Keresés

Részletes keresés

Astrojan Creative Commons License 2007.04.24 0 0 34919

Csak az a baj, hogy innen a Földről nézva hajszálnyira együtt járnak a fenti (lassított) és a lenti (normális) atomórák.

 

A Földről nézve úgy látszik. Senki nem tudja bizonyosan mi van a keringő GPS órák járásával, mert nincs rá kisérlet, nem hoztak le egyet sem. A relativisták okosak és ők mégis helyből tudják, hogy a repülő órák valóban gyorsabban járnak mint a földi órák.

 

Folyamatos eltolódást okozhat a hálózatba kötött GPS órák shiftelődése. Egy műholdat csak 13 percig láthatsz aztán kimegy a képből és jön a következő. Mivel az összes 24 műhold egy rendszer, ez okozza a shiftet.

 

Ha sikerült volna, akkor most nem létezne a spec rel...

 

Nos, hát akkor most sikerült, úgy tűnik.

 

[42] E. W. Silvertooth, Special Relativity, Nature 322 (August 14, 1986)

[43] E. W. Silvertooth, Experimental detection of the ether, Speculations in Science and Technology 10, 1 (1986) [44] E. W. Silvertooth, Motion through the Ether, Electronics & Wireless World, May 1989, p.437-438,

[45] E. W. Silvertooth, A New Michelson-Morley Experiment, Physics Essays 5, 1, p.82-88 (1992)

 

In a 1986 letter to Nature[42] Ernest W. Silvertooth reported that he constructed an interferometer capable of detecting the absolute motion of the Earth with respect to the ether. In Experimental detection of the ether[43] and Motion through the Ether[44], Silvertooth reported that on the particular day of his measurements, the Earth moved at 378 km/s towards the constellation Leo...

Silvertooth published his findings before NASA launched COBE, the first satellite to accurately measure the CMB. Due to Doppler shift, there is a slight anisotropy in the spectrum of the CMB. Based on precise measurements of this anisotropy, it was determined that, relative to the CMB, the heliocentric frame moves at 390 km/s towards Leo. Given the earth's orbital speed of 30 km/s, this is a very good agreement with Silvertooth's measurement. In a refined experiment[45], Silvertooth and Whitney confirmed the earlier result and found a speed of v = 378 km/s.

 

Lehet mondvacsinált, ismételni kellene a kisérletet. Csak egy dolgot nem lehet vele:

 

elhallgatni

 

 

Előzmény: ivivan (34850)
ivivan Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34918
Igazad van. Pár napja már bizonyította ezt itt valaki, csak szerintem senki nem értette meg, hogy ez milyen következményekkel jár...

Amúgy A és B ekvivalens állítások, tehát nem csak A-ból következik B, hanem B-ből következik A is, azaz, ha B igaz, akkor a fénysebesség minden IR-ben c
Előzmény: zgyorfi (34917)
zgyorfi Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34917

Ez a triviális változat:

 

A.

 

1. Ha a fénysebesség c minden inerciarendszerben és

2. a relativitási elv teljesül

 

akkor

 

Bármely inerciarendszer párra igaz a Lorentz transzformáció.

 

Ez a nem triviális változat:

 

 

B.

 

1. Van egy olyan inerciarendszer, amelyben a fénysebesség c.

2. Minden ehhez képest egyenletes sebességgel haladó inerciarendszerbeli távolság Lorentz kontrahálódik ebből nézve.

3. Minden ehhez képest egyenletes sebességgel haladó inerciarendszerbeli Lorentz idő dilatálódik ebből nézve,

 

 

akkor

 

Bármely párra igaz a Lorentz transzformáció.

 

A és B ekvivalens állítások.

 

De egy "cáfoljuk a specrel topikban" örömmel kellene fogadni egy olyan példát ami arról szól, hogy akár van kontrakció, akár nincs: van kontrakció...

