Keresés

Részletes keresés

skoumi Creative Commons License 2015.08.05 0 0 14998

sanszos.

 

vagy máshol anyakönyveztek, nem Dombostelken.

Előzmény: toberci98 (14996)
skoumi Creative Commons License 2015.08.05 0 1 14997

Szia,

 

egyházi anyakönyvezéssel általában a 18. sz. közepéig/végéig lehet biztosan visszavezetni a vonalat.

 

Azokon a területeken, ahol nem volt török megszállás, még korábbig - ha a(z korai) anyakönyvek nem semmisültek meg.

 

Felvidék kutatható online is a FamilySearch nevű oldalon keresztül. Kárpátalja leginkább Ungváron és/vagy Beregszászon a levéltárban. Míg Magyarországon leginkább csak "beiratkozás" van, az engedélyt automatikusan megkapod, Kárpátalján valóban engedélyt kapsz. Én épp most keccsölök érte, de nemigen akarózik válaszolni kintről...

 

Kárpátalján további nehezítés, hogy a szovjet csapatok gyújtósnak használták az egyházi anyakönyveket, így nagyon sok megsemmisült közülük, erősen hiányosak.

 

Ha megbízol valakit, annak van anyagi vonzata.

Nyilván megfizeted a családfakutató (cég) tudását, idejét és a kutatással kapcsolatos költségeit (utazás, szállás, másolatok készítése, telefon stb.). Hogy kinek mi a sok, az relatív. Találkoztam már olyannal, aki 30.000,-Ft-ért is húzta a száját, és olyannal is, akinek a 300.000,- Ft sem okozott problémát.

 

 

Előzmény: Astral_traveller (14995)
toberci98 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 14996

Ez azt jelenti hogy a korábbi, késöbbi anyakönyvek mind megsemmisültek és nem találhatóak meg sehol? 

Előzmény: Prelleg (14990)
Astral_traveller Creative Commons License 2015.08.04 0 0 14995

Sziasztok,

 

Nagyon erdekel a csaladfakutatas, de nem tudom hol kezdjem el. Talaltam fent neten ezzel foglalkozo cegeket, de biztos nem olcso mulatsag.

 

Interneten lehet e barmerre is elmozdulni? Kiindulopontom lenne, mert birtokomban van dedapam házassági anyakönyvi kivonata 1880anas evek elejerol. Ha jol tudom egyhazi anyakonyveztetessel visszalehet vezetni a 18. sz elejere, nemeseknel meg visszabb.

 

 

Apai es anyai agon is csaladom a tortenelmi Magyarorszagrol szarmazik, Felvidekrol es Karpataljarol igy leveltarhoz biztos, hogy utazni kellene, na meg nem vagyok benne biztos, hogy engedely nelkul latogathato e.

 

Ha vkinek van barmilyen tippje, merre induljak el megkoszonnem. 

 

 

Prelleg Creative Commons License 2015.08.04 0 0 14994

Kedves Apexx és skoumi!

Köszönöm szépen a segítségeteket, és persze az anyanyelvi segítőét is.

skoumi Creative Commons License 2015.08.04 0 0 14993

Ezt sikerült anyanyelvi segítséggel kihozni:

 

Hast gegeben, hast genommen
Dreimal gütig, dreimal streng.
Unser Herz ist nun beklommen
Und die Erd ist uns zu eng.
Vater! nur Verein(?) kann frommen
Wenn wir bald zu Jenen kommen.

Előzmény: Prelleg (14989)
Azima Creative Commons License 2015.08.04 0 0 14992

Kedves Kutatók. Ismét segítségeteket kérem. Elakadtam a kutatásban, és a következő lépéshez szükségem volna az Uzapanyiti (Uzovská Panica) plébános segítségére. Ahogy olvastam ez jelenleg egy osztrák pap. A kérdésem az, hogy szerintetek érdemes -e felvenni vele a kapcsolatot? Mivel osztrák pap szlovákiában így max. angolul tudok neki levelet küldeni. Vagy esetleg jár valaki mostanában arra felé? Szépapámat Uzapanyit községben keresztelték, de semmilyen más nyom nincs. (Az évet is elvileg tudom, de több variáció is van rá), így minden féle képpen helyi kutatásra szorulok. A házasságkötés is itt történt (1837-ben) annak a kivonata megvan. Már ha lehet neki hinni (1943-as).

