Keresés

Részletes keresés

kisbetu Creative Commons License 2022.02.25 0 1 178
Előzmény: Subridom (177)
Subridom Creative Commons License 2022.02.25 0 0 177

Sziasztok!

 

Van egy ősrégi laptopom, és szeretnék totál kezdőként rápróbálni a Linuxra.

Azt az infót kaptam, hogy nem mindegy, hogy milyen hardwerkompozícióra milyen Linuxot varázsolunk de nem találtam nagyon részletes felvilágosítást arról, hogy mit kell figyelembe venni... vagy csak nem kerestem eléggé. Vagy ez hülyeség? 

 

A lényeg, hogy a MINT és az Ubuntu első blikkre szimpatikus. 

Totál kezdő vagyok de nem ragaszkodom a Windows platformhoz, de messze nem vagyok programozó.

 

 

A laptopom:

https://il.dynabook.com/en/discontinued-products/satellite-c855-12j/

 

erre keresnék Linuxot.

 

Ha érdekes lehet az infó, hogy mire használnám a Linuxos laptopot:

 - videovágás (egyszerű effektelés nélkül)

- szövegszerkesztő

- böngészés

- filmnézés

 

 

Előre is köszönöm a válaszokat.

atherton_ Creative Commons License 2021.10.24 -2 0 176

divide et impera.. a linux (desktopon) megteszi azt a szívességet a windowsnak hogy önként megosztja magát és felaprózva az erőforrásait, bele fullad a bábeli disztróözönbe. mondják hogy épp ez az előnye hogy szabadon válogathat az ember, de szerintem ilyen mennyiségnél ez inkább csak hátrány a bőség zavara. és amatőrség hogy egy sufniprojektben 10en 20an összetákolják a 856. világmegváltó disztrót, mert az összes megelőzővel nem tudtak megbékélni. ameddig ezt gyerekbetegséget nem tudja kinőni a linuxközösség, önként arra ítéli magát hogy megmarad egy marginális kísérleti platformnak.  már 10db disztró is sok egy rendszermaghoz és azoknak sem programkínálatban kellene különbözniük hanem a célfelhasználásban (pl. irodai/gamer/tudományos-fejlesztői/multimédia-studió/stb.. ) és pláne nem grafikai dizájnban (erre valók lennének a themepack-ok). szélesebb tömegek nem fogják maguknak megtalálni a linuxot, ameddig a linux nem képes megtalálni önmagát desktopon (egységes hardvertámogatás/csomagkezelés/grafikus felület stb) addig csak saját magával hadakozik, a windows(macos/bsd/stb) helyett, amit személy szerint sajnálok mert többre lenne hivatva ennél, hogy a fejlesztők maguk kis privát pocsolyájukban kedvükre dagonyázhassanak a fene nagy szabadságukban, mert képtelenek alkalmazkodni. így sokan (én se) fogok végig próbálni 30 disztrot, h melyik felel meg nekem ill ismeri fel a hardverem éppen. kinek van erre ideje manapság? a másik amit nem lehet nem észrevenni az a szélsőséges kettősség, a csili-vili letisztult dizájnokkal takargatnak egy ocsmányul konfigurálható fapados szedett-vedett alvázat. kinek kell egy ilyen autó? max a buherátoroknak.

Előzmény: imod.hu (174)
kisbetu Creative Commons License 2020.06.13 0 2 175

"Legutóbb kb. 20 éve, a SuSe kiadása idejében"

20 éve a SuSE már a 6.4-es kiadásánál tartott.

Az volt az első Linuxom. Feltettem. EGY CD-ről, miközben a Windows 98 felrakásához 3-4 CD-re volt szükség.

Volt benne office, C fordító. A Windowsban ezekből semmi, maximum Wordpad.

Működött, használtam, dolgoztam vele. Akkor még volt Windows is a gépemen, egymás mellett jól megfértek.

Ma már openSUSE fut a gépemen, és ha muszáj valami PIC-programozás miatt, akkor indítok virtuális XP-t. (Legutóbb 2013-ban kellett.)

