Keresés

Részletes keresés

sszasza Creative Commons License 4 napja 0 0 88223

Mindig elképedek... ezeknél János érsek levelének nem 2, de 10 olvasata is lenne :-)

Előzmény: capacete (88221)
LézerPulyka Creative Commons License 4 napja 0 0 88222

Kipróbálnám ha lenne rá lehetőségem. Van amúgy is némi (szabadfogású) birkózó múltam. Tudom, hogy a szumó azért másabb, mint a birkózás, de azért akkor is kipróbálnám, már csak az élmény miatt is. 

Előzmény: sszasza (88220)
capacete Creative Commons License 4 napja 0 0 88221

A Japánban használt kínai jeleknek több olvasata van, min. 1 japán és 1 kínai, de gyakran ennél sokkal több, sőt, a nevekre még külön olvasatok is lehetnek. Ez lehetővé teszi, hogy valaki akár a saját nevét is megváltoztassa, anélkül, hogy az írásmód változna. Itt az Ankó a kínai, a Jaszucune a japán olvasat.

Előzmény: sszasza (88216)
sszasza Creative Commons License 4 napja 0 0 88220

Olyan 3-4 éve szerettem meg a szumót. Jó technikák vannak benne, csak nagyon kell figyelni, a tömbök látványa elnyomja :-)

Előzmény: LézerPulyka (88219)
LézerPulyka Creative Commons License 5 napja 0 1 88219
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 6 napja 0 0 88218
Előzmény: sszasza (88216)
Vuduman Creative Commons License 6 napja 0 0 88217

Itosu was born in the Gibo section of Shuri Okinawa in 1831 and died on January 26, 1915 . His first name was Anko, (the Kanji for which may be alternately read in Japanese as Yasutsune).

 

Ezt találtam, de én se értem a keleti neveket.

Bár nem emiatt alszom rosszul :P

Előzmény: sszasza (88216)
sszasza Creative Commons License 6 napja 0 0 88216

Ez az Anko micsoda (keresztnév, rang stb ), és akkor mi a klasszikus Yasutsune? Itosut így ismerjük a régebbi irodalomból.

Előzmény: Vuduman (88215)
Vuduman Creative Commons License 2024.03.11 0 0 88215

GOTTNER RICHÁRD GÁBOR
A karate megismerésének tíz cikkelye
Itosu Ankō levelének fordítása és elemzése

 

 

https://ojs.elte.hu/tkt/article/download/4885/3871/10548

f_zsolt_01 Creative Commons License 2024.02.29 0 1 88214

Szia Tomi, a fejlődés folyamatos. A tapasztalataim alapján valahogy úgy működik, hogy csinálod, fejleszted magad, gyakorolsz és hosszú ideig semmi, majd egyszer összeállnak a dolgok és amit korábban nem tudtál megcsinálni az egyszercsak  elkezd működni. Ez lehet fizikai erő, hajlékonyság, álloképesség,  vagy  egy olyan technika ami sohase ment és amikor meg meg tudod csinálni, akkor  azon gondolkodsz, hogy mi volt ebben a nehéz, de lehet ez akár  mentális dolog is.

 

Lehet hogy kopik a fiatalkori gyorsaságod, vagy az erőd, esetleg az állóképességed, de ha abban mérem magam, hogy mekkora az ütő, vagy rúgóerőm, akkor nem csökkent a gyorsasága és az ereje, hanem nőtt és a fizikai erőm is ott van , mint régen. Régen az ego miatt sok volt a sérülés, most lazán veszem a dolgokat nem görcsölök rá semmire, törekszem arra, hogy a lehető legtöbbet hozzam ki magamból, de ha nem megy nem áll meg tőle a világ és jéééé így is megy.

 

Maga a fizikai test kb 70 éves korodig fejleszthető, ezt tanulmányok is alátámasztják és több ismerősöm is van aki 60+ -osan még mindig edz és megy előre (70 felett mindenki veszít az izomtömegéből).  Ha magára hagyod a tested, nem keresel módszereket a fejlesztésére, nem figyelsz az életkörülményeidre, hogy hogy alszol, hogy eszel, hogy kapcsolódsz ki, hogy kikkel veszed körbe magad stb. , akkor magától olyan 40 éves korodtól elkezd romlani a szervezeted. Nos a devalváció mindenkit elér, csak nem mindegy, hogy ez a folyamat puhányan 40 éves korodban kezdődik, vagy mondjuk egy fizikailag aktív, kemény 70-est kezd ki az idő vasfoga. 

Előzmény: tigristomi (88197)
sszasza Creative Commons License 2024.02.28 0 2 88213

"Hiszen az erő, gyorsaság, hajlékonyság már nem fog növekedni egy idő után."

Akkor fog csak igazán! Fiatalon adottság, de ha később megérted mik is ezek valójában... 

Előzmény: tigristomi (88197)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 88212

Ez a mostani európai szóhasználatban is nyomon követhető: classical fencing =/= olympic fencing.

