Keresés

Részletes keresés

XANTIi Creative Commons License 2017.02.24 0 0 90239

Meg azért nem C152-ről megy B737 típusátképzésre egyből. Minden lépcsőfoknak vannak minimum óraszámai. Ha csak a "kötelező gyakorlatot" mutatja be, akkor is pár száz óra minimum. De a legtöbb kisebb-nagyobb parkolásra kényszerül egy-egy lépcsőfokon. Aminek van valamekkora szimulátoros része is persze.

Ha már "felnőtt" pilóta korában visszajár hobbizni vagy oktatni alsóbb kategóriába, az persze pluszt ad neki is.

Előzmény: RNZoli (90238)
RNZoli Creative Commons License 2017.02.24 0 0 90238

a legkisebb "gép" amin repült a típus szimulátora volt.

 

Ez így ebben a formában biztosan nem igaz. PPL-t nem lehet nagygépes szimulátorral szerezni, tehát a karrierje elején biztosan repül mindenki kisgéppel egy ideig - de nem feltétlenül sokat, és nem feltétlenül teljesen egyedül, és nem feltétlenül jól. A reptéri pletykákban mindig felbukkanak olyan nagygépes pilóták homályos alakjai, akiknek - állítólag - nagy szerencsével sikerült abszolválni a kisgépes időszakot, és most már a nagygépes világ biztonságában repülhetnek :) 

Előzmény: HPSA (90237)
HPSA Creative Commons License 2017.02.24 0 0 90237

Sokak szerint ezért nem jó dolog a "befizetős" pilótaképzés, amikor valaki úgy kerül be egy B737 vagy nagyobb gép jobb ülésbe - majd "idővel" a balba - hogy a legkisebb "gép" amin repült a típus szimulátora volt.

 

Többnyire azokból lesz jó nagygépes pilóta (aki nem jön zavarba egy kigyulladó FAULT-tól meg egy lekapcsoló robottól), akik "végigjárták" a szamárlétrát a vitorlák tologatásától kezdve a Z-142 kategóriájú "igényesebb" egymotoroson át a kis turbopropig, mielőtt egy  B777 vagy A330  bal ülésébe kerültek. Ako ha teheti elmegy az egykori klubba ahol kezdett, és "nem esik le a gyűrű" a kezéről ha segít  kitolni a hangárból a C172-t amivel ő majd csak harmadiknak fog repülni...

 

 

 

 

Előzmény: BJani (90235)
BJani Creative Commons License 2017.02.24 0 1 90236

De mi van, ha a földbe verő propeller szétrepülő darabjai az ablakot találják el

 

A törzs meg van erősítve a légcsavarkörnél ahogy az oda eső ablak is.

Amúgy a szétrepülő darabok nem hagyják el a légcsavarkör síkját a tehetetlenség miatt.

Itt a kompozit lapátok meg vszeg elég kis darabokban koptak el, nem hiszem, hogy nagy kárt okoznak.

Előzmény: etomcat (90229)
BJani Creative Commons License 2017.02.24 0 0 90235

Az elmúlt évek "megúszott" katasztrófái esetében rendszerint olyan kapitány "küzdötte le" sikeresen a vazzeg-et, aki sokat repült kisgépen/vitorlán.

 

Egyetértek.

Arra viszont kíváncsi lennék, hogy azokban az esetekben, amikor a pilóta repülni nem tudása volt a baleset egyik fő oka, akkor azokban az esetekben a résztvevő pilótáknak mennyi kisgépes/kézzelrepülős tapasztalata volt.

Pl. AF447, Air Asia, TK1951, stb...

Van egy tippem, hogy nem sok.

Előzmény: HPSA (90228)
sualsidal Creative Commons License 2017.02.24 0 0 90234

Persze hogy kell a robotpilóta mögé az ember (valakinek csak be kell programozni), de amikor a robot viszi a gépet akkor nem a pilóta vezet, ettől nem lesz gyakorlottabb a pilóta, csak attól a pillanattól mikor átveszi a vezérlést. A robottal repülés majdnem ugyanolyan repülési gyakorlatot jelent, mint mikor én utasként ülök az autóban a jobb elsőn és végig figyelem hogy vezet a sofőr (csak éppen én nem tudom átvenni a kormányt), de attól még ez nekem nem vezetési gyakorlat/tapasztalat.

Előzmény: BunnyNo1 (90225)
Hattori Hanzo2015 Creative Commons License 2017.02.24 0 0 90233

Ha éppen ezen a gépen ül(t) az ember, akkor a villám-agyonbaszásnak éppen kisebb az esélye.

 

Volt már olyan delikvens, akit fűnyíró kirepülő / letört kése szúrt nyakon... Naná, hogy az ütőerén. (Campobasso)

Semmi köze nem volt a fűnyírózáshoz, csak sétált az utcán. Pechére, hozzá képest magasabb "töltésen" folyt a "fűnyírózási tevékenység végrehajtása".

