Keresés

Részletes keresés

Pecas85 Creative Commons License 1 napja 0 0 24364

Köszönöm. Még lenne egy kérdésem. Ha a drénezést úgy oldja meg valaki mint külső falon, de a felületszivárgó lemez a belső falra van hajtva a belső padlószint szintjéig,a réteg rend alól indulva. A dréncső körben a szoba kerületén végig fut középen egyik oldalt földszint kivezetve, szemközt másik oldalt falba bemarva padlás szintre kivezetve? Így keletkezik egy folyamatos "huzat" hatás a víz pedig nem jut a falhoz. 

Láttam elvileg működik már két éve, Svájcból hozták az ötletet és ott is működik. 

Vélemény, mit gondolsz? 

Előzmény: mzm (24363)
mzm Creative Commons License 2 napja 0 0 24363

Ha a "talpára" a talajpárát jelenti, akkor a válaszom az, hogy igen.

Ne csináld így, mert minden, a talaj felől jövő nedvességet odavezetsz a vályogfalhoz.

Előzmény: Pecas85 (24362)
Pecas85 Creative Commons License 4 napja 0 0 24362

Remélem ki lehet rajta igazodni,vízszintes szigetelésem nincs a vályogfalban. Az érdekelne iagazából, hogy a talpára a bitumen lemezszigetlésig feljön és azt követve kiére a vendégfal mögötti 5-10 cm résben és onnan távozike a szellöző réseken vagy lecsapodik vagy így is a vályogfalba távozna?

Előzmény: mzm (24361)

mzm Creative Commons License 6 napja 0 0 24361

próbáld meg lerajzolni, és megmutatni, hogy mire gondolsz konkrétan...

Előzmény: Pecas85 (24360)
Pecas85 Creative Commons License 2017.08.05 0 0 24360

Üdv! 

Új aljzat rétegrendet csinálok benne vízszigeteléssel. A falak előtt vendégfal lesz sávalappal. Ha az aljzat vízszigetelését élvezetem a sávalapon a vendégfal mögé,mennyi talpára gyűlhet össze? A vendégfal alján és tetején lennének kb fél tégla méretű  szellőző rések.

Nagy párás,dohos lenne benn a levegő vagy ez így kivitelezhető? 

zöldeskékek Creative Commons License 2017.07.23 0 0 24359

Ehhez tényleg nem ártana kőmives... mester !

Előzmény: Peti1224 (24354)
zöldeskékek Creative Commons License 2017.07.23 0 0 24358

Vagy  kőmíves tapasztalattal rendelkező  egyén !

Előzmény: mzm (24355)
zöldeskékek Creative Commons License 2017.07.23 0 0 24357

Jó ez , de nem a vályogfalakhoz !

Előzmény: Fityek(109HA076) (24356)
Fityek(109HA076) Creative Commons License 2017.07.23 0 0 24356

Sziasztok!

A következő linken található filmben feltüntetett anyagokról van már valakinek tapasztalata?

Vagy ez is csak parasztvakítás?

https://www.youtube.com/watch?v=BUdMG3FBZpk&index=51&list=PL9ua3eKBOfhqdEHrkWC4hpSJNyWhmR6px

mzm Creative Commons License 2017.07.16 0 0 24355

Egy nyílászáró behelyezéséhez nem kell semmilyen spéci vályogos tudás, bármelyik kőműves meg tudja csinálni.

Ismétlem: kőműves!

Tehát nehogy Te nekiálljál csinálni, mert a fejedre dőlhet a ház, akár komoly baleset is lehet belőle.

A gerendák alátámasztása, a pillér felépítése, a gerendák elhelyezése is szakmunka, nem amatőrnek való.

Hidd el...

üdv

mzm

Előzmény: Peti1224 (24354)
Peti1224 Creative Commons License 2017.07.15 0 0 24354

Tanácsot kérnék.