 

 

 

 

 

Előzmény: ivivan (34916)
ivivan Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34916
Szerintem triviális: a test nem "emlékszik" az előtörténetére, ezért nem fontos, hogyan jutunk egy adott kísérleti elrendezéshez.
Előzmény: zgyorfi (34915)
zgyorfi Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34915
Igen, de nekem ez nem triviális. (Lehet persze, én oktalan vagyok)
Előzmény: ivivan (34914)
ivivan Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34914
"Milyen transzformációval lehet átszámolni (x’’,t’’)-t (x’,t’)-be, ha a leválasztás anyagszerű és milyennel, ha térszerű? (x’’,x’ a térkoordináták O’-tól, ill O’’-től mérve az elvitt méterrudakkal t’’,t’ az időkoordináták az elvitt órákkal, a fenti szinkronizáció értelmében.)"

A válasz egyszerű: sima Lorentz-et kell mindig használni, mert a spec rel nem foglalkozik azzal, hogy az adott állapotot hogyan érték el a testek. Csak az fontos, hogy abban a pillanatban milyen sebességgel mozognak...
Előzmény: zgyorfi (34913)
zgyorfi Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34913

FELADAT ( A SPECREL SZAKÉRTŐINEK ÉS CÁFOLÓINAK )

 

A Jánossy-Bell példából

(http://www.aapps.org/archive/bulletin/vol14/14_1/14_1_p03p07.pdf)

tudjuk, hogy egy O rendszer kétféleképpen is leválaszthat magáról szatellitákat.

 

 

 

(a) Anyagszerűen: A szatellita valamilyen relatív sebességgel leválik O-ról és minden porcikájában, a mondott relatív sebességnek megfelelő Lorentz kontrakciót szenved. (O-ból nézve.)

 

(b) Térszerűen: A szatellita valamilyen relatív sebességgel leválik O-ról, de nem szenved Lorentz kontrakciót. (O-ból nézve.)

Tegyük fel most, hogy O két szatellitát választ le magáról. O’-t v relatív sebességgel és  és O’’-t u relatív sebességgel; v>u. Továbbá, mind a két szatellita visz magával anyagszerűen viselkedő méterrudakat, amelyek Lorentz kontrakciót szenvednek és órákat, amelyek dilatálnak. (O-ból nézve)

 

 

O’ egyszercsak utóléri O’’-t:

 

 

Ekkor a két szetellita órái Einstein értelemben szinkronizálódnak.

 

 

O’ szépen elhalad O’’mellett:

 

 

Milyen transzformációval lehet átszámolni (x’’,t’’)-t (x’,t’)-be, ha a leválasztás anyagszerű és milyennel, ha térszerű? (x’’,x’ a térkoordináták O’-tól, ill O’’-től mérve az elvitt méterrudakkal t’’,t’ az időkoordináták az elvitt órákkal, a fenti szinkronizáció értelmében.)

ivivan Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34912
Ezt mutatta meg pont pint (hehe, jól néz ki :-) ), hogy az egy fényfront mindkét nézőpont szerint gömb és mintkét nézőpontból Ő van a középpontban. Pontosan ezt számolta ki... Nem értem, hogy mit nem értesz rajta?
Előzmény: Gézoo (34908)
ivivan Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34911
Hopp: bocs XRive :-) Elírtam a neved...
Előzmény: ivivan (34910)
ivivan Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34910
Majd én válaszolok XRave helyett: elolvastam, de nem találtam benne inerciarendszer definícióját. És a koordináta rendszer - vonatkozási rendszer szétválasztása is különös a szememben, de ez tényleg mellékes: úgy tekinti, hogy a vonatkozási rendszer nem koordináta rendszer, ami akár lehetne is, csak így (mint azt már előttem jelezte) nem nagyon lehet egy vonatkoztatási rendszert semmire se használni, mert nem lehet semmit sem leírni benne.

De ezt már egyszer írtam és akkor nem reagáltál rá semmit, ezért úgy gondoltam, hogy egyetértesz...
Előzmény: cíprian (34877)
pint Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34909
már ez nem stimmel:

"Átnézel a másik, tőledtávolodó rendszerbe és látod, ellipszis az ottani kör.."

a másik rendszerről én annyit látok, hogy elszaladt. a kör meg kör, és én vagyok középen. sehol sincs ellipszis.
Előzmény: Gézoo (34908)
Gézoo Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34908

Úgy tűnik látom...

 

  Ülsz az egyik rendszerben, kezedben a stoppereddel és a méter rudaddal..

t=1 sec-kor leméred a köröd sugarát  r=c, rendben..

