Keresés

Részletes keresés

Jerega Creative Commons License 12 órája 0 0 50030

Bocsánat,helyesbítek.Majdnem három éves a cikk...:-)A kereső dobta ki, Polyák kések képei közt böngészve.Nem rossz kis cikk.

Jerega Creative Commons License 12 órája 0 0 50029

Adjon Isten jó napot!

Egy régi cikket tett újra közzé az Origo.Magam is olvasgatom a fórumot,ezért gondoltam bepöccintem ide az írást.Bicskavásárlás előtt állóknak is jól jöhet!

http://www.origo.hu/tafelspicc/kozelet/20141125-karacsonyi-bicska-bevasarlas-tipp.html

Dragomirov Creative Commons License 1 napja 0 1 50028

A jó faggyú fél vízvezeték szerelő, a jó olaj fél lakatos. :-)

(A faggyús kóc ma is jó, csak vigyázni kell vele, mert a régi acél hollandik mindent kibírtak, a maiak meg... )

Semmit nem csinálsz rosszul, mert miért csinálnál? A szarunak sincs különös tudománya - ha rendszeresen használod a bicskát semmivel nem kell kenni mert elég a kezed zsírja. (Csak ne főzd meg és ne hagyd kinn a szabad ég alatt.) Ha meg nem használod, azt is kenheted faggyúval, legfeljebb kicsit ragadós lesz. Meg egy kicsit szagosabb. Kocsis mester például kamélia olajat ajánlott. A távol-keleti nők magukra kenik, mások a bicskájukra - "gusztus dóga". :-) 

Előzmény: ...slr... (50027)
...slr... Creative Commons License 2 napja 0 0 50027

Szerintem a rozsdamentes pengét nem szükséges olajozni, egyszerűen tisztán kell tartani. Nedvesen is le lehet törölni, aztán szárazra törölni. 

A markolatot és a rugót mindig szárazon kell tartani, mert a hagyományos magyar bicskák rugóját a legtöbb esetben ma is szénacélból készítik, ami rozsdásodik. A markolat alaplemeze (platina, platni) és a rugó igen közel vannak egymáshoz, a kapilláris hatás beszívja és bent tartja a vizet, ami nem tesz jót a rugónak. 

Ami a kenést illeti, a megfelelő kenőanyag a marhafaggyú. Sokáig tiltakoztam, nem hittem el, próbálkoztam mindenféle modern kenőanyagokkal: egyik sem vált be. Fel kell melegíteni kicsit a bicskát, testmelegre vagy annál kicsit melegebbre, és parányi mennyiségű marhafaggyút kell juttatni a rugó és az alaplemez, a penge és az alaplemez, valamint a penge és a rugó közé. Marhafaggyú kapható több vízvezeték szerelési boltban, ezt használták a kóccal való tömítésnél, és aki ért hozzá, megcsinálja úgy faggyúval-kóccal, mint a Loctite szalaggal. 

Kedvenc markolat-anyagom, a szarvasagancs nem igényel különösebb gondozást. Legigényesebb és legváltozékonyabb (de nagyon szép tud lenni) a szaru, annak külön tudománya van. A stabilizált fa (nem tudom, magyar bicskán használják-e) sem igényel különösebb gondozást, egyébként a fa részeket viasszal szoktam kezelni.

Majd a hozzáértők megmondják, mit csinálok rosszul.

Előzmény: Befektetovagyok (50026)
Befektetovagyok Creative Commons License 2 napja 0 0 50026

Üdvözletem!

Bicska ápolásról hol találok leírást vagy összefoglalót? (Gugli nem a barátom.)

Penge, bakni, különböző anyagú nyelek ápolása, karbantartása érdekel.

Kifejezetten evésre használt bicsak (valószínű rozsdamentes lesz) esetén érdekel, hogy melyiket, hogy lehet elmosni, mosogatni, pengét kell-e olajozni és a többi, nem értek hozzá (még).

