Keresés

Részletes keresés

bajnár Creative Commons License 1,5 órája 0 1 67085

Gondolom a koronazár vagy az elcseszett töltési magasság...esetleg a progresszív-alternatív borszcéna sztárgyártási kísérlete?

Előzmény: lazaridi (67077)
naivkezdo Creative Commons License 2 órája 0 0 67084

Erre mi szukseg van?

Előzmény: Jocó0423 (67083)
Jocó0423 Creative Commons License 2 órája 0 0 67083

Figyelj kedves fórumtárs!

Nyugodtan szólj másodszor is a módinak, engem nem ijesztgetsz vele :)

Véleményemet leírhatom és most is fenntartom!

Te nyugodtan leszarozhatsz és lebalfaszozhatsz bárkit, akkor én nyugodtan kétségbe vonhatom az olvasási képességed.

Főleg ha félre is olvasod amit írtam!

És megint nem érdemben válaszolsz hanem nekiállsz matekozni :) gratula.

Olyan kijelentéseket teszel amik messze nem fedik a valóságot, na ez borzasztóság hallod!

Mert belenyomunk kis borkősavat a borba és máris kész a savazás, világos :)

Párhuzamba állítod a must cukrozását a savazással és ez szerinted nem marhaság.

A rozé pont azért nem lesz tutifruti mert odafigyelünk a savára, ezért szüreteljük korábban!

Az a baj, hogy te else tudsz képzelni más metódust mint a tiéd. Nem is baj ha másként látod, a baj az ha azt hiszed, hogy csak te tudod a tutit. Ez elég ciki na.

Mondjuk ahoz képest, hogy kioktatsz a pancsolásról, egész jó tanácsokat tudsz adni róla :DDDDD

Előzmény: BZoltan (67081)
BZoltan Creative Commons License 3 órája 0 0 67082

Savat pótolni szoktak, citromsavval, aszkorbinsavval, almasavval, borkősavval és igen tejsavval is. Nem nagyobb mágia mint bármely más pancsolás. Figyelni kell a matekra és az arányokra. Meg kisérletezni kell. Én nem ítélem el ha valaki ilyent tesz,de a magam részéről nem kedvelem ezeket a megoldásokat. Aztán persze ha valaki saját fogyasztásra készít bort akkor nyilván jobban jár ha tuningol magának mintha nem olyan bort inna amilyent szeret.

Ezek a savpótlékok amúgy könnyen beszerezhetőek. Szerintem bármelyik gazdaboltba lehet őket kapni. Vegyél ki 3-4 adag liternyi bort és különböző arányokkal próbálkozz. Dea  legjobb az ha megkérdezel egy ilyenben járatos helyi borászt.

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (67074)
BZoltan Creative Commons License 3 órája 0 0 67081

Jocó, ebbe a topikba olyant, hogy "Bakker legalább olvasni tanulj már meg az Istenért!" meg "borzasztó tudsz lenni." légyszíves ne írjál. Ha nem bírod megállni akkor immáron én fogok szólni a moderátornak. Ilyen személyeskedésnek ebben a topikban nincsen helye!

"Nagyon hibásak az összehasonlításaid."

Nem, nem hibásak. Te akartál 1,5 fok alkohol különbséget 2gl/ savtartalommal összevetni én csak azt mondtam, hogy ha mindenképpen össze akarod a két analitikai paramétert akkor arányokkal számolj és ne abszolut értékű különbségeket.

Te 5-7g/l savnövelést vetettél össze 11-ről 12,5-re való alkoholpotenciál javítéssal.

Erre írtam én azt, hogy az 5->7 növelés az 40% ameddig a 11-ről 12,5-re való növelés az felfele kerekítve is csak 14%.

Ha mindenképpen össsze akarod vetni valamivel a két beavatkozást akkor a 11-ről 12.5-re való növelés arányaiban az 5-ről 5.68-ra való növelést jelent.

Vagy a másik irányba az 5-ről 7-re való 40%-os emelés az a 11-ről 15.4-re való emeléssel arányos.

Ez matematika. Mint ilyen nem képezi vita tárgyát.