Előzmény: imod.hu (172)
imod.hu Creative Commons License 2020.06.13 -1 0 174

20 évvel ezelőtt sem a telepítés volt a gondom. Inkább csak az, hogy out of the box miért nem működik? Aláírom, hogy Linux szervereknél jobb nincs. De desktopnak még mindig nem való. Túl sokat kell vele foglalkozni ahhoz, hogy stabilan, megbízhatóan tegye a dolgát.

 

Sokan írták, hogy drága a Windows. Nem, nem a Windows drága. Az IDŐ a drága, mert abból van a legkevesebb. Ha dolgozni kell, leadás van, határidők akkor kinek van kedve, ideje arra, hogy állandóan tákolgassa a rendszert? Nem mondom, egy hobbinak nagyon jó de még mindig nem tartom a Windows alternatívájának a Linux rendszereket. Sajnálom, mert szimpatikus maga az elgondolás de kell még jónéhány év(tized) mire kiforrja magát.

Előzmény: pintjano (173)
pintjano Creative Commons License 2020.06.13 0 1 173

Talán csak sok-sok éve óta, csak egy gép volt, amire nem tudtam felhuzni valamelyik Linux disztrot. Mostanában Debián van mindegyik gépen, simán felment és felismert mindent... Nem térnék vissza én a win-hoz. üdv PJ

Előzmény: imod.hu (172)
imod.hu Creative Commons License 2020.06.13 0 0 172

Legutóbb kb. 20 éve, a SuSe kiadása idejében szerettem volna az aktuális Windows operációs rendszeremet lecserélni Linuxra.

Abban az időben egy Linux telepítése nem volt a legegyszerűbb műveletek egyike. Monitor horizontális, vertikális frissítési frekvenciától kezdve egy rakás dolgot meg kellett adni, de már volt valamilyen DOS szerű, színes menüs telepítőrendszere.

Akkor úgy döntöttem, hogy maradok a Windowsnál mert még a Linuxnak fejlődnie kell.

 

20 év után pár napja újra leporoltam a témát és kipróbáltam sokféle disztribúciót, többféle ablakkezelővel. Azt kell mondjam, hogy ennyi év után sem sikerült kiküszöbölnie a fejlesztőknek a leg alapvetőbb dolgokat. A youtube-on a hang akadozik, bármilyen driverrel is próbálkozom. Szerintem 20 év múlva megint megnézem, hátha annyi idő elég lesz ahhoz, hogy ne fossa magát össze a rendszer pár újraindítás után, le tudja kezelni az alap videokártyát, hangkártyát stb.

 

Azt elhiszem, hogy rengeteg időt el lehetne cseszni azzal, hogy hibákat kijavítson az ember, de ha egy OP-el ennyit kell molyolni akkor az még nincs kész... Lehet szidni a Windows-t de sosem volt bajom semelyikkel. Windows 95-öt nem használtam, mert ott volt már az NT. Vistát sem használtam mert ott volt az XP. Mindig volt alternatíva egy stabil és gyors, gondozást nem igénylő rendszerre. A Linux nagyszerű az unatkozó embereknek, akik mindig valamilyen problémát akarnak megoldani és több száz konzol parancsot megtanulni ahhoz, hogy egyáltalán működjön ez a rendszer.

 

20 év múlva meglátjuk! :D

 

NevemTeve Creative Commons License 2020.01.23 0 0 171

Hát, az hogy 'valamilyen függőség valahogy nem jó', az nem valami precíz alap, amin el lehet indulni... Ha a viberrel van baj, akkor jó eséllyel a viber gyártója készítette az rpm/dpkg csomagot a saját szerény képességei alapján, arra a harminc Linux-disztribúcióra, ami a viber piacának kb egy százaléka.

Előzmény: kisbetu (170)
kisbetu Creative Commons License 2019.12.26 0 0 170

Biztos nagyon örül neki, hogy 2 és fél év után végre megoldódhat a problémája.

Köszönöm, Linux-közösség :Đ

Előzmény: lovetohoki (169)
lovetohoki Creative Commons License 2019.12.26 0 0 169

lol.

 

Figyu mar. apt-get helyett hasznald az aptitude-ot.

 

apt-get install aptitude.

