Keresés

Részletes keresés

m_andi Creative Commons License 2013.12.27 0 0 12506

Köszönöm a választ!

 

Nagymamám születési bejegyzése még nincs meg, de a hivatalos irataiban az anyja neve: Csáklány Blanka. Gondolom, ezt nem írják át senkinél, ha apuka többször is megházasodik. Ill. Csonka Antal biztos, hogy csak egyszer házasodott, Cs.B. nem, de a 2. házasságija megvan, abban már nincs ott, hogy örökbefogadták volna...

Előzmény: vadász2 (12504)
vadász2 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 12505

1. Csonka Antalt nyilvánították halottnak nem a felségét - az csak adminisztrációs hiba lehetett.

2. 1938-ban megbolygatták a bejegyzést, észrevették a hibát, és kijavították (nem biztos, hogy megéri, de lehet, hogy érdemes lenne az eredeti példányban megnézni, ott is írák-e, hogy "néhai" - Jóskavárosi Önkormi)

3. A tűzharcosságot mindenkinél csak tkp. 20 év után, 1938-ban jegyezték be az anyakönyvbe utólag (házasságoknál találkoztam vele inkább)

Előzmény: m_andi (12489)
vadász2 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 12504

Magában a bejegyzés nem jelent semmit, szoktak ilyen automatikus elírások lenni (én is találkoztam törölt "néhai" bejegyzéssel, vidéken!, ahol azért tudhatták, él-e még valaki)

A kérdés nagyobb kutatást érdemel, mert "mamám szerint 1921-ben meghalt".

 

Néhány okoskodás a tények ismerete nélkül...

Házasságukat megtaláltad-é? Mamád születése megvan-é?

Nem lehet, hogy ez a Csáklány Blanka már a második feleség volt, s az első feleség dédanyád valóban 1921-ben halt meg.

 

Előzmény: m_andi (12502)
m_andi Creative Commons License 2013.12.27 0 0 12503

Köszönöm a válaszod!

 

Sajnos a házassági bejegyzést még nem találtam meg, igazából azt se tudom, melyik évben keressem. Mamám nem igen szeretett a családjáról beszélni, most meg sajnos nem is tud.

Árvaszéki iratokhoz hogyan lehet hozzájutni? Ill. most kértem a felvételemet a MACSE-hoz, szerinted ott találok erről valamit?

Előzmény: Prelleg (12501)
m_andi Creative Commons License 2013.12.27 0 0 12502

Itt a link: https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-266-11026-158437-93?cc=1452460&wc=M944-FWH:1877507159

 

Pont a nőnél vannak gondok, ill. egy távoli rokon bácsi anno írt az életéről, ami nemrég kiadásra került, abban azt írja, hogy dédapám mikor hazajött az I. vh-ból, utána alapított családot. Mamám 1918 decemberében született. Ő "csak" tbc-t szedett össze a fronton, ez vitte a sírba is.

 Itt inkább Csáklány Blanka a kérdés, mamám szerint 1921-ben meghalt, az anyakönyv szerint is meghalt, de később mégis módosították, hogy mégsem. Erről az ágról is sikerült rokonokat találni, így találtam meg a fs-en és Katymáron hunyt el 1957-ben.

Előzmény: zerfer (12497)
Prelleg Creative Commons License 2013.12.27 0 0 12501

Az MNL PML ankétot szervez 2014. január 6-ára a budapesti (Vágóhíd utca) részlegébe. Azt mondták, hogy családfakutatásról is lesz szó. (Állítólag a levéltár honlapján lehet regisztrálni, de én nem találtam a honlapon ilyen lehetőséget.) http://pest.archivportal.hu/id-312-meghivo.html

iater: A Szabó családok közül a Szabó al. Szolicz kizárható, mert annak a címere máshogy néz ki. A Hungary exchange-ben itt fel van sorolva, hogy melyik család mikor kapott nemességet, és hol laktak 1726-ban, talán segíthet valamit. Az Illésy-gyűjteményben pedig megtaláltam egy kivételével az összes családot, érdemes lenne a forrásoknak utánanézned.

m_andi: Ha örökbe fogadták, akkor a házassági anyakönyvben fel kellett, hogy tüntessék a vér szerinti szülőket, az örökbefogadók a megjegyzés rovatba kerültek. Az örökbefogadott gyerekekről lehetnek adatok az árvaszéki iratokban is.

fjssenorita, MCA-001: Próbáljátok meg lefordíttatni a Latinul beszélők ide!!! fórumon, ott biztosan hibátlan fordítást fogtok kapni. 

