Keresés

Részletes keresés

cobranco Creative Commons License 2024.09.27 0 2 11080

A Szlovák Paradicsom (Slovensky Raj) egész Szlovákia egyik legnépszerűbb kirándulóhelye. A magyarok körőben is közismert, az utóbbi időkben Káposztafalvi-karsztnak is hívott sziklabirodalom, páratlan célpont elsősorban a kalandos túrázást kedvelő bakancsos turisták számára. Déli kapujában található a Felvidék egyik legnagyobb, sőt egyesek szerint legszebb tava, a sötét legendákkal övezett, Imrikfalvi-tó. Az Alpokat meghazudtoló környezet szinte csábít a felfedezésre. Egy kerékpáros expedíciós túra keretében bejártuk a környéket, az erről készült filmes dokumentáció második részét fogadjátok szeretettel…

 

Kárpáti Vadregény 2.rész: "Holtak tava" 2022. /Slovakia/ 4K. 2160p

 

Útvonal: Imrikfalvi-tó-Dobsinska pila-Rakovec-Hollópatak-Mlynky-Biele Vody-Palcmanska Masa-Dobsinsky kopec-Dobsina

 

Fotoalbum: https://www.facebook.com/cobranco.zoltan/posts/pfbid037NKT8PSkFR4WMu9WXaFTfsGp6fsFhp9qGVQTTDTYJAtm1jT4hgjWEfsc3vhX3hwgl

 

abakuszkusz Creative Commons License 2024.09.18 -1 0 11079
kizarolag foldutakon.
eletveszely kimenni az aszfaltra.
Nemo Creative Commons License 2024.09.14 0 0 11078

Kedves emberek!

 

Végre elkészült a Transzalpin út látványosabb részének bejárásáról szóló beszámolóm szöveges része is. Elérhető a https://orszagcsavargo.hu/2408ERDE.HTM címen. Idemásolok belőle két részletet:  

 

"Az aszfalt idővel véget ért, de folytatásaként frissen terített, hengerelt murva fogadott. Ezen tekertem és toltam elöl, mögöttem SK kissé lemaradva. Erdős és vízszintes helyet kerestem, de a Gilort folyócska mellé nemigen volt lejárás. Csak két kaszáló tűnt alhatónak: az elsőt jobb fogás reményében mellőztem, de a másodikat, egy kiszáradt forráskifolyónál, már nem mertem. Az útról fölrángattam rá bicajomat és SK-ét is. Alul, a telek átellenében egy ló nyihogott, gazdája távol lehetett. Sátrat vertünk; én lezuhanyoztam, SK holtfáradtan még harapott valamit. Másnapra sok tolást ígértem neki: Novacitól az Urdele-hágóig 27 kilométert. Ezután sátorba bújtunk.

 

Valószínűleg a naplóírás közben égetett pilácsom hívta fel ránk a lovát felkereső gazda figyelmét, aki tíz óra tájban feljött és körbelámpázott, nekünk meg füttyentéssel adta hírül, hogy "megvagyunk." Három tört románságú mondat után megnyugodott, látván, hogy (külföldi turisták lévén) másnap reggel odébbállunk, és jó éjszakát kívánva magunkra hagyott bennünket. Most történt meg először, hogy este rám akadt valaki, miközben már a sátorban hevertem, de ezúttal nem lett belőle baj. Kiadós, szép nap volt mögöttünk."

 

---

 

"Arra jött egy cseh társaság három autóval, beszélgettem velük egy kicsit. Itt újra eleredt az eső, és elég hideg is lett. Egyre közelebb jött egy dunyhaszerű felhőfal, ezért amíg kilátást élvezhettem, fölkapaszkodtam az itt található kis gerincre, hogy megnézzem a túloldali völgyet. Utamba esett egy nagy pocsolya (vagy kis tengerszem, kinek hogy tetszik). Eközben egy kóbornak tűnő kutya odasomfordált a harminc méterre lévő biciklimhez. Harsány üvöltéssel elkergettem. Aztán a szalagkorlát külső felén sárga köpenyes juhász közeledett, kezében bot. Két további eb kísérte, de a nyáj nem jött vele: alkalmasint ő ment a nyájért. Később feljebb még láttam őket: egymásra találtak, az eső szemlátomást nem zavarta őket."