Ezutan ha valamit akarsz akkor ne "apt-get" hanem "aptitude"

Előzmény: troglodita (164)
szjozsi79 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 168

Sztornózva.

Nem ugyanaz a file.

Első kettő esetben egy 40MB-s mp4 formátum, harmadik esetben egy 220MB-os mkv.

Ugyanonnan töltöttem le, két esetben mp4 lett, harmadik esetben mkv.

A HP-Compaq 2,1GHz, 2GB RAM esetében 40% lett a professzorhasználat.

Így már jó.

Előzmény: szjozsi79 (167)
szjozsi79 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 167

Na ezt magyarázza el valaki!

Van 3 régi laptopom, mindhármon linux van, LXDE ablakkezelővel.

Mindhárom laptopon próbáltam lejátszani egy HD felbontású videót VLC playerrel.

Meglepő eredményre jutottam, amikor figyeltem a processzorhasználatot (terminalban top-pal).

 

1. IBM Lenovo R61i : 2x 1,6GHz, 2GB RAM : 45-50% CPU (Linux Mint 13 LXDE)

2. Toshiba Satellite A100-232 : 1,6GHz, 1GB RAM : 45-50% CPU (Linux Mint 18 LXDE)

3. HP-Compaq nw8240 : 2,1GHz, 2GB RAM : 80-85% CPU (LMDE 2 LXDE) és akadozik

 

Hol a hiba?

berkut14 Creative Commons License 2017.06.11 0 0 166

én egy HP Mini-re egy Mint 17-t raktam fel.

nagyon lett. 

mindent tud. és gyorsabb mint az eredeti , gyári Windows 7 Start-er.

a beépített Webcamerát nem ismerte fel. de majd megoldom.

Előzmény: hgabi84 (165)
hgabi84 Creative Commons License 2017.06.09 0 0 165

Üdv.!

 

Aki Linux-ra való váltás előtt áll, annak ajánlott az alábbi két link áttanulmányozása:

 

Windows-ról Linux-ra való áttérés -> Mennyire felelhet meg az elvárásunknak az új rendszer?

 

Aztán pedig:

 

Ubuntu vs Linux Mint -> Melyiket válasszam?

 

Sok sikert és jó Linux-ozást! :)

troglodita Creative Commons License 2017.05.16 0 0 164

Jó sokat keresgéltem, míg megtaláltam, hogy a Viber miért nem akarja a Debianomat, na de végül meglett:

https://daksaitay.noblogs.org/post/2017/01/17/viber-on-debian-8-jessie-desktop/

Két fontos dolog van az egészben, amit érdemes megjegyezni:

1. A Viber egyetlen mukk nélkül nem indult és nem csinált semmit, csak a logok között találtam meg, hogy mi fáj neki. Azért egy desktop program akár ki is írhatna valami hibaüzit, vagy nem?

2. A csomagkezelőben a függőségek koránt sincsenek rendesen lekezelve, ez azért elég szomorú, hogy mind a mai napig kézzel kell belematatni a telepítésekbe...

H_G Creative Commons License 2016.11.30 0 0 163

Abban alapból nincs automatikus update, ha magad nem állítod be.

Előzmény: troglodita (162)
troglodita Creative Commons License 2016.11.30 0 0 162

kösz, de ez csoda op.rend. a stabilitásáról méltán hírhedt debilán műhelyéből bugyogott elő...

Előzmény: H_G (161)
H_G Creative Commons License 2016.11.30 0 0 161

Előzmény: troglodita (159)
troglodita Creative Commons License 2016.11.30 0 0 160

atyaég stb.

Előzmény: troglodita (159)
troglodita Creative Commons License 2016.11.30 0 0 159

Idén azt hiszem most épp negyedszerre játszotta el a tutit,a  grafikus felületen csak egy blokkolt frissítés jelzi, hogy a háttérben azért kavarja rendesen a kakit, aztán fel nem ébredés alvásból, idétlenkedés a két monitorral satöbbi.  Csonthideg reboot után apt-get update és upgrade és láss csodát, 181MB vadiúj kód kerül a gépemre, autoremove-al kipucol másik 30MB-t és máris van egy ideig-óráig stabil rendszerem. De hogy a magasságos linukszos kockafejű atyaágúristenbe nem lehet ezt a sz@ros apt-update-t kitenni az értesítőtálcára, hogy az ember lássa, mi a büdös franctól idétlenkedik a gép????????????????????????