II. Radamesz: Hogy a szerződések fenn maradtak-e azt nem tudom, de a telekkönyvekből, ingatlannyilvántartásokból és a birtokperek anyagaiból talán meg lehet tudni valamit.

-Tremmel-: Ezen már én is sokat gondolkoztam. Szerintem a gyerekeknél főként a fél évesnél fiatalabbak esetében, ha nem volt egyértelmű a halál oka, egyszerűen feltételezték, hogy a gyermek nem volt elég életképes, gyenge volt. Az idős embereknél hasonló volt a helyzet, az öreg, legyengült szervezet megadta magát. A „középkorúaknál” azért jóval konkrétabb halálokokkal találkoztam. Hogy ez azért volt mert a halottkém nem volt a településen? Nem hiszem. Ahogy utánanéztem, a halottkémnek mindig látni kellett a halottat, de nem mindig volt orvosi végzettsége, ráadásul részben a hozzátartózók vallomásaira kellett hagyatkozniuk. Persze, ha valaki kórházban halt meg, tapasztalatom szerint sokkal részletesebb volt az indoklás is, elég volt csak a kórlapokba belenézni.

Sokszor szűkszavúan jegyezték be a halál okát, de vannak kivételek is. Egyszer indexeltem, már a zempléni kötegekből, egy olyan kis település halotti anyakönyvi kötegeit, az XIX. század végéről, XX. század elejéről, ahol nagyon szakszerűen voltak meghatározva a halál okok, nem dagadozást, szárazságot, aggkort vagy ezekhez hasonló, nehezen beazonosítható tüneteket, vagy állapotokat írtak le. Hasonlóval találkoztam a szolnoki hal. akv.-ekben az 1940-es évek elején. Mindent pontosan meghatároztak, gyakran (szinte mindig) több tünetet is leírtak, a vonatgázolásoknál (elképesztően sok vasúti munkás halt meg Szolnokon akkoriban) az is bekerült az anyakönyvbe, hogy hol roncsolódott a test. Az egri hal. akv.-eknél viszont szűkszavúak voltak. Tapasztalatom szerint, bár Botchla felsorolása nem ezt bizonyítja, az 1940-es évek végétől azért egyre pontosabban határozták meg az okot.

theow: Remek hír, egy kicsit aggódtam, hogy a katonaállítási lajstromok az 1828-as összeírás sorsára jutnak, de ha csak utólagos javítgatásokról van szó akkor akár jövő év első felére is feltehetik az internetre.  

Matirko1 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 12500

Sziasztok!

 

Szerintetek, hogy találjak meg valakiket, akikről annyit tudok, hogy

  • a neve  Materko/Matirko Ágnes és a halottijában és házasságijában kassai születés van beírva: 1882.01.24-ből, de Kassán nem találtam meg 1882 és 1887 között.  (elvileg róm.kat, de minden felekezetet végignéztem).  Anyja: Kovalszki Antonina, apja Hier...Matirko/Materko Herman volt.
  • az anyja korán meghalt, így a Kassa melletti Bárcán Kusnyir Pálné nevelte fel, akiről annyit tudok, hogy Ágnes nénémnek szólította.
  • Ágnes szült egy kisfiút - az 1908-as házasságkötését megelőzően - Béla néven 1904.08.18-án, Bárcán. (A gyermeket Márton Bélaként tartották számon, mivel Ágnes Márton-hoz ment feleségül, de valószínűleg Márton a nevére vette, mint ahogy tette azt a következő gyermekkel is, 1908-ban.)
  • Ágnes alig, szinte nem is tudott magyarul. Hét nyelven beszélt, köztük tótul, németül, szlovákul, viszont magyarul alig. Így feltételezem, hogy az Agnes és a Béla nevek lengyel, szlovák, és német megfelelőinek egyikeként lettek anyakönyvezve.

Tudom, hogy az indexelésnél sok az elírás, de kifogytam az ötletekből, hogy hogy írjam be a neveket. Nincs valamilyen ötletetek?????? Hogy írjam be ezt a három nevet, mert egyiket sem találom.

 

Ha azért nem találom, mert valóban Bárcán lelhetném meg őket, segítenétek benne, hogy hozzáférjek a Bárcai anyakönyvekhez??????

