Keresés

Részletes keresés

skoumi Creative Commons License 2014.02.14 0 0 12939

Szerintem, bár nem vagyok latinos:

 

1799.06.09. Elhunyt Joannes Kuna fia, István, házas, 25 éves, szentségekkel ellátva

Prellegét annyiban korrigálnám, hogy:

Ugyanazon a napon (1799. december 29.) elhunyt Joannes Kuna újraházasodott hátrahagyott özvegye, közrendű, egerszegi (lakos), 62 évesen, szentségekkel ellátva.

Az 1800. évi 5. bejegyzést korábban megadtam

Előzmény: Skori 74 (12918)
Prelleg Creative Commons License 2014.02.13 0 0 12938

Ebben az 1818-as könyvben (ITT) felsorolták a galiciai és bukovinai településeket, köztük három Olszanka-t is. Közülük kettőt sikerült azonosítanom:

Stary Sšcz-tól (Ószandec) keletre Olszanka néven: https://maps.google.hu/maps?q=stary+sacz&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x473dfca9444a282d:0x4fe62bbfd3be89f2,Stary+S%C4%85cz,+Poland&gl=hu&ei=jRf9UpuVHYP-ygPzqIAQ&ved=0CKYBELYDMA4

Krasne-tól D-DK-re Mala Vil'shanka néven: https://maps.google.hu/maps?q=Mala+Vil%27shanka,+Zolochivs%27kyi+district,+Lviv+Oblast,+Ukrajna&ie=UTF-8&ei=zBj9Usu_LuHjywOs-4KoAg&ved=0CAkQ_AUoAQ

Előzmény: 19marcsi77 (12935)
Prelleg Creative Commons License 2014.02.13 0 0 12937

Az egyikhez van ötletem (ha jól olvastam): Ugyanazon a napon (1799. december 29.) elhunyt Joannes Kuna újraházasodott özvegye, közrendű, egerszegi (lakos), 62 évesen, szentségekkel ellátva.

Előzmény: Skori 74 (12918)
Prelleg Creative Commons License 2014.02.13 0 0 12936

Az 1882-es helységnévtár szerint négy Horváti volt az országban, ebből egy Zala megyében (Alsó- és Felsőhorváti, később Nagyhorváti, ma Esztergályhorváti, Dióskál filiája), Hont megyében (Horváti, Gyerk filiája) és kettő Abaúj-Tornában ((Torna)Horváti, Hidvégardó filiája és Erdőhorváti (később Zemplén megyéhez kerül)). 

 

Hont megyei Horvátiban nem találtam Kiss Zsuzsannát.

indexelt adatok: https://familysearch.org/search/record/results?count=20&query=%2Bbirth_place%3A%22Hrkovce%2C%20Krupina%2C%20Slovakia%22

képek:https://familysearch.org/search/image/index#uri=https%3A%2F%2Ffamilysearch.org%2Frecords%2Fwaypoint%2FM99C-HC5%3An1550489350%3Fcc%3D1554443

Erdőhorvátiban egy lehetséges Kis Zsuzsannát találtam 1836-ban, de ő túl idősnek tűnik ahhoz, hogy az 1880-as években szülessen meg az első gyereke. https://familysearch.org/search/record/results?count=20&query=%2Bgivenname%3A*su*s*%20%2Bany_place%3A%22Erd%C5%91horv%C3%A1ti%2C%20Zempl%C3%A9n%2C%20Hungary%22%20%2Bmother_surname%3Aki*s

Horvátiban (Hidvégardó filiája) egyet találtam, 1830-as születéssel, illetve egy 1848-ban született Zsuzsannát, akinek nem indexelték a szüleit, ezért nem ismert a vezetékneve: https://familysearch.org/search/record/results?count=20&query=%2Bany_place%3A%22Hidv%C3%A9gard%C3%B3%2C%20Abauj-Torna%2C%20Hungary%22

Esztergályhorváti (Dióskál filiája) itt sem találtam Kis Zsuzsannát: https://familysearch.org/search/record/results?count=20&query=%2Bany_place%3A%22di%C3%B3sk%C3%A1l%2C%20zala%2C%20Hungary%22

Összefoglalva az egészet, egy lehetséges Kis Zsuzsannát sem találtam, ami jelentheti azt, hogy tévesen indexelték a születését, rosszul jelentette be a születési helyét, vagy én nem vettem észre valahol. Ha választani kéne a Horváti-ak közül, Tornahorvátit (Chrováty) választanám, ami Hidvégardó filiája. Nagyon közel van a gyerekek születési helyéhez.

