Keresés

Részletes keresés

H_G Creative Commons License 2014.08.15 0 0 127233

Ez a tengerpartnak csak egészen kis részét érinti, Zadar környékén.

 

 

Előzmény: Bujazliz (127232)
Bujazliz Creative Commons License 2014.08.15 0 0 127232

Nos, a szabad kószálást kerülni kell, mert nem a skorpió, vagy kígyótól kell tartani, hanem azért mert az ismeretlen terep halálos lehet!

http://hvg.hu/vilag/20130404_Horvatorszag_meg_dugig_van_aknakkal

Előzmény: Béci 72 (127228)
emojnarode Creative Commons License 2014.08.15 0 0 127231

Azért nem kell olyan tragikusra venni a helyzetet. Nem pánikot akarok ezzel kelteni, csupán fel szeretném hívni a figyelmet, hogy ilyenek is vannak, amiről itthon sem beszélnek, vagy írnak. Intő példa a Te eseted, hogy mint írtad is szándékodban állt a bozótosban való csavargás. Ne tedd. Vannak kijelőlt utak, kövesd azokat. A hegyi mentések több erőfeszitésbe kerülnek a horvátoknak, mint az ilyen marások. Ez nem statisztika, ezek a tények.Jó nyaralást.

Előzmény: Béci 72 (127228)
H_G Creative Commons License 2014.08.15 0 0 127230

Ez szerintem erősen túlzott reakció. A parti köveken meg skorpió lehet, a tengerben cápa, a hegyek és a tenger között meg egy csomó autó és az egészre süt a Nap -- fogadni mernék, utóbbi két tényező nagyságrendileg több halálesetért felelős minden évben, mint az egész állatvilág.

 

Előzmény: Béci 72 (127228)
pearl_13 Creative Commons License 2014.08.15 0 0 127229

Csatlakozok, szerintem is! 

Előzmény: Görbe_Bögre (127212)
Béci 72 Creative Commons License 2014.08.15 0 0 127228

Köszi,akkor kihagyjuk a túrázást ezentúl.Fiammal már többször felmentünk néhány dombra,hegyre.Általában nincsenek kijelölt ösvények,hanem úgy mindenen keresztül,tüskés,bozótos területen.

Üdv.:

Előzmény: emojnarode (127227)
emojnarode Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127227

Azért annyira nem kell megijedned, de tény, hogy a fekete őzvegy honos odalent és ahogy olvasom, az áldozatok nyilatkozatai alapján -már aki túlélte- , hogy nagy esélye van az embernek megmaradni a szérum beadása után. Viszont ezek mind egytől egyig arról számolnak be, hogy iszonyú fájdalommal jár a marás utáni állapot. Az egyén fizikai állapotától függ, mit bír ki. Különösen azok vannak veszélyben, akik szivproblémákkal küszködnek, gyerekek és idősek. A lenti lapok részletesen beszámolnak az ilyen esetekrőll. Pont tegnap mart meg egy poszkok Hvaron egy kisfiut, az életét csak egy gyors helikopteres segítség mentette meg. Ezért nem ajánlatos lakott területen kívül, a bozótosban kószálni. Nem győzik ezt hangoztatni.

Előzmény: Béci 72 (127208)
G-lader Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127226

Aki Omisban van, jár, és szereti az élményeket, az mindenképpen keresse meg a Calypso Diving Center-t (kikötöben is van kis standjuk). 40€/fő-ért olyant nyújtottak hogy csak na!!! Omosban a kiötőtől nem messze van egy 2világháborús roncs a víz alatt. Mincs mélyen,kb. 5-6 méter mélyen, de aki nem merült még palackal (ahogy én sem) neki hatalmas élmény lesz! Az eleje kissé kaotikus, ruha, papack, szemüveg választás, de a vízben figyelnek rád, tötődnek veled,és minden rezdülésedre reagálnak. Türelmesek, jó fejek! 

Aki tényleg még nem merült palackal neki csak ajánlani tudom!!! Ha holnap nem kéne visszaindulunk biztos hogy holnap is mennék! 40€-ért cserébe egy 3 órás program, és egy életre szóló élmény!!!! 

emojnarode Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127225

Ez érdekes volt, amit írtál, azért is, mert jellemzően a fehér borokra, hűtve jók, de az előbb említett Postup viszont az ellenkezője.  Ha hütőszekrénybe rakod, két nap után olyan lesz, mint az alvadt vér. Darabos. Engem figyelmeztettek, hogy ne tegyem. Nem hallgattam rájuk. Egy üveg borom bánta.

