Keresés

Részletes keresés

rtivi Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154656

Az igazat megvallva én a - szerintem - szép, "tematikus" és az én fogalmaim szerint kifejezetten jelentős mennyiségű, de különösen értékű gyűjteményből, az órák szakmai értékeléséből, ennek közkincsé tételéből indultam ki. No persze az interneten felfedezhetők talán jóval értékesebb gyűjtemények is, de itthon azt hiszem igazán példaértékű együttesről van szó. 

 

Engedd meg, hogy mint abszolút laikus és hobbista, gratuláljak.  

Előzmény: APT (154653)
tomcat Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154655

A Richard Branson féle kronométeren tényleg szerepel egy Levin felirat? Félúton valahol Sydney és Midway között? Ilyen marhaságokért érdemes (szerintem) megvenni egy 2893-ast. :)

 

tomcat

tomcat Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154654

A legújabb szerzemény (17 köves kézihúzós "digitális" jump), dobozos NOS:

 

tomcat

APT Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154653

Nem, nem volt olyan régen - órás szakvizsgát 2007-ben tettem. Persze, már űztem-gyakoroltam előtte is a dolgot lelkesen, ez már inkább csak a hobbi kiterjesztése volt...

Előzmény: rtivi (154652)
rtivi Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154652

No de ugye azért ez nem tagnap történt? Én úgy cca. 25 évet saccolok - ?

Előzmény: APT (154651)
APT Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154651

Mit lehet erre mondani? Sajnálatos.

 

Én - túl azon, hogy nagyon érdekelt, és máig roppantul élvezem - azért tanultam ki az órás szakmát, mert csak így tudtam a gyűjteményi óráimat abba az állapotba hozni, amelyre vágytam.

Előzmény: james01 (154642)
APT Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154650

Nézd, a motorolajok is öregednek. Akkor is, ha nem jár a motor. Érintkeznek fémekkel, levegővel, más vegyi anyagokkal a motorban, és ez savasodást, nem kívánatos reakciókat vált ki - mindenképpen. Ezért kell az összes autóban jellemzően 2 év után akkor is olajat cserélni (előírás szerint) - ha egy centit sem mentek vele amúgy...

 

Az órákban amúgy nem a klasszikus értelemben vett olajokat használják, itt ugyanis olyanok a viszonyok, hogy azok szó szerint teljesen alkalmatlanok. Az óraolajak vagy állati eredetű pataolaj-félék, vagy szintetikus észteralkoholok. Előbbiek levegővel érintkezve savasodni-gyantásodni szoktak, rájuk jellemző, hogy pár év mozdulatlan helyben állás után az óra "besül", a gyantás kenőanyagtól nem tud a billegő-gátkerék megmoccanni - akkor sem, ha amúgy a szerkezet ránézésre tiszta. Az észter-alkoholok meg jellemzően 5-8 év alatt szeretnek elillanni, ha mégsem, szerkezetileg átalakulnak, és vízszerű, gyakorlatilag nulla kenőképességű valami marad a helyükön.

 

Ami meg a zárt teret illeti: a térfogat-arányok olyanok, hogy hiába egy teljesen zárt, hermetikus óratok - az a csapágyakban lévő, szó szerint tűhegynyi olajnak annyi, mint ha egy liter motorolajat egy sportcsarnokban öntenél ki egy kádba - gyakorlatilag semmi különbség a szabad ég alatti állapothoz képest.. Bőségesen van körülötte levegő - a szennyeződést meg magáról a csapról elkerülhetetlenül lekopó réteg önmagában szolgáltatja - hermetikusan zárt óratokokban is olyan fekete lekvár tud lenni (természetesen mikroszkopikus mennyiségben - ahogy az volt eleve az olaj is...) egy billegő-csapágyazásban, hogy ihaj...

 

Illusztrációnak egy pont most befejezett Grand Seiko rugóháza, ez egy kb: 40 éves óra, a klasszikus "do not open", elvileg nem nyitandó, nem tisztítandó (viszont az eredeti gyári előírás szerint valójában újra kicserélendő...) rugóház, amit minden jel szerint tényleg nem is bontottak meg - míg eljutott a dolog odáig, hogy az óra már nem tudott lejárni, a rugó leragadt - akkor került hozzám. Íme, ezt találtam a hermetikusan zárt, elvileg nem tisztítandó rugóházban - amelyet eredetileg víztiszta olajjal kentek - és amibe tényleg nem is jutott/juthatott be semmiféle szennyeződés - az a rettenetes fekete, sűrű szurok állagú trutymó (két napig áztattam a rugót, mire egyáltalán le lehetett róla vakarni fizikálisan a rárakódott, kőkemény revét...), ami a képekről is sejthető - az bizony odabent keletkezett, "magától"...

