Keresés

Részletes keresés

vaclav Creative Commons License 17 órája 0 0 25506

Köszönöm a tippeket!

Az árvaszéki levéltári anyagot megnéztem már, van benne sok érdekes, de sajnos ide vágó nincs. Illetve van egy másik iratcsomó is a BFL-ben, az kifejezetten Ackerl György bongárlegény ügyéről szól, lehet, hogy ad támpontot, de több, mint száz oldal, főként latinul és németül, kézzel írva. Egy kedves kutató ismerősöm fordítja éppen, de eltart egy darabig.

Üdv,

Vaclav

Előzmény: Prelleg (25505)
Prelleg Creative Commons License 26 órája 0 0 25505

vörösvári: Ahogy megtaláltam Ackerl Györgyöt a címjegyzékekben, már nem volt nehéz dolgom, tudtam merre kell keresni őket, szerencsére a budapesti római katolikus egyházi anyakönyvek végére sokszor készítettek névmutatót, csak azokat kellett átnéznem.

vaclav: Én a pesti házasságot sem zárnám ki. (Remélhetőleg nem a felsővízivárosi templomban esküdtek meg.) Ha a tiéd a Familysearch-ös családfa. akkor Vollhardtéknek volt még két gyermeke, Paulina és Károly. https://archives.hungaricana.hu/hu/lear/Arvaszeki/3895/?list=eyJxdWVyeSI6ICJhY2tlcmwgdm9sbGhhcmR0In0 Ha nincs meg az esküvő, György halotti bejegyzése is segíthet a beazonosításában.

kardio1: A csóri anyakönyvből néhány év hiányzik. Bővebben itt olvashatsz róla: https://library.hungaricana.hu/hu/view/LeveltariSzemle_13_1963/?pg=59&layout=s

kardio1 Creative Commons License 30 órája 0 0 25504

Nagyon szépen köszönöm !

Egyébként Inota katolikus szempontból  Csórhoz tartozik, de ott halálozási anyakönyvet joval 1828 utántól találtam csak. 

Előzmény: LvT (25502)
vaclav Creative Commons License 30 órája 0 0 25503

Sziasztok!

Köszönöm szépen a segítséget és az új adatokat!

A Pór Jozefa halálozás úgy tűnik, hogy jól illeszkedik a többi adathoz, a budai származás alapján pedig valóban Óbudán, Budán és a környékbali falvakban kell kutatnom, mégpedig a házasságuk után, mert az tisztázhatja, hogy valójában melyik a keresett Ackerl György.

Még egyszer köszönöm!

Vaclav

Előzmény: Prelleg (25498)
LvT Creative Commons License 1 napja 0 0 25502

Az „Opificium” (mesterség) rovat mellett a „N[ume]rus conscriptionis” (az összeírási házszám) rovat áll. A „Classis” (osztály) rovat pontos értelmét a mesteremberek vonatkozásában nem tudom, de az egyéb összeírásokban ez rendszerint a jövedelmi vagy adózási osztály szerinti besorolást jelzi.

Előzmény: kardio1 (25501)
kardio1 Creative Commons License 1 napja 0 0 25501

Köszönöm szépen,  erre nem gondoltam magamtól !

 

Más :

Vasinka Georgius (L7PN-9TX) nevű ősömet, aki pannifex volt, Fehérváron házasodott 1813-ban, volt 3 gyereke, Franciscus 1813, Szfv, Rosalia 1815 Szfv és Mathias 1818, Ladány (anyakönyvezve Csóron), megtaláltam az 1828-as vagyonösszeírásban inotai lakosként. Egyrészt belinkelem a beírást Fs: dgs 8302861, 297. oldal, mert nm értem,  mit jelentenek a classis (mit osztályoztak?) és egy szó,  amit még kiolvasni sem tudok (a 2. oszlop tetején, az opificium mellett).

Ha inotai lakos volt, az esetleges halálozást hol érdemes keresnem? Csóron ?

Előzmény: Prelleg (25478)
vörösvári Creative Commons License 2 napja 0 0 25500

Nem semmi hogy megtaláltad a halálát, nincs is indexelve. 

Előzmény: Prelleg (25498)
Prelleg Creative Commons License 2 napja 0 0 25499
Előzmény: vaclav (25497)
Prelleg Creative Commons License 2 napja 0 0 25498

Van egy jelölt a feleség halálára, a 60 éves, Budán született Ackerlné Pór Jozefa: https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-C33H-1ZWT-2?cat=229487

A Nagymező u. 15. alatt lakott 1865-ben, ahogy Ackerl György bognár is 1867-ben: https://library.hungaricana.hu/hu/view/FszekCimNevTarak_08_008_09/?pg=318&layout=s&query=ackerl%20georg

Elvileg az egyik lányuk lehetett a még 1919-ben is életben lévő Macsek Károlyné Ackerl Karolin(a). Volt, amikor Katalinnak írták a nevét. 

