Keresés

Részletes keresés

ronya1 Creative Commons License 4 órája 0 0 47590

Hát én adtam neki annyit amióta megvan mint 10 igazi "késbuzi" aztán még egyben van nem kotyog nem lötyög

Az tény hogy ha vasba vágok utána egyből élezni kell

Néha belekap a vasba zsugor fólia vágás közben..   

Előzmény: Didergő Király (47587)
ronya1 Creative Commons License 4 órája 0 0 47589

Szörnyen ronda és túlárazott

Akkor már inkább egy manix2

Az legalább egy elegáns kis jószág ;)

Előzmény: HerrLaca (47588)
HerrLaca Creative Commons License 5 órája 0 0 47588

Vegyél egy ZT 550 et.Életbe nem tudod tönkretenni. Stabil mint a telefonfülke.Vagy egy 566 ot az kisebb meg olcsóbb.Bármi elromlik rajtuk (nem szokott) írsz levelet és küldik az alkatrészt ingyé.

Előzmény: Didergő Király (47587)
Didergő Király Creative Commons License 9 órája 0 0 47587

a stabilitás, a megbízhatóság és a tartósság nálam előrébb van a kényelemnél és a gyorsaságnál. (már ha jól értelmezem a különbségeket).

már megvan a második kiszemelt, de az nem ganzo lesz. :)) eladással meg nincs kedvem pöcsölni, szóval választanom kell.

Előzmény: ronya1 (47581)
PA63 Creative Commons License 18 órája 0 0 47586

A Polyák is ott volt a Hortobágyon 20.-án, közel az úthoz az első sorban.

Előzmény: landtorpedo (47556)
1127_R Creative Commons License 19 órája 0 0 47585

Bocs! Ez nekem nem megy...

http://www.haidu.hu/hu_hcj.html

Előzmény: 1127_R (47584)
1127_R Creative Commons License 19 órája 0 0 47584

És akkor a ling még egyszer...

http//www.haidu.hu/hu_hcj_5.html

Előzmény: 1127_R (47583)
1127_R Creative Commons License 19 órája 0 0 47583

Pontosan. Mondjuk a HCJ* kövek szerintem jobbak erre a célra, de azok is csak kicsivel 2e. fölött mozognak. Ezek méretben bőven elegendők egy Delcica-hoz, és a gyakorlást nem feltétlenül egy 30 ropis késen kellene elkezdeni. Persze nem túl nehéz művelet, de azért az elején egy durvább kővel lehet kárt is tenni az élszalagban. Illetve az is igaz, hogy ezt a pengét sokáig elég lehet csak acélon meghúzni, és addig legalább van idő gyakorolni az élezést egy rosszabb konyhakésen.

Arra viszont én is kíváncsi lennék hogy egy folyami kavics mennyire viszi a VG10-et. :)

Előzmény: algreg78 (47582)
algreg78 Creative Commons License 20 órája 0 3 47582

Ne szórakozz már, hogy egy totál kezdő kaviccsal tanuljon meg élezni. Először a helyes technikára kéne ráéreznie, ahhoz meg nem árt, ha van némi bizalma a felhasznált eszközben, és kudarc esetén nem azon kell agyalnia, hogy most a kő rossz, vagy ő csinált valamit rosszul.

Egy 400-as Haidu kis kő (10x2x1 cm, 60 g) kb. 1000 Ft, nem egy ökör ára és örökös, mint a nyomorúság.

Előzmény: kheiron (47578)
ronya1 Creative Commons License 29 órája 0 0 47581

Az axis nekem jobban bejött, a liner totál gáz oldáskor csukod a pengét az ujjadra....persze nem ér hozzá de akkor is

Az axis meg 2-3 ujj fogás mellett is zárható

1 rugó van benne de szerintem az hal meg legkésőbb de ha mégis akkor egy akármi rugóból tekersz le egy darabot és megoldod.

Szerintem 

Bár ezekkel az 5ezer forint körüli bicskákkal nem sokat buksz ha mindből rendelsz egyet valaki úgy is megveszi a környezetedben ;)

Nekem is mondták már páran hogy nekik is jó lett volna ilyen mint ez a 727

Előzmény: Didergő Király (47579)
jock7508 Creative Commons License 29 órája 0 0 47580

Szerintem vedd meg mind a kettőt, és amelyik jobban beválik azt megtartod.

