Keresés

Részletes keresés

milyennincs Creative Commons License 2010.11.14 0 0 7508

Itt nyomon lehet követni az előterjesztés útját. Ugyan nincs még a jövő heti napirendek között, ahol a sorszámok 1507-tel zárnak, de talána következőre....

Ha átmegy nagy sikere lesz az a közösségnek (meg hát az előterjesztőn látszik, hogy tényleg a szívén viseli az ügyet) :)

Gratulálok az eddigiekért is.

Előzmény: Törölt nick (7494)
erdospal25 Creative Commons License 2010.11.10 0 0 7507

az 1754/55-ös is megyénkénti bontásba közlik őket

Előzmény: erdospal25 (7506)
erdospal25 Creative Commons License 2010.11.10 0 0 7506

én háromról tudok

1754/55-ös országos nemesi összeírás, 1902-ben megjelent nyomtatásban

1787-es, településként a nemesek száma

1805-1809-es, a napóleoni háborúk idején összeírták településenként az ország nemességét

Előzmény: Törölt nick (7505)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.10 0 0 7505

A komárom-Esztergom megyei Levéltárban (Esztergom, Vörösmarty u.7.) kellene keresni. Előzetesen nem árt emilt írni nekik.

Előzmény: rkyra (7501)
rkyra Creative Commons License 2010.11.09 0 0 7504

Pontosabban?

A MOL-ban nem volt konkrétan Esztergom vármegyei nemesi összeírás-os könyv. Pedig volt ott jó pár megye, de ez nem. Egyébként létezik?

Előzmény: erdospal25 (7502)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.09 0 0 7503

Egyszer lehet hosszabbítani is egy újabb hónapra.

Előzmény: Törölt nick (7499)
erdospal25 Creative Commons License 2010.11.09 0 0 7502

Az Esztergom vármegyei nemesi összeírásban nézted már?

Előzmény: rkyra (7501)
rkyra Creative Commons License 2010.11.09 0 0 7501

Köszönöm a pontosítást. Mivel én helyben nézegetem (mármint a MOL-ban), csak annyit tudtam, hogy lehet kölcsönözni.

Előzmény: Törölt nick (7499)
rkyra Creative Commons License 2010.11.09 0 0 7500

Köszönöm, de sajnos kezdem azt hinni, hogy nem is létezett ez az ember. :) A Királyi könyvekben nincs benne. :(

Előzmény: kicsifura (7497)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.09 0 0 7499

"Bár mivel ez mikrofilm, azt már nem tudom, hogy hogy tudnád otthon nézegetni. Elméletileg postán küldik, és 30 napig lehet nálad."

 

A dolog ennél egy kicsit bonyolultabb: a mikrofilmeket vagy a MOL óbudai mikrofilm tárának kutatótermében (Bp. III. Lángliliom u.) vagy a megyei levéltárakban lehet, mikrofilm olvasókkal sasolni.

A filmek azután kerülnek a megyei levéltárakba (névre lekérve), miután az ügyfél felkereste őket éa helyben kitöltött egy igénylőlapot. Amennyiben a filmek éppen raktáron pihennek, úgy néhány héten belül megérkezhetnek a megyei levéltárba, aki erről kiértesíti a kutatót.

A MOL (Lángliliom utca) kutatótermében kiadott filmek elméletileg egy hónapig lehetnek a kutatónál, ehhez helyben igényelhet zárható fiókot.

Privát kölcsönzés nincsen.

Előzmény: rkyra (7498)
rkyra Creative Commons License 2010.11.09 0 0 7498

Én is kezdő vagyok még, de már az alapokat értem.

 

A MOL-ban csak az 1895 előtti anyakönyvek vannak meg, tehát csak azokat tudod kutatni. Ha http://www.natarch.hu/fondx/aker.html itt beírod a település nevét (mondjuk Kocsord), akkor megmutatja neked, hogy az A 2509-es filmszámot kell kikölcsönöznöd. Bár mivel ez mikrofilm, azt már nem tudom, hogy hogy tudnád otthon nézegetni. Elméletileg postán küldik, és 30 napig lehet nálad.

 

Az adatod alapján igen nehéz lenne ezen az úton elindulni. Ha nagyapád 1931-ben született, akkor feltehetően az ő szülei 1920-1931 között házasodtak, attól függően, hogy hányadik gyermek volt a nagypapád a sorban. De még az 1920-as évtől is visszaszámolva (ha nincs szerencséd) kb. 1900-ban születtek a dédszüleid, mert nagy átlagban a 20. életévük körül házasodtak. Így őket még mindig nem fogod tudni keresni...