 

Látom, hogy már fent van a familysearch-on, de nem lapozható. Az okát tudom, de abban kérem a segítségeteket, hogy valahogy mégis át tudjam lapozni a Bárca-i anyakönyveket!!!!! Légy szíves segítsetek..... nagyon fontos lenne.

 

Köszönöm szépen előre is.

mauratius Creative Commons License 2013.12.27 0 0 12499

Heló!

Esetleg valaki ismeri a " Spóré" családnév eredetét?

Tehetős paraszti-polgári rétegen belül fordult elő a horthy-korszakban annyi biztos,de mára nagyon ritka lett.

Daringer Creative Commons License 2013.12.27 0 0 12498

Köszönöm a válaszodat!

Előzmény: JPmiaou (12494)
zerfer Creative Commons License 2013.12.27 0 0 12497

Jobb lenne, ha egy linket adnál a képhez, mert így olyan kicsisége miatt olvashatatlan.

 

Egyébként könnyen elképzelhető a szituáció. Ha az illető pl. az orosz fronton volt az I. világháborúban és hamar fogságba esett, előfordulhatott, hogy senki sem tudott róla, a levelei elkallódtak a hazafelé tartó úton stb. A háború után sokaknak évekbe tellett, mire valahogy hazavergődtek. Ne felejtsd el, ott éppen forradalom, miegyéb ment - szóval nem volt egyszerű csak úgy felülni mondjuk a transzszibériai expresszre!

Itthon meg közben elindultak a holttá nyilvánítások.

(hallottam olyan esetről is "első kézből", az illető unokájától, hogy családi veszekedés közben a férj felpattant, majd kiugrott az ablakon és eltűnt. Tizenvalahány év múlva került elő... :o)

Előzmény: m_andi (12489)
zerfer Creative Commons License 2013.12.27 0 0 12496

Hát az anyakönyvezési lehetőségeket (polgári + az összes felekezet) fel tudom mondani neked, de látom azon már túl vagy :o)

 

Esetleg nézz szét itt: http://medk.lutheran.hu/index_egyhaztortenet.html#nevtar

A sematizmusokban talán találsz valami segítséget, ki és honnan szolgált Hegyhátszentjakabon.

Előzmény: II. Radamesz (12491)
vadász2 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 12495

Köszönöm, szerintem nincs más.

Csak nagyon megörültem, amikor beírtam a keresett nevet, és a korábbiakon túl új találatokat hozott, köztük egy rokont is. ;-)

Előzmény: Tóth László István (12483)
JPmiaou Creative Commons License 2013.12.27 0 0 12494

A helységnévtárak szerint a vásárosfalu-i egyházi anyakönyvek Beleden, a civilek pedig Rábakeczölön voltak/vannak.

Előzmény: Daringer (12493)
Daringer Creative Commons License 2013.12.26 0 0 12493

Lehet, hogy Keczöl-hez tartozott (Rábakecöl)???

Előzmény: Daringer (12492)
Daringer Creative Commons License 2013.12.26 0 0 12492

Sziasztok!

 

Vásárosfalu anyakönyveit szerintetek hol találom meg?

II. Radamesz Creative Commons License 2013.12.26 0 0 12491

Sziasztok!

 

Lenne egy másik problémám is, amelyhez hasonlóval bizonyára többetek is találkozott már...

 

A konkrét eset evangélikus felmenőimet érinti. Ők Hegyhátszentjakabon éltek, de az evangélikus anyakönyvezés csak a XIX. sz. közepén kezdődött, Őrimagyarósdon. Ezt megelőzően Körmenden volt az anyakönyvezés, néha a nem messze lévő nagyrákosi református lelkésznél. Mindennek ellenére nincs meg az összes gyerek keresztelése, házassága, pedig az érintett időszakokat többször is átnéztem.

Mivel evangélikusokról van szó, a Familysearch-öt nem tudom használni, így viszont problémás a nyomukra akadni. Esetleg valami jó tanács?

 

Előre is köszönet érte!

m_andi Creative Commons License 2013.12.26 0 0 12490

 

Az anyakönyv itt van.

m_andi Creative Commons License 2013.12.26 0 0 12489

Valaki tudna segíteni kibogozni, hogyan tudnék utánanézni a megjegyzésben leírt adatnak? Illetve hogyan lehetséges, hogy valakit holttá nyilvánítanak, majd 12 év múlva odaírják, hogy mégsem az?