Előzmény: dezsoKE (88210)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 88211

Teljesen jó ötlet!

 

Újra megtaláltam: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=163026239&t=9221230

 

Ugye ez már nem a fej oldalrabillentéséről szól, hanem egy másik, versenykendós trükkről:

"I was told once (a long time ago) that in case the adversary raises his face so the shinai hits only the men-gane, the ‘datotsu’ should be considered valid (because, in case of a sword, such strike will cut widely the forehead, which would be equally ‘fatal’). I would agree with this point of view.. However, in a Seminar with Kakehashi Sensei (Kitamoto, 2011, if I remember correctly), Kakehashi Sensei denied such allowance…"

Előzmény: dezsoKE (88210)
dezsoKE Creative Commons License 2024.02.28 0 1 88210

Hívjuk kendónak és versenykendónak!

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (88207)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 88209

Vagy egy további említés.

 

"dodging men with you neck

 

I was reviewing videos of my competition and practice, and notice 2 times that when I was about to hit men the opponent doged the men by moving their head 90 degrees to to the right so it was horizontal. (i was amazed at their flexibility) anyways is this legal? should i do this? it sounds really cheap (they didn't move their body one bit though)."

 

https://www.reddit.com/r/kendo/comments/88h07t/dodging_men_with_you_neck/

 

Kimondottan érdekesek a válaszok.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (88208)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 88208

A szomszéd topikban bőven volt arról szó, hogy miként lesz nálatok az ideális "almából" meglehetősen gyakorlatias "szőlő" ;-P

 

A fejelkapás jelenségének további említése.

 

"To me, tournament kendo involves a lot of head bobbing, blocking with the shinai without following up with an immediate attack, much more aggressive taiatare to include trying to push the opponent out of the ring and so on. In general, it’s not so much about doing “good” kendo as it is “trying not to lose a point”."

 

Egy blogbejegyzés kommentje.

https://kendoinfo.wordpress.com/2011/02/20/sports-kendo-versus-shugyo/

 

"At all levels of the examination, the manner of keiko should not be as if one were fighting for shiai points but be proper basic Kendo. During the match, proper footwork, striking and posture must be maintained rather than avoiding being struck by excessive blocking, dodging by bending the waist and bobbing the head."

 

A fokozatvizsgákról szóló ausztrál anyagból.

https://www.auskf.org/info/kendo-promotional-exam-study-guide

 

Kenshi247:

"Lifting your hands up into the infamous “sampomamori,” waving your shinai wind-wiper style to block an attack, striking and turning your back to your opponent,

 

ducking/dodging/weaving your head,

 

etc., are all less, favourable ways to thwart an attack (they are all symptoms of fear). In fact, doing some of them will still result in you getting struck, just not on the datotsubui."

 

https://kenshi247.net/blog/2018/03/08/engendering-positive-kendo/

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (88207)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 88207

Szó sincs róla, pont arról írok, hogy ezt a koncepciót -- szép, elegáns vívás -- az európai vívás is jól ismerte, a XIX. sz. utolsó 2 évtizedében, meg a XX. sz. elején is rendszeresen tartottak ilyen bemutatókat ("alma"). Tehát a mai kendóban van "alma" és "szőlő", a mai európai vívásban szinte csak "szőlő" van.

 

És külső szemlélőként pontosan látom, hogy edzésen hiába preferáljátok az "almát", versenyen valahogy a többség "szőlőkedvelővé" válik. Konkrét példa: a szép kendóban nem illik elkapni a fejed a fejvágás elől, versenyen meg gondolkodás nélkül megteszi a kendós. 

 

Továbbá azt is simán elfogadom, hogy a kendósok egy részét egyáltalán nem érdekli a "szőlő", ők az "almára" koncentrálnak.

Előzmény: dezsoKE (88206)
dezsoKE Creative Commons License 2024.02.28 0 0 88206

Aha. Én almáról írok, te szőlőről. Csomószor átrágtuk. Legyen neked igazad!

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (88205)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 88205

A XIX. sz. európai versenyvívásban is volt egy olyan időszak, amikor külön rendeztek vívóakadémiákat (a vívás esztétikai szépségét bemutató rendezvényeket, ahol a támadások és a hárítások tökéletességét értékelték (pontozták)), illetve találatra menő versenyeket. Egy idő után a vívóakadémiák eltűntek...

 

Értem én, hogy a közösség kollektív képzeletében létezhet egy elképzelés a szép kendóról, de amikor ezt az elképzelést reális körülmények között tesztelik (napjainkban: versenyeken), akkor általában a hatékony kendó győz.

Előzmény: dezsoKE (88204)
dezsoKE Creative Commons License 2024.02.28 0 0 88204

A versenyeredmény és a kendo minősége nem függ össze szorosan.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (88203)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 88203

A kedvenc példám az összjapán kendóbajnokság adatainak elemzése:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=131753831&t=9004447

 

Röviden: "Szóval az induló összes 7. danos kiesett! Még a döntő közelébe sem jutott. Well?"

