Keresés

Részletes keresés

nethmarcsi Creative Commons License 2014.01.23 0 0 123611

Nem lehet kihagyni :-)

 

Az utóbbi években Zadar környékén voltunk, talán 12 éve voltunk Omisban, már vágytunk vissza.

Annyi mindent szeretnénk megnézni, hogy szerintem jövőre is ide megyünk.

Solint megnézném mégegyszer, és Klist nem láttuk még. Bracra is átmennénk egy kirándulás erejéig.

Előzmény: Törölt nick (123609)
nethmarcsi Creative Commons License 2014.01.23 0 0 123610

Köszönöm, mindkettőt megköszönném.

Most már látod, hogy a vár alatti részen lesz a szállásunk. Arra emlékszem, hogy felfelé nagyon kanyargós úton mentünk, több órán át. Volt egy kisebb parkoló szerű rész, onnan közelítettünk, lefelé viszont szinte tök egyenesen jöttünk le, talán a google earth-ön látszik is :-S

 

A szobornál nem voltunk, megköszönöm, ha leírod az itinert!

 

 

Előzmény: Rezsee (123606)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.23 0 0 123609

A "szobor"

 

Ivan Meštrović szobrász, a szobor neve: Mile Gojsalića

 

(forás: wikipedia)

 

 

 

Előzmény: wdriver (123605)
nethmarcsi Creative Commons License 2014.01.23 0 0 123608

Köszönöm Mindenkinek a segítséget!

 

Splitben valami olyasmi parkoló lenne az idális nekem, mint Zadarban pl. a parkolóház. Nem probléma, ha fizetni kell, tuti nem viszik el az autót, mert rossz helyen parkolok és közel az óváros. De akkor valószínűleg a busz mellett döntünk. Azok emlékeim szerint sűrűn jártak.

 

A kisvonatot a gyerek miatt kérdeztem :-) Anno többen mentek úgy, fel csónakkal és vissza a vonattal. Mi akkor csónakkal mentünk fel és vissza, fél órán volt nézelődni. Na, most a gyerek nagy éttermező, így biztosan nem hagyja ki ezt sem, a fél óra pedig kevés. Így gondoltam ,hogy fel csónak, lefelé pedig a kisvonat.

 

A Felső várban voltunk fenn anno, gyönyörű, most is tervezzük felmenni. Akkor Duce Splithez közel eső végén volt az apartmanunk, most pedig őt foglaltam le:

http://www.omisapartments.com/omis-apartments/accommodation-2854.html

Magán úton kerestem meg a tulajt a cím és a képek alapján. Az utolsó 5 kép a mi apartmanunk. Küldött még + képeket e-mailben. 60eurot kért naponta klímával, 100euro előleget utaltunk. Az egyetlen negatívum számommra, hogy kevés a parkoló az udvarban, így lehet, hogy az úton kell parkolnunk. Ja, és nincs szombati turnusváltás.

 

Azért ezt a részt néztük, mert messzebb van a főút, közel a felső vár, és a kavics strand is közel van és a "homokos" városi strand is.

wdriver Creative Commons License 2014.01.23 0 0 123607

oké, köszi :-)

majd ha oda megyünk úgyis itt kérek segítséget.

mi most még az ideit sem kezdtük el tervezni,

valszeg 1 hét Krk lesz meg egy hét valami más,

Isztria vagy Zadar.

előbbin már rég voltunk, utóbbi városban még egyáltalán nem.

 

Előzmény: Rezsee (123606)
Rezsee Creative Commons License 2014.01.23 0 0 123606

Ha támpont kell a szoborhoz vagy a várhoz való feljutást illetően, szívesen segítek! :-)

Előzmény: wdriver (123605)
wdriver Creative Commons License 2014.01.23 0 0 123605

az akkor lehet!

így viszont mégegy pont amit meg kell nézni ha megyünk.

az ember azt hiszi mindent látott aztán kiderül, hogy nem is :-)

Előzmény: Rezsee (123604)
Rezsee Creative Commons License 2014.01.23 0 0 123604

Szerintem Te a kis várra gondolsz, ami közvetlenül az óváros felett van, a folyóhoz közel. A nagyobbik fent van a hegycsúcson, lentről szinte nem is látszik, egy darabig fel lehet autózni, onnan meg zerge ösvényen gyalog, de megéri, csak ne délben és sok folyadékot vinni, mert fent nem lehet venni. A szobrot mi is második ottlétünk alatt találtuk meg, pedig csomó képeslapon rajta van, de senki nem tudta megmondani hol keressük!

