Keresés

Részletes keresés

tristram Creative Commons License 2011.01.22 0 0 7703

A rövid válasz: kis szerencsével eljuthatsz az 1715-ös összeírásban található potenciális felmenőkig. Persze az sem ritka, hogy ez lehetetlennek bizonyul. A legegyszerűbb a dolog, ha legalább 1715-től van anyakönyv. Ennek hiányában esetleg segíthet egy-egy végrendelet, perirat vagy hasonló. De ha nincs ilyen másodlagos forrás, akkor bizony bajban vagy. Még ha biztosnak is érzed, hogy az összeírásban szereplő személy egyenes ági rokon (pl. egy nagyon ritka családnév alapján), azt nem tudhatod, hogy az összeíráskor mondjuk 25 vagy 50 éves volt-e. Más szóval: bizonytalan, hogy az 1750 körül felbukkanó felmenőd apjáról vagy nagyapjáról van-e szó (a nagybátyjáról, testvéréről stb. nem is beszélve). Ilyenkor legjobb levonni az óvatos következtetést, hogy a család már 1715 körül is a helységben élhetett, és esetleg egy másik ággal foglalkozni egy ideig.

 

Előzmény: rkyra (7702)
rkyra Creative Commons License 2011.01.21 0 0 7702

Hűha, köszönöm. Bevallom még annyira kezdő vagyok, hogy nem is gondoltam, ilyesmit is találok a neten. Már nézegetem is, és találtam is olyat, aki talán rokon lehet.

 

Viszont ezzel kapcsolatban. Amennyiben az anyakönyvek legutolsó adata szerint egy ősöm 1750 táján született és az 1714-es összeíráskor találok olyan vezetéknevű egyént, akkor azt hogy kötöm össze? Vagy csak találomra, hogy lehetett ő is a rokonom? Valakinek sikerült már ezekben az összeírásokban szereplő emberekkel rokonságba hoznia magát?

Előzmény: tristram (7700)
erdospal25 Creative Commons License 2011.01.21 0 0 7701

régebben a nemeseket megillető cím, rendesen egyéb címzéssel kapcsolatban: nemes, nemzetes és vitézlő. Szélesebb értelemben véve a nép olyanokat is illet e címzéssel, akik nem nemesek, de a társadalomban nagyobb helyet foglalnak el.

 

Forrás: Pallas Nagy Lexikona

Előzmény: rkyra (7699)
tristram Creative Commons License 2011.01.21 0 0 7700

Kedves Rkyra!

Még egy tipp: érdemes lenne alaposan szétnézned a Sz-Sz-B megyei levéltár honlapján. Több összeírás, úrbárium is szerepel ott, ami érdekes lehet a kutatásban.

Előzmény: rkyra (7699)
rkyra Creative Commons License 2011.01.20 0 0 7699

Úgy néz ki, hogy megtalálom Huszti Zsuzsanna születését, ahogy sejtettem egy másik településen. Végig böngésztem Nagyhalász minden anyakönyvét, és a fellelt 11 Huszti gyerekből (csak ez az egy család élt itt ilyen néven) 2 született, 5 meghalt, és 4 házasodott ezen a településen. De mind összesen csak egynél volt beírva, hogy hova valósi, és pont annál, aki Zsuzsanna első gyerekének a keresztanyja volt. Viszont komoly fejtörést okozott az a település, hogy Keresztur, vagy Keresztut, mivel semmi értelmét nem láttam. Hazafelé jövet még megnéztem a Levéltárban a helységnévtárat, és ott találtam meg, hogy a közeli Kótaj nevű település régi neve volt Keresztút. Szóval van még némi esélyem, hogy nem kell messzire mennem a kutatásban.

 

Viszont lenne még egy kérdésem. Mi a különbség a 'nemes' és a 'nemzetes és nemes' megnevezések között?

bauermarcell Creative Commons License 2011.01.20 0 0 7698

Üdvözlet !

 

Szintén a Kajdacsy családot kutatom én is.

Örülnék,ha kapcsolatba tudnánk lépni.

Ha lehet az e-mail címemre irj:

bauermarcell@gmail.com

 

Előzmény: jolineni (5471)
merylee Creative Commons License 2011.01.20 0 0 7697

Kedves Tristram!