Apexx Creative Commons License 2015.08.03 0 0 14991

Én ezt olvasom ki belőle (a kérdőjeles szavakban nem vagyok biztos):

 

Hast gegeben, hast genommen
Dreimal gütig?, dreimal streng
Unser Herz ist nun beklommen
Und die Erd ist uns zu eng
... nur? Verein kann frommen
Wenn wir bald zu Jeden? kommen

 

 

Előzmény: Prelleg (14989)
Prelleg Creative Commons License 2015.08.02 0 0 14990

-Tremmel-: Én a kataszteri telekkönyvekre gondolnék, csak figyelni kell arra, hogy a város fejlődésével a helyrajzi- és házszámok is változhattak. A Hungaricana oldalán már fenn vannak a Heves megyeiek (legalábbis egy részük biztosan), talán idővel a többi megye telekkönyvei is felkerülnek.

Így nézhetnek ki a XX. elejiek:

http://www.szolarchiv.hu/data/images/csaladkutatas/csaladt_forrasok14.jpg

A témáról bővebben:

https://aktakaland.wordpress.com/2015/04/02/kataszteri-terkepek-es-iratok-1850-1916/

 

toberci98: Múltkor kérdeztél a dombostelki görög katolikus anyakönyvekről. A kárpátaljai levéltárban csak 1861-1877 között vannak meg (260. old.): http://www.szabarchiv.hu/drupal/sites/default/files/k%C3%A1rp%C3%A1taljai_%C3%A1llami_lev%C3%A9lt%C3%A1r_anyak%C3%B6nyvi%20jegyz%C3%A9ke.pdf

Előzmény: -Tremmel- (14988)
Prelleg Creative Commons License 2015.08.02 0 0 14989

T. fórumtársak!

Segítséget szeretnék kérni a sírvers kiolvasásához. Előre is köszönöm.

http://img.index.hu/imgfrm/1/0/8/0/IMG_0013111080.jpg

-Tremmel- Creative Commons License 2015.07.31 0 0 14988

Köszönöm, valóban hasznos a térkép! Ez egy Veszprém megyei falu, Réde.

Sajnos házszámot nem ír, csak helyrajzi számokat. Nagyjából azt lehet tudni merre ment a számozás, megpróbálom kiszámolni melyik házakról lehet szó.

Pompiere Creative Commons License 2015.07.31 0 0 14987

Ha a falud érdekel, akkor az fent van a kataszteri térképek között. A térképnél a jobb alsó sarokban ott vannak a GPS koordináták is, ill. tudsz átlátszóságot is állítani.

Előzmény: -Tremmel- (14984)
Pompiere Creative Commons License 2015.07.31 0 0 14986

Melyik település?

 

Az Arcanumnak vannak kataszteri térképei amelyeken sokszor a házszámot is feltüntették. Feleségem néhány felmenőjének lakhelyét így sikerült beazonosítani. Csongrád megye egy része itt, más megyék itt. Sajnos nem teljes az ország lefedettsége.

Előzmény: -Tremmel- (14984)
vadász2 Creative Commons License 2015.07.31 0 0 14985

Valószínűleg nagyon kicsi az esély, hogy megtaláld - én még nem próbálkoztam ezzel -, de esetleg a területileg illetékes levéltárnál érdemes érdeklődni, hátha tudnak valami forrást, főképp térképet.

Előzmény: -Tremmel- (14984)
-Tremmel- Creative Commons License 2015.07.31 0 0 14984

Tisztelt Kutatótársak!

 

Tudnátok tippeket adni, hogy találjam meg, hogy őseim pontosan melyik jelenlegi ház helyén éltek a faluban? Az 1900-as évek elejéről van szó, 160-170 ház volt akkor. Egyik ősöm a 25.számúban lakott az anyakönyvek szerint. Az ő házuk helyét könnyen megtaláltam, mert a lelkészlak a 24.számú volt.

Másik két őseim által lakott ház a 121. és a 134.számú.

A helyi önkormányzatnál érdeklődtem, van-e a régi házszámozásokról valami nyilvántartás, de sajnos ezek mára eltűntek vagy elpusztultak.

Van esély, hogy találjak bármit is?

Üdv!

vadász2 Creative Commons License 2015.07.31 0 1 14983

"igazabban" - másként, alias stb.