Előzmény: Azima (12928)
19marcsi77 Creative Commons License 2014.02.13 0 0 12935

Köszönöm,megpróbálom.Elég nehéz egy már nemlétező országban kutakodni.Ráadásul II.József által betelepített németekről van szó,akik egy későbbi vándorlási hullámmal érkeztek Magyarországra.Családkönyvben már találtam némi információt Galíciával foglalkozó honlapon; lehet,hogy ott is megpróbálok még némi segítséget kérni.Előbb utóbb biztosan tovább tudok lépni. :D

 

Előzmény: skoumi (12934)
skoumi Creative Commons License 2014.02.13 0 0 12934

Hát az a helyzet, hogy az általad megadott információ nem túl sok a hely azonnali megtalálásához - dolgozni kell vele, az biztos.

 

Google Maps-et tudom javasolni, írd be, nézd meg, ad-e ki megfelelő helyen ilyen néven (asszem nem nagyon, de nem teszteltem mind a 8 vagy 9 Olaszanka-t), ha nem, akkor lehet a verziókat csekkolni...

Galícia sajnos elég tág fogalom, elég nagy volt ahhoz, hogy beleférjen egy-két ugyanolyan nevű település, ami ott elég gyakori. Nem beszélve Lengyelország arrébbtolásáról, így akár ukrán vagy belorusz területen is lehet...

 

Hát, nem irigyellek :)

Előzmény: 19marcsi77 (12932)
Daringer Creative Commons License 2014.02.13 0 0 12933

Kedves zerfer!

 

Nem illetlenségből nem válaszoltam, csak 4 napos továbbképzésen voltam a Balaton mellett. Köszönöm, hogy gondolsz rám....

Előzmény: zerfer (12912)
19marcsi77 Creative Commons License 2014.02.13 0 0 12932

Ismerem a lengyel anyagot:)Csak azt nem tudom,mi a neve lengyelül,gondoltam hátha valaki tudja és nem kell végig néznem mindent.Meg ahol csak index van ott is jobb lenne, ha hely szerint meg tudnám nézni.Azért köszi.:D

zerfer Creative Commons License 2014.02.13 0 0 12931

Android ügyben itt is érdemes körülnézni:

http://www.cyndislist.com/mobile/android/

 

(a site egyébként is hasznos lehet családfakutatás témában)

Előzmény: Törölt nick (12929)
skoumi Creative Commons License 2014.02.13 0 0 12930

Kedves Marcsi,

 

miért nem nézed meg magad? :)

egyébként itt vannak az elérhető lengyel anyagok: https://familysearch.org/s/collection/list/?page=1&countryId=1927187

Előzmény: 19marcsi77 (12926)
Törölt nick Creative Commons License 2014.02.13 0 0 12929

Az Ancestrynek és a MyHeritagenek van tableten is használható alkalmazása.

Előzmény: Azima (12928)
Azima Creative Commons License 2014.02.13 0 0 12928

Kedves Prelleg, köszönöm, köszönöm. Maradok Alsóbalognál, mivel a család a környékről származik, sőt a család másik fele pedig Uza-Panyiti születésű. Mégegyszer nagyon köszönöm a segítséget. Viszont, ha már ennyire kedves voltál, még egy kérdést feltennék: Ha a felesége Kis Zsuzsanna neve mellett ennyi szerepel: "Horvátiból" az melyik Horváti lesz? (a fiúk szül. bejegyzésénél csak ennyi szerepel, ill., hogy lakhely: Varbó)

PC-n AgelongTreet használok, de néha jobb és gyorsabb lenne Tab-on írni. Mindegy, egyelőre marad a PC.

Előzmény: Prelleg (12925)
Azima Creative Commons License 2014.02.13 0 0 12927

edves zerfer! Írtam és előre is köszi, bármi is lesz az.

Előzmény: zerfer (12906)
19marcsi77 Creative Commons License 2014.02.13 0 0 12926

Tudna valaki segíteni ? Azt szeretném megtudni,hogy egy Galíciai hely,Olszanka szerepel-e a familisearch-ön képekkel.Köszi

 

Prelleg Creative Commons License 2014.02.12 0 0 12925

Kedves Azima!