Köszönöm az infot.

Előzmény: tristram (7694)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.20 0 0 7696

Én sikerrel jártam, próbáld meg te is.

Előzmény: werebel (7695)
werebel Creative Commons License 2011.01.20 0 0 7695

Sziasztok!

Egy régebbi hozzászólásban valaki említette,hogy az első világháborúban eltűnt katonák adatait esetleg a bécsi adatbázisban lehet fellellni.

Kérdés:Van közületek valaki,aki megpróbálkozott ezzel,és sikerrel járt?

Küönben a dédnagyapám tűnt el,de nem volt tiszt :(,és csak annyiról szóltak a hírek,hogy elesett,gránát ölte meg,Olaszországban.

Előzmény: tristram (7694)
tristram Creative Commons License 2011.01.19 0 0 7694

Az említett állami anyakönyveket nem a településen, hanem a megyei levéltárban találod.

Előzmény: merylee (7693)
merylee Creative Commons License 2011.01.19 0 0 7693

 Kedves Tristram!

 

Köszi az ötletet,de sajnos elég messze lakom Kötelekhez,igy majd ha jobb idő lesz csak akkor fogok eljutni.

De addig is fpolytatom itt  a mikrofilmekkel.

Előzmény: tristram (7692)
tristram Creative Commons License 2011.01.19 0 0 7692

Kedves Merylee!

Ez nem is olyan kevés. Amit írtál, abból kiderül, hogy (1) Sz. Klára 1855. előtt születhetett, mivel 1870-ben már szült, és (2) legalább 18 évet élt Kőtelken. Ez alapján legalábbis könnyen elképzelhető, hogy ott is halt meg. Azt javaslom, nézd át az ottani állami halotti anyakönyvet 1895-1930 között. Ha szerencséd van, és megtalálod Klárát, akkor sinen vagy a felmenőket illetően is. Azt is érdemes figyelni, hogy nem szerepel-e egy másik rovatban (azaz mint egy elhalt házastársa vagy anyja). Sok sikert!

Előzmény: merylee (7691)
merylee Creative Commons License 2011.01.19 0 0 7691

Sajnos igazából nincs semmi olyan adatom ami közelebb vinne. A nagyapám 1885.10.06-án született Kőtelken .Az utolsó gyermek 1888. március 28.-án született ugya ott.Neki sajnos már neve sem volt  az anyakönyvbe, a bejegyzés csak annyi volt ,hogy szabó Klára halva született törvénytelen gyermeke.1895.végéig itt az anyakönyvbe semmi mást nem találtam.

Egyébként minden gyermek Kőtelken született. Az első 1870.-ben de ő csak egyhónapot élt.Most megyek majd még újból kutatni.

Most,hogy említed megnézem mégegyszer a halottiba az 1870-es évet.Nagyon jó lenne fel lelni ezen őseimet.

Üdv: Éva

Előzmény: tristram (7690)
tristram Creative Commons License 2011.01.19 0 0 7690

"A nagyapám törvénytelen gyereknek született,tudom az édesanyja nevét". Ha csak a dédnagymama nevét tudod, akkor a legjobb lenne megkeresni a halotti bejegyzését. Mivel viszonylag friss halálesetről van szó, ebben benne lesz, hogy hol és mikor született, kik voltak a szülei és volt-e házastársa. A kérdés tehát: van-e valami kézzelfogható adatod arról, hogy hol és mikor halhatott meg? Például: mikor született az utolsó gyereke? Egyáltalán: melyik településről van szó?

 

Említetted a cselédkönyveket. Sajnos ezek (még ha fenn is maradtak) nem túl informatívak. Az általam látottak például csak a születési évet helyet tartalmazzák, a szülők neveit és a pontos dátumot nem. Tehát miondenképpen azt kellene megtudnod, hogy hol és mikor halt meg.

Előzmény: merylee (7685)
werebel Creative Commons License 2011.01.19 0 0 7689

Mint már többen említették,akkoriban a házasságok a menyasszony lakhelyén köttettek legtöbbször.Emiatt nem találok én is egy házaságkötést,majd a környező falvakat kell néznem.Gondolom,a tieid is ezért hiányoznak.Jó esetben meglesz az,csak máshol!