Előzmény: Leadfoot (90232)
Leadfoot Creative Commons License 2017.02.24 0 0 90232

Becsuklik a gép futója, és ráadásul annyira, hogy a légcsavar belever a betonba, és az egyik szétrepülő darab pont az ablakot trafálja el, és át is töri, és eltalálja az ablak mögött ülő embert is.

 

Szerintem összehasonlíthatatlanul nagyobb esélye van annak, hogy az embert agyonbassza a villám.

Előzmény: etomcat (90229)
BunnyNo1 Creative Commons License 2017.02.24 0 0 90231

Igen. Meg kevésbé agyonautomatizált gépen. Mint Sully.

Előzmény: HPSA (90228)
trizs77 Creative Commons License 2017.02.24 0 2 90230

De mi van, ha a földbe verő propeller szétrepülő darabjai az ablakot találják el és mögötte ott a hármasikreket váró kismama feje?

 

----------------------

 

akkor Ő úgy járt.

 

mi van ha megyek az utcán és 4 emelet magasról a fejemre esik egy zongora ?

 

 

etomcat Creative Commons License 2017.02.24 -1 0 90229

> Belülről.

> https://twitter.com/OfficialDavid7/status/834805830616829953

 

Állítólag a légcsavarkör vonalában a géptörzs titán (?) lemezzel meg van vasalva. De mi van, ha a földbe verő propeller szétrepülő darabjai az ablakot találják el és mögötte ott a hármasikreket váró kismama feje? Nem hiszem, hogy ott páncélüveg lenne az ablak, mert az nagyon nehéz anyag.

Előzmény: heted7 (90219)
HPSA Creative Commons License 2017.02.24 0 0 90228

Az elmúlt évek "megúszott" katasztrófái esetében rendszerint olyan kapitány "küzdötte le" sikeresen a vazzeg-et, aki sokat repült kisgépen/vitorlán.

 

Most így hirtelen a Gimli Glider ugik be.

 

 

Előzmény: BJani (90224)
Törölt nick Creative Commons License 2017.02.24 0 2 90227
Előzmény: Fradista Utazó (90226)
Fradista Utazó Creative Commons License 2017.02.24 0 0 90226

Tegnap délután és este Európának ezen a részén nagyon erős, orkánerejű szél fújt. Rotterdamban a közúti közlekedés szinte teljesen leállt.

Kész csoda, hogy ez volt a tegnap este legsúlyosabb esete (Schiphol):

BunnyNo1 Creative Commons License 2017.02.24 0 0 90225

Az ún. robotpilóta majdnem azonos a repüléssel. Az alapfunkciókat tekintve sokat nem is változott. Ettől még kell mögé ember.

Előzmény: sualsidal (90222)
BJani Creative Commons License 2017.02.23 0 0 90224

Biztos, hogy nincs 10%...

 

20000 repült óra nagygépen az két órás szektorok esetén 10000 szektor, ennyi fel és leszállás. De ebből a felét a másik pilóta repüli, marad 5000 fel és leszállás. Felszállás kézzel max 2-3 perc, leszállás max 4-5perc, és most szerintem nagyon nagyvonalú voltam. (1+2 perc valószínűleg sokkal reálisabb manapság...)

Ez repülésenként legyen 7 perc, ami szumma 35000 perc, azaz 583 óra kézzel repült idő. És ez eloszlik mondjuk 20-30 évre... Így nézve már nem olyan sok az a 20ezer óra!

 

A long-haul driverek még rosszabbul állnak, regionálisak valamivel jobban. A legjobbak szerintem ebből a szempontból a bozótpilóták, mg-sek, ejések és légitaxisok. Ott sokkal kevesebb (ha van egyáltalán) a robotpilótázás.

Előzmény: Pomber Béla (90223)
Pomber Béla Creative Commons License 2017.02.23 0 0 90223

Ha csak a 10%-a az, akkor is szép mennyiség.

A gond inkább az lehetett, hogy azok is nyugalmasan repült órák voltak, faksznisabb helyzetek nélkül.

Előzmény: sualsidal (90222)
sualsidal Creative Commons License 2017.02.23 -1 0 90222

Elsőre szép nagynak hangzik az a 20000 repült óra gyakorlat. Viszont ebből mennyi is az, amit ténylegesen kézi irányítással ő maga vezette a gépet, és mennyit vitte helyette a robotpilóta?!!

Előzmény: djsms (90214)
Töck Jenő Creative Commons License 2017.02.23 0 0 90221

Magyarországon 100kg/m2 környékén van a hóteher. Amikor a gép földet (tetőt) ér akkor dinamikus tényezővel kell szorozni a gép súlyát. Viszont még keletkezhet némi felhajtóerő. A fene tudja. Ilyet még nem kellett számolnom. Ha nem járható lapos tetőről van szó, akkor az előbbi. Áruház járható tetőfödémnél 4-500 kg/m2 a terhelés amivel számolni kell.

Előzmény: djsms (90220)
djsms Creative Commons License 2017.02.23 0 0 90220

Az a szerkezettől függ. Van ahol sok tonna hóval számolnak, ott azért jó esély van rá. Persze délebbre ez kevésbé jellemző...