Ablakokat kell beraknom, de mivel olyan emberkét, aki értene is a vályogházhoz/rá is érne/el is vállalná/ na meg nem egy kisebb vagyonért nem találtam, így mi oldanánk meg a dolgot.

Az áthidalókat megvettem, és itt jönne a kérdésem tárgya.

Nagyon elvetemült ötlet, hogy:

- a gerendákat amik fölötte vannak, azokat aládúcolnánk kívül és belül is persze.

- ezután az alatta lévő falat úgy ahogy van kivágnánk (több mint 2 méter hosszan)

- betonból alapot csinálnánk (25-30 cm vastagon)

- két téglából lévő pillért felfalaznánk a kellő magasságig teljes falszélességben

- az áthidalókat betennénk ami 3 darabot jelent ablakonként (majdnem a fal teljes szélessége, alátámasztva és erre a szükséges beton nyomott öv (15-20 cm elég?))

- ezután az áthidaló tetejére visszafalaznánk a gerendákig. (vályogból, vagy téglából?)

Azért gondoltam a teljes fal kivágásra, mivel elég nagy ablakról van szó(170cm szélesség és 150cm magasság), alig 40-50 cm a fölötte lévő falazott rész.

Annak az alátámasztása, macerás lenne, így kibontva viszont szabadon lehetne dolgozni.

Előre is köszönöm a válaszokat.

mzm Creative Commons License 2017.07.12 0 0 24353

Semmiképpen ne tegyed a tört betont alá.

És azt meg tudod mondani, miért akarsz geotextíliát odarakni?

Előzmény: trabantozoltán? (24352)
trabantozoltán? Creative Commons License 2017.07.11 0 0 24352

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat, én is rövidre fogom zárni a kérdést, és legalább azzal is alá fogom tudni támasztani az érveimet, hogy én legalább tájékozódtam :)

4karikas Creative Commons License 2017.07.11 0 0 24351

Én nem vagyok a legtapasztaltabb de én is most csinálok mindent újra a vályogházunkban. Az elképzelésed szerint lesz nálunk is a padló. Én semmiképpen nem engednék a betonos dolognak. Nálunk is szeretne beleszólni sokmindenki a mit hogyan csináljunk kérdésbe de én azt szoktam mondani hogy 1szer meghallgatom utána többet nem akarok hallani róla ha jónak tűnik megfontolom egyébként pedig én lakok majd benne és én fizetek. Ettől lenyugszik mindenki.

vondra Creative Commons License 2017.07.10 0 0 24350

Üdv!

Családi vitába nem kéne belefolyni, de sztem ez a betondarabos dolog kicsit sántít :)

Tekintve hogy fene tudja mekkorák a beton darabok, de még ha kicsik is akkor is azt simára ledöngölni hogy stabil egyenes alapot adjon a párnafáknak és mindezt kézzel (géppel házon belül úgy tudom veszélyes)..... hát még após se lenne boldog :)

Szerintem ha nem családi botrány lesz akkor ragaszkodj a saját elképzelésedhez :)  de ez csak egy vélemény, jön majd biztos más jobban hozzá értő is :)

Előzmény: trabantozoltán? (24349)
trabantozoltán? Creative Commons License 2017.07.07 0 0 24349

Sziasztok! Lehet, hogy volt már róla szó, ha igen akkor elnézést. Problémám a következő. Adott egy vegyes falazatú, de javában vályog parasztházikó. Falak lepucolva, padló felbontva. Egy szobában még a (sajnos) lerakott beton aljzat feltörésre vár. Két szobában hajópadló aljzatot szeretnék, döngölt föld, kavics, geotextil, homok/párnafa és padló rétegsorrenddel. Apóssal a minap összekülönböztünk. Ő a felszedett betontörmeléket tenne a talajra, azt döngölné le, és tenné rá az előbb említett rétegeket, sőt, azt is latolgatja, hogy a talajt nem döngölné, rá tenné a betontörmeléket a kavics helyett, majd homokot és a párnafákat. Én nem értek vele egyet, ragaszkodnék a saját elképzelésemhez. Kíváncsi lennék, hogy tapasztaltabb vályogos vagy hajópadlós emberekként mit javasolnátok? Ha tudtok, segítsetek kérlek.

