Minden, ami navigációs eszközökkel, és azokra telepített jogtiszta navigációs szoftverekkel kapcsolatos.
A warezolásnak, nem jogtiszta szoftverekre vonatkozó hozzászólásoknak ebben a topikban tiltás a következménye.
Eddig úgy tudtam, hogy az a-gps a műholdvevő magáratalálását segíti a közelítő koordinátával és a (max. pár napos) almanachhal. Vagyis feltételezi a műholdas GPS meglétét. A haverinámnak van egy Lenovo A536 telefonja. Amiben az adatlap szerint a-gps van. De a műholdvételnek semmi nyoma, a Beállításoknál a helyszolgáltatásnál nincs ott a kipipálandó kocka. Külön ki-bekapcsoló sincs felülről lehúzható.
A Térkép alkalmazást elindítva viszont valahonnan szerez egy pontatlan koordinátát, ami valószínüleg az utóljára látott wifi router koordinátája (attól 3 házra próbálgattuk lenn a parkolóban), vagy hasonló.
Én meg a műszaki részére gondoltam. Többi pont nem érdekel, de csináltam közbeszerzést és ott néha bizony ha a 40ezres Samut 100zeresért adom és kicsit kevesebbet rendelnek,mint 300 darab, akkor lehet a végén még bukok rajt egy csomót, ahogy szoktam. Elmeséljem valamelyik kávéházi rovatban?
Ha azt akarod, hogy a mentőszolgálat "közbeszerzésén" a 40ezer forintos Samudat darabonként 100 ezerért vegyék meg 471 példányban, jól kell tudni, hogy a 60 ezernek hány százaléka hova és milyen fedőcímen menjen :-)
http://nol.hu/belfold/harom-eve-varnak-mentesre-a-tabletek-1624949
Ezt olvassátok el, ebből kiderül, hogy a mentés informatikai hátterével nem csak nekem vannak aggályaim.
15 évig tartott a Tetra rendszer fejlesztése, amit a bevetésirányítás nem győzött kivárni, alapítványi pénzekből vettek különböző Garminokat, amik csak offroad célra nem alkalmasak, meg digitális adatbevitelre.
Most 3 éve megvették a tableteket és még mindig azon mekengenek, hogy hogyan vigyék át a kész térképet a helyszínről, a tervező azon az órán hiányzott az aranykalászos informatikai tanfolyamon, hogy már a 3 évvel ezelőtti tabletek is alkalmasak offline térképek kezelésére. Ezeknek az a fő baja, hogy ingyenesek, így nem termelnek "promóciós jutalékot".
De már látszik az erdő vége, a cikk végén szerepelnek a "szolgálati okostelefonok", amik már 5 éve feleslegessé tették volna az elfecsérelt milliárdokat.
A Samut meg ne bántsd, nekem 8-10 különböző gps-eszközöm van, de egyik sem üzemkész olyan gyorsan, mint a Samu. Mivel a GPS-t kell legelőször bekapcsolni (általában nem megy a villanyszámla maa:-) , mire az alkalmazást is elindítom, már van fix.
Azért puszta kalandvágyból nem túl jó vételi viszonyok között (3-4 látható műhód) próbáld meg álló helyzetben, hogy bekapcsoláskor rögtön elindítod a trackrögzítést. Azután nézd meg a gombolyagot 15 perc után. En a 10. emeleti ablakban szoktam csinálni, minden új kütyüvel.
Az elején bekapcsolom, aztán fél perc múlva nyomom meg a gombot s úgy indulok. Én célGPS-t jó ideje nem is láttam, mobilnak meg kb. pillanat az egész. Feltéve, ha nem valami gagyi Samu, ami ilyenkor ne a GPS-el foglalkozik, meg azzal, hogy mit zeretne a felhasználó.
De itt most nem a mentőhívó esetet tárgyaljuk, hanem a biciklizés trackelését. Ha be nem állt gps alapján készül a tracklog, igen fura kunkorok lesznek az elején.
Ez a vevó saját számítási statisztikáját mutatja, ez is lehet jobb is, rosszabb is attól függően, hogy a beszámított műholdak konstellaciója milyen. Pl. rossz az, ha a vevő irányából nézve egy vonalban vannak (ez igen ritka).
Azt nem tudhatja, ha a műhód a térben nem ott van, ahol az utolsó almanach alapján feltételezi.
De a gps-vevő nem tudja, hogy az adat, amit kap az egyes műhódoktól, az jo, vagy nem. Minden értékből kijön valami eredmény. A vevő a jelminőség alapján válogatja össze melyik hodakból számol.
Azt csak a felhasználó veszi észre, hogy induláskor az ismert hely helyett a szomszéd utcát mutatja a kütyü, és pár perc alatt "talál haza". Nem véletlen, hogy a hőlégballon versenybírói utasításban az van, hogy a helyszínre érve legalább 15 perccel a mérések előtt be kell kapcsolni a gps-t.
- regi lemezet is elovehetjuk a GPS rendszer relativ pontossagat tekintve, en emlekszem amikor idehaza 50-100m-es pontossaggal tudtunk csak navigalni es orultunk, a mostani eseteben az a +-(19-20m) mar igazan semmiseg, tovabba van eleg hold mar az egen, hogy a valoban hasznalhatoakbol csemegezzen a vevo.
Ez az a-gpsnél van így, mert az csak magáratalálást segíti. De a helymeghatározásnál a számítás azon alapul, hogy a műhód pontosan ott van, ahol vevő az almanachból tudja. De ha az hibás, néhány vagy akár több méterrel eltér a napszél miatt, akkor a helymeghatározás is pontatlan lehet.
- a semmi adathoz kepest megis valami, a vevo hamar be tudja azonositani es hasznalni a vett holdak jelet, pont ennyit jelent a naptar meglete: bekapcsolom a kutyut es kb. 3-5 masodperc es mar fix-et fog es megy.
Hát ez az. Az almanachban levő számított adatok a 7 nap alatt elromolhatnak mindeféle kozmikus háborgások miatt. Az amcsi központ szerintem ezt kijavítja, amikor észreveszi, és a műholdakon keresztűl már javított almanachot sugároz.
Nem ismerem ennyire a rendszer működését. Nem vettem észre ilyet, hogy a pozíció megtalálásakor máshova mutatna, mint 10 perccel később. Olyat igen, hogy menet közben fogott pozíciót, és néhány lengés volt az első 100 m-en, de az biztosan sokkal rövidebb idő, mint 10 perc.
Egy dolgot ne felejtsetek ki, ha ilyen "preciziós" méréseket akartok csinálni. A frissen bekapcsolt gps-nek nem szabad hinni az első 12,5 percben. (Ennyi idő alatt frissíti a kütyü az almanachot-)
Akkor én ezt ki se próbálom. Nyilván a holdak jönnek-mennek és ebből adódik.
Még esetleg az egyszerre több gps tesztet érdemes megcsinálni, hogy mekkora az eltérés köztük.
De igazából nem nagyon akadtam még ebbe a problémába, trackek jó helyen mennek akármelyik készülékkel (útra illesztést első mozdulattal kikapcsolom minden gps-en amin lehet) akármelyik térképen nézem, persze nem centire nézem, de nem tűnt föl a pontatlanság. Mapsource-ban nézem, többféle térképet váltogatva is mindig ugyanoda esik, szóval a térképek között sincs eltérés.