Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2018.06.13 0 0 66247

Pinceáron-Artizán-TC

 

Tudom :) ti nem, meg csak a másik kettő. De hidd el, hogy ők pontosan és szó szerint ugyanezt mondják.

Én meg úgy vagyok ezzel mint a szülő a veszekedő gyerekeit hallgatva. Nem tudom kinek van igaza, nem is igazán érdekel, semmiképpen nem akarok döntőbíró szerepben tetszelegni, egyszerűen azt szeretném ha abbahagynák és szépen játszanának együtt a közös játékaikkal a közös homokozóban.

 

Az ostor egyébként mindig a termelőn csattan. Mert én kapom meg félévente egyszer valakitől, hogy miért állok szóba ezzel meg azzal, hiszen hát az milyen ember már. Én meg állok mint a veszekedő szülők gyerekei... hogy én csak azt szeretném ha képviselnék a borainkat és hogy minél egyszerűbben és hatékonyabban jusson el a fogyasztóhoz a bor amit oda szánunk.

 

Nekem személy szerint mindhárom kereskedővel kapcsolatban megvan az okom, hogy lojális legyek. Mindegyiknek köszönhetek valami olyan fontos dolgot és mindegyik képvisel olyan értékeket amiknek köszönhetem, hogy ott tartunk ahol tartunk.

 

 

Előzmény: shiraz2 (66246)
shiraz2 Creative Commons License 2018.06.12 0 0 66246

melyik az a 3?

Előzmény: BZoltan (66233)
BZoltan Creative Commons License 2018.06.12 0 0 66245

A savval egy közepesen szar borász is azt csinál amit akar. A sav az pótolható, csökkenthető, cserélhető minden különösebb gond nélkül. Már ha van ilyenhez gusztusa a borásznak. Az nyílt titok, hogy savas években a legtöbben őrülten csökkentik a savat és gyenge savú évben pedig az igényesebbek tejsavval, az egyszerűbbekpedig borkősavval, citromsavval pótolnak.

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (66241)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2018.06.12 -1 0 66244

Pedig ezt kellett volna érezném.

Mézes illat vajas korty, fehér húsú gyümölcsök.

 

https://www.bortarsasag.hu/hu/bor/magyar/somlo/gyorgykovacs_nagy-somloi_harslevelu_2015

 

Persze.-;)

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (66241)
BZoltan Creative Commons License 2018.06.12 0 0 66243

Igen, ez több oldalas papír doksi aminek biztos, hogy van egy digitális verziója  BT-nek. Elvileg nem szabadna húzni a pofáját a kereskedőnek ha egy fogyasztó elkéri ezt a papírt.

 

A legérdekesebb az a 2014-es és 2015-ös mennyiségek mert azok árulkodhatnak az esetleges évjáratházasításról.

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (66242)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2018.06.12 -1 0 66242

És ezek is ott vannak a Nébih engedelyen?

Ha érdekes lehet akkor majd rakerdezek.

Előzmény: BZoltan (66239)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2018.06.12 -1 0 66241

Ha éretlenul szüreteltek le a szollot akkor meg gondolom magasabbnak kéne lennie a savtartalomnak.

Jól gondolom?

Mert ennek semmi íze se bűze (illata) nem volt a "savizen" kivul.

És karácsonykor ugyanez volt, a családom nagy "megelegedesere".

Rendeltem jó bort karácsonyra, úgy ajánlottak.-;)

Előzmény: BZoltan (66240)
BZoltan Creative Commons License 2018.06.12 0 0 66240

A mi 2015-ös hársunknak 6.4g/l tritrálható savtartalma volt 13g/l maradékcukorral 24.4g/l cukormentes extrakttal és 12.77vv% alkohollal.

 

Az az 5.5g/l sav innen nézve tényleg kevésnek tűnik. 

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (66238)
BZoltan Creative Commons License 2018.06.12 0 0 66239

A tárolás során nem lesz maró savú egy bor.

A Nébih forgalomba hozatali engedélyről a titrálható savon túl a Ph és a tétel mennyisége érdekes. Különösen a 2014-es és a 2015-ös évjáratok mindegyikéből.

 

Egy 15-ös bornak a maró savait esetleg egy kármentő évjáratházasítás is eredményezheti.