Zoli

Ggeri89 Creative Commons License 2017.07.02 0 0 24348

Üdv!

100 négyzetméteres vályogház felújítása előtt állok, először csak a tetőt és a födémet szeretném kicserélni. Valaki esetleg tudna írni hozzávetőleges árat, hogy mégis körül belül mennyibe kerül és milyen megoldással érdemes megcsináltatni a födémet?

vondra Creative Commons License 2017.06.29 0 0 24347

Bocsánnat, nem beleszólni akarok de nem elég simán a 9 -es gerenda? Miért kell szegelni rá bármit? 12 -es válaszfalhoz is elég néha a 10 es áthidaló.. a 9-es tartja a 15 -ös több mint felét, sztem elég kellene legyen.

De kicsit más: ha van kettő 9 -es, akkor nem lehet levágni a 18 ból? lesz belőle 15 és kész :)

Előzmény: AI4 (24346)
AI4 Creative Commons License 2017.06.29 0 0 24346

Gömbfából a régi áthidalót csinálták, amit alá kellett pillérezni. És meglehetősen macerás volt összehozni a pillérfallal.

Amit nem sikerült értelmezned, rajzból könnyebb lenne, de nem tudok képet beilleszteni. :(

Megpróbálom egyszerűbben:

A vályogtégla 15cm széles, az égetett tégla (a gerenda alá helyezendő) 12cm széles. Nekem csak 9cm széles a gerendám. A gerenda tetejére és aljára felszegelnék egy 15cm széles lécet (így a felette lévő fal teljes szélességében felfeküdne).

Ez az áthidaló kerülne be az új ajtónyílás fölé, természetesen égetett téglára rakva. Így az égetett tégláról oldalirányban ugyan lelógna ez a léc, de csak 1,5-1,5cm szélességben, ami nem okozhat gondot.

Két, egymás mellett lévő gerendát nem tudok beépíteni, mert a kettő együtt szélesebb lenne, mint maga a fal. A régi áthidaló átmérője (ez a gömbfa) kb. 10cm, ebből gyanítom, hogy a 9x9-es gerendának is elegendőnek kell lennie.

Azt nem tudom, hogy egy gerenda elegendő lenne-e áthidalónak.

Ezt kellene egy hozzáértőnek megerősítenie vagy megcáfolnia.

Bevakolni egyelőre biztosan nem fogom, mert kifogytam az időből.

Előzmény: mzm (24343)
vondra Creative Commons License 2017.06.29 0 0 24345

Köszönöm szépen, igyekszünk akkor figyelni :) Bár hőlégfúvótól odaolvadnánk már mi is, de ventilátor megy és elég hatásosnak tűnik :)

Előzmény: mzm (24340)
mzm Creative Commons License 2017.06.28 0 0 24344

hú, ezt így este 3/4 tizenegykor nem tudom követni, segítsen valaki más...

:-))))

Előzmény: AI4 (24339)
mzm Creative Commons License 2017.06.28 0 0 24343

ne gömbfából csináld, az soha nem lesz olyan stabil, mint a fűrészelt fa gerenda.

Előzmény: AI4 (24338)
mzm Creative Commons License 2017.06.28 0 0 24342

aha, ezt nem olvastam el, már előbb leírtam a másik válaszomat. nem baj...

Előzmény: AI4 (24337)
mzm Creative Commons License 2017.06.28 0 0 24341

Még az a szerencse, hogy a küszöb alatt nincs beton.

ha tesznek is alá, akkor max 5-10 cm vastagat, az viszont egy pilléralapnak nem elég.

A beton 24 óra alatt megköt, a szilárdulási idő (tehát a végleges kötése) 28 nap - én megmondom őszintén, még nem láttam olyan kőművest, de nagyvállalati kivitelezőt sem, aki ezt megvárta volna.