Elm Creative Commons License 2 napja 0 0 50025

Előzmény: Fáraó48 (50019)
baowah_ Creative Commons License 3 napja 0 0 50024
Előzmény: Hthomas07 (50020)
karban79 Creative Commons License 4 napja 0 0 50023

Misányi, Lovász, http://www.magyarkesek.hu 

komesz2 Creative Commons License 4 napja 0 0 50022

Szerintem Porpáczy Zsoltot érdemes ez ügyben megkeresni. A Spy Hungarian Folder első protóját is ő gyártotta le itthon.

...slr... Creative Commons License 4 napja 0 0 50021

Szakonyi Gábor tervezte, a Spyderco gyártja (vagy gyártotta) Hungarian folder néven. A magyar készítők többsége a népi iparművészet keretében igyekszik az eredeti formák és funkciók megtartásával készíteni kiváló bicskákat, és én ennek nagyon örülök, többségük szeretné is megtartani a hagyományos magyar formákat az eredeti formájában és funkciójában. Mint késes család oldalági leszármazottja én ezt nagyon bírom, ezek a bicskák bizonyítottak, ha jól készítik el őket, egy évszázadon át is jól működnek, mint a gyűjteményem bizonyítja.

Modern bicskákat több magyar készítő is tervez és készít, javaslom keress rá a Lurdy-házban szokásos kiállításra, ott valószínűleg találkozhatsz velük, hamarosan mástól remélem neveket is kapsz. 

Hthomas07 Creative Commons License 5 napja 0 0 50020

Sziasztok!

Tudnátok mondani nekem olyan magyar késkészítőt, aki hajlandó lenne készíteni tradicionális kést modernizált változatban? (konkréten egy keresztzáras fejesgörbének az elkészítése érdekelne.)

És esetleg van olyan magyar késkészítő, aki modernebb, pl titán framelock késeket csinál?

Még nem nagyon vagyok jártas a magyar késkészítésben, minden válasz segíthet.

Üdv, 

Horváth Tamás

Fáraó48 Creative Commons License 5 napja 0 0 50019

Szervusztok!

Megtudja mondani valaki, hogy mikor lesz a Lurdy házban a kés kiállítás?

Lég István Creative Commons License 5 napja 0 0 50018

Üdv, gondolkodj el valami remek magyar bicska beszerzésén

. :)

Előzmény: ...slr... (50003)
ronya1 Creative Commons License 5 napja 0 0 50017

akkor 800assal kezdem

vagyis fogom mert pont azt elfelejtettem venni

Előzmény: bku (50013)
bku Creative Commons License 5 napja 0 0 50016

:)

Előzmény: H_G (50015)
H_G Creative Commons License 5 napja 0 0 50015

(Tényleg így kell? Furán néz ki...)

Előzmény: bku (50014)
bku Creative Commons License 5 napja 0 0 50014

jav. 1000-res.  :)

Előzmény: bku (50013)
bku Creative Commons License 5 napja 0 0 50013

a 800-as és az 1000-es elég lesz neked. a kopott 1000 ezres már tükrösít egy picit.

Előzmény: ronya1 (50011)
Dragomirov Creative Commons License 6 napja 0 0 50012

Azért próbáld meg a 2000-es papírral - mivel a pengében karcok vannak, nagyobb kárt úgysem fogsz csinálni. Én egy szénacél bicskámat smirgliztem meg így - persze súrolt fényben látszanak a finom, párhuzamos vonalak a pengén, de együtt tudok vele élni. És nem szakadtam bele a smirglizésbe. :-)

Előzmény: ronya1 (50011)
ronya1 Creative Commons License 6 napja 0 0 50011

nem célom a tükör polír mert használni akarom csak ne legyen összekarmolva

excenteres csiszolóval lett egy kis élszög módosítás és benne vannak azok a kis girbegurba vonalak

anno az ilyesmit kővel csináltam  volt egy nagyon sima és puha kövem hozzá csak elhagytam

de gondolkozom valami hoki szalagcsiszoló vételen ilyen lidl minőségben aztán nem kellene annyit kínlódni

Dragomirov Creative Commons License 6 napja 0 0 50010

Kézi smirglihasználat mellett a szemcseméret és az időigény fordítottan arányos; exponenciálisan. :-))

