Keresés

Részletes keresés

Hepci Creative Commons License 1,5 órája 0 0 96618
Hepci Creative Commons License 1,5 órája 0 0 96617

Chablis ügyében egyáltalán nem vagyok képben - gondolom, az volt a szempont, hogy árban nagyjából besimuljon a furmintok közé.

Vagy ne feltételezzünk tudományos megfontolást... csak simán ez volt kéznél...

 

Nekem más pont is soknak tűnik, Bott Frigyes furmintja például egyszerűen borzasztó, nem pedig 5-6 pont.

Előzmény: ronin s8 (96616)
ronin s8 Creative Commons License 12 órája 0 0 96616

Nem gondolnám, hogy korrupt, inkább a személyes preferenciáit nem érzem magaménak. Lehet borrol írni korrekt véleményt, ami nem paralel az enyémmel, nincs azzal baj. Itt nem is a borokról írt szösszenetekre kaptam fel a szemem (azokat nem móstoltam), hanem a három kiválasztott Furmint mellé citált Chablis-ra. Chablis-ból 40 Euro az alsó határ, és az még erősen véleményes. Egy alsó polcos Furmint koszorúval talán össze lehetne ereszteni a citált bort, de minek...?

Inkább több Furmintnak lett volna helye az írásban... 

Előzmény: Hepci (96614)
rorwitha Creative Commons License 14 órája 0 0 96615

Ha esetleg valakit erdekelne ,Borbarat Magazi 37  szama +különszamok.1997-töl.

Hepci Creative Commons License 15 órája 0 0 96614

Mire gondolsz? :D

Nem ismerem személyesen, de nekem az írásaiból az jön le, hogy J. Csaba nem korrupt, csak erősen vezérlik a személyes szimpátiái/benyomásai/preferenciái.

Tehát nincs ezzel semmi baj... ezért rakom be ide a linket...

Előzmény: ronin s8 (96613)
ronin s8 Creative Commons License 18 órája -1 0 96613

Meg furcsa volt, hogy egy 14 eurós Chablis-ban ennyi mindent felfedeztek... Erősen kétes nekem ez a cikk.

 

Előzmény: Hepci (96610)
Hepci Creative Commons License 20 órája -3 0 96612

Vonzóbbak (gyümölcsösebbek) lettek a fehérboraik, elléptek a korábbi szikáran savas, neutrális iránytól. Ettől függetlenül továbbra is a szakírók kedvence a cég, bőven felülértékeli J. Csaba ezt a furmintot is szerintem (ezt még nem kóstoltam, de az előző évjáratot igen, az nekem max. 6 pont).

A Szent Donátnál kóstoltunk tavaly nyáron, nekem a kékfrankosok nagyon tetszettek, legjobban az Aranyház. Nagyon jó hordóval megtámogatott, kifinomult, nem túl koncentrált dűlős tételeik vannak, nemzetközi (osztrák) kontextusban is versenyképesek.

Előzmény: ronin s8 (96611)
ronin s8 Creative Commons License 22 órája 0 0 96611

Szt. Donátot vagy 5 éve nem ittam, akkoriban nem volt semmi különös, csak drága.

Ez változott..? 

Előzmény: Hepci (96610)
Hepci Creative Commons License 24 órája -2 0 96610

Furmintok (Szent Donát, Szepsy, Bott Frigyes) és egy chablis:

 

https://muveltalkoholista.com/2024/03/szigeti-veszedelem-marga-es-mas-furmintok/

Hepci Creative Commons License 1 napja -2 0 96609

Bonot Pére & Fils Pinot Noir Tradition 2022

Lidlis beszerzés, az ára alapján sokat nem vártam tőle, ezt hozta is.

A műanyag dugóval zárt palackban egyfajta burgundi gyártású kadarka található, tehát egy szokványos pinot noir-nál jóval egyhangúbb borocska, a savanyúság határán táncoló savassággal és a korty végén nem túl szimpatikus keserűséggel. Nagy baj nincs vele, de kb. ilyet produkálnak hasonló áron igénytelen hazai borászok is, szinte bármilyen fajtából.

4 pont, 1500 Ft (Lidl)

ronin s8 Creative Commons License 2 napja -1 0 96608

 

MAURO Cosecha 2017 (Tempranillo)
Castilla y León

 

Mély vörös, málna szín, sűrű anyag. Illatban kiérződik az alkohol, de mellette gyümölcsök is, meg tannin.
Az első korty is masszív, de nem kellemetlen tanninokról árulkodik, amiket azért kerekít a hordó.
A gyümölcsök közül a málna, a szeder, a cseresznye érezhető, vastag, szinte rágható formában. Nem elegáns, és a hordó minden kortyban ott van. Közepesen hosszú az utóíz.
Brutál erős anyag, de szerintem túltolták a hordót.