(4 év -- 2005-2008 -- adatai alapján.)

 

Tegnap gyorsan átpörgettem a friss táblázatokat, ott is bőven találunk olyat, hogy egy alacsonyabb fokozattal rendelkező kendós simán legyőz egy magasabb fokozatút. Szóval, egy komolyabb versenyen nem igazán számít a fokozat.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (88202)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 88202

"kb. 10 év után aki csinál vmi HM/KS, az fejlődik-e még, vagy csinálja még, de igazából csak lassan megy lefele arról

 a szintről, amit anno fiatalon elért."

 

Simán lehet csinálni.

Jómagam már 15 éve vívok és per pillanat olyan 10 évet látok magam előtt. Kb. ennyivel idősebb a legidősebb vívópartnerünk, de volt már 76 éves tagunk is, aki egy időben még rendszeresen eljárt vívni.

 

Ahogy írtad, két ellentétes folyamat zajlik: a tapasztalat gyűjtése, feldolgozása, rendszerezése, felhasználása az asszók során, meg a fiatalkori paraméterek fokozatos csökkenése. Most úgy látom, hogy egy 12-14 éves valahol 30 és 40 év között éri el az optimumot (Szilágyi Áron 34 éves és még simán benne van egy újabb olimpiai érem). Egészen különleges esetben ez kitolható ~50-ig: Gerevich Aladár még ilyen idősen verte a fiatal magyar top vívókat, 45 évesen még világbajnokságot tudott nyerni egyéniben. 

Előzmény: tigristomi (88197)
dezsoKE Creative Commons License 2024.02.27 0 0 88201

Kendóban nem adnak munkásságra danokat, hiszen a danok a kendóban való jártasságot jelzik. Viszont ott a shogo (renshi, kyoshi, hanshi), ami pont erre van. 

 

Amit én észreveszek, hogy ahogy öregszik a kendós, a minőség tud javulni, fejlődni. A gyorsaság és az erő pedig nyilván kopni fog.

Előzmény: tigristomi (88197)
tigristomi Creative Commons License 2024.02.27 0 0 88200

Szia. Tamás.

Előzmény: beetee (88199)
beetee Creative Commons License 2024.02.27 0 3 88199

troll

Előzmény: tigristomi (88198)
tigristomi Creative Commons License 2024.02.27 0 0 88198

Mondjuk rám abszolút nem jellemző, hogy dolgozzak. 

 

Helló.

Ha már ezt így felhoztad, megkérdezhetem:

eltartanak,

korábbról sikerült összegyűjtened elég money-t,

találtál más anyagi forrást, mint a napi munka?

Vagy nyugdíjas vagy?

 

Előzmény: Kinti Fiu (88142)
tigristomi Creative Commons License 2024.02.27 0 0 88197

Karate.

Beszéltem egy 4 danos goju ryussal, azt mondta, 3 dan után már nincs új technikai elem a vizsgára, a munkásságra kapják meg az új danokat.

Egyébként a téma érdekes, hogy kb. 10 év után aki csinál vmi HM/KS, az fejlődik-e még, vagy csinálja még, de igazából csak lassan megy lefele arról a szintről, amit anno fiatalon elért. 

 Hiszen az erő, gyorsaság, hajlékonyság már nem fog növekedni egy idő után. A technika, kombináció, felismerés nyilván javulhat, kérdés, azzal mennyire lehet kompenzálni, hogy az erő, gyorsaság, rugalmasság, reagálási sebesség (?) már nem fejlődik, vagy vissza fejlődik.

Előzmény: tigristomi (88194)
tigristomi Creative Commons License 2024.02.27 0 0 88196

Nem akarok off topik lenni, csak pár sorban. Ahogy én tudom egy híres jóga mestertől;

A tantra szó a tanoti, kiterjesztes, es a trayata, felszabadulas szavakbol tevodik ossze.
E szerint a tantra szo szerint is es a gyakorlatban is az energia felszabaditasa a tudat hatarainak a kiszelesitese altal.

Tulajdonképpen ehhez jóga gyakorlatokat kell ismerni. 16 éve írtam erről a jóga topikban.

Előzmény: sadaashiva (88041)
sszasza Creative Commons License 2024.02.26 0 1 88195

Az a kungfu bajnokság lehetett. A Tasnádi 95-ben kezdett és Miskolc Tatabánya Budapest volt az első 3 gála. Egy estés rendezvények.

Előzmény: tigristomi (88193)
tigristomi Creative Commons License 2024.02.26 0 0 88194

Mostanában megint belemélyedtem a karate történelmébe

 

Ebben a témában nagyok jók szerintem a youtube-on a karate nerd csatornán lévő videók. Onnan sok újat és érdekeset meg lehet találni a karatéról, amik szerintem könyvekben nincsenek leírva, főleg nem a karate könyvekben.

Előzmény: Vuduman (88095)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!