 

---

 

"Egy helyen rám vigyorgott egy betorkolló vízfolyás eltömődött áteresze, amely másfél méteres tiszta hideg vizű gödröt alakított ki az út felső oldalán, melyből a fölösleg az úton folyt át. Teketóriázás nélkül megfürödtem benne, mert tudtam, hogy a hágóba végül fölvezető szerpentin elszakad a Frumószától.

 

Az út mentén fakitermelés is folyt. Több helyen láttam traktorokat, amint egyszerre öt fatörzset vonszoltak át a Frumósza gázlóján, és helyeztek el az úttal párhuzamos rakásokba. Az egyik ilyen munkaterületen mellém szegődött egy közepesen nagy, sárgás szőrű kutya. A traktoros mosolyogva mondta: szereti a biciklistákat - és csakugyan egészen a csúcsig elkísért, mégpedig nem az ételért, mert tőlem ugyan egy falatot sem kapott."

 

Grey_hound Creative Commons License 2024.09.07 -1 0 11077

Köszönöm utólag is a tippet, de közben hozattam Microshiftet és bevállt. 

Előzmény: NicoMattan (11075)
cobranco Creative Commons License 2024.09.07 -1 2 11076

Az északi Kárpátok, a hegylánc legszélesebb és legmagasabb szakasza. Itt van a „Kis-Nagy Óriás” a közismert Magas Tátra, mindenki kedvence. Azért tartják a mai Szlovákia területére eső területet a Kárpátok legmeghatározóbb szakaszának, mert itt megtalálható a hegyláncot alkotó mind a négy szerkezeti öv, innentől bár magasságában elmarad a nagytestvérektől, látványvilágban nagyon ott van, sőt…

A Káposztafalvi Karsztvidék, közismertebb nevén a Szlovák Paradicsom, leginkább gyalogtúra útvonalairól híres, de kerékpáros szempontból is van itt mit keresgélni. Egy erős nap története következik filmes formában...jó szórakozást!

 

Kárpáti Vadregény 1.rész: "Zordon sziklák ölelésében" 2022. /Slovakia/ 4K. 2160p

 

Útvonal: Dobsina-Chuntava hágó-Besnik hágó/Királyhegy/-Gölnic völgye-Dobsinai jégbarlang-Stracena kanyon-Stratena-Sólyom szikla-Stratena Pila

 

Fotoalbum: https://www.facebook.com/cobranco.zoltan/posts/pfbid037NKT8PSkFR4WMu9WXaFTfsGp6fsFhp9qGVQTTDTYJAtm1jT4hgjWEfsc3vhX3hwgl

NicoMattan Creative Commons License 2024.09.04 0 0 11075

Vegyél shima tó XT- t, tárcsásat, mással csak bosszankodni fogsz!

Előzmény: Grey_hound (11073)
Nemo Creative Commons License 2024.08.24 -1 3 11074

Kedves emberek!

 

Sánta Kutya topiktárssal augusztus 5. és 13. között erdélyi túrát tettünk, melynek keretében (jól megpakolt biciklivel) megjártuk a Transzalpin utat is. A túrabeszámoló - egyelőre szöveg nélkül, de a képekkel és a térképekkel - elérhető a https://orszagcsavargo.hu/2408ERDE.HTM címen.

 

Pár hét múlva a napló szövege is olvasható lesz ugyanott.

 

Legyetek jó egészségben!

 

Grey_hound Creative Commons License 2024.08.21 0 0 11073

Sziasztok, Tőletek is segítséget kérek.

 

Microshift Thumb Shifters MTB  2/3×11 SL-M1 váltókart keresek megvételre, vagy más, jó állapotú frikciós váltókar párt.