Előzmény: wdriver (123603)
wdriver Creative Commons License 2014.01.23 0 0 123603

ó igen tényleg a vár gyönyörű kilátással az valami csoda volt. a lépcsőin néhol alig fért el a fordulókban két ember :-)

rafting sajnos kimaradt nekünk, kisgyerekkel nem egyszerű (a homokos lankás part és a gyerek miatt mentünk oda) de visszatérünk még Omisba az biztos, nekünk is nagyon bejött.

és a szoborhoz sem jutottunk fel, ezt sajnálom de hagyni kell élményeket legközelebbre is :-)

Előzmény: Rezsee (123601)
wdriver Creative Commons License 2014.01.23 0 0 123602

mi csak egy-egy trogiri városnézés során mentünk át Ciovora,

annak is a Trogir-Mastrinka közötti út mentén lévő partjára, ott álltunk meg mindig fürödni.

az tetszett a helyben hogy a primiosteni környékhez képest volt feketekagyló amit tudtam szedni, meg nézegettük onnan a szembenlévő reptérre leszálló gépeket :-)

de a víz valóban kicsit homály volt ezen a részen. beljebb nagyon nem mentünk.

 

Előzmény: Rezsee (123599)
Rezsee Creative Commons License 2014.01.23 0 0 123601

De, többször megy, bár pontosan nem tudom hányszor, vagyis tulajdonképpen meglehet várni egy későbbi időpontot. Hát a víz az nem meleg! :-) Rafting közepe felé van egy pihenőpont, ott úsztunk benne, túléltük, máskor csak térdig szoktam belemenni, el tudja zsibbasztani az ember lábát! :-) Nem tudom a nagy várban voltatok-e, oda mindenképpen érdemes felmenni egyszer, gyönyörű a kilátás és jó képeket lehet csinálni, főleg ha szeretitek az ilyen váras dolgokat.

Előzmény: wdriver (123600)
wdriver Creative Commons License 2014.01.23 0 0 123600

de nem naponta többször jön-megy?

minket otthagyott és asszem a napi utolsóval jöttünk el vagy az az előttivel.

az időt figyelni kellett az igaz de tudtunk nézelődni, enni egyet az étteremben, még a partra is lementünk napozni - mert a fürdés a Cetinában felejtős volt olyan hideg volt a víz :-) bár volt aki belekóstolt.

Előzmény: Rezsee (123593)
Rezsee Creative Commons License 2014.01.23 0 0 123599

Gond sajnos nem csak a híddal van, hanem a mindenhol szűk utcákkal, amire még rátesz egy lapáttal a sok meredek szakasz, plusz hajtűkanyar. Ha összetalálkozik félúton egy kukás autó és egy busz, ami nem ritka, akkor félórára megáll az élet, utca oda-vissza telített, el nem férnek egymás mellett, nincs hová félrejárni stb. Nem véletlenül járnak még a személyautók is behajtott tükörrel. Persze vannak jobb időszakok, pl. reggel korán, de délután 2-3 körül is jó volt általában,  azért mindig egy orosz rulett, hogy mi vár. Volt hogy félútig jutottunk, majd visszafordultunk (Az sem egyszerű! :-)) Volt, hogy valahol a Rozac kemping után letettük az autót és gyalog a domb sikátorain átsétáltunk a városig. Kb. ennyi, a többi vérmérséklet kérdése. Tényleg szép dolgokat tudtok megnézni: Trogír óváros, Split óváros, Klis vára, a szigetet is érdemes körbejárni, mi is voltunk minden partszakaszon. A sziklatemplom is nagyon jó helyen van. A vízminőségtől nem voltam elájulva (Arbanija környéke főleg) de még a tenger felőli oldalon sem, az élővilág is elég szegényes! Közel van Split, de Trogírból is kerül bele szenny jócskán! :-(

Előzmény: sütöget (123598)
sütöget Creative Commons License 2014.01.23 0 0 123598

Mi 2006-ban voltunk Ciovon (Okrug Gornjiban, annak is a tenger felöli oldalán), hát nem sokszor jöttünk ki autóval. A kora reggeli órákban - úgy 7.00-7.30-ig nem volt gond, de napközben araszolva, sok türelemmel kell menni. Mindez a szűk híd miatt van. Persze lehet kerülni egyet a szigeten és a KRESZ szerint neked lesz elsőbbséged felhajtani a hídra. Trogirba mi inkább kis hajóra váltottunk jegyet, ez meg minden este kicsit húzós, de a parkolás sem lenne egyszerű egy esti városnézés esetém, mert ahogy láttuk még  a fákon is autók ültek. Ezzel együtt nem egy rossz választás, a környék tele látnivalókkal - a szigeten is van egy kis templom a tenger felől, csodaszép helyen.