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (66238)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2018.06.12 -1 0 66238

A Nébih engedelyn szerint 5,5 a titralhato savtartalom.

Ami igazán nem mondható soknak, írjak.

A tárolás során felléphetnek borhibak.

A maró saverzetet milyen borhiba okozza?Mas íz és illat nem beazonosítható.

 

 

 

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (66237)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2018.06.12 0 0 66237

Írtam nekik.

Ha válaszolnak akkor majd közzé teszem.Engem is érdekel, hogy mi volt ez a pusztulat.

 

Előzmény: BZoltan (66236)
BZoltan Creative Commons License 2018.06.12 0 0 66236

Pedig az nem egy savbomba évjárat volt. Pusztán szakmai szempontból engem érdekelne a 2015 és 2014 évjáratok mennyiségei. A Nébih engedélyen ez rajta van, az törvényileg meg megvan  BT-nek.

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (66235)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2018.06.12 0 0 66235

2015.

Előzmény: BZoltan (66234)
BZoltan Creative Commons License 2018.06.12 0 0 66234

Hanyas volt az a hárs?

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (66232)
BZoltan Creative Commons License 2018.06.12 0 0 66233

Nagy divat már régóta Kovács Antit ekézni. Pedig jó lenne egyfajta nemzeti minimumként megegyezni abban, hogy aki magyar kistermelők boraival foglalkozik az mindenképpen kultúrmissziót visz.

 

Budapesten van három nemBT/nemVeritas kereskedő akik alapvetően ugyanazon értékrendű termelők boraival foglalkoznak. Nem tudom, hogy komikus vagy szánlamas, de mindenképpen szomorú, hogy a borok eladása melletti fő tevékenysége ennek a három cégnek az a másik kettő folyamatos ekézése.

 

Mindhárom cég szent meggyőződéssel mondja a másikról, hogy :

- dejszen nekik szar boraik is vannak
- hádekérem szóbaállnak azzal a nímad csaló borásszal

- fúrnak minket az ügyfeleinknél.

 

Ezt így szó szerint hallottam már mindhárom cég képviselőitől. Mindegyiktől... többször.

Nyilván  egyik sem tökéletes (kivéve az akivel éppen erről beszélünk) és nyilván van olyan értékrend és ízés ami alapján mindegyik portfóliójában vannak vitatható borok.

Előzmény: kifli (66231)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2018.06.12 -1 0 66232

Volt még karacsonyrol egy palack Györgykovács hárslevelű.Eddig tartogattam hátha kerekedtek a savak.-;)

Se íze se bűze csak sav.

Vajon savra szuretelhettek?

Ha igen akkor jó munkát végeztek.

Lefolyoerett bort alkottak, 6 ezerért árulták.

Az imént ittam, asztaqrva élmény volt.-;)

2 decit bírtam leengedn a torkomon, többet nem.

Nem vagyok én egy allat, akkor voltam amikor megvettem belőle 2 palackkal

Vajon elsargul-e reggelre a fuvem?

Biztos nagy spiler volt a bacsi  (állítólag  most a csúcson  befejezi) de szépen megfogja a Takler kezét és dudoraszva elhúz balfelen a bánatos...

Van még neki olaszrizlingje a BT-nel, a harslevelut gondolom már elkapkodták.

Az is 6000. Minden 6000.

Ocaaa mondja a kínai bufes.-;)

6000nel rosszabbat nem tud a manyusz. No nem olcsók a savak.

És ha már az imént odapillantottam akkor nagy elégedettséggel töltött el a tudat, hogy végre elobujtak a sauska villányi vorosei, tehát akár vehetek is belőlük.

Valszeg megoldódott az univerzum rejtélye, hogy mi köze kiskorosnek villanyhoz vagy ilyesmi egyéb.

Erre a pillanatra vártam.

Mint mókus az erdőtüzre, már csak ez hiányzott.

Most akciós, vegyetek!-;

 

Annyi itt a majkeldzsekszon, mint a rossebb.

kifli Creative Commons License 2018.06.11 0 0 66231

azért ez a koviari kurva nagy műmájer

 

 

 

 

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (66225)
BZoltan Creative Commons License 2018.06.11 0 0 66230

Akkor éppen itt voltunk teljes létszámmal :)

Előzmény: naivkezdo (66229)
naivkezdo Creative Commons License 2018.06.11 0 0 66229

Akkor jol emlekeztem, csak a videobol ugy tunt, hogy kint eltek.