 

Köszönöm előre is a tippeket, javaslatokat.

cobranco Creative Commons License 2024.08.17 0 1 11072

„Magyarország legígéretesebb természetes vizű desztinációja" ...a kicsit tudományosan hangzó állítás mögött a Tisza-tó bújik meg. A megbújás persze annyira nem egyszerű, mivel hazánk második legnagyobb taváról beszélünk. Az »igéretességet« persze sokan felismerték, a tó az utóbbi időben egyre jobban "civilizálódik”, ennek jó oldala a turisztikai infrastruktúra javulása, árnyoldala a vadregényes jelleg fokozatos háttérbe szorulása. A tó körbe biciklizése majdhogynem négy évszakos program lett, az utóbbi időkben komoly fejlesztések voltak a kerékpáros infrastruktúrában, mely még jobban felpörgette a hely népszerűségét.

A három részes túrasorozat utolsó részében a nyugati part kerül górcső alá, részleteket nem nélkülözve, lesz strandteszt, csobbanás lépten nyomon, rendhagyó gasztroblokk, és sport minden mennyiségben. A díszletet pedig a hamisítatlanul tomboló nyár biztosítja…

 

Tisza-tó Trilógia 3.rész: "Klasszik-kör" /Nyugati part+Hullámhidak/ 2022. 4K. 2160p

 

Útvonal: Abádszalók-Szalók Yachtklub-nagykunsági főcsatorna-Jóreménység sziget-Tiszai Hallépcső-Kiskörei Vizerőmű-Kiskörei Tiszahíd-Kisköre-Jászsági főcsatorna-Köre kilátó-Ring a Tó-Dinnyéshát-Sarud-Neptun kikötő-Poroszló

 

 

Fotoalbum: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.5361452563936091&type=3

Löwenrad Creative Commons License 2024.08.06 0 0 11071

Lehet, hogy félreérthető voltam, de a lényeg, hogy Cima felől könnyen be lehet jutni (legalábbis könnyebben, mint a másik irányból), mert a kordon és a szakadék között van egy egy méteres nyílás, ahol nyugodtan át lehet tolni a biciklit. Tehát a szurdok teljes hosszában járható.

Előzmény: cobranco (11070)
cobranco Creative Commons License 2024.08.02 0 2 11070

Mi 2022-ben próbálkoztunk utoljára, akkor is már ugyanez volt a helyzet, Stefano felől a leszakadt uvalán átpakoltuk, végül a harmadik alagút utáni földcsuszamlásnál feladtam, tudván, hogy Cima Cogna-i oldal le van zárva. Igen, gyakorlatilag a Piave völgy talán legütősebb látványossága mára megközelíthetetlen. Köszi a naprakész infót!

 

Jobb híján marad a hazai, mondhatnám :)...nyilván nem, de azért, ha valakit érdekel, egy mozi ajánlat itthonról:

 

A Tisza-tónál a kikapcsolódás is legalább annyira változatos, mint maga a táj. Annak ellenére is, hogy Alföldről beszélünk, a tó jelenléte vonzza sportolni, kikapcsolódni vágyok ezreit. A tavat kerékpárral megkerülni a legtöbb bringás számára, legalább évente egyszer, kötelező feladat. A mindenki számára ismert „klassik kör” legnagyobb előnye a Balatoni bringakörúttal szemben, hogy szinte végig a vízparton megy, sőt kicsit kiemelve, a gátak tetején ezzel remek panorámát biztosítva túrázók számára. Nos, ez következik most, a jól bejáratott útvonalakon kívül túrázóink bekukkantanak egy két rejtett „bugyr”-ba, a szokásos csobbanás, gasztroblokk ezúttal sem marad ki.

 

Tisza-tó Trilógia 2.rész: "Klasszik-kör" /Keleti part/ 2022. 4K. 2160p

 

Útvonal: Poroszló-Tiszafüred-Kormorán kikötő-Tiszaörvény-Szabics kikötő-Katamarán kikötő-Aranyos sziget-Tiszaszöllős-IV. Öblítőcsatorna-Tiszaderzs-Abádi kikötő-Abádszalók

 

Fotoalbum: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.5361452563936091&type=3

Előzmény: Löwenrad (11069)
Löwenrad Creative Commons License 2024.07.30 0 0 11069

Időről időre előkerül a Piave-szurdok járhatóságának kérdése. Az átjutáshoz most a következők szükségesek: egy-két törmelékhalmon való áttolás, útbeszakadások kerülgetése, a Santo Stefano felőli végén a beton útlezáró elemen történő átemelés és a kordon kinyitása, és természetesen mindenféle tiltó tábla figyelmen kívül hagyása. Sajnos az út rekonstrukció nélkül néhány éven belül járhatatlanná válik (legalábbis biciklivel), és már így sem veszélytelen az áthaladás, de a nyomokból ítélve egyesek még használják.

