Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2764
Na ma kijott a statisztika, legveszelyesebb telepulesek Portugaliaban (autofeltoresek, assalto-k (rablasok), keselesek):

1. Albufeira (Algarve)
2. Lisszabon
3. São João de Madeira
lutell Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2763

Linha, Quilla! Képzeljétek, a tegnapi döbbenettöl még nem tértem magamhoz. Nagyobbik lányom ugyanis közölte, hogy ök az oviban mesét fognak elöadni. (Irulok-pirulok, de a cimét elfelejtettem, pedig valami ismert portugál mese.) Hab a tortán, hogy ö lesz a mesélö.  Állítólag már tanulja a szövegét! Nem mertem feszegetni a textus hosszának kérdését... Erröl jut eszembe, mesélnétek majd egy kicsit az EB1-ról?

 

Bacalhau ugyben: remek jól tudok szakácskönyveket forgatni... a fapadosat meg számüztem a konyhából. Karácsonykor se. Egyebként a halak többnyire a férjem hatáskörébe tartoznak.

 

quilla Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2761
Linha! vagy barki szakavatott konyhatunder lusitan 'konyhamuveszetben'. Hogy kell elbanni a tablas bacalhaual pl? En csak a szardiniahoz meg a carapauhoz ertek, semmi egyeb halhoz, pedig szeressem (na nem a karacsonyi vizben fott verziot, azt annyira nem de barmi mast igen).
Előzmény: linha (2759)
blaze73 Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2760
thats great :)

remelem oktober 23-nov 2 kozott is kellemes ido lesz :) :)
linha Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2759

Most épp száz ágra süt a nap, kellemes meleg van, és az esönek annyi nyoma van csak, hogy tisztább, frissebb minden, meglehetösen párás a levegö, és kevesebb a kutyakaki a járdákon - na, de van ám már abból friss utánpótlás elég!

Ja, és a tenger tajtékzik még egy kicsit, ronda szürkés. Ez most amúgy is a marés vivas ideje, vagyis az erösebb apály-dagályé, a carcavelos-i strandot pl. teljesen ellepte a víz és már elvitt egy csomó homokot.

Előzmény: blaze73 (2757)
linha Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2758

Tegnap este megint megemlítették a magyarokat a híradóban, kijött ugyanis egy EU-s felmérés, miszerint a portugálok pesszimisták a gazdasággal és a saját anyagi helyzetükkel kapcsolatban, náluk már csak a magyarok pesszimistábbak az egész EU-ban...

Az sem volt semmi, ahogy épp egy éve felfújták a Kossuth-téri eseményeket.

Előzmény: Törölt nick (2755)
blaze73 Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2757
ok ok,,, akkor hala egnek minden rendben :)
linha Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2756

Fornalha, köszi a meghívást, egyelöre nem tudom, el tudok-e menni.

Próbáltam e-mailt küldeni, de valahogy nem ment, és annyira nem értek az informatikához, hogy tudnám, miért.

Előzmény: Törölt nick (2746)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2755
De mar minden OK. Ebbol is latszik hogy mennyire felreinformalja az embereket a sajto...
Mondok egy peldat.
Anno a radioban ITT Portugaliaban bemondtak, hogy Magyarorszagon, Budapesten (!!!) annyira nincs penze a kormanynak hogy aruljak az utcaneveket, potom 150 euroert 100 evre lehet venni egy utcatablat es ugy nevezi el az ember ahogy akarja, Michael Jackson utca, stb. stb., szegeny Mo., mennyire nincs penze, stb.

A valosag ezzel szemben: Van egy kis falu valahol, kevesebb mint 100 lakossal es a CM (Varoshaza, RATHAUS) ugy akart egy kis penzt es hirnevet szerezni a falunak, hogy 5 evre arulta valoban az utcaneveket, nem potom penzert. :D De szerintem jo otlet volt, vegulis :-)

Es azota meg szamtalan ilyesmi fordul elo, nemcsak egy iranyban, hanem vice versa.