Előzmény: Prelleg (25496)
vaclav Creative Commons License 2 napja 0 0 25497

Köszönöm, ez mind új adat számomra!

Ezek szerint egy másik A. Györgyöt keresek...

A család azonban valószínűleg ez lesz, mert találtunk egy másik kutatóval DNS-egyezést

egymás között és ő is ugyanide jutott el a maga vonalán.

 

Én 1797-es születéssel eddig csak A. György apukáját, A. Józsefet találtam meg, más Györgyöt nem.

Esetleg találtál mást?

 

Valóban, a halotti talán segíthetne, elég sokat átnéztem Óbudán és Ferencvárosban, de eddig még nem találtam nyomukat. Azt hiszem neki kell állnom még egyszer, mert nagy valószínűséggel ott lesz az valahol.

 

A keresett A. Györgyről viszont tudom, hogy céhlegényként elég sokfelé vándorolt Európában, elvben bárhonnan hozhatott feleséget idegen névvel, ami magyarázná a sokféle írásmódot, egyúttal azt is jelentené, hogy kicsi az esély a házasságuk megtalálására.

 

Köszönöm a segítséget!

 

 

 

 

Előzmény: Prelleg (25496)
Prelleg Creative Commons License 2 napja 0 0 25496

Szia!

 

Ha a házaspár valamelyikének halotti bejegyzése meglenne talán segítene. (Valószínűleg az 1797-es születésű lesz a helyes A. György.)

 

Ackerl György halála (1819): https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSLR-RFLY?cat=230314

Ackerl Erzsébet halála (1839): https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSRD-X3YT-X?cat=231172

Ackerl Ferenc halála (1840): https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSRD-X3Y5-S?cat=231172

Ackerl Helena halála, 12 évesen (1846): https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSRD-X3YF-R?cat=231172

Előzmény: vaclav (25491)
vörösvári Creative Commons License 2 napja 0 0 25495

lehet hogy Óbuda környékén, ahova való volt a férj

Előzmény: vörösvári (25494)
vörösvári Creative Commons License 2 napja 0 0 25494

lehet hogy valamelyik Budapest környéki településen házasodtak össze 

Előzmény: vaclav (25491)
vörösvári Creative Commons License 2 napja 0 0 25493

tényleg írtad hogy nincs meg, így elég nehéz

Előzmény: vörösvári (25492)
vörösvári Creative Commons License 2 napja 0 0 25492

A házassága nincs meg ?

Előzmény: vaclav (25491)
vaclav Creative Commons License 2 napja 0 0 25491

Sziasztok!

Van egy felmőm, akivel sehogyan sem boldogulok, talán tudtok segíteni!

Busz Jozefa: annyit tudok róla, hogy öt gyermeke született 1838 és 1844 között Krisztinavárosban és Ferencvárosban, római katolikus.

Férje Ackerl György óbudai bognármester (*1819.11.19, Óbuda)

Gyermekei:

Aloysia (*1838.03.22, Krisztinaváros)

Erzsébet (*1839.11.16, Ferencváros)

Ferenc (*1840.11.22, Ferencváros)

Wilhelmina (*1842.03.29, Ferencváros)

Karolina (*1844.09.26, Ferencváros)

 

Busz Jozefa vezetéknevét a gyermekei anyakönyveiben írják még Pasz, Boóz, Bócz, Bast változatokban is, arról nincs adatom, hogy melyik lehet a helyes.

Nem találtam meg a házasságukat és Busz Jozefa születését sem, pedig átnéztem elég sok indexet és anyakönyvet Pesten Óbudán és Budán.

 

Ha van esetleg ötletetek, nagyon örülnék neki!

Köszönöm,

Vaclav

 

 

Szüla60 Creative Commons License 2 napja 0 0 25490

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni. Óhid római katolikus anyakönyveket 1789 előtt és Pápasalamon 1767 előtt tudja valaki hol találom?