KawaBazsy Creative Commons License 2024.07.30 0 0 11068

Gurulok hazafelé boltból, vmi kattog a hajtásban, s elköszön a hajtószíj.. spec szerint kb 20 ezret bír, én sztem többet tekertem 5 év alatt, mindenesetre maradtam szíjpárti. :-)

 

cobranco Creative Commons License 2024.07.19 -1 1 11067

A Neretva, a Balkán félsziget egyik legnagyobb folyója. Legtöbben vad hegyi torrentként ismerik a bosnyák szakaszát. De van egy merőben más arca is. Az Adriához közelegve megnyugszik, kiereszti a "gőzt" , szétterülve dél-Európa egyik legváltozatosabb vizi élőhelyét alkotja. Két világ határán, ahol a mélykék tenger és a fehérlő Dinaridák kontrasztja biztosítja díszletet, az élvezetek netovábbja kerékpárral túrázni. De, nem is szaporítom tovább a szót, a 2023-as dalmát felfedező túránk utolsó felvonásával sikerült igencsak belenyúlnunk a jóba...
Jó szórakozást!

 

Horvát expedíciós szigettúra /bónusz rész/: "Neretva-delta" 2023. /4K/

Útvonal: Opuzen-Konin-Neretva torkolat-Blace-Prizinovac-Duboka-Repic-Radalj-Klek-Uvala Moracna-Zavala-Kuti jezero-Mislina-Mliniste-Opuzen

Figyelem, a film exkluzív tartalom, csak a Cobranco youtube tagság számára elérhető!
Csatlakozás itt: https://www.youtube.com/channel/UCLWIjsOP2yWI7YX2szpbqsA/join

főgóré Creative Commons License 2024.07.13 -1 0 11066

lötty-teszt 

KawaBazsy Creative Commons License 2024.07.13 -1 0 11065

Cool! Ez a kör nekem sincs meg, felírtam a listára. :-)

Előzmény: cobranco (11064)
cobranco Creative Commons License 2024.07.13 -1 3 11064

Balázs az utóbbi évben átlovagolt a versenysport "vizeire", drukkolok neki, irigykedve nézem, ahogy a határait feszegeti, ennek ellenére ez nem az én világom, maradok a túrakerékpározás műfajánál.

 

Egy kis hazai, a helyszín ebben a kánikulában talán ad némi felfrissülést:

 

Tisza-tó, Magyarország második legnagyobb tava. Bár nem turisztikai célból épült, ennek ellenére a vízisportok, nyaralók, horgászok, és nem utolsósorban a kerékpárosok kedvenc helye lett. A Balatonnal összehasonlítva, itt még megtalálható az érintetlen vadvilág, a tömegturizmus sem jellemző /még/, ellentétben a „nagy testvér” teljesen beépült, fojtogatóan nyüzsgő hangulatával szemben.

A tavat körbe kerékpározni az egyik legfelkapottabb sport és családi program lett az utóbbi pár évben. Ebből kínálunk most egy ízelítőt. A kalandokat, élményeket, egy három részből álló, monumentalitást sem nélkülöző filmeposz keretében foglaltam össze.

 

Tartalom: Első részben a nagyközönség által szinte teljesen ismeretlen északi-kört húzzuk be egy expedíciós túra keretében, lesz vadonjárat, csapatás a szúnyogosban, a helyhez méltó csobbanás, maratoni gasztroblokk sem maradhat ki és aki a nyüzsit szereti, abból is lesz dögivel..

