Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Bassman_ 1999. szept. 30. © 883
Laja1

A 80 meg 100 kg-os emberekről eszembe jutott egy rövidke történet egy gyakorlótársamról.
Az illető rendőr, kb 50 kg (vasággyal), de nem ijed meg az árnyékától. Munkája folytán gyakran keveredik zűrösebb helyzetekbe. Egy alkalommal tettenértek egy ukrán bandát, akik szanaszét futottak, ő pedig egész véletlenül kifogott magának egy nála több mint kétszer nagyobb ficerét. Hogy hogy nem, hirtelen szembefordult vele a ukrán faszi, és valamit elő akart venni a belső zsebéből. A rendőr gyakorlótársam eléggé a helyzet magaslatán állt, és nekiugorva a nagy darab fickónak valahol a nyak és az állkapocs környékén 1x megütötte. (fak sao - vágó kéz)
Eredmény az ő részéről: eltört a csuklója. (mint mondottam nem túl vaskos gyerek, és nem lehet semmi tökéletes)
Eredmény az ukrán részéről: Elájult, s mivel eleresztettek a záróizmai, beszart, behugyozott. (Az orvosi jelentés szerint nem sok múlott azon, hogy meghaljon)
(Persze, mint kiderült fegyvert akart elővenni)
Tények: kb 50-60 kiló különbség és 1 azaz 1 ütés.
(most jut eszembe, és visszatérek korábbi "nagyon vad" kijelentésemhe: nem tartott 5 mp-nél tovább)

Szerintetek ő mester? Ő nem tartja magát annak.

Én szerencsére nehezen találnék magamnak olyat, aki 50-60 kilóval nehezebb, lévén 95 körül vagyok. :)

Azt is ki akartam hozni ebből, hogy nagyon gyakran megsérül a harcművészet gyakorlója is, ha élesben kell használni tudását. Amit foghatunk a technika nem tudására is természetesen... De inkább a helyzetek nagyfokú kiszámíthatatlanságára.

Előzmény: Laja1 (876)
Laa-Yosh 1999. szept. 30. © 882
Hammernek>
A mi mostanában bevezetett övrendszerünk igen hasonló a tiétekhez, az értelmezése meg a DLala által említetthez.
Lássuk, hátha emléxem is rá... :)
Fehér - a kezdők "tiszta lapja"
Vörös - a tanulókat hevítő tűz színe
Barna - a föld, ahova a tudás magvai hullanak
Zöld - a fa, amely ebből a földből kihajtott
Kék - az ég, amely felé a fa tör
Sárga - a nap az égen
Narancssárga - asszem utána jön ez, de nem biztos
Fekete - a mesterek öve
Vörös - a nagymesterek öve, a kör bezárul

Ha nem lépek gödörbe azon a reggelen az edzőtáborban, amikor a boltba mentünk haverommal, akkor levizsgázhattam volna barna övre. De így most várom hogy teljesen felépüljön a bokám, és maradok a most már lassan négy éves fehér övemben... :(

Egyébként, túl optimista vagyok, amikor azt remélem, hogy egy napon megtudjuk, ki is az az Exsch, és miért vagy te a kalapácsa? :)

DLala:
Már egy ideje akartam mondani... Harmat Lacit ismerem! Igaz abszolút nem a mesteri oldaláról, hanem mint számítógép-rajongó. Ha találkozol vele, kérdezd már meg, emlékszik-e a Csumira meg rám az Atlantisból...

Ja, és neki hány danja van, meg mióta és mit is csinál pontosan?

Laja1 1999. szept. 29. © 881
En ket modszerrol hallottam (illetve probaltam) :
1, elkepzeled,hogy a fejed egy vizzel teli hordo ( :-D ) es arra gondolsz, hogy a gondolatok mint a vizcsepp kicsopognek a fejedbol :) Addig csepegteted mig ures nem lesz.(en ilyenkor elkepzelek egy vizzel teli edenyt es latom magam elott, ahogy szepen urul kifele, es minden cseppel egy gondomat megprobalom feledni) Ez a modszer egyfajta koncentraciot igenyel.
2, Nem kiurited a gondolataidat, hanem probalsz figyelni minden rezzenesre (ha csend van akkor a csendre :) es hagyod, hogy a gondolatok szep lassan tovatunjenek. Ilyenkor a legzesre figyelsz es nem a gondolatkiuritesre koncentralsz.
Ez a foleg edzes elott van. En edzes elott szoktam tobbet meditalni.
Edzes utan mar Dlala leirta,hogy milyen a meditacio.
Az edzes elotti meditacio lenyege,hogy minden felesleges tehertol megszabadulj ami hatraltatja a feladat vegrehajtasat.
Az edzes utani meditacio nyilvan nem erre valo.Ott inkabb summazod az edzes alatt tapasztaltakat es konstatalod,hogy egy millimetert megint haladtal elore az uton :)

Stempi : a gondok elol valo menekules : sajna a gond az olyan,hogy nem lehet elole elmenni, mert ott van velem, szoval olyan, mintha magam elol akarnek elbujni. Nem lehet. De aki tud uralkodni a gondolatain az 'felre' tudja tenni a gondokat amikor kell, es ha feltoltodott a megoldashoz, akkor elo lehet venni ujra.

Előzmény: cyd (880)
cyd 1999. szept. 29. © 880
Stempi!
:) Nőügy hát. Mi mástól lepheti el az emberfiát az elemi düh? :)
Még mindíg meditáció: Tanulható vagy öntanuló folyamat? Értem ez alatt, hogy vannak fix módozatok vagy az ember megpróbálja tudatosan kirekeszteni a nagy halom mellékes tényezőt és ez tökélesedik az idők folyamán? Tudom kérdeztem már hasonlót és a hozzászólásaitokban lehet, hogy ott volt a válasz, de kérem elnézéseteket, ha nem vettem észre.

(a Kezdő) cyd

Előzmény: stempi (863)
DLala 1999. szept. 29. © 879
Bocsi a duplázásért, az index szervere hibát jelzett, resetelt és kidobott. Erre föl meg 2x kerül ide. Na mind1.
Előzmény: DLala (878)
DLala 1999. szept. 29. © 878
stempi,
hiába erolködsz (velem együtt), Bassmant az életbe' nem tudjuk lepipálni hozzászóláshosszban...

gyerekek és edzés
14 év alatt a csontrendszer és az izomzat még nem alkalmas nagyobb terhelések elviselésére és még nagyon is növésben van. Ráadásul szellemileg még nem elég fejlett, hogy megértse a mögöttes lényeget, csak a felszín érdekli. Ezért szerintem 14 éves kor alatt nem javasolt harcmuvészetet úgy tanulni, ahogy azt a felnottek teszik. A gyerkocöknek egész másfajta foglalkozások kellenek, sok játékkal, a küzdelem is inkább játékos legyen. Sokszor voltam bíró gyerekversenyeken (rengetegen vannak) és bizony kevés kölykön látni a tudatosságot. Choi Jung Hwa nagymester (Choi Hong Hi fia) mondta, hogy az apja már hatévesen elkezdte tanítani, kokeményen, de o csak valamikor 9-10 éves korában kezdett egyáltalán valamit is felfogni az egészbol. Addig csak csinálta, mert mondták. Persze alapnak jó volt, de úgy érezte, igazán fejlodni csak 14 éves kora után kezdett.