  Átnézel a másik, tőledtávolodó rendszerbe és látod, ellipszis az ottani kör..

 

  Most áttranszportálnak a másik rendszerbe.. t=0 -időpontra.. mércéddel és stoppereddel..

  Ott is eljön a t=1 időpont a stoppereden és megméred a sugarat. Ott is r=c..

Onnan is átnézel a másik IR-be  és azt a kört amit korábban lemértél innen  ellipszisnek látod..

 

  Így értettem azt, hogy mindkét rendszer a sajátjában azonos értékeket mér, a

másikat lassult és rövidültnek látja számolja..

 

  Na most: ha mindkét rendszer c sugarú szélén fényérzékenyített korongot visz magával, akkor t=1 időpontban egymástól a két origó x=0,8c távolságban van..

  Mégis ahhoz, hogy egyik is, és másik is, a saját körét egyszerre lássa elsötétedőnek, a saját körének középpontjában kell lennie az origójának..

 

  Nos, ha egy kör van és két origó-két kör középponttal amik egymástól

 

240 000 000 méterre vannak, akkor hány kör pereme sötétedik el ??

 

  

Előzmény: pint (34907)
pint Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34907
az eleje oké, majd itt van gondom

"A két rendszer egymáshoz képes v=0,8c relatív sebességgel mozog,
Így a fénygömb x-y síkú metszete mindkét rendszerben azonos időpontban, így pl
t=1 időpontban azonos x értékeken van, sugár mindkettőben azonos nagyságú."

ez szerintem már nem igaz. illetve úgy érted, hogy

x(t=1) = x'(t'=1) = 1?

mert úgy igaz, de vigyázni, mert itt a t és t' nem azonos.

és nincs két fénygömb, csak egyetlen fényfront van, ami mindkét rendszerben gömb (kör)
Előzmény: Gézoo (34906)
Gézoo Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34906

Oké..

 

  azt írtad, hogy ezeket a függvényeket alkalmaztad:

 

x' = g (x - vt)
y' = y
t' = g (t - xt)

 

  ebből feltételeztem, hogy K és K'  rendszerek origója t=0 időpontban egybeesett.

 

  Az egybeeső origóból fény indult   mindkettőben r=ct függvény szerint növekvő sugáron,

  A fény fotonjai az x tengelyek mentén -x és +x irányban

    x(t)=ct  és x(t)=-ct  függvény szerint haladtak.

 

      A két rendszer egymáshoz képes v=0,8c relatív sebességgel mozog,

Így a fénygömb x-y síkú metszete mindkét rendszerben azonos időpontban, így pl  

 t=1 időpontban azonos x értékeken van, sugár mindkettőben azonos nagyságú.

 

   A másik rendszerbeli fénygömb sugarának x irányú torzulását mindkettő azonosan számolhatja.. azonos számértékeket kapnak a nevezetes pontokra.

   Így duplán semmi értelme a számításodnak, hiszen egyetlen ábrán még a kölcsönösséget is bemutattam.

 

   Viszont amiről a vita szólt, hogy egy- esetleg két kört lát a két rendszer..

Te ügy döntötted el a magadrészéről, hogy kimutattad, hogy a másik rendszer

fénygömbjeinek nevezetes pontjai csak Lorentz transzformálással kerülnek rendszerünkbe.. helyesen..

 

     Azaz kimutattad, hogy a másik rendszernek is van egy saját fénygömbje..

és kiszámoltad a nevezetes pontjait.

 

    Most újra kérdezem:  Egy villanásnak hogyan lenne két fénygömbje ?

 

  

 

Előzmény: pint (34905)
pint Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34905
ezt én mondom neked. vettem a fáradságot, hogy beírjam neked, azóta csak szart kaptam. mutasd meg, hogy mivel nem értesz egyet a levezetésemben. vagy ismerd be, hogy kukkot se értesz belőle.
Előzmény: Gézoo (34904)
Gézoo Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34904

         Látom komolytalankodsz..

 

Rendben. Majd akkor visszatérünk erre, ha érdemben képes leszel beszélgetni..