Előzmény: cantabona (14964)
2xkiss Creative Commons License 2015.07.31 0 0 14982

A helynevekkel kapcsolatban arra tippelek, hogy Pa(o)gorzynához feltétlenül van köze, mert

ez a legkisebb a három közül. A másik kettő két közeli város, és a kettő között fekszik a falu.

Nagyjából egy vonalra fel lehetne fűzni a településeket.

Gorlice és Jasló emellett megyéknek is nevet ad. Talán ennek is lehet szerepe.

Pagorzyna pedig a határon fekszik, szélső település.

 

Más  tipp: születési és lakhely, a harmadik pedig a megye neve. 

Előzmény: sTarrrz (14973)
cantabona Creative Commons License 2015.07.31 0 0 14981

Szerintem semennyire nem voltak ragadványnevek akkor már. Ami külön érdekesség még ezzel kapcsolatban - de nem ehhez a név kérdéshez kapcsolódik - , hogy a férj 76 évesen vette el a feleségét, akivel már 40 éve együtt voltak és a gyerekeik java részét még a katolikus anyakönyvekben teljesen törvényesen anyakönyveztették, így a gyerekük, aki az ükanyám volt  teljesen törvényesként volt nyilvántartva.

Előzmény: Prelleg (14980)
Prelleg Creative Commons License 2015.07.30 0 0 14980

Mennyire gyakoriak ott a ragadványnevek? Esetleg ragadványnév rövidítés lehet.

Előzmény: cantabona (14964)
scarabaeus Creative Commons License 2015.07.30 0 0 14979

Ahogyan a lengyelek is. Kiejtés a hangszóró ikonnal. [vɔʑˈɲak]

Előzmény: sTarrrz (14978)
sTarrrz Creative Commons License 2015.07.30 0 0 14978

Az anyakönyvben Vosnyák volt írva,de egyébként a dédnagyanyám Vozsnyák-nak ejtette ki.

A dél-szláv Vosnyákot nem tudom hogyan kell kiejteni.

Ezért is írtam,hogy írástudatlan volt és magyarul is keveset tudott a szépapám,ezért lehet,hogy

 az anyakönyvvezető elírta a családnevet.

2xkiss Creative Commons License 2015.07.30 0 0 14977

A Vosnyák nevet beütve a Google kiad egy olyan oldalt is , amelyben arról beszél valaki, hogy

az őse Lengyelországból származott, és a Wozniak nevet "magyarosította" már itt Vosnyákra.

Előzmény: sTarrrz (14974)
scarabaeus Creative Commons License 2015.07.30 0 0 14976

A wiki cikk alapján a Woźniak a 10. leggyakoribb vezetéknév.

"The origin of the name probably comes from the caretaker – or the driver – the person in charge of horse-drawn carriages."

Előzmény: scarabaeus (14975)
scarabaeus Creative Commons License 2015.07.30 0 0 14975

Csak annyit tudok hozzátenni, hogy a Woźniak létező lengyel vezetéknév. A lengyel felmenőkkel is rendelkező Steve Wozniak is példa rá (Steve Jobsszal együtt alapították az Apple-t annak idején).

Előzmény: sTarrrz (14973)
sTarrrz Creative Commons License 2015.07.30 0 0 14974
sTarrrz Creative Commons License 2015.07.30 0 0 14973

Sziasztok!

A nevek,családnevek című fórumon még régebben megkérdeztem a Vosnyák családnév eredetét.

Ott azt,mondták,hogy a dél-szláv eredet valószínűbb,mint a nyugati-szláv.

Azóta kiderült,hogy szépapám,akinek a vezetékneve Vosnyák,Lengyelországból költözött Magyarországra.

Nekem azonban furcsa,hogy a másik fórumon azt állítják,hogy a Vosnyák dél-szláv eredetű,mert én nem hinném,hogy dél-szlávok telepedtek le Lengyelország déli részén.

Én a Vosnyák családnév esetén reálisabbnak tartom a nyugati-szláv eredetet. De csak amiatt,mert mint írtam,a szépapám Lengyelországból jött ide.

Itt a fórum bejegyzés a keresett családnévről:

http://forum.index.hu/EditArticle/vieweditarticle?t=9000502

 

Szerintetek rossz az gondolatmenetem a család eredetével kapcsolatban?

UI: Egyébként ez a lengyel (??) származású ősöm írástudatlan volt és csak keveset tudott magyarul.

