Keresés

Részletes keresés

Soká Creative Commons License 2017.01.02 0 0 161923

Underhand kérdéséhez csatlakoznék én is :)

 

nem véletlenül az eredeti kérdésem általános jellegű volt, a Stowa-t csak példaként említettem, (amit valóban Bauhaus óraként aposztrofálnak és most Stowa meg Nomos név alatt forgalmaznak újratervezve)

 

Szóval, engem tényleg érdekelnének olyan - nevezzük tipográfiai kérdésnek - apróságok, amik a számlappal kapcsolatosak. Amikor az ember kicsit tervezői szemmel nézi azt, hogy mi hogyan néz ki, akkor jön rá azokra a finomságokra, amik karaktert adnak egy órának. És nagyon nem mindegy, hogy római számok vannak-e vagy arab számok, hogy minden órát jelölnek-e számmal vagy csak a "négy égtáj" számait, vagy csak a párosakat vagy csak a páratlanokat, hogy függőlegesen állnak-e a számok vagy sugárirányban, ha sugárirányban, akkor a 4-9-ig számok fordulnak-e 180fokot? És ezeregy apróság. Például arra is kíváncsi lennék, hogy vajon a pilótaórákra jellemző 12 helyett álló felfelé néző háromszög a két pöttyel vajon kinél jelentkezett először?

És ugyanezt végig lehet zongorázni mondjuk a mutatókkal is, ahol megint sokféle forma, arány köszön vissza és engem mondjuk érdekelne, hogy ki csinált először széles, nem hegyesedő téglalapforma mutatót.

 

Jó lenne, ha létezne honlap, amely ezzel foglalkozik tematikusan.

Előzmény: APT (161916)
APT Creative Commons License 2017.01.02 0 0 161922

Valahol van a végtelen mennyiségű eltárolt adatom között - amúgy most, hogy írod, nem fali, hanem álló-óra rémlik. Ha véletlenül belebotlok, feltétlenül beteszem. Természetesen nem pont ilyen - de erősen hasonló stílus, és kora relációjában nagyon minimalista.

Az arab számok használata óra-számlapon egyébként korábban, a klasszikus zsebóra-korszakban nagyon ritka volt, valahogy nagyon nem volt divatos - de megesett.

Előzmény: Underhand (161921)
Underhand Creative Commons License 2017.01.02 0 1 161921

Van kép valahol arról a falióráról?

Előzmény: APT (161916)
tomcat Creative Commons License 2017.01.02 0 0 161920

Ebay a legjobb támpont.

 

tomcat

Előzmény: Cify969 (161918)
Cify969 Creative Commons License 2017.01.02 0 0 161919

Előzmény: Cify969 (161918)
Cify969 Creative Commons License 2017.01.02 0 0 161918

Sziasztok!  Lehetőségem lenne megvenni ezt a két órát. Tudtok segíteni, hogy milyen áron érdemes megvenni? Üdvüzlettel: istván

APT Creative Commons License 2017.01.02 0 0 161917

Nem, nem gagyi, de erről is elmondható, hogy javítani nem nagyon lehet rajta semmit, valószínűleg igen tartós lesz, de ha mégis gond van vele - akkor szerkezetcsere...

Előzmény: Underhand (161905)
APT Creative Commons License 2017.01.02 0 0 161916

Volt előzménye, annyira, hogy ez a számlap-stílus már az Empire idején is előfordult, nagyon hasonló kinézetű zsebóra-számlapja már Breguetnek is volt - és igazándiból ez már faliórákon ennél jóval korábban is előfordult. Divatossá meg a Bauhaus idején vált, formatervében ez a Stowa is annak szüleménye.