Sajnos akár szándékosan oda ment akár nem rossz döntés volt.

Az autók közé landolást nagy forgalomban én akkor is meggondolnám. Persze nem kivitelezhetetlen, itthon is megcsinálták :) de nem volt nagy a forgalom a kivezetőn éppen!

Előzmény: heted7 (90216)
heted7 Creative Commons License 2017.02.23 0 1 90219
Előzmény: Leadfoot (90217)
etomcat Creative Commons License 2017.02.23 -1 0 90218

> A tető még mindig jobb alternatívának tűnhetett

 

A pilóta erősen érdeklődött volna a II. világháború légi hadműveletei iránt?

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Fort_Eben-Emael

Előzmény: djsms (90207)
Leadfoot Creative Commons License 2017.02.23 0 0 90217
heted7 Creative Commons License 2017.02.23 0 0 90216

A födém sem valószínű, hogy kibírná :(

Előzmény: trizs77 (90215)
trizs77 Creative Commons License 2017.02.23 0 0 90215

A tető még mindig jobb alternatívának tűnhetett, mint a forgalmas út.

 

-----------------------

 

Pont fordítva gondolom.

Hasonló esetben biztosan az utat választanám.

 

Egy pláza tetőn való sikeres landolás után, maximum 6 méteren belül 80-100 km/h-val átvágódik a gép, majd a tető szerelékek (ezek kb. 1 méter átmérőjű fémek) iciri darabokra törik, és 99,99% hogy ki is gyullad ami marad.

A túlélési esély - szerintem - sokkal kisebb mint 1%.

 

 

 

Egy forgalmas útra való leszálláskor (még csúcsforgalomban is) van arra esély, hogy :

       - autók közé szálsz és kigurulsz,

       - autók közé szálsz és nekimégy valamelyiknek...............(na bumm)

       - autók közé szállsz, de a követő autó neked jön, csattantok és utasaid közül valaki megsérül....................na bumm.

        - autók közé szállsz, de a követő autó neked jön, csattantok és utasaid közül több megsérül., 1- meg is hal...................na bumm.

        - autók közé szállsz, a repülő kitör és valamelyik szalagkorlátnak rohantok nagy sebességgel és mindannyian meghaltok..............Erre igen kicsi az esély, de történhet ilyen is.

 

Előzmény: djsms (90207)
djsms Creative Commons License 2017.02.23 0 0 90214

Az AirAsia járata is azért esett le, mert ellentétesen húzták a kart és így "kioltották" egymás utasításait :(

Az F/O vezetett, de a kapitány rászólt, hogy átveszi, meg is nyomta a gombot, hogy kizárja a másikat csak nem elég ideig... Pedig több, mint 20.000 repült órája volt már!

 

 

Előzmény: heted7 (90210)
heted7 Creative Commons License 2017.02.23 0 0 90213

Pedig de. Az elején a bal oldalán haladó fekete autó nagyon hamar elhúz előre hozzá képest.

Előzmény: CérnaSzáll (90212)
CérnaSzáll Creative Commons License 2017.02.23 0 0 90212

De úgy tűnik, mintha a mögötte lévő (a kamerás) nem is kezdene fékezni.

Előzmény: heted7 (90209)
BJani Creative Commons License 2017.02.23 0 0 90211

Uhh, ez szép mentés volt!

Előzmény: elemes (90208)
heted7 Creative Commons License 2017.02.23 0 0 90210

Félig OFF.

A jó pár év alatt, amióta autót vezetek, nekem is összejött pár necces szitu, ha szerencsére nem is sok. Az érdekes jelenség az volt, hogy sokszor utólag sem tudtam, mit csináltam: reflexből cselekedtem, vagy legalábbis gyors gondolkodás után, és csak néztem, hogy kerültem oda, ahol a végén voltam. Úgy kellett összesakkozni a sztorit, hogy "ez kellett történjen". Olyan is volt, hogy úgy emlékeztem, hogy valamit döntöttem (ami a rosszabbik lett volna), de a végállapotból az jött ki, hogy nem, a másikat csináltam (a jobbat).

 

Hogy ne vágjon ki a modi, gyorsan hozzáteszem, hogy olvastam hasonlót Háy György remek légibaleset-feldolgozásai között is. Egy esetben a két pilóta ellentétes irányban húzta a botot: az egyik jó, a másik a rossz irányba. Ezt rögzítette az adatrögzítő. Az érdekes az volt, hogy mindkettő rosszul emlékezett: aki jól húzta, úgy emlékezett, hogy rosszul és fordítva.

 

Direkt a fentiek miatt vettem egy fedélzeti kamerát a kocsiba: ezek ma már elég olcsók és nálunk legálisak is. Párszor volt mit visszanézni, szerencsére egyik sem volt vészes: általában hasonlóan történtek a dolgok, mint emlékeztem, de nem pont úgy. Ami fura, hogy a filmen mindig gyorsabban, élőben valóban sokkal lassabbnak tűntek ezek a szituk, mint visszanézve.

Előzmény: djsms (90207)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!