Azt hiszem Balogfalvát, mint születési helyet teljes bizonyossággal kizárhatjuk, hiszen egyetlen Babust sem tartalmaznak a keresztelési anyakönyvei. Mivel ekkoriban még bejelentés alapján jegyezték be az anyakönyvekbe az adatokat, könnyen előfordulhat, hogy a bejelentő nem a pontos nevét adta meg a településnek. Tehát ha elfogadjuk, hogy Gömör vármegyében született Babus József, akkor a másik két még szóba jöhető település Alsó- és Felsőbalog. Mind a kettő anyakönyveit egy helyen vezették és az indexelt adatok alapján csak B. Imre és Hamkó Anna gyermeke jöhet szóba mint lehetséges ős. (A Familysearch-ön előfordul, hogy tévesen indexeltek. Átnéztem az 1840-1872 közötti időszakot, hibásan sem indexeltek más B. Józsefet.). Ha nem fogadjuk el azt, hogy Gömör vármegyében született, akkor a többi Balog anyakönyveit kell átnézni. A Vas megyei Balogfát és a Somogy megyei Balogdot kizárnám. Marad a Zólyom megyei (Fekete)balog, a Hont megyei Ipolybalog és még a gömöri Balogrussó (de őt csak később nevezték el így, korábban Hrussó volt). Ez utóbbi anyakönyvét ugyanott (Uza Panyit) vezették, mint Alsóbalogot, tehát ezt a települést is kizárhatjuk.

Feketebalog római katolikus anyakönyvei: https://familysearch.org/search/image/index#uri=https%3A%2F%2Ffamilysearch.org%2Frecords%2Fwaypoint%2FM99C-H34%3A1318182790%3Fcc%3D1554443

indexelve is lett: itt

 

Ipolybalog (Ipolynyék filiája) római katolikus anyakönyvei: https://familysearch.org/search/image/index#uri=https%3A%2F%2Ffamilysearch.org%2Frecords%2Fwaypoint%2FM99C-HCB%3An107702347%3Fcc%3D1554443

nem lett indexelve

http://en.wikipedia.org/wiki/Ahnenblatt Alul találsz néhány családfakészítő programot. Hogy melyik jó androidra is azt nem tudom.

Előzmény: Azima (12885)
vadász2 Creative Commons License 2014.02.12 0 0 12924

És ajánlanám Vaclavnak a linket abból a szempontból is, hogy mit várhat, ha eljut

"akár a törvény (rendelet?) alkotók irányába az, hogy _nagyon jó lenne_ ha valamilyen módon online is kutathatók lennének ezek a digitalizált anyakönyvek?"

Bár valószínű, akiben ilyen ötlet megfogalmazódik, ahhoz nem ez, hanem valami más jutott el...

Előzmény: zerfer (12922)
Törölt nick Creative Commons License 2014.02.12 0 0 12923

Sajnos sokaknak már a nyomtatott gót betűk olvasása is gondot okoz, ezért is csappant meg jelentősen az elmúlt 30 évben az antikváriumokban a kereslet irántuk, irtóznak is tőlük a legtöbben. Pedig szerintem érdemes lenne megtanítani azoknak, akik németet tanulnak.

Előzmény: canonfan_448 (12915)
zerfer Creative Commons License 2014.02.12 0 0 12922

Korábban vadász2 barátunk már utalt egy levélre, amit ebben az ügyben a MACSE írt. 

http://www.macse.org/society/hirek.php?id=111

 

És nyilván nem véletlen, hogy gőzerővel folyik ott is az indexelés, biztos ami biztos, mert a mormonok többnyire jogkövetőek... 

(csak még sok-sok lelkes önkéntes kéne, akik felvállalnak például egy falut)

 

Az anyagok hozzáférhetőségével kapcsolatban azért annyit megjegyeznék, hogy ami egyszer már kint volt a neten, azt nagyon nehéz végleg eltűntetni. És most szimplán csak arra gondolok, hogy hány film, hány adat, hány indexelés található meg a mi, a ti és mások merevlemezein... :o)

Előzmény: vaclav (12919)
canonfan_448 Creative Commons License 2014.02.12 0 0 12921

Teljesen értelmetlen ezeket a dolgokat korlátozni.

A 90-60-30 egy értelmes dolog, bárkinek a családját úgysem lehet - így sem - kiutatni csakis bizalmas (családból jövő) információkkal hiszen az induláshoz kellenek az élők adatai is.

 

Közszereplőkről pedig szinte minden szirszar kintvan a neten, lásd wikipédia.

Ha pedig valakiről meg akarnak tudni valamit, úgy is megtehetik - az illető nem sok mindent fog tudni tenni. Ez csakis pénz kérdése.