 

Amúgy a kiinduló kérdésedre azért nehéz választ adni, mert a karórák története már az óra történetének "csupán az utolsó fejezete", a karóra egyértelműen a XX. század szülötte, függetlenül attól, hogy voltaképpen karórának nevezhető órák már a XVIII. században előfordultak - és a karóra igazán divatossá, elterjedté az első világháború utáni vált, addigra meg már a meghatározó történelmi stílusok nagy része kialakult, így aztán ízlés szerint válogatott minden gyártó és formatervező, ergo rögtön megjelent mindenféle kinézetű óra. Persze, egy-egy adott időszakban voltak meghatározó divatok, így bizonyos stílusok sokkal jellemzőbbek, de még akár az 1980-90-es évek női divatórái között is simán visszaköszön a barokk, a rokokó, a reneszánsz stílusegyvelege is...

 

Mindenesetre az általad linkelt Stowa egyfelől emblematikus stílusú modell, másfelől nem ő a stílusteremtő, még XVIII. századi egyedi falióra is előfordult majdnem ugyanilyen számlappal.

Előzmény: Soká (161912)
MortalWombat Creative Commons License 2017.01.02 0 0 161915

Én a Te helyedben az Ocean1-et.

Azt, amit most adtál el.

Előzmény: Törölt nick (161914)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.02 0 0 161914

B.U.É.K.!

 

Szervusztok!

 

Ti melyiket vennétek? :-)

 

Ocean 2, vagy ocean1

 

 

tomcat Creative Commons License 2017.01.02 0 0 161913

Hát így ránézésre minden bizonnyal a Bauhaus az előzménye.

 

tomcat

Előzmény: Soká (161912)
Soká Creative Commons License 2017.01.02 0 0 161912

Kedves Urak!

 

Tudnátok ajánlani olyan oldalt, ahol a karórák történetét elsősorban dizájn szempontok alapján taglalják? Szóval, nem arra lennék kíváncsi, hogy az ilyen és ilyen gátszerkezetű órát ki készítette először, hanem mondjuk arra lennék kíváncsi, hogy ki készített először olyan számlapú órát, amelyen arab számok szerepelnek, az arab számok sugárirányban állnak és nem függőlegesen.

A kérdés inkább költői volt, de annyiban mégis konkrét, hogy például ennek az órának volt-e előzménye?

Köszönöm!

nickback38 Creative Commons License 2017.01.02 0 0 161911

A Baross utcával nem számoltak :-)

Pl. Conquest-hez illő 21mm-es "gyári színű-szagú" szíjakat rendelnek a Hirsch-től - drágább, mint egy standard - valszeg jól megérezték a piaci rést...

Előzmény: APT (161897)
Franek-52 Creative Commons License 2017.01.02 0 0 161910

Szia.

 

Milleneum watch. V ker. Váci utca.19?

Előzmény: Áking (161906)
tomcat Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161909

Elemcsere. Van több ilyen 27 köves kronóm, az egyik közülük az előd 251.262 az nálam is csinálta, de egy karbantartás és elemcsere után már nem mászott el. A 251.264-ekkel nem jött még elő.

Mondjuk seperc alatt lehet kalibrálni, engem nem zavart különösebben.

 

tomcat

Előzmény: Áking (161908)
Áking Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161908

Akkor ezt folytatva az én órámnak is 251264 a szerkezet típusa. Ennek ellenére mászik el a stopper mp mutató.

Előzmény: tomcat (161907)
tomcat Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161907

Nem. A 27 köves kronók (pl. 251.264) legalábbis nem. Korábban szerintem raktam be robbantott ábrát is.

 

tomcat

Előzmény: Underhand (161905)
Áking Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161906

Köszönöm a gyors válaszokat. Szerencsére garis.

Kicsit lehangolódtam, mert tényleg nem volt olcsó és igyekeztem sokat olvasni, mielőtt megveszem.

Van kifejezett Certina szervíz Magyarországon, esetleg Pesten? Keresgéltem, de nem igazán találtam meggyőző helyeket.

Előzmény: Underhand (161905)
Underhand Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161905

A Precidrive szerkezetek is gagyik?