Előzmény: pint (34903)
pint Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34903
nincsenek fotonok, dolgok egyidejűsége nem definiált
Előzmény: Gézoo (34901)
pint Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34902
ja, most olyanokra nem is reagáltam, hogy

"Valamint a fénygömb áll az IR-ben.." - nem áll, nő

"Ehhez kellene a két gömb pontjainak egyidejűségét" - pontoknak nincs egyidejűsége

"egy adott ponttól, azonos távolságon lévőségét" - ki szerint

stb
Előzmény: Gézoo (34899)
Gézoo Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34901

  Ugye nem világos?

 

  Ha egy kör van, akkor fotonjai egyidejűek.. Ezt érted?

Előzmény: pint (34900)
pint Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34900
én nem csak ezt állítom, hanem ezt be is bizonyítottam. erről kéne most beszélni, csak még nem tudtál hozzászólni.
Előzmény: Gézoo (34899)
Gézoo Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34899

   Amit bemutattál az így lóg a levegőben.

Semmi értelme öncélú számításnak, még akkor sem, ha sajátos logikájának megfelel is..

   A számításoddal azt akartad bizonyítani, hogy az egyik IR origója körüli köre,

 a másik IR-ben is az origó körüli kör.

 

  Erről szólt a vita. 

 

   Én állítom, hogy (egy kivételével) az összes IR-ben a fénygömbök középpontja elmozdul a fénygömbjével együtt.

   Ti állítottátok, hogy a fénygömb középpontja origóban marad. Valamint a fénygömb áll az IR-ben..

 

  Ezt hivatott a számításod bizonyítani..  Ehhez kellene a két gömb pontjainak egyidejűségét,

   azaz egy villanásból származó fotonok egy adott ponttól, azonos távolságon lévőségét bizonyítani...

 

   Szerinted ezt bizonyította a számításod?  Mert szerintem nem.

  Sőt saját bevallásod szerint sem kell egyidejűséget kimutatnia a számításodnak.

Azaz szép, de semmi esetre sem bizonyítja az álláspontotokat.

 

 

Előzmény: pint (34896)
Gézoo Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34898
Nekem is az a meglátásom..  egyetértek veled.
Előzmény: cíprian (34897)
cíprian Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34897
Sokan csak heccelődésért vannak itt a fórumon, de nekik is vannak értelmes pillanataik, ezt kell elkapni. :-)
Előzmény: Gézoo (34894)
pint Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34896
mit nem értesz? figyelj:

én bemutattam, hogy mi hogy van

most neked ezt meg kell érteni

nem egyéb következtetéseket kell levonni

nem kell más szempontokat behozni

nem kell összevetni semmivel sem

csak meg kell érteni

utána megmutatni, hogy melyik lépés a hibás

vagy elfogadni

ok?
Előzmény: Gézoo (34895)
Gézoo Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34895

"nanana" ???

 

  Nem értelek.. akkor ha most nem ez a feladat, nem érvényes a specrel sem?

 

  Vagy ha a Te specreled érvényes minden esetben, akkor a körök pontjai

miért nem egyidejűek??

 

      Meg különben is!

 Azt állítod, Mmormotával karöltve, hogy egy villanás két kör.. 

 

 Azonos sugáron, azonos pontról, azonos fotonok,  azonos időket adnak..

 

  Akkor tessék!  A számításod cáfolta az állításotokat.  Javítsd ki..

 

  Vagy a számításod vagy az állításotokat.. 

 

 

Előzmény: pint (34892)
Gézoo Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34894

   Pedig bevallom, néha úgy elmegy a kedvem a pimaszkodások miatt..

Aztán azt gondolom: "Nem maradhatnak ennyire tudatlanok!" és átlépem a bárdolatlanságot..  és folytatom.

Előzmény: cíprian (34891)
XRive Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34893
Sírok.
Előzmény: cíprian (34890)
pint Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34892
nananana. most nem az a terv, hogy összevissza átfogalmazzuk a feladatot, hanem hogy kövessük az általam bemutatott számítás menetét és következményeit.
Előzmény: Gézoo (34884)
cíprian Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34891
Kösz, de engem elhagy a türelmem a tiszteletlen emberekkel szemben, ebben van mit tanulnom tőled.
Előzmény: Gézoo (34889)
cíprian Creative Commons License 2007.04.23 0 0 34890

Ha nem reagálsz érdemben Hraskóra, akkor nem tartalak ezután komoly partnernek.

Előzmény: XRive (34886)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!