:D

Előzmény: rkyra (7687)
werebel Creative Commons License 2011.01.19 0 0 7688

Helló!

Igen,a halotti anyakönyv is hasznos lehet,mert jó esetben szerepel a szülők neve,meg a lakhely.Remélem,eredményes leszel!

Előzmény: rkyra (7687)
rkyra Creative Commons License 2011.01.18 0 0 7687

Köszönöm a választ!

Bár tudom, hogy a FamilySearch adataiban hatalmas tévedések vannak (főleg az emberek korát illetően), de legalább némi kiinduó pontot ad. Találtam egyébként itt egy esetleges másik testvért is, aki elméletileg szintén Nagyhalászban született ca. 1833-ban viszont a legutóbbi levéltári keresésem alapján őt sem találtam. Szóval jól belefutottam a dologba. Ráadásul Huszti József szüleit sem találtam Nagyhalászban a házasultak között, ezért feltételezem, hogy máshol laktak. Ami a keresztszülőket illeti, én eddig nem találkoztam olyannal, hogy ugyan azok lettek volna a keresztszülők bármelyik másik testvérnél. Bár tény, hogy míg az egyik gyereknek x.y volt a keresztapja, addig a másiknak x.y. felesége a keresztanyja.

Most csütörtökön megyek megint, de azt hiszem inkább a halálozási adatoknak fekszek előbb neki, hátha...

Ezt a házassági tanu dolgot meg figyelem majd, mert idáig ezeken át is siklottam. Köszi a figyelmeztetést.

 

 

 

Előzmény: milyennincs (7680)
kodosalbion Creative Commons License 2011.01.18 0 0 7686

Tisztelt Fórumozók,

ha netán bárkit érdekel: szombaton megalakult a  Magyar Családtörténet-Kutatók Egyesülete. Szerény tagdíj ellenében (évi 2500 Ft.) tag lehet bárki, aki akár magánszorgalomból, akár vállalkozás keretében foglalkozik családtörténeti kutatással. Az Egyesület célja részben az, hogy közös erővel lépjen fel a kutatás jogszabályi korlátozásaival szemben, szorgalmazza a jogszabályok egységesítését, valamint, hogy adatbázisok összeállításával, szakmai fórumokon és kiadványok segítségével támogassa a családtörténeti kutatást. Önálló honlapunk már készül, az érdeklődők azonban addig is jelentkezhetnek Hunyady László elnöknél (Magyar Családtörténet-kutató Egyesületet (MACSE) 1022 Budapest, Bimbó u 55. email: hunyady.laszlo@chello.hu

 

ködösalbion

alias Hirschler András

merylee Creative Commons License 2011.01.18 0 0 7685

Kedves tristram!

A nagymamám felmenőire vagyok kiváncsi,az összes gyerek az ő családnevét kapta.A keresztszülő mindenesetben nő volt.Arról semmit nemtudok,hogy vele vagy máshol nevelkedtek a gyerekek.Sajnos a család semmilyen információval nem tud szolgálni.Az édesapám és a testvérei már meghaltak.Az anyukám pedig azt mondta,hogy soha senki nem beszélt a nagyapám családjáról. Soha senki nem említett olyan rokonát akit ismertek volna.

tristram Creative Commons License 2011.01.17 0 0 7684

Kedves Merylee!

Abból, amit leírtál, nem teljesen egyértelmű, hogy mit szeretnél megtudni. Azt-e, hogy ki volt a nagyapád apja, vagy pedig hogy kik voltak a dédnagymama felmenői. Az utóbbinak elvileg semmi akadálya, lévén szó egy meglehetősen kései dátumról. Az előbbi azonban könnyen bizonyulhat reménytelen vállalkozásnak, hacsak nem akadsz valami írásos nyomra, amely egyértelműen elárulja az apa kilétét. Ha az anya sikeresen titkolta a dolgot, és a korabeli környezete sem tudta, kitől esett teherbe, akkor neked sincs sok esélyed.

Amennyiben az öt gyerek ugyan attól az apától származik, akkor ez egy viszonylag stabil, éveken át tartó vadházasságot valószínűsít, aminek a családi emlékezetben könnyen lehet nyoma. Esetleg egy távoli, oldalági rokon segíthet. Ha együtt éltek, akkor ennek egy címjegyzékben kis szerencsével utána lehet járni.

