Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

mociga2 2012. máj. 16. Creative Commons License 7985

A csúszik, csúszó az szerintem hangutánzó.

csuszog, csusszan, csusszant

ide tartozik még a

csoszog, csosszan is, de még a csiszol is.

Asszem beletrafáltam. Zsigerből?

Előzmény: BeNZiN (7984)
BeNZiN 2012. máj. 3. Creative Commons License 7984

Üdv a nyelvtudósoknak.

Pár finnugor eredetű szóval kapcsolatban vagyok kiváncsi a véleményetekre.

Lehetett-e a kám szónak folyó jelentése a magyarban, illetve a Csúszik, Csúszó -nak lehetett-e sebes, gyors jelentése ? A káma mellékfolyóiról van szó egyébként.

Köszi előre is.

mociga2 2012. máj. 2. Creative Commons License 7983

Rendben!

OK!

Előzmény: nyelvmodi-6 (7982)
nyelvmodi-6 2012. ápr. 24. Creative Commons License 7982

Moziga!

A Magyarulez nem a tracsparti helye.

A következő már nem figyelmeztetés lesz.

3x 2012. ápr. 24. Creative Commons License 7981

(A szótár szerint a dőre balgát is jelent)

Előzmény: scasc (7979)
3x 2012. ápr. 24. Creative Commons License 7980

A Tor és a lehetséges *Töre alak miatt gondoltam...

Előzmény: scasc (7979)
scasc 2012. ápr. 24. Creative Commons License 7979

A töricht jelentését én inkább a közérthetőbb 'bolondos, balga' szóval adnám vissza. Németül az eredete transparens, a r Tor 'bolond (ember)' (nem s Tor 'kapu') származéka. Felvetésed "érdekes" jelzője helytálló.

Előzmény: 3x (7975)
vrobee 2012. ápr. 24. Creative Commons License 7978

?

Előzmény: mociga2 (7977)
mociga2 2012. ápr. 24. Creative Commons License 7977

És Te ezt honnan tudod drága ősanyám?

Előzmény: vrobee (7965)
mociga2 2012. ápr. 24. Creative Commons License 7976

Igen. Hangalapon műkszik az emberi  nyelvi őskonvergencia!

Gondolkodom, vagy vagyok?

Előzmény: 3x (7975)
3x 2012. ápr. 23. Creative Commons License 7975

Most éppen németül olvasok és beleakadtam a töricht szóba, amit korábban soha nem hallottam és a jelentése kb. "dőre".

A magyar etimológiai szótár szerint a dőre "ismeretlen eredetű, nyelvjárási szóból Baróti Szabó Dávid emelte az irodalmi nyelvbe".

Csak érdekesnek találom...

Yogi 2012. ápr. 12. Creative Commons License 7974

Vetette föl? Szerintem ez már Márai idejében is tudott volt.

Előzmény: Törölt nick (7972)
scasc 2012. ápr. 12. Creative Commons License 7973

A kettő etimológiailag összefügg, mindkettő a szláv čeljad-ból (vagy hasonlóból) származik. Két irányba történt a magyarban a vegyes hangrendű szó hangrendi kiegyenlítődése, vele együtt jelentéshasadás ment végbe. A szemantikai kapcsolat még ma is érthető, ha arra gondolunk, hogy a cselédség régen a háztartás (középkori jogban: familia) része volt.

Előzmény: Törölt nick (7972)
vrobee 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7971

Köszönöm!

Onnantól, hogy tujázás = ütközőn utazás, ismertem a dolgot személyes történetekből, és a tuja 'villamos' elvonódása talán kézenfekvőnek is nevezhető. Tulajdonképpen az első lépés az, ami igazán meglepő számomra: a  "tujázik < : hátulja+zik" része a történetnek. Bizonyára alaposabban utánajártál korábban, én viszont csak azt látom, amit ide bemásoltál, és felmerül bennem az az eretnek gondolat, hogy esetleg Tompa József tévedhetett az etimológia (és nem pedig a jelentés) kapcsán. Persze, szlengszavak meghökkentő módon is keletkeznek...

Előzmény: rumci (7968)
rumci 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7970

Etimológiai szótárra nem hivatkoztam, ott amúgy lenne szakirodalmi hivatkozás is. Az viszont, hogy a prompt források mit mondanak, ráadásul a speciális jelentést dokumentálják, továbbá az, hogy a szóalkotási mód kifejezetten jellemző a szlengre, igen nagy bizonyítóerővel bír.

Előzmény: 3x (7969)
3x 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7969

Már bocsánat, de ezek nem tűnnek bizonyító erejűnek az etimológiára nézve.

Kicsit önmagát magyarázza, hogy attól ez az etimológia, hogy benne van az etimológiai szótárban.

Előzmény: rumci (7968)
rumci 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7968

Teljes mértékben. Most nincs rá kapacitásom, hogy újra összeszedjem a forrásokat (közkeletű szótárakból bárki megteheti), de amikor először valaki ezt a levezetést elém tárta, azt hittem én is, poénkodik. Ehhez képest lényegében minden fázis adatolható szótárakból. Azért amit gyorsan össze tudtam kapni, azt idézem:

tujázik < : hátulja+zik ’ütközőn utazik’, ezt a harmincas évek argójából ismerem” (Tompa József: A becéző szó eleji névrövidítés a mai szóalkotásmódok rendszerében. MNy. 1964: 92).