Csonka Antalnál még annyi kérésem lenne, ha valakinek van az említett gyalogezredről könyve/adata, utánatudna nézni, ill. a halála után mi jelentősége van a rá vonatkozó résznek?

 

mamu66 Creative Commons License 2013.12.26 0 0 12488

Oké! Tárgytalan! :D

Előzmény: mamu66 (12487)
mamu66 Creative Commons License 2013.12.26 0 0 12487

Szia! Ha adnál egy linket vagy képet,könnyebben tudna valaki segíteni neked! :D

Előzmény: fjssenorita (12485)
fjssenorita Creative Commons License 2013.12.26 0 0 12486

 

Bocsánat, a képeket lehagytam (az egyik az első, a másik a második házasságnál szerepel).

Előre is köszönöm!

fjssenorita Creative Commons License 2013.12.26 0 0 12485

Sziaszokt! Boldog Karácsonyt kívánok Mindenkinek!

Ismét kérnék tőletek egy kis segítséget. Házassági anyakönyvben szerepel egy megjegyzés a vőlegényről, akik katona. Valaki ki tudja olvasni hogy hol?

 

m_andi Creative Commons License 2013.12.26 0 0 12484

Helyi levéltárban találhatsz róla adatot, főleg, ha tudod, ki kinek adta el.

Előzmény: II. Radamesz (12481)
Tóth László István Creative Commons License 2013.12.26 0 0 12483

Az én voltam :) amúgy kb. 50%-ig fel is vannak dolgozva, csak még egy idő, mire feltöltésre kerülnek illetve a filmek végére érek. Szólj, ha valami még kell. Laci

Előzmény: vadász2 (12471)
iater Creative Commons License 2013.12.26 0 0 12482

Üdv Kedves Kutatótársak!

 

Először is áldott, békés, boldog karácsonyi ünnepeket kívánok Mindenkinek.

 

Aztán pedig a segítségeteket kérném.

 

A Borovszkyban ifj. Reiszig Ede által írt Szabolcs vármegye nemes családai c. műben az 1725. nemesi összeírás említettik. Ő szerinte 6 Szabó család szerepel, kiknek armálisai az alábbi években keltek: 

"Szabó 1642, 1630, 1629, 1697 és 1659), Szabó al. Szolicz (1714)".

A kérdésem ezzel kapcsolatban az, hogy valaki tudja ezen családok címereit? Egy "kivont karddal hármas halmon álló oroszlános" címerrel rendelkező családot keresek.

 

iater.

II. Radamesz Creative Commons License 2013.12.26 0 0 12481

Sziasztok!

 

Először is mindenki számára Kellemes Ünnepeket kívánok!

 

Egy családfakutatással közvetve kapcsolatos kérdést szeretnék feltenni: egy 1800-as ill. 1900-as évek közepén történt birtok adás-vétellel kapcsolatos papírokat (pl. szerződések) elő lehet valahol keresni, van azoknak másolata valahol?

 

Köszönettel

 

 

II. Radamesz

kis várday Creative Commons License 2013.12.25 0 0 12480

Áldott karácsonyt kívánok mindenkinek!

MCA-001 Creative Commons License 2013.12.25 0 0 12479

Sziasztok!

Mit jelenthet ez a szöveg?

Az 1828-as összeírásban szerepel, Somogy, Mesztegnyő.

Felette sorban szerepelnek a település lakói, a rublikákat rendesen kitöltötték.

Ez alatt a szöveg alatt szinte csak sváb hangzású nevek találhatók.

A rublikákat üresen hagyták.

???

m_andi Creative Commons License 2013.12.25 0 0 12478

Sziasztok!

 

Békés, boldog karácsonyi ünnepeket kívánok mindenkinek!

 

Én is családfakutató vagyok, és mostanában egyre jobban belemélyültem az internet-adta lehetőségeknek köszönhetően.

 

Egyik dédanyámnál azonban rendesen elakadtam. Csáklány Blankának hívták (Csonka Antalné), de nagy valószínűséggel örökbefogadták. Erről vhol találok neten adatot? Ill. a komáromi/komárnoi születéseknél kellene az 1902-es év, mert akkor született.

Édesanyám ága, ill. apukámnál egy ág kiskunhalasi református, ebben szívesen segítek keresni.

andreas19 Creative Commons License 2013.12.24 0 0 12477

Mindnyájatoknak!

 

 

tp

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!