Az esozesekrol annyit, hogy igen, volt ilyen de nem Lisszabonban hanem Grande Lisboa-ban, es mashol, ami inkabb Alentejot erintette - Sacavém, Évora, stb.

Mostmar minden rendben van, nalunk is nagy eso volt de kb. fel ora alatt renderaktak mindent a tuzoltok (Bombeiros). Itt nem all meg a vilag ha leesik egy kis eso.. :D Es teny hogy leesett egy "keves", mert szombaton kineztem az ablakon es a szavam is elallt, a viz omlott le a meredek utcakrol (4 darab) a hazunk elotti terre, vitte a szemetet, a fekvorendort is, mindent amit ert es begyult a vonatallomas alatti atjaroba, ami miatt leallitottak a forgalmat de mint mondtam, rendberaktak hamar, mintsem hogy panik lett volna.
Előzmény: blaze73 (2754)
blaze73 Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2754
papa_maci : igy van :)

mas : mi a helyzet Lisszabonban ? Hirado mutatja, hogy hatalmas eso volt, elazott fel varos, autok viz alatt stb... :(
papa_maci Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2753

Én nem akarok most ebben a dologban pro és kontra állást foglalni.

De szerintem nem egyforma a két nép vezetési stilusa.

Nem, én még nem jártam a Törököknél.

Úgy gondolom ha ők voltak nálunk 160 évig, akkor én is hosszabb időre mennék. De nem mostanában. :))

Viszont a temperamentumuk alapján szerintem gázosabbak mint a Portugálok.

Szerintem nem lesz semmi gond a kinti vezetéssel. Hülye meg mindenhol van europai, vallási, vagy politikai hovatartozástól függetlenül.

Egyébbként én imádok vezetni. 17 éves korom óta van jogsim,és azóta mindig vezettem,és volt is mit vezetnem.

Csak az a sok tapló ne lenne az utakon.Erőszakos,tolakodó, magukat a kreszszabályaitól függetlenitö suttyó bunkók.

Előzmény: blaze73 (2740)
papa_maci Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2752

Természetesen én is igy gondoltam.

Semmi ne maradjon a kocsiba. Pláne szem elött.

De meg mondom őszintén,nekem semmiféle rossz tapasztalatom nem volt ilyen téren.

Mondjuk okot sem nagyon adtam rá.

Aki ismeri a Bp.-i VII,VIII, IX,X,XIII kerületeket,az tudja hogy mi a dörgés.

Szerintem semmivel sem rosszabb a kinti helyzet mint az említett kerületekben.

Előzmény: linha (2743)
quilla Creative Commons License 2007.09.30 0 0 2751
Tenyleg, continente jatszhat... megnezem :) Intermarche se kozel se tavol... Jumboban meg nem volt :) koszi!!
Előzmény: lutell (2750)
lutell Creative Commons License 2007.09.30 0 0 2750

Continente? Intermarché? Emlékezetem szerint én ebben a kettöben akadtam bele ilyen filcbe. Se minöséget, se árat nem tudok, mert nem ezt kerestem.

Előzmény: quilla (2749)
quilla Creative Commons License 2007.09.30 0 0 2749
Szerintetek lehet itt olyat kapni valahol, hogy textilfilc ami vizzel kimoshato az anyagbol? EL nem tudom kepzelni merre induljak... majd a himzos boltomban megkerdezem, de nem sok remenyt fuzok ahoz. Igazi kreativ bolt meg nem nagyon van errefele... lehuzhato matricafesteket is eddig csak keszletben, mereg dragaert a toys'Rusban lattam.
Előzmény: linha (2747)
quilla Creative Commons License 2007.09.30 0 0 2748
Linhanak igaza van, magyar feleseg, portugal ferj :) Igy vegyesek :)
Előzmény: Törölt nick (2745)
linha Creative Commons License 2007.09.30 0 0 2747

Gondolom portugál-magyar értelemben vegyes.