DLala 1999. szept. 29. © 877
stempi,
hiába erolködsz (velem együtt), Bassmant az életbe' nem tudjuk lepipálni hozzászóláshosszban...

gyerekek és edzés
14 év alatt a csontrendszer és az izomzat még nem alkalmas nagyobb terhelések elviselésére és még nagyon is növésben van. Ráadásul szellemileg még nem elég fejlett, hogy megértse a mögöttes lényeget, csak a felszín érdekli. Ezért szerintem 14 éves kor alatt nem javasolt harcmuvészetet úgy tanulni, ahogy azt a felnottek teszik. A gyerkocöknek egész másfajta foglalkozások kellenek, sok játékkal, a küzdelem is inkább játékos legyen. Sokszor voltam bíró gyerekversenyeken (rengetegen vannak) és bizony kevés kölykön látni a tudatosságot. Choi Jung Hwa nagymester (Choi Hong Hi fia) mondta, hogy az apja már hatévesen elkezdte tanítani, kokeményen, de o csak valamikor 9-10 éves korában kezdett egyáltalán valamit is felfogni az egészbol. Addig csak csinálta, mert mondták. Persze alapnak jó volt, de úgy érezte, igazán fejlodni csak 14 éves kora után kezdett.

Laja1 1999. szept. 29. © 876
Alexfux : nekem van egy 5 eves fiam. Es ha azt kerded, hogy hany eves kortol lehet a harcmuveszetet tanitani, akkor azt mondom, hogy akkor kell kezdeni, mikor megszuletik :) Minden eletkorban a megfelelo szinten kell kepezni a gyerekeket. Kisebb korban szerintem az alapok megszerzese a cel (erosites, sok jatek, kuzdes) Es ahogy erik be a gyerek ugy lehet a szellemi toltest a fejebe plantalni.
Ezert tartom nagyra azokat a mestereket vagy edzoket akik gyerekversenyeket szerveznek. Egy gyerekversenyen nagyon keves a komoly serules, a kisebb pityergeseket kivalto pofonok, meg csak megedzzik a gyerkocoket :)

En nagyon sokszor szoktam a fiammal 'szabad-stilusu' kuzdelmet folytatni :D
(sok foldharccal...:)
Egyebkent ahogy visszemlekszem az en apamnak semmi koze se volt a harcmuveszetekhez, viszont kisebb koromban rengeteget birkoztunk es ez nagyon jo hatassal volt kesobb ram. Osztonosen ramragadt (vagy megtanultam) par foldharctechnika.
Ezt a tradiciot en is folytatom es nektek is ajanlom ha eleritek azt az idot, hogy lesz egy fiatok.(vagy ha mar van :)

Aki meg gyerekeknek tart edzest az tudja,hogy jo sok jatek es jo sok erosites kell, mert egy kisgyerek hamar raun a bazisgyakorlatokra :( es persze kell egy kis kuzdelem is nekik ;)
(Az en fiam az egybol a kuzdessel akarja mindig kezdeni :) hehe.
Egyebkent nem biztos, hogy egy kisebb gyerek feltetlenul ahitozna a kulonbozo ovfokozatokra. Ezzel inkabb az a baj, hogy ha az edzesen valakinek esetleg mas szinu az ove (nem feher) akkor az mar megzavarja a gyereket, es neki is olyan kell :) Emlekszem: en 12 evesen kezdtem, es 2x annyit kellett varnom az elso vizsgara, mint egy felnottnek, mert meg gyereknek szamitottam. Ez akkoriban nagyon zavart. Egyebkent szerintem a Vizsga es az ovfokozatok nem feltetlen tartoznak ossze. Attol en meg lehetnek 1 kyus, hogy feher ovem van (engem speciel ez egyaltalan nem zavarna) szerintem azert talaltak ki, hogy vizsgak eseten uj ovet tudjanak eladni :-D. Ami meg a fekete ovvel megy, az mar egyenesen kiabrandito. Kurva sokba kerul az ov, es ha jol tudom, minden ujabb danert komly penzeket kell befizetni a szovetsegnek (tisztara mint valami szektaban :)
Arrol is van tudomasom, hogy egyszer egy fazon azert nem vizsgazott le danra, mert nem volt (akkoriban) 10E ft-ja erre a celra...
Szerintem boven eleg lenne a feher ov meg a fekete (mindenfele csikok nelkul.. nemelyik ugy nez ki mint a zebra :)
tiszta katonai jellege van a dolognak.
Ez az ovfokozatosdi meg a csikozas es az egyeb fokozatok kieszelese szerintem csak az emberi hiusag miatt tortent.
Budhidharmanak semmilyen fokozata sem volt :) Vagy a Dalai Lama se rendelkezik fokozatokkal...Megis tudjak, hogy kik ok es meg is kapjak a nekik kijaro tiszteletet.
Az ovvizsgaknak termeszetesen van jelentoseguk, de azt nem latom,hogy ennek kifele is meg kellene nyilvanulnia. Az nem erv (szamomra) hogy ha egy idegen dojoba megyek jobban eligazodom... ne mar, hogy ezert vannak a kulonfele ovszinek :)

Irokez : a Garcie csaladnak is megvan a maga verzioja termeszetesen :) Egyebkent egy masik cimen azt olvastam,hogy az incidens utan egy GJJ(Gracie Jiu Jitsu) es egy WT (Wing Tsun) oktato osszeszovetkezett es elkezdtek egymas stilusat tanulmanyozni. Ha pontosan erdekel, az az url is ott van azon a site-on ahol a masik. szoval az a lenyeg, hogy a tanulmanyozas utan kolcsonosen respektaltak egymas stilusat. Felfedeztek a kozos illetve az eltero vonasokat es abban maradtak,hogy egyik se JOBB. Mind a ketto hatasos lehet akar egymas ellen is.

De ne gondolj semmi rosszat Royce Garciarol. Nevezhetjuk igazan mesternek, mert 80 kg-os testsulya ellenere sok 100 kg folotti mindenfele stilust uzo embert le tudott gyozni. Es hogy ezt elerje ahhoz nagyon kemenyen kellett edzenie.
Es egyaltalan nincs 'nagy arca', mint ahogy azt ez az iras allitja.