„Nagyon fontos játékunk volt – egyetlen későbbi sem hasonlít hozzá – a tujázás. A budapesti gyerekek számára, legalábbis akik meghatározott kerületekben laktak, emlékezetes és sok örömet okozó élmény lett emiatt Nagy-Budapest kialakulása. A nagykörúti villamosok (és a túl exponált helyen futó 2-es és 9-es) kivételével szinte minden villamos hátsó ütközőjének jellemző képe volt a rajta tujázó fiú – ritka ügyesség kellett ahhoz, hogy egyszerre ketten csinálják. A tujázás többünk számára azért emlékezetes, mert az idősebb kalauzok, a szörnyülködő járókelők egyértelműen utcagyereknek minősítették ezeket a gyerekeket – nem tudván, hogy ez néha felvételi vizsga volt egy csapatba, néha ügyességi próba, és nem tudták azt sem, hogy három villamosjegy árából futotta egy mozijegy” (Hegedüs T. András–Forray R. Katalin: Az újjáépítés gyermekei – a konszolidáció gyermekei. Magvető, Budapest, 1989: 52).

„a gyalogjárás 8-10-15 kilométert is jelenthetett a villamosozás pedig nem ritkán az ún. tujázással, azaz a villamosütközőre való veszélyes és tilos felkapaszkodással volt egyenlő” (Svéd László: A magyar munkáspártok ifjúsági szervezetei a XX. század húszas éveiben. Múltunk 2003/4: 159).

tuja [2] fn biz kiv Villamos. [<- hátulja] tujázik tn ige biz 1. kiv A villamos hátulsó ütközőjén utazik. 2. Villamoson megy. [<- hátujázik ’ua.’]” (ÉKsz.2).

Előzmény: vrobee (7957)
3x 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7967

Kimaradt a vilinger. Amikor annó még igénybe vettem a BKV szolgáltatásait, így is hívtuk.

Előzmény: vrobee (7966)
vrobee 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7966

Jó lenne az 50-es évek netes fórumaiban keresgélni igazából :) .

A gyűjtemény amúgy tetszik. A legközelebbi analógia még a "lanyi" (a mű szerint <villanyi <villamos), bár ez is előfordul "szlanyi" alakban, aztán csuda tudja, melyik a korábbi, de ez még hihető.

A "villamos hátuja" nekem leginkább ott sántít, hogy bár ez ilyen helyesírással nem volna egyedi, szerintem ezt nem így ejtik. Hanem /hátujja/, vagy /hátúja/.

Előzmény: Onogur (7962)
vrobee 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7965

Ez egy régesrégi rejtvény megfejtése ("Ábrahámnak nem volt fia"), szóval nem tökéletes az analógia :) .

Előzmény: Yogi (7961)
3x 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7964

(18,6 millió tehát a korpusz kb. 10%-a) internetes fórumok (az index.hu fórumainak (!) és több kárpátaljai fórum) beszélgetéseit tartalmazza. Ez a nyelvi változat azért fontos, mert ez áll a legközelebb a spontán nyelvi kommunikációhoz, bizonyos esetekben nagyon hasonlít a beszélt, élő kommunikációhoz.

3x 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7963

Ki mondta, hogy szépirodalmi ???

Onogur 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7962

A tujázás miért lenne szépirodalmi? Budapesti szleng.

Előzmény: 3x (7959)
Yogi 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7961

Az egyik munkahelyemen volt egy szóvicc-gyáros kollégám, így amíg ott voltam, a hátizsákot csak izsáknak mondtuk.

3x 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7960

(l nélkül dettó)

Előzmény: 3x (7959)
3x 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7959

Nyelvváltozat:  magyarországi, szlovákiai, kárpátaljai, erdélyi, vajdasági
Alkorpusz:  sajtó, szépirodalom, tudományos, hivatalos, személyes
Lekérdezés:  [ word = "hátuljázik" ] ;
Lekérdezett korpusz mérete:  187644886 szó
Találatok száma:  0 db   0,00 db / millió szó
Keresési idõ:  0,01s Nincs találat.

Nyelvváltozat:  magyarországi, szlovákiai, kárpátaljai, erdélyi, vajdasági
Alkorpusz:  sajtó, szépirodalom, tudományos, hivatalos, személyes
Lekérdezés:  [ word = "hátuljázás" ] ;
Lekérdezett korpusz mérete:  187644886 szó
Találatok száma:  0 db   0,00 db / millió szó
Keresési idõ:  0,01s Nincs találat.

3x 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7958

Én azt hittem, április 1-jei tréfa, de nem stimmelt a dátum. Ez a "hátuljázik", ez nagyon gyanús...

vrobee 2012. ápr. 10. Creative Commons License 7957

Ez amúgy mennyire van dokumentálva? Csak felvetés-szinten hallottam eddig ezt a származtatást, és bevallom, nekem a tuja < villamos hátulja kicsit népetimológiásan hangzik.

Előzmény: rumci (7954)
Onogur 2012. ápr. 6. Creative Commons License 7956

S mindez talán röpke 50 év alatt.

Előzmény: Yogi (7955)
Yogi 2012. ápr. 6. Creative Commons License 7955

Köszönöm; gyönyörű módja a szóalkotásnak.

Előzmény: rumci (7954)