 

4,1 pont

 

18.000,-Ft (Kertész utcai spanyol borbolt - ez a bor túl drága)

 

Ugyanezért a pénzért a VALDUERO I Una Cepa 2016 egy költemény:

 

https://youtu.be/4ls3r7O01D4?si=5_Drcv9wGrg6ztl5

 

loading Creative Commons License 2 napja 0 0 96607

De Cramon pezsgő, Mauritius: egy születésnaposnak nyílt egy kiránduláson. 5 csillagos (a mije?), de hogy milyen a cukortartalom, azt éppen nem írja a címke. Illatban is kicsit már gyanús, ízben édes, szúrós, kaparós. Nem gondoltam volna, hogy pozitívan gondolok vissza egy Szovjetszkoje Igrisztojéra. A pezsgő gyártója söröket is készít, The Thirsty Fox néven, azok jobbak (a LO-CAL az nem annyira).

Hepci Creative Commons License 5 napja -2 0 96606

Kellerei Kaltern (Cantina Caldaro) Weissburgunder (Pinot Bianco) 2021

Erről a borról írtam már egyszer, kevéssel a megvásárlása után, egy bolzanói intersparos eredetű, rövidebb rajnais palack felbontása után. Hoztunk belőle másik palackot is, amit a szövetkezet központjában vettünk. Ezt is diammal zárták, de dekoratívabb a címke és burgundi a palack, valamint majdnem 2 euróval többért adták. 

A beltartalom valószínűleg azonos, a másfél év palackérés a pincénkben jót tett neki, az ízek mélyültek, a savak viszont ugyanolyan bizsergősek, mint 2022 decemberében voltak. Nagyon szép bor és sok-sok év lehet még benne.

6 pont, 10,2 euró (pincénél)

Hepci Creative Commons License 2024.03.11 -2 0 96604

Nehéz egy ilyen sajtókóstolóról nem felületes cikket készíteni...

Bott Frigyesnek a nagy naturista átállás óta szinte minden bora katasztrofális, borhibák tömkelegét lehet velük demonstrálni, a pofátlan árazásról nem is szólva. A bódult szektatag, aki vásárol tőle, megérdemli, amit kap a pénzéért. :D

Előzmény: ronin s8 (96601)
ronin s8 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 96603

Bocs, az ára 4900,-Ft.

Előzmény: ronin s8 (96602)
ronin s8 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 96602

 

VADNAI CSAKAZÉRTIS: Jánosáldás 2022 (Rajnai Rizling) Bükki borvidék - mellett

 

Pohárban lustán hömpölygő olajos aranysárga bor. Elsőre azonnal szép hordóhasználatra tippelnék, de nem: csak tartály.
Illatban komplex mézes, aszalt gyümölcsös, almás, barackos orgia.
Kóstolva még mellbevágóbb, pazar ízek. Érezhetően nem kevés maradékcukor, ami gyönyörűen kerekíti a középről picit hiányzó gerincet, és a tetején csillogó citrusokat, első sorban citromot.
Alig érezhető kesernye, komplex ásványosság, gyönyörű!
Teljesen még nem integrálódott a sav a borba. Természetesen szó sincs utólagos savpótlásról. A Rajnai itt ezen a vidéken mínimum ilyen savakat tud. Lecsengése hosszú.
Vaskos meglepetés, erősen szorongatja Somlót. Azt gondolom 10-15 év érlelés, és messze a legjobb Rajnai Rizling lesz Magyarországon. Elzászi, moseli iskola, nem találkoztam még ehhez fogható Rajnaival itthon...

 

A kicsit boruló egyensúly miatt csak
4,0 pont

 

5900,-Ft (pincénél)

 

ronin s8 Creative Commons License 2024.03.11 0 1 96601

Ez egy nagyon felületes cikk. 

Mondanám, hogy rossz, de legalább lehúzza a magasan túlértékelt Bott Frigyest. 😄

Előzmény: Hepci (96600)
Hepci Creative Commons License 2024.03.11 -2 0 96600

Osztrák, magyar, szlovén, szerb, olasz, német kékfrankosok kóstolója Szlovéniában:

 

https://muveltalkoholista.com/2024/03/egyutt-talan-menni-fog-kekfrankos-kogban/

ronin s8 Creative Commons License 2024.03.09 0 1 96597

Negligáld. Az ilyen típusú személyiségzavarra nincs gyógyszer. 😉 

Hepci Creative Commons License 2024.03.09 -5 0 96596

No.

Ha jól látom (és miért ne látnám jól, ugye), a szokásos 1 db mínuszoló buzihoz csatlakozott még 1 db mínuszoló buzi.

Drága tezsvéreim, nyomogassatok, ha már (ki)verni nem megy!