 

Tisza-tó Trilógia 1.rész: "Az ismeretlen északi kör" 2022. 4K. 2160p

 

Útvonal: Poroszló-Tisza tavi Ökocentrum-Tiszavalki medence-Eger patak-Buláti csatorna-Valki kikötő- IX. öblítőcsatorna-Tiszabábolna-Szajlai Holt Tisza-Tiszadorogma-Göbe erdő-Tiszafüred-Kerékpáros Kilátóterasz-Morotva sziget-Horty csatorna-Stég büfé-Kormorán kikötő

 

Fotoalbum: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.5361452563936091&type=3

Előzmény: odba14 (11063)
odba14 Creative Commons License 2024.07.12 0 0 11063

Velekei Balázs a Three Peaks Bike Race nevű versenyen vesz részt.

Live tracking itt:   https://www.adventurebikeracing.com/threepeaksbikerace/

Ő a 131-es versenyző.

OMGod Creative Commons License 2024.06.27 0 0 11062

https://24.hu/belfold/2024/06/27/balaton-steg-kapu-bontas/

 

Vajon sikerül ezt véghezvinni? 

Az északi parton bringázóknak remek lenne, ha itt-ott csobbanni lehetne, strandbelépő nélkül. 

Remélem, lesz valami jó kis térképes alkalmazás is ezekhez a "titkos" stégekhez. :) 

Nemo Creative Commons License 2024.06.14 0 0 11061

Kullancsnimfákkal már én is találkoztam. Olyan kicsik voltak, és olyan sokan, hogy nem győztem kihúzgálni őket, ezért jobb híján körömmel kapartam ki őket az oldalamból. Egy darabig viszketett a fejük, aztán kilökődött.

https://orszagcsavargo.hu/1005BUKK.HTM

Előzmény: ComicHUN (11058)
ComicHUN Creative Commons License 2024.05.29 0 0 11060

Legalábbis nem találtam olyat, amit ne tudtam volna némi söpréssel nyomatékosított kéréssel letessékelni. Mint mondtam, a számuk volt a meglepő. Illetve ez az "önellenőrzés" alap, de mennyire hatékony? Ezek bőven átférnek a sátor és a függőágy rovarhálóján, innentől sokra nem számítok. (Mármint ami a védelmet illeti)

Előzmény: cobranco (11059)
cobranco Creative Commons License 2024.05.29 0 0 11059

Ezek a kicsik a nimfák. Az a baj, hogy ugyanolyan veszélyesek, mint a nagyok. Az idén, mivel nem volt tél, illetve az átlagosnál szárazabb és melegebb a tavasz miatt jelentősen megnőtt a számuk. Bennem is volt már kettő. Sajnos csak másnap vettem őket észre. Innentől csak a szerencsében lehet bízni. Léteznek vegyi riasztók, de nekem nincsenek pozitív tapasztalataim velük. Bozótos, susnyás, lábaserdő, stb, ami a vadkempinghez optimális épp a kuli élőhelye, az 5 csillagos szállodában viszonylag ritka :)

 Ha jól értem nem mászott beléd eddig egy se. Önellenőrzés lefekvés előtt, reggel szintúgy, illetve, kulisnak kinéző helyek kerülése lehetőség szerint.

Előzmény: ComicHUN (11058)
ComicHUN Creative Commons License 2024.05.28 0 0 11058

Halihó!

 

Egy tapasztalatosztó kérdésem lenne. Az elmúlt napokban nekifutottam az idei korai túrázásnak. Ami most újként megjelent nálam és nem tudom, hogy mit kezdjek vele. A kullancs.

Este, táborhely keresés közben éreztem, hogy valaki mászik rajtam. Naná, hogy kullancs volt. Nem is lepett meg. Ellenben reggel, táborbontás közben is feltűnt, de utána tüzetesebben átnézve magam, legalább 40 db apró, lathatóan az általam megszokottnál sokkal apróbb kullincsek jószágot pateroltam ki a személyes teremből.

Ti mennyire találkoztok velük és vadkempinges közegben hogyan védekeztek ellenük?

Előre is köszi!

KawaBazsy Creative Commons License 2024.05.18 -1 0 11057

Vannak csicskák, akiket ez boldogít...

Előzmény: orygabor (11056)
orygabor Creative Commons License 2024.05.17 0 0 11056

Ez fikázott a múltkor is?