Előzmény: BZoltan (66227)
BZoltan Creative Commons License 2018.06.11 0 0 66228

Köszi. Három éves ez a videó. Jó volt a 2015-ös nyár. Ne legyen idén sem rosszabb.

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (66225)
BZoltan Creative Commons License 2018.06.11 0 0 66227

Részben pont a videóban is elhnagzottak miatt sajnos nem. Kevés gazda lakik állandóan a hegyen. Talán a Spigi, de neki van összesen egy vizslája :) Úgy meg nem olyan nehéz. A Kis Tomi is elsősorban a hegyen lakik, de ő is "haza" jár. A Takács Lajosák nyomták a full extrémet három gyerekkel, de nekik is volt egy budapesti menedékük és a negyedik gyerek érkezése előtt a Mónika kerek perec megmondta, hogy ő mindenképpen megy a Lajos meg mehet vele ha akar. :) Akart. :) Mindenki más bejárós. Nyáron persze többen nomádoskodnak :)

 

Mi az esővízzel gazdálkodunk. Összesen van vagy hat ciszternánk úgy 25mkapacitással. Ebből kell megoldanunk a növényvédelemmel kezdve a fürdést, mosást. Ivóvízzel persze jobban állunk mint a magyar lakosság 99.99%-a mert a Séd-forrás vizénél nincsen jobb :) Onnan szoktunk hetente hozni 50-100 litert.

 

Amúgy pont az infrastruktúra sokat javult az elmúlt tíz évben. Az áram mostanra már stabilabb lett (mondjuk ígyis vannak 2-3 napos áramszünetek évente többször), a sok támfalazás és útépítés óta járhatóbb a hegy az év nagy részében (nagy hó vagy eső után persze továbbra sem megy senki sehova).

Előzmény: naivkezdo (66226)
naivkezdo Creative Commons License 2018.06.11 0 0 66226

Korabban lehet felreertettelek, de ezekszerint ott is laktok?

Vizet hogyan oldjatok meg?

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (66225)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2018.06.11 0 0 66225
BZoltan Creative Commons License 2018.06.09 0 0 66224

Köszi a részletes beszámolót. Margón jegyzem meg apróbetűvel, hogy azért gáz, hogy nem lehet egy boros rendezvényről egy ilyen beszámolót találni a neten.

Azon csodálkozom, hogy miért kellett kiszervezni a Winelovers-nek ezt a rendezvényt. Látszik, hogy sajtóviszhangot, közösségimédiafelhajtást és értő hoszteszeket nem tudnak szervezni. De akkor mi más lenne a dolgok? Asztalaik és poharaik a Zwack-nak is vannak :)

 

Kiváncsi vagyok, hogy hívnak-e engem majd a télire, ha egyáltalán lesz olyan. Nekem sok éven keresztül a kedvenc bulim volt. Évente maximum pár ilyen nyilvános kóstolót szoktam vállalni... a Mitisztolt meg a ZwackOpen-t.

Előzmény: lazaridi (66223)
lazaridi Creative Commons License 2018.06.08 0 1 66223

Régebben ingyen volt, aztán pénzért, amit levásárolhattál a Shopban (lehet, hoyg csak egy részét). Aztán 3-4000 Ft volt, amiben volt egy üveg olcsóbb bor. Most kiadták a Winelovers cégnek a rendezést (mégiscsak profik…) így lett 6500 Ft, amiben egy üveg (1400 Ft-os) bor is benne volt.

Kis zavar volt a térben, mert minden bor meleg volt, Szaszi standnál pl. kértek bennünket, hogy majd jöjjünk vissza a másik olaszrizlingre, mert még hűteni kell. Palkó pince (Abaújszántó, egész érdekes volt a holgy a Bardon borásza volt 2011-ig), dettó jöjjünk majd vissza… OK, fehérből emlékezeteset nem ittam, néhány pince bora teljesen OK volt, legjobb talán a Figula (Chardonnay selectio, Gella 2015 és Sóskút 2015 OR) borok voltak. Szintén jó volt a Dobogó Furmint 2015. Nem rossz a Centurió OR 2017. Légli Géza borai (Irsai-Zenit 2017, Balatonbor OR 2017, Matacs Ch 2017, Jánoshegy Riesling 2016, Kislak 2015 vörös) most nem fogtak meg.