Előzmény: Jocó0423 (67073)
BZoltan Creative Commons License 3 órája 0 0 67080

Na és? A világ mozifilmfogyasztó közönségének jó részer szerint a Batman filmsorozat csudajó. A világ zenefogyasztó közönségének jó része szerint Lady Gaga jó zenét nyom. A világ italfogyasztó közönsége szerint a kokakóla egy jó ital és a világ hamburgerfogyasztóinak többsége szerint a kekdonalc hamburgerei jók.

Amúgy csak szólok, hogy _NEM_ "könnyed, gyümölcsös, friss borokat" írtam, hanem "tuttifrutti, szénsavas, vékony bor" az amit írtam. A tuttifrutti nekem a gyerekkori ízélmény alapján a mesterséges, szintetikus ízek szinonímája. A szénsav az ugye trviális a vékonyság pedig a nem a könnyedség szinonímája számomra,

Vagyis szerintem egy bor jó bor az lehet könnyed, gyümölcsös és friss úgy, hogy közben _NEM_ tittifruttis, nem szénsavas és nem vékony.

Sajnos a legtöbb kereskeldemi forgalomban kapható rozébor szánalmasan vékony, tartalmilag üres, szénsavval botoxolt és idegesítően mesterséges ízű. Én pedig a gyümölcsös, zamatos, hosszú ízű, tartalmas és friss rozéborokat szeretem.

Előzmény: van_Persil (67078)
Jocó0423 Creative Commons License 13 órája 0 0 67079

Igen, igazad van, 12 a határ.

Előzmény: van_Persil (67076)
van_Persil Creative Commons License 13 órája 0 0 67078

"Én nem hiszek abban, hogy a rozéboroknak tuttifrutti, szénsavas, vékony bornak kell lennie. Ahogy fehérborban is azt szeretem aminek van tartalma, íze és tartása úgy rozéból is inkább az ilyeneket keresem."

Te nem hiszel. Pont. A világ borfogyasztó közönségének jó része viszont pont hogy a könnyed, gyümölcsös, friss borokat keveli.

Előzmény: BZoltan (67068)
lazaridi Creative Commons License 13 órája 0 0 67077

Bocsánat, de a leghiggadtabban kérdezem, hoyg lemaradtam valamiről?

Leértékelték a forintot a felére, vagy Sütő Zsolték megvették Szepsy területét az Úrágyán és ott készítették ezt a zöldveltelinit, vagy mi indokolja az árát?

http://mitiszol.hu/product/strekov-1075-zold-veltelini-2017/

Előzmény: shiraz2 (66932)
van_Persil Creative Commons License 13 órája 0 0 67076

12,5 °-ra nem emelhetsz, tiltja a bortörvény.

Előzmény: Jocó0423 (67070)
Jocó0423 Creative Commons License 13 órája 0 0 67075

Savazni még soha nem savaztam, ebben nem tudok segíteni.

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (67074)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 14 órája 0 0 67074

Cukrozni már cukroztam, de savat meg nem potoltam.

Viszont valahol mintha olyant olvastam volna, hogy szokták tejsavval is csinálni mert "puhább", mint a borkosav.

Egy biztos a savpotlas sokkal bonyolultabbnak tűnik, talán többet kell számolgatni, mint a cukrozas.

Hogyan kell nekiállni?

Sokszor nagyon lágyak a boraim és bar nem szeretem a pancsolast de tennek egy probat.

Előzmény: Jocó0423 (67073)
Jocó0423 Creative Commons License 14 órája 0 0 67073

Én nem személyeskedek ( mi is történik?) Csupáncsak azt közöltem, hogy olvasási problémáid vannak :)

És ha butaságot írsz mint most akkor nem azt írtam, hogy te vagy buta! Már megint keversz :)

Beakarsz vinni az erdőbe de nálad már figyelek :)

Nagyon hibásak az összehasonlításaid.

Mert mikor beszélünk egy normális alkoholfokról a bornál? 12-14°között, kb ebben megegyezhetünk ügye?

Mikor beszélhetünk normális savtartalomról? 5-9g között, gondolom ez is korrekt?

Egészen más sávokról beszélünk, nem is igen lehet összehasonlítani.