Jobb a beton, mint a tégla (könnyebb kivitelezni), és ha szigorúan vesszük, ez utóbbival is két hetet várni kellene, mielőtt rátesszük a pillért, hogy ülepedjen.

Erről jut eszembe: ne feledd, az új szerkezet mindenképpen süllyedni fog, kell neki egy kis idő, mire konszolidálódik. Ez lehet akár egy-két centi is, a talajtól és a terheléstől függően. Tehát ha a pillért felhúztad és az áthidalókat rátetted, és megkapja a terhelést, legalább egy-két hónapig ne vakold le, mert a régi és az új vakolat határán repedés fog keletkezni, és meg fogsz ijedni, hogy mitől.

A süllyedés természetes dolog, minden épített szerkezet süllyed, a magas házak akár 6-10 centit is, mire megáll a mozgásuk.

Előzmény: AI4 (24336)
mzm Creative Commons License 2017.06.28 0 0 24340

Arra kell figyelni, hogy minél jobban kiszáradjon. Volt, aki hőlégfúvót tett be, de most, a 35 fokban erre nemigen lesz szükség...

:-)

Előzmény: vondra (24335)
AI4 Creative Commons License 2017.06.28 0 0 24339

Még mindig áthidaló:

A fal 30x15cm-es vályogtéglából áll. A leendő ajtónyílás- ha mindkét oldalon 30cm az alátámasztás - 75cm lesz. A régi ajtónyílás feletti gerenda kb. 10cm átmérőjű, egy-egy égetett tégla támasztja alá. Nekem egy 9x9cm-es gerendám van fenyőből. A kisméretű égetett tégla 25x12cm-es. Két gerendát nem tudok egymás mellé tenni, mert az 18 cm lenne, a fal csak 15cm széles. Az égetett téglából is csak egyet tudok betenni, kettő már ~25cm széles lenne. Van viszont 15x2-es lécem. Ha a 9cm-es gerenda aljára és tetejére szegelnék a lécből, akkor egy I-idomhoz hasonló tartót kapnék (mint a "sínvas"). Ha ezt építeném be, akkor 1-1 égetett téglával 25-25 cm lenne az alátámasztás, teljes szélességben felfeküdne az áthidaló feletti fal, alul ugyan lelógna 1,5-1,5 cm az égetett tégláról, de ez aligha okoz gondot. Kérdés, hogy a 9x9cm-es gerenda elegendő-e ebben a kivitelezési formában?

AI4 Creative Commons License 2017.06.27 0 0 24338

A girbe-gurba gömbfa áthidalót a sík téglával hogyan lehet stabilan alátámasztani? Beütöttem néhány faéket, de nem vagyok biztos abban, hogy ez megteszi.

Előzmény: AI4 (24337)
AI4 Creative Commons License 2017.06.27 0 0 24337

Hoppá! Egy kis kutakodás után kátránypapírt találtam, alatta meg tégla. Alighanem ez lesz a válaszfal alapja (a főfalak alatt is tégla lábazat van, beton alappal). Erre felhúzom a pillért.

Előzmény: AI4 (24336)
AI4 Creative Commons License 2017.06.27 0 0 24336

Kibontottam az ajtótokot. Alá lehetne pillérezni, de valamilyen rejtélyes okból nincs beton a küszöb alatt, csak a padló alatt. Ha betonoznék a pillér alá, az nem kötne meg, amíg szabadságon vagyok. Esetleg kisméretű téglából alapot rakni? Élére rakva hármat, arra 10 cm széles válaszfaltégla pillér?

Előzmény: mzm (24332)
vondra Creative Commons License 2017.06.27 0 0 24335

Tudom hogy nem volt szerencsés, de sajnos muszáj volt.. nem tudtam máskor megoldani :(

Igen, tárva van minden. Okozhat ez valami nagyobb gondot? Mire figyeljek most már hogy, így alakult?

Köszönöm a választ :)

Előzmény: mzm (24334)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!