 

Nomármost hajszálpontosan ugyanez zajlik azokban a csöppnyi rubin csapágycsészékben is, csak még sokkal kisebb dimenziókban, így mikroszkóp nélkül nem is látható, de, hogy sejthető legyen, hogy is néz ez ki, íme egy kb: tíz éves állapotú, minőségi fedőköves rendszer bontva, a kinyiffant/elszennyeződött kenéssel (az óra amúgy természetesen egészen jól működött).

 

Előzmény: zoty4 (154646)
Boundary Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154649

Igen  ez így igaz!

Vannak szakosodott cégek akik az elhasználódott motorolajokból készít új motorolajat.

Ha a polcról leemelünk egy kedvezőbb árkategóriájú terméket lehet ,hogy az már régebben fáradt-olaj volt.

 

Előzmény: MFerenc1 (154648)
MFerenc1 Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154648

Az autóknál nem az öregedés a motorolaj csere oka, hanem hogy elkoszosodik.

Előzmény: zoty4 (154646)
rtivi Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154647

Mert csaknem OTP.

Előzmény: boxer-gs (154645)
zoty4 Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154646

Kedves APT, autóknál már szintetikus kenőanyagok vannak, amik nem öregednek. Nem tudom hogy az óráknál is így van e, de ugye légmentesen zárt részben van a mechanika a vízállóság miatt. Ha nem jut por, szennyezettség az óra belsejében, ami ráadásul, max az órásnál kerülhet, akkor nem igen tudom, mitől menne tönkre a kenés és mehetne tönkre az óra? Persze, ezt csak józan paraszti ésszel mondom, te vagy a szalmabeli. 

A régi orosz mechanikus órák hogy bírták 50 évig szerviz nélkül, a méregdrága svájci órákkal meg ennyi baj van?

Előzmény: APT (154639)
boxer-gs Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154645

Tégy egy próbát APT-al, mint órással!

 

(Miért látja szinte mindenki ATP-nek APT helyett?)

Előzmény: james01 (154642)
rtivi Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154644

Sokan ajánlják Hantost. 

Előzmény: james01 (154642)
rtivi Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154643

Bocs, kimaradt a tetszik. 

Előzmény: rtivi (154640)
james01 Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154642

Kedves ATP,

 

sajnos van egy nagyon fontos dolog, hogy már sokszor nem merem elvinni óráshoz az óráimat. Mert az a tapasztalatom, hogy rossz minőségen dolgoznak. Hangsúlyozom, hogy nem a mani miatt, nem baj, ha drágán csinálja, de csinálja meg jól! DE sajnos az a tapasztalatom, hogy nem jó a végeredmény.

 

Többször jártam úgy, hogy rosszabbul kaptam vissza, mint ahogy odavittem, elgörbült mutatóval, összefogdosott üveggel, vagy felhúzásra nem indul jelenséggel, vagy napi 40másodperc sietéssel.

Aztán járhattam vissza hozzá...

 

Szóval mégegyszer hangsúlyozom, normális összegek között, de nem olcsón kérem a javítást, hanem jól! Amit sokszor nem teljesítenek. Itt a forumon is kértem már többször javaslatot, hogy hova vigyem, ahol tényleg jól megcsinálják az időszakos szervízt és a végeredmény is jó, de nem nagyon kaptam választ.

 

Most is kérem, aki tud, ajánljon egy JÓ órást. Járni fogok hozzá!

 

Üdv Karcsi

Előzmény: APT (154639)
dexter0719 Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154641

quartz órában nem kell 1-2 évente elemet cserélni sokkal többet bírnak.

A mechanikus órának nincs quartz megfelelője, ahogy írtad. Se dupla áron, se tripla áron.

Szerintem senki nem mondja, hogy az automata jobb lenne a quartznál.

Más kategóra a kettő.

Előzmény: zoty4 (154635)
rtivi Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154640

Nekem nagyon a hozzászólásod. Kvarc vs mechanikus vitáknál, választásnál mindenkinek a figyelmébe ajánlanám és APT kiegészítésével afféle óra-kulturális "alapozónak" tekintem. :-)

Előzmény: james01 (154637)
APT Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154639

Nincs olyan kenőanyag a piacon, amelyik 6-8 évnél tovább megőrizné a kenőképességét. Természetesen viheted az órát 10-15 évente is szervizelni, sőt, azt is megteheted (a többség ezt is teszi egyébként), hogy addig használja, ameddig meg nem áll. Ám általában ilyenkor már van is valós szerkezeti károsodás. És bizony sajnos a régi, gyűjteményi órák többsége pont ezen okból kifolyólag szétkopott, műszakilag elnyűtt, életre lehelhető, de nem fogja sosem hozni az elvárható paramétereket.