Vörösből jobb felhozatal volt. Kifejezetten tetszett a Centurio Összetett bora 2016, Figula vöröse (amelyiken a Balaton van). Kiemelkedően jók Rácz Miklós Tamás borai CF 2016 és PN 2016. Apropó végre megértettem, hoyg az Izabella PN 2013 miért került az Auchanba (miután megkóstoltam).

A Tüske pince vörösei új, drágább palackokba kerültek és reménytelenül gyengék (Kadarka 2016, KF 2015, CF 2012).

Maurer Oszkár pultjánál egy csinos fiatal hölgy állt, megkérdeztem rokona-e a borásznak, nem a Winelovers csapatból van. CS-Merlot kaptunk, kiváló bor, miután néhány dolgot elmondtam a pincéről a barátomnak a fital hölgy megkérdezte tőlem, hogy a Délvidéken belül melyik részen is borászkodik Oszkár. Csakhogy ha jönnek még érdeklődők, tudjon mondani valamit… Én magamban értékeltem a hozzáállását.

Ja és üzenem a Pomo Doro-nak, hogy nem volt rossz a kóstoló táluk (2400 Ft-ért), de az azon tálalt mortadella kockák (!) hmm. Ennél sokkal jobbat veszek még az Auchanban is.

Amúgy egyáltalán nem bántam meg, hoyg elmentem.

Előzmény: BZoltan (66218)
BZoltan Creative Commons License 2018.06.08 0 0 66222

A fő poén itt az, hogy ingyen lehet csinálni EU szintű védelmet egy márkának aminek több(tíz)millióba kerülne a levédése magánúton.

 

A borászhoz kötődés addig létezik ameddig le nem írja és ezáltal közkinccsé nem teszi. Onnantól ez public domain amit én nagyon szeretek :)

 

"amíg rendes ellenőrzések nincsenek pehelysúlyú az egész."

 

Pontosan. Illetve leginkább önszabályozás ami szép dolog, de nem olyan súlyos mint egy külső kontrol :)

Előzmény: Daeril (66221)
Daeril Creative Commons License 2018.06.08 0 0 66221

"Ezeknél nem csak a termőhely az ami a tipicitást adja, hanem a borász maga is csinálhatja nagyon egyedire a bort. Vagyis simán lehet egy szabványos bazaltos fél hektáros vágót kinevezni "Cseresznyefás" szőlőnek és ezt az OEM termékleírásba rögzíteni. Leírni, hogy csak az adott helyrajzi számokról szürelet szőlőből készülhet és akár teljesen egyedi technológiát is lehet hozzá rendelni."

 

Innen indultunk az elején - egyedi bor, borászhoz kötődik/kötődhet - értelemszerűen már bevezetett márka, mert igényli a védelmet (azaz hamisítják). Nem létező dolgokat nem véd általában senki.

 

De tulajdonképpen egyetértünk, bármi szerepelhet a termékleírásokban, amíg rendes ellenőrzések nincsenek pehelysúlyú az egész.

Előzmény: BZoltan (66220)
BZoltan Creative Commons License 2018.06.07 0 0 66220

"Onnantól hogy a Csodajó egy eredet védett márka, [...] a borvidék felelős azért, hogy a lefektetett eljárások ellenőrzötten és rendben meg is történnek."

 

Pontosan. De ez miért baj? 

 

"ez elmehet odáig, hogy évente többször (zöldmunka, szüret, szőlőfeldolgozás) független szakértőkből bizottságot kell szervezni, kivonulni szemlézni és hosszadalmasan jegyzőkönyveket felvenni."

 

Igen, elmehet. De ez a borvidék és a helyi termelői közösség ügye. Két dolog van, az eredetvédelmi előírások és azok végrehajtása.

 

 

"a Csodajó márka létrehozójáról..."