Egy pár kérdés: a gyerekeket az anya nevelte, vagy esetleg töltöttek hosszabb-rövidebb időt gyermekotthonban vagy nevelőszülőknél? Mindannyian az anya családnevét kapták? Az anya később kötött-e házasságot? Mennyire valószínűsíthető, hogy a gyerekek egy apától származtak?

Előzmény: merylee (7681)
merylee Creative Commons License 2011.01.17 0 0 7683

Kedves Werbel!

Sajnos az a helyzet,hogy hiába tudom a keresztszülőket ők már rég meghaltak.

Valami más alternativára volna szükségem,pl.ha cselédkönyvek kutatása létezne

Tudsz valami ilyen lehetőségröl?Egyáltalán mit tartalmaznak a cseléd könyvek,erről valaki tud valamit?

werebel Creative Commons License 2011.01.17 0 0 7682

Szia!

A helyet,az időt és az anya nevét ha tudod,akkor szerintem először is a születési anyakönyvet kell megnézned.

Ha szerencséd van,akkor ott be van írva az apa neve,ha nem,akkor olvass vissza,voltak itt érdekes tippek,hogy a keresztapát...stb...érdemes figyelni.

Előzmény: merylee (7681)
merylee Creative Commons License 2011.01.17 0 0 7681

Sziasztok!

A nagyapám törvénytelen gyereknek született,tudom az édesanyja nevét.Azt is tudom,hogy rajta kivül született még négy testvére

de mindanyian törvénytelen gyerekek voltak.A tvérek közül kettő még  tesvérek közül kettő meghalt az egyik a szülést követően a másik halva született,Van e valakinek ötlete arra,hogy hogyan tudnám felderíteni a felmenőket.Van e valami olyan forrás ahol lehetne kutakodni. A nagyapám 1885-ben született.

Üdv mindenkinek

milyennincs Creative Commons License 2011.01.16 0 0 7680

Szervusz!

Az anyakönyv és a Family Search nem összehasonlítható adatbázis (bár a "Nagyhalász 136" bíztató)

Továbbra is azt javaslom, hogy az anyakönyvben néz még egyszer körül aszerint, amit 7667-ben a testvérekre, azok szerepére vonatkozóan javasoltam (esetlegh épp a Nagyhalász 136. lakcímet +/- 20 évvel megnézni 1856-hoz képest, kik laktak arra, születésiben is, házasságiban is, ill. azt a címet, ugyanígy, ahol Borbély Istvan lakott ugyanekkor.)

Az 1831. év épp sajnos rossz időben van :), mással voltak akkoriban elfoglalva az emberek, nagyon könnyen lehet, hogy a keresztelés bejegyzése elmaradt.

Előzmény: rkyra (7669)
milyennincs Creative Commons License 2011.01.16 0 0 7679

...úgy értem, Dobrán....

Előzmény: milyennincs (7678)
milyennincs Creative Commons License 2011.01.16 0 0 7678

Bocsánat, Besenyőd nem volt az Ecsedi uradalom része, ott "A XVIII sz. végén és a XIX. század első felében a következő birtokosai voltak: a Baranyi, Kiss, Nagy, Bezdédy, Ladányi, Udvarhelyi, Borbély, Lőrinczy, Zsiday, Vida, Halász, Molnár, Mikó és Eöry családok".(Borovszky).

De akkor is ott kezdeném.... :)

Előzmény: milyennincs (7677)
milyennincs Creative Commons License 2011.01.16 0 0 7677

Szervusz!

Megnéztem a Borovszkyban, de sem Leveleknél, sem Besenyődnél nincsenek említve (birtokuk nincs), s se Szabolcs, se Szatmár vármegye nemes családjainál sem. (Hol éltek e néven az őseid a Millenium után?)

Ez a 'birtoktalanság' a gyakori migrációt is megmagarázza. Néztem még a levéltárak közös keresőjében, ott a Sz-Sz-B-i levéltár anyagai köztaz 1809-es Szatmári nemesi összeírásban említ Geréb névvel Dobrán 3 személyt (Levelek és Besenyőd amúgy Szabolcs).