Egyebkent ami megfogott engem Emin Boztepeben az az,hogy egyszer egy interjuban azt nyilatkozta,hogy a harcmuveszeteknek a lenyege, hogy nagyon SOKAT kell gyakorolni. Hat ezzel 100%-ig egyet tudok erteni.

Előzmény: Alexfux (867)
KTMSzepy 1999. szept. 29. © 875
Kreta: Amennyire tudom, elég későn kezdte - talán 30-év felé. De előtte is sportolt - ha jól tudom kosárlabdázott.

Tulywa

Előzmény: Kreta (873)
Hammer 1999. szept. 29. © 874
Barna.
Előzmény: Kreta (873)
Kreta 1999. szept. 29. © 873
Hammer
Neked milyen öved van?
Fuha 24 évesen nem tudom mi lehet belőlem!:)))
Lacibácsi milyen idős korában kezdte?
Előzmény: Hammer (870)
stempi 1999. szept. 29. © 872
Keves idom van: a gyermekek also korhatara azert hasznos ha 8 evtol kezdodik, mert a gyermek mar hozzaszokott a folyamatos figyeleshez, megszokta a fegyelmezett kornyzetet.
A balett mellett az uszast ajanlanam,, mert pszichesen es fizikailag is fejlodik tolle a gyerek. A balettal es tanccal voltak mar rossz tapasztalataim, tehat: nem ajanlom a tancot elotte, mert hosszu tancgyakorlas utani karateedzes teljesen mas vilag es a gyerek nagyon nehezen all ra az uj mozgaskulturara..
Nem tudom, inkabb kerdes mint allitas: a WT nem lenne tul bonyolult egy kisgyereknek? Abban Hammer teved, hogy egy 8 eves gyermek nem uthet erobol. Mar egy hateves is kepes ra, ha par honapos foglalkozas all a hatunk mogott. Ez viszont szemelyes tapasztalat :).
Shotokanban vannak gyermekfokozatok, sot gyermek dan fokozat is, amit felnottevalasakor kulonbozeti vizsgaval upgradelhat ;)).
Na hirtelen ennyi, majd holnapn folytatom. Az elozo hozzaszolasom szeduletes mereture sikerult. Elnezest erte, ha elolvassatok, turelmeteket es erdeklodeseteket koszonom...
Hzsolt 1999. szept. 29. © 871
Erő egészség mindenkinek!

Ma reggel jöttem be munkába és egy régi ismerősöm elkapott, hogy szeretne tölem tanácsot kérni. A kislánya 6 éves és szeretne, ha mire felnő addigra valamelyest meg tudja védeni magát (vagy legalább is esélye legyen). Én megmondtam neki, hogy úgy gondolom, hogy várjon legalább még két évet mielött akár milyen edzésre is beiratná (ráadásul a gyereknek nincs nagy kedve a dologhoz). Addig, hogy kitöltse a két évet en a táncot illetve a baletott ajánlottam neki. Az anyuka kicsit húzta a száját de én hajthatatlan voltam alról meg egyenesen lebeszéltem, hogy WT-tanuljon. Nem tudom ezzel ti, hogy álltok, ti mit ajánlottatok volna az én helyemben ?

Hzsolt

Hammer 1999. szept. 29. © 870
Alexfux
>>Kivancsi vagyok, hogy mi a velemenyetek, hany eves kortol lehet harcmuveszetet tanitani?

Lehetni lehet nagyon fiatalon is, kérdés, hogy érdemes-e?
Én örülnék neki, ha serdülőkoromban kezdhettem volna az edzést. Akkor még elég sokat fejlődik a szervezet, de már érdemes erősíteni, mert megmarad az eredménye. Sajnos 22 évesen kezdtem - bár sose késő, de úgy érzem 5-6 évvel korábban kezdve az első 4 évem hatékonyabb lehetett volna, mint így volt. 6-8 évesen elkezdeni szerintem túl korai. Legfeljebb utánozni tanulja meg a mozdulatokat erő nélkül. Ha van benne kitartás, akkor viszont később nagyon jó alapokkal indulhat, de ez nagyon ritka az ilyen fiatal csemetéknél.

Hammer

Előzmény: Alexfux (867)
Hammer 1999. szept. 29. © 869
Egy barna öves instruktor nyilván nem a zöldöveseknek tart edzést, hanem a kezdőknek, fehér, piros öveseknek...
Előzmény: Hammer (868)
Hammer 1999. szept. 29. © 868
irokéz:
>> ... a fokozat adományozása a mester meglátására alapozva történik.

Általában övosztások előtt a mester megnézi a társaságot edzés közben - edzőtáborban van rá bőven ideje - és ez alapján ad öveket. Ha év közben kapnak emberek öveket, akkor őket feltehetően az instruktoruk javasolja, végül is ő van velük minden edzésen.

Az instruktor nálunk azt a személyt jelenti, akinek csoportja van. Lehet akár már barna öves is. Nekem zöldtől-ezüstig voltak istruktoraim az évek során (a személyek és az övek is változtak időközben). Az instruktorát nálunk senki nem tekinti mesterének, viszont a tiszteletet megadjuk neki. Sőt, ha valamilyen okból az istruktor hiányzik és nem is helyettesíti másik, ezért pedig a csoportunk egyik tagja tart edzést, akkor neki is kijár a megfelelő tisztelet.

Hammer

Előzmény: irokéz (865)
Alexfux 1999. szept. 29. © 867
"...Nem tudtok róla, van olyan stílus, ahol gyerekeknek, külön gyerek (ifi) fokozatok járnak? ."

Ha jol tudom a shito-ryu-ban vannak ilyen probalkozasok. Sot, olyanrol is hallottam, hogy pl. ha 8.kyura vizsgazik a gyermek es nem eppen tokeletes, de vannak jo reszek a vizsgajaban, akkor fel, illetev negyed fokozatokat is adhatnak. Tehat, sikerult, de megsem. Persze ennek csak gyerekeknel van ertelme, akik meg konnyen elsirjak magukat es feladhatjak a karatet.
Kivancsi vagyok, hogy mi a velemenyetek, hany eves kortol lehet harcmuveszetet tanitani?

Előzmény: DLala (866)
DLala 1999. szept. 29. © 866
Laa-Yosh,
szerintem sem kellene gyerekeknek fekete övet adni, de ezt nem én döntöm el. Nem tudtok róla, van olyan stílus, ahol gyerekeknek, külön gyerek (ifi) fokozatok járnak?