Előre is köszönöm!

jools90 Creative Commons License 3 napja 0 0 25489

Edit: az előző hozzászólásomat babramama-nak szántam, félrement. De oblass, neked is nagyon köszönöm, ezen az úton is tovább tudok menni/kutatni! Még egyszer köszi mindkettőtöknek! :)

Előzmény: jools90 (25488)
jools90 Creative Commons License 3 napja 0 0 25488

A legjobb vagy!!! Nagyon köszönöm, ismét! :) Minden egyezik; engem teljesen elterelt, hogy a Lajos halottijában Julianna lánykori neve volt feltüntetve, és egyszerűen sehol nem találtam róla semmit. Örök hálám! :)

Előzmény: oblass (25487)
oblass Creative Commons License 3 napja 0 0 25487

1873. január 12-én Huterer Juliannának Marcaliban Mária nevű gyermeke született. A megjegyzésben szerepel, hogy a természetes apa Bozsik Vince.

 

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:9396-C3QV-J?cc=1743180&personaUrl=%2Fark%3A%2F61903%2F1%3A1%3AXXDN-D9S

Előzmény: babramama (25484)
bogesz002 Creative Commons License 3 napja 0 0 25486

Köszönöm, biztosra veszem, hogy elírás lehetett.

Előzmény: Prelleg (25457)
babramama Creative Commons License 3 napja 0 0 25485

És még a szülők is egyeznek, ha Huterernek olvassuk Mihály vezetéknevét, Novotni-Novotne Ezsébet is stimmel.

 

Előzmény: babramama (25484)
babramama Creative Commons License 3 napja 0 0 25484

Szerintem ő esélyes, hogy Huterer Julianna legyen. 1840-41-ben született, a bejelentő Lajosné, közel laknak egymáshoz. Csak a házassági ak-t nem találom, de lehet, hogy nem Budapesten házasodtak.

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT-62J9-7X3?i=39

Előzmény: jools90 (25480)
LvT Creative Commons License 3 napja 0 1 25483

Fidiczin: A FamilySearch a XVIII. sz. legvégéről Berlinből adatolja Fidicin alakban, a XIX. sz.-ban ugyanilyen alakban előfordul Békéscsabán, de ebben a családban Fidiczinyi névforma is előfordul. A két század határán a Fidiczin családnév Szebellében (ma Sebechleby, Szlovákia) is előfordul. A jelnkori szlovák névtárban egy Fidiciny család fordul elő Pozsonyban. Ez a névforma korábban Besztercebányán (ma Banská Bystrica, Szlovákia), Radványban (Radvaň, ma Besztercebánya része), valamint további felföldi településeken adatolt.

 

Bár a név első pillantásra szláv képzésűnek tűnik, valójában latinosított vezetéknévről van szó. A humanizmus korában divat volt az eredeti nevek lefordítása valamely klasszikus nyelvre (latinra vagy görögre). Ilyen pl. a XVI. sz.-i Méliusz Juhász Péter, akinek ma szokásos névalakjában az eredeti és a választott vezetékneve egyaránt megjelenik. A németségben ez a szokás tovább kitartott, Magyarország területén pedig leginkább a Felföldön. Ott a németséggel együtt élő szlovákok és magyarok is átvették ezt a mintát. Talán a leggyakoribb ilyen név a Fábry ~ Fábri, amely a latin faber szóból alakult, amely a klasszikus korban ’kézműves, mesterember’ jelentésű volt, de később elsősorban a ’kovács’ megnevezésévé vált, így a korábbi Schmidt, Kovács vagy Kováč családnevűek cserélhették le a korábbi családnevüket erre. A Fábry ~ Fábri név végén az -i (-y) a latin birtokos eset ragja, adott esetben apanévképzőként szolgál, azaz Schmidt, Kovács vagy Kováč nevű felmenő leszármazottait, az ilyen nevű családba tartozót jelöli. A humanizált nevek sokszor jelennek meg ilyen birtokos alakban.

 

A Fidiczin ~ Fidicin név mögött a latin fidicen ’lantos, citerás’ értelmű foglalkozásnév áll, amelynek töve fidicin- alakú, l. még fidicinius ’citerás-’ melléknév. Ilyen formán ez a név a korábbi német Fiedler vagy Geiger ’hegedűs’, a szlovák Hudec ’hegedűs, zenész’, magyar Hegedűs vagy hasonló családnevet válthatta le. A Fidiciny névforma a latin -i birtokos raggal bővült apanévi alakváltozatnak értékelhető.

 

A Fidiczin ~ Fidicin ~ Fidiciny nevet viselő családok nem feltétlenül rokonok, mivel gyakori alapnévről van szó, és annak latinosítása is előfordulhatott több külön helyen. Az 1718-tól újratelepült Kiskőrösön két évtizeddel később elsősorban a név szlovák szálait érdemes követni. Kiskőrösről egyes családok továbbköltöztek Békéscsabára, így talán kapcsolat lehet a kiskőrösi és a békéscsabai adatok közt.