Elképzelhető,hogy az anyakönyvvezető rosszul írta be a családnevet? Az említett ősömnek született 6 gyereke itt Magyarországon,de mindegyik anyakönyvi bejegyzésnél az van írva az apa születési helyéhez,hogy állítólag innen és innen származik. Például egyik anyakönyvben Gorlice van megadva,máshol JasŁo,megint másik anyakönyvben Pogorzyna. De miért?

Köszönöm a válaszokat előre is!

2xkiss Creative Commons License 2015.07.30 0 0 14972

 

Ez alapján úgy néz ki, tényleg Sövényházán is van mit keresned. Meg talán Óbecsén is, ha addig más adatod nem jön elő.

 

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-21096-28004-76?cc=1452460&wc=92S3-SP8:40678901,40678902,40840501

Előzmény: Random- (14970)
2xkiss Creative Commons License 2015.07.30 0 0 14971

Ha át akarod látni- az esetleg családodat is érintő - népmozgásokat a környéken - a települési változásokat, akkor valamelyest meg kellene ismerned a Mindszent -Algyői Pallavicini Hitbizományi Uradalom történetét, alakulását. 

 

A Pallavicini uradalom adminisztratív központja a nagy árvízig Algyőn volt, utána pedig Sándorfalván.

Nyilván helyi irányítási szervei voltak  Mindszenten és Sövényházán is, miután ez utóbbi ismét faluvá alakult. Az kétségtelen tény, hogy a sövényházi uradalmi rész, - gazdaság- a legnagyobb kiterjedésű volt, - ötször akkora - mint az összes többi. Éppen ezért igen sok uradalmi majorság volt a területén -amelyek népességét, és csak ezeket, - egy időben legalább is,  Sövényházán anyakönyvezhették.

(Baks, Pusztaszer, Levelény, Percsora, Dóc, Hantház, Homok, Fark, Sasülés, Ányás-puszta stb.)

 

És a népesség egy része mozgásban volt, és persze a későbbi falu-csírák is fejlődtek, majd idővel

önállóvá is vált egy részük.

 

 

Megnéztem a mormonok nyilvántartásában, és valóban a sándorfalvi rkat. anyakönyvek között van algyői film is, ez jól rémlett nekem.  De az is igaz, hogy a te őseid gyerekei nem ezen a számú filmen vannak. Így egyenlőre nem biztos még, hogy hol is laktak, Sándorfalván vagy Algyőn.

( A 8 gyerekükből a névismétlések mutatják, hogy 3 korán meghalt. )

 

A levéltári nyilvántartásban van Szeged-Algyő, ahol az A5039-es filmen 535 tétel van. 1852 -1895 születési, 1889-95 -házassági és 1890-95 halálozási adatokkal.

 

Sajnos azt nem találtam meg, hogy hol olvastam korábban, hogy az árvíz után az algyői anyakönyvek átkerültek Sándorfalvára. De továbbra is úgy gondolom, hogy ez így lehetett, és ezért van egy

1879-ben keletkezett falunak 1751-től induló anyakönyve. Ez lehetett az algyői, - eredeti.

Talán ezt erősíti az a történelmi tény is, hogy mivel 1751-ben Algyő alap református lakosságát az uradalmi intéző vallási okok miatt elüldöte, - akik a zömmel református Hódmezővásárhelyre menekülnek el, - a helyettük érkező új, katolikus Algyőiek anyakönyve indulhatott 1751-el.

 

Biztos kideríthető a valóság, de én már nem akartam több időt rászánni.

 

 

 

Előzmény: Random- (14970)
Random- Creative Commons License 2015.07.30 0 0 14970

Ez így azért más megvilágításba helyez sok dolgot. Érdemes lesz, akkor foglalkoznom a Sövényházához tartozó anyagokkal is. Köszönöm a tippet!

Előzmény: Pompiere (14969)
Pompiere Creative Commons License 2015.07.29 0 0 14969

A helyzet pontosan az, hogy a Pallavicini-uradalom központja Sövényházán volt. Az uradalomnak elég nagy kiterjedésűek voltak a birtokai. Még a Tisza-Maros szög egy része is oda tartozott. Aki pedig az uradalomhoz tartozó területen született, kötött házasságot vagy halt meg azt sokszor a sövényházi anyakönyvbe írták be, még akkor is ha történetesen Algyőn lakott.

Előzmény: Random- (14958)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!