Wazull,
Jelenleg 2.Dan fokozatom van. Mesternek tartom magam, azok mesterének, akiket tanítok. Miért? Mert ok annak tartanak. Viszont nem tartom (tarthatom) magam a te mesterednek. Nem én szólíttatom magamat mesternek, hanem így kötelezo, mert ez az eloírás. A stílusban mesternek számítok (instructor, helyettes instructor) és viselem ami ezzel jár. Nem játszom paprikajancsit és nem mutogatom magam mindenhol, de nem is tagadom le, hogy mit csinálok és milyen szinten. Ja igen, 1-3 Danig a cím: mester, 4-6 Danig nemzetközi mester (rossz fordítás, international instructor), 7 Dan felett nagymester. Általában az eggyel nagyobb kategóriában levoket tarthatod mesternek a saját szintedhez képest, de van olyan 2. Danos társam, aki olyan jó, hogy felnézek rá, mesternek tartom és szólítom!
Alexfux részletesen kifejtette a többit, nem tudok mást hozzátenni. Ha ígysem értheto, nincs más ötlet a meggyozésre.

stempi,
a szerzetesrendedben mik lennének a követelmények? És mi lenne a viszony a nokhöz? :)

Hammer,
sok a közös vonás, legfeljebb a színek sorrendje más. A fokozatos rendszerekben nyilván piramisjellegu a felépítmény. Van a derékhad, vannak a haladók meg vannak a mesterek. Minél magasabb szint, annál nehezebb elérni, annál kevesebben méltók rá. Mondjuk Taekwon-Dosból annyi van szerte a világon, hogy fekete övesbol is rengeteg van. Az USA-ban egy 1. Danos is szinte csak a derékhad (mennyiség szempontjából persze). Kanadában legalább 30, 5. Danos vagy magasabb fokozatú van, igaz, sok koreai is a kanadai szövetséghez tartozik. Na de nagymesterbol már ugye nagyon kevés akad.
Egy vizsgáztató mester általában egy-két perc alatt el tudja dönteni, hogy az illeto megérett-e a következo lépcsofokra, ehhez valóban nem kellene vizsgát tenni. A vizsgát önmagad miatt kell megtenned, a próbatétel, a saját magad legyozetése érzése miatt.

Övsorrend Taekwon-Do-ban
Fehér (10. Gup) - a tisztaságot jelenti, azt, hogy az illeto még nem rendelkezik Taekwon-do tudással
Fehér/sárga (9. Gup) - fehér övön sárga csík
Sárga (8. Gup) - a Föld színe, azt jelenti, a tudás magvát már elvetették
Sárga/zöld (7.Gup)
Zöld (6. Gup) - a növény szárba szökken
Zöld/kék (5. Gup)
Kék (4. Gup) - az ég színe, amely felé az egyre gyorsabban növekvo növény tör
Kék/piros (3. Gup)
Piros (2. Gup) - a veszély színe, azt jelenti, ezzel az emberrel már vigyázni kell!
Piros/fekete (1. Gup)
Fekete (1. Dantól felfelé) - az elmélyült, kiismerhetetlen, mesterfokú tudás jelzoje, a fehér ellentéte
A Danokat 2. Dantól felfelé arany csíkokkal vagy római számmal jelzik.

irokéz,
Taekwon-doban az 1. Dan feljogosít, hogy saját klubod legyen. Persze csak az adott ország vezeto mesterének beleegyezésével.

irokéz 1999. szept. 29. © 865
Laja1,
megnéztem a linket, az ott szereplő dolgok elég szánalmas képet festenek Garciaékról... Igaz, ez csak egyik oldal verziója. A Garcia család ezzel kapcsolatos nyilatkozatai megtalálhatóak valahol?
Azzal egyetértek, hogy Botzepe korábban tanult dolgai nem múlhattak el nyomtalanul, de azért valószínűtlennek tartom, hogy pl. a Taekwon-do (ha rosszul írtam, elnézést kérek) magas rúgásait, vagy a Shotokan vízszintes öklű, "mindent bele" ütéseit használná. (Figyelem, ezek csak példák voltak, a két stílust véletszerűen ragadtam ki és nem minősíteni kívántam sem a stílusokat, sem a technikákat!) Mindenesetre az is nagyon sokat jelent, ha az ember "belülről" is ismeri az ellenfél stílusát és nagyjából tudja, mire számíthat, bár még így is érheti csúnya meglepetés.

Laa-Yosh,
azzal én is tökéletesen egyetértek, hogy mesterfokozatot csak felnőtt embernek kéne adni, és nem _csak_ a szellemi éretlenség miatt. Számomra extrém példaként időről időre fel szokott bukkanni egy-egy hír a bulvársajtóban bizonyos 6-8-10 éves mesterekről. Ők -szerintem- fizikailag is éretlenek erre a címre, hiszen -megintcsak szerintem- egy adott stílus mestere magát a stílust is képviseli. Márpedig egy kisgyerek lehet akármilyen technikás, ha ráfekszik egy kőbunkó 100 kg-os verőlegény, hát megfullad és kész. Utána meg az illető joggal hangoztathatja, hogy ő bizony egy karcolás nélkül elintézte az adott stílus egy mesterét. Persze ezzel korántsem azt akartam mondani, hogy egy mesternek mindenkivel szemben győzedelmeskednie kéne, de hogy egy átlagosan képzett (vagy átlagosan képzetlen?) ellenféllel illenék elbánnia, azt igen.

Hammer of ExSch,
nekem szimpatikus a déli sáska fokozati rendszere, és a fokozat elérésének módja is. Úgy tűnik, ez egy átmenet a teljesen autentikus tanítási módszerek (nincs fokozat, csak mester és tanítvány) és nyugati emberek türelmetlenségének csillapítására alkotott vizsga- és fokozatrendszerek között. Mindenesetre ez a módszer sokkal inkább a mester tenkitélyére alapoz (ami nem feltétlenül baj), hiszen -ha jók az információim- a fokozat adományozása a mester meglátására alapozva történik.

Mesterfokozat-e az 1. dan kérdésben az a véleményem, hogy aki valamit tanít, azt a tanítványának a mestere (a magyar nyelvben ez egy kicsit kétértelmű: a falusi tanítót is mester úrnak szólították, ami nem azt jelentette, hogy a pedagógia mesterének gondolták volna). Ha az 1. dan feljogosít arra, hogy az illető saját iskolát (dojot?) nyisson, akkor az bizony mesterfokozat.

anDrAs 1999. szept. 29. © 864
Nem ertem mit problemaztok annyit a danokkal. Egyaltan hogy lehet kulonbozo stilusok danfokozatait egymassal osszehasonltani? Mas mozgasrandszer, mas vizsgakovetelmenyek, mas kivarasi idok. En nem mernem azt mondani, hogy 3. dan-ig nem mester, 4. dan-tol az. Abban a pillanatban mikor kimondjak, hogy sikerult a 4. danos vizsgaja, hirtelen "mester" lesz. Ez vicc. Egyszer a kezembe kerult egy Aikidos danvizsga szabalyzat, de csak annyi maradt meg bennem, hogy igen konnyen osztogatjak a danokat, a kivarasi ido is keves. Nem tudom masutt hogy van, nalunk annyi evet kell varni ahany danra akarsz vizsgazni, es nagyon sok 1 danos van, akik mar sok-sok eve 1 danosak. Pl. Rostas Tibinek mar reg letelt a 4 ev mire 4. danra vizsgazott, mert 32 eves kor alatt nem adnak 4. dant!
Szoval a mesterre valas szerintem a technikai tudason kivul nagyon sok mindentol fugg meg. Japanban 4. dan alatt nem is lehet oktatni, dehat ott vannak elegen. A hierarchiat pedig tanulo fokozatoknal is komolyan kell venni. Ha egy zoldoves utasit egy narancsot, akkor az megcsinalja, mert alatta all a rangletran.