Előzmény: H_G (127224)
H_G Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127224

A magyar furmintok hasonlóan kesernyések néha, leginkább a somlói... Szerintem alapvetően azért jó a Grk, csak a retsinához hasonlóan jól le kell hűteni, bőven a tíz fok alá.

 

Előzmény: emojnarode (127219)
emojnarode Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127223

Vigyázz, nehogy sértődés legyen a cukros bor miatt, mert anno mikor az első pohár Postupot megizleltem, kicsuszott a számon a kérdés, hogy mennyi cukrot rakott bele a gazda? Azt mondta" van fogalmad egyáltalán arról, hogy mennyi a cukorfoka ennek a szőlőnek?" Persze, hogy nem tudtam, de az igazság az, hogy minden máshoz képest nagyon magas. Nem véletlen, hogy az igazi Postup Mokalo lankáin terem és Donja Banda-n.

Előzmény: Pierr_Kardán (127221)
emojnarode Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127222

Talán kevesen tudják, hogy a Prosek körül nem is olyan régen, nagy vita kerekedett az olaszok és a horvátok között. Az uniós csatlakozást követően az olaszok kifogásolták, hogy a Prosek megtévesztő lehet az ő Prosecco nevü itókájukhoz viszonyitva és perre vitték az ügyet. Mivel a horvátok nem védették le a nevet, így az olaszok győzelemre álltak. A horvátok azzal vágtak vissza, hogy a Prosecco közönséges fehér habzóbor, mig az övék a Prosek teljesen más jellegü. Már úgy volt,hogy át kell nevezni a borukat és ki is találták a kétségen kivűl jó ötletnek induló CRosek nevet. Nagy kár volna érte, mert nagyon jó bor, ahogy írod is, hamar ott végzi az ember, ahol. A boltokban kapható Dioklecijan néven egy fajtája, piszok jó íze van, igaz, ára is.

Előzmény: fvcc (127220)
Pierr_Kardán Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127221

Mi is ittunk prosek bort. Valami fenomenálisan jó volt, ilyen jó bort keveset ittam eddig, a színe is nagyon szép volt, olyan volt, mint egy nagyon nagyon sötét rozé bor.

 

Eredetileg azt mondtam volna, hogy vörös volt a színe, de mostmár tudom tőled, hogy az édes vörösbor az egy cukrozott pancsolmány, a prosek viszont kiváló volt, tehát nem lehet vörös...

Előzmény: The_Rible (127215)
fvcc Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127220

Hoztunk prosekot ajándékba ismerős házaspárnak. Egy este beszopogatták az egészet, és ott végezték, ahol írod: az asztal alatt :D

Előzmény: emojnarode (127219)
emojnarode Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127219

Néhány szót a bor témához. A Grk /a szó jelentése görög / nevü bor kissé kesernyés. Fehér bor. Nem voltam vele megelégedve. Az ottaniak keserű íze miatt, édességek fogyasztása után javasolják. A Prosek nagyon finom édes bor, talán a Postuphoz hasonló, ez utóbbi fűszeresebb, de hatásában nagyon erős ital. Hamar az asztal alá fekteti, aki nem szokott hozzá.

Fehérpárduc Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127218

Utána néztem, tényleg vannak országok, ahol nem oldja fel az útkereszteződés. Azt is olvastam, hogy csak akkor marad érvényben a korlátozás, ha egyenesen haladsz, ha befordulsz egy keresztutcába, akkor már nem érvényes a korlátozás. Nem gondoltam volna, hogy van ilyen...

Előzmény: alucka (127209)
Béci 72 Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127217

Köszi.Keresztes vipera még Ausztriában is van,sőt nálunk is előfordul.Állítólag nem veszélyes annyira.

A 3-5 évi pókcsípés áldozatai statisztikailag túlélik azért?

Előzmény: -Batus- (127211)
bouquetk Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127216

Ausztriában sem oldja fel a kereszteződés a sebességkorlátozást. Ez nyilván úgy lehet, hogy a becsatlakozó úton van tájékoztatás a korlátozásról.

Előzmény: The_Rible (127214)
The_Rible Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127215

Az édes vörösbor vajon mi? Cukrozott?

 

Előzmény: Törölt nick (127204)
The_Rible Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127214

Évek óta én is próbálom megfejteni, a főleg Boszniában, a kereszteződések előtt kirakott korlátozó táblákat. 5 m-re a keresztetződés előtt ki van rakva pl. egy 50 km/h-ás tábla (Bosnyákoknál 60 km/h megengedett a lakott településeken). Mi a fenét jelent ez? Lehet, hogy a kereszteződés előtt minden irányból kirakják a táblát, és mivel minden irányból érkező látja, ezért nem oldja fel a kereszteződés?