 

De kitartást hozzá. Én 3 teljes napi (ca. 16 óra) munkával eljutottam a dédszülőmtől a 3. ősömig. Viszont mivel volt még egy kevés időm belenéztem egy másik ág településének adataiba. Hát olyan pechem volt, hogy pont hiányzott az adott év utolsó két hónapja, így nem találtam meg a rokonom adatait, a másikról meg kiderült, hogy mivel más vallású, nem azon a településen kell keresnem, mint ahol született. Vagyis őt sem találtam meg. Ezek a bosszantó dolgok.

Előzmény: delon77 (7491)
kicsifura Creative Commons License 2010.11.09 0 0 7497

Nagy Iván féle könyvben tényleg egyetlen mondat van a családról. Próbáld meg a Királyi Könyvekben, hátha találsz valamit..

http://mol.arcanum.hu/digidat/opt/a100513.htm?v=moldigidat&a=start&a1=

Előzmény: rkyra (7495)
rkyra Creative Commons License 2010.11.09 0 0 7496

Úgy értettem, hogy mondjuk egy főnemes előterjesztette a királynak, hogy xy neki milyen hatalmas szolgálatot tett, ezért szeretné a ha király nemességet adományzona neki...

 

Kérdés:

1. Kutatott már valaki Romániában (Erdély területén)? Hogy működik, egyáltalán engedélyezik? Ha valaki nem tud személyesen menni, gondolom akkor nem is adnak ki informáicót... Ilyenkor ezt az ágat "el is lehet felejteni"?

 

2. Amennyiben egy településen nem volt római katólikus templom (csak református), ahol megkeresztelhették a gyereket, akkor a pár napos csecsemővel utazgattak a szomszédos városba? Egyáltalán a gyereket vitték, vagy a pap ment ilyen esetben?

Előzmény: rkyra (7495)
rkyra Creative Commons License 2010.11.09 0 0 7495

Úgy látszik akkor már teljesen elvesztem az információkban.

Én úgy gondoltam, hogy nem minden nemes a királynak tett szolgálataiért kapott nemességet. Vagy igen? És ezek szerint az országban mindenhol volt teszem azt lovásza, intézője, csizamdiája stb stb?

 

Egyébként nem tudtam meg sajnos, hogy miért is kapta. Bár megtaláltam a szakirodalmat, de csak annyit említenek a nemes ősömről, hogy Bekő család Esztergam megyében nemes család.

Előzmény: milyennincs (7490)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.09 0 0 7494

Nem valószínű, viszont van benyújtott módosítási javaslat

(hála a radixindex családkutató levelező lista kezdeményezésének!)

Előzmény: Norbi25Bcs (7493)
Norbi25Bcs Creative Commons License 2010.11.09 0 0 7493

Állítólag a 2010. évi I. törvény csak 2012-ben lép hatályba. Tud erről valaki valamit?

Törölt nick Creative Commons License 2010.11.09 0 0 7492

Születést csak 90 év elteltével lehet kutatni, így ennél frissebb születésről nem adhatnak ki adatot. Ha anyakönyvi kivonat kell, akkor azt a helyi - jelen esetben kocsordi - önkormányzat / polgármesteri hivatal anyakönyvvezetőjétől kell kérni, ennek kiállítása, ha minden igaz, 2000 Ft. Ha megvan a szülők neve, és a gyermek házasságon belül született, akkor a házasságot már lehet kutatni, mivel ott csak 60 év a védelmi idő (vagyis 1949-es házasság már kereshető) viszont már csak idén kutathatóak a polgári anyakönyvek (1895-től napjainkig), úgyhogy érdemes sietni a dologgal.

Előzmény: delon77 (7491)
delon77 Creative Commons License 2010.11.09 0 0 7491

Sziasztok!

 

Én is nekiláttam kutakodni a családba. De már a nagyapa születési helye és ideje is kissé bonyolult volt de most van egy születési dátumom és hely:1931.11.27. Kocsord.

én veszprém megyében élek ez a hely bedig nyíregyháza mellett van.

Én nekem ez a MOL-os filmkikeresés egy kicsit bonyolultnak tűnik le tudja ezt valaki írni érthetően?

a családnév amit keresek Hanics.

A család valahol szatmár megyében élhetett és munkakeresés miatt valószínüleg baranyában kötöttek ki vagyis a család egyik fele az idősebbek pedig ott maradtak a nyírségbe.

Ha ezt a dátumot és helyet elküldeném a szatmár megyei levéltárnak ( egy levél kíséretében)van esélye hogy érdemi infokat esetleg születési anyakönyvi vagy más egyéb papírról digitális képet tudnak adni?