Előzmény: Didergő Király (47579)
Didergő Király Creative Commons License 1 napja 0 0 47579

sziasztok! bocs, ha már volt hasonló kérdés: első taktikai késemet szeretném megvenni, de nem tudok dönteni a ganzo g729 és a g732 között (esetleg a g734 jöhet még szóba, ez csak a penge formájában különbözik a 732-től). a dilemmát az axis vs. liner lock kérdéskör okozza. először egyértelműen az axis mellett tettem le a voksomat, mert állítólag gyorsabb, illetve "modernebbnek" éreztem. kicsit jobban belegondolva viszont a liner tűnik praktikusabbnak a fapadossága az egyszerűsége miatt - gondolom, nehezebben megy tönkre, mint egy rugós mechanika, könnyebb tisztítani stb.. feltételezem, hogy reteszelni nagyjából ugyanannyira tud mindegyik. vélemény pro / kontra?

kheiron Creative Commons License 1 napja -2 2 47578

Az élezés terepen a következő konkrét lépésekben történik: 

1. észreveszed, hogy a késed életlenebb, mint volt

2. keresel az útszélen egy relatíve lekerekített követ

3. a domború oldalával - tartva az élszöget - néhány húzásonként oldalt cserélve megélezed a késedet, érdemes a pengét tartani és a kavicsot mozgatni, amíg nem áll rá a kezed, addig szépen jó közelről nézd a pengét és a követ, hogy mindig ugyanaz legyen az általuk bezárt szög, és a kő ugyanazon részén fusson a penge, úgy, hogy ahogy haladsz az egyik végtől a másikig, cseppet (pár millimétert) a kő mozgatására merőlegesen az él felé elmozgatva haladj a kövön, mintha mondjuk egy finom kavicsforgácsot szeretnél elkészíteni; a kő és a penge szöge általában adott, mert - a skandináv élezésű kések kivételével - a gyári élezés nyomán lehet haladni, a Delica meg szépen mutatni fogja magát

4. használod tovább az éles kést, és örülsz annak, hogy mivel 2500 finomságú kövön éleztél, mikrofogazott pengéjű lett a késed, ami piszok jól használható mondjuk ételkészítéskor, bár borotválkozni kétségtelenül nem lesz alkalmas

Ha meg úgy gondold , viszel magaddal egy felfújható napelemes kemping-köszörűt és szalagcsiszolót és azokat használod, mint az igazi késkészítők.

Azaz: nem kell túllihegni a késélezést, nem atomerőművet kell tervezni. Ha óvatos vagy, és kontrollálod a mozdulataidat, akkor nyugodtan kezdd el az új késen, nagy bajt nem tudsz csinálni. Ne csapkodd az élét a kővel, kb. ennyi.

És sok sikert, ez a módszer akár 10-15 perc gyakorlásba is beletelhet, amíg megtanulod.

S természesen elnézést kérek a 30 ezres élezőkészlettel késeiket szikefinomságúra élező topiktársaktól a sufnimódszerért.

:-)

Előzmény: Redneck026 (47564)
darki2 Creative Commons License 1 napja 0 0 47577

Nekem egy fadarab .egyik oldalán polírpapír.A másikon bőrszíjj pasztázva.Harminc forintos technika de beváĺlt.

Előzmény: algreg78 (47576)
algreg78 Creative Commons License 2 napja 0 0 47576

Több ezer éve csináljuk, nem bonyolult, mégis elég volt 1 generációnyi idő, hogy sok más egyéb hasznos alapdologgal együtt (mint pl. a tűzgyújtás) kikopjon a fejlett társadalom nagy részének tudástárából.

A hozzászólásomban mindössze arra akartam rámutatni, hogy aki hajlandó ezt újratanulni, az könnyen esik abba a hibába, hogy az él minimális tompulásakor egyből kőhöz nyúl, pedig acélon pár húzással helyrehozható lenne a dolog, és a drága anyag sem fogyna olyan gyorsan.