Előzmény: vidiadv69 (123596)
Rezsee Creative Commons License 2014.01.22 0 0 123597

Ne hidd el amit mondanak...az igazság rosszabb! :-)) Tapasztalat! Persze túl lehet élni, de meg  tudja keseríteni a nyaralást! Ha sokat akartok ki-be járkálni és esténként bemenni Trogírba, akkor bele fogtok szaladni a dugóba. Nem ritkán...

Előzmény: vidiadv69 (123596)
vidiadv69 Creative Commons License 2014.01.22 0 0 123596

Ciovon tényleg annyira rossz a közlekedés ahogy olvasom. Akinek van tapasztalata ne fogja vissza magát a válasszal. Köszönöm

vargamarcs Creative Commons License 2014.01.22 0 0 123595

Splitben a vasútállomás parkolójában szoktunk parkolni, mindig van hely, a kompkikötőnél lévő "bazársorról" lehet behajtani a parkolóba, közvetlenül a buszállomás előtt

Előzmény: nethmarcsi (123590)
Rezsee Creative Commons License 2014.01.22 0 0 123594

Ha nem titok, hol és milyen szállást sikerült foglalni?

Előzmény: nethmarcsi (123590)
Rezsee Creative Commons License 2014.01.22 0 0 123593

Még tavaly is járt! :-) Mi egy régebbi alkalommal mentünk fel vele, nekem annyira nem jött be, leginkább azért, mert szerintem elég kevés az ott tölthető idő. Perc pontosan nem tudom, de ha kicsit el akarsz ott időzni, kicsit feljebb sétálni a partján, netán beülni a vendéglőbe, akkor  kevés! Talán kis gyereknek érdekes lehet! :-) Inkább menjetek fel autóval, van parkoló.  A szobornál konkrét parkoló nincs, de van egy kis leállósáv forma  kb. 50 m-re a szobortól, ott mindig meg tudtunk állni.  Mi Splitben a kikötőhöz vezető lejtős úton parkoltunk több ízben is, ott még nem fizetős, kb. 5-10 perc séta és addig maradsz a városban amíg kedved van.

Előzmény: nethmarcsi (123590)
wdriver Creative Commons License 2014.01.22 0 0 123592

ha ez segítség, én 6 éve voltam ott akkor még járt :-))))

 

és az alagutakban alap volt a huhogás-sikoltozás, mindenki nézett mi közeledik, pedig csak a szokásos kisvonat volt.

:-)

http://www.radmanove-mlinice.hr/index.php/en/radman-s-mills

 

 

 

Előzmény: nethmarcsi (123590)
hul Creative Commons License 2014.01.22 0 0 123591

A spliti parkolásról annyit, hogy főidényben isteni szerencse kell, hogy a belváros közelében meg tudj állni. Két irányban érdemes próbálkozni, pl. az alagút felé eső városrészben, itt vannak nagy sorompós parkoló placcok is. Vagy közvetlen a kikötő előtt, balra kanyarodni. A strand felőli oldalon is vannak parkolók, meg ennek a városrésznek az utcáin, ahol van hely meg lehet állni. Mind fizetős.

Egyetlen dolgot nem szabad: tilosban megállni, értsd ezalatt ahol tiltott + kijáró/kapu/közintézménynek fenntartott stb. Garantáltan elviszik a kocsit. Olyat még nem láttam, hogy vkinek lejárt az ideje és megbüntették volna (bár biztos van ellenőr, de nem ez a nálunk szokásos pénzbehajtás jellegű "szigor" van), viszont a tilos helyen állókat percek alatt felemelik és viszik. Mehetsz keresni, válthatod a pénzt.