 

előre is köszi.

 

 

 

milyennincs Creative Commons License 2010.11.08 0 0 7490

Nemességet az uralkodónak tett szolgálatokért lehetett kapni. Hol volt Héderváron koronabirtok?

Előzmény: rkyra (7488)
milyennincs Creative Commons License 2010.11.08 0 0 7489

Olvastam az Országgyűlési Levéltár elektronikus adatbázisában az Almanachban az életútját (testvéréről is, aki szintúgy képviselő volt).

Az 1. pont alatt szereplő irat jelzete: HU BFL VII.5.e 18973 - 1949

a 2. pontban szereplőé: HU BFL XXV.1.a 1623 - 1948 Irattári megjegyzés: 18973/1949

a 3. pontbélié: HU BFL XXV.2.b 8094 - 1948

Ezekkel kellene elindulni (kiemelések tőlem), szerintem kutathatók. Levéltáros segítségét kell kérni, szerintem nyomtatsd ki azokat  alapokat, amiket ebben a "közös keresőben" felhoz a perrel kapcsolatban (az 1.2.3-at)

A 34. egy könyvből van, a Levéltárak könyvtáraiban kellene utána érdeklődjél. M. Somlyai Magda: Földreform, 1945 (Budapest, 1965)

Előzmény: 4904 (7484)
rkyra Creative Commons License 2010.11.08 0 0 7488

Szerintem ő pont fordítva gondolta. Vagyis aki ebben az esetben intéző volt, az a jó szolgálataiért kapta meg később a nemességet.

 

Akkor ezek szerint be kell érnem egy "sima egyszerű nemessel". Kíváncsi vagyok legalább arra, hogy miért is érdemelte ki, talán holnap sikerül kiderítenem.

Előzmény: milyennincs (7485)
milyennincs Creative Commons License 2010.11.08 0 0 7487

"Érdekes adalék, hogy a betelepítést egyébként egy nemességgel rendelkező csizmadia szervezte"

 

"A nemeslevél adományozása oly gyakori volt, hogy a bécsi kormányszékek a XVII. század vége felé már azt hírdették, hogy a magyar kancellária valamennyi csizmadiának nemeslevelet osztogat. S ez állításban volt is némi igazság. A kis Komárom városában például 33 kuriális nemes (kisnemes) lakott. (kurialista>armalista. Ezek között 21 iparos és kereskedő volt. A polgári (Polgár) telkeken lakó, s többnyire újabb nemesek 217-en voltak, akik között 160 volt iparos és kereskedő. A városnak a 10 csizmadiája mind nemes volt !"

Forrás: Nicolas Sarkozy magyarságáról, történeti hűséggel 1. rész: De genere

Előzmény: hhx (7482)
milyennincs Creative Commons License 2010.11.08 0 0 7486

Nem feltétlen kellett, hogy egy nemesnek "legyen valamije".

"Hogy lehet az, hogy egy uradalomhoz tartozó birtokon még valaki földbirtokos (nemes) volt?"

Úgy, hogy nem az ő birtoka volt az. (Kapott valamely őse egy nemesítő levelet Lipót alatt, vagy utána, adómentesség igen (meg hadkötelezettség), de birtok semmi, jövedelem semmi, aztán ott áll a XX. századi leszármazott  a nagy kérdéssel. :)

A nemes ember keresztszülőségéről: Kazinczy Thália pl. előszeretettel volt keresztszülője cselédei gyermekeinek, meg esküvői tanúja cselédeinek Kisbányácskán (Hosszúlázon). Ha azok görög katólikusok voltak, akkor - mivel olyan parókia nem volt a Széphalomnak nevezett liget tövében lévő faluban -, akkor még a szomszéd Rudabányácskára is velük tartott, hogy ott osztozzék az általa szeretett emberek örömében.

Előzmény: rkyra (7477)
milyennincs Creative Commons License 2010.11.08 0 0 7485

Alapesetben nincs korreláció a nemesi mivolt ill. az intézői állás betöltése között (gondoljunk csak Liszt őseire). Ha konkrétan a hédervári Khuen-Héderváry birtokról beszélsz, azt nem tudom, - akkor azt jelezd, légy szíves -, az biztos, hogy intézők nem azért nyerték el állásukat, mert nemesek voltak, vagy mert nemeseket szoktak volt intézők lenni. Az akkor már létező agrárképzésben magas arányban reprezentálták magukat gazdálkodó nemes családok gyermekei, akik azután nem a saját birtokon, hanem más, nagyobb üzem-méretekben gazdálkodtak, más szolgálatában. De számosan voltak ilyen helyzetben polgárcsaládok tagjai is.