Velem egyébként olyan volt, hogy nyitva hagytam a csomagtartót itt a ház elött miközben cipeltem fel a bevásárolt cuccot, teljesen elfelejtettem, és már úgy volt egy ideje, mikor egy szomszéd felcsöngetett, hogy ha gondolom, becsukja. Tök rendes volt. Rohantam le, de nem tünt el semmi az autóból, még egy CD sem.

Előzmény: Törölt nick (2745)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.30 0 0 2746
linha: oktober 12-en valoszinuleg (= szervezes alatt all) magyar osszejovetel lesz itt Lisboa-ban, ez egy penteki nap es osszegyulunk paran valami etteremben, valahol hogy megismerjuk egymast. Ha van kedved, dobj egy e-mailt vagy az iwiw-en: "Magyarok Portugáliában" fórum.
Előzmény: linha (2743)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.30 0 0 2745
mi az a "vegyes paros ismeros" ? :D
Előzmény: quilla (2744)
quilla Creative Commons License 2007.09.29 0 0 2744

Hat Portorol es kornyekerol en is casak annyit tudok, hogy velunk nem tortent meg ilyen, illetve feltort zaru kocsit sem lattam.

Ellenben olyan tortent itt egy vegyes paros ismerosunkkel, hogy a pasi lenn hagyta a kocsit este a haz elott (minek is vitte volna fol az emeletre, hehe :)) es veletlenul nem jol zarta be vagy az ablakot hagyta nyitva, mar nem is tudom. Masnap reggel ment es a kocsinak hult helye volt. Az elso idegroham utan hivtak a rendorseget (vagy mentek, ezt mar nem is tudom) es a rendorok nyugtatgattak, hogy semmi gond, a kocsija megvan a rendorseg egyik zart telepen. Az tortent ugyanis, hogy egy jarokelonek feltunt, hogy nyitva maradt a kocsi es szolt a rendoroknek, azoknak meg van egy ilyen ingyenes!! szolgaltatasuk, hogy elviszik es megorzik meg mielott ellopnak, szoval a kocsi meg akkor reggel meg is lett :)

Előzmény: linha (2743)
linha Creative Commons License 2007.09.29 0 0 2743

" volt táska, nincs táska" ... Alapszabály, hogy nemh hagyunk az autóban semmit, de semmit, nemhogy TÁSKÁT!... De biztos te is így gondolod, és mindenki.

Egyébként a fövároson kívül (Portóról nem tudok nyilatkozni) nem annyira vészes a helyzet, velünk, és ismeröseinkkel még nemt történt semmi ilyesmi, söt, minél messzebb Lisboa-tól, annál jobb.

Előzmény: papa_maci (2734)
quilla Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2742
Iskolabuszokon is, juheee!
Előzmény: 2007pt (2741)
2007pt Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2741
Viszont a tavolsagi buszokon van biztonsagi ov. Legalabbis az ujabbakon. Nem haszontalan dolog.
blaze73 Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2740
wekerlei : igazat kell adjak, sajnos.

papa_maci : en szeretek vezetni, a dugokat utalom csak :) a torokok is folyamatosan dudalnak - ott jartal mar, vezettel ? mi ott is bereltunk anno autot, vicces volt ott vezetni. savok nem igen voltak felfestve, folyamatosan szolt a duda :>

kivancsi leszek tenyleg milyen lesz Portugaliaban vezetni. :)
wekerlei Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2739

Szerintem a magyar meg a portugál autósok között nagy különbség nincs (ez egyébként Európa két olyan országa, ahol utálok vezetni és ahol jobban kell vigyázni, mint bárhol másütt).

Egyik nemzet sem az autóval "nött föl" és el kell, hogy telljen még 20-30 év, amíg megértik azok, akiknek kocsijuk van azt, amit a németek, belgák, svájciak, stb. már rég megtanultak.

Sehol Európában nem láttam máshol olyan sok önzö száguldozó barmot és olyan sok szemtelenül parkoló kocsit, mit ebben a két országban.

Előzmény: papa_maci (2734)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2738

Ez mind így igaz.

Nekem effektív '83 -óta van jogsim.