Hammer erdeklodott a fokozatok irant, szoval Wado-ryu:
Feher ovet a teljesen kezdo is felkoti, mert egyebkent a ruha ugy allna rajta, mint tehenen a gatya. ;)))
sarga - 8. kyu
narancs - 7. kyu
zold - 6. kyu
kek - 5. kyu
lila - 4. kyu
barna - 3. kyu
barna - 2. kyu
barna - 1. kyu
fekete - 1. dantol folfele.
En szemely szerint Mo.-on ket 4. danosrol tudok, de hozza kell tenni, hogy alig tobb mint 20 eve van itt ez a stilus.

stempi 1999. szept. 29. © 863
Na vegig sikerult olvasni a hozzaszolasokat, ime a valaszom:
Az elejen szeretnek valamit tisztazni, amire mar tobbszor felhivtatok a figyelmet: ha valaki ugy erzi, hogy az orrara koppintottak, az gondoljon arra, hogy mosolyogva irta a masik, nem bantasbol. Ha valaki merges akkor az alairas melle irja oda (pl. stempi a merges, a sertodott de nem haragos Dlala). Erre azert van szukseg, mert nem beszelgetunk, hanem irunk es a felreertesek mint latjuk mindennaposak. Tehat az ujito javaslatom a kovetkezo: ha valamit felreertettel, masold be a szoveget es ird melle, hogy "Magyarazat?", ebbol tudni fogja a masik, hogy"diohelyban" fogalmazott ;)!
anDrAs most irta Icq-n, hogy miert nem kuldom el nektek "az igazi mester" egy zen mester altal meghatarozott definiciojat. Otthon van es szerintem nagy esely van arra, hogy elfelejtsem, de mellette van meg egy csomo begepelt irasunk erkolcsi/etikai teren amit be lehetne idezni nektek. Remelem nem felejtem el.. Amugy a honlapunk elegge lelkizosnek sikeredett, sok mindent tartalmaz ebbol a temabol is. Es ugye ez nem a reklam helye ;).
Ja, akinek van icq-ja az jelezheti, es maganban elkuldheti a szamat, ha gondoljatok....
Na egy kicsit eltertem a targytol..
Cyd! En magambol kiindulva altalaban olyankor nem edzek! Az atlagosnal erzekenyebb vagyok es fontos, hogy annyira nagyon ne legyek letorve, mert vagy baleset van belole, vagy rossz edzes es az mar nem csak engem erint. De ez en vagyok.. Volt mar ellenpelda is ebben az esetben es nagyon jo edzes lett belole. Amugy az Alexa hozzaszolasa a legvilagosabb szamomra:"Természetesen, ha vége az edzésnek és kilépek a dojoból akkor jöhet a probléma megoldásán való
elmélkedés." Igen! Nem elfelejteni, hanem megoldani a problemakt. Laja1 is ratappintott a lenyegre az "Edzes utan kitisztult elmevel kell visszaterni a dologhoz, es lehet,hogy mar nem is lesz annyira tragikus." Csak utana a problemaktol valo elfordulast olvastam ki a soraidbol Laja1, egy kicsit osszezavarodnak a gondolatok nalad :D, legalabbis _en_ ugy altom.
Cyd egy nagyon jo temat dobott fel, ami erdekel: az edzesek elotti es utani megditacio: nallam az edzesek elotti meditacio akkor fejezodik be, mikor behunyt szemmel "erzem" a terem negy falat. Hulyen hangozhat, de akkor erzem ugy, hogy az ossze-vissza csapongo lelkem, gondolatom (materialistaknak ;) ) akkor toltotte be termet, es csak az itteni vilag van szamara. Hat szvakkal kb. igy tudom leirni. Amugy dlala szavaival elve: "a jó edzés olyan nagyfokú koncentrációt igényel, hogy nemigen jut idod máson "meditálni", hat igen, szerencsere (nem akarom fojton az Istennek halat irni :) ) nagyon sokszor csak az edzes vegi meditacio alkalmaval jutnak eszembe a problemaim. Amugy a masodik meditaciot arra hasznalom, hogy "visszaterhessek" a mindennapokba. Altalaban akkor tudom, hogy vege a meditacionak, mikor ramtornek ismet a problemak. Otleteket kerek, hogy hibasan csinalom-e..
Laja1 1999-09-28 19:45:09 -i hozzaszolasahoz: amikor katona voltam en is szerettem egyedul edzeni, meg katazni szeretek(-nek) egyedul egy hegyormon, vagy csak gerincen napfelkeltebe, vagy naplementeben. Az sem zavarna, ha mas is katazna mellettem, de! katazzon es ne bamuljon, vagy kerdeseivel megtorje a gyakorlas csendjet.
Cyd, ne erts felre, nem szeretek mas maganeleteben vajkalni, de a 1999-09-28 20:25:57-i hozzaszolasodbol azt veszem ki, hogy nougy van a hatterben:, ha igen es emiatt akartad volna, hogy megpotyoljanak, hat.. megerdemelted volna ;), ha masrol van szo elnezesedet kerem..
Laa-Yosh: igazad van a kisujj butyok edzeseben, mert en mar megjartam: nem tort de repede lehetett: doki nem latta, hosszu ideig problemas volt..
Bassman, Alexfux: szerintem egyik stilusnak sem valik elonyere az olimpiai sportag, mert uzleti erdekek fogjak korbefonni, lasd az ITF v. WTF? Taekwondot.. Dlala! Hozzaszolnal?