Előzmény: APT (161904)
APT Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161904

Az a helyzet, hogy a G10 sajnos "ennyire minőségi" szerkezet. Az a jó kis lityilötyi műanyag fogaskerékrendszere ennyit tud, tényleg képes magától elmászkálni - de legalább előre gondoltak erre a tervezők, és van mód egyszerűen újra kalibrálni. Valószínűleg kifogtál egy átlagosnál "lötyögősebbet", ettől még sokáig jó lehet, csak sajnos szembe kell nézni a ténnyel, hogy a G10 nem egy minőségi szerkezet. Még nagyobb sajnálkozásra egy olyan árú órában, aminek ennyiért azért illene minőséginek lenni. De nem az.

 

Van is erről vita a fórumon rendesen.

Előzmény: Áking (161902)
Franek-52 Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161903

Szia.

 

A G10-es szerkezet nem szerelhető.

 

Ha garis:

 

1;  Elemcsere, érintkező tisztítás, nyomáspróba.

 

2;  Szerkezet csere, nyomáspróba.

 

Feri'bá.

 

 

Előzmény: Áking (161902)
Áking Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161902

Sziasztok,

először is Boldog Új Évet 😃

Pár hónapja vettem egy Certina DS Podium Big Size karórát és olyat csinál, hogy a stopper másodperc mutató "elmászik" anélkül, hogy használtam volna és az lesz később az új kiindulási pont. Visszaállítom alaphelyzetbe és napokkal később megint elmozdul. Rendszertelen, hogy hány nap után és rendszertelen, hogy mennyit megy arrébb.

Ez ugyebár nem normális.

Mi lehet a gond?

 

Köszönöm előre is a válaszokat

pobeda Creative Commons License 2017.01.01 0 1 161901

Előzmény: Johnny 78" (161899)
WiZARD Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161900

500€ szíjat 2 fajtára lehet osztani. Egyrészt ott a bőrszíj, egyenes véggel, gyári logoval, amihez hasonlót (néha jobbat) kapsz töredék áron logo nélkül. Másrészt ott vannak a spéci, csak adott órához passzoló szíjak (pl gumi), amit nem tudsz más forrásból kellő minőségben/megjelenésben pótolni.

Külföldi fórumokon se nagyon látni gyári logos bőrszíj vásárlót (persze többen vannak, mint itthon), de a gumiszíjat látszólag könnyebben megveszik.

 

A gumiszíjat előbb-utóbb én is megveszem (mellesleg  ami itthon 2*88k, az hollandiából 2*230€), nem ez volt a post lényege, hanem az áremelés.

Előzmény: windproof (161892)
Johnny 78" Creative Commons License 2017.01.01 0 1 161899

 Svájci óra, Olasz szemüveg, Magyar Újév! BÚÉK!!  :)

tomcat Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161898

Szerintem abban azért tényleg ne keressünk kivetnivalót hogy a gyártók a saját elképzeléseik szerint készítik el a tokokat és nem az aftermarket "szabvány" szélességű szíjakhoz gyártanak.

Egyébként a válság súlyosságát mi sem jelzi jobban hogy szerkezet árban lehet megvenni komplett órákat szíjjal-tokkal, nádi hegedűvel. Most ez valahol jó is, mert felélesztettem két fiókban sikkadó projekt tervemet. Az egyik egy saját GMT-s Fortis Flieger, ezt régóta szerettem volna összelegózni. A másik pedig egy 6497-es kézi húzós tokba épített Valgranges járástartalék visszajelzővel. A Fortishoz a tok és a szíj már úton van számlappal, mutatókkal, a szerkezet egy Eterna Montereyből vagy egy Accu-Swiss Telcből lesz (hogy azzal a tokkal mit kezdek az is egy jó kérdés), a 6497 pedig egy Bulova tokból jön ki, a Valgranges egy Longines A07.161.

Ezzel az első negyedéves órázási keretet asszem ki is merítettem mind időben, mind költségben.

És az a legszebb hogy ha az egészet összeadom, nem jön ki csak kb. egy fél listaár környéke egy közepes gyártó közepes órájára.

 

tomcat

Előzmény: APT (161897)
APT Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161897

Pontosan tudjuk mind, hogy a gyártóknak nagyon sokszor kifejezetten stratégiájuk az, hogy olyan módon alakítsák ki a szíj illesztését, hogy lehetőleg csak az ő saját, gyári csatjuk passzoljon az órához.