Előzmény: Törölt nick (12920)
Törölt nick Creative Commons License 2014.02.12 0 0 12920

Ez a korlátozás egy idő után úgyis értelmét veszti majd, a haláleseteknél 2011 óta már felesleges is, mivel az 1980 után időszak amúgy sem kutatható. Mondjuk a 100-150 évvel utánunk következő generációt fogom sajnálni, mert egyrészt ugye az ügyintézőnéni feltételezhetőleg nem fog betekintést adni a digitális anyakönyvbe az adatbázisban, az 1980 előtti időszakhoz meg már nem lesz kapcsolatuk a legtöbbeknek, akik 2100 körül születnek, úgyhogy még ez a lehetőség is a mi generációnk kiváltsága. Pár évtizeddel ezelőtt még nem volt ennyi minden digitalizálva és on-line elérhető, pár évtized múlva pedig ha nem változnak a törvények, megint macerásabb lesz az egész. Szóval örülés ezerrel.

 

A teljes korlátozás érdeke azzal lehet összefüggésben, hogy bizonyos kényes információk ne derüljenek egyes közszereplők felmenőiről, vallás, halál oka, stb. Bár mivel a leszármazott nem tehet arról, hogy ki volt és mit csinált a felmenője, ezért a legtöbb esetben ez a zsarolás is legtöbbször értelmetlen, bár a Szegedi Csanád-féle ügy elég egyedi eset volt. Szóval esélyes, hogy befolyásos emberek érdekei ütköznek a kutatók érdekeivel és ugye ilyenkor mi vagyunk a gyengébbek, létszámtól függetlenül. (lásd még: évtizedekre titkosított iratok, melyek politikusok tevékenységeivel kapcsolatosak)

Előzmény: vaclav (12919)
vaclav Creative Commons License 2014.02.12 0 0 12919

Egyetértek, azoknak, akik eddig is tudtak kutatni járni a MOL-ba, nagy segítség a digitalizálás, akik eddig se, azoknak olyan, mintha nem is lenne.

 

Lehet hogy butaságot kérdezek, de egyáltalán nincs rálátásom ezekre a dolgokra: Van valamilyen fórum, amelyen eljuthat akár a MOL, akár az egyházak, akár a törvény (rendelet?) alkotók irányába az, hogy _nagyon jó lenne_ ha valamilyen módon online is kutathatók lennének ezek a digitalizált anyakönyvek? Esetleg a Családfakutató Egyesület tudna/akarna valamilyen lobbitevékenységet kifejteni ebben az ügyben? Vagy ők inkább a saját projektjeikre koncentrálnak? Mert az egy dolog, hogy mi itt siránkozunk, de lehet, hogy ha egy megfelelő felkészültséggel és kapcsolatokkal rendelkező személy/szervezet lobbizna az ügy érdekében, és a másik oldalon is egyértelművé válna, hogy erre a dologra van igény (esetleg fizetőképes kereslet), akkor idővel eredmény lenne elérhető.

 

Üdv,

Előzmény: Törölt nick (12914)
Skori 74 Creative Commons License 2014.02.12 0 0 12918

Bocsi! Szóval bal oldalt  1799. márc. 5, ő a 75 éves, valamint ugyanezen az oldalon a legutolsó bejegyzésben is szerepel. Valamint az 1800-as szám fölött. Köszi

 

Előzmény: skoumi (12911)
Skori 74 Creative Commons License 2014.02.12 0 0 12917

Túloldalt  az 1800-as szám fölötti bejegyzés, valamint kicsit lejjebb az 5. Die február 5-.-e fölött. Köszi az előző választ.

 

Előzmény: skoumi (12911)
canonfan_448 Creative Commons License 2014.02.12 0 0 12916

Tegnap a bölcsiben hoztak egy A4-es papírt, hogy alá kéne írni mert holnap jönnek a tévések és egy műsorhoz gyűjtenek snitteket az intézményben.

Azért kellett aláírnom a papírt, természetesen az ADATVÉDELEM-re hivatkozva, mert ha nem nem teszem meg akkor a gondozónénik átviszik egy másik terembe a gyereket a forgatás idejére. :))))

 

Na ez aztán az ADATVÉDELEM. :))))))

(miközben xy anyukája a harapottalmás telefonjával videózza a gyerekét az udvaron és lövi fel a jutúbra)

Ahol persze a többi gyerek is látszani fog.

canonfan_448 Creative Commons License 2014.02.12 0 0 12915

Familysearch azért elég komolyan halad, már amit kitűztek maguk elé célként.

Ne csak azt nézd mi van a magyar civillel, azon kivül nemkevés anyaguk van még amit digitalizálni kell.

A fel nem tett anyagok szerintem nincsenek még szkennelve náluk sem.

 

Definiáljuk már mi az a "nagy nyilvánosság". :)

Bátorkodom kijelenteni, hogy a levéltárban bárki számára kutatható anyag nagyjából ugyanazzal egyenlő, mintha teszemazt cseh mintára fellövöd online az egészet egy szerverre.