Wazull! Nem fikazast akartam irni (nem is hasznalom ezt a kifejezest), csak Alexfux-ot ideztem (vallalom onmagam, mi? :) ). Amugy Deshimaru roshi, zen mestertol szarmazik az idezet (nagyjabol): ha egy nallam idosebbnek ujat tudok mutatni, tanitom, ha egy kisgyerektol tanulhatok valamit, akkor tanulok tolle.." Szoval en is fejet hajtok a bolcsesseg es a tudas elott fuggetlenul kortol, nemtol (emiatt tartanak papucsnak :o?), rangtol, de mint minden embert, engem is meg kell gyozni, hogy fejet hajthatok nyugodtan..
Nallunk csak 3 dantol jar ki a sensei (mester) megszolitas. A szovetsegunk vezetoje R.Tibi 4. danos mestert dojon kivul neven szolitjuk, es nagyon sokan "lazabb" edzotarsak a dojoban is Tibizik. A legkisseb ocsse is 3 danos es o kerte, hogy ne hajlongjunk edzesen, mert zavarja. A kyosok megutkozhetnek rajta, de ne felejtsuk el, hogy o a mester es a kivansagat tiszteletben kell tartani :)! Ettol meg maximalisan tiszteljuk mindkettojuket..
Amugy a nem vizsgazast megertem.. Megegyszer: ha ugy erzed, hogy felreertettek magyarzkodj, de kerlek ne sertodj meg! Tenyleg, irod, hogy szegedi vagy. Emilben megbeszelhetjuk reszletesebben?
Ha valaki megkoveteli a mestre megszolitast SzVSz teljesen jogos.. en egy idoben meg a senpai-t is megkoveteltem, de a gyerekeknel jobb ha marad a keresztnevem. Csak igy is vannak buktatok.. :).
Na remelem, hogy a kovetkezo hozzaszolasom a lovagias ember fogalmat tartalmazza majd :)!

Hammer 1999. szept. 29. © 862
Wazull írta:
>>Nem tudom, mas harcmuveszeti agakban hogyan nevezik a fokozatokat. Talan van ahol nincs is vizsga.

A déli sáska kung fuban például nincs vizsga, nincs olyasmi, ami a karate danjához fogható. Van 8 övfokozat, melyekre általában meg kell érni, de embere válogatja, hogy mikor kap övet. Általában egyszerre szokott kapni egy-egy csoport, vagy a csoport kiemelkedő része, gyakran edzőtáborban.

Az övek nálunk:
fehér - a legalacsonyabb fokozat, mindenki megkaphatja 3-6 hónap edzés után
piros - a derékhad, belőlük már lehet valami
barna - ide már nem lehet eljutni lelkesedés és kemény munka nélkül
zöld - néhány tucat ember, ők már nagyon erősek, és nagyon gyorsak
kék - ők elég kevesen vannak
arany - két kézen meglehet számolni őket
ezüst - én 2 ilyen embert ismerek
fekete - a mester öve, jelenleg M.o.-n csak az iskolavezetőnek, Kapecska Attilának van (de pár éve még csak ezüst volt neki)

Gondolom a nagymester (Ip Pak Shui), illetve a nagymesterjelöltek (Ip Chee Keung, illetve dr. Bánhegyi László) szintén fekete övet hordanak, csakhát nem itthon.

Mennyiben vethető össze ez a fokozatrendszer más stílusokével?

Hammer of ExSch

Előzmény: Wazull (856)
stempi 1999. szept. 29. © 861
Dlala,
"... Lehet, hogy ez a te esetedben hozzátesz valamit és segít, erot merítesz belole,..."- igy van :))))!!!
Eppen erre gondoltam en is mikor irtam: az en esetere, hisz minden ember (normalis esetben ;) ) magabol indul ki.. :D !
En meg mindig nem adtam fel gyermekkori almomat, hogy egyszer egy harcos szerzetes rendet alakitsak. Kicsit hosszu lenne reszletesen irni errol, de egy erosen vallasos es "erosen" harcmuveszetnek elo fiatal emberketol ez ertetodo :). Mostmar azonban ingadozik ez az alom, mert eljegyzes van a lathataron, barmennyire is hadakozom ellene:( ;))!
Ja! anDrAs, azt irtad, ha megfilmesitenek a konyvemet, szivesen vallalnal benne szerepet! Na es ha a szerzetesrendet alapitanam meg, abba is szivesen belepnel ;)))!!?? He-he...
Előzmény: DLala (836)
Alexfux 1999. szept. 29. © 860
Wazull baratom!

Meg eszembe jutott egy-ket gondolat!

"...Ha megszerzed majd elso danodat "(ami meg odebb lessz)", akkor Te
mesternek tekinted, illetve hivatod majd magad? ..."

Megy kell, hogy mondjam, hogy en elegge szerenytelen ember vagyok! Ha meglesz az elso danom, akkor meg fogom kovetelni a tiszteletet. Mind ahogy most is. A koznyelv szamara a feketeoves egy karatemester. A karatesok szamara a feketeov egy msterfokozat. En ugy tekintek a feketeovre, mint egy vizvalasztora. Onnan nem sokkal lesz masabb az utam, de megis egy mas katigoriat jelent. Szerintem minden karates titkolt, vagy bevallott alma, hogy elerje a feketeovet. Az, hogy ha mar megvan, akkor mit erez azt nem tudom, de remelem mielobb meg fogom tudni. Azt, meg hogy valaki mester-e azt ugysem o donti el, hanem a kornyezete. Akit mesternek tartanak az mester (mindegy milyen ovvel), akit meg nem, az a feje tetejere allhat akar.
Szerintem egyebkent jo dolog ez az ovrendszer, mert pl. ha elmesz egy idegen edzoterembe, akkor kb. tudod hova tenni a tobbieket. A kozos edzesek soran aztan kialakul a hierarchia.

Előzmény: Wazull (856)
Alexfux 1999. szept. 29. © 859
Koszi szepen, megneztem es mar ismerem. Szerepel a Bookmarks-ban, ahogy a Te homepage-d is ! :-)
Előzmény: Laja1 (843)
Alexfux 1999. szept. 29. © 858
Dear Wazull baratom!

Az osszes ovfokozat egy skatulya. Vannak egy adott ovfokozaton belul olyanok, akik evek kitarto munkajaval es egy sikeres vizsgaval szereztek meg az adott ovfokozatot, es vannak olyanok, akik "haverok" "hatszelesek", esetleg jo oralis technikaval rendelkeznek (bocs, de mar ilyenrol is hallottam!!). Tehat egy mondjuk elso danos, aki ot eve edz, elotte nem csinalt semmit, de a papaja segiti a klubot, az nem valoszinu, hogy mind emberileg, mind karateszemmel mester! Viszont az az elso danos, aki 20 eve rendszeresen edz, tanit, szabadidejeben segiti a klubjat, amellett megcsinal egy kokemeny vizsgat, az megerdemli, hogy mesternek szolitsak! En az ellen a kijelentes ellen tiltakozom, hogy nem tekinthetok mesternek az elso harom danfokozat kepviseloi. Nem ismered a danig elvezeto utjukat, igy ilyet nem modhatsz!
Laa-Yosh-val egyetertek abban, hogy un. mesterfokozatra csak felnott (21 eves) embereket engednek vizsgazni.
Egyebkent a nagy ovfokozat osztogatasnak, foleg az alacsonyabb oveknel gazdasagi jelentosege van. Sokkal konnyebb az elejen megfogni a tanitvanyokat, ha viszonylag hamar(de nem teljesen erdemtelenul) kapnak egy-ket ovfokozatot. Ok mar valakinek fogjak magukat erezni, igy elkepzelheto, hogy nem morzsolodnak le olyan hamar es fizetik a tagdijjat.
Olimpiai kyokushinkai ?
Ez nekem teljesen uj, de regen voltam edzesen! Majd utananezek, hogy melyik szervezet probal bekerulni az olimpiai sportagak koze. Van nemi elonye. Nagyobb publicitast biztosit, ha olimpiai a sportag. A Magyar Kiralyi T.V.-ben nem nagyon latsz mas sportagat pl. Azutan nemi tamogatas is szokott vele jarni. Az meg sosem art.