Előzmény: Hepci (96594)
ronin s8 Creative Commons License 2024.03.08 -3 0 96595

Sok mindentől lehet. Ők 13 napig áztatták héjon, szemben a 6-8 napos burgundiai áztatással. A durva 60-80 dekás terméskorlátozás helyett 2 kilót hagytak a tőkén, stb. Így sem híg a lé, de messze nem annyora koncentrált, mint egy jó Pinot. A sok áztatástól lehet fás, csersavas, plusz ők igyekeznek némi biodinamikát belevinni, de érzésem szerint kicsit olyan ad-hoc jellegű a művelés.

Rendkívül szimpatikusak, de messze az elején járnak a szakmának... 

Előzmény: Hepci (96593)
Hepci Creative Commons License 2024.03.08 -3 0 96594

Németh János Kadarka 2022

Állítólag jó év volt 2022 a kadarkának, Németh János az egyik legnagyobb májszter kadarkában, és ez a magasabb kategória (válogatás) nála kiszerelésben (dugó, kapszula) is a Tarka-barkához képest, de nem számottevően élvezetesebb annál (abból a 2021-est kóstoltuk). Tehát kellemes, de egyszerű vörös 12% alkohollal, a savasság valahol a savanyúság határán, de még az elfogadható tartományban, hordóban nem volt. Étel mellé csúszik, magában viszont nem kóstolgatnám.

5 pont, 4000 Ft (pincénél)

Hepci Creative Commons License 2024.03.08 -3 0 96593

Akkor a tartályos, viszonylag magas alkoholpotenciállal szüretelt pinó vajon mitől lett fás/kesernyés?

 

Előzmény: ronin s8 (96592)
ronin s8 Creative Commons License 2024.03.08 -2 0 96592

Ennél a bornál nem említette a borász. 

Előzmény: Hepci (96591)
Hepci Creative Commons License 2024.03.08 -3 0 96591

Lehet, hogy ezt is chipsszel "kezelték"?

Előzmény: ronin s8 (96587)
ronin s8 Creative Commons License 2024.03.08 -1 0 96590

A Nébih mérte meg a bort. Mivel 9 alati savval engedik árulni, valamit kellett ezzel a magas savval kezdeni. 

Jó ötletnek tűnk. 😉

Egyébként a borász vegyész, úgyhogy tudta mit csibál. A sav lement 9 alá, de a bor nem lett jobb... 

Benő Kemenczés Creative Commons License 2024.03.08 -1 0 96589

Kérdés a 9,2 savat mustban vagy borban mérték. Egyébként sav mérséklésére "lógathatják".

Előzmény: ronin s8 (96588)
ronin s8 Creative Commons License 2024.03.07 -2 0 96588

Update:

 

A kesernyés fára magyarázat, hogy utólag a 9,2 sav miatt belelógattak tölgyfa chipset... 🤔

Előzmény: ronin s8 (96586)
ronin s8 Creative Commons License 2024.03.07 -1 0 96587

 

VADNAI CSAKAZÉRTIS: Bíbornok 2022 /Pinot noir/ Bükki borvidék - mellett

 

Világos rubin, közepes test ígérete. A pohár szélén kivilágosodik, nagyon tiszta bor benyomását kelti.
Illatban pici fülledt hússal indít, amit fokozatosan a meggykompót vált fel.
Az első korty tiszta cseresznyéje után közvetlenül értezik egy pici kesernye, amire rásimul egy pici fa.
Magas savtartalmat érzek, a 13 %-os alkohol is mintha ott lenne...
Továbbra is a harmóniát hiányolom, a tartályos érlelés ellenére uralkodnak a fás, kesernyés jegyek.


A földies jegyek teljes hiánya olybá' teszi, mintha zseblámpával bevilágítanánk egy zárt sarok ökoszisztémájába: minden éles fénnyel és árnyékkal jelenik meg. Nem jó irány. A pinónak kell a hordó...

 

3,5 pont

 

5900,-Ft (pincétől)

 

 

ronin s8 Creative Commons License 2024.03.07 -1 0 96586

 

VADNAI CSAKAZÉRTIS: Borúraderű 2021 /Sauvignon blanc/ Bükki borvidék - mellett

 

Zafírzöld árnyalatú közepes vastagságú nedű, illatban elsőre cserszegis jegyeket mutat.
Kóstolva azonnal egy agresszív citrom tolakszik előre, a maradékcukor később érkezik. Nem harmónikus az összhang a savak és a cukrok között, és csak jóindulattal tudom Sauvignon blanc-nak elkönyvelni. Vannak fás, vágott füves ízei, a gyümölcs nagyon a citrom felé konvergál. Pici alma, körte az rendben van, de több bujaságot, trópust várnék...
Egyensúly helyett sav, az utóíz annak ellenére fanyar fás, hogy nem látott hordót...

 

Első találkozásom a Pincével, és nem győzött meg.

 

3,1 pont


2400,-Ft (pincénél)

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!