Előzmény: ronya1 (50007)
bku Creative Commons License 6 napja 0 0 50009

Türelmes méretű. :D

kwryll Creative Commons License 6 napja 0 1 50008

Tapasztalataim szerint a 2000es papír szép munkát végez, de azért igazi polírt ne várj filc-/rongykorong és paszta nélkül. Persze ahogy kopik a papír, drasztikusan lágyul az eredmény és ugyanilyen ütemben nem haladsz.:D

ronya1 Creative Commons License 6 napja 0 0 50007

milyen szemcseméretű smirgli tud polírozni az egérpados módszerrel?

elrontották a cégnél a polír szalagot aztán nem tudtam a kést rendesen megcsinálni

kétezres van itthon de avval szerintem kb egy örökkévalóság lenne

bku Creative Commons License 6 napja 0 0 50006

Öröm és bódottág ! :)

Előzmény: Johnny McClane (50004)
...slr... Creative Commons License 2017.09.14 0 0 50005

medve, porszívó  :-)

Előzmény: Johnny McClane (50004)
Johnny McClane Creative Commons License 2017.09.14 0 0 50004

nah visszavittem a bicskát és minden döbbenetem ellenére a boltos faszi egy kérdés nélkül mondta h válasszak helyette egy másikat, mert jogos a problémafelvetés 

azt mondta a készítő Józsi bácsi biztos be volt tintázva amikor csinálta XD 

Előzmény: ...slr... (50003)
...slr... Creative Commons License 2017.09.14 0 0 50003

Nem tudlak megnyugtatni. Kalandos úton vettem a Gladiustól egy Muela 25M típusú bicskát. A kalandos út miattam volt, nem akartam, hogy postázza, egy ismerősöm ment el érte, de két hónap volt, mire hozzám ért. 

• A baknin ragacsos lakkozás maradt
  • A stabilizált fa markolatpanelek nyolc szegecse közül hatnál repedt a faanyag
  • Csukott állapotban a penge súrolja a platinát
  • A fa markolatpanel alatt belereszeltek a platinába

Mindettől még használható lett volna a bicska, de ami már a legjobb indulattal is elfogadhatatlan:

• Az él nekikoccan, csukott állapotban felfekszik a platinák közének fenekén - aki tudja, hogy nevezik a bicskának ezt a részét, legyen szíves árulja el, a magyar bicskáknál ott a rugó vagy egy csapszeg van, itt egy réz tömb, ami befoglalja a hátsó zár pálca formájú rugóját.

A kereskedőnek mindezt megírtam, de nem ajánlotta fel, hogy visszaveszi, én pedig nem erősködtem. A Muelához fordultam, részletesen ismertettem és bemutattam a problémákat. Vita nélkül küldtek egy gyönyörű, hibátlan példányt, a selejt pedig nálam maradt.

Mondjuk a készítővel ezt a meccset szerintem a kereskedőnek kellett volna lejátszania, így viszont gazdagabb lettem egy tapasztalattal és egy selejt bicskával, amin kísérletezhetek.

Előzmény: Horváth Norbert 2 (50001)
bku Creative Commons License 2017.09.14 0 0 50002

Szerintem a készítője kicseréli, ha kéred. 

Előzmény: Horváth Norbert 2 (49998)
Horváth Norbert 2 Creative Commons License 2017.09.13 0 0 50001

köszi a választ, hát igen kicsit a pengét közrefogó lemezbe is beleszaladt a szerszám amivel vágta, de ott még maradt elég anyag viszont a repedésnél nem vagyok benne biztos hogy nem lesz e később "funkcionális" probléma, mert ugye azt mondtad h ha a mester jól dolgozott akkor a forrasztóanyag összeforradt egész felületen de itt mintha egy ilyen üreg szerűség lenne a szegecs körül és a szegecs nagyon közel van a repedés széléhez tehát kevés anyag van ott és ha elfáradna ott akkor szerintem a szegecs is megadná magát

kérlek nyugtass meg hogy nem kell ettől tartani, az a helyzet hogy késesboltban vettem nem magától a készítőtől így nem tudom visszavinni

Előzmény: ...slr... (49999)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!