Előzmény: Zozzantoz (11055)
Zozzantoz Creative Commons License 2024.05.17 -1 2 11055

Te már megint felböfögted magad? Ha nem tetszik minek nézed. Helyette lógasd be és edd a vörös húst. Remélem el is élvezel közben.

Előzmény: forgione1 (11054)
forgione1 Creative Commons License 2024.05.17 -6 0 11054

1 napos túra, 3 órás üres fecsegés!

 

Nem csupán a nagy számok törvénye, hanem tudatlanság okán számtalan fals infó is belekerült.

 

Ha valaki kéri részletezem:-)

 

Így csak 3 éttermi szösszenet: 

 

Gasztro barbár fikázza a májusi sült krumplit.... miközben elvileg ő maga is főz. 

Ha ez igaz lenne, hogy hideg teán kívül mást is képes, akkor tudná, hogy az új krumplit nem igazán lehet szalmaként sütni, mert csak pancs lesz belőle. Ehhez régi kell vagy pedig pálma szennyben már elősütött fagyasztott förmedvény, amivel az éttermek 99.999%-a nyomul.

 

Végre akadt egy üdítő kivétel, erre jön az önjelölt szag barbár (nem szak) és lefikázza :-)

 

Természetes vizek halászati tiltása: Nagyon helyes, ami így is a 37. órában történt meg. Enélkül már hal se lenne vizeinkben.

A horgászoknak van tilalmi idő és méretkorlátozás. Pl. ponty 35 centi. Eközben a volt halászok kíméletlenül mindent kiszedtek a vizekből, tilalmi időben a 16 centis pontyot is.

Halászok gusztustalan kapzsisága felbecsülhetetlen károkat okozott, aminek a kiheveréséhez még legalább 100 évre lesz szüksége a természetnek. 

 

Jó nektek a zsíros, meddő ponty is amit szintúgy kapzsi halgazdaságok állítanak elő, súlyra menve.  

 

Nekünk horgászoknak adatik meg a szaporodni képes, abszolút zsírmentes, vörös húsú ponty. Nem nyamvadt fehér, hanem olyan vörös a húsa mint a borjúnak. Halászoknak köszönhetően ezen ősi állomány szinte már csak pár folyó szakasszon található meg....

 

Íztelen afrikai harcsadarabok: Ez valóban ordas konyhai hiba. Oka, hogy a haldarabokat nem sózták be külön és nem tárolták legalább 2 órán át, hanem egyből zúgatták bele a lébe.

 

+1

 

Most menj Bodrogkeresztúrra csoda rabbit nézni, az lesz a csoda, ha találsz olyan utcát ahol a rabbik száma nem éri el a 12-őt. 

 

Előzmény: cobranco (11051)
cobranco Creative Commons License 2024.05.10 0 2 11053

Már fut a legújabb tengerpartos sorozat :)

 

Horvát expedíciós szigettúra 2023.

Előzmény: KawaBazsy (11052)
KawaBazsy Creative Commons License 2024.05.10 0 0 11052

Cool! Következőnek meg jöhet megint tengerpartos anyag. :-)

Előzmény: cobranco (11051)
cobranco Creative Commons License 2024.05.10 0 1 11051

Tokaj...első hallásra szinte mindenkinek a szőlő és a bor ugrik be. Nem véletlen, de van itt azért más is. Például természeti, sőt épített látnivalók. A Zempléni-hegység déli csúcsán terpeszkedő emblematikus hegy már látványra is egyedi, sportfeladatként sem utolsó, nagyon hozza a hegyvidék és az Alföld találkozásának feeling-jét. Lábánál, két folyó találkozásánál épült város, az ország egyik leghangulatosabb települése és akkor még a környék érdekességeiről, különlegességeiről nem is beszéltünk.

Egy tavaszi túranap filmes krónikája következik.…

 

Nagy-Kopasz akció! 1.-2.rész. 2021. /Tokaj-túra/ 4K. 2160p

 

Útvonal: Disznókő-Terézia domb-Degenfeld kastély-Tarcal-Nagy Kopasz csúcs /TV adó/-Áldó Krisztus-Tarcal-tó-Tokaj-Rakamaz-Tímár-Bodrogkeresztúr-Sárga borház

 

Fotoalbum: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.4692371347510886&type=3

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!