Előzmény: Fehérpárduc (127200)
Görbe_Bögre Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127213

Ja, és még annyi, hogy ha teheted, akkor kóstold meg a Prosek nevű borukat, lehetőleg a peljesaci régióból.

 

Ez egy édes, a tokajihoz, a portóihoz, a sherryhez hasonló nagyon zamatos bor. Sokan nem szeretik a hangsúlyosan édes íze miatt, de egy-egy pohárkával nagyon jól tud esni :-)

Előzmény: Törölt nick (127204)
Görbe_Bögre Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127212

Le a kalappal előtted! Kevesen vannak, akik belátják, hogy elrontottak valamit és mégkevesebben vallják ezt be nyilvánosan.

 

Sokkal jobb lenne a fórumok színvonala, ha a tévedésekeinket belátnánk.

Előzmény: Törölt nick (127203)
-Batus- Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127211

A lényeg ilyenkor az idő, hogy minél hamarabb orvoshoz/szérumhoz jusson, akit megharap a vipera vagy a mérges pók. Az említett kisfiú életét is a gyorsaság mentette meg. Egyébként homoki vipera harapta meg, amely 4 x több mérget termel, mint a keresztes vipera, amely szintén megtalálható a horvátoknál. 

 

A fekete özvegy pók évente 3-5 alkalommal szedi áldozatait Zadar környékén. Múlt héten volt az első eset az idén, akkor el is fogyott az ellenanyag. Komoly felháborodás volt a horvát sajtóban, ha tudják, hogy ennyi esetre számíthatnak, akkor miért nem rendeltek többet. Azóta már rendeltek (a többi kórházzal együtt - Split, Rijeka, Pula) és úton van a szállítmány. 

 

A szérumot tényleg Dél-Afrikából hozzák, két éve még a horvátok is gyártották, de túl sokba került a gyártása és leállították. 

Előzmény: Béci 72 (127208)
alucka Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127210

Köszi, ezt elmentettem! :-)

Előzmény: Törölt nick (127204)
alucka Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127209

Logikusan én is így gondolnám, de falvakban többször találkoztam pl 30-as táblával, majd 2-3 kereszteződés után 30-ast feloldó táblával, mikor én már rég 50-en mentem. Ilyenkor szoktam nézni nagyot, hogymostmivan. Pécsről indulva elég sok települést meg kell járni a pályáig, és elég zavaró tud lenni, amikor három tábla után már lövésem sincs hogy aktuálisan mennyi a megengedett.

Előzmény: Fehérpárduc (127200)
Béci 72 Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127208

Engem eléggé megijesztettél!Minden évben 2-3-szor megyünk Horvátországba,és mindig Zadartól kicsit délre.Nem is tudtam,hogy élnek ilyen halálos mérgű pókok ebben a térségben.Olvastam,hogy 15-ször erősebb ez a méreg,mint a csörgőkígyóé.Hiába van ellenszérum,szerintem mire beérünk a kórházba,az már késő.Főleg azért,mert valószínű,hogy nem számítunk efféle veszedelemre.

 

Üdv.:

Előzmény: emojnarode (127192)
leijona Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127207

Hát nem. Valóban. De még a Grk közeli rokona, a görög Retsina sem.

Előzmény: H_G (127197)
wdriver Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127206
bor témához annyit hogy elég nagy konzumban nem találtunk édes vöröset, nejem kóstolta volna, végül egy félédes 'vénusz' névre hallgató lett jó, egy női árnyék szerű alak van rajta. sebesség korlátozás feloldás.. én pár helyen az autópályán vagyok kiakadva hogy nincs pl. 110es feloldása és néha úgy tűnik értelmetlenül megyek sok sok km-t a következő lejáróig ahol vagy kiteszik a 130ast vagy nem. :-)
rodore Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127205

lájk

Előzmény: Törölt nick (127204)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.14 0 0 127204

Engesztelésűl.

Amit jó még tudni, hogy hogyan jelölik boraikat.

Vrhunsko vino – prémium bor, kvalitetno vino – minőségi bor, stolno vino – asztali bor.

Suho – száraz, polusuho – félszáraz, slatko – édes, bijelo – fehér, crno – vörös, rosa – rosé.

 

Grasevina-Malvazija-Posip-Vugara-Merlot Bujstine.Mind érdekes  jó ízű borok bár elsőre a magyar borokhoz szokottaknak furcsa lehet.

Előzmény: alucka (127199)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!