 

Én azt gondolom, hogy mivel e két általad említett falu is az Ecsedi uradalomhoz tartozott, amely a Károlyi családé volt már akkor, s a Szatmár vm-i Dobra is 1773-tól a Károlyiaké, én az ecsedi uradalom egyes szabolcsi és szatmári településeit nézném meg, s a szatmári Dobrával kezdeném. (1809 elég messze van 1761-től, s elég közel 1821-hez, hogy akár ott tisztet viseljen egy felnőtt, családfentartó "nemzetes uram" :)

Előzmény: II. Radamesz (7671)
werebel Creative Commons License 2011.01.16 0 0 7676

Persze,1826-os anyakönyv,csak sikerült rosszul írnom :D

Előzmény: werebel (7675)
werebel Creative Commons License 2011.01.16 0 0 7675

Sziasztok!

Csak szeretném megosztani Veletek,hogy néha jó dolgok is történnek!

A levéltárban sérült volt az anyakönyv,amit mikrofilmre vettek.A legutolsó adatom egy1827-es születés volt az egyik ágon.A házassági anyakönyv meg persze 1926-tól szakadt és hiányos :(Ahogy Titeket olvastalak,fehívtam az adott teleülés plébánosát,aki megnézte nekem,hogy megvan-e annak az időszaknak a házassági anyakönyve.Megvan! Sőt,megengedte,hogy megnézzem!

Sajnos,nem jutottam előbbre,mert nem ott kötöttek házasságot a szépapámék,de ha optimista vagyok,akkor az is eredmény,hogy valamit ki tudok zárni.Csak megjelentek ott 1927-ben :(

Nem igazán tudom,hogyan tovább,gondolom,a környező falvakat  kell megnéznem.

De azért jó,hogy ilyen plébános is akad még kis hazánkban :D

Előzmény: rodokmen (7674)
rodokmen Creative Commons License 2011.01.14 0 0 7674

Kedves II.Radamesz!

(Félre ne értse - semmi problémám a református egyházzal, sőt - ) ám ez esetben némi nehézséget jelent, hogy az ősök reformátusok voltak, hiszen a közelben a református anyakönyvezés mindenütt csak az 1770-es évektől kezdődik. Egészen a nem annyira közeli fekvésű Nagykállóig kell menni, hogy ennél korábbi református anyakönyvet találjon az ember. Ott viszont - az írások szerint 1713-tól már anyakönyveztek. Persze csak tipp, s lehet, hogy jobb tippet is kaphat a helyi viszonyokat jobban ismerő református lelkipásztortól illetve a területileg illetékes Tiszántúli Református Egyházkerület levéltárától (Debrecen,Kálvin tér 16. Tel: 52/414-744, Dr.Szabadi István levéltárigazgató,Dr.Gáborjáni Szabó Botond gyűjteményi igazgató, e-mail címét csak ez utóbbinak találtam: gszabo@silver_drk.hu, intézmény honlapja www.silver.drk.hu).

Ns.Geréb Mihály és Vitárius Borbála talán a menyasszony lakhelyén kötött házasságot. Ön tudja-e hol lehetett ez? Korábbi időből találtam  "Vitarjus"(sic!) Joannes-re vonatkozó összeírást. Ez 1720-ból származik. Megtalálható az Archivum Regnicolare 1720 - az 1720.évi országos összeírás Szabolcs megyére vonatkozó iratainak 96. lapján. Ez az anyag a MOL Lángliliom utcai kutatótermében (Budapest, III. Lángliliom utca 4.) a 3134 sz. (betűjel nélküli 3134) filmen található. e-mailben igénylehető okut@mol.gov.hu címen leghamarabb másnapra - (Bocsánat ha túl szájbarágos voltam, de nem tudom Önnek milyen kutatói multja van) . Amennyiben Önnek közelebb  van Nyíregyháza, akkor az ottani megyei levéltárban kérhető az összeírás papíralapú eredetije. Ebből az összeírásból kell kiderülnie - és ki is derül ha megnézi, hogy hol írták össze Vitarjus Jánost 1720-ban, ez egy támpont, merre kellene keresni  a Vitarius ági ősöket.

Előzmény: II. Radamesz (7673)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!