Pár százezer kilcsit megtettem,de ilyen autós népséget még nem láttam mint a Portugálok. Szerintem ha nem jó az autójukon a duda nem is tudnak vele közlekedni. :))De a gyalogos az náluk tényleg valami "szent" dolog.

Én direkt kiprobáltam.Nagy kereszteződésben átlósa mentem keresztül,megálltak, és egyrossz szót nem szóltak, és nem dudáltak. Mondjuk rendör sem volt. :))

Autóuton 90-es táblánál én mentem 140-nel, és úgy elhúzott mellettem a jó ember 170-180-as tempóba ahogy illik.

És mégis az Uniós baleseti statisztikákban nincsenek az első 10 legrosszabb helyen.

Mi a meggyöző stilusunkkal az előkelő 6.helyet foglaljuk el.

Elgondolkoztató. Én egyébbként utálok itthon vezetni.

Előzmény: quilla (2735)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2737
papa_maci : ok, koszi a tippeket :) igen sokat autozok a belvarosban es autoztam is, plusz mar kb 15 eve van jogsim.. remelem tudom kezelni a helyzetet, de persze majd figyelek ezekre a dolgokra. millio koszi a tippeket... :) gorogo-ban is sokan mondtak, h durvan vezetnek de en Rodoszon es Kretan is bereltem autot es semmi para nem volt. Eddig mindossze egy hely volt ahol nem bereltem volna semmi penzert : MALTA :) na ott a sikatorokban ezerrel hajtanak es az oldalso tukrok vagy le vannak torve, vagy festek nincsen rajtuk 1 mm sem :) :) ott kihagytam az auto berlest Hehe :)

Lisszabonban szerintem az 5 napos "BKV" kartyara fogunk benevezni, az eleg jo, hogy metro/busz/villamos is hasznalhato vele es nem kell folyamatosan aprot keresni. es ha sokat jovunk-megyunk meg araban is van :) :)
cosmopolita Creative Commons License 2007.09.27 0 0 2736
Lisboa Card 3 napra 31 euro, nekünk megérte
Előzmény: Törölt nick (2727)
quilla Creative Commons License 2007.09.27 0 0 2735

Aaaa, soha sehol nem indexel, mert fogyasztana a benzint vele :DDD Es parkol a korforgalomban, es parkol masodik sorban, ellehetetlenitve a szabalyosan parkolot, hatrahagyja a kocsijat veszvillogoval es elmegy kavezni :) Es parkol a hidakon is... es dudaaaaaaaaaaal, nyooooomja mint suket a csengooooot. Ja, es szaguldozik, a sebesseget korlatozo tablak kinn vannak mert igy EU szabvany, de senki nem foglalkozik veluk.... kiveve ha a RADAR felirat jelzi, hogy ellenorzik...

ellenben, hogy jot is mondjak roluk, beengedik az oldalrol bekanyarodot a foutra a kis utcabol... illetve a gyalogos a szent tehenuk, es ha ember gyalog kozelit a zebrahoz, mar allnak is megfele.

Es valami rossza a gyalogosokrol... az idosb korosztaly nem szokta meg soha, hogy van lampa meg zebra, szoval mamikkal, apokkakal vigyazni kell mert o gyalogosan mindenfele korulnezes nelkul kepesek belevetni magukat a kocsik soraba :))

Előzmény: papa_maci (2734)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.27 0 0 2734

Bocs, de nem bírtam kihagyni ezt a poént.

Tény és való hogy autóval szabadabb az ember.

Nem vagy annyira időhöz se kötve.

Csak vigyázni kell a helyi erökkel mert szemvillanás alatt nyitják az autót, és volt táska, nincs táska!!

A közlekedésről meg annyit: aki Pesten a belvárosban autózik napi rendszerességgel, az "lenyomja" a Portugál sofőröket. Ez tuti .Gyakorlatból mondom.

Körforgalomnál meg vigyázni kell mert olyan mint az orosz roulett, ha benne van nem tudod hogy melyik kijáraton hajt ki, NEM INDEXEL az isten adta!!!!!

Előzmény: blaze73 (2733)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!