Gondold el, mi lenne egy kocsival, ha nem x kilométer vagy 2 év után cserélnél olajat - hanem addig használnád, ameddig meg nem áll...?... A legtöbb motor megdöbbentően sokáig bírná, akár 6-7 évig, és 100-120 ezerig is, és még az is lehet, hogy utána átmosva, olajat-szűrőket cserélve menne tovább - de már nem lenne az igazi, az biztos...

Előzmény: james01 (154637)
APT Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154638

Ezt azért nem osztanám - a kvarcórák sokkal inkább a mechanikus időmérők fejlődési útjának logikus és egyenes folytatását jelentik, és ebből a szempontból azért valahol bennük is megtestesül az a fejlődés. Viszont "lélektelennek" látom őket én is, amolyan "fekete doboznak", amelynek a működését hiába ismerjük pontosan, ráhatásunk, beavatkozási lehetőségünk, órásként javításra módunk nem nagyon van. Ez egy használati tárgynál nem is fontos - de egy "fétistárgynál" már az lehet...

Előzmény: H_G (154636)
james01 Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154637

Szia, hát.... csak röviden, és az én szemszögemből. Ne haragudjatok meg rám. :)

 

1. Legolcsóbb megoldás:

A kvarcóra nálam arra való, hogy üsd vágd, mindennapi környezetben használd, és bírja. Futásnál, úszásnál (pl. Balatonátúszásnál), napi melónál, autószerelésnél használom, takarításnál, szóval mindennapi dolgoknál. Mert bírja! Erre szvsz a legjobb egy műanyag Swatch, konkrétam van 20 évesem is, meg 12 évesem is, és bírják. A műanyag Swatchnál nincs szervízköltség sem, mert venni kell bele egy jó minőségű elemet 500FT-ért és saját magam berakom, megy vele 3-4 évet. Összeöntött műanyag, javíthatatlan, eldobható. Veszel egy 10eFT-ért másikat, ha kell.

 

2. Izlésesebb analóg kvarc:

Ezek már fém tokozásúak, és több a macera velük. Elemcserét szakszervíz tudja végezni, otthon, ha nem vagy órás, nem lehet. Tömítés is jön ilyenkor, söt, ha sokat használod a gomboknál is befolyhat a víz, szóval mindenképpen kell neki a szervíz, ha eredeti állapotban akarod tudni, és a vízállóságot is akarod fentartani. Ami persze drága lesz.

 

Én személy szerint egy drágább fémtokos órával már nem megyek vízbe sem, sőt már nem is fürdök vele. Egyszerűen nem arra való! Hanem, hogy menjen az öltönyhöz, ruhához, és gyönyörködj benne. Annak ellenére, hogy nem megyek vízbe, nekem a vízállóság azért kell, hogy a hőterhelés bírja, és az izzadságot ne engedje be a tokba. Ha valaki látott márizzadságtól szétmart órát belülről, az tudja miről beszélek. Ezt védi meg a vizállóság, annak ellenére, hogy vétek vízbe vinni szvsz.

 

3. Mechanikus óra:

Legpontatlanabb, legdrágább, de (általában) a legjobb anyagokból összerakott, legszebben kidolgozott. Itt tényleg a mechanika becslése és az órás művészet csodálata adja a pluszt, az örömöt. Nagyon szép kidolgozásúak, így gyönyörködik benne mindig az ember amikor ránéz.

Aki ilyet választ éppen a mechanika tudata fogja meg. Ha valakit csak a külső érdekel, az vegyen analóg kvarcot. Itt is nagyon fontosnak tartom a vizállóságot, a már elöbb leírt indokok miatt.

Természetesen én egy analóg órát sem viszek vízbe, söt még a mindennapi keményebb munkától is távol tartom, irodai munkára használató csak, autószerelésre, kőműves munkára nem.

 

Amúgy 5 évente mondják az analóg órák szervizelését, amivel tudnék vitatkozni. Szerintem ez sokszor csak munkacsinálás. Kérdezze meg valaki a nagyszüleit, hogy vitte-e 5 évente az óráját takaríttatni.

Tapasztalatom szerint 10 év bőven elég, ha az óra vizálló, nem megy bele annyi kosz, hogy kelljen tisztítani, az olaj sem áll össze, nem szárad ki. Most vittem éppen egy legalább 17 éve nem megbontott órát szervízbe (akkor kaptam). Az órás elöttem bontotta ki. Megy, belül olyan volt mint az új, pedig az óra 60 éves. Szerintem nagyapám sem nagyon vitte az órát szervízbe, főleg a 1989-es évek elött. :)

 

Tehát ez filozófia, mindenki olyat vegyen, ami tetszik neki, aminek a filozófiájával tud azonosulni! Addig amíg nem találják fel a csúcsórát :) , ami olyan pontos, mint az atomóra, aminek a telepét soha nem kell cserélni , mert olyan akku van benne ami soha nem romlik el, és tölti a napenergia, amit nem kell szervizelni, aminek a külseje szuperszép, és zafirüveges, ami soha nem karcolódik. Ja és a szija nem használódik el. :)

 

Üdv Karcsi

H_G Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154636

Miben jobb egy festmény, mint egy fotó? Na, pont azért :)

 

A mechanikus automatákban 500 év technikai fejlődése összegződik, a kvarcokban csak tizedannyi a történelem. (És abból is csak az első 20 év érdekes.) Sokan úgy érzik, hogy az automatához képest a kvarc "lelketlen".