De nem is ez a lényeg hanem amit a savpótlásról írtál! A borban minimum 5 fajta sav fordul elő, és ezek harmóniája határozza meg nagy részben az ízt! Azért belenyomni egy adag borkősavat elég ciki.

Az alkoholtartalom messze nem ilyen meghatározó, hacsak nincs nagyon alacsonyan.

De ezeket te is tudod, csak azért szórakozol mert én írtam le :)

A másik hasonlatod is sántít :)

A cukrozás olyan mint az autó tuningolása, erősebb lesz de nem biztos hogy jobb.

Mi köze ennek a lopáshoz, borzasztó tudsz lenni.

Előzmény: BZoltan (67071)
BZoltan Creative Commons License 15 órája 0 0 67072

A személyeskedést pedig szépen kérlek hogy hagyjad abba... tudod mi a vége annak.

BZoltan Creative Commons License 15 órája 0 0 67071

Nem, semmiképpen nem ugyanaz a savpótlás mint a cukrozás :) Mert a savpótlással a savat pótolják a cukrozással pedig a cukrot :D

A viccen túl. Igen az arány az ami számít.

Ugyanis két különböző mértékegységű paraméterről beszélünk. Az egyik egy tömegszázalék a másik pedig g/l arány. Nem lehet azt mondani, hogy 2fok szesz emelés az olyan mint 2gl/savpótlás.

Természetes módon ha két külön analitikai paraméter megváltoztatását akarjuk összehasonlítani akkor az az előtte/utána arányokat hasonlítjuk össze.

Ha a savtartalmat 40%-kal növeled meg akkor azzal az vethető össze ha a szesztartalmat is 40%-kal emeled meg.

De amúgy a lényeg az az, hogy az a termelő aki a mustját cukrozza az nyugodtan javíthatja a savtartalmat is. Egyre megy a két pancsolás. Megítélése ugyanaz a kettőnek. Tudod olyan ez mint kolbász vagy sajtot lopni a boltból :) Nyilván a kolbász nem sajt, de lopni mindkettőt lopás... van akinek ez belefér van akinek nem. De ha valakinek a kolbászlopás belefér annak szerintem a sajtlopás is bele kell, hogy férjen :)

Jocó0423 Creative Commons License 15 órája 0 0 67070

Bakker legalább olvasni tanulj már meg az Istenért!

11-ről 12,5°-ra emelést írtam az alkoholnál, fogtad?

És igen, írhattam volna 10,5-ről 12,5-re, az is 2°, ugyanúgy mint a másiknál a 2g. Milyen %-ról beszélsz? Ez nem aránypár, vicces.

Tényleg azt állítod, hogy ugyanaz a savpótlás mint a cukrozás?

Egyébiránt minden rozé fehérboros stílusban készül, csak a szedés időpontja más általában.

BZoltan Creative Commons License 16 órája 0 0 67069

Egyébként segítek. Az az arány ami az 11vv% és a 12.5% között van az olyan mint az 5g/l és az 5.68g/l közötti.

BZoltan Creative Commons License 16 órája 0 0 67068

Nincs ezen mit vitatkozni. Mind a must cukrozása és a savpótlása  pancsolás. Teljesen egyenrangú és teljesen egy kaliberű dolog a bor alkoholfokát és savtartalmát tuningolni.

Az alkoholfok emelése 11.5vv%-ről 12vv%-re nem összevethető a savtartalom 5g/l-ről 7g/l-re emelésével.

De ha mindenképpen össze akarod őket vetni akkor legalább a matek stimmeljen:)

5g/l -> 7g/l - 40% növelés 

11.5vv% 40%/kal növelve -> 16.1vv%

Na és akkor most kérjél meg, hogy ne nevettesselek :)

A rozén nem fogunk összeveszni. Én nagyon sok rozét ittam már. Jellemzően azok jönnek be amik rendes fehérboros stílusban készültek. Egyébként a legjobb magyar rozé amit valaha ittam az egy Iványi Zsófi Villányi Cabernet Franc Rosé volt. Sillerből a Karner Gábor borai voltak megvilágosodások. Ezek mind komoly borok, izgalmas ízekkel és komoly zamatokkal.