Előzmény: HerrLaca (47565)
HerrLaca Creative Commons License 2 napja 0 0 47575

Venni köll egy ilyen szettet ,nincs az az acél amit ezek nem gyilkolnak le pik pakk.

https://www.sharpeningsupplies.com/DMT-8-Dia-Sharp-Diamond-Kit-P405.aspx

Dragomirov Creative Commons License 2 napja 0 0 47574

És a viaszos vászon abrosz a sorja lehúzásához. :-)

Előzmény: ronya1 (47573)
ronya1 Creative Commons License 2 napja 0 0 47573

Kútgyűrű, betonoszlop,reszelő vagy akár rozsdás drót is kiválló volt az élezéshez

Előzmény: thandokan (47572)
thandokan Creative Commons License 2 napja 0 0 47572

Öreganyám a beton lépcső sarkán húzta meg a kést amikor tyúkotvágott:))

Előzmény: ronya1 (47568)
ronya1 Creative Commons License 2 napja 0 0 47571

ja tényleg....mindig elfelejtem milyen k..... ügyes vagyok :))

Előzmény: HerrLaca (47569)
HerrLaca Creative Commons License 2 napja 0 0 47570

Na jó ezt visszavonom,hogy bárkiből. Vannak a reménytelenül suták.Ismerek én is ilyen embert ,az egy villanykörte cseréhez is villanyszerelőt hív.

Előzmény: HerrLaca (47569)
HerrLaca Creative Commons License 2 napja 0 0 47569

Alapvető dolgokat felejtenek el az emberek,azaz nyilván meg tudnák csinálni csak lévén készen kapnak mindent így meg se próbálják.És hajlamosak felmagasztalni egyszerű dolgokat ,erre írtam ,hogy azért nem egy űrtechnika. Kis akarás,meg gyakorlás,és élező művész válik bárkiből:)

Előzmény: ronya1 (47568)
ronya1 Creative Commons License 2 napja 0 0 47568

50ezer éve meg a kőbaltát élezték a barlangban, ha nekik sikerült akkor bárkinek ;)

Előzmény: HerrLaca (47567)
HerrLaca Creative Commons License 2 napja 0 0 47567

Az anyag lényegtelen.Ma meg már vannak gyémánt élezők.Akkor nem volt.Maga a tevékenység ugyan az.Szerintem.

Előzmény: H_G (47566)
H_G Creative Commons License 2 napja 0 0 47566

Amivel többezer éven át csinálták, az szénacél volt, amivel könnyű.

Előzmény: HerrLaca (47565)
HerrLaca Creative Commons License 2 napja 0 0 47565

Úgy csináltok mintha egy kés élezése az vetekedne a holdra szállással.Azért ez nem egy űrtechnika .Tartod az élszöget és tolod -húzod (ahogy tetszik ) a kövön ,acélon ,akármin.Vannak segédeszközök is ha nem vagy biztos a kezedben .Többezer éve csináljuk ezt mi emberek,nem egy bonyolult dolog szerintem.

Előzmény: Redneck026 (47564)
Redneck026 Creative Commons License 2 napja 0 0 47564

Előbbi, FRN markolat.

Milyet ajánlanál? Még sosem fentem vagy éleztem, szóval nem ezen fogom elkezdeni, de azért el kell kezdjem! :D

Előzmény: algreg78 (47563)
algreg78 Creative Commons License 3 napja 0 0 47563

Remek választás, nem fogod megbánni. Saber grind vagy FFG?

Elsőnek szerezz be valami normális fenőacélt vagy kerámia rudat, és akkor az élezésen még sokáig nem kell törnöd a fejed :)

Előzmény: Redneck026 (47557)
1127_R Creative Commons License 3 napja 0 0 47562

Terepen. Az se rossz, csak szerintem kicsi. Akkor már inkább a nagytesó a dc521. Persze ha van rá fedezet.

Előzmény: H_G (47561)
H_G Creative Commons License 3 napja 0 0 47561

Legpraktikusabb a Fallkniven DC 4 minden élezési lehetőség közül. Ray Mears is azt használja a terepen.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!