Ez egyébként egy megfelelő ápolás-karbantartás és kis szerencse mellett az órával megegyező élettartamú fémcsat esetében önmagában még teljesen tolerálható is.

 

Egy szó szerint fogyóeszköznek tekinthető, sok izzadozósabb embernél tolerálható állapot mellett egy nyári szezont sem mindig túlélő bőrszíjnál már nem annyira helyénvaló.

 

Persze, füstölögni kár ezen, akkor nem kell ilyen órát választani - csak sokszor ez bizony utólag derül ki...

 

Én is úgy gondolom, hogy valahol meddő, és kicsit gyerekes is azon hüledezni, hogy egy egyértelműen luxusipari szegmensben miért kerül valami annyiba, amennyibe - másrészt viszont beszélgetni a témáról teljesen legitim, és azzal sem intézhető el, hogy "biztos tudják, mit csinálnak, biztos megérni nekik így is". Az igazság az, hogy egyáltalán nem tévedhetetlen látnokok és félistenek igazgatják a svájci óraipart, konkrétan már kétszer földre kerültek a sorozatos rossz döntések miatt, legutóbb annyira, hogy tényleg csak a csoda meg Hayek hozta őket vissza valamennyire - és én itt és most nem vagyok meggyőződve arról, hogy nem gyalogolnak éppen lendületesen egyenesen egy újabb ekkora zakó irányába...

Előzmény: tomcat (161896)
tomcat Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161896

Szokták mondani hogy aki majmot tart, legyen pénze banánra is.

Viccet félre: a szíjak esetében az adott tok kialakításához legjobban illeszkedő mindig a gyári lesz azért. Az aftermarket egyenes végű szíjak a hosszú tokfülű órákon gyakran bénán mutatnak és az sem szentírás hogy elsősorban 18-20-22mm lehet a tokfülek távolsága ahogy azt a szíj gyártók kínálatából gondolná az ember. Mértem már 20,4 mm-t vagy 18,7-et is. Ilyenkor ugye az eggyel kisebb méret lötyög, az eggyel nagyobb, páratlan méret vagy van vagy nincs és ha van is, akkor meg gyűrődik, forgácsolódik, nem lesz olyan amilyen kéne. Van aki ezekkel együtt tud élni mert a pénztárcája azt diktálja, de ne legyen már ez se kötelező. A lekerekített végű szíjaknál még nem találkoztam olyannal ami pontosan illeszkedett volna, pedig még csak nem is a no-name kínálatból rendeltem.

És persze ott van az ebay, ahogy írtam ki lehet fogni kis szerencsével gyári szíjat féláron vagy alatta. Ez azért is érdekes, mert arra jutottam hogy most már csak gyári fémszíjjal rendelek órát és a bőr-, kaucsuk, szövet szíjat utólag szerzem be ha rendelhető az adott modellhez vagy van olyan testvérmodell amihez méretpontos szíj tartozik.

A Márkus László féle "mi kerül ezen a fotelen 7200 Ft-ba" pedig részemről maradjon a tévé kabaré világában.

 

tomcat

Előzmény: APT (161894)
Aszpirin Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161895

Boldog új évet! ( a svájci óraiparnak is ☺ )

APT Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161894

A kérdés egyedül az, hogy ez hosszú távon mennyire jól működő modell (már az, hogy a tényleges előállítási árat és a hasonló más termékek piaci árát teljesen figyelmen kívül hagyva annyira drágán próbálnak eladni valamit, amennyire csak lehetséges - inkább kevesebbet, de azt sokért)?

Ha az - akkor kifejezhetjük nemtetszésünket, de változás nem lesz, ha megéri, ezt fogják tenni.

 

Ugyanakkor az egész svájci óraipar üzleti statisztikái egy ideje eléggé egyértelműen arra utalnak, hogy gondok vannak a modellel...

Előzmény: altimus (161893)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!