Én nem hiszek abban, hogy a rozéboroknak tuttifrutti, szénsavas, vékony bornak kell lennie. Ahogy fehérborban is azt szeretem aminek van tartalma, íze és tartása úgy rozéból is inkább az ilyeneket keresem.

Előzmény: Jocó0423 (67067)
Jocó0423 Creative Commons License 19 órája 0 0 67067

Igen erősen különbözik a véleményünk ezekről a kérdésekről.

Az a baj, hogy kijelentésekkel még vitatkozni sem lehet de ezt már megszoktam tőled :)

Igen, az alkoholtartalom is befolyásolja a bor ízvilágát de hadd kérdezzem meg: Melyik jobban, a sav, vagy az alkoholtartalom?

Ha megemelem egy bor alkoholtartalmát 11-ről 12,5-re, az jobban változtatja meg az ízét mint ha a savat emelném 5-ről 7 re? Ne nevettess már na.

Ha te azt hiszed, hogy egy jó rozéhoz ugyanakkor kell szüretelni a kékszőlőt mint amikor testes vörösbort akarok készíteni, akkor nagyon tévúton jársz :)

És nem, nem kékszőlőből készült fehérbor a rozé :DDD Valami egészen más, másról is szól.

Lehet nem ittál még igazi rozét? Nehezen hiszem.

A lányom soha nem pancsolja az irsait és mégis nagyon finomakat csinál..

Előzmény: BZoltan (67065)
BZoltan Creative Commons License 20 órája 0 0 67066

Igen. A különbség a feldolgozásban van. Szerintem a jó rozébor az egy jó bor függetlenül attól, hogy rozé. A rozébor tulajdonképpen egy fehérbor kék szőlőből.

Előzmény: Jocó0423 (67064)
BZoltan Creative Commons License 20 órája 0 0 67065

Nem keverem. A lényeg ugyanaz.

Várjál... szerinted az alkohol nem befolyásolja a bor ízvilágát? Mert szerintem igen. Ahogy a savak is. Beltartalmi érték a bor alkoholtartalma is és a savtartalma is. Bármelyiket tuningolni ugyanolyan pancsolás. Ráadásul egy mértékkel mindkettőt enegedélyezi a törény.

Az irasi pálinkának mindenképpen  nagyon jó, ahogy a szilva is meg a barack is. Bornak sajnos nem igazán alkalmas. 

Egyébként ittam már nagyon finom Irasit amit nem kellet pancsolni. Szóval lehet azt is jó paraméterekkel éretten szüretelni. Tény, nem 5kg/tőkés hozammal, nem 16-os mustfokkal és nem elkúrt szőlészettel.

Előzmény: Jocó0423 (67063)
Jocó0423 Creative Commons License 22 órája 0 0 67064

Ja és egy kérdés: A rozénak valót ugyanakkor szüreteled mint a vörösnek valót?

Előzmény: Jocó0423 (67063)
Jocó0423 Creative Commons License 22 órája 0 0 67063

"Egyrészt ezt pontosan tudom, másrészt a mustsűrítménnyen éretlen szőlő mustját felhúzni lényegében ugyanez."

Kivéve, hogy elég sok vizet is tesznek hozzá :) Tehát messze nem ugyanaz, hiszen először hígítunk, aztán cukrozunk. Mondom hogy kevered.

Idegen cukorral csak az alkoholfokot emeljük, a beltartalmi értékeket nem változtatjuk. A savval beleavatkozunk a bor ízvilágába, ezt gondolom pontosan tudod.

Ezért nem teszik ezt szívesen sokan. Gondolom te sem.

Miért is egykutya? Egy savnélküli bor nem bor! Egy alacsonyabb savtartalmú viszont még lehet jó, csak nem rozénak.

Lehet, hogy nem borszőlő de azért nagyon sokan szeretik, még a pálinkáját is :)

Előzmény: BZoltan (67062)
BZoltan Creative Commons License 22 órája 0 0 67062

"A csiger bort úgy készítik, hogy a kipréselt bogyót felengedik vízzel, cukrot adnak hozzá és kierjesztik még egyszer. Ne keverjünk dolgokat."