Wazull 1999. szept. 29. © 857
anDrAs,

elolvastam ezt az inkriminalt cikket, amit belinkeltel. Velemenyem:
Az ujsagiroknak el kell adniuk a lapjukat, kulonben felkopik az alluk. Ha nincs problema, amirol irjanak, akkor csinalnak. Lavor vizben vihart...
A szezonnak a fazonnak valo keverese.
Kazuo es Kan sensei-eket az alpolgarmester nyilvanvaloan nem sportoloi, hanem sportvezetoi minosegukben fogadta (meg gondolom, valami jo kis zsiros Japan utat remelt az ujonnan kotott kapcsolattol. Mar ahogy a politikusokat ismerem...). Ezek a tisztsegek, amit az illeto sensei-ek betoltenek, mar igy elso hallasra is eleg sulyosnak tunnek szamomra. Gondolom, kivulallok szamara is. Ehhez meg ugye hozzajon, hogy aki ilyen magas fokozattal rendelkezik, es ilyen magas beosztasa van, az Japanban altalaban komoly funkciot lat el valamelyik nagy cegnel. Ja, amin felhaborodhatnek (de nem teszem, mert nem szeretem a mubalhet :-))) ), hogy miert nem maga a polgarmester ofomeltosaga fogadta a mestereket. Gondolom, lumpolt valahol...
Ja, a Medikemia, meg Hecz Katalin nevet nem hiszem, hogy az orszaghataron tul barki ismerne, akar sajat sportagaban is...
A cikkel kapcsolatban tul sok mindent nem tudtok tenni. Egy orszagban, ahol az MLSZ elnok valasztas egy honapos gumicsont a "szak"sajtonak, ahol a helyi "elsport" (a cikkben reszletezve...) megmenteset a polgarmesteri hivataltol varjak. Onmaguk meg annyit nem hajlandok tenni, hogy szponzorokat talaljanak maguknak...

"Tenyleg, olvassa ezt a topicot -kettonkon kivul- szegedi?"
Igen.

Előzmény: anDrAs (816)
Wazull 1999. szept. 29. © 856
Topictarsak! Vereim!

Elore is bocsi, hosszu lesz a hozzaszolasom, foleg a sok cut & paste miatt, de tul sok dologra kell valaszolnom, ez igy egyszerubb...

stempi,
"Reszben igazad van: az elso dan azt jelenti, hogy onnan szamitasz "igazi" karatekanak v. kendosnak tokmindegy: harvmuvesznek. Mert megszerezted elso mesterfokozatod. Viszont nallunk a masodik danra mar igencsak fel lehet nezni, a 3-nal meg fejet lehet _nyugodtan_ hajtani. Istennek hala meg egyelore nallunk sem penzert osztja a rangokat."

En akar egy nejlonoves elott is elott is fejet tudok hajtani, de tovabbra is fenntartom, az elso nehany (na jo, akkor nevesitem a dolgot 1.-3.) danos szintu harcmuveszt NEM tartom meg mesternek. Nem a danok szaman akarok lovagolni, de el kell erni egy szintet, amikor az ember alkalmassa valik arra, hogy IGAZAN elkezdhet tanitani. Ez az en velemenyem szerint valahol ezen tul kezdodik. Mas dolog persze, hogy akkor alig lenne valaki szep orszagunkban, aki tanithatna a tarsait. Nyilvan igy nem mukodne a dolog. Tanitottak engem 1. kyusok is. Akikre akkor is felneztem, es sokat koszonhetek Nekik. De akkor sem tekintettem mesternek oket, es most sem. Talan a legnagyobb zavar a mester szo korul van, ugy latom. A "dan" szot ugye ugy forditjuk, hogy az mar a mesterfokozat. Talan ebbol fakadnak a bonyodalmak. Apropo, nektek milyen kepetek van ONMAGATOKBAN legbelul arrol, milyen egy igazi MESTER?

Alexfux,
" Nem az szamit, hogy hanyadik danos vagy, vagy egyatalan milyen ovfokozatu, hanem az, hogy mennyit dolgoztal erte. Ja es ennek a munkanak a minosege is fontos. En ismerek olyan hatodik danos kyo. "mestert", aki emberileg tokeletesen alkalmatlan a danjaira. Ez igaz vica versa is!"
A danok mennyisegenek mindenhatosagaban en mer regota nem hiszek. Mindenki tudna peldakat sorolni pro-, es kontra is. DE: Ha megszerzed majd elso danodat "(ami meg odebb lessz)", akkor Te mesternek tekinted, illetve hivatod majd magad?

"Van egy baratom, aki 18 eve karatezik. Par evvel ezelott egy edzesen, foldharc kozben leszakadt a retinaja, majdnem megvakult. Megmutottek, de az orvosok nem biztatjak semmi joval. Lehet, hogy egy tejeszacsko felemelesetol leugorhat megint a retinaja. Dan vizsgan torte a fejet a baleset elott. Azota edz a legnagyobb ovatossaggal, gyakorol. Egyutt vezettunk egy klubot es jo peldat mutatott a tanitvanyoknak es nekem is. Felelos beosztasban dolgozik egy penzintezetben. Na neki batran odaadnam a dant, mert mind a karatetudasaval, mind emberi tartasaval es kitartasaval megerdemli azt."
Minden tiszteletem a baratode. O tenyleg igazi peldakep lehet mas emberek szamara.

stempi,

"Bassmannak es Wazullnak egyeni elkepzelesei vannak a danokrol, DE! ne felejtsuk el, hogy az allitasaik igazak.. az o rendszerukben. Ahol magasszintu elvarasok vannak az elso danert, bizony arra buszke lehet az ember (buszke != dicsekvo) es meg ha csak elso danos, de kemeny munkaval lett az (ahogy Alexfux is irta) lehet fikazni sajat felelossegre :)).. "

Na de stempi! Nem emlekszem ra, hogy fikaztam volna akar az 1. dant is. Azt hogy hol vannak, illetve hol nincsenek magasszintu elvarasok az 1. dan-ert, nem tudom. Eleve abbol indultam ki, hogy mindenhol kemenyen meg kell dolgozni azert, hogy az ember megkapja. Fel sem teteleztem, hogy mas ember lotton nyeri a danjait, csak nekem kell egyedul megszenvednem ertuk :-)))...
Valami olyasmit irtam, ha jol emlekszem, hogy az elso nehany dan meg csak a kezdete valaminek, ezert aki ennyivel rendelkezik, azt en nem tekintem meg mesternek...