Az is igaz, bármelyik irányból közelítesz gyalogosan tényleg csak pár perc a "belváros" és a Diocletianus palota. Split Horváto. második legnagyobb városa, kb. 300 ezer lakossal, de a tengerparti óváros nem túl nagy területű. A bevezető utak melletti "impozáns" toronyházak nem mondhatóak szépnek, de ezen túl varázslatos a város régi része, meg a kertjei, kikötői! Aki belebotlik Stefan burek-üzletébe, ne hagyja ki. A sétányon este érdemes felemelni a fejeket, fenn az emeleteken az utcára néznek a kis kávézó, vacsorázó "erkélyek", teli azok is emberrel:-)) Az egész oltári jó hely.

Előzmény: nethmarcsi (123590)
nethmarcsi Creative Commons License 2014.01.22 0 0 123590

Sziasztok!

 

Omisban foglaltam szállást. Már jártunk ott tizenpár éve.

Tudjátok, hogy jár-e még a kanyonba a Galebtől a kisvonatszerű dolog? Ha jól emlékszem akkor 2* ment naponta, most is így van?

A szoborhoz gondolom célszerű autóval felmenni, ugye? Van ott vmi parkoló?

Splitben az óvároshoz közel van parkoló? Nem kell, hogy ingyenes legyen. Anno busszal mentünk át Omisból Splitbe, de apjuk azt mondja, menjünk autóval.

 

Köszönöm a segtséget!

 

m.

AZS Creative Commons License 2014.01.21 0 0 123589

Pár hülyegyerek magyarelleneskedett meg randalírozott.

Előzmény: vidiadv69 (123588)
vidiadv69 Creative Commons License 2014.01.21 0 0 123588

Talán ha összefoglalnád. Nem igazán beszélem a nyelvet.

Előzmény: Prigradica (123582)
lborli Creative Commons License 2014.01.21 0 0 123587

Ne áltasd magad...

Előzmény: szikla2 (123586)
szikla2 Creative Commons License 2014.01.21 0 0 123586

Politikai provokáció ( vagy újságírói)

Előzmény: Prigradica (123582)
lborli Creative Commons License 2014.01.21 0 0 123585

A hála nem történelmi kategória...

Előzmény: Prigradica (123584)
Prigradica Creative Commons License 2014.01.20 0 0 123584

A szép az, hogy a várdaróciak (mármint az ottani magyarok) Horvátországot védték ~20 évvel ezelőtt a szerbektől.

 

Az előzményről nem tudni semmit. Úgy tudom sok észak-boszniából elüldözött horvát telepedett le Szlavóniában is - és lehet, hogy a Drávaszögbe is jutott belőlük. Lehet, hogy ugyanaz a gond, mint Vajdaságban a betelepített szerbekkel. Valahogy mindig mi magyarok szívunk a végén. Remélem a horvát rendőrök nem maszatolják el ezt úgy, mint a szerb társaik a Vajdaságban. (Azért egy ilyen ügy nem szokott csak úgy kipattanni. Annak valami mélyebb oka van.)

Előzmény: AZS (123583)
AZS Creative Commons License 2014.01.20 0 0 123583

agymosott idióták mindenhol vannak...

Előzmény: Prigradica (123582)
Prigradica Creative Commons License 2014.01.20 0 0 123582

A horvát hírekben ennek nem találtam nyomát:

 

2014 jan. 13, Várdaróc:

Vandalizam u Vardarcu sa antimađarskim predznakom

Proteklog vikenda u subotu jedna grupa mladih od oko petnaest članova iz mesta Belje u Hrvatskoj u obližnjem mestu Vardarac sa pretežno mađarskim stanovništvom pravila je nerede, ostavljajući iza sebe oštećene automobile, prozore i ograde.

Prema pisanju lista na mađarskom jeziku iz Hrvatske „Uj mađar kepeš ujšag“, grupa mladih je oštetila i terasu mesnog kafića. Dok je trajalo iživljavanje, oni su uzvikivali rečenice: „majku vam jebem, Mađari“ i „zaklat ćemo vas“. Policija je trojicu maloletnika lišila slobode.

Prema izjavi portparola policije, reč je „o jednostavnom vandalizmu i o oštećenju svega tri vozila“.

Zamenik predsednika sreza Belje Gabor Laslo duboko osuđuje ove događaje, tvrdeći da su ovakve pojave neprihvatljive u području gde su do sada Mađari i Hrvati živeli u miru.

Vršilac dužnosti Demokratske zajednice Mađara u Hrvatskoj Robert Janković takođe govori o ovom događaju sa nerazumevanjem, naglašavajući da je u medijima u Hrvatkoj u krugovima političara u poslednje vreme prisutno antimađarsko raspoloženje zbog slučaja INA-MOL.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!