Egyrészt ezt pontosan tudom, másrészt a mustsűrítménnyen éretlen szőlő mustját felhúzni lényegében ugyanez.

"A must cukortartalmát még mindig jobb megemelni cukorral (engedélyezett módszer), mint idegen savakkal rongálni a borunkat."

Miért is? Idegen cukor vs. idegen sav. Egykutya. Ha az egyiktől nem idegenkedik akkor a másiktól miért? Miért rongálná a hozzáadott borkősav a bort jobban mint a hozzáadott cukor??? Pont ugyanolyan pancsolás mindkettő.

Amúgy törvényileg a savtartalmat is lehet emelni, pont ahogy a mustfokot is.

"nem azt írtam, hogy eltűnik a sav, hanem, hogy csökken, a kettő nem ugyanaz."

Egykutya. A lényegen nem változtat ez.

Egyébként rozét minden évben készítünk. Irsai Olivérünk nincsen, de van traminink és göcseji zamatosunk. Hogy az Irsai nem igazán borszőlő azt én eddig is tudtam. 

Előzmény: Jocó0423 (67060)
Jocó0423 Creative Commons License 23 órája 0 0 67061

Természetesen kompromisszum a dolog, igazából vöröset nem is akartam csinálni csak rozét de rábeszélt a család.

Nyilván minőségben csak a rozé lesz toppon, a vörös futottak még kategória.

Előzmény: naivkezdo (67055)
Jocó0423 Creative Commons License 23 órája 0 0 67060

Ne haragudj de megint összeírtál egy pár badarságot.

1, A csiger bort úgy készítik, hogy a kipréselt bogyót felengedik vízzel, cukrot adnak hozzá és kierjesztik még egyszer. Ne keverjünk dolgokat.

2,  A must cukortartalmát még mindig jobb megemelni cukorral (engedélyezett módszer), mint idegen savakkal rongálni a borunkat.

3, Én nem azt írtam, hogy eltűnik a sav, hanem, hogy csökken, a kettő nem ugyanaz. A savpótlás pedig sokkal rosszabb mint a cukrozás, ezt még a balfaszok is tudják :))

Amit nem akarsz megérteni az az, hogy a te termőterületed és szőlő fajtáid egész mások mint mondjuk ahol én élek. Gondolom nem gyakran készítesz rozét vagy Irsait. Próbáld meg azt szeptember végén szüretelni, érdekes élményben lesz részed.

Előzmény: BZoltan (67057)
Jocó0423 Creative Commons License 23 órája 0 0 67059

Most kóstolgatva nekem egész jónak tűnik :)

De majd kb 1 hónap múlva tudok mondani valami érdemlegeset.

Előzmény: loading (67052)
naivkezdo Creative Commons License 26 órája 0 0 67058

Nem szeretnek alapanyagnacinak tunni, pedig az vagyok. Offolni sem tul sokat, de ez is az. Meg nem mondom a fajtat, ami bevalt, majd megkerdezem a notanacstol. A buvosszakacs azert nem biblia, mondjuk egy ideje nem olvasom igy karakteres velemenyt nem mondok. Eleg sokat jartam a digokhoz nyaralni, azt hiszem ok sem cukrot tesznek fuszerkent:)) persze tudom, nekik beerik. 

Na hat nekunk is, szerencsere. Alapanyagfetisre meg egy gondolat, valahogy mindig kimaradt a kistucsok nekem, nemreg potoltam.

Varganyas tesztaba latszolag azt raktak, csak szo szerint semmi ize nem volt. Foleg ugy fajdalmas ez, hogy elotte par nappal vettem tobbfele gombat, amit hazhoz hozott egy uriember, aki a top ettermeknek szallit friss gombat, pl a Platan aruja meg a kocsiban volt. Egy jo nevu etterem mirelit vagy kitudja milyen varganyat hasznal, en meg ecceru hobbistakent jobban adok erre, es top minoseget.

Előzmény: BZoltan (67056)
BZoltan Creative Commons License 26 órája 0 1 67057

A 16MM az 9.9vv% potenciált jelent. Ilyen alapanyagból csak sűrítményezéssel vagy cukrozással lehet stabil bort csinálni. A borkészítéshez a minimális mustfok a 18.5-19MM. A 11.5vv% alatti száraz szeszesitalt csigernek, lőrének vagy fröccsnek hívjuk, nem bornak.