Előzmény: troglodita (150)
troglodita Creative Commons License 2016.11.23 0 0 158

Biztosan igazad van, mások is mondták már, hogy kissé negativisztikus vagyok ,-)

Tudom, nehéz ügy. Vannak a meghajtók, vannak a mappák, vannak a fájlok, vannak a programok, vannak a rendszerszintű állítgatni- és megjelentetni valók, nehéz mindennek úgy helyet találni, hogy minden a helyén legyen, két kattintásból mégis elérjek mindent és még zsúfolt sem legyen az egész. De azért meg lehetne próbálni ;-)))

Előzmény: H_G (157)
H_G Creative Commons License 2016.11.23 0 0 157

Nem lehet, hogy te jobban élvezed a panaszkodást és a problémákat, mint a megoldásokat? Ha igényled, hogy ne hasonlítson a felületed se a Windowsra, se a Macre, próbáld a Fluxboxot/Openboxot, pl. azzal a RoxFilerrel, amit az antiX alapból ajánl hozzá, némi időt igényel beletanulni, de nem fog hasonlítani semmi másra. (Ez félig-meddig vicc, a RoxFilert igazából ellenségemnek sem ajánlom, de tényleg vannak még annak is hívei. Mellesleg a Rox terminál, az viszont igazán jó.)

 

Ha nem tetszik, hogy a gnome fájlkezelője nem jegyzi meg a nézetet (elég hiba), válassz másikat a csillióból. Én a Double Commandert használom -- az irodai windowsos gépen is, mert szeretem, ha nagyjából ugyanazok az alkalmazások vannak a kettőn -- és igazán jó, semmi problémája a nézet megőrzésével.

 

Előzmény: troglodita (154)
troglodita Creative Commons License 2016.11.23 0 0 156

Nyilván azért vagyok itt, mert nem tudtam a választékból választani :-) Csak szomorú, hogy mintha grafikus felület terén a linuxos fejlesztők örökké csak a két nagy után kullognának. De szerintem a gnome3 már szinte 85%-os, kár, hogy tovább valahogy nem igazán haladnak a dolgok.

Az ideális, háááát ;-))) (Amúgy webes guikat/adminokat/felületeket programozok egész nap, szóval tudom, hogy nem egyszerű móka ,-) )

Előzmény: szjozsi79 (155)
szjozsi79 Creative Commons License 2016.11.23 0 0 155

Ha neked semmi nem jó, akkor el tudsz képzelni magadtól egy olyan grafikus felületet, amely nem hasonlít egyetlen más grafikus felületű operációs rendszerére sem? Itt legalább lehet válogatni. A windóznál mit tudsz választani? És a mekintosnál van választási lehetőséged? Milyen lenne az ideális?

Előzmény: troglodita (154)
troglodita Creative Commons License 2016.11.23 0 0 154

Grafikus felületek, szerintem:

kde - windows koppintás

unity - agymenés mac-es nyomokkal

xfce, lxde - szörnyűséges win-mac hibridek

Maradt tehát a gnome, ami majdnem jó, csak mégsem igazán... Persze az extensönökkel majdnem használhatóvá lehet tenni, de pl. hogy a Fájlok című progijában miért nem képes megjegyezni az egyes mappák nézetét és mi lenne, ha a home mappát következetesen vagy home-nak, vagy pedig user_neve-nek nevezné, azt nem is tudom ;-)))

 

Előzmény: H_G (152)
troglodita Creative Commons License 2016.11.23 0 0 153

formázás: simán felülírja a lemez címkéjét az eggyel azelőtti értékkel, majd nem csinál semmit

szoftverek: a háttérben telepít ugyan, de maga a felületen a körbemozgó spirál marad, míg ki nem lövöm a gépet

nem tudom, kinek a hibája, de őszintén szólva nem is érdekel, ubuntu=kuka

Előzmény: H_G (152)
H_G Creative Commons License 2016.11.23 0 0 152

Hogy-hogy nem működik? Formázás: gParted, szoftvertelepítés: Synaptic, ez mindkettő grafikus felületű program! Éppcsak nem a fájlkezelőből indítod meg őket, ahogy a Win/Mac világban szokás.