 

Vizsgáljuk meg egy kicsit reálisabban ezt a kérdést.

Ki az aki el tudja olvasni a régi latin vagy magyar egyházi anyakönyveket? (naugyehogyugye?)

Az aki nagyon-nagyon sokat foglalkozik ezzel, és azért valljuk be az anyakönyvek többsége nagyon nehezen olvasható laikus vagy gyakorlatlan tag számára.

Számotokra könnyedén olvasható 300 éves latin írás az egy átlagembernek olvashatatlan. Elolvasni sem tudja, nemhogy értelmezni mi van oda leírva.

 

Sok olyan taggal találkoztam már aki mások komoly eredményeit látva belelkesült, de amikor el kellett olvasni egy régi iratot, akkor már nem volt annyira nagy a lelkesség. A többség teljesen felörlődik pár hét alatt.

Az emberek többsége kényelmes, nem fog ilyesmivel foglalkozni.

 

Ha már adatvédelem, akkor a Family indexált cuccai sokkal aggályosabb (kéne legyen) mint a FEL NEM RAKOTT hozzá tartozó, átlagember számára olvashatatlan anyakönyv szkennelve.

Előzmény: Törölt nick (12914)
Törölt nick Creative Commons License 2014.02.11 0 0 12914

Ami az adatvédelmet illeti, abból a szempontból érthető, hogy ezek a feljegyzések nem a nagy nyilvánosság számára készültek. Azonban az tényleg nonszensz, hogyha már digitalizálva van, amire már évek óta várunk és már örülne a vidéki ember is, hogy nem kell felutaznia a fővárosba, akkor kiderül, hogy nem lehet otthonról kutatni őket, tehát lényegében marad minden a régiben. Ez mondjuk az FSZEK fotótáránál érthető, hogy a nagyfelbontású képeket nem engedik megjelenteni a szerzői jogok miatt, de itt....

Hogy már több mint 1000 film anyaga elérhető és havonta mintegy 500 új filmet töltenek fel, azt jelenti, hogy az év végére nagyjából digitálisan kutatható lesz a teljes magyarországi anyakönyvi mikrofilmanyag.

 

A familysearchöt amúgy mi tartja vissza, hogy egyben közzétegye a még hiányzó magyar települések anyakönyveit? Mért csak apránként töltik fel? Így kb. még pár évszázad, mire a teljes anyag felkerül. Elméletileg le van filmezve és digitalizálva is van már az egész, nem?

 

Más: volt valakinek olyan felmenője, rokona, aki mondjuk még a származásigazolások előtt, az 1910-es, '20-as években (vagy még korábban) kutatott családfát? Ha igen, mit mesélt róla, mennyire volt bonyolult számára annak idején, milyen volt a plébániák, levéltárak hozzáállása akkoriban? stb.

Előzmény: canonfan_448 (12861)
Bircu Creative Commons License 2014.02.11 0 0 12913

Sziasztok, illetve szép jó estét kívánok ! Érdeklődnék hogy van e itt az oldalt látogatók között Somogy megyei esetleg, vagy ami még jobb lenne Kaposvári ? Ha van az kérem keressen meg a bircu@freemail.hu címemen. Köszönöm ! 

Előzmény: zerfer (12912)
zerfer Creative Commons License 2014.02.11 0 0 12912

Kedves Daringer!

Azért haladok előre a kőszegi feldolgozással is, így aztán ráleltem egy bizonyos Felber Erzsébet születésére (1909-08-06, 91/1909 bejegyzés). Mivel a papa (Felber Antal) villamosgyári gépész volt, talán a jó kis állás miatt költöztek oda...

Előzmény: Daringer (12466)
skoumi Creative Commons License 2014.02.11 0 0 12911

Amit hirtelen megtaláltam:

1800 - ugyanaznap (01.26.) meghalt Joannes Kuna, közrendű, Egerszegi (lakos) 58 éves, szentségekkel ellátva.

1799.03.05. meghalt Joannes Kuna, közrendű, Egerszegi (lakos) 75 éves, szentségekkel ellátva.

 

Ha van még, írd meg, hol keressem/-sük, melyik dátumnál, mert most nemigen van időm böngészni.

Előzmény: Skori 74 (12909)
MGHLTM Creative Commons License 2014.02.11 0 0 12910

Egyszerű ez mint az egyszer egy, abból a néhány ezerből kettő, és azok katasztrófa előtti elődei. Kicsit macerás a kutatásuk de csak bíztatni tudlak, hátha sikerül eljutni Ádámig és Éváig. Nekem ők az őseim ugyanis :-)

 

Előzmény: nagyanyo5:0 (12908)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!