 

Várjál, félreértesz valamit. A márkát _NEM_ a termelő hozza létre, hanem a borvidéki termelők közgyűlése.Vagyis a termékleírásban rögzített eredetvédett márkák tulajdonosa nem egy-egy termelő, hanem hegyközség és tulajdonképpen az egész eredtvédelmet szervező adminisztráció. Ez egy EU-s szintű rendszer.

 

"igazolja hitelt érdemlően az eredetét"

 

Nem az eredetvédelem az ami a hitelességet biztosítja. A termékleírások csak egy alapot raknak le.

 

Az egésznek értelmet a hegyközségi adminisztráció és ellenőrzés adna. A jelenlegi agybeteg rendszerben viszont a legjobb termékleírásnak is csak bemondásra lehet megfelelni... mert nincs olyan hegybíró az országban akinek kellő pénze lenne arra, hogy bármit ellenőrizzen.  

Előzmény: Daeril (66219)
Daeril Creative Commons License 2018.06.07 0 0 66219

Értem a gondolatmenetet, de továbbra is egyoldalúnak érzem a történetet. Fő indokom a következő:

- Addig amíg a Csodajó márkajelzés csak egy termelő saját bulija elég egyszerű a történet - a termelő mindent elkövet, hogy a bora Csodajó legyen - majd reklámozza - és a vevő felfigyel rá és elégedett és fizet.

- Onnantól hogy a Csodajó egy eredet védett márka, ami borvidéki szinten definiált nem csak a területben de készítési eljárásában - nos onnantól az én értelmezésemben a borvidék felelős azért, hogy a lefektetett eljárások ellenőrzötten és rendben meg is történnek. Attól függően, hogy a Csodajó-bor milyen komplikáltan van az eredetvédelemben megfogalmazva, ez lehet egy egyszerű vagy egy igen komplex feladat is a borvidék számára. Minimum feladatként önbevallással igazoltatni kell a termelő, hogy tényleg megcsinálta-e a definiált technológiát - de ez elmehet odáig, hogy évente többször (zöldmunka, szüret, szőlőfeldolgozás) független szakértőkből bizottságot kell szervezni, kivonulni szemlézni és hosszadalmasan jegyzőkönyveket felvenni. 

- Különösen pikáns az a felállás, amikor a Csodajó eredetvédelemhez csatlakozni akar két vágóval arrébbról egy másik termelő. Míg a Csodajó márka létrehozójáról kb. feltételezhető, hogy betartja a saját márkája eredetvédelmét - addig egy új szereplő munkáját komolyan ellenőrizni kell. Csomó vitás és peres lehetőség felmerülhet pl.: megtagadhatja-e az eredeti Csodajó termelője, hogy az adott új termelő csatlakozzon? Kétes minőségű Csodajó palackok felmerülésekor ki a felelősség hordozója? A Csodajó márka kitalálója perelheti-e ez esetben a borvidéket mert lerontották az eredetvédelem hiányos ellenőrzésével az ő Csodajó-márkáját... stb. stb.

Szóval igazán nem kötekedni meg értetlenkedni akarok, de ez komplexebb kérdés mint hogy instant duplaplusszjó legyen - bár valóban elismerem, hogy nagy a potenciál benne.

Annak jobban látom az értelmét, hogy a borvidék valami csúcsbor törekvésnek mögé áll oly módon, hogy igazolja hitelt érdemlően az eredetét (nem bemondásra mint most) és megszab egy termesztés és feldolgozás technológiád - de az egész nyitott marad az egész borvidékre és az egyéni márkanév nem védett. De szerepel a címként hogy Single Vinyard Wine from Somló vagy mi... Így néhány jogi csapda elkerülhető bár az adminisztratív teher továbbra is fennáll, de hát ennek az elvégzésére fizetnek a termelők elvileg tagdíjjat.

 

Előzmény: BZoltan (66213)
BZoltan Creative Commons License 2018.06.07 0 0 66218

Erre a nyári Zwack Openre nem szoktam hivatalos lenni. Bár mostanában a téli sem jött össze, mert szerencsétlen időpontban volt.

 

Régebben a Zwack Open-eknek nagy volt a viszhangja és több cikk megjelent. Az elmúlt években már ezek elmaradoztak.

 

Mint résztvevő nagyon szerettem a Zwack Openeket. Jó hangulatú, családias léptékű zsibongás volt.

Előzmény: lazaridi (66216)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!