 

Az Ubuntu jogosultság-kezelése tényleg idétlen, de minden másban igen jó kis rendszer. És nincs hozzákötve a Unityhoz, simán találhatsz disztrót (ha magad nem szeretnél túl sokat szórakozni a beállításokkal), ahol eleve az xfce-vel érkezik (mármint, hogy még az Xubuntun kívül is), az pl. remek agyalás nélkül használható felület szerintem.

 

Magam mostanában elsősorban a Bodhit használom, ami Ubuntu + Enlightement, jól működik. A még régibb laptopomon néha a korábbi kedvenc antiXot (Debian + Fluxbox), nagyon jó az is, de az alkalmazásokból hiányzik 1-2 hasznos. (Onboard az éjszakai hozzászólásokhoz pld.) És a fő böngészőm (PaleMoon, ez is Firefox alapú) soha nem lép ki szó nélkül, hibaüzenettel is nagyon ritkán, úgy 2 hónapban fordul elő 1x.

 

Előzmény: troglodita (150)
troglodita Creative Commons License 2016.11.23 0 0 151

Ja igen, a KDE meg annyira egyre inkább windóz koppintásnak tűnik, hogy abba tuti nem fogom beásni magamat ;-)))

Előzmény: troglodita (150)
troglodita Creative Commons License 2016.11.23 0 0 150

Közben eltelt egy év, a következők a tapasztalataim:

  1. Debian időnként frissíti magát, ettől általában elromlik valamije (alvó állapotból nem éled újra a wifi stb.), grafikus felületről keresve azt mondja, hogy minden naprakész, konzolból persze talál egy csomó új dolgot és ezek után egy ideig minden működik rendesen.
  2. Firefox és Icedove időnként szó nélkül eltűnnek, még annyit sem szól a rendszer, hogy bikkmakk, elég idegesítő tud lenni, pl. űrlap kitöltése, hozzászólás írása közben...
  3. Otthon próbálkoztam Ubuntuval is (a Debian nem ismerte fel a wifi adapteremet), a hardvert jól kezelte, de egyrészt a Unity megölte a maradék agysejtjeimet, ezért abba nem is merültem el igazán, a Gnome-al szerelt Ubuntu meg egyszerűen képtelen alapvető dolgokat elvégezni: konzolban ugye szó nélkül megöl mindent, ami nem sudo, de persze nincs egy olyan réteg rajta, ami ezt el is magyarázná szegény embernek (jó, tudom, képtelenség lenne, de mikor a rendszer root jelszót kér, ami pedig nincs, akkor van egy olyan félkész-bunkó érzése az embernek...), másrészt a grafikus felületről a formázás, szoftvertelepítés egész egyszerűen nem működik.
  4. Úgy tűnik, hogy továbbra is minden linuxos deszktop rendszer kb. 50-60%-os (fél)készültségi szinten vegetál, egész egyszerűen nincs olyan erő, ami a rengeteg sok fejlesztői munkát valami normális, előremutató irányba terelné ;-(((

 

Előzmény: troglodita (138)
kisbetu Creative Commons License 2015.10.28 0 0 149

A topban látható swap "értékekre" próbáltam rákeresni, nem találtam megnyugtató választ.

 

A rossz memeória viszont a memtesttel elég jól felderíthető.

Sokan szentségelnek, hogy linuksz miért teszi bele a bootmenübe a memtesztet, minek az, nem javítani akarja a gépét, hanem használni.

Neked csak el kell indítanod (este), és megnézni az eredményt (reggel).

 

Aztán lehet permutálni a modulokat, meg elméleteket felállítani, melyik melyikkel veszik össze.  Olvastam fórumban olyat is, hogy egy BIOS az első modulból kiolvasott időzítésekkel akarta hajtani az összeset. Ha a tiéd ilyenre vetemedne, akkor a lassabbat tenném benne előbbre.

Előzmény: szjozsi79 (147)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!