Ha egy szőlőnek 18 mustfoknál "elmennek" a savai akkor a szőlésznek elsősorban tükörbe kellene néznie ha az okokat keresi.

De elmondom neked nagyon leegyszerűsítve, hogy pontosan hogyan is néz ki a történet.

Van a gazda aki akar jó sok szőlőt, jó sok lét. Megterheli a tőkéit úgy 3-4kg/tőke szinten. A szőlő persze ezt a hozamot hosszútávon nem bírja, beteges is lesz és érzékeny minden kórságra. Vagyis a gazda fújja mint az őrűlt nagy dózissal. A nagy terhelés miatt eleve lassabban érik a szőlő, az intenzív permetezés pedig ezt tovább lassítja. A gazda már nyár közepén elkezd parázni, hogy jaj nem érik be a szőlője. Na ekkor lecsupaszítja a fürtzónát, hogy érrjen a szőlő. A balfaszkámnak persze fingja sincsen a növényélettanhoz és nem tudja, hogy az érés az a lombozaton kezdődik. A fürt nem fotoszintetizál és a cukortermeléshez lombozat kell. A fürtzóna lecsupaszítása maximum léveszteséget okoz ami relatív koncentrációnövekedést is jelent. De ennek az az ára, hogy a napnak kitett szőlő lényegében megfő és tényleg elégnek a savai. így jut el a balfasz szőlész oda, hogy a naptári szüret előtt lekapkodja a szőlőt 14-18 mustfokkal azzal a felkiáltással, hogy ő "savra szüretel. A hiányzó mustfokot persze sűrítménnyel vagy cukorral pótolja, mert ugye a bora neki is 12vv% lesz valamilyen csoda folytán a 16 mustfokból is. Az pedig, hogy a savra szüretelés egy ordas nagy kamu onnan tudható, hogy ha cukrozni tudja a mustját akkor savpótolni miért nem tudja?

Nem a savról szól ez, nem szabad ezt a kamut elhinni. Egyszerűen arról szól, hogy a gazda nem akarja vállalni az esős szeptember kockázatait, ahogy a meleg és napos szeptemberét sem akarja. Az előbbitől rohad a szőlője, az utóbbi pedig csökkenti a lémennyiséget. Másrészt a hülyéje kapkod és türelmetlen. Ő már kész bort akar akkorra amikor az éppesző gazda épphogy nekiállna elmosni a szüretelőldákat, hogy nekiálljon szedni az érett és egészséges szőlőjét.

Ennyi... ez az amit neked más nem fog elmondani. Ez az igazság, ez a valóság.

Előzmény: Jocó0423 (67047)
BZoltan Creative Commons License 28 órája 0 0 67056

Azért, mert ahogy a szőlőnél is van olyan fajta amely teljes érettségben sem gyűjta annyi cukrot amennyi a satbil bor készítéséhez szükséges (ezekből nem is szokás bort csinálni) ugyanúgy paradicsomból is van olyan fajta amelyik éretten is savasabb. Sajnos vagy nem, a piacon, a boltokban de még a saját kertünkben is többségében ilyen fajtákkal találkozom. Vagy csak nem értünk a paradicsomtermesztéshez.

A bor azért nekem más téma. Ha a bűvösszakács receptjeiben is ott áll fehéren feketén, hogy a paradicsomszószba raknak cukrot akkor én azt azért nem tartom olyan elvetendő gonoszságnak mint a szőlőmust cukrozását.

Hangsúlyozom, nem arról van szó, hogy evőkanál számra burugatom a paradicsomszószba a kristálycukrot. Kávéskanál mennyiséget szoktam fél-egy liter szószhoz.

Azt, hogy sokáig és lassan főzve beédesedik a paradicsomszósz egy szakmai ökörségnek tartom. Mert a sűrítéssel a savak ugyanúgy koncentrálódnak mint a cukor. A sav-cukor arány nem változik azzal, hogy a vizet kigőzölöd a szószból.

Előzmény: naivkezdo (67054)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!