! egy betű és egészen mást jelent!

Előzmény: unartis: (2842)
Andrea555 Creative Commons License 2017.04.09 0 0 2845

Na igen,így gondolom nincs is vele gond. De a szomszédasszonyom nagyon jópofa:) Akkor kertészkedik ha kedve van,ha nincs olvas a nyugágyban. Nem érdekli mi van,azt mondta dolgozott eleget a nyugdíjat élvezi most már. Valahol igaza is van.

Az idén valami egynyári megy a dróthálóra azt hiszem.Őszig mindenképp . Valami babfélére gondoltam. Szerintetek? Mondjuk kb.14 méteren nem kevés termés várható nem? De úgy gondolom ez gyorsan nő,és haszna is lesz.

Előzmény: ZsuR (2843)
CBNora Creative Commons License 2017.04.09 0 0 2844

Viszont ilyenkor potyog le. Legalábbis pont múlt csütörtökön láttam a városban, hogy hullanak le a hüvelyek. Tavalyelőtt Pesten a Blaha Lujza téren láttam sokat. Csak gondolom, onnan hamar feltakarítják.

Előzmény: unartis: (2842)
ZsuR Creative Commons License 2017.04.09 0 0 2843

Hozzam is jon at borostyan a szomszedoktol... nem nagy dolog, kiszedem...

Előzmény: unartis: (2838)
unartis: Creative Commons License 2017.04.09 0 0 2842

Ha vidéken laksz akkor érdemes ősszel Neked szedni, Kelet-Békésből származom, ott a település szőlője gleditsia-val van(volt, mert sok helyen kivágtam belőle) bekerítve. Most, ahol élek találtam itt is sövényt belőle, sokszor a fák alatt is kikeltek. Kereskedelemben szerintem kicsi rá az esély, hogy találni fogsz, legfeljebb erdészetekben, de ez sem biztos.

Előzmény: araucana (2837)
unartis: Creative Commons License 2017.04.09 0 0 2841

Ebben is van ráció! Hasonlóan én sem szeretném, ha véletlenül kitaposna valamit, inkább én is  megcsinálom, szerencsére a szomszédunk felől a telek 4 oldalából 3 téglafal és melléképület, míg az az egy dróthálós rész, kb 15 méteres szakasz a miénk ahol a mi sövényünk növekedik! így a szomszédnak nincs indoka átjönni, a közvetlen szomszédunk vakolt téglakerítésének a falát én szoktam meszelni, megbeszéltem vele, hogy megcsinálom, sajnos északi fal, és tél végére, tavasz elejére fel szokott fagyni a festék(ami valóban mész), mivel így csúnya és csak mi látjuk, ezt a kis áldozatot felvállaltam, de nem nagy teher, mert 2X-i festés után kb fél-fél óra alatt egész évben rendben van és szép háttért ad a növényeknek!

Előzmény: CBNora (2835)
unartis: Creative Commons License 2017.04.09 0 0 2840

Azért sajnálom, hogy így járt a borostyánsövényed, de fő, hogy van más alternatíva!

Előzmény: Andrea555 (2834)
unartis: Creative Commons License 2017.04.09 0 0 2839

Ez is nagyon jó ötlet! Csak már nem mertem ajánlani, mert valaki irtózik a töviseitől, nálunk már szépen beindultak a tűztövisek, hajtanak, nagyon dekoratívak a téli egyhangúságban a különböző termésű változatok egymás mellé ültetve!

Előzmény: Ali-bá (2831)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!