 

Ha azt mondod, hogy ezek nem praktikus szempontok, abban nyilván igazad van. De attól még nagyon is létezők, ha sokan sok pénzt hajlandók elkölteni miattuk.

 

 

Előzmény: zoty4 (154635)
zoty4 Creative Commons License 2014.08.15 0 0 154635

Hu, így viszont nem értem mi a lényege az automata óráknak.

Quartz órákban 1-2 évente elemcsere->szétbarmolják, összerakják alkalmanként 8-10kért, ami egy 10 év alatt már egy normális quartz óra ára. Nem beszélve arról hogy amit az ember már egyszer-kétszer szétszerelt az már nem nagyon lesz olyan profin összerakva mint ami újonan van összerakva.

Azt gondoltam az automata óra, mivel nem kell bele elem, ezért szétszedni sem kell, meg egyéb járulékos öltsége sincsen, ha már súlyos tízezrekkel drágább, néha a duplája a quartz megfelelőjének.

Őszintén, akkor miben jobb egy automata mint egy quartz?

 

fefe1968 Creative Commons License 2014.08.14 0 0 154634

Lelkesen olvasom a fórumot, van néhány órám és csodálom a mechanikus szerkezeteket, de inkább kvarc amit választok. Az is elketyek évtizedekig és kb. annyira lehet majd javítani 150 év múlva, mint egy mechanikust. Viszont nem kell rákölteni ötévente minimum egy új Seiko 5 árát. Utóbbit azért dobtam be, mert ha már mechanikus kell, akkor egy ilyet. Olcsó, szép, megbízható, aztán ha megáll, venni egy másik ugyan olyat :)!

WiZARD Creative Commons License 2014.08.14 0 0 154633

Hogy 15k-ért megcsinálja-e valaki, azt passzolom. Szerintem szerezd be a szerkezetet magadnak (ebay, stb) és utána keress egy órást, aki vállalja a cserét. (pl Hantos László -t megkérdezném)

 

Mechanikus óráknak meg mint más is írta, ~5 évente kell szerviz. Márkaszervizben ez se olcsó. Egyéb órásnál azért 1 fokkal emberibb. 2824-nél ~10-15-20k környéke, 7750 esetén inkább 20-30+

 

Előzmény: zoty4 (154629)
rtivi Creative Commons License 2014.08.14 0 0 154632

Egy mechanikus órának ugyan úgy szüksége van időszakos szervizre, mint egy autónak. (Az elemes órában is van, lehet mechanika.)

Előzmény: zoty4 (154629)
MFerenc1 Creative Commons License 2014.08.14 0 0 154631

Mechanikus szerkezet, amiben kopó-/kenést igénylő alkatrészek vannak. 2824-2 esetén olyan 5 évente érdemes ránézni.

Előzmény: zoty4 (154629)
H_G Creative Commons License 2014.08.14 0 0 154630

"Automatában nem kell elemet se cserélni"

 

De sokkal jobban járnál anyagilag és kevesebb macerára számíthatnál, ha inkább azt kellene :)

 

Előzmény: zoty4 (154629)
zoty4 Creative Commons License 2014.08.14 0 0 154629

A rendszeres szervizen mit értesz? Automatában nem kell elemet se cserélni.

 

Tudsz mondani olyan jó órást aki meg tudja csinálni a régi Tissomat 15k-ért? Annyit simán megérne nekem hogy megmentsem. Ettől függetlenül vennék új órát 

Előzmény: WiZARD (154628)
WiZARD Creative Commons License 2014.08.14 0 0 154628

50k az a márkaszerviz féle ár, egy új G10 szerkezet 10-15k körül beszerezhető, normális órás emberi áron kicseréli...

 

2824/2 az sima 3 mutatós szerkezet, 7750 a stopperes. Mindkettő strapabíró, megbízható, és rendszeres szerviz mellett évtizedekig szolgálhat...

Előzmény: zoty4 (154626)
zoty4 Creative Commons License 2014.08.14 0 0 154627

ETA2824/2

Előzmény: zoty4 (154626)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!