Előzmény: erdospal25 (7478)
4904 Creative Commons License 2010.11.08 0 0 7484

kedve Milyennincs

 

Idöközben megtaláltam a Miskolczyakat

egyértelmü a derecskei utalás. Miskolczy és az ott szereplö Marjay B. szolgabíro sogorok voltak Miskolczy I a magyar élet pártja szineiben jutott be a parlamentbe. Trianon után a Románok a család birtokaikat, vagyonát elvették. t Miskolczy Hugo az apa családjával (István, Hugo és Ilona gyermekei).  Derecskére menekult . A fiuk politikai karrierje ezután kezdödött.

Jo volna megismerni a konkrét vádakat és az itéletet.

 

István

Előzmény: milyennincs (7471)
4904 Creative Commons License 2010.11.08 0 0 7483

Kedves Milyennincs

 

köszönöm  válaszod. A levéltárak közös keresőjét én is probáltam már. Nekem csak néhány utalást sikerült kapnom. A büntetöügyek alatt három, a budapesti lakcim jegyzék egy Miskolczy Istvánt dobott ki. Te hogy jutottál a többihez? Különösen a derecskei utalást tartalmazo 34 es érdekelne.

Tudsz e valamit mondani a fent említett  perek kutathatoságárol?

mégegyszer köszonöm a fáradozásodat

 

István

Előzmény: milyennincs (7472)
hhx Creative Commons License 2010.11.08 0 0 7482

A nemesek néha olyan rossz körülmények között éltek, hogy letagadva nemességüket, jobbágynak álltak. Pl. Nyíregyháza betelepítésekor több felvidéki bocskoros nemes (ld. Markus Mihály: Bokortanyák népe). Érdekes adalék, hogy a betelepítést egyébként egy nemességgel rendelkező csizmadia szervezte

qwycx Creative Commons License 2010.11.08 0 0 7481

Elnézést a felső néhány sor fogalmam sincs hogy került oda. A betűméret sem stimmel.

 

SAJNÁLOM.

Előzmény: qwycx (7480)
qwycx Creative Commons License 2010.11.08 0 0 7480

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

A nemesség bonyolult dolog, így néhány évszázad távlatából.

 

Az én nemeseimről (?)

Bocskai (Erdély fejedelme) szabadságharca végén (1605-ben), 9254 (igen kilencezerkettőszázötvennégy) katonájának adott nemességet adománylevéllel, ''kutyabőrrel'', kis birtokkal a megélhetéshez, adómentességet, örökösödési jogot az elsőszülött fiúnak, katonaadási kötelezettséget, pajzsos címerrel a hét Hajdúváros valamelyikében. Köztük sok-sok Nagy, Kis, Kovács, Varga, Győri, Egri, Somogyi, Stb tucatnevűvel (legtöbbjüktől 1702-ben vonták meg az adómentességüket, a kutatott lista fenn van a netten).

 

Lehet óvatosan fantáziálni. Egy Debreceni 1868-as összeírásban csak a Csapó utcában 267 Nagy található. Ez még csak nem is a leghosszabb utca. Egy mostani magyarországi 2007-es Belügyi nyilvántartásban 139197 Varga található. Ilyen névvel aztán nem nehéz találni maguknak egy színpatikus ágat a nemesi kapcsolódáshoz. Kinek a családfájában nincs egy rakás Kiss, Szabó, Stb.

 

Aztán ilyen értelemben a ''köznemesség'' elnyerése nem jelentett jobb életkörülményeket viszonylagos megbecsülés ellenére sem. Számtalan saját portán gazdálkodó nemes élt továbbra is ugyanabban a közösségben, gazdálkodni alig tudott - mondjuk nem fizetett adót-, de nagyon nem is tudott volna. Belőlük lett a nagyszámú úgynevezett ''hétszilvafás'', vagy ''bocskoros'' nemes. Némelyik szerencsés jólgazdálkodó jobbágycsalád, az adózás ellenére is többszörösen jobban élt náluk, igaz ''röghözkötött'' volt.

Előzmény: rkyra (7479)
rkyra Creative Commons License 2010.11.07 0 0 7479

Na ez most új volt számomra. Köszönöm a felvilágosítást. :)

Akkor ezek szerint az akkoriban a birtokon élt nemesek egyike sem volt földbirtokos, csak úgymond tisztviselő.

Előzmény: erdospal25 (7478)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!