"Mivel nem vagyok tisztaban, hogy mashol mennyit kell dolgozni a mesteri -v. halado ha igy jobban tetszik- fokozatert, igy azt tudom cak mondani, hogy eloszor tekintsetek meg egy danvizsgat, aztan velemenyezzetek."

Olyan dologrol nem irok, amihez egyaltalan nem ertek. Voltam mar nehany danvizsgan. Olyanon is, ahol en vizsgaztam...

"Etikailag igazatok van: az elso dan semmi, hisz ha a tavolba nezel meg van tanulnivalod. Ahol meg nincs danfokozat ott van mas: tisztelet: egymas ismereten alapulo tisztelet. En nem voltam megolyan kornyezetben, nemtom, hogy hogy muxik az a vilag. De biztos muxik. Ez a kotozkodes nem jutott celba ;). En nem allitottam, hogy ahol nincsenek danok ott nincsenek harcmuveszek. Vannak csak en nem ismerem azt a kornyezetet..."
Az, hogy az elso dan semmi lenne, olyat en nem irtam. Legalabb is nem emlekszem ra.
Nem tudom, mas harcmuveszeti agakban hogyan nevezik a fokozatokat. Talan van ahol nincs is vizsga. Az egyszeruseg kedveert irtam le a "dan" szot. Ezt hasznaljak talan a legtobb helyen. Illetve "dan szintu"-t irtam, amit kicsit univerzalisabbnak erzek, eppen azert mert van ahol nem dannak nevezik, vagy nincs vizsga...

Dlala,

"Bassman, Wazull meg mindazok, akik szemében a Dan fokozat vörös posztó."
Bocs Dlala, de ez enyhen szolva csusztatas. Akkor "beidezem" magam, nem azert mert szerelmes vagyok sajat gondolataimba:
1., 2., vagy akar 3. dan szintu harcmuvesz szamomra nem mester. Eppencsak elindult egy uton, aminek meg csaknem a legelejen tart...
Ugy erzem, ez igencsak "felre lett ertve", pedig en meg mindig egyertelmunek erzem...

"Az addig rendben van, hogy az igazi tanulás a fekete öv megszerzésétol kezdodik. Az Enciklopédiában olvastam:
"Ha megszerezted a fekete övet (I.Dan), akkor már ismered a betuket. Itt az ideje, hogy megtanulj olvasni..." Ez viszont még nem jelenti azt, hogy aki idáig eljutott, az könnyen fikázható. Egy kicsit én is felhúzom az orrom emiatt. A fekete öv azt is jelenti, hogy azért már birtokában vagy valamilyen tudásnak, akár saját iskolát is alapíthatsz! Már lejjebb is leírtam, ez elsosorban erkölcsi elismerés, és leginkább komoly követelmények elé állítja azt, aki megszerezte. Elvárják, hogy példát mutasson, hogy tanítson. Ilyenkor átkerülsz a pult másik oldalára és ha olvasásra nem is, de a betukre neked kell már másokat okítani. A fokozatosztó stílusokban az elismerést viselni KELL, nem bújhatsz el. Ez sokszor inkább teher, mint elony. Ha mindenki egyenszürke kínai Mao-ruhában mászkál, akkor csak azok ismerik, mi van a ruha mögött, akik személyesen ismerik az illetot. Lehetoséged van eltunni, felszívódni a tömegben. A rangjelzés legalább támpontot ad. Ott nem bújhatsz el, VÁLLANOD KELL MAGAD. Most csak azokról beszéltem, akik megérdemlik. Sajnos elofordulhat, hogy valaki érdemtelenül jut hozzá fokozathoz. Ezzel viszont örökre elvágta magát a többiek elott. Normális helyen ez fix."

Teljesen egyetertek Veled. De nem akarom mar sokadszor ismetelni, amivel ezt a "dan-os vitat" elinditottam. Nincs ertelme. Van egy kivalo baratom, aki tobbfele stilust is muvel, de soha nem hajlando vizsgazni. Persze ha kell, meg tudja indokolni, hogy miert nem. Az en szememben ez egyfajta kiteres a megmerettetes elol. Eppen az, amirol irtal, egy feladat, es ezaltal onmaga nem vallalasa. A masik oldal: az erdemtelenul szerzett fokozat. Errol mas valaki nyisson vitat :-))))

"nekem elég, ha a saját tanítványok mesternek tartanak... Ha a magam szintjét hasonlítom az övékhez, akkor a dolog feltétlenül jogos. Nekem is megvan az, akit a saját szintemhez képest mesternek tartok, mert annyival elobbre tart. Szóval valamit nagyon félreértelmezel a dolgokban."

Aki 1.-3. dan szinten uzi amit csinal, es ONMAGAT mesternek tekinti, legyen szives irja mar le ide a topicba. Es azt is, hogy miert gondolja igy...

Topictarsak! Vereim!

Nem akartam en egyszemelyes licitalo versenyt rendezni, hogy: "mar pedig csak a huszon-harminc danos echte japanok a mesterek" :-))). Lehet hogy felreertettuk valahol egymast. Lehet, hogy megis tulzottan kockafejem van. Vagy mindketto. Nem tudom...

Bassman_ 1999. szept. 29. © 855
Laa-Yosh

Egyet tudok érteni...

Előzmény: Laa-Yosh (854)
Laa-Yosh 1999. szept. 29. © 854
Hohó, ez a dan dolog tulképpen tőlem indult... De én csak azt jegyeztem meg, hogy szerintem egy 17 éves embernek nem szabad a legkisebb tanítói fokozatot sem megadni, mert tudásától függetlenül, biológiai okokból (is) éretlen még rá lelkileg.
Erről volt is pár vélemény, aztán elkalandoztatok :)
_gaq.push(["_setCustomVar", 5, "Status", "anonymous", 2]); _gaq.push(["_setCustomVar", 1, "Level-1", "Kultura,_muvelodes", 3]); _gaq.push(["_setCustomVar", 2, "Level-2", "Kultura", 3]); _gaq.push(["_setCustomVar", 3, "Level-3", "Harcmuveszetek", 3]);