Előzmény: lenatina (25477)
babramama Creative Commons License 3 napja 0 0 25482
Előzmény: jools90 (25480)
babramama Creative Commons License 3 napja 0 0 25481
Előzmény: jools90 (25480)
jools90 Creative Commons License 4 napja 0 0 25480

Sziasztok!

 

Ismét szeretnék egy kis segítséget kérni, akár tipp formájában. Az ükapámnak és a testvérének megtaláltam mind a születési, mind a halotti anyakönyveit. Ükapám Huterer Lajos (szül.: Szakácsi, 1862.02.14., meghalt: Budapest, Kispest, 1919.03.07.), testvére Huterer Ferenc(z) (szül.: Szakácsi, 1967.12.10, meghalt: Budapest, Kőbánya, 1899.11.30). Az ő anyjukat Huterer Juli/Julia/Juliannának hívták, mind a két gyerek törvénytelen volt, és a papírok alapján nem házasodott meg később sem, de semmi más infót nem találtam róla. Lajos 1899.01.24-i esküvői papírján elvileg még élt, ahogy Ferencz halotti papírján is. Lajos 1919-es halottiján láttam csak, hogy "néhai".

Amit még megtudtam, hogy a két testvér 1898-99 között a X. kerületben laktak, volt, hogy egy címen, máskor csak egy pár utcányira egymástól, valamint mind a ketten "vendéglősök" voltak egy ideig.

Huterer Juli(anna) halotti papírját kerestem Szakácsiban, Tapsonyban, és a X. kerületben is, de eddig még nem találtam rá. Szerintetek hol lehet érdemes keresni? Akkoriban mennyire volt jellemző, hogy az anyát esetleg hátrahagyták vidéken a gyerekeik, miután azok felköltöztek a fővárosba? Arra is gondoltam, hogy hátha esetleg együtt jöhettek valamikor Pestre, amíg még a gyerekek kisebbek voltak, de jelét ennek még nem láttam. Köszönöm előre is, ha segítetek!

kadet75 Creative Commons License 5 napja 0 0 25479

Köszönöm Prelleg!

Bakonyszentivánon és környékén nagyon sok Mayer élt, megpróbálom ott megtalálni.

Előzmény: Prelleg (25478)
Prelleg Creative Commons License 5 napja 0 0 25478

kadet75: Mayer György lakhelye volt Románd, a születés helyét nem adták meg. Mivel a korai gyiróti, majd a romándi keresztelési anyakönyvekben sem találkozni Mayerekkel, György nem hiszem, hogy romándi születésű. 

kardio1: Az 1771. januári születésű Katáról tudjuk, hogy meghalt 1772. decemberében. Tehát nem Mária lett hibás néven bejegyezve a keresztelési anyakönyvbe. Talán (!) az 1768-1771 közötti időszakban születhetett, csak valamiért kimaradt az anyakönyvből.

lenatina Creative Commons License 6 napja 0 0 25477

Sziasztok!

Évek óta el vagyok akadva egy őspáromnál.

Fidiczin Gábor fs LCLZ-Q1J és Czinkoczki Anna fs LCLZ-Q1V.

Első infó róluk, hogy 1761-ben kiskőrösi lakosként a keceli anyakönyvben feltűnik a házassági bejegyzésük.

Az egyházmegye oldalán meglett az 1764-es átkeresztelkedésük evangélikusról katolikusra.

Majd sorban születtek a gyerekek, ami elég kaotikus, mert hol Gáborom, hol Anna neve van elírva a feljegyzésekben.

 

Elköltöztek Dusnokra, majd mindketten ott haltak meg.

Anna halottijában ugyan ott vannak a szülei nevei is, de nem tudok tovább menni.

Az átkeresztelési feljegyzés szerint Gábor 1740, Anna 1744 es születésű. Tudom, ezek csak kb adatok, de mivel Kiskőrösön még ezelőtt jóval a templom leégésekor megsemmisültek a könyvek, a születéseket Kecelen vagy Akasztón vezették, ahogy olvastam. 

Nyilván ott nincsenek, mert akkor nem lennék elakadva😀

Anna szülei Georgius Czinkoczky és Juditha Kőrös voltak, róluk sem találok sehol semmit.

Van valakinek ötlete? Vajon az csak merő véletlen, hogy Kiskőrösön laktak és az Anna anyjának Kőrös a vezetékneve? Egyáltalán milyen név lehet a Fidiczin?

Minden segítséget köszönök!

Tina

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!